VICTORIA-WATER A.H.VAN DER STEUR Jr. Zomerstoffen. KERK-AGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 7 Juli. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 u., Prof. H. van Nes, Hoogleer aar te Leiden. Geref. Gcm., voorm. 10 u., Prof. Dr. T. Hoekstra, van Kampen nam. 5£ u.t Prof. Dr. T. Hoekstra. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, v.m. 10$ u. (in liet schoolgebouw der Bloemend. School vereen.), Ds. A. Binnerts Sz., Pred. te Haarlem. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig eene ruime sorteering schien spoedig eene commissie moeten kie zen als z.g. tweeden raad om over de plan nen te oordeelen, daartoe in staat te stellen, zullen wij het gevoelen van B. en W. in ons blad in zijn geheel opnemen en bespre ken. Van eerste kenners van het Neder- landsche gemeenterecht hebben de advi seurs bewijzen van levendige instemming met hun arbeid ontvangen. Bovendien kan als hoopvol teeken voor onze gemeente gelden, dat staatsraad Struycken in aan merking komt voor een ministerszetel en van dezen zeker geene medewerking in den geest van Haarlem te wachten is. Het antwoord van B. en W. van 6 Febr. ji. luidt als volgt: In antwoord op uw schrijven van 7 Fe bruari 1917 N°. 96, hebben wij de eer u het navolgende te berichten: Burgemeester en wethouders van Bioe- mendaal hebben niet zonder groote be vreemding van de wenschen der gemeente Haarlem kennis genomen. Deze bevreemding betreft niet de begeer te van Haarlem naar uitbreiding van haar grondgebied, maar wel het feit, dat Haar lem deze nu wenscht ten koste van de gemeente Bloemendaal, althans van de kern van Bloemendaal. Reeds vóór 1901 heeft Haarlem vruchtelooze pogingen gedaan om tot annexatie van een deel van Bloemendaal te geraken. Van de jaren 1901 en 1902 da teert de laatste mislukte poging. Haarlem beoogde toen door eene uitbreiding van hare grenzen te voldoen aan „de eischen van eene meer stelselmatige uitbouwing, waarbij tevens meer dan thans (1907) met de eischen van volksgezondheid, verkeer, rioleering, enz. kon worden rekening ge houden." Mede, naar wij aannemen, ingevolge het krachtig verzet van bestuur en ingezetenen van Bloemendaal hebben wij na 1902 van deze poging niet meer vernomen. De mo tieven door Haarlem voor die grenswijzi ging opgegeven, konden onzerzijds gemak kelijk en afdoende worden weerlegd. Haar lem's eigenlijke motief: uitbreiding van zijn belasting-object over een gebied, welks be stuur elke redelijke critiek kon doorstaan, kwam destijds niet uitdrukkelijk aan net licht. Ons bestuur vernam later, dat tusschen Haarlem en Heemstede een soort conve nant was getroffen om regeling van- ge meenschappelijke belangen langs anderen weg dan annexatie te doen plaats vinden. Het beleggen door den vorigen burgemees ter van Haarlem van vergaderingen met de burgemeesters van den omtrek, wees ook hierop. Wij meenden derhalve voor nieu we aanvallen van Haarlem gevrijwaard te zijn, temeer waar sedert 1901 er niets is gebeurd, hetwelk ten opzichte van Bloemen daal eene veranderde zienswijze zou recht vaardigen. Desniettemin benut Haarie.n de gelegenheid, dat het een voorstel bij uw college doet om zijn grenzen naar andere kanten uit te breiden, om te beproeven in eene moeite het eigenlijke Bloemendaal on der de leus: „gebiedsvergrooting op groote schaal" in haar uitbreiding te omvat* m. Hiertegenover stellen B. en W. /an Bloe mendaal, dat zii de zaak met het vervallen der poging van 1901/02 als afgehandeld be: schouwen, nu zich de verhoudingen tus schen beide gemeenten sindsdien niet prin cipieel hebben gewijzigd. Een belangrijke en bloeiende gemeente als Bloemendaal moet niet voortdurend het scherpe zwaaru der annexatie dreigend boven het hoofd ge houden zien. Dat zou in strijd zijn met de beginselen eener gezonde gemeentepolitiek. Een gemeentebestuur mag zich 'bij zijn ar beid niet bepalen tot het afdoe van de kleine dagelijksche beslommeringen en iiet voorzien in de nooden van het oagenblik Steeds meer wordt het voor een gemeente noodzakelijk, dat zij bij de organisatie en stichting van gemeentewerken cn -inrich tingen, het aanleggen van parken, hot ma ken van uitbreidingsplannen, liet regelen van haar financiën en zoovele andere zaken, bchaivc niet het heden ook met de toekomst zich bezig houdt. Hoe kan men bij een gemeentebestuur den noodigen lust tot dien arbeid veronder stellen, hoe ook kan dit zich verantwoord achten een verre toekomst in het oog te vat ten, als annexatieplannen van eene naburige gemeente steeds weer niet alleen opnieuw aanhangig gemaakt kunnen worden, maar ook steeds weer ten gronde worden onder zocht Hoe weinig onze gemeente heeft vei- wacht dat haar opnieuw eene annexatie kon dreigen, moge blijken uit het feit, dat het sedert 1901 een eigen duinwaterleiding heett doen aanleggen en buitendien voor ruim 700.000,andere openbare werken heeft doen uitvoeren, waarvan onderscheidene als de bouw van scholen en de aanleg eener nieuwe algemeene begraafplaats achterwe ge zouden zijn gebleven of anders zouden zijn opgevat. Had niet Haarlem zelve m 1906 verzocht de annexatieplannen niet te doen doorgaan Qroot was daarom de lust van burge meester en wethouders om de wenschen van Haarlem ten aanzien van haar uitbrei ding, ten koste van Bloemendaal, nu niet ten gronde te bespreken, doch eenvoudig naar hun schrijven van 11 December 1901 en naar het gevoelen van den raad van 22 November 1902 te verwijzen. Wanneer burgemeester en wethouders dit niet doen, dan is dit slechts uit eerbied voor uw college, wetende dat het aan uw oor deel moet worden overgelaten in hoever het herhaald verzoek van Haarlem een onder werp van gezet onderzoek mag zijn. De motiveering van Haarlem's verzoe): bij brief van haar bestuur dd. 24 Januari 1917 lijkt ons meer gezocht dan sterk. Wat het voorstel zelf betreft, zoo achten B. en W. dit voorzoover hunne gemeenten betreft, in strijd met de beginselen van onze gemeentewet, in strijd met wat door een- gezonde ontwikkeling van het gemeentewe zen verlangd wordt, in strijd dus met her algemeen belang, voor de streek eer een na deel dan een voordeel, voor de gemeente Bloemendaal hoogelijk onrechtvaardig en schadelijk, voor de gemeente Haarlem door geen gewichtig gemeentebelang geboden. (Wordt vervolgd.) ot LASTIG GEVAL. in navolging van „De Haagsche Post", zullen wij aan onze lezers geregeld opgeven een, uit de werkelijkheid genomen, lastig geval, waarin de beste oplossing door een abonnee, in te zenden vóór Woensdagmid dag 12 uur, beloond wordt met een post wissel van 2,50. I. Iemand, die vroeger aan politiek deed, belooft in den verkiezingstijd voor een be paalde groep te komen spreken. Dit vervalt. Later vraagt men hem ten minste op den laatsten dag vóór de stemming te komen debatteeren in eene andere plaats. Hij be looft te komen, want hij heeft op een tus- schengelegen plaats dien dag te zijn en kan dan in den vooravond doorreizen. Op die tusschengelegen plaats gekomen, laat hij zijn spoorkaartje afteekenen, maar ziet tot zijn schrik, dat hij 's avonds uit de debat plaats niet meer naar huis kan. Zijn gezin woont vrij afgelegen en den volgenden och tend moet hij weer vroeg op zijn standplaats aan het werk zijn. Hij weet niet het adres, alleen den achternaam van den geestvei- want, die hij ter vergadering zal vinden, trouwens op de goede bezorging van een telegram kan hij tegenwoordig niet rekenen. Wat moet hij doen VRAGENBUS. (Vragen in te zenden vóór Woensdag middag 12 uur). V. Ben ik verplicht mijn huis te laten bezichtigen indien in mijn huurcontract staat: „ingeval van openbaren verkoop" en de huurder het huis onderhands wil ver- koopen A. Neen. V. Toen de nieuwe eigenaar, die aan liet huis was blijven hangen, het met een makelaar kwam zien, om het weder te ver- koopen, zeide de makelaar: u mag voor de kijkers het huis wel ophemelen, anders zou meneer het u wel erg lastig kunnen maken. Moet ik de kijkers op de gebreken van het huis wijzen of mag ik ze verzwijgen A. U moet de waarheid spreken, wat ook de gevolgen daarvan zijn en liet drei gement van den makelaar is zeer ongepast. Maar u behoeft niet ongevraagd de waar heid uit te spreken. Zijn er gebreken als vochtigheid b. v„ waar de menschen naar vragen, dan licht u hen volledig in. V. Mijn huis is niet erg best, ten minste er moet heel wat veranderd worden, wil liet aan de woningwet voldoen. Nu wilde ik door bemiddeling van de gezondheids commissie in aanmerking komen voor een der nieuwe woningen op Rolland. Als ik haar bij mijne tegenwoordige woning roep, loop ik dan gevaar dat ze wordt afgekeurd? A. Ja. de commissie is verplicht op alle woningmisstanden te letten en daarvan werk te maken. V. Ik hoor 's avonds in de Voorbuurt nogal eens een varkentje keelen. Mag dat? A. Zeker mag u dat hooren, maar ot slachten gebeuren mag, hangt af van de vraag of de betrokken dierenslachter ophef fing van slachtverbod had of niet. V. Waar is het adres der huurcommissie? A. Aan het raadhuis te Overveen, waar ook de secretaris, de heer Van Beek, die tevens gemeente-ambtenaar is, zetelt. V. is er naar uw gedachten niets te doen tegen de groote onveiligheid in ons land, nu de politie en de veiligheidsdiensten blijkbaar overal te kort schieten? Te Amersfoort ondernamen zelfs soldaten van de Vlasakkers des nachts strooptochten om in tc breken. A. De toestanden zijn in dit opzicht tn bijna alle grootere plaatsen even slecht. In 1914 zijn overal corpsen „burgerwacht" op gericht. Wij begrijpen niet dat de plaatse lijke regeeringen deze niet aan het werk zet ten. Ook lijkt ons het invoeren van lijfstraf voor 'Straatroof, nachtelijke inbraak e. d. misdrijven, die niet uit nood maar met mis dadige voordacht worden begaan, dringend noodig. Het meest verwachten wij van een flinker optreden der burgers, behooren- de tot alle maatschappelijke kringen, waar bij zij erop uit zijn, niet in de eerste plaat" eigen goed maar elkanders goed te be schermen. Alle goed behoort in zekeren zin aan de gemeenschap en eigendom is in den tegenwoordigen tijd een soort rentmeester schap. Bij een goed rentmeesterschap van allen hebben wij allen belang. De oprich ting van een burgerwacht gaat van zulk een gedachte uit. V. Ik hoorde dat onze soldaten in Vel- sen en Zandvoort hebben moeten verkassen vanwege „oorwurm" en nu, dat het voor komen van „schurft" in deze buurt aan sol daten wordt toegeschreven De gewone ont- luizingsinrichtingen waar de kleeren van onze soldaten zoo nu en dan naar toe moe ten, zijn, zoo ik hoor, ook al niet voldoende. Waar moet dit heen Moeten wij ter wille van de misdadigheid van eenige kapitalisten die den oorlog hebben in het leven geroepen allen in vuil omkomen Zegt u eens rond uit wat naar uw gedachten liet einde daar van moet zijn. A. Onzedelijkheid en onzindelijkheid gaan altijd hand aan hand. Een moderne oorlog te voeren zonder in ongedierte en vieze ziekten te vervallen, is onmogelijk. Uit de ergste misdaad, het dooden van een medemensch, te hebben begaan, ontstaat de hoogste onverschilligheid omtrent eigen ze delijkheid en zindelijkheid. De voortdurende mobilisatie van ons leger maakt hier de zaak bijna even erg als voor de oorlogvoe renden. Honderdduizenden jongens hebben in gedachte de misdaad van het dooden van een medemensch reeds begaan. En wie in beginsel voor de ergste misdaad niet rs teruggedeinsd, heeft in beginsel de onzede lijke en onzindelijke gevolgen daarvan mede op zijne rekening genomen; men noemt dat „demoralisatie". Dat vreemde woord wil niet anders zeggen dan: tot een kanker ge worden onzedelijkheid en onzindelijkheid. En zoo brengt de oorlog tusschen onze na buren ons niet alleen moedeloosheid, hon ger, zedelijke slapheid, schurft, vlooien, oor wurmen, pest, geslachtsziekten, straks cho lera, typhus en nieuwe ziekten hier en daar, maar zoo algemeene ontaarding en vervui ling, dat daartegen niet meer te strijden valt. Als volk te weinig één, te geldzuchtig, te bang en voor een deel misschien ook re beschaafd om aan den wereldoorlog mee te doen, missen wij de groote prikkels, die de oorlogvoerenden, in .zoover ze niet sterven, sterk houdt (hebzucht, roemzucht, sterke lichaams- en gemoedsbewegingen, enz.), maar onder de onzedelijke en onzindelijke gevolgen van den oorlog gaan we even erg gebukt als de anderen. Het eind dat aldus reeds in het verschiet ligt, is dat Europa als een mesthoop van innerlijk verval en uiterste verpesting overblijft, ten prooi aan elke smerige persoon en natie, wie het wroe ten in vuilrommel aantrekt. Vroeger sprak men van slagvelden en men waarschuwde elkaar, daar zijn neus dicht te houden; nu is heel Europa dermate walgelijk en stin kend, vooral ook door de zoete geuren die er doorheen gaan van de menschen die met godsdienstige groote woorden of haar kloverijen den oorlog goed praten, dat van Europa als van één slagveld kan worden gesproken, waarop geen verandering komt als niet de wapens worden neergelegd. Aangezien de omvang van den strijd te groot is om één overwinner te doen zijn, is de eenige uitkomst: dat de wapenen overal tegelijk worden neergelegd, dus zonder dat het tot een zoogenaamde beslissing op het slagveld komt. Wie daartoe niet raadt, niet medewerkt, staat mede schuldig aan be smetting met doodelijk vuil. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer W. D. Q. Reinders, uit Bloemen daal. werkzaam aan de staatsmijnen ic Limburg, heeft met gunstig gevolg het can- didaats-examen gedaan voor werktuigkun dig ingenieur aan de Delftsclie Technische Hoogeschool. Herijk. De zitting voor de herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente plaats hebben, te Bloemendaal in het gym nastieklokaal der O. L. school te Bloemen daal op Maandag 8 Juli van 1012 en van 14 uur, te Overveen in het gymnastiek lokaal der O. L. school te Overveen op Dinsdag 9 Juli van 1012 en van 12!42 uur, terwijl voor de ijkplichtigen te Voge lenzang zal worden zitting gehouden te Bennebroek op Maandag 15 Juli van 912 en van 13 uur. De afdeeling Bloemendaal van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding, heeft tegen 15 Juli a.s. een open-luchtdag voor de leerlingen van alle scholen in onze gemeente uitgeschreven. In de afgeloopen week zijn in onze ge meente weer verscheidene fietsen gesto len. Bedenkt toch, _plaatsgenooten, dat er geen voorwerp uitdagender om te ont vreemden is, dan juist de fiets. Terwijl an dere gestolen voorwerpen den kaper be lemmeren, rijdt de fiets zijn eigen dief juist zoo netjes van onder liet bereik der lange gezegende armen der politie uit. en ontvreemdt zoo als het ware zichzelf. Past dus op voor uwe fietsen, vrienden. Met groot leedwezen missen wij den heer A. J. Buijs onder onze dorpsgenooten. Deze eerlijke, zachtmoedige man was kin derlijk blij als hij voor 'n ander iets kon doen, voor 'n ander iets te zijn, achtte hij zijn levenstaak. Zijne nagedachtenis blijve bij ons allen lang in hooge eer. Tentoonstelling L. Dake. Het schilde ren zit den Dake's in het bloed. De „oude heer" de voor korten tijd nog warm ge huldigde professor Dake toog jaren ge leden met zijn ezel naar het buitenland en wist, schoon ver van huis, tocli in die mate de aandacht op zijn talenten te vestigen, dat men hem naar Amsterdam riep om aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, eene plaats in te nemen, die velen ten zegen is geworden. De oudste zoon Carel ging, met het palet in de hand, naar Indië en Amerika, nadat hij hier op enkele exposities reeds had doen blijken van grooten aanleg en zeldzame habileteit. De jongere zoon Leonard scheen voor de kunst verloren totdat een samenloop van omstandigheden hem plotseling zelf deed inzien wat zijn eigenlijke roeping was. Hij, die altijd de schoonheid van het landschap in zich had opgenomen, kreeg nu den aan drang aan dat gevoel van weelde uiting te geven. Hij moest schilderen, zoodra hem maar een penseel in de hand gleed. En hij schilderde. Eerst wat onhandig, wei nig meester als hij de techniek was. Doch wat is den geboren schilder techniek Zij waait hem aan, zooals de gratie in eene vrouw vaart. Leonard Dake werd schilder en bon sang ne peul mentir hij bereikt reeds veel. Een tentoonstelling van zijn werken vindt men thans in „Duin en Daal", het „kunst hotel", dat voor Bloemendaal gaat worden wat Hamdorff is voor Laren. De collectie is klein en heeft in de hall een onderkomen moeten vinden, waar uit den aard der zaak niet de voordeeligste belichting is te vin den. Maar toch geeft ze een warmen indruk van een soort van interieure gezelligheid en gevoelt de bezoeker zich behageiijk te mid den van deze door hare beschaving wei- aandoende en door hare natuurlijkheid ont roerende kunst. Men doet den schilder en zichzelf on recht door niet eens te gaan kijken naar deze tentoonstelling, die, een vervuiling van beloften, weer een nieuwe belofte tevens is. Fietsers. Deze week uw lantaarns ten 9 uur 50 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: diefstal van rijwielen; diefstal van kazen; loopen over verboden grond; ven ten zonder armband. ficvonden en terug te bekomen bij; J. J. Huizinga, Kennemerweg 13, Bloemen daal, een witte kussensloop en een klein servet; P. Hekker, Kleverlaan 4, te Bloe mendaal, een bos sleutels; Lohman, Zijlweg 65, Overveen, een zakmesje; J. Willems», Binnenpad 13, Overveen, een gouden me daillon; H. A. Tweehuijsen, Weg langs Oos- terduin 2, Overveen, een portemonnaie; J. Pielage, Ruychaverstraat 19, Haarlem, een bloedkoralen armbandje met gouden slui ting; aan het bureau van politie te Over veen, een klein sleuteltje; een zwarte cein tuur; een vaarboom. wordt nog steeds regelmatig met eigen schepen van de Bron te Oberlahnstein aangevoerd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2