J 5(10, liuursom een woning zal kunnen krijgen, die vóór den oorlog ook ongeveer dien prijs gold. Echter met dit voordeel, dat deze woningen thans zooveel mogelijk van moderne gemakken worden voorzien, tiet secretariaat is gevestigd Frans Hals straat 9, Haarlem. MUZIEK. Klicka, de vermaarde Tsechisehe har pist, die ook in Bloemendaal van een door hem gegeven concert zulk een onvergete lijke herinnering achterliet, zal spoedig het land verlaten. Hij gaat naar Amerika. Voor zijn vertrek geeft hij zijn duizenden en dui zenden bewonderaars de kans, nog eens van zijn verrukkelijk spel te genieten. Hij zal n.l. te Zandvoort in het Kurhaus op 16 Augustus a.s. des avonds ten 8 uur een afscheidsconcert geven. Zijn harpspel zal worden afgewisseld met Tsecho-Slovakische volksliederen, door Klicka bewerkt, en ge zongen door mevrouw Marta Srédlova. Deze liederen, welke nog nimmer werden opgeteekend, zijn de oude, de waarachtig uit het hart van het volk gewelde zangen en vaak van een ontroerende schoonheid. Het spel van Klicka wordt over de gan- schc wereld als het uitnemendst geroema. Hij heeft zijn gelijke als harpspeler niet. De plaats, die deze kunstenaar in de muzi kale wereld inneemt, is te merkwaardiger omdat Klicka nog zulk een jong man is. Hij is 36 jaar oud. Klicka werd in 1882 te Praag geboren, uit een bij uitstek muzikale familie. Zijn vader, Jozef Klicka, is een bekend componist en leeraar voor orgelspel en compositie aan het Conservatorium te Praag. De jonge Klicka begon zijn harpstudies aan het Con servatorium te Praag onder leiding van den befaamden professor Hanus Trnecek. Hij verwierf allengs een ongewone bedre venheid op het zoo uiterst moeilijk instru ment, en werd zoo den ook technisch onver- gelijkelijken meester, dien wij kennen. Hij verhief de harp van een instrument voor be geleiding en samenspel tot een solo-instru ment van overweldigende bekoring. Zijn ver diensten werden alom naar waarde erkend; een aantal onderscheidingen gewerd hem, als de merkwaardigste onder deze mag wei worden genoemd de gouden medaille van het Italiaansche instituut „Opera educa- tiva „I nostri contemporanei'' (galleria bio- grafica internazionale) van Rome, een on derscheiding, die eenigszins met den Nobel prijs te vergelijken is. De persbeoordeelingen, waaronder van de meest vooraanstaande musidi, in de tijd schriften en dagbladen uit alle landen, be vestigen den indruk, dat Klicka een pheno- meen, een wonderinensch is in de muzikale wereld. De Duitsehe „Zeit am Montag" schreef eens van een concert van Klicka: „Moge deze wondermensch spoedig terug komen. Deez' kunstenaar van den eer sten rang, wellicht voor zijn instrument de eerste onder de levenden. Zijn techniek schijnt uit dé sprookjeswereld voortgeko menzijn flageolettonen doen aan het geestenrijk denken." Het Bohemer-blad „Narodni Litsy" schiijft: „zijn techniek staat aan de uiterste grens van het mogelijke; daarvoor is niets op het instrument onoverwinnelijk." Het „Fremdenblatt" vergelijkt Klicka met den grootmeester op de cello, Ciasals. De groote Engelsche bladen waren ter gelegenheid van Klicka's concerten te Lon den alle vol geestdrift over dit harpspel en uitten de levendigste bewondering voor dezen buitengewonen artist. En ook de Hollandsche couranten getui gen met enthousiasme over Klicka's onge ëvenaarde prestaties. Deze harpist in ons midden te hebben, is een groot voorrecht; nog eens zijn godde lijk spel te hooren, is een genot, dat geen enkel muziekvriend zich ontzeggen mag. Gaat dus allen nogmaals op om Klicka's betooverende kunst te hooren. Op 16 Augus tus a.s. des avonds ten 8 uur in het Kurhaus te Zandvoort zal daartoe nog eenmaal de gelegenheid zijn. Niemand mag deze gele genheid verzuimen. Het is de eenige. LETTEREN EN KUNST. Prof. C. L. D a k e. t In den ouderdom van 60 jaar is te Am sterdam na een langdurig, smartelijk lijden overleden professor C. L. Dakc, hoogleer aar aan de Rijks-Academie voor Beel dende Kunsten. Drie jaren geleden, toen hij zijn 25-jarig professoraat herdacht, bleek uit de hem gebrachte hulde, hoe zeer zijne mede-hoogleeraren hem achtten, zijne vele leerlingen en oud-leerlingen hem bewonder den. Hij had een ongemeenen roep ais do cent en menig kunstenaar heeft hem meer dan zijne opleiding te danken. Als jong schilder meer dan eenmaal be kroond en onderscheiden, heeft Dake zich vooral door zijn etsen een naam ge maakt. In schier alle gemeenten des lands en op ontelbare plaatsen in de Koloniën, hangen de beeltenissen van de Koningin, door hem op koper gebracht. En in dui zenden gezinnen vindt men etsen naar Is raels, Mauve en Maris, platen, waaraan de kleur dezer grootmeesters ontbreekt, doch waarin de ziel van hun werk ongerept is gebleven. Meer dan iemand heeft Dake er toe bij gedragen den kunstzin aan den huiselijken haard op hooger niveau te brengen en wan neer men het gelukkige verschil in wand versiering constateert tusschen nu en 'n dertig jaar geleden, heeft men dankbaar daarin voor een groot deel zijn invloed te erkennen. Niet alleen met de etsnaald bevorderde Dake de verspreiding der Nederlandsche kunst, ook met de pen streed hij voor wat hij de gezonde kunst achtte. Zijn heftige natuur bezorgde hem vele tegenstanders, maar zijn beminnelijke eigenschappen ver bonden ook vele vrienden aan hem. Het is schrijver dezes een eer, meer dan een kwart eeuw daartoe te hebben mogen behooren, en de nagedachtenis van dezen zoo men- schelijken kunstenaar zal bij zeer velen in liooge eere blijven. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Maandag 12 Augustus des morgens te 11 uur op de begraafplaats „te Vraag" bij Amsterdam. Het IJzerfonds. Wij ontvingen een om zendbrief, waaraan het volgende zij ont leend Onder leiding van ondergeteekenden is het IJzerfonds tot stand gekomen. Dit fonds heeft tot doel werk van Vlaamsche kunstenaars in de loopgraven uit te geven en in zoo ruim mogelijke mate er toe bij te dragen, hun werk onder de Nederlanders en de in Nederland vertoevende landgenooten bekend en bemind te maken. Op ons, die in het gastvrije broederland verblijven, rust de plicht, dit werk van de Vlaamsche frontdiehters en -schrijvers aan allen te doen kennen. Waar evenwel tot nog toe geen uitgevers bereid werden ge vonden hun werk te publiceeren, achten on dergeteekenden het een dringenden eisch die taak op zich te nemen. Daarom doen zij thans een beroep op dc medewerking van allen, die met belang stelling en sympathie de Vlaamsche letteren in hun ontwikkeling en wasdom volgen. Vooreerst is er een flinke financicele grondslag noodig, om aan het gestelde doel een begin van verwezenlijking te bezorgen. Derhalve zal elke bijdrage, hoe gering ook, welkom zijn. Veel geld is er noodig, ge zien de hooge prijzen van papier- en druk kosten. Slechts door een ruime geldelijke onder steuning zal het mogelijk zijn het plan prac- tiscli door te zetten. Eiken inteekenaar van ten minste 5, wordt een exemplaat van ieder werk, dat zal worden uitgegeven, toegestuurd. ,Van de uit te geven werken wordt een aantal exemplaren onder de Belgische ge ïnterneerden kosteloos verspreid. Het IJzerfonds streeft geen enkel winst gevend doel na. Elke winst mogelijk, door den verkoop verwezenlijkt, wordt geheel in het fonds gestort. Wie voor het fonds zijn diensten ter beschikking stelt, doet zulks louter onbaatzuchtig. Men zende onverwijld zijne bijdrage en alle briefwisseling op naam en adres van den secretaris-penningmeester. Namens het IJzerfonds: André de Ridder. Dr. Paul de Kcyzer. G a b r i 1 O p d e b e e k, Secretaris-penningmeester, 't l.ant- Iwys, Rozenlaantje Laren tN.-H.) VAN HIER EN DAAR. De jaarvergadering van het Genootschap voor zuivere rede zal op 18 of 25 Augustus plaats hebben in het gebouw der Interna tionale School te Amersfoort. Ds. W. Kruyt. Het nieuwgekozen kamerlid der Chr. Socialistische Partij, ds. J. W. Kruyt, van Gennep, heeft ontslag ge vraagd als predikant der Ned. Herv. Kerk aldaar en zal I September a.s. zijn ambt neerleggen. Bemiddeling door de Nederlandsche re geering. Op de druk bezochte vergade ringen van den N. A.O. R„ op 31 Juli ge houden, werd de volgende motie aangeno men: De openbare vergaderingen van den „Ne derlandsche Anti-Oorlog Raad" op Woens dag 31 Juli 1918 te Amsterdam in het Con certgebouw; te 's-üravenhage in den Die rentuin; en te Rotterdam in de Nutszaal; overwegende, dat beide oorlogvoerende partijen herhaaldelijk verklaard hebben zelf bereid te zijn vredesvoorstellen van de tegenpartij te onderzoeken, maar dat ieder van haar blijft weigeren zelf vredesvoor stellen aan de tegenpartij te doen, uit vrees, dat dit als teeken van zwakheid zal worden uitgelegd; overtuigd, dat ieder der oorlogvoerende partijen thans als het hoogste oorlogsdoel beschouwt het voorkomen van een herha ling van dezen oorlog en ter bereiking hier van wenscht mede te werken tot een Vol kerenbond en dat voorts uitlatingen van staatslieden der oorlogvoerende landen de Veronderstelling wettigen, dat door onder handeling thans reeds overeenstemming zou kunnen worden bereikt; spreekt den wensch uit, dat de Neder landsche regeering in het openbaar stappen moge doen tot bemiddeling. „Ons Leger." Het bestuur der Ned. Vereeniging „Ons Leger" verspreidt een omzendbrief van den volgenden inhoud aan de leden: De vacanties zijn aangebroken. Velen uwer zullen wellicht ervan gebruik maken elders te gaan genieten van een rust, welke zij, vooral in deze benarde tijden, van noo- de hebben. En nu komt het bestuur onzer vereeniging tot u met een uitnoodiging. Het wenscht het nuttige te verbinden met het aangename op een wijze die tevens in het belang kan genoemd worden voor een nau were aanraking tusschen volk en leger. Het noodigt u n.l. uit tot een bezoek aan een gedeelte der Nederlandsche loopgraven. Door bemiddeling van den betrokken commandant te Ede (G.) zijn wij er in ge slaagd toestemming te verkrijgen tot het bezichtigen van een complex loopgraven, aangelegd in de onmiddellijke omgeving van deze schoon gelegen plaats. Men zal er in oogenschouw kunnen nemen een reeks veldwerken, ten deele gecopieerd naar een stukje „westelijk of oostelijk front", en voorts aangepast aan onze terreinen. En vooral.men zal zich eenigszins een be grip kunnen vormen hóe er gestreden en. geleden wordt.eventueel ook door onze officieren en soldaten, op de moderne slag velden, wat ons tot heden slechts ter ken nis gebracht werd door ijle courantenbe richten. Men zal zich daar in die loopgra ven kunnen indenken wat ook van onze officieren en soldaten gevergd zal worden als eenmaal het Nederlandsche kanon zou moeten brommen. En men zal er, on der deskundige voorlichting rondgeleid, wel licht van wederkeeren met een versterkt sympathie-gevoel voor ons leger, dat wacht en paraat blijft, reeds vele jaren lang, voor ons aller belangen! Het bestuur onzer vereeniging noodigt li uit een dag van uwe vacantie af te zonde ren voor een bezoek aan het schoone Ede, ten einde dezen dag dienstbaar te maken voor uzelf en aan het doel onzer vereeni ging: door meerdere kennisneming van onze weermiddelen tevens ook meerdere welwillende gevoelens aan te kweeken je gens onze krijgsmacht. Bij voldoende deelname is bovengenoemde commandant bereid een schijngevecht te doen houden (bestorming en verdediging (Jer loopgraven) teneinde den toeschouwers ecnigermate een denkbeeld te geven van den strijd, zooals die op heden bijna over de geheele wereld gevoerd wordt. Het bestuur wenscht er vooral den nadruk op te leggen dat deze uitnoodiging niet be helst een propaganda voor het militarisme zooals men in anti-militaire kringen onzen arbeid gelieft te noemen. Integendeel, dc vereeniging stelt zich op het standpunt dat ons leger is: ons volk en daarom een natio nale zaak en een nationaal belang, dat slechts, zoolang de maatschappelijke toe standen ons daartoe dwingen, noodig is en dat recht heeft op den steun en de mede werking van de geheele natie! Een der middelen daartoe is: meerdere kennis aan- kweekeu en waardeering opwekken voor onze weermiddelen! Moge vele leden aan onzen oproep ge hoor geven. Een en ander zal plaats vinden op Dins dag 13 Augustus. Verzamelplaats postkan foor te Ede te elf uur voormiddag. Even- tueele deelnemers(sters) gelieve hun be richt van deelname te zenden aan het se cretariaat Korte Wijnstraat 8, Rotterdam. N.B. voor niet-leden bestaat nog gelegen heid aan dit bezoek aan de loopgraven deel te nemen, als ze zich nog tijdig als lid opgeven. Bevordering particuliere bouwnijverheid. Bij K. B. van 18 Juli is het volgende bepaald: Art. 1. Ter bevordering van de parti culiere bouwnijverheid kunnen uit 's rijks kas aan gemeenten bijdragen worden ver strekt tot ten hoogste het drievoud van het bedrag dat voor hetzelfde doel uit de gemeentekas wordt beschikbaar gesteld. De bijdragen worden alleen gegeven ter voorziening in de behoefte van woningen voor den arbeidersstand, en aan woningen voor den kleinen middenstand, waarvan de huurprijs niet overschrijdt een bedrag door onzen minister van binnenlandsche zaken vast te stellen voor de gemeente die eene bijdrage uit 's Rijks kas vraagt. Art. 2. Eene bijdrage van 'sRijks kas wordt niet verleend indien het gemeente bestuur met betrekking tot het plan, waar voor de bijdrage wordt gevraagd, niet de goedkeuring van onzen minister van bin nenlandsche zaken heeft verkregen op: 1". de soort van de te bouwen wonin gen en de bestemming daarvan in verband met de maatschappelijke groep, waartoe de toekomstige bewoners zullen moeten be hooren; 2°. het bouwplan; 3". de wijze van verhuring en de rege ling van de huren; 4°. de regeling van de financieele ver houding tusschen de gemeente en de be woners en van het toezicht dat van ge meentewege op de naleving van die rege ling zal worden geoefend. 5°. de regeling voor de bepaling van het bedrag van den door de gemeente te verleenen steun. Art. 3. Aan eene bijdrage zijn, behal ve de nadere voorwaarden die wij noodig mochten achten, verbonden de voorwaar den: 1". dat de gemeente zorg draagt, dat hetgeen onze minister van binnenlandsche zaken ingevolge art. 2 heeft goedgekeurd, wordt nageleefd; 2°. dat, indien de gemeente een recht van voorkoop ten aanzien van de woningen, voor welker bouw steun wordt gevraagd, heeft bedongen, de beslissing of zij van dat recht al dan niet gebruik zal maken, wordt onderworpen aan de goedkeuring van onzen minister van binnenlandsche zaken; 3". dat in geval van latere verrekening van de bijdrage aan den bouwer ook de rijksbijdrage aan de gemeente worde ver rekend 4°. dat de gemeente de rijksbijdrage geheel en ten deele. naar gelang wij dat noodig achten, terugbetaalt binnen zes maanden na dagteekening van ons besluit waarbij wij, onder vermelding van rede nen, verklaren, dat de gemeente de voor waarden, aan de bijdrage verbonden, niet behoorlijk naleeft. („St. Ct.") EEN INTERNATIONAAL NEUTRAAL HOF VOOR VOLKENRECHTEN. 111. (Vervolg.) Vervoer van ammunitie is toegestaan, mits de lading in een neutrale haven wordt ingeladen. De nationale vlag worde op beide zijden van het schip geschilderd; zonder dit is het niet geoorloofd een neutrale vlag te varen; met dit is het niet geoorloofd om troepen of oorlogsmateriaal van den eenen oorlogvoerenden staat naar een anderen oorlogvoerenden staat, of van de eene ha ven naar een andere in een oorlogvoerenden staat te vervoeren. De regeeringen der oorlogvoerende sta ten worden aansprakelijk gesteld voor de riehtige nakoming dezer bepalingen. Voor neutrale koopvaarders en vissehers gelden deze bepalingen eveneens. Waar de territoriale wateren van twee oorlogvoerende staten in elkaar -.loeien, wordt de vaart voor koopvaarders en vis sehers gesloten. Waar dergelijke wateren grenzen aan die van een neutralen staat blijft de vaart open. Beletten de territoriale wateren van twee oorlogvoerende staten den toegang tot een neutralen staat, dan laten zij de koopvaardij- en visscherssche- pen op bepaalde dagen passeeren. Sommeert een neutraal of oorlogvoerend oorlogsschip „bijleggen" dan zal elk koop vaarder of visschersman, die een neutrale vlag vaart, gehoorzamen. Indien gevor derd, is hij verplicht inzage te geven van alle papieren schip en lading betreffende, door deze te overhandigen. Behoort de koopvaarder of visscherman tot een oor logvoerende natie en is het oorlogsschip van een tegenovergestelde oorlogvoerende par tij, dan kan de commandant van het oorlogs schip, schip en lading prijs verklaren. Daar toe behoudt hij de scheepspapieren en schrijft in het logboek van den koopvaarder of visscherman den naam van een neutrale haven waarheen de koopvaarder of vis scherman nu heeft koers te zetten, met zooveel bizonderheden als hij noodig oor deelt en omstandigheden toelaten te ver melden. Behoort de koopvaarder tot een neutralen staat en bevindt zich contrabanda aan boord dan kan de commandant van elk oorlogs schip hetzelfde doen: dc gezagvoerder heeft te gehoorzamen. Voor het geval een aangehouden schip de koers niet neemt in overeenstemming met het bevel van den commandant van het oorlogsschip, tenzij door omstandigheden buiten de schuld van den gezagvoerder een

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3