VICTORIA-WATER A.H.VAN DER STEUR Jp. Zomerstoffen. kerk-agenda. Zondag 28 Juli. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 u.. Ds. P. de Haas, Pred. ie Utrecht. „Maranatha", voorm. 10 uur, Jongeliedensamenk., Ds. J. Ph. Eggink, Pred. te Velsen. Geref. Gem., voorm. 10 u., Ds. J. C. Brussaard, nam. 5| u., Ds. J. C. Brussaard. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 u., Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga.: Zack. 14:20a. De gods dienst in het leven. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig eene ruime sorteering schappelijke belangen een gemeente tegen haar wil haar kern te ontrukken en thans te doen wat in het verleden van ons gemeente recht zonder voorbeeld is Uit de uiterst beknopte toelichting van het voorstel der gemeente Haarlem is niet duidelijk op te maken of deze gemeente meent, dat er nog een ander motief bestaat, dat de voorgestelde grensuitbreiding ten koste van Bloemendaal zou rechtvaardigen. Mogelijk is namelijk, dat financiëele gronden mede de handelwijze van Haarlem bepaald hebben. Inderdaad moet toegege ven worden, dat het belastbaar inkomen van Haarlem niet alleen absoluut maar ook per hoofd der bevolking aanzienlijk stijgen zou, indien haar plannen ten aanzien van Bloemendaal succes zouden hebben. Maar een annexatie, uit dezen hoofde verdedigd, heeft veel van een recht, den arme toe te kennen, om den rijke op grond van zijn rijkdom van het leven te berooven. Het vermogen der inwoners van Bloe mendaal is voor verreweg het grootste deel niet in of met behulp van de gemeente Haarlem verdiend. Het zijn voor het groot ste deel industrieelen, kooplieden, financiers en leeraren uit Amsterdam, IJmuiden en de Zaanstreek, die zich te Bloemendaal geves tigd hebben en die onze gemeente financieel en intellectueel krachtig hebben gemaakt. Maar zelfs al ware het anders dan gold hier toch volkomen de opmerking van den Staatsraad Struycken: „dat grensverande- ringen niet behooren te worden ingewilligd, zoo dikwijls het motief, waarom ze worden begeerd, in den grond geen ander is dan het financiëele belang van eene der ge meenten." Trouwens Haarlem, dat in 1917 haar hoofdelijken omslag kon verlagen van 6.1 tot 5.1 pCt.. staat er op zich zelf blijkbaar financieel niet zoo slecht voor. Anderzijds geldt, dat de ondervinding speciaal in West- falen heeft geleerd, dat Eingemeindungen op eenigszins ruime schaal een absolute en relatieve stijging der uitgaven voor het nieuwe gebied ten gevolge hebben gehad. Wij meenen hiermede voldoende de mo tieven weerlegd te hebben, waarop de voorstellen der gemeente Haarlem ten op zichte van de gemeente Bloemendaal steu nen. Nog een enkele opmerking wenschen wij ten slotte te maken omtrent de uitwerking van het voorstel, wederom natuurlijk slechts voor zoover het onze gemeente betrett. Naar onze zienswijze heerscht in de details van het voorstel dezelfde willekeur als in de principes. Welke motieven kunnen er toe leiden om het gesticht Duinrust te Over- veen uit te sluiten En welke bedoeling zit bij Haarlem voor, dat het Bloemendaal van de zee wil afsluiten En dat zij zelf alle duinen voor zich begeert? Dat geen reke ning is gehouden met de ligging van de prise-d'eau der Bloemendaalsche waterlei ding en een groot deel van het buizennet, noch met die van de begraafplaats, noch met die van de openbare lagere school te Ovcr- veen, noch met die van het raadhuis, het welk, ging de annexatie door, aan de ui terste noordpunt der nieuwe gemeente zou komen te liggen? Op grond van liet vorenstaande meenen burgemeester en wethouders van Bloemen daal met alle beslistheid zich voor zooveel hunne gemeente betreft, tegen het beginsel en tegen de uitwerking van het voorstel der gemeente Haarlem tot grensverandering te moeten verklaren, een verzet, hetwelk zij aldus zouden kunnen samenvatten: Noch de ontwikkeling van Haarlem, noch die van Bloemendaal eischen de toevoeging van een gedeelte van Bloemendaal bij Haar lem; evenmin wordt dit geëischt door het belang van de streek; Bloemendaal en Haarlem hebben een eigen verleden en een eigen toekomst, in karakter bestaat tusschcn beide verschil van beteekenis; zij vormen elk op zich zelf een geheel, dat, althans wat Bloemendaal betreft, op alle gebied aan de eischen van den tegen- woordigen tijd voldoet; van een groot organisch geheel, een com plex, dat Qroot-Haarlem zou heeten, kun nen wij niets bespeuren; al kan worden toegegeven, dat het zelf standig bestaan als gemeente op zich zelf geen onaantastbare verhouding schept, in casu zou sprake zijn van een opdringen eener partiëele scheiding aan een der ge meenten, in strijd met het algemeen belang: immers verzwaring der lasten van het geannexeerde gedeelte zou plaats heb ben, vermindering der lasten van het overblijvende deel zou zijn uitgesloten; de ontwikkeling van het overblijvende deel zou worden belemmerd; allerlei administratieve bezwaren en verliezen van kapitaal zouden te wach ten staan; aan rechtmatige verwachtingen der in gezetenen, welke er hunne belangen vestigden, zou noodeloos worden te kort gedaan; voor zoover van gemeenschappelijke belangen sprake is, kunnen die, bij admi nistratieve scheiding, blijkens de erva ring, zonder eenig practisch bezwaar worden geregeld; in zoover het hier zou gaan om rege ling van gemeenschappelijke belangen is 't louter een financiëele quaestie tusschen relatief armer Haarlem en rijker Bloe mendaal, maar voor het regelen van zoodanige quaestie's of verhoudingen is het instituut der annexatie niet in het leven geroepen. Wij veroorloven ons eindelijk voor de toestanden in onze gemeente beleefdelijk te verwijzen naar onze gedrukte gemeen teverslagen en om uw college hierbij ach ter de bijlagen aan te bieden een volledig overzicht van de na 1890 in ons land be handelde grenswijzigingen van gemeenten, met recapitulatie; ten aanzien van vroegere veroorloven wij ons te verwijzen naar mr. J. H. de Vries Diss. Leiden 1888, Ge meentegrenzen, terwijl onder het Slot wordt herinnerd aan het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke voorschriften, welke regeling van gemeen schappelijke belangen van gemeenten be oogen. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal, A. BAS BACKER, burgemeester. A. J. VAN DER FLIER, Secretaris. (Wordt vervolgd.) EEN INTERNATIONAAL NEUTRAAL HOE VOOR VOLKENRECH TEN. Van het begin van dezen oorlog heeft het eigenaardig verschijnsel zich voorgedaan dat waar beide oorlogvoerende partijen geen beslissend overwicht op elkaar kon den oefenen, de neutralen in Europa den vollen last des oorlogs hebben te verduren en in letterlijken zin als overwonnenen wor den behandeld. Op te sommen de maatregelen welkt heeten te dienen om de tegenpartij afbreuk te doen, maar die feitelijk den neutralen handel en scheepvaart het allereerst tref fen, is overtollig. Elk inwoner van ons laud is beter bekend met deze maatrege len dan met de gebeurtenissen aan de fronten. Voor het laatste daalt de belang stelling met den dag omreden de brand des oorlogs met ongetemperde hevigheid voort- woedt en er geen eind aan schijnt te komen; voor het eerste is volle aandacht daar het bestaan van middenstander en arbeider er door bedreigd wordt, er weinig te verdienen valt en steeds minder te verdienen wordt en de kosten van levensonderhoud met den dag stijgen. Van de zijde onzer regeering wordt ge daan wat uitvoerbaar is om de grondstof fen voor voeding en verwarming zoo gelijk mogelijk te verdeelen. Tevredenheid wekt het regeeringsoptreden in deze niet: of het botst met de belangen van velen die bij het achterwege blijven van regeeringsbe- moeiing zich maatschappelijk wei konden handhaven, of de genomen maatregelen voorzien maar zeer sober. Hoe kan het anders? De voorraden raken uitgeput; aanvulling kan niet dan door medewerking van de oorlogvoerenden plaats hebben en zoo daarvan sprake is, worden eischen van compensabelen aard gesteld die onzen nog aanwezigen voorraad vliegensvlug nog meer doen slinken of die als weinig minder dan een nationale beleediging beschouwd moeten worden. We rekenen daarbij maar niet met de mogelijkheid dat de binnenlandsche vrede telkens door het hongerspook bedreigd kan worden. Laten we vertrouwen dat het ge zond verstand zich boven dwaze volkswil- lekeur weet te verheffen. Uit de laagte op komende demonstratief gestelde eischen die niet voldaan kunnen anders dan met tekortdoening aan vredig berustenden, kun nen en mogen niet geduld worden. Demonstratief optreden is thans' echter hoog noodig tegen den voortwoekerenden kanker der Neutralen-onderdrukking door de oorlogvoerende partijen. Laten we onze nationale kracht eendrachtig in die rich ting aanwenden, daaruit kan iets goeds geboren worden, niet alleen voor het he den, maar ook voor de toekomst. Hebben Amerika en Engeland ons uit zucht tot zelfbehoud als vijanden bejegend ofschoon zij voorgeven op vriendschappe- ken voet met ons te willen blijven, het is te vreezen dat de Centralen het niet bete ren zullen. Engeland en zijn bondgenooten in Europa beginnen honger te krijgen. De Centralen zien door den oostelijken vrede zich in staat gesteld om al de oostelijke laaglanden in cultuur te brengen en als de herfst aanbreekt hebben zij overvloed van eten. Men kan er op aan dat de ploegschaar zich weert in Lithauen, Polen, Pruisen, Ga- licië, Rumenië en Ukraine en daar de ge noemde landen geheel onder den invloed der Centralen staan, kan men er zeker van zijn dat zoo ons een mondvol van den over- vloedigen oogst wordt toegeworpen, het bij een mondvol zal blijven die we duur zullen hebben te betalen. Indien we onze nationale individualiteit gelijk thans blijven continueeren, is niet alleen geenerlei billijke conditie door ons te bedingen, maar zullen we noodgedron gen, gelijk een arm mensch in het feodale tijdperk, de eene nationale vrijheid na de andere inboeten. In de pers der geallieerden wordt mei de kleine mogendheden openlijk de spot gedreven, als de laatste wijzen op het na tuurrecht des menschen en der volken om van buiten brood te betrekken: Veel voelen de oorlogsdrijvers voor den nood der neutralen, heet het dan, maar het oor logsbelang der oorlogvoerenden gedoogt geen doorlaten van broodgraan aan stilzit- ters. Waar men de neutralen in oorlogstijd met succes knevelt, moet men niet verwachten dat dit in de aanstaande periode, welke vrede zal heeten, beter zal worden. Be halve de economische moeilijkheden welke we op alle handelswegen in de wereld zul len ontmoeten gegrond op verdenking van het te houden met deze of gene economi sche oorlogspartij, zal men de Neutralen in Europa, wier landen als bufferstaten dienen, verbintenissen van natie-onteerenden aard willen opleggen en naar willekeur rijken verbrokkelen om de brokken weg te schen ken. Denk aan Zeeuwsch Vlaanderen en Limburg, aan Cholm en de Ukraine. Het is thans gebiedende eisch een macht te scheppen die zich tusschen en tegenover de tegenwoordige en toekomstige oorlog voerende partijen plaatst om met redelijke kracht en economisch verweer te dwingen tot rekenen met het bestaan van Neutralen of beter gezegd onpartijdigen. De vrede in het oosten werkt het tot stand komen van deze macht in de hand. Voor dien vrede bestond het aantal neutralen in Europa uit Noorwegen, Zweden .Denemarken, Neder land, Zwitserland en Spanje. Door dien vrede zijn gevormd de volgende rijken: Finland, Polen, Ukraine en komt Roemenië vrij. Dan is de positie van Qriekenland zoodanig dat het zich neutraal kan verkla ren als het gerugsteund wordt. Eindelijk zou Rusland, eenmaal verlost van Bolsje- wiksche willekeur, het een uitkomst achten als het zich als neutrale staat kon hand haven door neutralen steun tegenover som migen uit de beide oorlogvoerende partijen, die als de kans schoon is, uit zucht naar expansie, haastig zullen toevliegen gelijk roovers op een moerloozen bijenkorf om den inhoud te verslinden. Ten laatste zou aansluiting bij de Neutralen aan Rusland de verplichting opleggen om liet financieel onrecht, pas gepleegd op geldschieters, te herstellen. (Wordt vervolgd.) LASTIG GEVAL Gelijk in ons nummer van 6 Juli j.l. is vermeld, wordt de juiste oplossing beloond met een postwissel van 2,50. Voorloopig bepaalt de redactie welke oplossing de juis te is; later kunnen wij abonnee's verzoeken bij meerderheid van stemmen daarin te beslissen.) LASTIG GEVAL No 3. Ingekomen antwoorden. Het gebod, dat ge uwe vijanden zult liefhebben, beteekent niet, dat eene dame de vijanden haars mans zal beminnen. En zoo behoeft de dame in quaestie niet zich te belasten met de terugbezorging van het boek en de stukken. Bescheidenheid en voorzichtigheid moeten haar er ook van weerhouden hebben zich te vergewissen van den aard der achtergelaten papieren, zoodat zij ook niet kon weten, dat er pos tale stukken en zelfs een expresse-bestel ling bij is. Het is zelfs te verwonderen, dat zij iets gewaar wordt* van de vergeetach tigheid van den haar man vijandigen heer, daar deze, alleen met een dame in de tram, haar toch wel den voorrang bij het uitstappen zal hebben gelaten. Maar, liet geval nu eenmaal zoo zijnde, zou de dame denkelijk het best doen, den conducteur er op attent te maken, dat „iemand" iets ver geten heeft. De vergeetachtige lieer is dan eenigszins voor zijne verstrooidheid ge straft en de dame kan de train met een gerust geweten verlaten zonder hare be kendheid te hebben verraden met den heer, met wien zij wel niet in aanraking zal hebben wenschen te komen. A. L. M. De dame post de brieven en zendt het boek en de stukken naar het huis van den heer met haar kaartje. Wie weet of zq daarmede niet het aantal vijanden van haar man met één verminderd heeft! En het behoort stellig tot de plichten eener vrouw het aantal vijanden van haar man te verminderen. S. v. H. V. De juiste oplossing. Uit de opgave bleek, dat de dame de eenige was, die den naam van den ver- geetachtigen reiziger kende, ook dat deze de tram vóór haar verliet. De dame maakt den conducteur opmerk zaam op de achtergelaten voorwerpen en geeft hem, voor de directie, naam en adres van den passagier op. Zij bemoeit zich ook verder niet met de zaak en doet verslag van het gebeurde aan haar man. Wij hebben den prijs van 2,50 toege kend aan den heer A. L. M„ die daarover wel ten onzen kantore wil beschikken. LASTIG GEVAL No 4 Aan een protestantsch geestelijke is uit hoofde van zijn ambt bekend dat een we duwnaar, die dingt naar de hand van de dochter van een zijner trouwe gemeente leden, zich met zeer gewaagde financiëele ondernemingen ophoudt. Dat gemeentelid heeft herhaaldelijk zijne verontwaardiging uitgesproken over predikanten die verder brengen wat hun ambtshalve bekend is, en staat bekend als een zakenman die den hoogsten prijs stelt op onkreukbaarheid en degelijkheid. Wat moet deze predikant doen PRIJSVRAAG No. 2 Er hebben zich niet veel lezers aan het beantwoorden van onze prijsvraag ge waagd. En van die weinigen heeft er geen het juiste cijfer 14 geraden. De beste schatting was die van den lieer C. Ouwejan, dien wij verzoeken in een Bloemendaal- schen winkel iets te gaan koopen voor 5,en ons de rekening te zenden. PRIJSVRAAG No. 3. Uit hoeveel regels druk zal het hoofd artikel van ons eerstvolgend nummer be staan Inzendingen vóór Donderdag 1 Augustus a.s. aan de redactie, in gesloten brief aan het adres van den heer Bladergroen. Aan den inzender, die het cijfer het best benadert, zal 3,als prijs worden toe gekend. PLAATSELIJK NIEUWS. Examens Bloemendaalsche Scholen. In ons vorig nummer schreven wij dat van de 9 candidaten der Bloemendaalsche School- vereeniging voor het middelbaar onderwijs er 8 slaagden; dit moet zijn: alle candida ten zijn geslaagd. Heeft men in de dagbladen kunnen lezen dat in sommige plaatsen een aardig dag geld werd verdiend met het inzamelen van bramenblad en lindebloesem, ook in deze gemeente heeft men dat inzamelen van lin debloesem op sommige buitenplaatsen kun nen zien, niet echter voor een daggeld, maar voor eigen gebruik. Zouden ze op deze villa's reeds zoo weinig thee hebben, dat ze al lindebloesem gaan drinken De in onze gemeente gestationneerde rijks veldwachter J. Brink, is komen wonen aan den Hoogen Duin-en-Daalschenweg 2, ic Bloemendaal. Waar de bewoners van Duin en Daal altijd nog al ver verwijderd zijn van de politiepost, is dit voor hen zeker een groot gemak. De gemeente is dezer dagen door aan koop eigenares geworden van een prach tig stuk tuingrond aan de Rampenlaan te Ovcrveen, groot 1.2350 H.A., en gelegen naast de in aanbouw zijnde arbeiderswonin gen. Wat de gemeente hiermede voorne mens is te doen, is natuurlijk nog niet be kend, maar het is te hopen dat deze grond zoolang hij nog geen bestemming heeft, maar weer tegen matigen prijs wordt ver huurd voor volkstuintjes, want ieder heett het vorig jaar met genoegen kunnen zien, hoeveel liefhebberij daarvoor was, en hoe veel gezinnen dit tot zegen is geweest. wordt nog steeds regelmatig met eigen schepen van de Bron te Oberlahnstein aangevoerd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2