Najaar- en Winterstoffen. VICTORIA-WATER A. H.VAN DER STEUR Jr. Heelt voorradig een ruime sorteering kerk-agenda. Zondag 20 October. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur, Mej. H. J. M. Barger; 's av. 6£ uur de heer K. Koopman. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard nam. u., I)s J. C. Brussaard. HAARLEM Rel. Soc. Verbond afd. „Haarlem", Soc. „Verecni- ging", L. Beg ij neetraat, voorm. lOf uur, Ds. P. Eldering, Pred. te Rotterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 u., Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga. OnderwerpGen. 32 26&. „De worsteling met het lot". Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. telephoon 303. DE ANNEXATIE-PLANNEN. Wij zijn thans in de gelegenheid den vol- ledigen tekst te publiceeren van den brief, dien B. en W. van Bloemendaal gezonden nebben aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland in antwoord op het van dat col lege ontvangen schrijven d.d. 12 Juni. Deze brief luidt aldus: „Met voldoening hebben wij uit uwe mis sive van 12 Juni J.l. N". 106, door ons 28 Juni daaraanvolgende ontvangen, verne men, dat de door ons tegen Haarlem's voor stel tot verandering harer grenzen ten on zen koste, aangevoerde bezwaren door u worden geëerbiedigd en dat de wijze, waar op wij voor de belangen onzer sehoone en welvarende gemeente zijn opgekomen, door uw college wordt gewaardeerd. In die om standigheden hebben wij niet alleen met leedwezen, inaar ook met verwondering kennis genomen van uw besluit om u niet temin aan de zijde van Haarlem te plaatsen en in den geest dier gemeente een wets voorstel in gereedheid te brengen. Deze verwondering was te grooter, waar uw schrijven niet een belang van Haarlem naar voren haalt, dat Haarlem's wenschen ten aanzien van Bloemendaal rechtvaardigde, terwijl evenmin eenige tekortkoming van het bestuur van Bloemendaal aangewezen wordt. Wij kunnen ons dan ook niet ver helen, dat uwe plannen niet alleen in onze eigen gemeente groote ontroering hebben teweeggebracht, maar ook niet zullen nala ten dit in alle bloeiende, behoorlijk bestuur de gemeenten, naast steden gelegen, te doen. Ons ontbreekt de macht om eigen gevoe len in dit opzicht met gelatenheid te uiten. Door de Gemeentewet en de aan die wet ontleende praktijk waanden wij ons be schermd tegen een aanval, die niet een aan slag op onze grenzen is, maar op ons be staan. Bloemendaal als gemeente tot dus ver allerwege een sieraad geacht van uw gewest, zou teruggebracht worden tot een drietal wijken zonder eigenlijken kern, even vreemd van vorm als onbestemd van in houd, straks rijp voor een geheel verdwij nen van de kaart van Noord-Holland. Te ruggebracht tot een ver afgelegen wijk van eene stad, die hare grootere toekomst nog alleen bezit op papier, zal het kernachtigste en meest welvarende deel onzer gemeente, naar vanzelf spreekt onvoldoende verte genwoordigd in het bestuur der stad, ge bezigd worden als welkom belasting-object; maar voor de behoorlijke verzorging daar van zou alleen sprake kunnen zijn, als een bestuursdecentralisatie plaats had, welke onze wet niet kent, en welke dan ook niet mag worden verwacht. De duinzoom, die met een strook polder land eigenaardig bij elkaar behoort, zou worden uiteengerukt, van organisch verband met het stadsgeheel zou voor de wijk Bloe mendaal geen sprake zijn, de bevolking dier wijk van geheel anderen aard dan die van Haarlem, zal zich aan de Haarlemsche op vattingen en toestanden niet aanpassen, strijd op allerlei gebied is te wachten met voortdurende nederlaag van het Bloemen- daalsch gedeelte, met het gevolg, dat dit in „groot" Haarlem weinig sympathie zal ont moeten en voortdurende bron van wrijving zal zijn. En dit alles is dan de belooning voor de zorg, door de plaatselijke besturen onzer gemeente gedurende ongeveer een eeuw daaraan besteed, waarbij in samenwerking met gelukkige ligging en omstandigheden van een onbeteekenend vlek een der fraaiste en degelijkste tuinsteden van Nederland is gemaakt. Ons college is niet blind voor het alge meen belang, het beseft ten zeerste, dat veranderde omstandigheden ook andere re gelen en wenschelijkheden medebrengen, inaar dat Haarlem om elders industrie- en haventerreinen te vinden, de bij ons beschik bare woonruimte behoort te bezitten op ei gen gebied, komt ons onbegrijpelijk voor, en wij zouden meenen te kort te doen aan onzen plicht (onder uw toezicht steeds met liefde en overleg vervuld), wanneer wij op grond van een ander inzicht in het alge meen belang van het gewest dan ons rede lijk- schijnt, op deze wijze den oogensehijn- lijken materieelen groei van Haarlem hiel pen bevorderen. Het algemeen belang is o. i. meer gediend bij samenwerking van krachtige gemeenten dan bij gekunstelde sa menvoeging van deelen (die nimmer één zullen worden), welke toestanden zou scheppen, waartegen een gemeentebestuur van Haarlem niet zou zijn opgewassen. Naar aanleiding van het slot uwer mis sive waarin van ons wordt verlangd eene opgave van de oppervlakte van het gebied onzer gemeente, hetwelk eventueel naar Haarlem zou overgaan, van het aantal in woners en van bizondere voorwaarden, wel ke cnzes inziens in het door uw college op te maken ontwerp zouden moeten worden opgenomen, merken wij op, dat volgens uw schrijven het voorstel van het gemeente bestuur van Haarlem naar uwe meening een aannemelijken grondslag biedt voor uitzetting van Haarlem's grenzen, maar niet óf en in hoeverre dit ontwerp door u wordt overgenomen, evenmin hoe dan het gemeentebestuur van Haarlem zelf zich voorstelt hoe het zou gaan met tal van aan gelegenheden, die bij eene grensverandering als het beoogt, te regelen zijn. Wij wijzen b. v. op de aan onze gemeente in privé ei gendom toebehoorende waterleiding, de nieuwe begraafplaats en andere inrichtin gen en werken, waarvan de kosten komen ten laste van ons budget. Wij zullen dus te dien aanzien gaarne van u vernemen, in hoeverre de plannen van Haarlem door u zouden worden ovèr- genomen en hoe Haarlem's gemeentebestuur zich had voorgesteld de vele dan nog te regelen aangelegenhedeen af te wikkelen." VRAGENBUS. V:. Dezen zomer hoorde ik in een cursus te Amersfoort beweren, dat het Ro- meinsch Recht wel niet veel oorspronke lijks zou hebben en met name aan het Grieksche Recht veel van beteekenis zou hebben ontleend. Wat is uwe meening A.Wij hebben ons ter beantwoording van deze vraag tot een deskundige gewend die cns hierover schrijft: Ik geloof niet, dat de invloed van het Grieksch op het Romeinsch Recht heel belangrijk kan zijn geweest. Hoe groot de geestelijke invloed van Griekenland op Rome op allerlei ge bied mocht zijn geweest, hier was Rome met de grondtrekken van zijn recht reeds klaar eer de geest van Griekenland diep doordrong. Natuurlijk moet er op het einde der republiek en in het keizerrijk wissel werking hebben plaats gevonden; maar toen reeds won het Romeinsche Recht het in omlijning van begrippen en in practi- schen zin van het Grieksche en was het waarschijnlijk meer gevend dan nemend. PLAATSELIJK NIEUWS. Distributie-Mededeelingen. Bonboekjes. Bons geldig van 19 Oct. toten met 25 Oct.a.s. Bon A 84 1 ons kaas. A 85 1/2 pond suiker. A 86 1 ons jam. A 87 over te leggen bij vetbon Nn, 4. Res. Bon 31 1 reep chocolade. 32 1 o stuk stangenzeep of l/2 stuk Ilelta- zeep of r/2 stuk toiletzeep. 33 2 K.G. aardappelen. 34 2 K.G. aardappelen. 35 2 ons vleesch. Zie voor nadere bijzonderheden hieronder. Broodkaart. 72e tijdvak geldig van 18 Oct. t. e. m. 24 Oct. 73e 25 Oct. 31 Oct. V etkaart. 100 gram onderbons le tijdvak geldig gedurende het geheele 2e tijdvak. (Boter, Melange A en B, Margarine). 3e week geldig 2e tijdvak t. e. m. 22 Oct. 4e van 23 Oct. 1 Nov. 5 gram onderbons 2e tijdvak geldig gedurende het geheele 2e tijdvak. Op bon 4e week van de vetkaart zal slechts boter- melange of margarine worden verstrekt, wanneer daarbij wordt overgelegd bon A 87 uit hot levens- middelenboekje. Thee- en Koffiekaart. koffie t. e. m. 31 Oct. t/2 ons op bon No. 39. Bon A 84. KAAS. Verkrijgbaar tot en met 26 October a. s. 1 ons kaas tiaar keuze. Volvette Gouda met Rijksmerk16 cent per ons. zonder Rijksmerk1 51/2 7 Edammer 40 -(- tegen den prijs van 14V2 cent per ons. OA t on?t 3 121/2 20 371/2 cent per pond, 8 Wanneer de verlangde soort is uitverkocht, ge lieve men genoegen te nemen met een andere. Bon A 85. SUIKER. Verkrijgbaar tot en met 25 October !/2 pond suiker melis I of bijsoorten. Melis I tegen den prijs van 15 cent per l/2 pond. Voor bijsoorten (basterd enz.) is geen maximum prijs vastgesteld. Bon A 80. JAM. Verkrijgbaar tot en met 25 October 1 ons jam tegen den prijs van 11 cent per ons. Bon A 87. Over te leggen bij VETBON. Op den vetbon voor de 4e week (geldig van 23 Oct. t. e. m. 1 Nov.) mag slechts worden afgeleverd (boter, normaalmargarine, melange A of B) wanneer te gelijk bovenstaande bon worat ingeleverd. Hes. Bon 31. CHOCOLADE. Verkrijgbaar tot en met 25 October 1 reep eenheidschocolade tegen den prijs von 123/2 cent per reep. Res. Bon 32. ZEEP. Verkrijgbaar tot en met 25 October l/2 stuk (100 gram) stangenzeep, of (V4 dubbelstuk of pak 621/o gram) Deltazeep of !/2 stuk toiletzeep tegen den prijs van: Stangenzeep 8 cent per i/2 5 Deltazeep 33 cent per pak of dubbel stuk. I6V2 cen^ Per stuk, 8ljo cent per i/2 stuk; Toiletzeep 40 cent per stuk. De toiletzeep mag niet doorgesneden worden zoodat voor elk stuk 2 bons moeten worden afgegeven. Aan één huisgezin mag niet meer dan één stuk toiletzeep worden verstrekt. De stangenzeep is van laag vetzuurgehalte en niet voor toiletdoeleinden geschikt. De Deltazeep is van hoog vetzuurgehalte en voor alle doeleinden bruikbaar. De toiletzeep is voorzoover de voorraad strekt te verkrijgen Te Bloemendaal bij den drogist Windhorst en den kapper J. A. van den Enden aan den Bloc- mendaalschen weg. Te Overveen bij den winkelier J. T. Rutte. Te Vogelenzang bij den winkelier J. C. Spijker# Zeep voor kinderen. Tot den 24 October a.s. kunnen voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar aan bet Levens- middelenbedrijf te Overveen bons voor zeep voor kinderen worden afgehaald. Voor ieder kind wordt 1 stukje baby zeep beschikbaar gesteld. De prijs is 10 cent per stukje. Deze zeep is te verkrijgen bij dezelfde winkeliers bij wie de toiletzeep verkrijgbaar is. Men zie biervoor de bekendmaking omtrent reservebon 32. Res. Bon. 33. AARDAPPELEN. Verkrijgbaar van 19 tot en met 22 October 2 K.G. klei- of zandaardappelen. kleiaardappelen tegen den prijs van 8 ct. per K.G. zandaardappelen 6t/ÏB Bes. Bon 34. AARDAPPELEN. Verkrijgbaar van 23 tot en met 25 October 2 K.G. klei- of zandaardappelen. kleiaardappelen tegen den prijs van 8 ct. per K.G. zandaardappelen &i/2), Res. Bon 35. 2 ons RUNDVLEESCH of -GEHAKT. Verkrijgbaar op Woensdag 23 October en indien noodig op Donderdag 24 October, tegen de volgende prijzen Goedkoop, vleesch (uitsluitend voor on- en min vermogenden)f 0,70 per pond. Klein vleesch1,50 Gr00t a a 1.80 Klein en groot Vleesch zal verkrijgbaar zijn te Bloemendaal en Over veen: bij de aldaar gevestigde slagers, van dee voormiddags 8 tot 12 en des namiddags na 5 uur, te Vogelenzang: in de oude school van des voormiddags 8 tot 11 uur. Goedkoop Vleesch voor on- en minver mogenden te Bloemendaal bij A. Köhler, boek Zomer- zorgerlaan, van 4 tot 5ty2 uur 'snamiddags; te Overveen bij W. v. d. Zon, van 1 tot 2 uur namiddags voor inwoners van Aerdenbout, en van 2 tot 4 uur namiddags voor inw. van Overveen te Vogelenzang in de oude school des na middags van 2 tot 4 uur. Bestellingen vooraf worden niet aangenomen, ter wijl al het Vleesch aan den winkel tegen contante betaling moet worden afgehaald. Het is niet geoorloofd, dat één persoon voor meer dan twee buisgezinnen goedkoop vleesch af haalt, terwijl geen bons meer mogen worden aan geboden dan het gezin personen telt. De Zeeweg. De rechtbank te Haarlem heeft de borgstelling door de gemeente voor de onteigening van den Zeeweg ter griffie te deponeeren, bepaald op 25167,31, be rekend tegen 7 cent de meter. Dit bedrag is gestort; de gemeente kan nu overgaan tot inbezitneming van de terreinstrook. Vrijdagochtend is in een perceel aan den Bloemendaalschen weg, door een ontgoo cheld minnaar een aanval gedaan op een dienstbode, die met een mes licht geraakt werd. De held builde op het politiebureau tranen met tuiten, en zal zich ook elders te verantwoorden hebben. Het vergroote kerkgebouw der Gerefor meerde Gemeente. Een ware aanwinst voor ons dorpschoon, deze thans gereed gekomen kerk, een sieraad van den Vijver- weg. Eraai is de massa van het kleine en tocli forsch aandoende gebouw. Van alle zijden is de contour aangenaam, en hoe goed zijn de verdeelingen der vlakken. De trap- vensters zijn zeer oorspronkelijk, en doen het best. De wijzerplaten en andere ver sieringen van Brouwers aardewerk voltooi en den indruk van voornaamheid en goeden sntaak, dien het geheele kerkgebouw geeft. De eenvoud ook van het binnenst laat niet na, den bezoeker te boeien. De muren zijn ge-ceinent, de .zoldering, zeer mooi van lij nenspel, is van licht gebeitst hout, karbee- len en balken zijn met karmijnrood afgezet en versierd. De preekstoel staat in een nis, en daarboven is het nieuwe pijporgel inge bouwd; het vormt daar een zeer mooi ge heel met den wand. Naast den preekstoel is een kleine, intieme predikanten-kamer gebouwd, welke toegang naar het woonhuis van den dominee geeft. Rechts en links voor den preekstoel vindt men ruime kerke- taadsbanken. In het middenvak zijn Bra- bantsche matten stoelen geplaatst, langs de zijwanden staan sober gebeitste banken. Het gebouw maakt een indruk van irisch- lteid en ruimte. Zoo heel klein is het trou wens ook niet. Het kan 350 tot 400 men sehen bevatten. Een woord van hulde mag hier wel worden uitgesproken voor den lieer H. J. Rrinsenberg, die de vergrooting geheel in den trant van het eerste door den lieer Wolters ontworpen en uitgevoerde ge deelte voltooide; voor den aannemer van het werk, Van Kampen, en den schilder Strietman, die met hun allen hebben ge zorgd, dat het er keurig en meer dan keurig uitziet. Het orgel is buitengewoon fraai van vorm, en past zeer goed in het geheele in terieur. De inrichting ervan is zeer prac- tisch, en de klank is prachtig. Het werd Vrijdagavond bij de officieele opening van het kerkgebouw bespeeld door den heer L. Robert, die een zeer pakkend programma ten gehoore bracht. Ds. Brussaard hield de openingsrede en vond gelegenheid allen, die tot het welslagen van den bouw hadden medegewerkt, een woord van dank te bren gen. De Gereformeerde Gemeente van Bloe mendaal mag trotsch zijn op haar nieuwe kerkgebouw, dat, behalve een ruim en mooi bedehuis, ook, zooals wij zeiden, voor de geheele omgeving een sieraad heeten mag. Zaterdagmiddag verschrikten de paarden van Maas van de tram bij den spoorover weg. Een maaimachine, die op den wagen stond, raakte in het ijzer van den afsluit boom en werd van den wagen gesleept. Paarden en wagen, die er van door gingen, werden gelukkig door een wakkeren voor bijganger tot staan gebracht. Voor de plaats van concierge aan de O. L. school gaven zich naar wij verna men wel een veertigtal sollicitanten op. Dinsdag 1.1. was het 12)4 jaar geleden, dat hotel „Van Ouds het Raadhuis'' werd verbouwd. De familie Kok, en ook de eerste kellner, die er 12jaar in betrekking was, ontvingen veel blijken van belangstelling. De Kon. Ned. Jachtvereeniging „Nimrod hield Zondag aan de Kleverlaan haar slui- tingswedstrijd van het zomerseizoen. De uitslag luidt als volgt: le wedstrijd le prijs de heer J. v. d. Kop, Overveen; 2e prijs de heer J. W. Wilson, Bloemendaal; 3e prijs de heer E. L. L. Baron van Tuyll van Serooskerken, Bloemendaal. 2e wedstrijd le prijs de heer P. W. Wal ler, Overveen; 2e prijs de heer Baron van Tuyll van Serooskerken, Bloemendaal, 3e prijs, gedeeld door de heeren G. J. v. d. Vliet, Overveen en R. de Favauge, Heem stede. 3e wedstrijd le prijs de heer J. W. Wil son, Bloemendaal; 2e prijs de heer J. v. d. Kop, Overveen; 3e prijs de heer G. J. v. d. Vliet, Overveen. De BloemendaalVelsensche afd. der Ncd. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Hield Dinsdag in „Rusthoek" weder een bui tengewoon geslaagde tentoonstelling, dit maal van inzendingen der cursisten voor bloemschikken en -binden. Leidster van dezen cursus is mej. A. Wigman uit Haar lem. De zaal leverde een schitterenden aanblik op, en het bezoek was bizonder druk. Na de tentoonstelling had een verga dering der afdeeling plaats, en daarna de prijsuitreiking aan de bekroonde inzenders. De prijswinners waren de volgende: a. Ronde grafkransen: le pr. J. Huis in 't Veld: 2e pr. H. van Amstel; extra-pr. A. v. d. Spiegel b. Gebonden vaasbouquetten: le pr. H. Jager; 2e pr. A. Reuter; 3e pr. G. Zweien Jr.; 4e pr. J. v. d. Hoek; 5e pr. H. Martens; c. Bloemenmanden: le pr. A. Jager; 2e pr. G. Zweien Jr.; 3e pr. W. v. d. Brink; 4e pr. L. Geelsten; 5e pr. A. Reuter; 6e pr. J. Meulett; 7e pr. Dijkema; 8e pr. Dijkema; 9e pr. Planting. d. Tafelstukkenle pr. J. Huis in 't Veld 2e pr. Planting; 3e pr. A. Jager; 4e pr. J. v. d. Hoek; 5e pr. P. J. Martens. e. Fantasiestukken: le pr. J. v. d. Hoek; extra-pr. voor de mooiste en grootste in zending, viel ten deel aan A. Jager. Bij de keuring voor ingezonden fruit wer den punten toegekend. X De diefstallen van koperdraad zijn nog steeds aan de orde van den dag. Dezer dagen ontmoette de agent Hissink een drie tal personen met een groote hoeveelheid koperdraad. Daar dit hem verdacht voor kwam, trachtte hij een van hen te arrestee ren; een worsteling ontstond, maar de man wist te ontkomen, liet koperdraad werd ech ter door hem in den steek gelaten. Het was afkomstig van de telegraaflijn tusschen Overveen en Zandvoort wordt nog steeds regelmatig met eigen schepen van de Bron te Oberlahnstein aangevoerd. (Nederlandsche Onderneming.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2