vr%r ALGEMEEN WEEKBLAD ""K Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. CINEMA PALACE 12e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1918. No 39. Het Bloemendoobch (MM k Prijs per nummer Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: p Advertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. M. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Telefoon 3413, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzon derlijke nummers van ons blad verkrijg baar. Jhr BONIFACIUS DE JONGE VAN CAMPENS NIEUWLAND. 1893 1 October 1918. Viji-en-twintig jaar gemeente-ontvanger. t is een warmen gelukwensch waard. Want dit jubileum is een mijlpaal op een v\eg, uie niet kon worden atgelegd zonuer wils- en werkkracht. Het administreeren eerier gemeente-huishouding vereisehi aller lei capaciteiten, die niet elks eigendom zijn. Is accuratesse wel de voornaamste dezer dualiteiten, zij alleen is het niet, die den ontvanger recht geeft op waardeering. Het gemeentebestuur moge al gebaat zijn bij de nauwgezetheid van den ambtenaar, de gemeenteleden zoeken, behalve deze deugd, ook andere eigenschappen bij den man, met wien ze zoo vaak in aanraking komen. Volgens de Gemeentewet is de ontvanger belast met de invordering van alle de in komsten en ontvangsten der gemeente en zorgt hij, dat die behoorlijk geschiede; moe ten alle betalingen uit de gemeentekas door hem geschieden; doet hij van de door hem voor de gemeente gedane ontvangsten en uitgaven jaarlijks rekening aan burgemees- oh-wethouders Aldus regelt de Gemeentewet de plichten van den ontvanger. Maar een ontvanger, die niet meer doet dan deze plichten nako men, neen, zulk een ambtenaar is de ge meente-ontvanger van Bloemendaal niet. Jhr. Bonifacius de Jonge van Campens Nieuwland is den 16en Augustus 1860 te Middelburg geboren. En nog vindt men aan hem de goed-Zeeuwsche rondheid tegelijk inet de voorkomendheid van den geboren edelman. Neen, men ziet hem zijn adel niet aan, als hij, weinig verzorgd in de kleeding, door het dorp fietst met zijn eeuwigen re genmantel aan. Maar zijn ronde tegemoet koming doet u terstond den Zeeuw en zijn groote innemendheid den man van geboorte herkennen. Een gang naar den gemeente-ontvanger doet men gewoonlijk niet voor zijn genoe gen. Men weet altijd, dat men er iets heelt achter te laten. En nu is het merkwaardig om te zien, hoe jhr. De Jonge den belasting betalers als het ware hun komst weet te v crzoeten, de bittere pil, die zij slikken moe ten, weet te vergulden, hen doet vergeten de eigenlijk onaangename leden, waarom zij kwamen. Dit is een gevolg hiervan, dat jhr. De Jonge meer is mensch dan ambtenaar, zijn natuurlijke menschenmin stelt boven zijn ambtsplicht hoe hoog die ook bij hem staat aangeschreven. Beminnelijkheid is een kwalijk te defini- eerci; deugd. En vooral de beminnelijkheid des heeren De Jonge heeft iets eigens. Ze is warmer dan beleefdheid, heuscher dan jovialiteit en iunerliiker dan intimiteit. En zij is het, die zoovelen heeft saam- gebracht om jhr. De Jonge aanstaanden Dinsdag te huldigen, wanneer hij den dag zal herdenken, waarop hij vóór 25 jaar be noemd werd tot ontvanger der gemeente Bloemendaal. Toen hij die benoeming aanvaardde, was jhr. De Jonge reeds zes jaar te Bloemen daal gevestigd. Immers was hij op 1 Octo ber 1887 opgetreden als volontair ter secre tarie. Hij werd aangesteld op een jaar wedde van 375,een loon, dat men nu aan geen straatveger zou durven bieden. Maar dat zijn ijver niet getemperd werd door deze belachelijke bezoldiging, daarvan had burgemeester Inmiiuk kunnen getuigen, die, gemeente-secretaris tevens, de aan die laatste functie verbonden werkzaamheden al heel spoedig, nagenoeg geheel, aan den toen nog jongen De Jonge overliet. Men dacht destijds heel anders dan nu over de bezoldiging van gemeente-ambte naren. Toen werd voorgesteld de jaarweu- de van J 375,— te brengen op 400,ver klaarde ziclt de toenmalige notaris Ter Hof- steede daartegen, zeggende, dat de Ge meente geen fooien gaf aan hare ambtena ren. En onder zijn invloed bleef de wedde J 375,om bij de eerstvolgende verlioo- ging te worden gebracht opS 500, Jhr. De Jonge had later even goed secre tin is als ontvanger kunnen worden. Maar Hij gaf er de voorkeur aan de belangen van den fiscus te dienen. Vóór 1917, toen de ontvanger alleen des Maandags en des Donderdags zitting hield de sedert gewijzigde verordening kent vijf zittingsdagen in de week maakte het op menigeen den indruk, dat de ontvanger maar een lekker, lui baantje had. Het was slechts schijn, want het kantoor van jhr. De Jonge zou kunnen getuigen van het vele Yv erk, dat hem vaak wachtte, als de zittingen waren afgeloopen. Wie nagaat, dat de ont vanger heeft te zorgen voor inning der schoolgelden, duinwatergelden, reinigings belasting, hondenbelasting, hoofdelijken omslag, voor recognitiën, voor uitbetaling van vergoedingen voor inkwartiering en voor zooveel meer wat tot'de competitie des entvangers behoort, beseft, dat de werkkring van jhr. De Jonge lang geen sinecure is. Daarbij komen comptabele be zigheden en heeft ook de militie hem steeds meer werk in de hand geschoven. Jhr. De Jonge behoort echter tot die ge lukkigen, die, wanneer hunne bezigheden toenemen, steeds meer tijd weten te vinden. Als secretaris van „Bloemendaal's Bloei", als penningmeester van de afdeeling Bloe mendaal van den Bond van Vrije Liberalen, als secretaris-penningmeester van het Steuncomité, hééft hij zich ook op niet- amb telijke wijze weten verdienstelijk te maken. En niemand beter dan zijne medebestuur ders in diverse collegiën weet, hoe goed en degelijk het werk is, de zorg waarvoor jhr. De Jonge heeft op zich genomen. Dat de gemeente-ontvanger in die 25 jaar heel wat geld door zijn vingers heeft zien gaan, is duidelijk. Hoe tijdens zijn fi- nantieel beheer de gemeentelijke huishou ding zich heeft'uitgedijd, moge blijken uit enkele cijfers, die wij hier ten beste geven. In 1893, toen we burgemeester Immink nog hadden, vermeldde de gemeente-reke ning voor ontvangsten een bedrag van J 40.625,71, terwijl de uitgaven bedroegen J 37.178,08'. in 1903 waren deze cijfers ceds gestegen tot f 87.596,39"' en 83.665,54 In het laatste jaar van het burgemeester- schap-Immink 1907 waren de ontvang sten gestegen tot 117.207,47, de uitgaven tot J 99.506,52\ Onder burgemeester Bas Backer, die 1 Juli 1907 in functie trad, zouden er nog 7 „vette" jaren volgen. Zoo bedroegen in 1908 de ontvangsten 249.993,98', de uitga ven 230.154,82 en in 1913 waren deze cij fers J 601.313,84, resp. 567.486,waarbij wel dient te worden aangeteekend, dat toen vele buitengewone uitgaven als voor school- bouw, wegenverbetering e. a. noodzakelijk waren. Maar toen was het ook uit met de voor- deelige saldo's. De ontvangsten in 1914 be droegen ruim 322.000,de uitgaven J 50.000,meer. En in het jaar, dat ach ter ons ligt 1917 werd 612.763,19 uitgegeven en 611.520,90 ontvangen. Hier bij stippen wij aan, dat, werden in 1914 geen buitengewone werken uitgevoerd, 1917 vele crisis-uitgaven vergde. Om te resumeeren: we zien dus, dat de huishouding van Bloemendaal vijf-en-twin- tig jaar geleden 37.000,kostte en nu 612.000,Ongeveer zeventienmual zoo veel. Doch nu van deze cijfers genoeg. En aandacht alleen voor het zilveren cijfer, dat op het jubileum van jhr. De Jonge betrek king heeft. Jhr. De Jonge verklaarde ons dezer da gen, toen wij het genoegen hadden hem de hand te drukken, dat hij al die vijf-en- twintig jaren prettig heeft samengewerkt met zijne mede-ambtenaren. Wij houden ons overtuigd, dat dezen- die aangename samenwerking vooral zuilen toeschrijven aan zijne innemende eigenschappen. Onge twijfeld zal daarvan aanstaanden Dinsdag, wanneer onze gemeente-ontvanger jubi leert, op hartelijke wijze worden getuigenis afgelegd. Wij mogen niet verraden wat er is voorbereid. Maar wij zijn niet onbeschei den, wanneer wij mededeelen, dat zeer ve len gereed staan op de hartelijkste wijze uiting te geven aan hunne gevoelens van vriendschap en waardeering voor den nauwgezetterr ambtenaar, den vriendelijken man, den achtenswaardigen medeburger. Jhr. De Jonge van Campens Nieuwland moge zich overtuigd houden van de warme belangstelling der gansche gemeente en van de hartelijke sympathie van alle inge zetenen. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad wordt bijeengeroepen op Donderdag 3 October ter behandeling o. m. van de quaestie van den Zeeweg. Men deelt ons mede, dat bij meerderen ontstemming bestaat over de geheimzinnig heid, waarmede tot nog toe dit vraagstuk telkens weer is behandeld in vergadermgen met gesloten deuren. Men vertrouwt, dat met dat geheimzinnig-doen nu eindelijk zal gebroken worden, opdat ook de burgerij Piecies wete, wat er aan de hand is. Ook in Bloemendaal is de tijd voorbij, dat men maar zal hebben te prijzen wat de heeren wijzen. En de ingezetenen verlangen, dat hunne zaken behandeld worden door de door hen aangewezen vertegenwoordigers in openbare vergadering, in het volle dag- licht Het heeft de aandacht getrokken, dat deze Raadsvergadering is uitgeschreven op een dag, waarop de door de herstemming van gisteren voor het lidmaatschap van den Raad aangewezen heer Van Kessel nog niet aan de beraadslagingen kan deelnemen. Immers is wel niet doenlijk, dat tusscheu 27 September en 3 October de gekozene af schrift krijgt van het proces-verbaal, waar uit zijne benoeming blijkt, al de papieren overlegt, die genoemd worden in art. 17 der Uemeentewet en voldaan heeft aan alle andere eischen voor toelating. Gezien het belang van het Zeeweg-vraag stuk, gelet op de bekende verdeeldheid dei opinies in den Raad en in aanmerking ne mende het bekende standpunt, dat de heer Van Kessel inneemt ten opzichte van deze quaestie, mogen ook voorstanders van de totstandkoming van den Zeeweg de vraag niet achterhouden of het wel van de uoodige deferentie tegenover den nog niet geïnstal- leerden gekozene getuigt, dat men nu deze zaak zonder hem behandelt. Wij, die aanleg van den Zeeweg in het belang der gemeente achten, zouden het be treuren, zoo Bloemendaal in gebreke bleef gebruik te maken van de gelegenheid, welke het gekregen heeft om een bres te schieten in de feodale rechten der groote landhee- ren, die het gemeentelijk grondgebied met hunne jachtvelden omkneld hielden. Maar dat neemt niet weg, dat wij het weinig kunnen loven, zoo men nu op deze wijze den tegenstand breekt of liever: ont loopt. Men heeft bij de verkiezing te duidelijk doen uitkomen, dat het ging immers tus- schen twee katholieken om het vóór of tegen den Zeeweg, dan dat nu de Zeeweg- quaestie mag worden afgehandeld zonder de medewerking van een onder die leuze gekozene. Vox populi vox dei! DISTRIBUTIE-VERBETERINGEN. Het is de plicht der critiek om dankbaar te erkennen wat naar hare aanwijzingen verbeterd is. Daarom maken wij er ook met genoegen melding van, dat bij de jong ste distributie van gemeentevisch rekening is gehouden met de gezinstalrijkheid. Groote gezinnen kregen meer dan kleine en zoo behoort het ook te zijn. Ook het bonnetjes-systeem houdt rekening met het aantal monden en waarom zou ditzelfde sy steem niet van toepassing zijn bij de distri butie van die levensmiddelen, waarvoor geen bons zijn uitgegeven? Bij de vleeschdistributie hebben wij met genoegen waargenomen, dat geen bestellin- UITGAAN. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DB ADMINISTRATIE. Sraote Houtstraat 113Haarlsm. Programma van 28 September tot en met 4 October. T. OORLOOS-JOURNAAL Actueel. 2. Hoofdnummer. DE WEDREN NAAR DEN DOOD. Groot Sensationeel Drama in 5 afdeelingen. 3. Optreden van Mejuffrouw HENRIETTE BLAZER. l)e gevierde HoUandsclie Soubrette met haar nieuw repertoir. 4. Jack's Papegaai maakt ruzie met de buren. Komisch. 5. DE KLEINE VLEGEL. Komisch. gen meer werden aangenomen en dat er geen vleesch meer bezorgd wordt Het moge zijne keerzijde hebben die heeft elke medaille maar het voorkomt veel willekeur en bevoorrechting. Trouwens ligt het in den geest der ministerieele beschik kingen, dat distributie plaats heeit op eene wijze, die controle mogelijk maakt. De slagers zelf hadden bovendien genoeg van dat aan huis bezorgen. Het bracht al lerlei lasten en onkosten mede en het is ook geen pretje om in toch al drukke dagen zoo n paar honderd maal aan de telefoon te worden geroepen. Een goed humeur is ook wat waard! Vooral in deze tijden, nu de provisie-kast zoo schraal, de tafel vaak zoo sober voor zien is. Niet minder reden tot tevredenheid gaf de omstandigheid, dat thans werkelijk zeven beesten voor distributie werden beschikbaar gesteld. Er was voor vele monden goed koop vleesch, voor nog meer monden duur vleesch maar, goedkoop of duur, aftrek had het. En daar het vleesch nu ook bij meerdere slagers te koop was, kon de dis tributie ook geregelder plaats hebben. Niet de geringste verbetering was ten slotte, dat er inderdaad nu levend vee was betrokken, dat door de gezamenlijke sla gers geslacht werd in de slachtplaats van één hunner te Overveen. Dit is der qualiteit niet weinig ten goede gekomen. En zoo moeten we erkennen, dat we thans op den goeden weg zijn. Er valt nog veel meer te verbeteren, maar een mensch kan niet alles tegelijk verwachten. PRIJSVRAAG. 25,—. in „De Hollandsch Lelie", onder redactie van mevr. M. C. KooijVan Zeggelen te tiaarlem, van 17 Juli 1918 N". 3, komt een hoofdartikel voor, getiteld: „Iets over onze voeding", lezing door J. Luining, arts, in de vrijmetselaarsloge te Haarlem. Deze lezing bevat een vluchtig, maar zeer helder overzicht van de werking onzei stofwisseling en van de voedingsleer. Het is een zeer bevattelijk stuk, kort én opge wekt geschreven. Op blz. 3 lezen we: Bij het gezonde li chaam, dat is bij een lichaam, waar een harmonische samenwerking bestaat van alle organen, krijgt elk orgaan wat het noo- dig heeft en wordt nog bovendien een voor raad gevormd, die verbruikt kan worden, wanneer tijdelijk de toevoer onvoldoende is. Let nu eens goed op! De lezing van dit artikel, dat de opbouw en afbraak van het menschelijk lichaam schetst in de processen van werktuigelij ken, scheikundigen en opslorpenden aard, welke zich in ons lichaam afspelen, heeft ons een prijsvraag aan de hand gedaan. Er is sprake van ondervoeding en overvoeding, van verteerbare en onverteerbare stoffen, de stofwisseling wordt genoemd een ver brandingsproces, enz. En nu bestaat er

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1