VICTORIA-WATER A.H.VAN DER STEUR Jr. Zomerstoffen. KERK-AGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 23 Juni. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatba", voorm. 10 uur, Jongeliedensamenk., Ds. C. Oolsma, Fred, te Groningen. Geref. Gem., vetrm. 10 u., Ds. J. C. Brussaard; nam. 5| u., Ds. J. C. J'russaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, v.m. 10 u. (in het schoolgebouw der Bloemend. School vereen., v.m. 10£ v., Ds. S. H. M. Gorter, Pred. te Rot terdam. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig eene ruime sorteering beid is een schoon schip zonder lading. De staatsman, die aan den socialen op bouw werkt, maar dezen bewerkt ten koste van de vrijheid der persoonlijkheid is de architect van een schoonen gevel voor een onbewoonbaar huis. T. PLAATSELIJK NIEUWS. Gaat onze burgemeester vveg De minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft op 23 April 1918 bij de Staten-üeneraal ingezon den het le ontwerp van wet betref feilde den aanleg van een duinweg van de kommen van Bloemendaal en van Overveen naar Zandvoort. De memorie van toelichting ein digde met de mededeeling, dat de aange voerde bezwaren, waaronder, die van Haar lem tegen den tak Bloemendaal, voldoende weerlegd oi althans niet van dien aard wa ren, dat medewerking voor de onteigening langs verkorten weg, bereids bij een K. B. in uitzicht gesteld, ware te weigeren. Bij de commissie van rapporteurs der Tweede Ka mer ondervond de noordelijke tak nog al bezwaren. Zoowel de familie Van der Viiet als Haarlem, schijnen in Den Haag krachtig te hebben gewerkt, zoo krachtig dat de mi nister op 29 Mei j.l. met een nieuw ontwerp is gekomen, waarin de noordelijke tak ont brak, nadat de directeur van het Rijks bureau voor Drinkwater-voorziening was gehoord. Wij zien hier weer den invloed van Haar lem's invloedrijken waterleiding-directeur, den heer Havelaar om den hoek komen. In afwachting van ecne wettelijke bescherming van waterleidingen (reeds eenigen tijd in voorbereiding) althans zoo begrijpen wij de memorie van antwoord achtte de minister het raadzaam dat voor den noor delijken tak geen bevoegdheid tot ontei gening wordt verleend. 7 Juni was openbare behandeling. De heer Otto trachtte door uitstel te bepleiten, de kans op den noordelijken tak te redden en voerde daarbij aan, dat de meerderheid van onze raadsleden het gewijzigd plan niet meer gewenscht achten. De heer Dressei- huijs, voorzitter van de commissie van rap porteurs, deelde daarop mede„dat de bur gemeester van Bloemendaal mij eergis teren (5 Juni) een bezoek heeft gebracht „in mijn qualiteit van voorzitter der coin- „missie van rapporteurs over dit ontwerp „en nog bij die gelegenheid heeft mede gedeeld, dat het gemeentebestuur als zoo danig er zeer veel prijs op zou stellen, „wanneer dit werk werd uitgevoerd, zoodat „mij werd verzocht, de behandeling en aan neming van dit ontwerp zoo spoedig ino- „gelijk te bevorderen ook in verband met „de werkloosheid." Nader heeft de heer Otto daartegenover gezegd, dat hem nog des morgens te half twaalf was verzekerd dat 7 van de 13 raadsleden het nieuwe plan absoluut ongewenscht achten. Men gevoelt voor een korte verbindingsweg van het dorp Bloemendaal met het strand. De heer Otto had geen succes. De mededeeling van den heer burge meester aan mr. Dresselhuijs kan een on schuldig karakter hebben gedragen. Onder liet gemeentebestuur zouden B. en W. kun nen worden verstaan en de burgemeester kan afgegaan zijn op indrukken uit de ver gadering van B. en W.Zijn optreden blijft dan onvoorzichtig, maar niet zoo laakbaar als de raad j.l. Donderdag het opvatte. Het was echter te voorzien, dat de raad in de e.k. vergadering opheldering zou vragen. En nu vernemen wij dat de burgemeester 4 dagen afwezigheid heeft aangezegd en te gelijkertijd dat deze vergadering in die 4 dagen moest worden gehouden. Dit, in verband ook met de persoonlijke wrijving in de voorlaatste vergadering met het raadslid Van Tienhoven en met het voornemen van den burgemeester om heen te gaan, indien de annexatie mocht door gaan, geeft te denken. De afdeeling H. en O. van den Economi- schen Bond hield Maandagavond in „Rust hoek" 'n vergadering, waar de heer S. W. de Clercq een propaganda-voordracht hield. Spreker wees er op, dat de Economische Bond de partij is, welke van oordeel is, dat verschil in godsdienst geen beletsel mag zijn voor samenwerking voor nationale wel vaart. De Economische Bond wil niet voor deze of gene partij werken, niet voor ka pitalisme, niet voor arbeiders, maar voor liet gansche Nederlandsche volk. De voe dingsmiddelenproductie en -uitvoer moet op juiste wijze geschieden, opdat er geen gebrek in het eigen land zal heerschen. De huidige regeering gaat in dat opzicht niet vrij uit. Den landbouwer dient een pas sende vrijheid van bedrijf te worden gege ven; ook voor een goede uitvoerpolitiek dient te worden gezorgd; ook voor de ko loniën dient propaganda te worden ge maakt. Vrede moet tusschen werkgevers en werknemers heerschen; werkstakingen en uitsluitingen moeten tot het uiterste be perkt worden; voor de nationale welvaart is die rust noodig; haat en ontevredenheid zuilen ons volk niet vooruitbrengen. Invoe ring van het collectieve arbeidscontract is een goed middel om tot een vrediger sa menleving te komen. Met een opwekking aan allen, om mede te werken om 's lands welvaart te verhoogen, besloot spreker zijn voordracht. Plantkunde hield Maandag in „Duin en Daal" een ledenvergadering. Het bestuui deelde o. m. mee, dat op 20 en 21 Juli ter gelegenheid der opening van den proeftuin op „Duin en Daal'' er in de Bloemendaal- sche Schoolvereeniging een tentoonstelling van planten, bloemen, groenten en vruch ten zal worden gehouden. Een 13-tal nieuwe leden gaf zich nog op. Vergadering. Dinsdag had de afd. SantpoortBloemendaal der S. D. A. P. in „Vreeburg" een vergadering belegd. Als spreker trad op dr. Th. v. d. Waerden, Tweede-Kamer-candidaat. Spreker meen de, dat de nieuwe richting na de verkiezin gen in hoofdzaak zal neerkomen op een strijd tegen de sociaal-democratie. Als den vijand noemt spreker den Econoniischen bond; daartegen dient hard gevochten. Voorts wordt door spreker de strijd tus schen arbeid en kapitaal geschetst. Niet het eigenbelang mag regelaar der produc tie blijven; daarvan noemt hij een aan tal verkeerde gevolgen. Ditzelfde eigen belang is oorzaak, dat wij in Nederland thans gebrek lijden; dit had zoo anders gekund. Spreker zet zijn grieven tegen minister Posthuma's beheer, en tegen den Economischen bond nog eens uiteen; en pleit voor een zoover mogelijk gedreven overheidsbeheer. De voordracht vond btf het aandachtig luisterend gehoor zeer veel bijval. De Bloemendaalsche politie-schietveree- niging hield Woensdag op haar baan te Overveen haar jaarlijkschen wedstrijd. De eerste prijs, een door mevrouw Visser van Hazerswoude beschikbaar gesteld gou den horloge werd gewonnen door Nieuweii- liuis; de tweede, een door de vereeniging uitgeloofd gouden horloge, werd gewonnen door J. van der Veldt. Verscheidene ande ren wonnen huishoudelijke voorwerpen. De afdeeling BloemendaalVelsen van de Ncd. Maatschappij voor Tuinbouw en Met 22e Zendingsfeest gaf Donderdag heel wat vertier in ons anders zoo rustig dorp. Trein en tram en fiets voerden dui zenden en duizenden naar „Wildhoef". Ten elf uur werd de bijeenkomst geopend door ds. Creutzberg van IJmuiden, met een wel komstwoord en een gebed. Voorts sprak ds. Van Leeuwen een openingsrede. Er werd een gezamenlijke ommegang gemaakt, tot bezichtiging van liet zeer mooie buiten. Mej. Crommelin leidde per soonlijk den stoet, zoodoende kregen de bezoekers de mooiste plekjes van „Wild hoef" te zien. Na den ommegang trad als spreker op ds. O. J .A. Jonker, predikant te Utrecht. Te 123/» uur werd gepauseerd, waarbij het fanfare-corps „Nut en Genoe gen" verschillende nummers liet hooren. 's Middags traden er nog verschillende spre kers op, o. a. dr. H. T. Oberman, pred. te Heemstede, ds. A. van der Waal. pred. te Monnikendam, dr. F. van Ghéel Gildemees- ter, pred. te Den Haag, ds. L. Netelenbos, pred. te Middelburg, en de slotrede werd uitgesproken door ds. C. W. Coolsma, pred. te Groningen. De spreekbeurten werden af gewisseld door de zangkoren „Hosanna" met Limonade vervangt THEE als middag- ".n avonddrank.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2