ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. U ITG A AN. CINEMA PALACE 12e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 5 OCTOBER 1918. No 40. Het Bloemendoalsch Weekblad. Prijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: R Advertentiën 26 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg ill, Telefoon 2112, Bloemendaal. Ook zijn daar Bteeds afzon derlijke nummers van ons blad verkrijg baar. Aan onze abonnees. Door de dagelijks stijgende kosten van papier, arbeidsloonen, enz., zijn wij thans gedwongen onzen abonnementsprijs te ver- hoogen. Andere bladen hebben dat, zooais ge weet, de laatste jaren reeds herhaalde lijk gedaan; „Het Bloemendaalsch Week blad'' is echter nooit daartoe overgegaan, en heeft, ondanks de enorme stijging der kosten (alleen het papier van elk „Bloemen daalsch Weekblad" kost tegenwoordig b. v 4 ct.), nooit den geringsten prijstoeslag aan zijn inteekenaren berekend. Thans kunnen wij het echter niet langer uitstellen, en moes ten den prijs per jaar op 4,stellen. We vertrouwen, dat onze abonnees dezen noodzakelijken maatregel, die door ons zoo lang maar eenigszins mogelijk was, is uit gesteld, zullen blilijken. Wij verwittigen onzen abonnees hierbij tevens, dat wij onze jaarkwitantie a 4, in den loop dezer maand zullen afgeven. De Administratie. Wij herinneren onze lezeressen en le zers aan onze Prijsvraag van 25,in ons vorig nummer opgegeven, en waarvan de oplossing vóór 1 November e.k. in ons bezit moet zijn. Wij wekken een ieder nog eens op, er aan mede te doen. Tot dat doel zijn aan ons kantoor, Ged. Oude Gracht 63, Haarlem, zoolang de voorraad strekt, nog exemplaren van ons vorig nummer verkrijgbaar. De Redactie. GEMEENTERAAD. Vergadering van Donderdag 3 October. Si i'étais roi! Als ik lid was van den Gemeenteraad men vergeve mij de hooge vlucht mijner aspiratiën zou ik trachten het daarheen geleid te krijgen, dat in eenige zitting niet zooveel „ingekomen stukken' werden be handeld als hier te doen gebruikelijk is. Dat men daartoe rekent dankbetuigingen, verzoeken tot ontheffing van bouwverbod en dergelijke, a la bonheur. Maar dat onder dit hoofdstuk allerlei, soms ver strekkende voorstellen van B. en W. worden binnen gesmokkeld dat is minder verdedigbaar, ik maak me sterk, dat niet veel leden de portee van dergelijke stukken kunnen be- óordeelen, wijl ze nauwelijks gelegenheid gehad hebben ze in te zien. Vandaag was het aantal „ingekomen stukken" weer legio. Terwijl de hoofd schotels van het menu toch waarlijk al zwaar genoeg te verteren waren, had men den gasten nog heel wat „entremets" voor gezet. En alsof dat alles al niet zwaar ge noeg te verduwen was, ging aan de open bare vergadering nog eene zitting met ge sloten deuren vooraf, die niet korter dan anderhalf uur duurde. Arme raadsleden! Wel verdient gij de luttele penningen, die euphonistisch „pre sentiegeld" worden genoemd, in het zweet uws aanschijns! De geheime zitting. Wat er in de geheime zitting behandeld is, weet de verslaggever natuurlijk niet. Maar het valt toch niet moeilijk te raden, waarover de heeren het gehad hebben. Im mers waren tot bijwoning dier vergadering uilgenoodigd prof. Meijers en mr. Tide- man, de paladijnen der verdediging tegen de annexionistische vijanden der gemeente. We hebben prof. Meijers zien komen noch gaan. Maar mr. Tideman was wel op het appèl en hij zal ongetwijfeld het oor der vergadering gehad hebben. Raden we mis, zoo wij de veronderstelling wagen, dat hij den Raad onthaalde op voorlezing van den brief, dien de Voorzitter later op den mid dag nog eens zou voorlezen? Toen de publieke tribune, die tevens dienst doet als perstribune, eindelijk het was halfvier werd toegankelijk gesteld, werd direct de berg van ingekomen stuk ken aangesneden. We begonnen met een onderwerp, dat schier in elke zitting van eiken Raad aan de orde is: Verhooging van onderwijzerswedden. Den 14en Juni j.l. verzocht de afdeeling Haarlem en omstreken van de Vereeniging voor M. U. L. O. om de salarissen der vak onderwijzers zoodanig te wijzigen, dat zij meer in overeenstemming zijn met de jaar wedden der overige onderwijzers. Dit verzoek werd om advies in handen gesteld van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. Deze kon zich niet vereenigen met het verzoek voor zoover betrof toekenning van 250,per jaar aan den gymnastiekonderwijzer ter vergoeding van tijdverlies, daarbij echter toezegging doende, dat in dat tijdverlies zal worden voorzien door een andere regeling van lesuren. Overigens kon zij wel met het verzoek medegaan. Van de gelegenheid gebruik makende oin tevens aan andere desiderata te voldoen, stellen B. en W„ ook naar aanleiding van door Gedeputeerde Staten gegeven wen ken, nu voor eene verordening vast te stel len tot wijziging en aanvulling der Veror dening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel der openbare school in de gemeente Bloemendaal. De be doeling is: aan elk der vakonderwijzers in boek houden en handelsrekenenteekenen gymnastiek en handwerken 100,— te ge ven per jaar voor elk Wekelijksch lesuur; bij de bezoldiging van onderwijzers in vreemde talen en handteekenen ook te re gelen die van onderwijzers in wiskunde; als diensttijd te doen in aanmerking ko men den tijd doorgebracht in dienst zoowel aan openbare als bijzondere scholen, als Hoofd en als onderwijzer tot bijstand van het Hoofd der school, zoomede diensten be wezen volgens art. 33 der Wet tot regeling van het lager onderwijs; art. 7 aldus aan te vullen, dat aan ge huwde onderwijzeressen in geval van zwan gerschap een verlof zal worden toege staan, aanvangende plus minus drie maan den vóór het tijdstip, waarop hare beval ling kan worden tegemoet gezien en eindi gende zes maanden daarna, zullende aan haar gedurende dien termijn hare volle wedde worden uitbetaald; mochten zij daarna nog niet in staat zijn hare werk zaamheden te hervatten, dan zijn de ge wone regelen van verlof bij ziekte van toe passing. Conform hei voorstel wordt besloten. De heer Bispinck maakte van de gele genheid gebruik om een voorstel in te die nen, dat bedoelt B. en W. in bijzondere gevallen te machtigen zieke onderwijzers langer te salarieeren dan de verordening gedoogt. En de Raad, begrijpend, dat het biet een quaestie van chariteit betrof in een bijzonder droef geval, keurde ook dit voorstel goed. Wegeudoop. Aan de orde was vervolgens een voor stel om aan enkele wegen in de buurt van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort iiumen te geven. Dr. Van Walsem hectt wal namen opgezocht in de geschiedenis an Meerenbcrg en op zijn advies zulten nu de wegen gedoopt worden: Van Ewijckweg de lezer weet na tuurlijk wel, wie mr. P. J. van Ewijck van Oostbrock en De Bilt geweest is, maar wij wilien toch zijn geheugen opfrisschen door er aan te herinneren, dat de man, naar wien deze weg thans genoemd wordt, als Com missaris des Konings fungeerde ten tijde van de voorbereiding en de opening van de inrichting voor geesteszieken. Schroeder van der Kolkweg ter ge dachtenis van prof. J. L. C. Schroeder van der Kolk, eerste inspecteur van het Staats toezicht op het krankzinnigenwezen. Conollyweg in memoriam van John Conolly, een beroemd Engelsch psychiater, die onder de leuze „no restraint", het eerst doorvoerde de verpleging van geesteszie ken zonder directcn mechanischen dwang als die roem mocht zijn doorgedron gen tot Duiten de studeercel der psychia ters van dezen tijd en daar mogelijk mocht zijn gaan tanen, wordt hij nu stellig weer tot nieuwen bloei gebracht, maar wij vxee- zen erg, dat de beroemde naam zwaar van verbastering zal te tijden hebben bij de spraakmakende gemeente en dat vooral van wege den eenigszins vegetarischen kiank. Evertslaan met welken naam men de gedachtenis hoopt levendig te houden aan dr. B. 11. Everts, den eersten directeur vau Mccrenbsig (pardon!) Ër werd wat gelachen om den aanstaan den „Knollenweg" en de opmerking werd gemompeld, dat men liet vreemd vond, dat Ged. Staten, die er zooveel prijs op stellen den naam Meerenberg uit het adresboek van Bloemendaal te doen verdwijnen, er nu op gesteld zijn, weer namen te doen her leven, die zoo nauw verbonden zijn met het tijdperk van Meerenberg's ontstaan maar bezwaren had de Raad niet en de namen der psychiaters zullen op fraaie bordjes komen te prijken en gelezen wor den door een dankbaar nageslacht. Subsidie. Op voorstel van B. en W. werd besloten om aan de Vereeniging voor M. U. L. O. eene jaarlijksche bijdrage van 50, - te verleenen. Aanvankelijk was verzocht „een flink bedrag" beschikbaar te stellen, doch de schoolcommissie, in wier handen dit verzoek om advies was gesteld, had het kwalijk voor inwilliging vatbaar geacht als niet afkomstig van de vereeniging zelve. Deze, daarvan blijkbaar verwittigd, had da: rop zelf gerequestreerd. En dit hielp, 't Zal nu de vraag zijn of men 50,per jaar „een flink bedrag" vindt. Hartenlust. Ingekomen was een verzoek van de Bloe- mendaalsche Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen, om vergunning tot aanleg van een gedeelte van den nieuw geprojecteerden weg in Hartenlust en ver zoek om tijdelijke rioleering (bedoelde weg geeft toegang tot een bij den Vijverweg gebouwde chauffeurswoning van den heer P. Verschuijl). De Voorzitter stelde voor dit adres aan te houden en hij deed dit in bewoordingen, welke doen verwachten, dat B. en W. zul len voorstellen de gevraagde vergunning niet te verleenen. Lichtlooze gezinnen. Ingekomen was een verzoekschrift van de afdeeling Vogelenzang van den Ned. R.-K. Volksbond om aan den wensch en de behoeften van lichtlooze gezinnen tege moet te komen door de uitbreiding der elec- trische verlichting. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, dewijl er aan het doen aansluiten van de woningen tusschen Aerdenhout en Vogelenzang op de eleclri- sche geleiding enorme kosten verbonden zijn en in het gebrek aan licht nu voorzien is door de beschikbaarstelling van carbid lampen met carbid. Nadat de wethouder De Waal Malefijt nog eens had uiteengezet, dat dergelijke aansluitingen wel duizend gulden per per ceel zouden kosten, werd conform het af wijzende prae-advies besloten. jaarwedden der wethouders. Voor kennisgeving aangenomen werd eene mededeeling van Gedeputeerden hou dende nadere regeling der jaarwedden van e!k der wethouders. Centrale keuken. Eveneens voor kennisgeving aangenomen werd de balans der Centrale keuken over 1917—18. De mededeeling, dat deze koke rij aan de gemeente gekost heeft f 38.855,58, waarvan nog 30.430,42 te verrekenen valt, werd ontvangen met een uitroep ,,'t valt nog mee." De gemeente-financiën zijn in orde. Voor kennisgeving aangenomen werd het proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Inkwartiering. Voorstel van B. en W. om van 29 Au gustus af in de te maken onkosten voor huisvesting en voeding der binnen deze gemeente ter inlegering gezonden militai ren, zooveel bij te dragen, dat daarvoor da- Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem. Programma van 4 tot en met 10 October. 1. OORLOGS-JOURNAAL. Actueel. 2. ZIJN BELOONING. Komisch. 3. DE GROENE DEMON. Aangrijpend Drama in 3 Afdeelingen. 4. Optreden van den beroemden Vioolvirtuoos LOUIS BOUWMEESTER. 5. DE WRAAK VAN DEN DOKTER. Komisch. gelijks aan de inkwartieringsplichtigen eene schadeloosstelling wordt uitgekeerd ten bedrage van 3,per man, die te hunnen laste komt. Op heden bedragen de door het Rijk uit te keeren inkwartieringsgelden 1,20 per man en per dag. Voorts wordt voorgesteld om, ingeval B. en W. het mo gelijk oordeelen zelf de zorg van eventu- eele inkwartiering op zich te nemen, de geheele kosten van uitbesteding voor reke ning der gemeente te brengen. De Voorzitter lichtte het voorstel nog toe door er op te wijzen, dat het op den weg der Gemeente ligt de lasten te dragen, die op de burgers worden gelegd. Zoo had men onlangs ook al 8 man collectief uit besteed. Ja maar, werd er uit de vergadering weerlegd, als er nu eens 150 man of zoo tegelijk worden ingekwartierd? Dan niet, zei de burgemeester. Bij welk getal dan wel? Maar in diepere beschouwingen wilde de Voorzitter niet treden en hij hamerde het voorstel als aangenomen van de agenda. Schoolgeld. Van Gedeputeerde Staten was ingekomen een verzoek om aanvulling der verorde ningen tot heffing van schoolgeld. Op voor stel van B. en W. werd aan dat verlangen voldaan. Boomen, die vallen moeten. Ingekomen was een voorstel om een aan tal boomen te doen vellen. Eén boom ont kwam dit droeve lot door voorspraak, maar de andere zullen er aan moeten gelooven. Daartoe behoren b. v. ook eenige eiken aan de Vijverlaan, die zoo onvoorzichtig zijn geweest aan eene zijde te verkleuren. De geheele Raad geraakte in vuur over het voorstel en er waren nog een paar boomen bij, die uitstel van executie kregen. Er werd een heele boom over die boomen opgezet, maar de geanimeerde discussie was kwa lijk te volgen en men moet dus maar ge noegen nemen met dit kort verslag van het vonnis der jury. Geen schilderwerk. Niet minder druk maakte de Raad zich over een voorstel om 167,te besteden aan het opknappen van der Gemeente toe- behoorende huisjes aan den Kinheimweg. Behangen nu, dat ging nog. Maar schil deren was overbodig, vond de heer Laan. En hij wist 60,die B. en W. aan schil derwerk hadden willen spendeeren, voor de gemeentekas te behouden. Verzoek tot verbouw. Aangehouden werd een verzoek van den heer A. Meijer te Haarlem om vergunning tot verbouw van een perceel aan den Bloe- mendaalschenweg. En hiermede was men genaderd tot punt 2 der agenda: Wijziging van het uitbreidingsplan nabij hotel „Zomerzorg". Dit verzoek was gedaan namens de er ven van mr. H. Teding van Berkhout en de aard ervan viel op te maken uit eene kaart, die bij de stukken gevoegd was. Het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1