Najaar- en Winterstoffen. VICTORIA-WATER A.H.VAN DER STEUR Jr. kerk-aoenda. Zondag 15 September. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorin10 u., Da. Te Winkel Pred. te Nijehaske. „Mnranatha", voorm. 10 uur, Jungeliedensamenk., Ds. J. A. van Leeuwen. Geref. Gem., voorm. 10 u., Ds. J. C. Brussaard; nam. 5£ u., Ds J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, v.m. 10£ u. (in het gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging), Dr. A. H. Haentjens, Pred. te Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 u., Ds. P. S. Bakels, Pred. te Haarlem. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig een ruime sorteering opdrijving der tarieven voor mondheelkun- dige hulp, dat een bescheiden burger haast niet bij den tandarts durft aanschellen, uit vrees dat hem een te zwaar financiëele kies getrokken wordt. L' dankend voor de opname, A b o n n Wij meenen te weten, dat een z.g. „fonds'' tegemoet komt aan deze klacht. Voor na dere inlichting door deskundigen houden wij ons gaarne aanbevolen. PI AATSELIJK NIEUWS. Rectificatie. Naar aanleiding van een bericht in ons vorig nummer omtrent den knaap, die, eerst als leerling op de open bare M. U. L. O ingeschreven, later op ver zoek van zijn ouders daar wederom werd afgeschreven, en naar de christelijke school ging, ontvingen wij van ds. Van Leeuwen het volgende schrijven: Aan de Redactie van het Bloemen- daalsch Weekblad. Mijnheer de redacteur. Ik stel er prijs op te verklaren, dat in het stukje, dat u in „Het Bloemendaalsch Weekblad" van 7 Sept. 1.1. hebt gemeend te moeten plaatsen onder den titel „Een fraaie historie", alle mededeelingen om trent schrijven van briefjes, opzeggen van tuinen, enz., van het begin tot het einde gelogen zijn. Uw dv. J. A. v a n Leeuwen, Pred. te Bloemendaal. Wij plaatsen gaarne deze rectificatie, en betuigen ons leedwezen, dat wij het ge deeltelijk onjuiste bericht hebben overge nomen. De opzegging van leverantie door ds. Van Leeuwen is niét geschied; ook niet door de andere heeren. Onze berichtgevei blijkt dit verkeerd te hebben begrepen. Wat die twee andere heeren betreft: de vader van den knaap kreeg, doordien twee door hen beiden beloofde leveranties juist dien avond mislukten, den indruk, dat zijn houding oorzaak daarvan was. Stemming voor den gemeenteraad. De burgemeester der gemeente Bloemendaal brengt ter openbare kennis, dat op Dins dag 17 September a.s., van des morgens 8 tot des namiddags 5 uren, de stemming zai geschieden ter vervulling van één plaats in den gemeenteraad, wegens het overlijden van den heer A. van der Hulst. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: J. O. van Kessel, S. P. Rijnierse en C. Schulz. Het stembureau is gevestigd in het gym nastieklokaal der O. L. school te Bloemen daal. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Beschikbaarstelling van carbidlampen aan ingezetenen, die geen gas of electrisch licht hebben. Burgemeester en wethou ders van Bloemendaal brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door het gemeen tebestuur is besloten om aan bewoners van huizen, welke verstoken zijn van gas- of electrische verlichting, een carbidlamp ter beschikking te stellen en te zorgen dat de tioodige carbid, om de lamp des avonds te kunnen branden, aan die personen kan wor den verstrekt. De carbidlampen zoomede een bus voor carbid worden gratis in bruikleen gegeven aan lien, die naar het oordeel van burge meester en wethouders onvermogend zijn om de kosten te betalen. Voor meer bemid delde ingezetenen zijn die lampen te koop voor den prijs van 10,de carbidbussen voor 0,30 per stuk. De carbid wordt verkrijgbaar gesteld: voor minvermogenden tegen 1,p. Kg. voor meer bemiddelden tegen J 1,65 p. Kg. en zal alleen op van gemeentewege af te geven bons en tot beperkte hoeveelheden te bekomen zijn. Die beperkte hoeveelheden zijn bepaald voor deze maand op 1 Kg., October 3 Kg., November 4 Kg., December 5 Kg., Januari 5 Kg, Eebruari 4 Kg., Maart 3 Kg. en April 2 Kg. Gegadigden hebben zich op den lOden September kunnen aanmelden. Zij ontvin gen een carbidlamp met een carbidbus en 1 Kg. carbid. Be woningbouwvereeniging „Bloemendaal Noord". ln ons stukje in het vorig num mer over den heer Schulz, candidaat voor den raad, schreven wij ook met een enkel woord over de woningbouwvereeniging „Bloemendaal Noord". Thans nog een paar bizonderheden over deze vereeniging. Zij werd eerst kort ge leden opgericht. De Staatscourant van 10 Juli 1.1. bevatte de statuten. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. Noorman, voor zitter en B. Snitger, secretaris. De wakkere vereeniging is druk bezig met de voorbe reidende werkzaamheden ten einde in de omgeving van het Provinciaal ziekenhuis, voorheen Meerenberg, een aantal goede woningen te stichten. Verbetering. Onjuist was de mede- deeling in ons vorig nummer, dat de heer S. P. Rijnierse door de roomsch-katholieke kiesvereeniging candidaat was gesteld; de heer Rijnierse werd candidaat gesteld door een groep andere heeren van verschillende politieke richting. Bloememlaalsche Gymnastiek-Vereeni- ging. Onder bovenstaanden naam werd den 26 Aug. door een groot aantal heeren een gymnastiek-vereeniging opgericht. Tot eere-voorzitter werd gekozen de heer A. Koolhoven, terwijl het bestuur bestaat uit de heeren U. Küneman, D. Verbeek, J. v. Elk en mr. P. Tideman. De heer Kok zal optreden als leider. De vereeniging heeft zich aangesloten bij „Bloemendaalsch Commando". De oefen avonden zijn bepaald op Woensdag en Vrij dag in het gymnastieklokaal der lagere school te Bloemendaal. Voor jongens 10 16 jaar van 78 uur; voor mannen 16 jaar en ouder van 8 'A10 uur. Woensdagavond 11 Sept is aangevangen. Secretariaat: Bloemendaalscheweg 17. Kon. Instituut van Ingenieurs. Zater dag had te Bloemendaal een vergadering plaats van de afdeeling voor Electrotech- niek van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs. Nadat eenige mededeelingen waren gedaan, gaf het lid F. A. Smit Kleine een inleiding tot een bezoek aan het prov. elec trisch bedrijf van Noordholland. Eerst gaf de heer Smit Kleine, directeur van het provinciaal bedrijf, een overzicht van de wording van het provinciaal bedrijf uit het bedrijf der Kennemer Electriciteits- Maatschappij en van de vele moeilijkheden, welke daarbij in het begin moesten over wonnen worden en welke o. m. geleid heb ben tot de oprichting van een nieuwe cen trale te IJmuiden, waaromtrent bizonder heden worden medegedeeld. Deze centrale werkt in combinatie met de centrales te Haarlem en Amsterdam op het provinciaal net. Daarna werd een en ander medege deeld over liet oude en het nieuwe net. En eindelijk werden nog eenige cijfers genoemd betreffende financieele uitkomsten van het electrisch bedrijf voor de betrokken ge meenten, welke uitkomsten algemeen gun stig zijn. Des middags had onder de leiding van den heer Smit Kleine plaats de bezichtiging van de centrale van het prov. electrisch bedr'u te IJmuiden en van de electrische installatie van de waterleiding te Velsen. X Landstorm. Van de jaarklasse 1896 zijn in deze gemeente van de 52 ingeschre venen 8 geschikt bevonden, 9 ongeschikt, terwijl er zich 35 niet aan de keuring heb ber. onderworpen. Van de jaarklasse 1897 zijn van de 55 ingeschrevenen 10 geschikt, 8 ongeschikt bevonden, terwijl 37 zich niet aan de keu ring hebben onderworpen. X Nu de slagers geen vleesch te ver- koopen hebben, trachten zij ook op andere wijze in hun onderhoud te voorzien. De slager G. Vries heeft konijnen in zijn win kel hangen. Door aankoop is hij eige naar geworden van alle konijnen van de familie Van der Vliet, welke echter in de gemeente moeten worden verkocht en tegen een maximum-prijs van 1,80 per stuk. X Woensdagavond was het in ons dorp een weinig drukker dan anders; er werden een 240 militairen ingekwartierd, hoewel het maar voor een nacht was en ook geen voeding behoefde te worden verstrekt, bleek het toch, dat de mensehen er maai weinig op gesteld zijn om een militair inge kwartierd te krijgen. Vele pogingen werden in het werk gesteld om er vrij van te ko men, maar daaraan stoort men zich niet erg en dan voigt in den regel het uitbeste den van den militair bij anderen; daar in deze gemeente echter daarvoor ook niet zooveel gelegenheid is, betaalde men dik wijls nog een goeden prijs voor dézen eenen nacht slapen. Bietsers. Deze week uwe lantaarns ten 8 uur 45 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegensloopen over verboden gronddief stal van een rijwiel; plegen van onzedelijke handelingen. Gevonden en terug te bekomen bij: C. van Lierop, Oranjeboomstraat 62, Haar lem, een halster; H. Kroonstuiver, Clercq- straat 137, Haarlem, een witte schoen; D. Cassee, Korte Zijlweg 19, Overveen, een zwart fluweelen ceintuur; zuster Koster, Bloemendaalscheweg 121, Bloemendaal, een zilveren vingerhoed; H. Bakker, Den nenweg 1, Bloemendaal, een hondenzweep; F. E. van der Werff, Bloemendaalscheweg 138, Bloemendaal, een gouden broche; B. Stals, Bloemendaalscheweg 43, Bloemen daal, een kinder glacé-handschoen; J. H. F. Schouten, Papetorenvest 32, Haarlem, een gouden dameshorloge; J. van den Brink, Krom 29, Haarlem, een halster; aan het bureau van politie te Overveen, een étui voor zilverbons en een huissleutel. Verloren: een kinder-overschoentje; een donkerblauwe cape; een paars dames beursje; een vulpenhouder; een paarden- leidsei; een étui met schrijfbehoeften. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 6 September tot en met Don derdag 12 September. Geboren: z. van C. J. Lindemari en P. J. Honnebier; z. van J. H. Th. van Hooff en H. M. Homburg. Ondertrouwd: G. Mulder en H. Bas- tiaans. Getrouwd: J. F. Jongkees en B. M. Koning; N. Delfos en C. van Heijst. Overleden: C. Vogel, 79 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: E. A. van der Mije, 44 j.; A. M. Noort, 52 5. UIT ANDERE GEMEENTEN. Weldadigheid naar Vermogen verspreidt omzendbrieven, waarin tot toetreding als lid van deze zoo nuttige en bekende instel ling en het geven van bijdragen wordt op gewekt. Het bestuur geeft nog eens een overzicht van zijn bemoeiingen en voortref felijk werk. Gaarne ondersteunen wij de uitnoodiging om de vereeniging zooveel mo gelijk bij haar omvangrijken arbeid te steu nen. Be Nederlandsche Mycologische Veree niging zal bij de herdenking van haar tien jarig bestaan o. a. een tentoonstelling hou den van paddenstoelen en zwammen op 28, 29 en 30 September a.s. in het gebouw Sint Bavo te Haarlem. Onze soldaten in mobilisatie. Toen in Aug. 1914 zoo schrijft mej. M. Fieischmann ons, mijn werk voor gemobiliseerden en hunne gezinnen begon en dit zoo ruim schoots werd gesteund door inwoners van Haarlem en omstreken en ook daar buiten, kon niemand vermoeden dat in Sept. 1918 die hulp nog noodig zou zijn. Op dit oogen- blik komen velen met verlof tot mij en vragen allerlei om vervelen te voorko men, n.l. lees- en studieboeken, tijdschrif ten, spelen, enz. Helaas, doordat in den laatsten tijd niets meer aan het nog steeds bestaande magazijn voor gemobiliseerden wordt toegezonden, wellicht omdat men meent, dat dit heeft opgehouden te bestaan moet ik velen teleurstellen die hoopten een of ander bij mij te kunnen ontvangen. Hun, die mij dus in al die vier jaren gehol pen hebben, verzoek ik, eens na te willen gaan, of zij niets hebben, dat voor dat doel nuttig kan zijn, en het mij toe te zenden, om zoodoende het monotoon leven in afge legen plaatsen te helpen veraangenamen. Ook voor zieken en kraamvrouwen in ge mobiliseerde gezinnen zal veel welkom zijn. Alleen door schriftelijke aanbeveling van den medicus of verloskundige wordt zoo mogelijk geholpen. Voor dat doel mocht ik kort geleden van Bloemendaal een flinke hoeveelheid kleeren en kindergoed ontvan gen. Enkele zwakke kraamvrouwen en zie ken krijgen gedurende 10 dagen melk en karnemelk toegezonden. Maar om hier aan te kunnen blijven voldoen, is het noodig dat de belangstelling, die zoo groot was in het begin der mobilisatie, blijft voortduren! Tot vier uur 's middags wordt een of ander gaarne in ontvangst genomen door mejuf frouw Mary Fieischmann, Kruisweg 70c rood, Haarlem, tel. 1764. letteren en kunst. Letterkundige middagen. Mevrouw W. L. Boldingh—üoemans, geeft dezen winter wederom litéraire middagen (Don derdags en Vrijdags, van 35 uur), te haren huize, I'empeliersstraat N". 19, Haar lem. Zij zal spreken overGuido Gezelle en P. C. Boutens; over „De stille lach" van Nico van Suchtelen; „Curiositeiten uit Ita lië" van Scharten Antink; „Pallieter" van Felix Timmermans; Gerbrand Adriaansz. Bredero, tér herdenking van zijn 300sten sterfdag. Het idealisme in Edmond Rostand. Le mouvement littéraire de 1880 jusqu'a nos jours. Villiers de l'Isle Adam, Arthur Rimbaud, Paul Verlaine, Stéphane Mallar- mé, Henri de Régnier, Ephraïm Mikhael, Georges Rodenbach, Maurice Maeterlinck, etc. Omstandigheden kunnen wijziging bren gen in deze programma's. TOONEEL. „De vergulde Krakeling", O. W.'ers blijspel in verzen, van C. S. Adama van Scheltema bij de N. V. „Het Tooneel", dir. Willem Royaards. Hoe door voortreffelijk spel een niet zeer superieur stuk genietelijk is gemaakt, heb ben wij bij het aanschouwen van boven genoemd blijspel ervaren, 't Gegeven gaat niet boven dat van zoo menige Duitsche klucht, terwijl de verzen nauwelijks verzen mogen heeten, maar meer gerijmel zijn. Wanneer men dan op den dichternaam van Adama van Scheltema afgaat, dan komt men bedrogen uit. Men luistere slechts naar het verhaal: Een banketbakker, Jacob Klut- seman, speculeert in oorlogsstroop en wordt dientengevolge rijk. Natuurlijk gaan hij, zijne vrouw, zijne dochter en zijn zoon nu mal doen. Zij nemen les in goede manieren bij „monsieur" en bij „mademoiselle", die successievelijk op de rijke dochter en den rijken zoon azen, hoewel deze twee al ver loofd zijn: De zoon met een aardig boe renmeisje, de dochter met een eerzamen, stotterenden tuinier. Ten slotte wordt de snel gevulde buidel weer even snel leeg en de gelukkige speculatie wordt door een on gelukkige gevolgd en de Klutsemans hou den net geld genoeg over om den winkel te rug te koopen, „monsieur" en „mademoisel le" trekken zich terug, de vroegere ver loofden ontfermen zich weer over-de ach tergelatenen. Goed van regie van Willem Royaards en mooi décor. Schitterend het spel van allen. Wij noemen slechts Laroche als de held van het stuk, Klutseman, omdat wij anders de lijst der dramatis personae af schrijven moesten. Het spel is den gang naar den schouwburg waard. De kransen en bloemen voor de spelers waren wel verdiend. EdmondVisser. Be nieuwe Haarlemsche Schouwburg. Omtrent de plannen voor het a.s. seizoen in den nieuwen schouwburg vernemen wij: De oiiicieele opening door den burgemees ter zal plaats hebben op Maandag 30 Sep tember, des avonds om half 8. Op den openingsavond zal worden opgevoerd „De Heks van Haarlem" van den oud-Haarlem mer Frederik van Eeden, door het gezel schap van Willem Royaards. Voorts is voor dien avond de medewerking verkregen van het Haarlemsch Muziekkorps onder leiding van den heer Kriens. Voor de openingsweek kan thans even eens het programma worden medegedeeld. Op Dinsdag 1 October geeft de Kon. Ver eeniging „Het Nederlandsch Tooneel" „Hein Roekoe" van J. Fabricius met den nestor onzer tooneelspelers Louis Bouwmeester in de titelrol. Woensdag 2 October komt de Nedeilandsehe Opera directie Koopman met het bekende Vlaamsche werk „De Herbergprinses" van Jan Blokx. Donder dag 3 October herhaling van „De Heks van Haarlem" door het gezelschap van Willem Royaards. Vrijdag 4 October geeft het Hofstad-Tooneel „Eline Vere" door me vrouw Couperus bewerkt naar den beken den roman van Louis Couperus met Elsa Mauhs in de titelrol en Zaterdag 5 October het Rotterdamsch Tooneelgezelschap „Bea- trys", mysteriespel van dr. Felix Rutten met mevrouw Alida TartaudKlein als Beatrys. Zondag 6 October is bestemd voor de eerste volksvoorstelling. Voor dien avond is de keuze gevallen op „De Dienst knecht in het Huis", zedenspel van Charles Rann Keunedey door de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel. Maandag 7 Octo ber „Dageraad" van Herm. Heijermans door de Tooneelvereeniging met Jan Musch in de hoofdrol en Dinsdag 8 October twee de voorstelling met een herhaling van Heijermans' laatste werk. wordt nog steeds regelmatig met eigen schepen van de Bron te Oberlahnstein aangevoerd. (Nederlandsche Onderneming-)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2