A.H.VAN DER STEUR J'. Najaar- en Winterstoffen. VICTORIA-WATER kerk-aqenda. Zondag 8 September. BLOEMEN DAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 u., Ds. J. A. rail Leeuwen. 2e Lithurgie. „Maranatha", voorm. 10 uur, Jongcliedensamenk., de heer F. G. Beekman, van Amsterdam. Geref. Gem., voorm. 10 u., de heer Th. Ruijs Jr., Theol. Docts.; nam. 5^ u., de heer Th. Ruijs Jr.* SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 u., I'r. G. A. van den Bergh van Eijsinga.: Wat hebt gij in huis? (2 Kon. 4 2.) Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heelt voorradig een ruime sorteering dan van hout. Onze keukentjes en stook plaatsen zijn nu eenmaal niet oeconomisch ingericht en duizend maaltijden, afzonder lijk bereid, kosten aan brandstof zeker het dubbele van wat ze zouden vergen in een centrale spijskokerij. Ongetwijfeld behoeft er in Bloemendaal vooreerst geen gebrek aan hout te komen, maar het is toch niet noodig, dat er tweemaal zooveel verstookt wordt, als waarmede zou kunnen worden volstaan. Voor kolen en turf zijn wij afhankelijk van Haarlem het is ons nog altijd onbe grijpelijk, waarom Bloemendaal wel zijn eigen levensmiddelen, maar niet zijn eigen brandstof distribueert. En dat Haarlem eerst zichzelf helpt en daarna anderen men heeft nog pas kunnen lezen, dat de Burgemeester an Haarlem voor een an dere gemeente bestemde aardappelen heeft doen in beslag nemen, de onrechtmatigheid over die daad later belijdende, doch intus- schen maar denkende „hebben is hebben en krijgen is de kunst". Op overvloed van kolen en turf behoeft zeker niet gerekend te worden. Dus is, ook in zoo boschrijke omgeving als Bloe mendaal, zuinigheid met hout dubbel ge boden. Ook gaat van het voedsel, bij bereiding in het groot, minder verloren dan bij ge zinsbereiding. En dan is er nog een factor in het spel, minder van gewicht mogelijk bij lieden met een talrijk dienstpersoneel, doch van groot belang voor elk gezin, waar de huisvrouw zelf den pot bereidt. Het is de noodzakelijkheid, waarin zij verkeert om, bij de tegenwoordige brood- schaarschte, tweemaal per dag eten te be reiden. Ze heeft toch al zoo veel te doen. Uren gaan er heen met de soms vruchte- looze jacht op een gemeentevischje, het verstelwerk der minder vaak vernieuwde onder- en bovenkleeren eischt meer tijd, de administratie en inwisseling der bons voor levensmiddelen en nog zoo veel andere dingen alles kost, behalve geld en moei te, ook tijd. En ook daarmede moet dus zuinig worden omgegaan. We zouden gaarne eens hooren wat een huisvrouw hierover te zeggen had. B. en W. hebben de vrees geuit, dat voedsel uit de Centrale Keuken wel eens geen voldoen den afzet zou kunnen vinden. Hoe denken de huisvrouwen daar over En heeft de ervaring van verleden jaar tot die vrees aanleiding gegeven? Ja, wordt er gezegd, de stamppot had veel minder aftrek dan de bruine boonensoep. In de eerste plaats ware te overwegen >de mogelijkheid om meermalen per week erwtensoep of an dere soep op het menu te brengen. En dan ware de burgers door inschrijving in de gelegenheid te stellen zich daaromtrent uit te spreken. Als men morgen aan den dag bekend maakt, dat er in den aanstaanden winter gelegenheid zal zijn om afwisselend s®ep, stamppot en mogelijk nog een derde ge recht te betrekken voor wie den wensch daartoe kenbaar maakt, dan zullen, daar van houden wij ons overtuigd, vele honder den gretig van die gelegenheid gebruik maken. Daarbij zal ook moeten worden gelet op iets, dat nu bijvoorbeeld ook bij de visch- distributie wordt over het hoofd gezien. Daar gaat het zoo, dat, al naar den be schikbaren voorraad, ieder gezin, 1 of 2 pond krijgt, maar ieder even veel, onge acht de hoegrootheid van het gezin. Na tuurlijk volgt hieruit, dat de coelibatair lek ker zijn pondje visch eet, terwijl de vader van een talrijk gezin onder vele hongerige monden een vischje heeft te verdeelen, dat op zijn groote tafel een poveren indruk maakt. Wel niet precies hetzelfde, maar toch iets overeenkomstigs zal zich voordoen met de verdeeling van maaltijden. Hier gaat het om den prijs. Een „heer op kamers'' zal gaarne een paar kwartjes of me hebben voor een lekker bord soe at het hoofd van een gezin van acht purst ,Li*' zal daarom nog geen vier gulden ku]üllJn offeren voor dit voorgerecht, zelfs al maakt hij cr hoofdmaal van. Op de gezinstalrijkheid zal dus zijn te Ietten. En ongetwijfeld op meer omstandigheden. En niemand ontkent, dat er groote moeilijk heden verbonden zijn aan de bevrediging van eenige duizenden hongerige magen. Maar, hoe moeilijk dan ook, de taak dient aangevat. En dat bijtijds. Want als de honger niet meer dreigt, maar heerscht, dan is het te laat. Men mocht eens hebben moeten inzien, dat men niet ver kwam met distributie van wat hout en voedsel. Dat het gemeentebestuur had moeten in gaan op de eischen van de Kennemer Keu ken, zeggen wij niet, al kunnen wij slecht beoordeelen of die eischen overdreven wa ren. Maar het niet aanvaarden van de dezerzijds gestelde voorwaarden had nog niet behoeven te leiden tot het in den doofpot stoppen der plannen eener ge meentelijke spijskokerij. Caveant consules het is misschien een wel wat te deftig woord voor een zoo ma- terieele zaak als voedselvoorziening. Maar van de Romeinen hebben wij dan toch ook geleerd, dat het volk brood en spelen ver langde. Brood voorop. OPLOSSING LASTIG GEVAL No. 7. De uitgeloofde prijs van 3,is toe gekend aan den heer W. Overmeer, Wes tergracht 45r, Haarlem, voor onderstaande oplossing: De ongeruste vriend stuurt bericht naar zijne huisgenooten om hen in te lichten, wat er gebeurd is. Hij helpt dan zijn vriend en als hij klaar is met dit werk, keert hij weer terug naar huis, waar de familie in- tusschen het bericht omtrent het wegblij ven heeft ontvangen en dus gerust is. te «ren, zonder zich c..r.t vergewist ïc htfisetr van de moge" 'a id ?i hie- li>:c.straatvcrlicluitig. 1 komt hein voor, dat die mogelijkheid nu vrijwel door den neer Smit Kleine is toegezegd. Sedert een paar nachten branden de straatlantaarns al. Mijnheer de redacteur, Naar ik meen te weten, bestaat er hier te Bloemendaal nog altijd eene vereeniging „Koninginnedag", die ten doel heeft den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin telken jare feestelijk te vieren. Van eenige feestviering is mij echter dit jaar niets gebleken. Trouwens heb ik in ons dorp, behalve dan van de openbare ge bouwen, waar zulks is voorgeschreven, zoo goed als geen enkele vlag zien wapperen, zoodat het haast wel scheen, alsof we in een republiek leefden. Is Bloemendaal zoo weinig monarchaal Achtend, Uw dw. T. Z. PRIJSVRAAG No. 7. Hoeveel geldige stemmen zullen er bij de Raadsverkiezing op 17 September wor den uitgebracht? Antwoorden, liefst op briefkaart, worden ingewacht tot 12 September a.s. aan ons kantoor Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Voor de het werkelijke cijfer het meest nabij komende antwoorden worden prijzen uitgeloofd van 3,en 2, INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) hooggeachte redactie. De schrijver van uwe raadsverslagen heeft reeds in zijne aankondiging der agen da van de vergadering van 29 Augustus de opmerking gemaakt, dat, zoo de Raad ter behandeling kreeg het krediet voor nachtverlichting, de vraag mocht verwacht worden of invoering in dezen tijd van nachtverlichting toelaatbaar is met het oog op den kolennood. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. is ook inderdaad eene dergelijke vraag door den heer Bispinck gesteld. Maar ik heb niet gelezen, dat zij ook werd beantwoord. Nu tref ik in uw nummer van 31 Augus tus een ingezonden stuk aan van de hand van den heer Smit Kleine. Deze waarschuwt nog eens, dat het met den kolennood in derdaad ernstig is. Maar bezuiniging op het gebied der veiligheidsmaatregelen zou de heer Smit Kleine verkeerd achten. Het verwonderde mij van eene verlich- tings-specialiteit een betoog te moeten lezen over de veiligheid en ik had het ratio- neeler gevonden, zoo b. v. eenige politie autoriteit de belangen der veiligheid had gesteld boven die van de kolenvoorziening. Doch, onverschillig van welke zijde dit ar gument komt, ik kan er de waarde niet van apprecieeren. Ik ben in het geheel geen vriend van vermogensdelicten, maar ik vind het feit dat er van enkele rijken iets ontvreemd zou worden, niet zoo ernstig als dat straks de armen koude zullen moe ten lijden, als zij zullen hooren, dat er geen kolen meer zijn, omdat alles voor de nacht verlichting is gebruikt. Van „bezuiniging" kan ook kwalijk spra ke zijn, waar het geldt een nieuw in te voeren maatregel van nachtverlichting. Met bi leefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, P. P. De schrijver van onze raadsoverzichten, van den inhoud van bovenstaand schrijven in kennis gesteld, heeft hierop het volgende te antwoorden. Ook hij heeft van de tafel van het Dagelijksch Bestuur geen antwoord gehoord op de vraag van den heer Bis pinck. Het voorstel van B. en W. was niet voorzien van eene toelichting, waaruit blij ken kon van gepleegd overleg met het bureau der brandstoffen-distributie. Maar hij is van oordeel, dat B. en W. wel niet zullen hebben voorgesteld nachtverlichting Wat het vlaggen betreft, gelooven wij, dat de burgerij in de tegenwoordige le vensomstandigheden weinig gestemd is tot feestvertoon. Wat „Koninginnedag" aangaat wij stellen het bestuur dier vereeniging gaarne in de gelegenheid te dezer plaatse van ant woord te dienen. Ook ons is niets van eenige actie harerzijds gebleken. PLAATSELIJK NIEUWS. De candidaten voor onzen gemeenteraad. Melden wij in ons vorig nummer, dat de heer J. G. van Kessel de candidaat der roomsch-katholieken voor den open raads- zetel was, thans kunnen wij mededeelen, dat in een zitting der roomsch-katholieke kiesvereeniging, welke intusschen plaats had, ook nog een tweede candidaat ge steld werd, n.l. de heer S. P. R ij n i e r s e. De reden van deze candidaatstelling naast die van Van Kessel schijnt te zijn, dat men van den heer Rijnierse, die een voorstander van den Zeeweg is, verwacht, dat hij, als in zijn korten zittingstijd (onge veer negen maanden) over den Zeeweg te beslissen zal zijn, juist den doorslag bij de stemming kan geven. Omtrent den candidaat eenige korte bi- zonderheden. Hij werd geboren op 26 De cember 1865 te Overveen, en behoort tot een oude Overveensche familie. Zijn vader S. R. Rijnierse, was ook timmerman en aannemer. Dit bedrijf, het timmerbedrijf althans; het aannemersbedrijf kwam eerst in het begin der 19e eeuw in zwang, werd door de familie reeds vanaf 1793 te Overveen uitgeoefend. Sedert 6 jaren, d. i. sinds den dood van zijn vader, staat de heer S. P. Rijnierse aan het hoofd van de zaak. Hij is een Overveener met hart en ziel, en staat de belangen zijner gemeente met warmte voor. Gaarne hadden wij een en ander over zijn oordeel en opvatting omtrent gemeente zaken aan den heer Rijnierse gevraagd, doch hij was afwezig en wordt niet voor de volgende week weer thuis verwacht. Wij trokken nu eens even naar den an deren roomsch-katholieken candidaat, den heer J. G. van Kessel. Ziehier eenige bizonderheden omtrent hem. Hij werd geboren op 12 September 1880 te Overveen. Vroeger in het bloemistbe- drijf, is hij nu, en dat reeds geruimen tijd, te Overveen gevestigd als groenten- en fruithandelaar. Hij is bestuurslid van verscheidene instel lingen, zoo b. v. al gedurende vier jaar voorzitter van den Roomsch-Katholieken Volksbond, lid van den raad van commis sarissen der coöperatieve bakkerij „Arbeid Adelt", commissielid der woningbouwver- eeniging „Bloemendaal", enz. Op mijn vraag wat nu feitelijk zijn stand punt ten opzichte van den Zeeweg was, zeide hij me, stellig geen tegenstander van dien aanleg te zijn; alleen hij is er tegen, dien aanleg te doen plaats hebben in de tegenwoordig zoo ongunstige financieele' omstandigheden. Men verhoogt de belastin gen maar, die toch waarlijk al niet gering zijn. Het motief werkverschaffing acht hij niet zoo zwaar te wegen, daar er, naar zijn oordeel, in Bloemendaal niet zooveel werkeloozen zijn. Wil men trouwens laten werken, dan zijn er zooveel andere dingen dringendei, zoo b. v. het maken van be gaanbare toegangswegen naar de arbei derswijken, meerdere aansluitingen bij de waterleiding, ja, het bouwen van een gas fabriek, die nu ja, wel gedurende den oor log niet in gebruik kan worden genomen, maar toch alvast gereed kon worden ge maakt. Zoo is er meer. Een groot tegenstander isVanKessel ook van de in onze gemeente zoo inheem- S\:.V'*v raa is vergaderingen, die zoo Tem DU K ikter van onder-onsjes krijgen. t (Tok bij den candidaat der sociaal-de mocratische arbeiderspartij, den heer C. Schulz, hebben wij nog even aangeklopt. De heer Schulz is gediplomeerd verpleger aan het provinciaal gesticht voorheen „Meeren- berg" genoemd. Hij is zulks al gedurende een zevental jaren. Te Amsterdam werd hij geboren op 2 October 1884. Hij heeft veel belangstelling voor het openbare leven, en bekleedt verscheidene bestuursposten in lichamen van socialen aard; zoo is hij gedurende eenige jaren voorzitter van de afdeelingen Bloemendaal van den Algemeenen Nederlandschen Amb- tenaarsbond, mede-oprichter der woning- bouwvereeniging „Bloemendaal-Noord", welke niet lang geleden gesticht werd, na dat door Provinciale Staten besloten was, geen ambtenaarswoningen meer te zetten; wel beloofden Gedeputeerde Staten bij de oprichting van woningbouwverenigingen hun steun, en zoo werd tot oprichting van deze nieuwe woningbouwvereniging be sloten. De heer Schulz onderschrijft natuurlijk het gemeente-program der S. D. A. P., o. a. kosteloos lager onderwijs, goed vakonder- richt, behoorlijke arbeiderswoningbouw; ook zou hij er naar willen streven, bij de levensmiddelen-distributie ook arbeiders in de leidende lichamen te zien opnemen. Hij is voor den Zeeweg, mede vanwege de bestrijding der werkloosheid, die naar zijn oordeel in Bloemendaal zelf wel niet groot is, omdat deze gemeente haren werklieden niet eens een woonplaats aanbiedt, maar welke, voor een deel ook daardoor, in de streek om Bloemendaal toch wel degelijk groot is. Een fraaie historie. Men schrijft ons: Een jongen uit onze gemeente was inge schreven op de M. U. L.-school te Bloemen daal. De jongen verscheen daar echter Donderdag bij den aanvang van het nieuwe schooljaar niet. Het bleek dat de knaap naar de christelijke M. U. L.-school was gegaan. Als de reden van deze verande ring vernamen wij het volgende: Ds. Van Leeuwen was bij den vader geweest om hem te vragen of de jongen niet naai school moest. De man antwoordde hem, dat de knaap naar de school van den heer IJzerman zou gaan, waarop de dominee zonder iets meer te zeggen wegging. Maar nog denzelfden avond kreeg de vader een briefje van hem: dat de pastorie was op gehouden zijn klant te zijn. Ook van de heeren Dumarchie van Voorthuyzen en ds. Van Lennep ontving hij een dergelijk briefje. En daar de man toch leven moest, is de jóngen nu maar op de christelijke school gedaan. X De stemming voor den gemeenteraad zal Dinsdag 17 September plaats hebben. X De brievenbesteller P. A. Verduin van Bloemendaal, is op zijn verzoek overge plaatst naar Overveen, alwaar hij zal ver vangen den brievenbesteller W. Flooren, die is bevorderd tot assistent en als zoodanig was overgeplaatst naar Haarlem. X De vele menschen in deze gemeente, die nog in 't geheel geen verlichting hebben en dan ook meest de hulp der gemeente hebben ingeroepen tot het verkrijgen van electrische verlichting, zullen thans op andere wijze worden geholpen. De ge meente zal hun thans carbidlampen met carbid verstrekken, welke uitstekend moeten voldoen. Dit is wel een goede oplossing, daar het niet mogelijk was, allen van elec- irisch licht te voorzien, daar hiermede veel te groote kosten gepaard gingen, vooral waar sommige huizen op grooten afstand van de hoofdwegen zijn gelegen. X Dieven hebben weer eens een bezoek gebracht aan het zomerhuis aan den Hooge Duin-en-Daalscheweg, thans eigendom van mevrouw D. d. W. te Bloemendaal. Dit wel wat afgelegen gebouw schijnt altijd goed te vinden te zijn, want ook toen het nog eigendom was van mr. H. te Haarlem, is daar verschillende malen ingebroken. Wij vernemen: de heer A. J. Stoel Jr., te Bloemendaal, heeft aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's-Graven- liage gezonden eene belangrijke verzame ling grondmonsters uit alle provinciën des Rijks, met hydrologische gegevens. Bij koninklijk besluit van 5 Juli 1918 is aan den heer Stoel toegekend een zilve- len medaille, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's Rijks weten schappelijke verzamelingen, door schen king betoond. wordt nog steeds regelmatig met eigen schepen van de Bron te Oberlahnstein aangevoerd. (Nederlandsche Onderneming.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2