VICTORIA-WATER KERK-AGENDA. Zondag 13 October. BLOEMENDAAL. Ned. llerv. Gem., yoorm. 10 uur, Us. G. vau der Uiessen, Pred. te Rotterdam, Voorbereiding; 'sav. bj uur, Us. J. A. vau Leeuwen, „llaranatiia voorm. ill uur, Jongetiedensamenk., Alej. M. vau Woeusel kooij. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Us. J. C. Rrussaard; nam. 5J u., Us J. C. Rrussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Rloemendaal, v.m. 1UJ u. (in bet gebouw der Bloemend. Seboolvereeniging), Us. 1'. C. M. Boenders, Pred. te llaarlein. SANTPOORT. N'ed. llerv. Gem., voorm. 10 u., Ur. G. A. vau den Bergh van Bijsinga. Onderwerp: Joh. 10: ISO. Ue eenheid vau God en mensch. aardappelen 9A cent, zandaardappeien 514 cent per K.ü. Van 16 tot en met 18 October is op reser- vebon 29 verkrijgbaar 2 K.ü. aardappelen (zand- of klei). Prijzen als boven. J a m. De minister van landbouw ves tigt er de aandacht op, dat door het in werking treden op 1 October j.l. de maxi mum-prijzen van jam, bedoeld in zijne be schikking van 7 September 1918, geen en kele jamsoort, in kleine verpakking, duur der mag worden verkocht dan tegen de bekend gemaakte prijzen. V 1 e e s c h. Op reserve-bon 30 zal op Woensdag 16 en indien noodig op Donder dag 17 October verkrijgbaar zijn, zoo mo gelijk, 1 ons runuvleescii oi genakt, indien mogelijk 1'A of 2 ons, tegen de volgende prijzen uoeukoop vleesch (uitsl. voor on- en minvermogenden) 0,70 p. pond. Klein vleesch 1,50 üroot vieescn 1,80 Te Bloeinendaal en Overveen zal kiem en groot vleesch verkrijgbaar zijn bij de slagers van des voormiddags 8 tot 12 en des namiddags na 5 uur. Het goedkoope vleesch is verkrijgbaar: te Bloemendaal bij A. van der Ham, van 45'A uur; te Overveen bij Vries van 12 uur voor bewoners van Aerdenhout; van 24 uur voor bewoners van Overveen. Te Vogelenzang zal in de oude school de distributie plaats hebben: van klein en groot vleesch des voormiddags van 811 uur, van het goedkoope vleesch des namid dags van 24 uur. Bestellingen worden niet aangenomen, het vleesch moet aan den winkel tegen con tante betaling worden afgehaald. Het is niet geoorloofd voor meer dan twee gezinnen goedkoop vleesch te halen of meer bons aan te bieden dan het gezin aantal personen sterk is. De Conolly-weg. De Raad iieeft goed gevonden aan een der wegen bij tiet Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort den naam Lonolly-weg te verleenen. Staat ook inderdaad te vreezen, dat de spraakmakende gemeente door voor de hand liggende verbastering de poging zal verijdelen om door dezen naam de herin deling aan een beroemd psychiater leven dig te houden, ineer inzicht in de verdien sten van John Conoliy kan allicht strekken lot meerderen eerbied voor dien werkelijk eerbiedwaardigen naam. John Conoliy werd in 1795 geboren te Market-Rasen in Lincolnshire. Na zijne stu diën aan de hoogeschool te Edinburg vol tooid te hebben, vestigde hij zich als arts, doch werd op 33-jarigen leeftijd benoemd tot hoogleeraar te Londen. Zes jaar later trad hij op als directeur van een krankzin nigengesticht te Middlesex. Hier voerde hij het steeds door hem voorgestane no-res- traint-systeem in, dat, op enkele uitzon deringen na, het toepassen van mechanische dwangmiddelen als onnoodig en schadelijk verwerpt. Toen hij in 1843 de directie van dit ge sticht nederlegde, bleef hij zich aan de zorg voor de krankzinnigen wijden en nam een werkzaam aandeel in de stichting van een inrichting voor de verpleging van idioten te Carlswood. Zijn Treatment of the in sane without mechanical restraints gat aanleiding tot de heftigste polemieken, doch geleidelijk werd de juistheid zijner in zichten erkend totdat eindelijk zijn systeem overal werd ingevoerd, zij het dan ook hier en daar gemoderniseerd. Conoliy stierf den 5en Maart 1866 te Hanwell. Hij liet verscheidene werken over krankzinnigen-verpleging na, alsook een „Study of Hamlet". Waar wij, thans gewoon aan mededoo- gen met hen, die door de vreeselijke ziels ziekten zijn bezocht, met zekere schaamte terugzien op de tijden, toen een krankzin nige zoo ongeveer tot de misdadigers werd gerekend tijden, die pas zoo kort achter ons liggen, dat „gek" en „idioot" nog vaak als scheldwoord worden gebe zigd hebben wij zeker eerbied te betoo- ncn aan de nagedachtenis van een man, die er na zwaren strijd in geslaagd is het droevig lot van lijders aan geestelijke sto ringen te verbeteren. Van dien eerbied vervuld, zal ieder er voor waken door zoutelooze geestigheid mede te doen aan de verbastering van een naam, die tot eere strekt van den genees kundigen stand en van de geheele menseh- licid. De herstemming. Natuurlijk hadden wij voor ons vorig nummer eene kleine be- scnouwing gereed over den uitslag van de herstemming van den Gemeenteraad. Maar het zeer uitvoerige verslag van de jongste RaudsZftting noopte ons, met andere stuk ken, ook dit „op steen" te laten staan, zoo dat we er nu wei wat laat mede aankomen. Laat ons hopen niet zoo laat of er is nog wel eenige belangstelling voor te vinden. Lr is Dij deze herstemming, schoon beter dan bij de eerste stemming, toch wederom slecht gestemd. Kwamen er bij eerste stemming'van de 1350 kiezers slechts 827 op, bij herstemming werden niet meer dan 886 stemmen uitgebracht. Hel percentage steeg dus van 61.23 tot 65.63 en zoo zijn er toch nog circa 35 kie zers van elke 100 weggebleven. In Bloe mendaal zijn er bij de herstemming 18 kie zers meer opgekomen dan bij de eerste stemming en daar de heer Rijnierse thans 56 stemmen meer verkreeg dan de eerste maal, terwijl de heer Van Kessel 55 stem men meer op zich vereenigde, zien wij de 91 stemmen, die de heer Sehulz bij eerste stemming verkreeg, gelijkelijk verdeeld over de candidaten, die voor de herstem ming in aanmerking kwamen. Overveen bracht 34 stemmen meer aan den heer Rij nierse en bezorgde den lieer Van Kessel 23 stemmen meer. Waar nu bij eerste stemming de heer Sehulz te Overveen slechts 28 stemmen behaalde, moet Over veen nu wat beter gestemd hebben met gelijk accres voor beide candidaten. In Vogelenzang ging de heer Rijnierse 13, de lieer Van Kessel 8 stemmen vooruit en ook daar is dus beter gestemd, wijl imtners de eerste maal de heer Schulze slechts 9 Vo- gelenzangsche stemmen kon verkrijgen. Hoewel de heer Rijnierse van 282 stem men bij de eerste stemming het tot 385 bij herstemming ophaalde, was zijn achter stand toch te groot en werd hij verslagen met 493 tegen 385 stemmend. w. z. dat hij 55 stemmen bleef onder de volstrekte meerderheid, terwijl de heer Van Kessel het bracht tot 53 stemmen boven de vol strekte meerderheid. De strijd is nu gestreden en gewonnen door den candidaat der r.-k. kiesvereeni- ging „Recht en Plicht". Dit neemt niet weg, dat duidelijk is aangetoond, dat men ook in r.-k. kringen op niet onbelangrijke schaal geweigerd heeft achter het officieele vaan del aan te loopen. Een zoo typische verkiezing als deze was, zullen wij wel niet spoedig meer beleven. We hebben menig liberaal, die op den heer Rijnierse heeft gestemd, hooren verklaren: „dat had ik nooit gedacht, dat ik nog eens op een katholiek zou stemmen." Tegenzin om dit te doen, heeft vermoe delijk nog 35van de kiezers thuis ge houden. Wat schijnt te bewijzen, dat men het dit maal met een liberalen candidaat mis schien een heel eind gebracht zou hebben. Maar de vrijzinnigen waren gebonden door hun afspraak met de soc.-democraten. En die afspraak heeft thans den heer Van Kessel de overwinning gebracht. Wat wel niet de bedoeling zal zijn ge weest. De gemeente-begrooting voor 1919. De gemeente-begrooting voor 1919 is in druk verschenen en aan de Raadsleden toege zonden. Zooals wij reeds in ons nummer van 24 Augustus konden mededeelen, sluit zij* in inkomsten en uitgaven met een rond be drag van 500.000, Werd de opbrengst van den hoofdelijken omslag het vorig jaar geraamd op 178.777,07, titans beloopt die raming 326.567,41, dus bijna het dubbele. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat in 1918 twee suppletoire begrootingen wer den ingediend, waardoor het oorspronke lijk geraamde bedrag van den hoofdelijken omslag steeg tot 328.427,57, wat het per centage van den hoofdelijken omslag deed stijgen tot 1.6, op welk percentage de om slag ook werd vastgesteld in de Raadszit ting van 29 Augustus j.l. Waar in 1918 de raming slechts de helft bedroeg van de heffing, zal, zoo men voor 1919 dezelfde verwachtingen moet koeste ren, een percentage van meer dan 3 pro cent moeten worden tegemoet gezien. In- tusschen is door de gewijzigde toestanden op liet wereldtooneel de hoop geboren, dat althans voor 1919 geen stijging meer zal behoeven te worden waargenomen in de crisis-uitgaven. Voor kosten in de voorzie ning van levensmiddelen is voor 1919 een bedrag uitgetrokken van 90.000,— en hoewel niemand kan zeggen, hoe het bin nenkort met de voedselvoorziening zal gaan, is er toch uitzicht op, dat dit bedrag voldoende zal zijn om den winter door te komen, die nu vlak voor de deur staat en waarvan toch ook nog het jaar 1918 een gedeelte voor zijne rekening krijgt. Zoodat het niet onmogelijk is, dat althans voor 1919 suppletoire begrootingen zullen uitblijven, die de oorspronkelijke overtref fen. Wij stellen ons voor in ons aanstaand nummer de begrooting voor 1919 eenigs- zins uitvoerig te behandelen. Ten minste indien de Raad niet reeds in de nu voor ons liggende week de begrooting ter hand neemt en ons met de „behandeling" voor is. Art. 207 der üemeentewet bepaalt, dat de begrooting aan Gedeputeerde Staten moet worden voorgedragen, ten minste twee maanden voor den aanvang van het jaar, waarvoor zij moet dienen. Zij moet dus vóór 1 November door den Raad zijn vastgesteld. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat de Raad zal moeten worden bijeengeroepen in komende of de daarop volgende week. De afd. Bloemendaal-Velsen van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de zal, naar wij vernemen, in November een tentoonstelling van chrysanthen hou den. Ue Kennemer-Keuken. Toen in de eer ste weken na de oprichting der Coöpera tieve Vereeniging Kennemer Keuken het aantal leden, die het middagmaal van die keuken wenschten te betrekken, met den dag toenam, heeft het bestuur zich tijdelijk genoodzaakt gezien, geen nieuwe leden aan te nemen, daar de capaciteit van de Keuken niet toeliet het aantal te bereiden porties, dat al dadelijk boven de verwachting steeg, te vermeerderen. Intusschen was door die talrijke aanvragen wel gebleken, hoezeer de K. K. in een behoefte voorzag, dus stel de het bestuur onmiddellijk alles in het werk, om de capaciteit te vermeerderen, zoodat al heel spoedig geen beperking bij het aannemen van nieuwe leden meer noodig was. Hoewel dus gedurende slechts zeer korten tijd verzoeken om lidmaatschap moesten worden afgewezen, blijkt, dat nog steeds bij een groot deel van het publiek de meening bestaat, dat geen nieuwe leden meer worden aangenomen. Dit is volko men onjuist. Zoowel voor Bloemendaal, als voor Overveen, Aerdenhout, Heemste de, Haarlem en Santpoort kunnen nieuwe leden worden ingeschreven. Nog in een ander opzicht blijkt „men" niet juist te zijn ingelicht. Herhaaldelijk toch wordt de Kennemer Keuken verward met de Bloemendaalsche Centrale Keuken, die in den winter 1917'18 zoo groote vermaardheid heeft verworven. Deze Centrale Keuken was, wat ze overal is, een gemeentelijke instelling, die de minder ge goede bewoners van de gemeente Bloe mendaal gedurende de moeilijke winter maanden aan warme maaltijden tegen zeer laag tarief hielp. Daaraan was verbonden het bereiden van 6-uurs maaltijden tegen kostprijs, doch alleen de bewoners der ge meente Bloemendaal konden die maaltijden betrekken. Deze Centrale Keuken werd 1 Juni opgeheven en het ligt niet in de be doeling van het gemeentebestuur haar in dezen winter, die nog véél moeilijker dreigt te zullen worden, te heropenen. De Kennemer Keuken nu is een coöpera tieve vereeniging, die voor haar leden, on verschillig in welke gemeente zij gevestigd zi.in, het middagmaal tegen den kostprijs bereidt. Wel is de Kennemer Keuken geves tigd in hetzelfde gebouw, waar in 1917 de Centrale Keuken haar bedrijf uitoefende, doch dit is dan ook het eenige punt van overeenkomst. Het Bestuur der Kennemer Keuken heeft sedert kort een verandering gebracht in de berekening der menu's. In veel gezinnen achtte men het te weelderig, behalve het gewone middagmaal, bestaande uit een vischgerecht, groente en aardappelen, ook nog soep of toespijs te gebruiken; waar tot lieden voor eiken maaltijd één prijs was vastgesteld, zijn nu de menu's in drie dee- len gesplitst, n.l.: a. soep b. hoofdmaaltijd c. toespijs; Elk deel is afzonderlijk geprijsd. Wenscht men den hoofdmaaltijd te gebruiken zon der soep en toespijs, dan geeft dit op iede re portie een prijsverschil van minstens 30 °/o. Hiermede is aan veler wensch tege moet gekomen. Het bestuur dezer jonge Vereeniging zal steeds bereid gevonden worden, tegemoet te komen aan de redelijke wenschen harer leden, mits de statuten de vervulling dier wenschen toelaten. varkens te mogen houden op een terrein aan den Zijlweg. Het advies der Gezond heids-commissie was in dezen ook afwij zend en waarlijk wanneer men, zooals B. en W„ dagelijks in de gelegenheid is om te genieten van de heerlijke geur van een varkenshouderij naast het Raadhuis, dan kan men zich voorstellen, dat men niet veel lust gevoelt om aan dergelijke inrich tingen vergunning te geven. X Onze gemeente is nog steeds een ge liefkoosde plaats voor de strooptochten van de Haarlemsche boefjes. Van alles wordt gestolen: aardappelen, koperdraad, lood, fietsen, enz., enz.; hoewel- de politie bijna dagelijks de daders van verschillende van deze diefstallen aanhoudt, ze komen toch telkens weer terug, want ze krijgen wel proces-verbaal, maar wegens gebrek aan plaats om ze op te bergen, worden ze toch weder op vrije voeten gesteld en gaan weer opnieuw hun beroep voortzetten. X Op verschillende huisjes van de woningbouwvereeniging is men thans bezig liet dak te maken, zoodat met een beetje goed weer, toch nog verschillende huizen voor den winter onder den kap zullen komen. X De bewoners van Rolland en omge ving zijn thans zoo goed als allen van elec- triscli licht voorzien, alleen een enkele ver afgelegene moet zich titans nog met kaar sen of carbid behelpen, daar het met het oog op de groote kosten niet doenlijk is otn alle huizen te bereiken. Het bestuur van „Koninginnedag" deed aan de hoofden van verscheidene Bloemen daalsche scholen geld toekomen voor het aankoopen van nuttige Sinterklaasgeschen ken voor de kinderen. X Door B. en W. is afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Lippits om Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij A. de Graaf, Bloemcndaalscheweg 9, Bloe mendaal, een wit schort; P. Krook, Bosch laan 9, Bloemendaal, een zilverbon; H. J. Schaap, Colensostraat 21 zwart, Schoten, een broche; Baasbank, Prof.-v.-Vlotenweg 6, Bloemendaal, een broche; H. Roozen, Rollandspad 37, Overveen, een wandel stok; G. Bijster, Jan-Steenstraat 37, Haar lem, een rozenkrans; Verspronckweg 36, Haarlem, een heerendas; B. Haafkens, Bloemendaalsche weg 163, Overveen, een celluloid haarspeld; J. de Lang, Binnenpad 20, Overveen, 0,27 ViDoemen, Tette- roderweg 19, Overveen, een damestaschje; aan het bureau van politie te Overveen, een lorgnet; een glacé handschoen; eenige muziekstukjes. Verloren: een damesportemonnaie een kwitantie; een lorgnet; een bruin lede ren tasch; een portemonnaie; een dames schoen; een handtasch. Komen aanloopen bij: L. Ponwer, Lage Duin-en-Daalscheweg 1, een poesje; P. de Jong, Vijverweg 6, te Bloemendaal, een poesje; De Brie, Soendastraat 5, Schoten, een bonte jachthond. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 4 October tot en met Don derdag 10 October. Geboren: z. van C. Schuijt en Dijkman; z. van J. J. Kroon en C. H. M. van Houten; z. van J. T. Rutte en A. M. C. Uitendaal. Ondertrouwd: P. F. W. Mouton en J. J. Veth; L. Beijns en I. F. Geerts. Getrouwd: Mulder en H. Basti- aans; P. E. A. Strijbosch en W. C. Delissen. Overleden: J. M. Hovendaal, 54 j.; J. van Scheijen, 42 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij SantpoortG. Klinkhamer, 56 j. E. Halberg, 64 j. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) Kortzichtig en krenterig. Aerdenhout, 5 Oct. 1918. Aan de Redactie van „Het llloe- mendaalsch Weekblad". AL H. Bij het lezen van uw overigens zeer juist verslag van liet verhandelde in de zitting van den Gemeenteraad van Bloe mendaal op 3 Oct. j.l., werd ik pijnlijk ge troffen door een uitdrukking mij in den mond gelegd bij .het weergeven van het door mij gesprokene in zake „de Zeeweg' Aan het slot toch zou ik volgens uw verslaggever gezegd hebben, dat het „van groote kortzichtigheid en krankzinnigheid zou getuigen om het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. Waar ik mij nu bij de verdediging eener zaak nimmer zoo ver zal laten meesleepen, dat ik de onwelvoegelijkheid zou begaan, eenig medelid van eenig college als krank zinnig te qualificeeren, zoo moet ik dan ook hiertegen ten sterkste protesteeren. Dit woord werd door mij niet gebezigd. Wel sprak ik van: kortzichtigheid en krente righeid. U zoudt mij ten zeerste verplichten, in dien u zulks in uw volgend nummer wel zoudt willen rcctificeeren. U bij voorbaat dank zeggend, Hoogachtend, Uw dw. P. Teding van Berkhout. wordt nog steeds regelmatig met eigen schepen van de Bron te Oberlahnstein aangevoerd. (Nederlandsche Onderneming.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2