X Wanneer men de buitenplaats van den lieer J. van der Vliet ingaat, moet men over een brug, waarvan de kanten zijn af gezet met steenen palen met daartusschen hangende kettingen. Deze kettingen nu zijn een geliefkoosde speelplaats voor kinderen en hoe dikwijls men ze ook waarschuwde, telkens zitten er weer anderen op. Dezer dagen echter kwam loontje om zijn boontje en duikelden twee der kinderen ach terover in de sloot. Gelukkig is deze niet diep, zoodat ze er met een nat pak en van onder tot boven onder de modder afkwa men. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waaraan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de 2e helft der maand September. Grietje Doozen, Enschede; H. Heidc- Lrink, Veldleger; mej. W. van Marle, Hilversum; mej. Riet Raupp, Amsterdam; mej. A. Sloter, Amstelveen; E. en H. Wer ner, Amsterdam; madame Achard de Gullatin, Lausanne. Ontvangen gedurende de eerste helft der maand October: Mej. L. Hoogkamp. Nijmegen; De Jonge, Bloemendaal; J. H. Kruseman, Gouda; mej. M. Riebesch, Amsterdam; Saafs Boekhan del Zandvoort; A. Schroder, Amsterdam; Verz.-Mij. De Amstel, Dordrecht; mevr. F. v. Voorthuijzen, Haarlem; Siske Brum- mer, Lahti Finland. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij A. Delissen, Houtvaart 36, Overveen, een bruine glacé handschoen; J. van Dijk, Kle verlaan 8, Bloemendaal, een zilveren hee- en-horloge; aan het bureau van politie te Overveen, een sleutel; een paar bretels; een tafelbel; een zakje met gereedschap; een hondenmuilkorf. Verloren: een zilveren halsketting; een bruin lederen portemonnaie; een bont; een rozenkrans; een portemonnaie; een muilkorf; een boekje met zilverbons; een gouden ring; een groene sjaal; een huis sleutel; een zilveren horloge; een duim stok; een zwarte kous; 6 zilverbons. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 11 tot en met Donderdag 17 October. Geboren: d. van H. F. van der Meij en C. A. Slobbe; d. van P. de Cock en T. Goos. Ondertrouwd: P. F. Hubrecht en C. A. Breitenstein. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: M. E. C. Kluit, 55 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Christen-Socialisten. Voor de afdeeling Haarlem van den bond van Christen-Socia listen spreekt Vrijdag 25 dezer des avonds ten 8 uur in ,.Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt te Haarlem, ds. Pabon uit Kam pen over „Religie en maatschappij". Toe gang 10 cents per persoon. Debat ge- wenscht. Het Religieus Socialistisch Verbond, afd. Haarlem, houdt 20 October 's morgens 1014 uur een vergadering in de sociëteit „Ver- eeniging". I)e Huarlemsche Bach-Vereeniging zond ons een verslag over 19171918. Er wer den in dien winter 8 concerten gegeven; de belangstelling was groot; de toestand der verecniging wordt in het verslag bloei end genoemd. Voorts geeft de vereeniging een inededeeling van haar plannen voor dit nieuwe seizoen: wederom 8 concerten. Hen oud teekengezelschap en een echt Huarlemsche tentoonstelling. Reeds se dert 1821 is het Genootschap Kunst zij ons Doel te Haarlem gevestigd, en 't heeft sinds dien aan de te Haarlem wonende kunste naars de gelegenheid geboden om naar mo del te teekenen. Kunstenaars als Mauve, Gabriël en De Haas werkten op de teeken avonden van Kunst zij ons Doel. In 1841 stelde het gemeentebestuur de bovenzaal van het Waaggebouw aan het Spaarne voor het Genootschap beschikbaar en in dit ka rakteristieke lokaal wordt nog steeds gedu- lende de wintermaanden (Woensdag- en Zaterdagavond) geteekend. Daarvan kun nen de werkende leden, dames en heeren, gebruik maken. Sinds korten tijd n.l. een jaar of drie, kreeg het Genootschap de beschikking over de benedenzaal van het Waaggebouw tot het houden van bijeenkomsten en tentoon stellingen. Vrijdag is daar een tentoonstel ling van werken der leden geopend, welke den volgenden Zondag over zal duren. Zoo ging ik dan Zondagmorgen de oude wen teltrap op van het drie eeuwen oude hard- steenen Waaggebouw en stond weldra voor de ouderwetsche deur, die toegang geeft tot de flink belichte gezellige kamer boven 't weegvertrek, voor 't genoemde doel door de gemeente beschikbaar gesteld. Een ech te ouderwetsche eiken schouw, jammer ge noeg onder een verflaag, stak vooruit; de haardplaat was er nog, een oud vermolmd spinnewiel stond op zij. Een schoorsteen stuk met een mythische voorstelling. Op merkelijk is ook daar een gebrandschilderd glas van Bogtman met de Bakenesserkerk en toren in lijst. Als ik u nog wijs op de ouderwetsche kieptafel, op de bree- de dikke oud-Hollandsche mat en de zware dikke moerbalken en het prachtig uitzicht op de Spaarnebocht, wel wat hard afgebroken door de reusachtige afmetingen van den bijbouw Vroom en Dreesman, dan zijt ge in de stemming om met mij dit werk der Haarlemmers te genieten. Het zijn een dertigtal etsen, aquarellen, pastels, teeke- ningen en tinto's. Tintotype leest ge op dit achttal prenten volgens een bizonder pro cédé door G. Kerkhoff vervaardigd. Ze stellen in 4 tinten voor Bisschopskamer in de kathedraal en Poortje aan het Nieuw Heiligland. Het eerst breng ik u bij de werken door het bestuur aangekocht ter verloting onder de kunstlievende leden. Het zijn N°. 15 drie etsen in een paneel van Jos- seaud voorstellend Bakenesserkerk, Am- sterdamsche Poort, Nieuwekerkstoren, 14. Bakenesserkerk van Van Heuven. 13. Hoek je van het Begijnhof, van denzelfde. 16. 3 etsen in een paneel van Josseaud n.l. Twee trapgevels aan het Spaarne, Prinsen hof. Groote Kerk. 12. Pandpoort, ets van Van Heuven. Ook de andere inzenders heb ben hun onderwerpen ontleend aan Haar lem's stadsschoon, hoofdzakelijk het oude stedenschoon, al is buiten niet vergeten'. Zoo geeft Koster o. a. N°. 20. Zuider-Bui- tenspaarne, voormalig Israëlietisch kerkhof, Kloppersingel. Mevrouw Woutersen, bekend om haar portretten, bracht hier een kleu rige pastel van het stadhuis. Grooter is de Groote Markt van Savrij bij feilen zomerzonneschijn, waar de lucht door haar eigenaardig blauw iets aan Ita lië doet denken. De oude Sint Bavo en de Nieuwe en Bakenesserkerk en het Binnen- spaarne ziet ge meermalen afgebeeld. Eigenaardig is van Boot een aquarel. 28 Boven de oude stad. „Dakzicht" hoorden we het noemen, maar hoeveel afwisseling nog in die daken en wat komt dat der Sint Bavo er machtig boven uit. Verder noem ik Molen „De Adriaan" van v. d. Berg, Riviervisch- markt en ingang der Sint-Janskapel van Van Heuven; Spaarne van H. Koster, Krijt- teekeningen o. a. St. Bavo van Miolee. Onze kunstminnenden te Haarlem en omstreken moeten er stellig heen. G. J. B. TOONEEL. Het Groot Tooneel. Othello. In den Haarlemschen Stadsschouwburg heeft Don derdagavond „Het Groot Tooneel gedebu teerd met Othello. Aankleeding en uitvoe ring van het stuk, dictie, mimiek en ensem ble-spel muntten uit door welverzorgdheid, waarlijk groote opvatting en goede scholing. Dit gezelschap verdient van alle kunst vrienden volle belangstelling. Blijkbaar uit de school van Royaards voortgekomen, wordt door velen harer leden in sommige opzichten nog over iets meer beschikt dan in het gezelschap van dien grooten leider. Van Dalsum als Othello en Hissink als Ja- go, vooral de laatste, droegen het stuk, dat de blindheid der menschelijke liefde en de rijke listigheid van den menschelijken haat en hun noodzakelijk ten val komen in over vloedige schakeering schildert. Elke komst van Het Groot Tooneel in Haarlem zal gerust als een nieuw evene ment op kunstgebied te beschouwen zijn. En het is volstrekt niet noodig, dat de Haarlemsche schouwburgbezoekers, gelijk zij Donderdagavond deden, zich voor dit nieuwe gezelschap verdekt opstellen. Hein Roekoe. Louis Bouwmeester. Aan de opvoering van dit frissche stuk van Fa- bricius in den Stadsschouwburg op Vrijdag avond bleek weer hoe hoog de tooneel- speelkunst in ons land staat. Louis Bouw meester vult en beheerscht met schijnbaar geringe stemmiddelen, edele grime en so ber gebaar gemakkelijk een geheele .zaal. Hij legt 't er niet op, maar zit er in. Het is de ongekunstelde harmonie van beklee ding, gebaren en stem, dat den grooten too- neelspeler maakt. Ook ditmaal was het in den nieuwen schouwburg leeg. Wij vragen ons angstig af: waar gaat dit heen met de Haarlemsche burgerij Of zou het dan toch waar zijn, dat de burgerij is uitgeleefd, en dat zoo niet de muziek, dan toch de tooneel- kunst (het meest veelzijdige en gezonde middel tot ontwikkeling en ontspanning) voortaan is voor anderen? Maar hoe komt 't dan dat de burgerij in Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Arn hem, Utrecht, Groningen, haar leven wel degelijk ook van af 't tooneel laat ontwikke len en ontspannen? Zouden de Haarlem mers wel eerlijk en flink genoeg zijn voor een goed tooneel Al te maal vragen, die een pijnlijke kant krijgen met 'n benauwd kerkluchtje er aan, als we hooren dat de commissie van beheer censuur gaat uitoe fenen tegen algemeen bekende en geliefde stukken. VAN MIER EN DAAR. De Vereeniging van reclasseerings-inslel- lingen verspreidt haar jaarverslag over 1917 waaruit wij met belangstelling ken nis namen van den sympatliieken arbeid, door de vereeniging in het belang van indi vidu en samenleving verricht. Een omzend brief, door de vereeniging verspreid, doet een beroep op allen, die voor de reclassee- nng, voor de zedelijke en stoffelijke hulp aan gevangenen, voelen, om toe te treden als lid der vereeniging. Men kan zich opgeven bij den penningmeester, den heer jhr. dr. J. W. v. Lennep, te Haarlem. De verwekker van de griep ontdekt De Parijsche correspondent van de „N. R. Ct." seint: Naar de „Matin" verneemt, hebben twee Fransche onderzoekers Char les Nicolle en Lebailly, den verwekker van de Spaansche griep ontdekt. Het virus gaat door een filter heen, wat wil zeggen dat de microbe te klein is, om in het microscoop gezien te worden. Toch hebben de onder zoekers haar kunnen identificeeren en langs experimenteelen weg de ziekte bij den aap en den mensch kunnen verwekken. Gevolgen van een drukfout. Niet on vermakelijk is het volgend verhaal, dat on langs in „Het Handelsblad" voorkwam. Dezer dagen werd in een drukkerij tege lijk met een krant een kookboek gezet. Door een onhandigheid van den zetter geraakte bij het opmaken der krant een stuk zetsel van het kookboek tusschen de kolommen van het dagblad. Het was een gedeelte van een recept voor morellensaus, dat in een artikel over de heidenenbekeering aan den Congo verzeild raakte. Door deze noodlot tige omstandigheid luidde het artikel als volgt De Missionarissen deelen mede, dat het zendingswerk ongetwijfeld vooruit gaat. Ge durende de laatste drie jaren heeft de zen ding in het binnenland van Afrika vasten voet gezet en zijn er verschillende zendelin gen naar de grootste negerstaten aan den Aequator gezonden. Ze leggen er zich voor al op toe om jonge negerkinderen te doo- pen. De gemakkelijkste en beste manier om ze week en malsch te maken is, ze langdurig te kloppen, totdat het vleesch murw en zacht is, dan met bouillon en wat peper in een ver glaasde pan leggen en langzaam te laten snerken, totdat ze geschikt zijn om in kleine stukjes gesneden te worden. Dan 2 a 3 uur laten koken en met Gods hulp zullen er weldra belangstellende christenmenschen groeien, die op hunne beurt weder anderen zullen helpen leiden en ontwikkelen. Het bekroonde antwoord. De onder wijzer was van meening, dat litterarische ontwikkeling veel bijdraagt tot het men- schelijk geluk. Zijne overtuiging was even eens, dat bekroningen den ijver prikkelen. Daarom noodigde hij al zijne leerlingen uit tot deelneming aan een opstel-wedstrijd. Terwijl hij aan de fantasie den vrijen teugel wenschte te laten, oordeelde hij nochtans, ook op het gebied der letteren bolsjewikitis- rrfe uit den booze achtende, eenige gebon denheid nuttig. Daarom moesten in elk ant woord de woorden benzine, carbid en ace tyleen voorkomen. Het volgende antwoord werd bekroond Asseme oom Ben ziene, mot jij hem vra gen wat hij voor de kar biedt As-ie-'m-te- leen vraagt, mot je nee zeggen.'" (fragment uit een jongensgesprek). De heer Henri Bakels, de bezonnen sty list, medewerker destijds aan „Het Mid den", had in „Het N. v. d. D." van Zaterdag 12 October een uitnemenden open brief aan Wilson, eindigende: „wees u zelf getrouw en blijf sterk." Het is een welberaden, hel der gestelde opwekking aan den president om eerlijk man te blijven en zich nu niet door de oorlogsmanie te ver te laten mee- sleepen. De luit.-gen. i. b. d. W. G. F. Snijders, doet ons het genoegen in zijn uit de „Tijd spiegel" overgedrukte „Ervaringen uit den wereldkrijg", ons hoofdartikel van 10 De cember 1915 geteekend J„ te bestrijden. „Rechtvaardig oorlogvoeren en beschaafd dooden," zoo stelden wij toen, „zijn zinlooze klanken". De generaal vereenzelvigt nog, gelijk de oude school deed, volkenrecht met het streven om in den oorlog (hij voegt er heel vooizichtig aan toe. „waar het kan") menschelijkheid te doen zegevieren over barbaarschheid, prijst dan „Het Roode Kruis'' en het werk der z.g. vredes (lees: oorlogs) conferentiën. Het zou te veel gevergd zijn van een bejaard soldaat te verlangen dat hij met onze woorden in stemde; op zijn geheele leven zou hij dan terugzien als op een voorbereiding tot en oefening in misdaad. Toch is en blijft wat wij stelden, waar. En aan de juistheid van onze radicale meening wordt niet te kort gedaan door het feit, dat welwillende men- schen door Roode Kruis-beweging en de z.g. vredes (lees: oorlogs) conferentiën langs den weg van het revisionisme tracht ten oorlogsruwheid te verzachten, te ver korten, pogingen, waarin zij steeds maar be trekkelijk zijn geslaagd, omdat het geweld als zoodanig steeds nieuwe wegen heeft ge vonden om nieuwe Roode Kruis- en Confe rentie-pogingen noodig te maken, die steeds weer te kort schoten. Met Roode Kruis- beweging en vredesconferentiën paaien de mannen van het geweld hun geweten, en voeden zij onbewust hun onwil in het beden ken van middelen om oorlogen onnoodig te maken. Dit is nu niet speciaal gericht tegen den bejaarden generaal, wien wij werkelijk zijne meening niet euvel kunnen duiden. MUZIEK. Nederlandsche Vereeniging tot ontwikke ling der moderne scheppende toonkunst. In de dagbladen werd voor korten tijd de oprichting bekend gemaakt van de „Ne- derlandsche Vereeniging tot Ontwikkeling der Moderne Scheppende Toonkunst". Zij werd gesticht met de bedoeling, de werken van componisten der meest vooruitstreven de richting in ruimen kring, allereerst in •Nederland, later ook in het buitenland, be kend te maken. Op het oogenbilk zijn aangesloten: Sem Dresden, Willem Pijper, Daniël Ruyne- inan, B. v. d. Sigtenhorst Meijer, Alex Voor molen en Henri Zagwijn. „Hoewel deze componisten aldus de door hen verspreide omzendbrief, „er reeds van doordrongen waren, dat de mu zikaal scheppende kunst in Nederland zich tot hooger peil moest gaan verheffen, is tot tot nu toe aaneensluiting achterwege geble ven. Hunne werken werden hier en daar, op zichzelf staand, ten gehoore gebracht; maar juist door gezamenlijke actie, wordt de mogelijkheid geschapen, deze beginnen de beweging in kracht en beteekenis te doen toenemen. De scheppingen der jongere generatie zijn aan het publiek grootendeels slechts bekend door uitvoeringen; zeer weinig is nog in druk verschenen. Door gezamenlijke uitgaven, bijvoorbeeld in den Vorm van bundels, zal het mogelijk zijn een denkbeeld te geven van hetgeen in den allerlaatsten tijd in Nederland op muzikaal gebied wordt voortgebracht. Eene opkomende beweging, die zeker van artistiek belang mag worden geacht, moet in staat worden gesteld haren weg te ba nen en te vervolgen. Wij vertrouwen dat muzikaal Nederland bereid zal zijn mede te werken tot verwezenlijking onzer plannen, daar het voor den eenigszins ingewijde dui delijk moet zijn, dat het organiseeren der concerten, de honoraria der uitvoerenden, de uitgave en exploitatie der werken groote geldsommen eischen. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging noodigt u uit, haar krachtig te steu nen, door toe te treden als donateur ^min stens 100,in eens of 25,per jaar) of kunstlievend lid 5,— per jaar). In het seizoen 1918'19 zullen zes concerten wor den gegeven, uitsluitend met noviteiten en wel te Amsterdam, Den Haag en Rotter dam, elk twee. Data hiervan worden nader bekend gemaakt. Ook ligt het in de bedoe ling later in andere plaatsen concerten te geven. Men kan zich opgeven bij den heer R. F. P. de Beaufort, Joh.-Verhulststraat 159, Amsterdam. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. In de Meulenhoff-editie verscheen thans ook de Nederlandsche vertaling van Ibsen's aangrijpend tooneelspel „John Gabriël Borkman". De vertaling door J. Clant van der MijllPiepers is goed. Deze uitgave bevat een portret van Ibsen en een van Willem Royaards in de rol van John Ga briël Borkman en een van H. Brondgeest als zijn zoon Erhart. De vereeniging „Haerlem" zendt ons haar jaarverslag. Na een overzicht van de jaren 1917/18, wordt tot toetreding als lid der sympathieke vereeniging opgewekt. Men geeft zich op bij den heer J. J. L. Tadema, Ged. Oude Gracht 91, Haarlem. Leden betalen 2,50 's jaars. Bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maat schappij te Leiden zal een reeks geschrift- jes verschijnen, „Duitsche staatslieden aan het woord" getiteld. Nummer één, zoo juist uitgekomen, is de rede door Prins Max van Baden op 22 Augustus 1.1. gehou den. Van de Hollandia-drukkerij ontvingen wijRusland en de Revolutie, door J. Wel ders. Wij komen op dit belangrijk, helder geschreven vlugschrift de volgende week terug. LETTEREN EN KUNST. Derde lezing cursus Ned. Letterkunde mevr. W. L. Bolding—Goemans. In de middeleeuwen bereikte de devotie in de vereering van Maria haar hoogste zuiver heid, haar grootste innigheid en diepste waarachtigheid. En geen wonder! Men vereerde in haar het hoogste wat de mensch op aarde kent. de Moeder. Zeker de Moe-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3