Uitslag der herstemming voor een lid van den raad. ra KERK-AOENDA. Zondag 29 September. BLOEMENDAAL. Ned. Ilerv. Gem., voorm. 10 u., Prof. Obbink, van Utrecht. „Muranatlia", voorin. 10 uur, Jongeliedensamenk., Ds. v. Hoogenbuijzuu, Pred. le Amsterdam. Gcref. Gem., voorm. 10 u., Dr. A. A. v. Schelven, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam; nam. 5^ u., Dr. A. A. v. Schelven. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, v.m. 10J u. (in het gebouw der Bloemend. Schoolvereenigiug), Ds. A. Klaver, Prid. te Hoorn. Onderwerp: „Pluk den dag". SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 u., Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga. Onderwerp: Gen. 8: 11 „de Vrede des Geestes". naar de meening van velen bij wie wij ons aansluiten, gelijkenis tussclien maatschappij (of samenleving) en mepscli, tusschen maatschappelijk lichaam als men 't zoo noe men wil en menschelijk lichaam, üaat die gelijkenis eenigermate op, dan zal een ge zonde maatschappij oi samenleving die zijn, waar eene harmonische samenwerking bestaat van alle organen. Ziedaar de grondslag van onze prijsvraag. Wij verlangen nu van onze lezers, die wil- ien mededingen, dat zij zich bezinnen op de gelijkenis, die wij stelden en dat zij met behulp van genoemde lezing of van andere lectuur, die zij bezitten of zich kunnen ver schaffen, ons vóór 1 November a.s. zen den een korte schets van een gezonde sa menleving, waarin dus een harmonische samenwerking bestaat van alle organen. Om u nog een beetje op weg te helpen, merken wij nog het volgende op: onze te genwoordige samenleving is door en door ziek. Nagenoeg niemand doet wat behoor lijk is, en de overheid schrijft honderden dingen voor, die met geen mogelijkheid door ieder te volbrengen zijn, en met straf fen (d. i. langs werktuigelijken weg) denkt zij ieder tot het verrichten dier onmogelijk heden te kunnen dwingen. De overheid is hier en elders als een dokter, die door tel kens hardhandig opereeren en dreigen met het mes, een door en door ziek verslapt, versuft en verzwakt lichaam weer gezond denkt te kunnen maken. Het lichaam houdt zich zoo goed en zoo kwaad als het gaat op de been, maar beter wordt het niet en liet eerste wat liet verlangt, is dat die dok ter met dat gedurig opereeren en schermen met het mes ophoudt. Alleen als een orga nische harmonie bereikt wordt, is herstel mogelijk. Tot dat herstel bestaat bij velen de wil wel, maar wat is de weg daartoe Dien weg te leeren kennen is ook ons doel met deze prijsvraag. Het antwoord daarop zal dus in korte trekken moeten aangeven welke organische processen zich in het le ven eener maatschappij voltrekken. Zie, dit is nu eens een prijsvraag voor doordenkende arbeiders, burgers en buiten lui, journalisten, technici, jongelui van H. B. S. en gymnasium, vrouw of man. Voor het beste antwoord stellen wij 25,be schikbaar. Bij de toekenning dier beloo ning, zal meer op helderheid en bondige Kortheid van betoog, dan op uitvoerigheid, meer op gezond verstand dan op geleerd heid worden gelet. Iedereen dus met ge zond verstand en een paar heldere kijkem en de gave om eenvoudige gedachten neer te schrijven, zal kunnen mededingen. De antwoorden moeten ongeteekend zijn en vergezeld gaan van een gesloten briefje, bevattend de naam van den inzender; dit briefje wordt eerst geopend als de prijs is toegekend, en alleen van den winnaar. Wij behouden ons het recht voor, misschien ook een premie toe te kennen en de inzendingen geheel of gedeeltelijk zonder naamsvermel ding in ons blad af te drukken. Komt, nu aan het werk. Een nummer van „De Hollandsche Lelie" is te bestellen bij eiken boekhandelaar of bij den uitgever L. J. Veen, Keizersgracht 458, Amsterdam. PRIJSVRAAG No. 9. Daar de officieele uitslag van de Her stemming voor den Gemeenteraad eerst op het laatste oogenblik in ons bezit kwam, konden wij ook nog niet den uitslag van ons prijsraadsel N°. 9 vermelden. De gelukkige winner vindt in ons volgend nummer zijn naam. URK IN NOOD. Ons volk verheft zich niet boven andere modern georganiseerde volken. Het gaat ook in ons land somtijds bar toe. Mr. Wille- kes MacDonald moge in een moordzaak ze keren niet Nederlandschen geest een moord- geest genoemd hebben, de onzedelijkheid tiert ook in ons land welig. Maar wat erger is, in ons land is van overheidswege zoo vaak gezondigd. Dezer dagen kwam ons het volgende bijna ongeloofelijk staaltje van chronische regeerings-zorgeloosheid ter ooreUrk, het eenzame eiland in de Zuider zee, wordt vaak geteisterd door typhus- epidemieën; de bevolking is ouderwetsch bijgeloovig: drie predikanten betwisten el kander hun invloed, maar zijn allen van oordeel, dat de voorzienigheid ook wel zon der hygiënische en andere overheids-maat- regelen voor welzijn en ziekte onder de be- v„living zorgen Zul; dat men uaurtegen niet iii„ei muimuieereu en uai anes wel recht Komt, wanneer men maai reent ohjtt in liet gemot. L>e uevoiKing is uaarmede in zoo- venc geoaut, uat ze tevreuen zien is en oooügaat. van volksontwikkeling bij het icven ueinerkt men niet veel. Alles blijft er dij net ouue. Nu is uat wel aurüig, watkiee- uitis en elaers aigescnaite gewoonten beireit maar de moderne menseh wil toch nog wat meer en beters. Z.UO waren ook de Engelsche geïnterneer den op Urk verleden jaar niet tevreden met net slechte di inkwater, een der oorzaken der v aak tei ugkeerende typhus-epidemieën. Aan wat üe regeering vroeger niet behoefde (of vanwege de dominéés niet durfde) beden ken, werd toen plotseling gedacht: dat on der den.Zuiderzeebodem uitstekende diepe zoetwaterlagen aanwezig zijn. Men boorde en verkreeg de gewenschte uitkomst. De Engelschen althans kregen behoorlijk drink water. Bereid u er maar op voor, vrienden, dat ge over eenige jaren in een Londen- schen tingeltangel een liedje daarover zult hooren, dat niet malsch zal klinken. Intusschen staakt de typhus op Urk zijne bezoeken niet. Dezen zomer plotseling weer 20 gevallen. En geen ziekbedden. Er was mets. De burgemeester schrijft en seint lier en derwaarts. Er komt niets. Zelfs de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" blijft doof en in gebreke. Gelukkig kwam toevallig een bezoeker van het eiland op de gedachte den burgervader te advisee- ren prins Hendrik als baas van het Roode Kruis, over den benarden toestand te tele- grafeeren. Zoo geschiedde. En ziet, met eenige dagen had de burgemeester al wo» noodig was. Men lacht wel eens om onzen prins-gemaal, blijkbaar ten onrechte, want wat honderden verantwoordelijke ambtena ren in tientallen jaren niet konden, kon deze geheel onverantwoordelijke niet-ambtenaar blijkbaar in eenige uren: zorgen dat het eiland eenige hulp verkreeg. Hulde aan den prins. Shame for the dutch. Schande over Ne derland, dat Urk wel goed genoeg vindt om er een vischmeelfabriek te stichten; maar de daar wonende landgenooten niet goed genoeg om ze van een langzaam uitsterven te redden. „Het Volk'' van Dinsdagavond meldt om trent Urk: Op het eiland Urk woedt de ty phus op ongekend hevige wijze. Ter ver pleging heeft men de hulp van een aantal pleegzusters van den vasten wal ingeroe pen. Een van dezen is echter ook reeds aan getast. VRAGENBUS. Onze toezegging getrouw, openen wij thans onze vragenbus. Brieven moeten wor den ingezonden vóór Dinsdagmiddag lz uur, aan ons kantoor te Haarlem met het opschrift: „Vragenbus Bloemendaalsch Weekblad". De vragen, afkomstig van abon- nee's worden zóó mogelijk in het eerstvol gend nummer beantwoord. Van verschillende zijden kwamen de volgende vragen op spoorweggebied bij ons in V.: Wie is aansprakelijk voor vergoeding der schade geleden door reizigers bij het jongste spoorwegongeluk bij Weesp A.Artikel 1 der spoorwegwet van 9 April 1875, Staatsblad N". 67, luidt: Onder nemers eener spoorwegdienst zijn verant woordelijk voor de schade door personen uf goederen bij de uitoefening der dienst geleden, ten ware de schade buiten hun schuld of die hunner beambten of bedienden zij ontstaan. Behoudens tegenbewijs wordt dus aan genomen, dat iedere schade, in de uitoefe ning van den spoorwegdienst toegebracht, is toe te schrijven aan de schuld van de onderneming of hare beambten. Er is met deze bepaling een vermoeden van schuld gevestigd ten laste van den ondernemer van een spoorwegdienst. De „Dienst" in dit artikel omvat alle werkzaamheden, noo dig voor de exploitatie. Het zal in dit geval, naar men verwacht, •de spoorwegmaatschappij niet moeilijk val len, hare onschuld te bewijzen. Zij heeft het Merwedekanaal niet aangelegd; de gelijk nu blijkt, zoo gevaarlijke verhooging van den spoorwegdijk, heeft zij niet gewenscht. krachtens art. 4 derzelfde wet is haar bij den aanleg van het kanaal bevolen de door snijding van den spoordijk te dulden. Krachtens diezelfde wet kon zij daarvoor geen andere schadevergoeding vorderen, dan vermeerdering der kosten van onder houd en dienst die uit den aanleg dier wer ken voortvloeide. De aanleg der verhoogde spoordijken is door bekwame lieden bewerk stelligd, meters diep onder het maaiveld is het zandlichaam weggezakt, alleen over de overmatig zware belasting der treinen, met te veel wagens en te veel passagiers en de aanschaffing van blijkbaar te zware loco motieven valt nog wel een en ander te zeg gen en te onderzoeken. Naar onze mee ning schuilt voor de Mij. alleen daar het zwakke punt. De enquête zal ook daar over licht moeten verspreiden. V.: Eenigen tijd geleden stopte de trein van Haarlem 's avonds zoodanig, dat de laatste wagen nog wel 50 meter vóór het perron stond. Een juffrouw stapte uit en kwam in de spoorwegsloot terecht. Kan zij vergoeding vorderen? A.: Ja. In 1909 deed zich te Hilversum een soortgelijk geval voor. De afstap bui ten het perron was toen voor een juffrouw te hoog (63 cM.), zoodat zij haar voet on herstelbaar bezeerde. Zij heeft toen, krach tens vonnis, een uitkeering gekregen. Men moet in deze zaken evenwel goed onder scheiden, dat ook de getroffene schuld kan hebben, b. v. door op een perron met den rug vooruit te loopen en dan tegen een lad der aan te komen, waarvan een schilder vait, die den verkeerden wandelaar ver minkt (historisch geval); dan neemt de rechter zgn. gedeelde schuld aan en moet een gedeelte der schade door de getroffene zelf worden gedragen. V.Hoe staat het in het algemeen met de veiligheid op de spoorwegen in ons land? A.Goed. Enkele bruggen, o. a. die bij Zwolle over den IJssel zou versterkt kun nen worden. De sterkte van spoorwerken is in zekeren zin een compromis tusschen duurte en veiligheid. In Amerika en andere landen, waar ruwer dan bij ons met men- schenlevens gespeeld wordt, valt het com promis, vooral bij jonge lijnen ,nog al eens uit in de richting van goedkoope onveilig heid. Het is dan dikwijls goedkooper te rekenen op een vrij groot maar onzeker percentage ongevallen, waarvoor betaald moet worden, dan op een vast en hooger cijfer voor veiligheidswerken en stevige constructie. Bij den aanleg der dijkvernieu- wingen, na de jongste overstroomingen, heeft men op vele plaatsen overmatig zware werken aangelegd, niet op kosten ziende. Zoo behoort het. V.Wanneer wordt de jacht in onze ge meente geopend A.De jacht op klein wild, behalve hazen en fazanten is reeds met 1 September geo pend, die op hazen en fazanten, wordt a.s. Dinsdag geopend. Op Zondagen zal geen korte jacht mogen worden gehouden. V.Wat is u bekend van toestanden aan de fabriek der firma Beijnes, welke aanlei ding zou kunnen geven tot ontevredenheid A.: Wordt de volgende week beant- 1 woord. RECHT EN WET. Professor Ribbius te Rotterdam. De rede door mr. Ribbius, uitgesproken bij de aanvaaiding van liet ambt van hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, is bij H. D. Tjeenk Willink te Haarlem in druk verschenen. Alle bladen hebben uit voerige uittreksels uit dit stuk opgenomen. Niettemin willen wij er eenige treffende zin sneden aan ontleenen: Blz. 7het Romeinsche Recht is in zijn bloeitijd van allen het meest lenige, het meest aanpasbare recht geweest. ib.een gecodificeerd (in wetboeken vast gelegd) recht deelt zeer weinig mede in de gestadige ontwikkeling, neemt nieuwe op vattingen zeer traag, liever niet in zich op. Blz. 8: Waaruit te verklaren, dat alle veranderingen in het recht, welke uit de mederne ontwikkeling voortspruiten, on danks den algemeenen aandrang, in de wetten geen uitdrukking hebben gevonden Aileen uit de omstandigheid dat liet recht gecodificeerd is, vastgelegd in ijzeren ban den en daardoor de strekking heeft te ver- steenen, omdat alle bewegelijkheid is weg genomen, alle aanpasbaarheid is uitgesloten. Blz. 9: Het Romeinsche recht stond open voor en gaf plaats aan alle rechtsverhou dingen, welke het toenemend verkeer voort durend voortbracht, doordat de prae.or door zijn edict het recht steeds op de hoogte van zijn tijd hield. Blz. 11: De nieuwe tijd eischt(e) een nieuw recht. Blz. 12: Men kan zich gemakkelijker ont doen van een constitutie (grondwet), welke niet meer voldoet, dan van een codificatie, welke verouderd is. Blz. 16: Wanneer niet de noodzakelijk heid zoo dringend roept, dat niet gehoor zamen onmogelijk is, komt er van een wij ziging en verbetering van onderdeelen eener coditicatie niets tereclit. ib.: Dit is een bezwaar dat geldt niet alleen tegen de Hollandsche wijze van wet geving, maar tegen iedere codificatie. De heer Ribbius pleit dan voor liet ge deeltelijk verbeteren van de coditicutién in enkele los daarvan slaande wetten, zooals minister ürt in 't Staatsblad heeft weten te krijgen met betrekking tot het Handelsregis- lei^in den Firmanaam. Wij begrijpen waarom, maar betreuren toch dat mr. Ribbius zich niet veel radicaler heeft uitgesproken. Hij toont aan, dat de luiheid en de onmacht van den wetgever eigenlijk alleen in voldoende mate wijkt voor dwang door de burgers uitgeoefend. Wel nu dan één van beiden: óf de burgerij, die van ochtend tot avond wordt geremd in haar leven door een wanhopig verouderde wetgeving, veroudert en versteent met hare codificatie en een nieuwe menschenmassa moet opkomen om met die burgerij haar versteende edicten op te ruimen, óf de bur gerij leeft en dwingt haar overheid tot het levend houden der wetgeving, desnoods met geweld. De wetten, van middelen tot zelf- beheersching en eigen richtsnoer voor het volk verworden tot zulke afgrijselijke boei en van den geest, als waaronder wij thans heeten te leven, maar snakken naar adem en naar vrije lucht, behooren niet telkens door andere boeien te worden vervan gen. Naar nieuwe middelen, naar nieuwe instellingen moet worden uitgezien, om de lenigheid der wetgeving te brengen die sinds de verstarring van het Romeinsch recht verloren is gegaan. Naar moderne praetuur, naar bemiddelend vonnis, naar meer volun taire jurisdictie, vrijer bewijsrecht, naar opvoeding van het volk tot de rechtsidee, naar instelling van een permanent college van herziening, naar een college voor be houd der samenhang in de wetgeving, daar moet het heen. Te lang zijn de juristen (van rechtsgeleerden spreekt men niet eens meer), terecht, de risee van de andere, van de levende deelen der moderne natiën. Waarom dan nog lapmiddelen? Hier ligt 0. i. een prachttaak voor minister Heems kerk, die een levend man is. T. De kantonrechter te Haarlem heeft heden den eisch afgewezen van burgemeester en wethouders van Schoten om iemand uit eene door hem, namens de gemeente ver huurde woning te zetten, omdat volgens de gemeentewet niet B. en W„ maar de bur gemeester alleen bevoegd is voor de ge meente in rechten op te treden. PLAATSELIJK NIEUWS. Raadsvergadering. Donderdag 3 Oc tober des middags ten twee uur vergadert onze raad. üp de agenda staat: 1. Ingekomen stukken; 2. Voorstel van het uitbreidingsplan nabij hotel „Zomerzorg". 3. Voorstel tot uitbreiding van het politie corps met 4 in plaats van met 3 agen ten; 4. Bespreking van de annexatieplannen en mededeeling van het antwoord van burgemeester en wethouders aan Ge deputeerde Staten. 5. Voorstel tot het gebruik maken van de bevoegdheid, bedoeld -bij Art. 5 der Wet van 27 Maart 1915, Stbl. n". 171, ten aanzien der eigendommen, noodig voor het aanleggen van den Zeeweg. De nieuwe gereformeerde kerk aan den Vijverweg is nog niet ingewijd; het binnen werk is nog niet geheel gereed en dan is het wachten op het orgel. Doch dit zal niet lang meer duren. Intusschen schijnt het nog niet zeker of in den toren, die daarvoor de wijzerplaten reeds heeft, nu al een uurwerk geplaatst wordt; wij vernamen dat men te gen de kosten nogal opziet. Daar bij een goed loopend torenuurwerk de gemeen schap belang heeft, zouden wij het toejui chen indien de gemeente het kerkbestuur in deze uitgave tegemoet kwam. Gemeentebelasting en plaatsing in een krankzinnigengesticht alhier. Gedepu teerde Staten hebben beslist, dat een ver pleegde in het krankzinnigengesticht alhier niet in onze plaatselijke directe belasting naar het inkomen kan worden aangeslagen, Kiezers. Uitgebrachte stemmen. n O 3 S. 3 B: ff Ti 3 n Van Kessel. Rijnierse. Schulz. Onwaarde, Bloemendaal Stemming 644 357 349 114 144 91 8 Herstemming 375 369 169 200 6 Overveen Stemming 523 350 349 204 117 28 1 Herstemming 379 378 227 1 Vogelenzang Stemming 183 120 119 89 21 9 1 Herstemming 132 131 97 34 1 Totaal Stemming 1350 827 817 407 282 128 10 Herstem ming 886 878 493 385 8 Volstrekte meerder Stemming 409 heid Herstemming 440 Gekozen de lieer VAN KESSEL.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2