Bij de Ned. Herv. gemeente te Bloemen- daal is benoemd tot kerkelijke ontvanger de heer E. P. J. van Beek, te Bloemendaal. J.l. Maandag is aan het Noordzeestrand onder deze gemeente een lijk aangespoeld, hetwelk echter in zoodanigen staat van ont binding verkeerde, dat het op last van den burgemeester, in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar het werd gevonden, is begraven. Door de politie alhier is aangehouden een drietal personen afkomstig uit Amsterdam en in het bezit van een groote hoeveelheid touw, dat zij bleken ontvreemd te hebben te Zandvoort. Een afvaardiging der Gezondheids-com missie bezichtigde Woensdagochtend het werk van den woningen-bouw aan de Rampelaan. De Zeeweg. De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp tot aanleg van den Zeeweg Overveen Zandvoort aangenomen. De erven Van der Vliet hebben, naar men ons van be voegde zijde meldt, elk der Eerste Kamer leden trachten te bewerken, door hun toe te zenden een kaart van het Visscherspad, en er op gewezen dat dit zou voldoen aan de eischen van verbinding en verkeer. De Eerste Kamer is er niet ingeloopen, maar is er, terecht, over heen geloopen. Wij verwachten dat het nu geen 3 jaar zal duren of wij loopen allen over den Zeeweg naar Zandvoort. Maar waarom heeft Overveen niet ge vlagd Bloemententoonstelling. De bloemen tentoonstelling, door de afd. Bloemendaal— Velsen der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde in elkaar gezet, heeft buitengewoon veel succes. Van al wat deze wakkere afdeeling, de jongste en nu reeds de grootste en krachtigste der maat schappij, in den korten tijd van haar be staan reeds organiseerde, is deze tentoon stelling het allerbelangrijkste. Zij is wer kelijk groot opgevat. Het gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging en de omliggende tuin zijn heelendal ervoor in gebruik. Alle lo kalen, gangen, portalen, prijken met een keur van heerlijke en zeldzame bloemen, kostelijke planten, terwijl ook op velerlei gebied, dat met den tuinbouw eenigszlns verwant is, artikelen zijn uitgestald. Het zou ons te ver voeren, alles in het bizonder te dezer plaatse te gaan beschrijven. Wij volstaan met te zeggen, dat de tentoonstel ling Zondag nog geopend is, en niemand verzuimen mag, naar het gebouw der Bloe mendaalsche School te tijgen om een kijkje te nemen. Het is een genot. Aan de inzenders, niet-leden, werden zil veren herinneringsmedailles toegekend. De jury voor het beoordeelen van 't werk der leden had geen gemakkelijke taak. Prijzen werden als volgt toegekend: Bloemen en planten: Hoofdprijs 50,voor de mooiste in zending van tuinbazen en tuinknechten: J. Ende, Lindenheuvel, Overveen. Voor 't hoogste aantal punten: le prijs H. Aartsen, Overveen; 2e pr. E. J. de Geest, Spaarnberg, Santpoort; 3e prijs P. J. de Wit, Woestduin, Vogelenzang. Voorts werden toegekend le prijzen aan: E. J. de Geest. Santpoort; J. Wallenburg, Bloemendaal, C. G. Kohier, Vaart en Duin, Overveen; Gebr. Koebrugge, Bloemendaal; A. van der Werff Gzn., Bloemendaal. 2e prijzen aan: W. H. Tibboel, Wijk aan Duin; A. Jager, Overveen; C. G. Kohier, Overveen; A. van der Werff, Bloemendaal; H. J. Huis in 't Veld, Haarlem. Extra-prijzen (kunstvoorwerpen), ontvin gen: H. Aartsen, E. J. de Geest, P. J. de Wit, A. van der Werff; C. G. Kohier, A. IJzerman, Gebr. Koebrugge, J. Th. van Eijkern. De candidaat-leden P. Wapstra, Haarlem en W. van den Brink, Overveen, ontvingen een aanmoedigingsprijs. Groente en fruit. P. J. de Wit, Woestduin, Vogelenzang; le en 2e prijs en extra-prijs (kunstvoor werp): Gebr. Van Riessen, Bloemendaal. le prijs; W. van den Spiegel, Vogelenzang, 2e prijs. Aan het slot der prijsuitreiking sprak de voorzitter der Maatschappij jhr. Van Tets een woord van hartelijke waardeering tot de jeugdige, vitale afdeeling Bloemendaal. Ook de propaganda-tuin der afdeeling, voor het terras van hotel „Duin en Daal", Donderdag geopend, is een bezoek over waard. Uitgebracht 1617 stemmen. Voor 13 raadszetels geeft dit een kiesdeeler van 124. Behaald werden door de: R.-K. 532 st. is 4 zetels, overschot 36. S.D.A.P. 177 St.: is 1 zetel, overschot 53. Lib. 326 St.: is 2 zetels, overschot 78. Econ. Bond 194 St.: is 1 zetel, overschot 67. De 5 te verdeelen zetels vallen toe aan de 5 groepen met de grootste overschot ten, n.l. aan de: Christ.-Hist. 123 st. 1 zetel. Anti-rev. 84 st. 1 zetel. Vrijz.-Dem. 83 st. 1 zetel. Liberalen 78 st. 1 zetel. Econ. Bond 67 st. 1 zetel. De raad van Bloemendaal zou dus vol gens deze cijfers in 1919 bestaan uit: R.-K. 4, thans 5. A.-R. 1, thans 1. C.-H. 1, thans 2. S. D. A. P. 1, thans 0. V.-D. 1, thans 0. Lib. 4, thans 5. Econ. Bond 2, thans 0. Hoeveel waarde aan deze becijfering valt toe te kennen, is thans bezwaarlijk te zeg gen. Maar zoo heel ver mis zal onze Haar- lemsche collega het wel niet hebben. 't Wachten is op de stembusvan 1919. Fietsers. Deze week uw lantaarns ten 9 uur 27 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: verboden vervoer van vleesch, verboden vervoer van graan, verboden ver voer van eieren, diefstal van een rijwiel. Gevonden en terug te bekomen bij J. de Vogel, Zijlweg 93, Overveen, een kin- derportemonnaie; G. C. Vrenegoor, Rampe laan 15, Overveen, een sigarenpijpje en een zakdoek; D. Smeenk, Jan-Frederik-Helmcr- straat 20, Haarlemmerliede en Spaarnwou- de, een fototoestel; G. de Veer, Hooge Duin- en-Daalscheweg 2a, Bloemendaal, een haar speld; Niekerk, Aerdenhoutsweg 2, Aerden- liout, een damesportemonnaie; A. Kohier, Bloemendaalscheweg 108, Bloemendaal, een huissleutel; H. de Looff, Boschlaan 25. Bloemendaal, een pet; aan het bureau van politie te Overveen, een portefeuille met inhoud; een portemonnaie; een bril; een pakje waschgoed; een kinderportemon- naie. Verloren:3 portemonnaieseen groen koralen rozenkrans; een gouden dameshor loge; een notitieboekje; een witte zak; een gouden broche. UURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 19 Juli tot en met Donder dag 25 Juli. Geboren: d. van A. Wagemaker en A. Kempeneers; z. van J. Wighert en P. van der Zwan; z. van J. G. Verbeek en J. C. Weesing; d. van J. van Dijk en W. Boutel- iier; z. van A. F. Bos en E. C. Vasen. Ondertrouwd: C. van Nes en M. M. Hardesmeets; W. van Kessel en G. Geels; A. Specht en H. van Beek; H. L. J. Doden huis en A. Huizinga. Getrouwd: C. Nieuwenhuijs en M. C. de Wilde; C. B. de Laat en E. Hobo. OverledeninhetgestichtMee- renberg: D. Ridderhof, 82 j.; K. A. Rei- del, 71 j.; L. Fook, 69 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. In Teylers' Museum wordt een merk waardige tentoonstelling van klassieke kunstwerken gehouden. Bloemenclaal's Raad in 1919. Op de stemcijfers bij de Kamerverkiezing uitge bracht in Bloemendaal heeft „Haarlem's Dagblad" een berekening gemaakt voor de raadsverkiezing van 't volgend jaar. Het kreeg toen de volgende becijfering: De Haarlemsche Brandweer. Maandag 19 Augustus zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Vrijwillige Brandweer te Haarlem werd opgericht. Aan een in verband daarmede versprei den omzendbrief ontleenen wij Vrijwillig, uit geestdrift voor de taak en uit burgerzin, hebben de mannen van de Vrijwillige Brandweer bij nacht en ontij, in storm en sneeuwjacht, bij hitte en felle kou de, hun kracht en bekwaamheid beschik baar gesteld om te blusschen wat brandde en vooral de uitbreiding van het vuur te voorkomen. Hoe de Vrijwillige Brandweer daarin geslaagd is Er kan maar één ant woord op die vraag gegeven wordenvoor treffelijk. Uit den aard van de .zaak is het aantal branden in een stad als Haarlem niet onbelangrijk, maar door het snel en wakker optreden van onze Vrijwillige Brandweer worden groote rampen voorkomen. Terwijl in andere steden voor een beroeps-brand weer groote sommen moeten worden opge bracht, kost de brandweer te Haarlem een luttel bedrag. Men wil den hoofden van de brandweer een feestmaaltijd aanbieden en den overigen leden een aangenamen avond. Wie wat daartoe wil bijdragen, zende zijn giften aan den heer A. S. Groen, Kruisstraat 5, Haar lem. De kaartjes vermelden, dat wie met een niet door de controle geknipt kaartje reist, geacht wordt zonder kaartje te reizen. Nu gaat men b. v. naar Arnhem of Groningen, neemt in Amsterdam kaarten heen en weer die plaatsen en komt met den laatsten trein terug. Nog net even tijd om den trein naar Haarlem te pakken; de trein-controleur mag niet het kaartje knippen, maar moet u knippen! Welke knappe kop heeit dit uitgedacht en op den blanken kant met de handtee- kening. De bedoeling is deze hundteeke- ningen te verzamelen in één of meer al bums, met opdracht, en deze met een toe passelijk woord, in het bijzijn van dc pers, te overhandigen. Zegt het voort! Wie onzer lezers kan ons duidelijk ma ken welk nut het voorschrift der N.Z.H.T.M. heeft: over het voorbalcon instappen, en hoe b. v. nu de reizigers op het achter- balcon aan die bepaling de hand is te houden? VOLKSGEZONDHEID. Uitzending van kinderen naar het platte land op groote schaal. Het comiteit, dat het uitmuntende plan beoogt, hierboven om schreven, verzoekt ons nogmaals plaatsing voor een bericht, waarin het comiteit zijn streven opnieuw uiteenzet. Wij zullen het bericht in zijn geheel niet opnemen, maar met het grootste genoegen van de wereld geven wij gehoor aan het verzoek van het comiteit om allen op te wekken om tot het uitmuntende doel mee te werken. Het adres van het comiteit is Ged. Oude- Gracht 41, Haarlem. Trein 8.28. Wie kent die vereeniging tot uitzending van zieke, zwakke en tuber culeuze kinderen naar buiten niet Wij ge- looven: iedereen wel. En iedereen voelt daar sympathie voor. En iedereen wil gaarne naar zijn vermogen helpen. Wij zijn daar zeker van. Plaatsgebrek verbiedt ons het omvangrijk bericht, ons door de Veree niging ter plaatsing aangeboden, in onze kolommen op te nemen. Maar graag wek ken wij toch ieder op, de vereeniging bij haar sympathieken arbeid te steunen. Het adres van Trein 8.28 is Heerengracht 259, Amsterdam. VAN HIER EN DAAR. Maximiliaan Harden, de bekende publicist deelt blijkbaar niet de meening van den Duitschen rijkskanselier, die België als „vuistpand" behouden wil. Hij schrijft in zijn blad „Die Zukunft": Weinig dingen zijn in Duitschland onmo gelijk. Nu echter moest het onmogelijk zijn, dat een kanselier een dergelijke theorie ver kondigde, die niet alleen tegen het volken recht indruischt, maar ook tegen ons bur gerlijk wetboek. Dit zegt dat een voorwerp alleen een onderpand vormt, als beide par tijen het eens zijn over het feit, dat het voor werp een onderpand vormt. Bovendien be wijzen onweerlegbare getuigenissen van Bethmann, Jagow en Biilow, dat België nooit eenig onrecht jegens Duitschland be gaan, en dat het altijd zijn verplichtingen jegens de garanten van de onzijdigheid, die wij geschonden hebben, vervuld he#it. Het volkenrecht verbiedt ons zelf een steen van de Belgische wegen te behouden, ver plicht ons het koninkrijk te herstellen in den toestand, waarin wij het genomen heb ben en het vergoeding te geven voor alle schade, die het geleden heeft, de toekomst van België niet afhankelijk te maken van eenige onderhandelingen, die wij met der den zullen voeren, kortom om België vrij te laten om naar eigen verkiezing zijn vrien den en cliënten te kiezen, en bovendien moeten wij nog aan dit slachtoffer van Duitschland onze verontschuldigingen be tuigen." Schurft. In verband met het feit, dat in verschillende deelen van het rijk schurft (scabies) voorkomt, zijn bij kon. besluit eenige artikelen van de wet tegen besmet telijke ziekten op schurft toepasselijk ver klaard. Weer iets mals. De H. IJ. S. geeft 10- ritten boekjes uit HaarlemAmsterdam. Eenvoudig Nationaal huldebetoog aan Mi nister Loudon. Met minister Loudon gaat het op een scheiden. En zonder daarmede de verdiensten van anderen te willen ver kleinen, is het zeker de wensch van duizen den in ons land, mannen en vrouwen, op de een of andere wijze gemeenschappelijk ui ting te geven aan hun groote erkentelijkheid voor den doorslag van zijn gedurende den oorlog gevolgd beleid. Die uiting moet zijn nationaal, uit alle rangen en standen, want het is de Nederlandsche natie die hem den dank verschuldigd is. En zij moet zijn een voudig, zooals dat past bij zijn persoon en bij den heerschenden nood. Het hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond, vertegenwoordigende den Nederlandschen stam, die in zijn geheel betrokken is bij ons aller verplichtingen aan minister Loudon, heeft gemeend dat het op zijn weg lag zich tot ons volk te wenden, met een beroep op samenwerking in dezen. Het noodigt allen uit, die van gelijke gezind heid zijn, om aan het hoofdkantoor van het A. N. V. Wijnstraat 91, Dordrecht, hun naamkaartje in te zenden, aangevuld op de bedrukte zijde met beroep en woonplaats, Een toespraak van generaal Hertzog. We lezen in de „N. R. Ct.": Na den aanslag op zijn persoon te Kaap stad, is, zooals de telegrammen ons reeds meldden, gen. Hertzog naar Smithfield, zijn kiesafdeeling in den O. V. S. geweest, om zijn kiezers toe te spreken. De gevoelens waren aldaar zeer gespannen, vooral na dat men vernomen had dat de man, die den generaal te Kaapstad een slag had toege bracht, door een Engelsche menigte met luid hoera-geroep werd begroet na de hoi- zaak. Desniettegenstaande sprak gen. Here zog meer in kalmeerenden dan in opzwee- penden geest. De ontvangst die hem wachtte was schitterend. Van heinde en ver waren de menschen toegestroomd. „Smith field", zoo schrijft „Het Volksblad" van Bloemfontein, „het sigself oortrof met 'n bijna weergalose ontvangst." Bij die aan komst van die Nasionale Partij hoofdleier werd hij opgewag deur 100 automobieic en 400 berede manschappe. Die gevierde Icier het op 'n perd geklim die gelei werd deur 'n aantal fraai uitgedoste dogters van die volk, terwijl andere blomme op sij weg strooi." Uit de toespraak lichten wij de volgende passages„Die volk is gestemd tot 'n gees van ontevrede bitterheid. En als spreker reg ingelig is, is daar gedurig persone besig om te probeer om van die ontevredenheid gebruik te maak om hulle tot geweld op te rui. In hoeverre die opruiende personen betaalde agente is om ons volk kwaadwillig tot misdaad en verderf te verlei, weet spre ker nie, dog hulle het geen invloed nie. Laat die burgers sig wag teen sulke ver- leirs. Ons heil als volk is nie deur middel van geweld te bekom nie. Dit weet ons vijande en daarom is dit dat hulle reeds meer dan eens getrag het om ons tot ge weld uit te lok. Daarenteen kan niks in die wereld ons weerhou om in besit gestel te word van die vrijheid wat ons vandaag wordt onthou, en ons tog als volk toekom, als ons volhard langs die weg van konsti- tusionele en vreedsame hervorming. i.Toei.) Dit is tog die dag vir kleine nasies en hulle vrijheid. Alle volkeren begeer dat dit so sal wees. Die Eerste Minister vat] Engeland verklaar dit als een van die oorlogsdoel eindes en die President van die magtige Vereenigde State sê dat dit is om dit te verkrij waarom ons in die oorlog is ge gaan. Ons neem hulle woord en verklaar dat ook ons gereed is om die allerheiligste reg van vrijheid te aanvaar. (Toej.) Maar veronderstel dat nog die heer Lloyd Geor ge, nog pres. Wilson ons die mededeling had gedaan. Dan nog sal ons die reg hê om ons langs konstitusionele weg te Deijver om ons vrijheid als volk te verkrij: nie al leen sou ons reg tot die vrijheid net so onvervreemdbaar wees nie, maar ons het nog daarbij die herhaalde verklaringen van vroëre Britse ministers en die Eerste Mi nister dat ons tot die vrijheid geregtig is sodra ons volk dit bij meerderheid van stemme verlang. Maar dit is begrijpelik dat ons vrijheid alleen dan 'n volle seen kan wees, wanneer dit die welwillende toe wijding geniet van beide Hollands- en En gelssprekend S. Afrika. Daar is alle kanse, dat ook ons Engelssprekenden mede-Airi- kaners daaraan sal deelneem. Die geskie- denis van Engeland, sowel als die van Ame rika het dit vir ons geleer. Die verskil tus sen hulle en ons vandag is nie 'n verskil van opvatting niet aangaande die waarde van vrijheid en liefde daarvoor me, maar wel dit, dat hulle meen dat ons die vrijheid in S. A. wel besit, terwijl ons voel dat dit nie so is nie. Dog ook hierin is ik so vrij om te sê, sal ons Engelssprekende Afrika ners ons weldra volg. Reeds is meer dan een oog geopend sedert die begin van die oorlog en nie lang sal dit duur nie of dui- sendc meer sal ons sienswijze toegedaan wees. Die liefde vir die Empire kan op die duur nie die oë sluit nie vir die waarde van vrijheid. Die Empire-ideaal is reeds uitgedien bij die volkerenNou is die vrijheidsideaal aan die beurt om te sege- vicr en sij volgelingen bij ons sal weldra nie minder wees nie onder ons Engelse vriende dan die van die Empire. Laat mij u dus nogmaals op die hart druk, dat ons ons heil moet soek nie deur geweld, maar langs die weg van hervorming, deur die krap, van die overtuiging." Notities van een Landstormman. De Spaansche griep Het leger is het ergst aangetast, geloof ik, door dezen gemeenen, gluiperigen sluip moordenaar. En verwonderlijk het bloed der Watergeuzen hebben wij voelen opbrui sen in onze aderen en wederom staan wij onwankelbaar tegenover den archi-vijand, tegenover den Spaanschen indringer. Stand-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3