dier bouwstoffen bereids had kennis doen maken. De afwijzende beschikking op 's raads daartoe strekkende verzoek van 25 Sep tember j.l. heeft den raad dan ook pijnlijk getroffen. Hoe is het te rijmen met het algemeen belang en het hooge gevoel van onpartijdigheid dat uw college pleegt te bezielen, dat Bloemendaal bij hare zuster- geineente Haarlem, wier voorstellen tot grensuitbreiding uw college grootendeels overneemt, ten deze zoozeer is achterge steld De wet verplichtte uw college tot mededeeling uwer motieven niet, het moge zoo zijn, maar is niet juist het stilzwijgen van de wet te dien aanzien eene vingei- w ijzing, dat uwe vrijheid in dit opzicht bleef onverkort en dus de billijkheid door u be tracht kon worden? Dat Bloemendaal ten deze zoo stiefmoe derlijk behandeld is, kan naar het oordeel van den raad twee redenen hebben: öf uw college ziet thans zelf in, dat Bloemendaal bezwaarlijk op wettige wijze bij de uitbrei ding van het gebied van Haarlem te be trekken ismaar ware het dan niet bil lijker geweest dat aan Bloemendaal, zij het met een wenjc, door uw college te verstaan gegeven was, dat het zich ter bestrijding van de wenschen der gemeente Haarlem niet zeer behoefde in te spannen? öf uw college wilde zijne aan het algemeen be lang ontleende argumenten voor het wets voorstel bewaren voor het advies aan den Minister, en ze niet in behandeling ge bracht zien in den raad der kleine gemeen te; maar is daardoor de deugdelijke over weging van het wetsvoorstel niet onmoge lijk gemaakt? Blijft den raad dan wel iets anders over dan in het wilde te schermen tegen de argumenten van Haarlemsche zijde gehoord En is eene zoodanige behande ling dezer aangelegenheid, waarbij twee twistende gemeenten zijn betrokken in overeenstemming met den voorgeschreven geest van welwillendheid, welke ook in de bepalingen der provinciale wet zoo duide lijk tot zijn recht komt Van een deugdelijk rapport van ons ge voelen kan in deze omstandigheden niet wel sprake zijn. De raad vereenigt zich in hoofdzaak mei hetgeen door burgemeester en wethouders van Bloemendaal bereids ter kennis van uw college is gebracht, naar aanleiding van de vroeger voorgenomen wijziging der grenzen der gemeente. De raad acht elke wijziging der grenzen, althans eene zoo ruim als in het wetsont werp is bedoeld èn onnoodig, dus onwettig, cn onbillijk. Hij meent dat wettigheid en noodzakelijkheid ten deze één te noemen zijn. Dit erkent ook uw college, dat in de beweegreden van het ontwerp de noodza kelijkheid voorop stelt. Noodzakelijkheid in het publiek belang! Er worde dus niet ge vraagd öf Haarlem en hoe vurig Haarlem annexatie vraagt, slechts of het niet vol doen aan dat verlangen de publieke zaaK zou schaden. Waar de publieke aangelegenheden van politie, brandweer, hygiëne, verschaffen van kunstlicht en drinkwater in grensgebieden niet op andere wijzen doeltreffend te rege len zijn, daar is eene annexatie van dat grensgebied veelal op hare plaats. Eene gemeente, die in een en ander niet voor ziet. moet voor eene sterkere nabuur, die dit wel doet, wijken, de algemeene wel vaart eischt, dat de gemeente, die het best is ingericht, de zegeningen van haar betere bestuur uitbreide over het bewoond onmid dellijk aangrenzende gebied van eene an dere gemeente. Maar verder gaat de wet tigheid van annexatie niet. Is hier die wettige noodzakelijkheid aan wezig? Is ooit beweerd, laat staan be wezen, dat Bloemendaal in eenig opzicht van bestuur bij Haarlem achterstaat? Is Haarlem eene welvarende gemeente, Bloe mendaal is naar verhouding veel welva render en zijn bestuur is dus in staat veel meer te doen in het belang der algemeene zaak. Heeft Bloemendaals bestuur zijn taak dan zoo verwaarloosd Is er in Bloemen daal een grensgebied, dat niet in toom ge houden worden kan Wordt daar wanor delijk gebouwd? De feiten, die men daar voor aan zou kunnen voeren, blijven uit. Is er dan in de toekomst wanbeheer en een onordelijke toestand op het grensge bied, te wachten De feiten, die zoo iets waarschijnlijk maken,worden niet genoemd. Noch algemeene, noch bizondere belangen vereischen een verandering van den be- staanden toestand. Qeen enkele bewoner van het grensgebied van Haarlem of van Bloemendaal heeft eenige behoefte aan verandering. Aanleg van wegen, stra ten parken heeft in Bloemendaal reeds sedert tal van jaren stelselmatig plaats, dit zal zoo blijven ook al vloeit een maal op eenig punt een huizenrij meer van Haarlem in een Bloemendaalsche over. Po litie, brandweer, verlichting en waterleiding zijn in Bloemendaal zoo goed als elders, het verkeer vindt er veel beter wegen dan in de steden, om haar gezondheid wordt de plaats door velen steeds bezocht, en wo ningtoestanden, gelijk in Haarlem nog be staan, zijn er gansch onbekend. Waarom zou Bloemendaal voor Haarlem wijken en Haarlem niet veel liever al zijne aandacht wijden aan zoovele misstanden, die binnen hare grenzen welig tieren, veeleer dan met een ongemotiveerd beroep op eigene voor treffelijkheid aanspraak te maken op een grensgebied van Bloemendaal, voorloopig nog van stedelijke ondeugd vrij Onnoodig is hier elke wijziging der grenzen, dus on wettig, en onbillijk, speciaal is zulks een wijziging als bij het ontwerp wordt beoogd. (Wordt vervolgd.) i) „Het woord enz", d.w.z. het beginsel van vaagheid, speelt in elke van Haarlem tegenover Bloemendaal uitgegane actie tot grenswijziging een voorname rol. (Red.) EEN INTERNATIONAAL NEUTRAAL HOF VOOR VOLKENRECHTEN. 11. (Vervol g.) De macht, waarop we hiervoor wezen, wordt gevormd door de oprichting van een Internationaal Neutraal Hof voor Vol kenrechten. Daartoe moeten alle neutrale staten een alliantie vormen die zich alleen naar bui ten openbaart. De alliantie wordt aange gaan wanneer zich ergens ter wereld oor log openbaart en blijft van kracht zoolang de oorlog duurt. Gelijk de oorlogvoerenden van thans tijdelijk verbonden zijn uit gemeenschappe lijk belang, zoo moeten ook de neutralen zich verbinden. Het hof wordt samengesteld uit afgevaar digden van de staten der neutrale alliantie en men ga tot de samenstelling over als drie vierden van alle neutrale staten der wereld tot de alliantie zijn toegetreden. Elke staat vaardigt af negen leden: Een rechter, geestelijke, arts, koopman, indus trieel, reeder. krijgsman (hoofdofficier), zeeman (navigator), ambachtsman (techno loog), die een tiende lid, namelijk een staatsman, met inlichtingen dienen. De staatslieden beslissen eenstemmig (zonder stemming) over de oplossing van de vraagstukken aan de orde. Kan een vraagstuk niet eenstemmig opgelost wor den, zoodat de meening verdeeld blijft, dan wordt het als onoplosbaar van de agenda afgevoerd. Het besluit door de staatslieden (res pectievelijk het Hof) genomen, is bindend voor de geallieerde neutralen. Bij elke vergadering van het hof treedt in volgorde een andere speaker op tot lei ding der debatten. De oorlogvoerende staten kunnen dezelf de leden afvaardigen naar het hof, maar hun staatslieden hebben slechts een recla- meerende stem. De kosten voor de huishouding van het iiof, administratie en wetsuitvoering wor den door de geallieerde neutralen gedragen voor één deel op het millioen inwoners van eiken staat. De staat waarin het hof zitting houdt, voorziet in de noodige gebouwen en admi nistratieve personen. De kracht van het hof moet liggen in de onthouding van diplomatieken, zedelijken, financieelen en zakelijken steun aan die oorlogvoerende partij, die zich tegen de besluiten van het hof verzet. Uit dien hoofde verbinden de staten, tot de alliantie toegetreden, zich, geen partij voor een der oorlogvoerenden te trekken, geen oorlog te verklaren, noch eenige daad van vijand schap door inwoners der neutrale staten toe te laten. Zoo een der staten der neutrale alliantie door een oorlogvoerende partij onverhoopt mocht worden aangevallen met wapenen, bepaalt hij zich tot een defensief binnen eigen grens. De neutrale staten achten door den aanval op dien eenen daarmede de neutraliteit van allen geschonden en zich tot ontzet van den getroffene ver plicht. Hij wordt daartoe met allen, ook stra tegische, middelen ondersteund in naam van het hof, dat deze middelen requireert van de neutrale staten der alliantie die elk voor zich daarom niet gehouden mogen worden van in staat van oorlog met de insultee- rende oorlogspartij te zijndus geen oor logsverklaring doen, noch den gezanten hun paspoorten uitreiken. Tegelijkertijd stelt het hof alle redelijke middelen te werk om vrede te stichten tus- schen den aanvaller en den aangevallen neutralen staat. De laatste mag den steun van de tegenover staande oorlogspartij aan vaarden. doch blijft bevoegd, ia gehouden om onvoorwaardelijk een afzonderlijken vrede te sluiten. Overigens houdt het hof zich bezig met het onderzoeken en wijzen van de rechten der neutralen. Het doet aan de oorlogvoe renden geen voorstellen tot vredesbemid deling, noch onderzoekt voorwaarden tot vrede van de oorlogvoerenden. De bemid deling in zake vrede tusschen oorlogvoe renden, die vanaf het begin des oorlogs niet bij de alliantie der neutralen waren aangesloten, mag niet verder gaan dan die van den koerier. Daarentegen wordt aan de oorlogvoerenden door het hof den steun verzekerd welke dienen kan om de natiën in oorlog zedelijk, geestelijk en natuurlijk in stand te houden, waartoe in de eerste plaats behoort de oefening van kritiek op het gebruik van oorlogswerktuigen en strijdmiddelen niet van krijgskundig vech tend maar van een bruut moordend karak ter; het in het veld brengen van onbe schaafde combattanten met barbaarscne oorlogsgebruiken; de behandeling van over wonnen noncombattanten en krijgsgevan genen. Dit behoort tot de algemeene gedrags lijn en werkzaamheid van het hof. De na tuur wijst door de noodzakelijkheid steeds de te volgen bijzondere gedragslijn aan. Wat thans het luidst om regeling roept is ten eerste: I)e voedselvoorziening. Een regeling worde getroffen waarbij de hoeveelheid aanwezig voor uitvoer be schikbaar broodgraan in neutrale en oor logvoerende staten wordt verdeeld over de rijken die zonder buitenlandsche invoer van broodgraan in ongelegenheid van onder voeding des volks en vredesverstoring ge raken. Met dien verstande: Dat het in een oorlogvoerend land voor uitvoer beschikbare graan niet door neu tralen naar diens vijand wordt uitgeleverd, ook niet uitsluitend aan de associés van een oorlogvoerend land wordt afgestaan, maar de voorraad verdeeld wordt tusschen de neutralen die daaraan behoefte hebben te kennen gegeven en de staten van de oor logvoerende partij waartoe het graan be zittend en oorlogvoerend land behoort, ge rekend naar één deel op het millioen inwo ners van eiken staat. Dat het aan een neutralen staat, die graan voor uitvoer beschikbaar heeft, niet als een neutraliteitsschending mag aangemerkt worden, als deze aan één of beide oorlog voerende partijen broodgraan levert. Dat bij zoodanige levering aan een oor logvoerende partij, deugdelijke waarborgen moeten gegeven worden dat het graan voor geen ander doel wordt gebezigd dan om er brood voor het volk van te berei den. Dat indien de landen der oorlogvoer n- den in den weg liggen naar neutrale staten van waar broodgraan uitgevoerd wordt naar neutrale staten, de eersten aan de laatsten vrije doortocht hebben toe te staan op nader te bepalen tijdstippen welker on derlinge afstand echter niet grooter mag zijn dan drie maanden, terwijl de periode van doorvoer niet korter mag zijn dan de tijdduur noodig om den afstand tusschen de desbetreffende neutrale staten af te leg gen per zeil- of sleepschip of per paarde- wagen. Het hof onderzoekt de behoeften aan broodgraan in neutrale en oorlogvoerende staten, waartoe aan zijn afgevaardigden volledige opening van zaken dient te wor den gegeven door hen die het aangaat. Het hof regelt den aankoop, het transport en de verdeeling. Een tweede zeer belangrijke oorlogsom standigheid die luide om regeling roept, daar de gansche christelijke menschheid ei schrikkelijk onder lijdt en er in de toe komst nog meer onder dreigt te lijden in dien zij ongewijzigd blijft, is de bemoeilij king van de Koopvaardij en kaapvaart. Ingevoerd worde door het hof een Inter nationale neutrale vlag, b. v. een wit veld met donkergroenen zoom, in het midden twee donkergroene diagonaal gekruiste waaierpalmtakken. De vlag wordt gevaren door alle neutrale oorlogs-, koopvaardij- en visschersschepen aan den voortop en bij gebreke van voor mast, aan den voorsteven. Op aanvraag der regeering wordt aan de reederij in een oorlogvoerend land voor waardelijk het varen van de neutrale vlag toegestaan. De voorwaarde is: De bemanning verricht geen daden van verweer tegenover een eventueel opdagen- den vijand. Het schip hebbe geen ander schietwerk tuig van explosieven aard aan boord, dan die gebruikelijk bij het geven van noodsei nen in gevaar (vuurpijlen). (Slot volgt.) PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeentethee en gemeentespek. Wij hebben gelezen, dat te 's-Gravenhage van gemeentewege op groote schaal lindebloe sem is geplukt. In Bloemendaal hebben vele linden ge bloeid, maar het is ons niet opgevallen, dat er van gemeentewege ook maar één ons bloesem verzameld is. In „Het Handelsblad" van 30 Juli biedt een adverteerder 15000 K.G. gedroogde lindebloesem te koop aan. Het goedje schijnt dus wel verkoopbaar. Trouwens we hebben er zelf wat van geplukt en ge- HIEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 717' AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. droogd en moeder de vrouw, die het door de echte thee mengde, was er best over tevreden. We vreezen, dat het nu wel wat laat zal zijn om nog bloesem te gaan plukken. Maar is het dan ook al te laat voor ge meentethee, mogelijk is het nog niet te laat voor gemeentespek. Nu de regeering de gelegenheid heeft opengesteld om van gemeentewege var kens te mesten, hebben B. en W. van Lei den de vraag overwogen of ook deze stad van die gelegenheid zal dienen gebruik te maken. De gemeente heeft niet de beschikking over de noodige stallen, doch zal gebruik kunnen maken van een particuliere mes- terij. De eigenaar kan zich belasten met de bediening van 400 dieren tegen beloo ning van 6,per varken gedurende de geheele mestperiode d. i. 3 >5 a 4 maanden. Voedsel zal waarschijnlijk te verkrijgen zijn, meenen B. en W., als gebruik kan worden gemaakt van de schillen en ander keukenafval van de ingezetenen en van de centrale keuken. De kosten van aankoop der varkens be- loopen 2,— per K.G. levend gewicht. De kosten van onderhoud worden globaal geschat op 60 cent per dag per varken. Groeien de varkens goed, dan zal het vleesch komen op gemiddeld 2,per K.G. De -regeering neemt deze varkens over tegen 1,75 per K.G. of hooger tot 2,50, in welk geval geen of geen belang rijk nadeel voor de gemeente te wachten is. De vraag is zeker niet misplaatst of niet ook B. en W. van Bloemendaal hun aandacht aan deze zaak eens konden schenken. Wij houden toch zeker evenveel van spek en karbonade als de Leidenaars. En voor een dorp met zooveel minder in woners is het stellig ook veel gemakke lijker. Van de gemeentevarkens moet volgens een eisch van den Minister de helft voor de algemeene distributie worden afge staan. Men heeft nu maar b. v. voor dezen winter één spekdag per week in te voe ren, en daarop voor ieder ingezetene I ons spek beschikbaar te houden. Zondert men de bewoners van het ziekenhuis nabij Santpoort, voor wie de provincie zorgt, en de zuigelingen uit, benevens degenen, die zich niet voor gemeentespek aanmelden, dan zal er zooveel niet eens noodig zijn. Kom, wie bindthet varken de bel eens aan Naar onze berekening zou men er hier van 1 November tot 1 Maart kun nen komen met 135 varkens. Dat is toch te doen! X De heer C. W. de Jong, opzichter van gemeentewerken en tevens kapitein van den vrijwilligen landstorm, is voor den tijd van drie weken in werkelijken dienst. X Dezer dagen waren eenige dames aan het fietsrijden op de Elswoutslaan. Een dier dames, die blijkbaar nog niet best kon rijden, geraakte haar stuur kwijt, en kwam met rijwiel en al in het water terecht. Op het hulpgeroep kwam de heer G. aansnel len, die gedeeltelijk te water ging en met behulp van een paar toegeschoten jongens de juffrouw op het droge wist te trekken. Hoewel danig onder de modder, kwam zij met den schrik vrij. De familie S. voor zag haar van droge kleeren, waarna zij haar tocht kon voortzetten. X Nu Zandvoort vol badgasten zit is er natuurlijk veel noodig en weinig te krij gen, vandaar dat men geregeld tracht som mige waren daarheen te smokkelen, maar om er te komen moet men door Aerden- hout en daar slaapt de politie ook niet, zoodat het geregeld een wedstrijd is tus schen politie en smokkelaars, wie de slim ste zijn. Toch moeten de smokkelaars zoo af en toe een veertje laten, althans ver schillende artikelen als vleesch, boter, eie ren, zeep enz., zijn weer in beslag geno men. X Door de politie werden een jongen cn een meisje aangehouden, die een koffer droegen, welke bij onderzoek bleek te be vatten een groot aantal handdoeken, welke afkomstig waren van een te Zandvoort ge- pleegden inbraak.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3