Het Bloemendaalsch Weekblad van Zaterdag 22 Juni 1918. TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR. Donderdag vergaderde onze raad, we gens afwezigheid van denburgemeester, onder voorzitterschap van den lieer De Waal Malefijt. De heer Van Tienhoven was niet tegenwoordig. De voorzitter herdacht tnet enkele woor- den het overleden- raadslid Adriaan v. d. Hulst, die sedert 1877 lid van het gemeente bestuur uitmaakte. V. d. Hulst was een op recht en eerlijk man; hij sprak weinig, doch zijn vóór- of tegen was steeds op eerlijke overwegingen gegrond. Hij was eenvou dig. Zoo zelfs dat hij zijn 40-jarig jubi leum als raadslid niet officieel herdacht wilde zien. Zijn kinderen een troost en een voorrecht is een nagedachtenis ais de zijne. Daarna wordt met de behandeling der agenda een aanvang gemaakt. Onder de Ingekomen Stukken was een schrijven van dr. Lens, waarin deze de ontvangst van het raadsbesluit bericht, waarmede hij tot urmendokter en school arts van Vogelenzang benoemd wordt, voor de eerste functie bedankt en de laatste aan neemt. Proces-verbaal der opname van kas en hoeken van den ontvanger. Goed gekeurd. Een schrijven van de waterleiding-com missie wordt afgedaan; het batig saido van 1917 wordt bij reserve-kapitaal van dat bedrijf gestort. Een schrijven van het provinciaal eleetrisch bedrijf. Dit stemt, 'iia ampele besprekingen met gemeentebestuur toe, vijftig woningen op „Rolland", (welker bewoners tot nog toe van gemeentewege een toeslag op petroleum kregen, wat de gemeente op 650,kwam), aan te slui ten aan het kabelnet; d.w.z. de kabels zoo ver door te trekken, dat aansluiting van de huizen kan plaats hebben. De verdere aan leg kan echter door de Centrale niet koste loos worden verschaft; deze zou i 30, - per woning kosten, en nu stelt het dage- lijksch bestuur voor, die 1500,— te be talen, op voorwaarde dat die aanieg eigen dom van de gemeente blijve. Er zijn dan nog een elftal woningen op „Rolland"' van licht verstoken; daarvooi kan echter dan later nog wel een afzon derlijke schikking worden getroiten. De 1500,worden toegestaan. Aan de orde is nu punt 2: benoeming van een armenarts te Vogelenzang. Ge solliciteerd had dokter P. van Aalst te Bennebroek. Met algemeene stemmen wordt hij benoemd. Het voorstel van B. en W„ een stuk grond aan den Zandvoortschen weg ter hoogte der grens tusschen Zandvoort cu Bloemendaal voor een ander stuk grond van dezelfde oppervlakte met de N. V. Exploitatie-maatschappij „Bentveld'' te ruilen, springt af. Verscheidene raadsleden, de heeren Bispinck, I)e Kon, Teding van Berkhout, vinden dien ruil overbodig, daar de Zandvoortsche weg daar ter plaatse geen verbetering behoeft. Een verordening wordt daarna vastge steld op het gebruik van weegwerk tuigen. Verboden wordt daarbij, bij verkoop of af levering van goederen deze te wegen met een unster of met een familie-schaal, - twee voorwerpen, het eerste hangend, het tweede staand, waarop het gewicht met een bewegende pijl wordt aangewezen; overtreding wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste 25,of hechtenis van ten hoogste zes dagen. 'I er sprake kemt nu de aankoop van een stuk grond van 140 M-', toebehoorend aan mevr. Praetorius, aan den Bloemendaal- schen weg, voor 10,per M\ De heeren Bispinck en Laan vinden J 10,duur genoeg voor dien grond, doen de burgemeester had het blijkbaar niet goedkooper kunnen krijgen. De heei Laan betwijfelt of de burgcmeestei nu wei de aangewezen persoon is om voor de ge meente als koopman op te treden. Beslo ten wordt den grond te koopen, echter voordien nog eens te probeeren, wat af te dingen. Met het besluit van het doen van ai- en overschrijvingen dienst 1917 en van beta lingen ad 84,51 uit den post Onvoor ziene Utigaven dienst 1917, was de agenda afgewerkt, en waren wij dus aan de rond vraag toe. Mr. Jacometti heeft hierbij iets op te merken omtrent het door de I woede Ka mer aangenomen wetsontwerp-Zeeweg, waarbij die zeeweg OverveenZandvoort tot stand komen zal zonder den door ons gcwcnschten en in het belang onzer ge meente geachten zijtak naar Bloemendaal. De weg komt nu ten profijte van Haarlem, niet van onze gemeente. Het verbaasde spreker wat de heer Dresselhuijs, voorzit ter der commissie van rapporteurs, had medegedeeld, n.l. dat de burgemeester hem had verzekerd, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal prijs stelde op uitvoering van dit gewijzigde wetsontwerp. De bur gemeester heeft de commissie voor den Zeeweg daarin niet gekend, en dat is jam mer. Waarom eerst de leden niet gehoord alvorens te spreken. De zaak was dan allicht anders geloopen. Immers de door den burgemeester op zijn eigen houtje ge dane verklaring aan den heer Dresselhuijs heeft veel gewicht in de' schaal gelegd. Thans is Haarlem er mee gebaat, en waar om moeten de Bloemendalers dan de las ten en kosten ervan hebben Spreker is ook verwonderd geweest over het spoed- maken bij deze beslissing. In.Juli 1915 heeft minister Cort v. d. Linden persoonlijk den burgemeester en spreker beloofd te zullen doen voortmaken, en eigenhandig „spoed op de stukken geschreven; maar nu deze spoed zoo weinig betracht werd bij de af wikkeling, begrijpt spreker niet, hoe er na ineens zooveel haast moest worden ge maakt. De heer Jacometti wijst hierop om te doen begrijpen, dat de burgemeester met zijn handelwijze niet de instemming van den geheelen raad heeft. Hij heeft een en ander nu ter sprake gebracht opdat het in de notulen kan worden opgenomen en de burgemeester in een volgende zitting zich kan rechtvaardigen. De heer De Roo valt spreker bij; ook hij keurt liet optreden van den burgemeester af, en wil dat de raad zich in een motie zal uitspreken. De Voorzitter is hier stellig op tegen. Wat de heer Jacometti gesproken heeft, zijn opmerkingen; die worden genotuleerd en de burgemeester kan zicli in de volgende zitting verdedigen. De lieer Koolhoven wijst erop, dat de Eerste Kamer de beslissing nog in handen heeft, en zij in een als door den heer Tic Roo voorgestelde motie een leiddraad bij hare beslissing hebben zou. Ook spreker meent, dat de burgemeester niet in het belang van Bloemendaal heeft gehandeld. De Voorzitter merkt op, dat de Eerste Kamer pas op 16 Juli beslissen zal, en er dus tijd genoeg is om intusschen een raads vergadering te beleggen, waarin de burge meester zich zal kunnen verantwoorden. Thans, bij afwezigheid van den burge meester, wil hij niet, dut er verder over deze zaak gesproken wordt, en sluit iiij de discussie. .De heer Teding van Berkhout zou gaar ne zien, dat van het dagelijksch bestuur eenige aandrang zou uitgaan op gedepu teerde Staten, opdat de onderwijzers spoe dig nu hun toeslag krijgen. Besloten wordt telegrafisch op spoed bij Gedeputeerde Staten aan te dringen. De heer Van der Vliet heeft vernomen, dat er dien middag verscheidene ingezete nen zonder aardappelen waren, en vraagt of hier niets aan te doen is. Een extra rantsoen rijst of zod? De Voorzitter zal trachten bij particu lieren aardappelen te krijgen en die distri- bueeren. De schuld van het tekort is ei genlijk de gemeente zelf, die vergund had, aardappelen zonder bons af te geven, waar door de Bloemendaalsche leveranciers aan Haarlem veel aardappelen verkocht hebben. Men zat er goed in, maar nu bemerkt men de onaangename gevolgen ervan. De zitting wordt nu gesloten. JS. De evenredige Vertegen woordiging. Gver dit bij uitstek actueel onderwerp schrijft de heer Henri van der Mandere, de ook te Bloemendaal door zijn lezingen voor de Anti-Oorlograad bekenden publi cist, een werkje, dat de volle aandacht vei- dient.We ontleenen hier een en ander aan De grondwetsherziening lieeit ten slotte gebracht de evenredige vertegenwoordi ging, een bijna algemeen gekoesterde wensch, omdat men vrijwel algemeen tot de overtuiging is gekomen, dat de tegen woordige indeeling van het land in distrie ten allerminst ertoe leidt, dat de verschil lende politieke gevoelens der bevolking in de samenstelling der Staten-Generaal op juiste wijze tot uiting geraken. Door het verkiezen in districten wordt aan de stem men der minderheid alle beteekenis ontno men. In 1913 werden in het geheele land 7560(H) geldige stemmen uitgebracht, waar van de gekozenen 4530110 verwierven; de resteerende 303000 zijn, wat de samenstel ling van de Tweede Kamer betreft, geheel zonder invloed geweest. Daarbij dient i.i li'-' 'oog gehouden te worden, dat dit zijn ue cijfers der herstemming, toen dus reeds een gedeelte der stemmen werd uitgebracht niet op den meest gewenschten candidaat, maar op dengene, dien velen van de twee [overgeblevenen nog het beste achtten. Vei lig mag dus worden aangenomen, dat in j 1913, toen toch groote belangstelling voor ide verkiezingen bestond, een resultaat is verkregen dat, wat de samenstelling van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 5