Bureau tot publiciteit Wetenschappelijk Nieuws Schriftelijke Cursussen Ite '.eeweg. re „t-: tsc rvit0 bevat Ik shot, waarbij verklaard wl,i. er U rmen aair-A zijn. om ten V..otc van de Bloenu i'irlrfMfc de eigendommen der familie Van der Vliet te onteigenen ten bate van den Zee weg OverveenBloemendaal-aan-Zee— Zandvoort. De plannen voor een particuliere nacht- veiligheidsdienst te Aerdenhout vorderen. De aanstelling der nachtwakers zal door de politie geschieden. Voorstanders kun nen zich opgeven bij den agent Smits te Aerdenhout. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waaraan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de 2e helft der maand Augustus 1918. Wed. Francken, Breda; J. Mulder, Haar lem; mej. N. Plijete, Utrecht; Wim Rol- lmize, Amsterdam. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 8 uur 2 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v erbaal zijn opgemaakt wegens: diefstal van rijwielen; diefstal van koperdraadloopen over verboden grond en vervoeren van wildstrikken. Gevonden en terug te bekomen bij; W. J. Kruier, Brederoderweg 8, Bloemen daal, een damesportemonnaie; C. L. de Fouw, Bloemendaalscheweg 121, Bloemen daal, een wit hondje (kinderspeelgoed); P. W. Wolff, Bloemendaalscheweg 86, Bloemendaal, een portemonnaie met in houd; Van Dorp, Parkweg 2, Bloemendaal, een zakmes; Roozen, Rollandspad 7, Over veen, een gouden broche; Bakels, Kenne- merweg 8a, Santpoort, een kinderporte- monnaie; Bonarius, Bloemendaalscheweg 166, Bloemendaal, een damesportemonnaie; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel; een koperen gewicht. Verloren: een zilveren brocheeen paar glacé handschoenen; een zilveren speld; een wit taschje; een jongensregen jas; een bril; een gouden dameshorloge; 30,—. Komen a a nloopen bij: W. Noor man, Brederoderweg 23, Bloemendaal, een fox-terrier. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 30 Augustus tot en met Donderdag 5 September. Geboren: d. van S. Prins en L. Kop pies; z. van J. P. Huijbens en A. M. Beke; z. van H. A. J. Wories en P. W. D. van Roosebeek. Ondertrouwd: J. F. Jongkees en B. M. Koning; F. J. W. Terwee en M. Cas- see. Overleden: J. J. Willenborg, 1 j., wonende te Amsterdam. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: A. C. Rombouts, 66 j.; J. P. van Rigteren, 51 j.; R. de Wit, 23 j. VAN HIER EN DAAR. De suikerrantsoeneering. Over dit onderwerp schrijft „De Suiker'', het maand blad van den anti-suikeraccijnsbond o. m. Tot de rantsoeneering der suiker is over gegaan bij wijze van voorzorgsmaatregel. In de eerste zes maanden van 1918 bedroeg dc opbrengst van den suikeraccijns in Ne derland 23.693.786,overeenkomende met 87.800 ton suiker. De voorraad suiker in entrepot op 15 Juni bedroeg 17.165 ton ruwe, 22.378 ton wit-gedraaide beetwortel suiker en 16.890 ton geraffineerd of te zamen als witte suiker gerekend 53.720 ton. Wanneer de onttrekking aan het verkeer even snel zou voortschrijden als zulks in de laatste maanden het geval was voor de eerste maal in de geschiedenis van den suikeraccijns is over de maand Juni 1918 pen maandelijksche opbrengst van den suikeraccijns boven 4 millioen gulden be reikt dan was de voorraad op 15 Juni genoeg voor vier maanden, dus tot 15 Oc tober. Wanneer er dus niet gerantsoeneerd wordt, is juist alle suiker verdwenen, wan neer de nieuwe oogst er is; ja zelfs be staat er bij het crescendo in het hamsteren van suiker groote kans, dat er suiker te kort zal zijn voor het publiek in het alge meen. Het was onder deze omstandighe den, ten einde op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn, noodzakelijk, dat het „ver bruik" beperkt werd. En men tracht dit te bereiken door rantsoeneering. Dat de rantsoeneering juist nu komt, du peert vele huisgezinnen, waar het-voorne men bestond om voor de a.s. wintermaan den fruit te conserveeren of jams te berei den. En het rantsoen is betreurenswaardig laag. Het moge dan al waar wezen, dat vóór den oorlog het suikergebruik per hoofd der bevolking ongeveer 16 K.G. be droeg, hetgeen niet zoo heel veel meer is dan hetgeen thans het rantsoen bedraagt (13 K.G.), maar vergeten mag daarbij niet worden, dat tijdens dezen oorlog de suiker een veel gewichtiger rol is gai.r. *- •le voedsel, ootziening en spec de itteene voedseïnoo'd ier te lande geleid ..ee.i dat men in bepaaldéT'krfngen en wei in de maatschappelijk minst bedeel de, zijn toevlucht heeft genomen tot grooter suikergebruik, waar botei en vet te kort komen. Welke zijn de oorzaken, die de invoering van eene suikerrantsoeneering noodzakelijk hebben gemaakt, ten einde suikergebrek bij overvloed van suiker te kunnen voorko men Zooals wij gezien hebben, werd er in de laatste maanden abnormaal veel suiker verbruikt. Waar bleef die suiker? Dat deze langs buitengewone kanalen moest wegvloeien, lag voor de hand: zóó enorm kon de gewone consumptie niet zijn ge stegen. In den beginne werd verondersteld en beweerd een bewering, die trouwens voor den leek voor de hand lag dat er groote hoeveelheden suiker werden uitge voerd. Minister Posthuma heeft .aanstonds deze geruchten voor volstrekt onjuist ver klaard. Sedert maanden is geen nieuwe vergunning tot uitvoer meer verleend. De suikeroogst van 1917 is in zijn geheel opge kocht door de regeering; geen korrel daar van wordt uitgevoerd. En ook de oogst van 1918 zal door de regeering worden ge kocht en tusschen de directe verbruikers en de industrie worden verdeeld. Er zijn nog andere voorraden, uit den tijd, toen de regeering van de fabrikanten beschikbaar stelling van suiker eischte tegen den prijs van vóór den oorlog en hen schadeloos stelde met vergunning tot uitvoer van het overschot. Bij die voorraden zou nog sprake kunnen zijn van uitvoer; maar zoo dra de overvloed van suiker in ons land afnam, zijn geen nieuwe uitvoervergunnin gen meer verleend. Wat dus de uitvoer van suiker betreft kan men gerust zijn: behalve wat er gesmokkeld wordt, gaat er geen suiker de grens over. Daar ligt dus zeker de schuld niet. Anders staat het met twee andere kana len, waarlangs de voor de gewone con sumptie bestemde suiker aan het verkeer onttrokken wordt. Wij bedoelen het ham steren en het gebruiken van consumptie suiker voor industriëele doeleinden. Hier aan hoofdzakelijk is de invoering van den rantsoeneeringsmaatregel te wijten. Het is moeilijk uit te maken langs welke van beide wegen de grootste hoeveelheden suiker zijn afgevloeid. Een feit is het, dat naarmate de voedingsmiddelen schaarsch werden of geheel verdwenen, de fabricage van suikerhoudende artikelen wij noe men in hoofdzaak de chocolade-, jams- en ■narmeladefabrieken, de fabrieken voor kunsthoning, gecondenseerde melk, balletjes en zuurtjes, ulevellen, drop, koek, taart, speculaas e. d. enorm gestegen is. Veel suiker, door particulieren gekocht, moet overgedaan zijn aan banketbakkers, jam- fabrikanten en dergelijken. Maar evenzeer is het een feit, dat er op fabelachtige wijze gchamsteid is en men behoeft maar in eigen omgeving het oor te luisteren te leggen om overtuigd te worden, dat het aantal huisgezinnen niet gering is, waar men hoe veelheden tot 100 K.G. suiker toe heeft weggestopt. Om aan dit hamsteren een einde te maken, schoot der regeering wel geen andere weg over dan rantsoeneering. Wreedheid en Rechtsschennis. De Duitscliers maken aanmerking erop, dat wij niet tegen de Engelschen opspelen van wege enkele grondgebied-schendingen door hun vliegers. Terecht meent het „N. v. d. D.", dat de Duitschers beter deden met naar zichzelf te kijken. Wij ontleenen aan het artikel het volgende: „Zoo men geneigd mocht zijn, ons met den Duitschen toorn te dreigen indien wij de onaantastbaarheid van het Nederland sclie luchtgebied niet metterdaad handha ven (en het is nog de vraag, hoever zulk een verplichting gaat, waar het de lucht betreft) dan meenen wij toch den heeren te Berlijn eenige voorvallen in herinnering te mogen brengen, tengevolge waarvan inder tijd het stapeltje Nederlandsche protesten op het Berlijnsche bureau bedenkelijk aan groeide. 't Was, toen de tochten van de Zeppelins naar Engeland, om daar v/eer- looze steden te bestoken, nog wat oplever den, zij 't meer haat en woede dan schade aan den vijand, toen de Engelsche afweer- maatregelen zulke Zeppelin-reizen nog niet te gevaarlijk hadden gemaakt. Die lucht schepen plachten dan, wanneer dit in het hoofd van den commandant opkwam, hun terugweg te nemen boven Nederlandsch grondgebied, omdat oie route korter was, of zekerder, zonder dat men zich in het minst stoorde aan de protesten onzer re geering of aan de ergernis die iii onze pers tot uiting kwam. Althans, dat was de in druk dien wij kregen, juist zooals de Duit- sche overheid nu haar indrukken heeft vertolkt over de wijze waarop Engelsche vliegers ons gebied schenden." Verder schrijft het blad: „En mogen wij nog de vraag stellen, of ■uuans i et oogenblik door Berlijn wel ge- "Hukkig gekozen is om ons zulke zijspron- Jer Engelsche strijdkrachten kwa lijk te nemen. Nu de Nederlandsche regee ring zooeven tot de Duitsche het verzoek heelt moeten richten, nog eens een ernstig onderzoek te willen instellen naar de vraag, of niet toevallig een Duitsche duik boot de „Koningin-Regentes" heeft getor pedeerd? Een daad, die in roekelooze aantasting van geschreven en ongeschre ven rechts- en menschelijkheidsmaatregelen wellicht „nie dagewesen" was, en waarvoor in de eerste plaats Duitschland den last der verdenking heeft te dragen, daar zijn duikbooten immers ook de hospitaalsche pen niet ontzien. Zie, het zijn zulke daden van wilde amok, het volstrekt ter zijde schuiven van alle overwegingen van recht en menschelijk- heid, van elke andere overweging dan de militaristische dwang, die wreedheid voe gen bij rechtsschennis. Wat er nu weer door een Duitschen duikbootcommandant bedre ven is tegenover een half dozijn weerlooze visschersbooten, die wat uit den koers ge dreven waren naar 't verboden terrein, immers wederrechtelijk verboden en in elk geval op zee niet met paaltjes en kettingen afgebakend deze „rücksichtlose" slach ting onder de Katwijksche en IJmuider loggers die met levensgevaar voor de op varenden ons land van het zoo noodige voedsel voorzien, dat maakt Duitsche re clames over Engelsche rechtsschennis zoo bijster misplaatst. En hoe worden onze schepen' vernield, met welk een harde wreedheid wordt veelal de bemanning be handeld. De Raad voor de Scheepvaart behandelde onlangs nog 't geval van een logger, die door een Duitsche duikboot in den grond geschoten werd op zoo ruwe wijze, dat drie visschers er het leven bij lieten. De boot was reeds uitgezet. Maar meteen (zoo luidt het verslag aan den Raad voor de Scheepvaart) raakte een schot van de duikboot den logger dicht bij de sloep. Drie man in de sloep waren da delijk dood. Toen staken we af. De duik boot bleef doorvuren, de man die vuurde stond achter een schild, we konden z'n bee- nen zien, de kogels werden aangegeven uit den toren. De sloep was heelemaal lek geschoten, er waren veel gaten in. Toen hebben we de gaten zoo goed mogelijk ge stopt met kurk van een reddingsboei en met spek, daar we altijd in de boot een stuk spek leggen, en we hoosden wat we konden. Een van de dooden hebben we nog een laars uitgetrokken om te hoozen. En intusschen werd de logger in den grond geschoten en zonk rechtstandig weg. Toen de logger weg was, keken ze wel met den kijker naar ons, maar ze trokken zich ver der niets van ons aan en gingen weg. TOONEEL. Rotterdamsch Tooneelleven. Het Rotterdamsch Tooneel, directie Van E ijsden en 'I'artaud hebben het seizoen geo pend met een ouderwetsch stuk „Walter Soltau", dat 27 jaar geleden hier voor het eerst is opgevoerd en toen ongekend suc ces had. Het was in den tijd der beide Haspelsen, van Catharina Beersmans en van Willem van Zuylen. De opvoering zal dus wel voortreffelijk zijn geweest. Nu spelen er mevrouw Tartaud, haar echtgenoot, Nico de Jong, Jules Verstraete en Folkert Kramer in. Olden's stuk is verouderd. Wij zijn den tijd ontgroeid misschien is dit, te oor- deelen naar het groot succes, dat het stuk heeft, wel in het geheel niet waar waarin „gebeuren" in een tooneelspel of drama hoofdzaak was en Olden, al mag men hem oppervlakkigheid niet verwijten, maakt het zich toch niet al te druk met waarschijn lijkheid en logica, zoodat het publiek van dezen tijd wat ongeloovig glimlachend staat tegenover feiten en menschen, die vroeger eerlijke belangstelling zullen heb ben gehad! De opvoering was een zeer goede. Mevrouw Tartaud was, en met hoe wei nig uiterlijke middelen, van prachtige ver scheidenheid als de verlangende, liefheb bende vrouw eerst, de teleurgestelde, ont goochelde daarna. Haar echtgenoot, wel heel zuiver de verpersoonlijking van den, van losbol tot maatschappelijk man ge- groeiden goedmoedigen, doch wat .rpjnanti- schen mensch; Folkert Kramer een mo derne marqué naar deneisch; en fijn, gees tig en zeer ingehouden speelde De Jong den rechter. Verstraete's spel leek mij wat mat. Een debutante, Nola Hatterman had en kele goede momenten. goeds konden zeggen, wederom een zeer aardig, leerzaam, boeiend werk: „Op de Meerhoeve". Men kan dit boek gerust aan alle jonge meisjes in handen geven, ook zelfs aan jongere dan waarvoor het schijn baar is bedoeld. De strekking is goed en mooi. De groote oorlog. In deze reeks der belangrijkste episoden uit den wereld oorlog, welke bij A. W. Sijthoff's Uitgevers- Maatschappij te Leiden verschijnt, ver scheen thans het derde deel. Het behan delt den slag bij Lodz. Zooals inen weet, zijn deze boekjes vertalingen van de uit gaven van den genenden staf van het Duitsche leger te velde. De uitvoering dezer werkjes is we wezen er reeds op voortreffelijk. Keurige duidelijke kaar ten zijn bij elk boekje gevoegd. De schrijf trant is zakelijk en de inhoud is goed over zienbaar. Voor vrienden van oorlogslite ratuur is deze uitgave van Sijthoff een aanwinst van beteekenis. VOLKSGEZONDHEID. Het blad „De Gezondheid" geeft de vol gende wenken voor het behoud der tanden. 1. Eet niet te veel zoete dingen. 2. Vergeet niet uw voedsel te kauwen. 3. Neemt geen patent-medicijnen. 4. Neemt geen geneesmiddelen te dikwijls, vooral niet die, welke ijzer bevatten. 5. Gebruikt uwe tanden niet als notenkra kers. 6. Bijt geen harde stoffen. 7. Gebruikt uwe tanden niet als snijmachi ne voor garen of wol. 8. Trekt geen spelden enz. uit met uwe tanden. 9. Gebruikt geen speld als tandenstoker. Wat ge wel moet doen: 1. Reinigt de tanden en den borstel. 2. Bezoekt den tandarts twee malen per jaar. 3. Eet veel groenten en vruchten. 4. Drink veel zuiver water. 5. Eet korsten. 6. Laat de tanden uwer kinderen goed ver zorgen en onder controle van den tand arts staan. UIT ANDERE GEMEENTEN. Voor twee jonge Nederlandsche soldaten. Zooals men weet, heeft zich een eomi- teit gevormd om het lot der twee jonge soldaten, die bij het schietongeluk te Oost- voorne gewond zijn, te helpen verzachten. Giften voor dit sympathieke doel kunnen worden gezonden aan mej. Mary Fleisch- mann, Kruisweg 70c rood, Haarlem. Het tooneelgezelschap „Cremer" heeft zich reeds bereid verklaard, voor dit doel belangeloos een uitvoering te geven. Daar voor zullen lijsten worden aangeboden bij de inwoners van Haarlem en omstreken. De exodus uit Velsen. Men schrijft ons: Het is bekend, dat vele ingezetenen van Velsen in de bolsjewikische opvoering der lasten aanleiding hebben gevonden de ge meente metterwoon te verlaten. iMen noem de ons als reeds vertrokken rO_f.(ot vertrek gereed de heeren Kruymel, ,'fioreel, Van Tuyll en het vertrek van deze heeren alleen beteekent reeds een zware slag voor de gemeentefinanciën. Ook worden den heer Cremer plannen toegeschreven om zich van het bevolkings register te Velsen te laten schrappen en zijn verblijf of althans hoofdverblijf elders te gaan houden, waar hij niet een achtste gedeelte van zijn inkomen alleen aan den gemeentelijken fiscus behoeft af te staan. 't Zou een heele klap zijn voor Velsen. Ook een waarschuwing. Maar die zou dan te laat komen. Rotterdam. P.,,j. Blok. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. 'ii „Op de Meerhoeve". Bij den uitgever J. Morks, Den Haag verscheen van de hand van mevrouw J. P. ZoomersVer meer, van wier meisjesboek „Bloemen in knop" wij onlangs in ons blad zooveel van KEIZERSGRACHT 153, AMSTERDAM Tel. N. 10789 in Boekhouden en andere han delswetenschappen. Talen, Ma thesis, Techniek, Algemeene ontwikkeling, enz., onder hi ding van bekende leeraars, Oplei ding voor alle examens, ook voor de acten L. O., M. O., Praetijk- diploma's, Staatsexamen, en voor tal van ambten en beroepen. Aan gename methode. Billijke condities. Goede resultaten. Vraagt het gratis prospectus.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3