de Tweede Kamer aangaat, niet is in over eenstemming met de gevoelens der bevol king, al compenseert de onbillijkheid in het eene district zoodoende jegens links, in het andere jegens rechts begaan, elkander ook wel eenigszins. De beteekenis van de invoering van even redige vertegenwoordiging kan niet gering geschat worden. Jarenlang heeft men ofn- cieel het bestaan van politieke partijen niet willen erkennen; allen waren leden van de Tweede Kamer, en met indeeling in poli tieke partijen hield men officieel geen reke ning. De instelling van het Seniorencon- vent, enkele wijzigingen in het Reglement van Orde zijn reeds met dien toestand gaan breken; de evenredige vertegenwoordiging doet zulks veel krachtiger, wijl zij volkomen op het bestaan van politieke partijen ben»:, en als zoodanig erkent de stemmen, die op eene bepaalde lijst van eene bepaalde poli tieke kleur zijn uitgebracht. Het evenredig kiesrecht rangschikt de resultaten geheel anders dan tot nu toe ge bruikelijk was. Wij kennen sedert 1815 de indeeling van Nederland in districten, al dan niet over een vast aantal zetels verdeeld; wij kennen de verkiezing van een of meer afgevaardigden voor een bepaald district. Wij weten niet anders, of het overschot van stemmen in een dergelijk district is voor de politieke partij, tot welke zij behooren, verloren; een verlies dat over geheel het land van zóódanige beteekenis kan zijn, dat terecht is opgemerkt, dat eene wijzi ging van de tabellen der Kieswet, die met eenig overleg en aan de hand der statisti sche cijfers zou zijn geschied, gemakkelijk eene vaste rcchtsche of eene vaste linksche meerderheid kon kweeken. In plaats daar van doet de evenredige vertegenwoordiging de stemmen over het geheele land geza menlijk uitbrengen; het stelsel telt alle stemmen, voor eene bepaalde politieke par tij verkregen, bij elkander en bepaalt naar gelang daarvan het aantal zetels op de honderd, dat die partij in het Parlement zal bezetten. Elke stem dus, onverschillig waar die is uitgebracht, zal op de samenstelling van de Tweede Kamer van invloed kunnen zijn. Maar een kiezer zal zich dien invloed prac- tisch alleen dan kunnen verzekeren, wan neer hij zich met anderen vereenigt in eene partijgroep, en zijne stem geeft aan de ge zamenlijke candidaten van die partijgroep. De evenredige vertegenwoordiging erkent dus niet alleen de indeeling der kiezers in politieke partijen, maar maakt de vorming in elk geval van groepen noodzakelijk en geeft aan de kiesvereenigingen, vooral aan de centrale besturen der kiesvereenigingen van elke partij, eene veel grooter rol dan tevoren het geval was. De verkiezingen van 1918, die practiscii voor het eerst na vijf jaren den Nederland- sclien kiezer tot de stembus roepen, vor men eene belangwekkende proef. Niet al leen is het kiesrecht aanmerkelijk uitge breid en wordt de stemplicht thans toege past, maar de resultaten worden berekend naar het stelsel der evenredige vertegen woordiging, naar het stelsel dus, dat aan de minderheden de beteekenis geeft, die haar toekomt. Het is eene belangwekkende proef die in Nederland staat genomen te worden; eene proef waarvan de resultaten geheel in het duister liggen en waaromtrent men goed zal doen zich aan geen enkele voorspelling te wagen! 1 j Uitgeef,Ut is de firma A. \V. lïruna Zn. Utrecht. Prijs ft, Uir HE. UiNNE.xLAND. Klachten over de postbediening zijn alge meen. Waarom b. v. werd ons blad aan velen onzer lezers eerst Maandagochtend bezorgd, terwijl alle nummers als gewoon lijk op Zaterdagmiddag ongeveer 2 uur op het kantoor te Haarlem zijn afgeleverd lntusschen vele ambtenaren bij post- en telegrafie hebben reden tot klagen. vVie denkt hierbij niet aan de schandelijken (ja ren lang bestendigden) toestand aan het Haarlemsch postkantoor, waar de telegra fisten aan het loket doorloopend moesten dienst doen in een tocht, sterk genoeg om een kleinen windmolen te drijven. Het pu bliek kon daar geregeld een maagpijn ver- wekkenden wind van voren krijgen. Moet nu ook de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten in roomsche handen worden gespeeld dit vraagt men zich af aan de hand van den oproep tot de alge- meene vergadering dier vereeniging op 27 Juni a.s. te Utrecht te houden. Het bestuur wenscht tot directeur der vereeniging te benoemen mr. M. A. M. Was zink, burgemeester van Heerlen, die wel willend bereid is gevonden op een direc teurssalaris van 50(10,en een persoon lijke toelage van 3000,de betrekking te aanvaarden. Aan den vorigen directeur, den heer J. Simons schijnt beduid te zijn heen te gaan. De familie Waszink komt uit Batenburg en is protestant, ook de vader van mr. W„ die nog leeft en bij Maastricht woont. De burgemeester van Heerlen evenwel is roomsch geworden. Moet nu iemand die zich vrijwillig stelde onder het bewind van den paus van Rome, welke urbi et orbi verklaarde een vijand te zijn van den mo dernen staat, aan het hoofd komen van deze in ons moderne gemeentewezen zoo belang rijke vereeniging? Arm Nederland welks vruchtbare staatsinstellingen een voor een worden ondermijnd! KERKNIEUWS Nederlandsche Protestantenbond, aid. nioemendaal. - De predikbeurten tot 1 Oc tober te houden in het schoolgebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging, des voormiddags te halfelf, zijn: 23 Juni: ds. K. N. Qorter, te Rotterdam; 7 Juli: ds. A. Binnerts, te Haarlem; 21 Juli: ds. A. C. Schade van Westrum, Den Haag; 4 Aug.: dr. H. L. Oort, Utrecht; 18 Aug.: ds. J. C. A. Fetter, Zutphen; 1 Sept.: dr. G. A. v. d. Bcrgh van Eysinga, Santpoort; 15 Sept.: dr. A. H. Haentjens, Haarlem; 29 Sept.: ds. A. Klaver, Hoorn. In de godsdienstoefeningen wordt gezongen uit den liederenbundel van den Nederlandschen Protestantenbond. De plaatsen zijn vrij, voor zoover zij niet ver huurd zijn. Ieder wordt in de gelegenheid gesteld om in een busje, bij den uitgang opgehangen, het gebruikelijke plaatsgeld tc storten. Aan het einde der godsdienstoefe ningen, zal bij den uitgang een collecte wor den gehouden ten behoeve van de Veree- nifïing. i I UIT ANDERE GEMEENTEN. De vereeniging „Volksonderwijs" afd. Haarlem vergadert Maandag 24 Juni a.s. te 8 uur in kamer 4 van 't gebouw De Nijver heid, (Jansweg 85, aldaar). O. in. behande ling van den beschrijvingsbrief. Het bestuur van het Diaconessenhuis, Ha- ze'paterslaan te Haarlem, vraagt giften en jaarlijksche bijdragen. Het adres daartoe voor Bloemendaal is bij den heer Jacob C. Wolterbeek. Wij bevelen deze instelling in de belangstelling onzer lezers ten zeerste aan. \AN HIER EN DAAR. Een troost jn vleeschlooze tijden. Dr. Van Hamel Roos schrijft in het maandblad tegen de vervalschingen: Waar zoo talrijke vervangmiddeleti voor vleeseh en vleeschwaren aangeboden wor den, welke dikwijls den toets van een nauwkeurig onderzoek niet kunnen door staan, achten wij het actueel, in het publick belang te wijzen op de hooge voedings- waarde van ons nationale voedsel, n.i. den haring. Het is duidelijk, dat de waardeering van onze zeeviseh bij uitnemendheid, geen ge ringschatting van andere vischsoorten be doelt; doch waar de haringprijs onder het bereik van nagenoeg iedereen valt, achten wij het wenschelijk dezen visch als sian- daardmonster voor een vergelijkende beoor deeling te nemen. Op grond onzer persoonlijke onderzoe kingen diene het volgende tc dezer zake: Gewicht van den haring: Totaalgewicht 210.5 gram. Hiervan eet baar spierweefsel 127 gram; oneetbare stof (kop, staartvin en totaal-ingewanden 83,5 gram). Gehalte aan eiwit, vet en water van het eetbare spiervleesch in vergelijking met ma ger rundvleesch: Haring Vleeseh Eiwitstoffen 17.63% 21.5"'» Vetgehalte 17.63% 1.5% Water 50.77 76 Aannemende dat een K.G. mager vleeseh (normale prijs) 2,20 kost, dari kan men voor datzelfde bedrag 22 haringen koopen, berekend tegen 0,10. (Wij wagen ons tegenwoordig niet aan juiste prijsbere keningen het gaat hier natuurlijk uitslui tend om de waarde-verhoudingen.) Deze 22 haringen (berekend overeen komstig het onderzochte monster) wegen 4631 gram, waarvan het eetbare, deel 2794 gram weegt. Dit gedeelte bevat 492.6 gram eiwitstoffen en 492.5 gram vet. Eén kilogram vleeseh bevat 215 giain eiwitstoffen en 15 gram vet. Men ontvangt dus bij inkoop van haring voor hetzelfde bedrag in geld 277 grain of ca. 2XA maal meer eiwitstoffen en 477 gram of ca. 33 maal meer vet dan bij vleeseh. Wij achten deze verhouding zóó opmer kelijk, dat alle verder commentaren ovei - bodig schijnen, om bij den heerschenden vleeschnood dringend het gebruik van visch, en speciaal van haring, aan tc beve len als een goedkoop en echt nationaal, voortreffelijk vervangmiddel van het nu onvindbare, en zelfs in gewone tijden veel te kostbare vleeseh, wegens de zooveel ge ringere voedingswaarde in vergelijking met onze goedkoope vischsoorten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 6