aan uitbreiding. De bebouwing is, hoewel de stratenaanleg daar zeker reeds 1U jaar bestaat, nog niet op de natuurlijke grenzen Delft en Spoordijk aangesloten. Neemt men met Haarlem aan, dat iiet uitbreiding van grondgebied noodig heeft voor havenwerken, handels- en industrie terreinen, een veilingsgebouw voor groen ten of andere soortgelijke inrichtingen, dan geldt, dat niet alleen wegens de moei lijke bereikbaarheid, de afgesloten ligging achter de spoordijken, maar ook wegens den aard der gronden en hare belendingen, de terreinen die Haarlem van Bloemendaal wil annexeeren voor die zaken niet in aan merking komen en voorzoover die gron den niet in het lage land liggen, zijn ze reeds met straten en villa's bezet. In Bloemendaal, met name het door Haarlem begeerde gedeelte, is bouwterrein nagenoeg niet meer te koop. Tegenover de beide aangevoerde en toe gelichte punten ga men nu eens na wat de annexatie voor de gemeente Bloemen daal beteekenen zou. Van oudsher zijn Vogelenzang, Overveen en Bloemendaal één geheel geweest met Overveen als middengedeelte; van ouds stond aldus een groot gedeelte van den duinzoom onder één afzonderlijk bestuur; Amsterdamsche niet Haarlemsche familiën stichtten hier hun buitenverblijven en daar omheen groepeerden zich allengs afzonder lijke dorpen, welke hun eigenaardig karak ter niet verloren doordat enkele buitens onder den hamer kwamen en werden ver deeld in villaterreinen, die elk hunne typi sche landelijke bebouwing kregen; de ver bindingswegen der drie dorpen werden ge regeld verbeterd, ook daaraan werd ge bouwd en steeds bleef het landelijk karak ter bewaard; bewoners van aan natuur schoon arme streken als de Zaanstreek, IJmuiden, Amsterdam, een enkelen uit Haar lem, zetten er zich neder en vormden aldus de tegenwoordige gemeente Bloemendaal, welker eigenaardig karakter zich niet al leen in den aard der bebouw ing, maar ook in den aard der bevolking van Haarlem kenmerkend is blijven onderscheiden. Aangenomen, dat de ontworpen annexa tie doorging, dan zouden ongeveer 2400 H.A. en 7000 inwoners met 12.868.000,- belastbaar inkomen over gaan; slechts 2700 inwoners met een be lastbaar inkomen van 5.588.000,op een gebied van 1600 H.A. zouden overblij ven. Bloemendaal zou worden gedecapiteerd; het overblijvende gedeelte zou zoodanig tussehcn deelen van Haarlem ingesloten liggen, dat het zich niet kon roeren; de energie van het gemeentebestuur zou zijn lam gelegd; Vogelenzang, dat slechts lhm opbrengt van Bloemendaal's inkomen, zou teren op enkele buitenplaatsen en Aerden- hout, een ongezonde toestand! Toch zou het overblijvende gedeelte in sommige op zichten organisch met het geannexeerde deel verbonden blijven. Wij wijzen op het verkeer, op de waterleiding en het begra ven. Bloemendaal bedient thans uit eigen waterleiding zijn geheele gebied, behalve Vogelenzang dat nog niet is aangesloten. Of zou die waterleiding, welker prise-d'eau mede geannexeerd zou worden, afgebroken worden? En welk voordeel zou Haarlem verkrijgen van de nieuwe begraafplaats, waarvan de grond is gegeven onder voor waarde. dat feitelijk alleen ingezetenen van Bloemendaal daar mogen worden begra ven? (Wordt vervolgd.) Wij ontvingen het Verweer van B. en W. van Heemstede tegen de door Haarlem voorgestelde grenswijziging. Wij zullen dit belangrijke en goed gestelde stuk bespreken na het verweer van Bloemendaal te hebben behandeld. WAT NU De kiezers hebben gesproken en de Tweede Kamer heeft een nieuwe samen stelling, die gezegd mag worden het spie gelbeeld van den volkswil te zijn. Eenigs- zins troebel als dit spiegelbeeld is, bewijst het de onzekerheid, de onvastheid van dien „souvereinen" wil. Want tenauwernood zijn we uit de impasse geraakt, waarin we nu al sedert decennia verkeeren: vandaag maakt rechts ongedaan wat links had we len te bereiken en morgen weet links te verijdelen wat gisteren rechts had bedacht. Nu is de som der clericalen wel 50 en kan dus zeer gemakkelijk voor rechtsche voor stellen de helft 1 verkregen worden, maar toch is die meerderheid niet groot en niet sterk genoeg om de kerk weder te doen zijn de meesteresse van den Staat. Wij zullen geen paapsche dictatuur te vree zen hebben, hoezeer de katholieken aan hunne numerieke meerderheid in de Kamer het recht van boventoon ontleenen. Het is en blijft vreemd, dat in een land, welks vorsten kinderen van de Hervorming zijn, de sterkste partij die der ultramon- tanen L. Beteekent het feit dat de Tweede Kamer in haar nieuwe samenstelling 30 katholieke leden telt, dat de bevolking van Nederland voor mjiu«, dus 3/io uit katholie ken bestaat Neen, men zegt, dat het aan tal katholieken in Nederland is te stellen op 2/- Vio der bevolking. Bij absoluut algemeen stemrecht dus als alle zuige lingen en imbecilen mochten medestemmen zouden de katholieken het dan tot 40 zetels kunnen brengen. Ook dat zou hen in de minderheid doen blijven (waartoe trou wens katholieken in een protestant land behooren gedoemd te zijn) indien tegenover die 40 °/o katholieken 60 tt/o protestanten stonden. Doch dit laatste is geenszins het geval. Van vele der nieuwe partijen is de diagnose nog niet precies op te geven, wijl zij nog in de groeiperiode verkeeren, die hare organen nog niet voor definitieve meting doet in aanmerking komen. Mag ook al worden aangenomen, dat er onder die partijen, weinig of geen ultramonta- nisme te vinden is, quaestieus blijft hei of niet sommige harer zich bewust zullen worden, dat zij „stoelen op denzelfden wor tel des geloofs", zich met de anti-revolu tionairen en christelijk-historischen, maar ook met de katholieken, zullen verbinden tot een z.g. christelijk leger. En dit chris telijke leger, waarin bisschoppen en kan selredenaars de vaandeldragers zouden zijn, kon al heel licht banieren ontplooien, die de groote meerderheid des volks toch kwalijk zou willen volgen. Nauwere aanraking met het Vaticaan rs reeds verkregen en we zullen dezen band nog wel hechter zien worden. Sedert de paus het met zijn banvloek over de ketters niet zoo erg meer meent, hebben de puri- teinsche broederen ook minder afkeer van Canossa gekregen. Werd jaren geleden op kerkelijke congressen openlijk gesproken over „de zending onder de roomsch-ka- tholieken", thans wordt, minder openlijk, doch daarom niet minder energiek, zen dingswerk door de katholieken verricht onder de „andersdenkenden". Het is, van katholiek standpunt gezien, dc groote ver dienste geweest van Schaepman om arm in arm te gaan met Kuyper. De lammeren werden nu minder angstig voor den wolf, lieten hem toe in de kooi ener vielen hem ten offer. Niet te miskennen valt, dat sedert ge- ruimen tijd in Nederland eene katholieke infiltratie valt waar te nemen. Daar staat echter tegenover, dat ook de katholieke kerk vele „afvalligen'' heeft te boeken. Het zou van belang zijn de doopceclen te lichten der „rooden". Menig socialist zou door den pastoor als een verdwaald schaap her kend worden. En juist die afval houdt het aantal nog in evenwicht. Zonder minus zou het plus voornamelijk afkomstig uit verboden kinderschaarschte allicht tot surplus leiden. En dan brengt de voorzichtigheid mede niet die leuzen aan te heffen, waar door de „mannen broeders" aan het schrik ken zouden kunnen gemaakt worden. Toen dr. Bronsveld in 1898 den alarmkreet „Ro me voor de poorten" deed hooren, terwijl zijn vlammend zwaard tegelijk dr. Kuyper aanwees als het groote gevaar, was er een oogenblik van kentering. En hadden de christelijk-historischen toen grooter voor mannen gehad dan prof. Van Leeuwen, prof. Muller, dr. De Visser en mr. Verkoutereu, ze zouden zeer waarschijnlijk al wat libe raal en godvreezend was tot één groep heb ben vereenigd. Maar de slimme Kuyper speelde De Visser tegen Bronsveld uit, Lohman annexeerde Verkouteren en de partij verwerd tot eene, waaraan zich de liberalen niet meer verwant gevoelden. De katholieken waren intusschen door den alarmkreet van dr. Bronsveld gewapend en Zij veranderden van tactiek. Qeen vesting gingen zij meer bespringen, maar zij groe ven zich loopgraven en drongen zoo door tot diep in het kamp van de tegenstanders. En nu het is buiten kijf hebben zij ter reinwinst te boeken en zullen wars van alle annexatie natuurlijk het bezette be houden en voorloopig de grenzen van hun invloedssfeer bevestigen. Reeds was dr. Nolens ter audiëntie bij de Koningin en het is wel opvallend, dat hij geflankeerd werd door de heeren Van der Voort van Zijp en De Savornin Loh- man. Hare Majesteit zal wellicht niet lang dralen met eene besissing, waarvan spoed in dezen 'tijd ook wel gewenscht mag hee- ten. Zal ten slotte toch mr. Heemskerk dr. Kuyper ten spijt! als premier den heer Cort van der Linden opvolgen? Velen achten er hem te kwikzilverachtig voor, anderen meenen hem slim genoeg voor het waarlijk voorzichtigheid eischcnde ambt. Of zal de minister-president van Nederland voortkomen uit de partij, die bij de verkie zingen de meeste zetels verkreeg Troelstra heeft al gewaarschuwd, dat hij bezig is een nieuwen slag aan zijn zweep te maken. Wel hij zal er hard mede kunnen knallen. Maar treffen? Van de li beralen, wier aantal in de Kamer zoo sterk geslonken is, maar wier invloed toch nog zeker niet verdwijnt, heeft hij weinig te hopen. Trcub is mogelijk de grootste So- zialistenfresser van allen. Wijnkoop zal zijn politieken neef voortdurend in den rug aanbassen. En zoo zal straks de regeering een vrij dociele meerderheid in de Kamer vinden, waarin de elementen der oppositie te hete rogeen zijn om samen een dam te vormen tegen den wassenden stroom. Een katholieke dictatuur staat niet te vreezen. Maar we kunnen er wel verzekerd van zijn, dat Nederland eenigen tijd gere geerd zal worden door de pastoors en de dominees. En de kerken kunnen zich weder op druk ker bezoek gaan inrichten. v. O. LASTIG GEVAL No 1 Ingekomen antwoorden. Het juiste antwoord is: Hij neemt de eerste reisgelegenheid naar de plaats van debat, doch seint te voren naar huis, waarschijnlijk niet thuis te ko men. Op de debatplaats overlegt hij met het bestuur of hij kan worden gemist, zoo ja, dan zoekt hij de eerste gelegenheid tot vertrekken, zoo neen, dan berust hij en doet zijn plicht overeenkomstig zijne be lofte. De volgende heel niet goede of minder goede antwoorden zijn ingekomen: I. In de bedoelde stad een goede daad ver richten, b.v. door een bezoek te brengen aan iemand die hij weet dat op hem gesteld is. Bijtijds naar huis terugkeeren in de over tuiging dat de chaos in de Kamer niet te redden was door èèn debat. II. Nu de man eenmaal beloofd had te komen, moest hij ook gaan. Of hij 's avonds uit de debatplaats nog naar huis kon, had hij moeten nazien voordat hij zijn woord gaf. Dat zijn gezin vrij afgelegen woont en dat hij 's morgens vroeg weer op zijn standplaats moest zijn, was hem ook wel bekend, toen hij zijn woord gaf. In 't kort: belofte maakt schuld. III. De persoon gaat om 't den volgenden dag met zijn vrouw uit te vechten. LASTIG GEVAL No. 2. Een redenaar verliest op weg naar de elders gelegen vergaderzaal zijn voor dracht en gevoelt zich niet zeker genoeg van zijne zaak om over hetzelfde onder werp voor de vuist te spreken. Het is hem bekend, dat verschillende personen, met dit onderwerp vertrouwd, van allerlei plaatsen zijn overgekomen om hem te hooren. Hij bemerkt het verlies eerst kort vóórdat hij de vergaderplaats bereikt. Wat moet hij doen PLAATSELIJK NIEUWS. Openluchtdag van den Bloemendaal- schen Bond voor lichamelijke ontwikkeling. - Maandag a.s. wordt te Bloemendaal een openluchtdag voor gymnastiek en athletiek gehouden door de leerlingen der Bloemen- daalsche scholen en der Overveensche school. De bond meende dit jaar weer eens wat flinker en nu heel flink voor den dag te moeten komen. Van harte wensehen wij hem succes met dit prachtige voornemen. Dank zij de medewerking van B. en W. en van de hoofden der scholen, kan nu eene uitvoering gegeven worden door een 500-tal leerlingen. De hoofdleiding is in handen van den heer A. J. Meijerink, terwijl verder leid sters zijn: mej. M. B. Roozen en mej. B. Wolff en leiders: de heeren P. A. Kok en J. Admiraal. 's Morgens om 9 uur is het verzamelen der leerlingen bij de scholen. De volgorde van aantreden is volgens lo ting om half 10 bij het Pannekoekcnhuisje. 1. Openbare school Bloemendaal. 2. M. U. L. O. school Bloemendaal. 3. Bloemendaalsehe Schoolvereeniging en Openbare school Overveen. 4. Christelijke school voor M. U. L. O. Om tien uur precies zal worden begon nen met het houden van eene repetitie der vrije oefeningen door de jongens, daarna der vrije oefeningen door de meisjes. Er zal een wedstrijd zijn in speerwerpen. Duitsche driesprong polsstok hoogspringen, verder een slagbalwedstrijd en een esta fette-wedloop. 's Middags half 2 is het weer aantreden bij de scholen, om kwart voor 2 bij het Pannekoekenhuisje en om 2 uur precies zal de uitvoering aanvangen op liet terrein voor Duin en Daal. Het programma is vol afwisseling. Een groot aantal prijzen is beschikbaar gesteld. Onze plaatsgenoot de heer Huismans zet zijn rijwiel tegen de woning van den con cierge der M. U. L. O. school, aan den zij gevel waarvan een zijner schilders werkt. Die woning staat een 40 meter van den openbaren weg af achter een toe-hek. Hij komt terug, de fiets is weg, de knecht had een klein heertje in grijs pak met witten strooien hoed op „een" fiets zien wegrij den, maar geen gedachte gehad dat hier diefstal werd gepleegd; dezelfde rijwieldief zwierf eenigen tijd tevoren voor den win kel der gez. Van Lierop. Hij heeft zich in de richting van Sandpoort verwijderd. Hoedt u voor het heertje met grijs pak en witten hoed. De dezer dagen over dag alhier op een buitenplaats na insluiping gepleegde dief stal van oudheden, doet de vraag rijzen of de politie niet spoediger de kooplieden in soortgelijke artikelen te Haarlem kan waar schuwen; een dezer zeer bekende kooplie den aldaar wist 24 uur later nog van niets. Ieder berge zijne kleinoodiën en andere ge makkelijk verplaatsbare goederen van waarde maar op, en drijve in de richting van een burgerwacht. Aan de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" werden Donderdag 11 Juli aan de volgende meisjes diploma's uitgereikt: Volledig diploma: Tonia van Harden- broek van AmmerstolSua Veiling Meinesz; Rika Vrijdag. Diploma zonder wiskunde: Jetske Cre- mer; Bets Cuperus; Agnes van Foreest; Mies Hellingman; Ida Koenen; Tineke Lefebvre; Sacha Rasch; Ada Sprenger. De kegelclub V. O. V. heeft een Natio- nalen kegelwedstrijd te Bloemendaal uit geschreven. Deze heeft plaats in hotel „Vreeburg", van 20 Juli tot en met 14 Au gustus. Het tegenwoordig actief, naar buiten op tredend bestuur van „Bloemendaal's Bloei" hield j.l. Maandagavond een openbare ver gadering onder leiding van mr. Lioni (ter bespreking van de Zeewegplannen. Dr. Bo.rnwater leidde de zaak in, waarna de heer Bispinck onder overlegging van een kaart, een plan uiteenzette, om alsnog voor de wijk Bloemendaal iets te redden, wat geleek op een afzonderlijken Bloemendaal- schen tak. De besprekingen waren zeer levendig. De heeren Bijvoet en Van Kessel waren tegen het geheele plan; de heer B. omdat hij het geld niet wilde uitgeven voor werkeloozen van elders; de heer Van Kes sel omdat het z. i. beter was geld uit te geven voor een gasfabriek en arbeiders woningen en de arbeiders zooveel meer in de belasting zouden hebben te beta'len. De heeren Van Kampen en Tideman op poneerden tegen deze beweringen, die on christelijk, onjuist en zelfs apekool werden genoemd. Deze liefelijke benaming weru door mr. Tideman gebezigd voor de be lastingopmerking van den heer Van Kessel. Deze beschuldigde den heer Tideman ervan vuurwerk af te steken. De vergadering was het echter, op den lieer- Van Kessel alleen na, met de heeren Bornwater, Bispinck, Teding van Berkhout, Van Kampen, Tide man en den voorzitter eens en nam met de grootst mogelijke meerderheid eene motie van den heer Fiske aan, waarin bij den gemeenteraad op spoedige tenuitvoerleg ging van het door de regeering verkleinde plan werd aangedrongen. Mr. Tideman be dankte den voorzitter voor zijn goede lei ding en sprak den wensch uit, dat de ge meenteraad in het vervolg meer openbaar heid zou betrachten, in belangrijke zaken als deze. De vergadering onderstreepte deze uitlating met warm applaus. Het neven-plan van den heer Bispinck komt hierop neer, dat hij een weg van 620 of een van 700 M. zou wensehen, loo- pende vanaf den Hoogen Duin-en-Daalschen weg door de schietbanen heen of oostelijk daaromheen. Dit plan staat los van het groote plan. Fietsers. Deze week uw lantaarns ten 9 uur 45 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegéns: diefstal van rijwielen; diefstal van zilver. Gevonden en terug te bekomen bij: G. Krot, Rustenburcherweg fl, te Bloe mendaal, een tangetje; wed. Van de Pol, Bloemendaalscheweg 18, Bloemendaal, een paar glacé handschoenen; Vinks, Lange Heerenstraat 2Arood, Haarlem, een zilver remontoir horloge; C. van Meeteren, Delft straat Arood Haarlem, een ring met tien sleutels; aan het bureau van politie te Overveen. een sleutel; een sleutel waaraan een kettinkje met wit beenen plaatje; een bosje koperdraad; een vaarboom; een no titieboekje; een kerkboekje. Verloren: een gouden dasspeldeen schoolkaart E. S. M.; een portemonnaie met inhoud; een paar Engelsche hand schoenen; een potloodhouder; een porte monnaie met inhoud.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3