"r8:rj""l ALGEMEEN WEEKBLAD 10 u"ts' Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. UITGAAN. CINEMA PALACE 12e Jaargang. Losse nummers 1G cents. ZATERDAG 26 OCTOBER 1918 No 43. Het Bloemendoalsch Weekblad. s Prijs per nummer Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentie» 25 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. DE HAARLEMSCHE CENSUUR. Haarlem s nieuwe schouwburg is waarlijk voldoende over de tong gegaan, ueze wees. Daaraan mankeert het niet. De allerzieligste klucht, die Zater dagavond voor de gesloten deuren gespeeld is, in plaats van Heijerman's „Allerzielen", is in alle bladen duchtig besproken. Men kan echter niet zeggen, dat het een goéde pers was. Dehalve „De Maasbode'' en nog een enkele mag men gerust zeggen, dat alle bladen, groote en kleine, die door de Commissie van Beheer georganiseerde klucht hebben afgekamd. En er was reden toe. Bedenkt men hierbij, dat in deze com missie nog verscheidene vrienden en men ners des tooneels, ja zelfs een paar tooneel- schrijvers zijn, dan mag men zich waarlijk wel eens afvragen, wat deze heeren er, in 's Hemels naam, toe gebracht heeft, deze klucht der kluchten te organiseeren. Het publiek, dat de opvoering uit de bladen ^ei - nam, stond er van te kijken. Nu, wij ook, om de waarheid te zeggen. Totdat een i.iededeehng van de commissie van Beheei licht verspreidde. Wij ontleenen er aan: „In een vorige vergadering werd er be sloten de vertooning van „Allerzielen" op Zaterdag 19 Oct. niet toe te staan, doch aan de directie der N. V. Tooneelvereeni- ging in overweging te geven dien dag met een ander stuk te komen. Eensdeels kwam de commissie tot dit besluit omdat enkele leden der commissie het zeer ongaarne za gen, dat dit tooneelwcrk zou worden ge speeld, anderdeels waren er leden der com missie die het optreden van de directie van de Tooneelvereeniging in deze kwestie het adverteeren van de voorstelling ach ter het scltouwburgbeheer en het dreigen met een deurwaarders-exploit zóó inde- licaat vonden, dat zij om deze reden weinig sympathie voor de bewuste voorstelling hadden. In de Dinsdag gehouden vergadering is de kwestie tot in details besproken en kwam de prineipieele vraag op den voorgrond: Heeft de commissie het recht tot uitoefe ning van censuur (natuurlijk niet in de be- teekenis van artikel 188 der Gemeentewet) op de te spelen stukken, ja of neen? En deze zaak is nu bij stemming uitgemaakt. De commissie heeft nimmer een mandaat van den gemeenteraad ontvangen om ook maar eenigerlei censuur toe te passen. Dat dit toch is geschied, vindt in de eerste plaats zijn oorzaak in het feit, dat door meerderen in den gemeenteraad met klem de meening is uitgesproken, vooral het ver heffende in de tooneelkunst voor te staan, de voorstellingen op een zoo hoog moge lijk peil te houden en er voor te waken, dat niemand door de vertooning van een loo- neelwerk werd gekwetst. In de tweede plaats is de commissie onwillekeurig den weg der censuur opgegaan ter wille van enkele harer leden, die een voorstelling van „Allerzielen" liever niet wenschten en uit collegialiteit ten hunnen opzichte, aange zien de verhouding van de commissieleden onderling steeds een zeer goede is ge weest. De commissie heeft thans in een voltal lige vergadering en met meerderheid van stemmen besloten, dat het niet op haar weg ligt, om censuur uit te oefenen en zekerlijk niet in die mate om de opvoering van een tooneelwcrk als „Allerzielen" te verbieden. Wel neemt zij echter het standpunt in, om alleenlijk die gezelschappen uit den Stads schouwburg te weren, welke tengevolge van het mindere gehalte der voorstellingen een goed schouwburgbeheer zouden kun nen schaden." De meerderheid erkent dus, dat zij uit col legialiteit de minderheid haar zin gegeven heeft. Het is natuurlijk heel gemoedelijk van de meerderheid, maar verstandig is het allesbehalve. Enfin, zoon instelling als een Commissie van Beheer voor een schouwburg is hier nog een nieuw insti tuut. Dat loopt maar niet ineens op rolle tjes; zij heeft nu erkend, dat ze verkeerd gehandeld heeft, en het zal wel niet meer gebeuren ook, hopen we gaarne, intus- schen worden de vertooningen van „Aller zielen" in den ouden schouwburg gegeven, wat aan de recettes van den Nieuwen op die dagen niet ten goede komen kan, en ook de „zedelijke" winste is nihil, want of je nu in den eenen of in den anderen schouw burg verdorven wordt, dat komt op het zelfde neer. Het decor is anders, mooier niet veèl; maar de eeuwige verd waar je subiet na afloop in belandt, is pre cies even ijselijk Niet misplaatst is hier echter nog een kleine nabetrachting over deze historie, zoo dunkt ons. ik wed er een lief ding om, dat de heer J. E. M. Sterck, districtsschoolopziener en lid der Commissie van J3eheer, algemeen bekend als goed-katholiek, vreeselijk het land heeft aan dit katholiek relletje. Maar als deze onderstelling juist is, komt de ge- heele blaam van het bespottelijk optreden der schouwburgcommissie nu op het an dere katholieke lid mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wethouder van Haarlem. Immers: van katholieke herkomst is het verzet tegen „Allerzielen" duidelijk. De christelijk-his-. torische burgemeester jhr. mr. W. B. Saud- berg is al veertigmaal in de gelegenheid geweest de opvoering te verbieden, maar heeft er zich wel voor gewacht zijnedel- achtbaarheid te grabbelen te gooien. De christelijk-historische heer .1. M. C. Hoog mag geacht worden van te puriteinsche opvoeding te zijn, dan dat hij weet wat er in den schouwburg te koop is. En de lichtelijk of inniger met het tooneel ver bonden heeren M. Merens, J. B. Schuil en jhr. A. W. G. van Riemsdijk zijn te vaak achter de coulissen geweest om nu voor lamplicht te vreezen, terwijl de eerstge noemde Kreeft, die in „De Dochter van den I'amboer-majoor" een nu niet bepaald ka tholieken welgevallige rol wel honderdmaal speelde, gehuldigd heeft midden in een voorstelling, waaraan ook niet zeer fijnen aanstoot zouden kunnen nemen, om niet te spreken van „Pro domo" des heeren Van Riemsdijk," dat in de witte bioscoop stellig niet wordt toegelaten. Nu vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat zoo'n lieele commissie op den heer Van Riemsdijk na, die, toen tot het verbod besloten werd, afwezig was eenvoudig doet wat mr. Thijssen belieft. Of is het ook eigenlijk mr. Thijssen niet, die hier den pas aangeeft? In „De Stads-Editie" der Oprechte Haar- lemsche wordt door „een geregelde mede werker" uit de school geklapt. In eene andere dan de bewuste vergadering der schouwburgcommissie heeft de heer Thijs sen gezegd „bij zijn jasje te zijn gepakt", omdat er maar één katholieke stovenzet- ster was benoemd. De „geregelde mede werker" trekt de voor de hand liggende conclusie.- In de commissie moet een der leden bij de stovenzetstersquaestie verschrikt ge vraagd hebben of wij nog leven in den tijd van den beeldenstorm. Ziedaar dan de quaestie. In de bisschopsstad Haarlem staat een wethouder onder invloed van machten, die zijn mede-commissieleden aan den tijd van den beeldenstorm doen denken! Maar al zwicht voor die invloeden ook de wethouder en al onthoudt zich ook van verzet de districts-schoolopziener de geheele commissie loopt toch niet aan de teugels van den niet genoemden, doch zeci wel herkenbaren menner Het is ongelooflijk, maar waar de ge heele commissie heeft wél aan den toom- ruk gehoorzaamdUit collegialiteit, het is thans gebleken, enzij had, ver moeden wij, de hand van den menner ook niet herkend. Intusschen is in de laatste raadszitting de zaak ter sprake gebracht. Tamelijk ver standig was wat de heer Reinalda te berde bracht: „Het tooneel dient niet alleen een vermaak, maar een opvoedingsinstituut in den goeden zin van 't woord te zijn. De groote meerderheid van de commissie wenscht geen censuur meer uit te oefenen. Een ieder dient in de gelegenheid te zijn naar den schouwburg te gaan, maar wan neer een stuk wordt opgevoerd dat iemand niet bevalt, dan moet zoo iemand wegblij ven. in den schouwburg dient de kunst ten volle te worden ontplooid." De heeren Heerkens Thijssen en Bomans snappen natuurlijk niet goed waar de com missie \oor dient, als ze toch de stukken die (aan hun geloofsgenooten) aanstoot ge ven, niet mag weigeren. Wat dat aanstoot-geven betreft, moeten wij nog even herinneren aan wat in de me- dedeeling der Commissie van Beheer wordt gezegd, n.l. dat de opvatting censuur toe te passen in de eerste plaats haar oorzaak vond in het feit, „dat door meerderen in den gemeenteraad met klem de meening is uitgesproken, vooral het verheffende in de tooneelkunst voor te staanen er voor te waken dat niemand door de vertooning var een tooneelstuk werd gekwetst." Be heeren veroorloven ons, op te mer ken, dat deze beide zaken, „het verheffende voorstaan" en „niemand kwetsen" nogal eens onvereenigbaar zullen blijken. Wat dei: een verheft, kan den ander kwetsen, wat den een kwetst den ander verheffen, en als men waarlijk de grootschc taak aan vaardt mede te werken aan de verheffing der menschen, mag men werkelijk niet al te bang zijn eens den een of ander een lik uit de pan te geven (of althans de handen voor de oogen te houden, terwijl de too- neelschrijver hun dien geeft). De mensch- heid verheffen zal in onzen tijd uitteraard altijd beduiden, het groote aantal laagge- stemden op zijn minst eens te kwetsen, om nog niet te praten van hen eens even bij de ooren het gelaat omhoog te tillen, opdat ze leeren naar boven te zien. Naar het verhevene. PLAATSELIJK NIEUWS. Distributie-Mededeelingen. BROOD. 73e tijdvak geldig van 25 Oct. t. e. m. 31 Oct. 74e 7 Nov. Directies van Tooneelgezelsehappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADM-NISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem. Programma van 20 totenmet 31 Ootober. Deze week geen toegang voor personen be neden 16 jaar. 1. JOURNAAL. Actueel. 2. VOOR cn ACHTER het VOETLICHT (Komisch.) 3. LA GIOCONDA. Artistiek Piqua. t Drama in 4 Afd. 4. Optreden van Mevr. JEANNETTE FRANCESCA. Opera- en Balladen-Zangeres met JuHN SCHOUTEN, Componist a/d Vleugel. Pauze. 5. EEN HUWELIJK PER TELEFOON. Piquante Oomedie in 3 Afd. Op de Matiné's volledig programma, geen toegang voor personen beneden 16 jaar. Telefonisch besproken plaatsen, welke bij den aanvang der voorstelling niet afgehaald zijn, worden indien noodig, verkocht. 1 Nov. VET. De vetkaart voor de vierde week van hel tweede tijdvak is geldig tot en met 1 November. 5 gram onderbons 2e tijdvak geldig gedurende het geheele 2e tijdvak. KOFFIE. Koffie t. e. m. 31 Oct. V2 ons °P b°n No- 39. van 115 Nov. !/2 40. 16-30 i/2 41. MELK. Melkkaart 2 tot en met 8 elk J/4 liter melk. Bon A 88. KAAS. Verkrijgbaar tot en met 1 November a. s. 1 ons kaas naar keuze. V 01 v e t t,p Gouda met Rijksmerk16 cent per ons. zonder Rijksmerk15V2 Edammer 40 4- tegen den prijs van 14V2 cent per ons. 30 ,121/2 20 -f- 37x/2 cent per pond, 8 Bon A 89. ZEEP. Verkrijgbaar tot en met 1 November 2 ons zachte zeep a 14 ct. per pond. Bon A 90. BRUINE BOONEN. Tot en met 1 Nov. verkrijgbaar 1 ons bruine boouen all ct. per pond. Bon A 91. JAM. Verkrijgbaar tot en met 1 November 1 ons jam tegen den prijs van 11 cent per ons. Bon A 92. SUIKER. Verkrijgbaar tot en met 1 November !/2 pond suiker melis I of bijsoorten melis I tegen den prijs van 15 cent per 1/2 pond. Voor bijsoorten (basterd enz.) is geen maximum prijs vastgesteld. Bon. 1 en 2. AARDAPPELEN. Verkrijgbaar van 26 tot en met 29 October 2 K.G. klei- of zandaardappelen op bon No. 1, en van 30 Oct. tot en met 1 Nov. 2 K.G. klei- of zand aardappelen op bon No. 2. kleiaardappelcn tegen den prijs van 8 ct. per K.G. zandaardappelen 51/2 CARBID. Aan lichtloozc gezinnen, die van gemeentewege een carbidlantaarn ontvingen, zal op Vrijdag 1 November a. s. 1 K.G. carbid worden verstrekt. De verstrekking zal plaats hebben Voor Overveen en Bloem en daal aan de werkplaats van den rijwielhandelaar C. van Maren te Overveen, des voormiddags van 9y2H uur. Voor Vogelenzang aan de Oude School, des namiddags van 2*/23*/2 uur. Bussen mede te brengen. Tegen betaling van het verschuldigde bedrag zijn de bons te verkrijgen Voor Overveen en Bloemendaal aan het distributiebedrijf van des voormiddags 9 uur af. Voor Vogelenzang aan de Oude School des namiddags van 2 uur af. De prijs van de carbid voor hen, die een lamp kochten, bedraagt f 1,52°, voor degenen, die een lamp gratis ontvingen, is cüe prijs verlaagd tot f U,65 per K.G. Res. Bon 36. I1/2 ons RUNDVLi_E8CH of -GEHAKT, indien mogelijk 2 ons. Verkrijg baar op Woensdag 30 October en indien noodig op Donderdag 31 October, tegen de volgende prijzen Goedkoop vleesch ^uitsluitend voor on- en min vermogenden)f 0,70 per pond. Klein vleesch1,50 <iroot 1,80 Eestellingen voorat worden niet aangenomen, ter wijl al het Vieescn aan den winkel tegen comante betaling moet worden afgenaaid. Klein en groot Vleesch zal verkrijgbaar zijn te B1 o e 111 e n d a a 1 en Over veen: bij de aldaar gevestigde slagers, van de» voormiddags 8 tot 12 en des namiddags na 5 uur; te Vogelenzang: in de oude scnool van des voormiddags 8 tot 11 uur. Goedkoop Vleesch voor on- en minver mogenden te B10 e m e 11 d a a 1 bij R. G. Koiiler, Korte Klever laan, van 4—5 uur 's namiddags voor de atueeling Meerenberg, na 5 uur voor de overigente Uver* veen bij G. Vries van 1 tut 2 uur ntuniddaga voor inwoners van Aerdenhout, en van 2 tot 3y2 uur namiddags voor inwoners van Overveente Vo gelenzang in de oude school des namiddag» van 2 tot 4 uur. Het is niet geoorloofd, dat één persoon voor meer dan twee huisgezinnen goedkoop vleesch af haalt, terwijl geen bons meer mogen worden aan geboden, dan het gezin personen telt. Over inhoud en verpakking. Bloemen daal wordt in het algemeen gehouden voor een soort luilekkerland; ,,'t is er eeuwig Zondag," zegt men, „de meeste burgers zijn „er rijk, de winkeliers worden er rijk; de „ambtenaren zitten op 'n zijden kussen." Br zit iets waars in deze bewering. Zoo voor het oog is de materieele verzorging hier vrij goed. Maar is die materieele ver zorging een beter leven, of is ze een der voorwaarden voor een beter leven? Wij zouden zeggen: het laatste. Stoffelijke rijkdom is een gemak, maar waarborgt niet liet geluk. Rijkdom zonder daaraan evenredig groot verstand en ruim mild hart, maakt den mensch, van rent meester Gods, tot een profeet van den Mam mon. Ongemerkt wordt de zaak, die hem moet strekken tot zijn gemak, hem tot last, tot een naijverige kwade godheid die al zijn aandacht in beslag neemt, hem met een ver terend vuur vult en, zie, dan gaat de mensch zicli allerlei verkeerde gewoonten eigen maken, hoe langer hoe minder wetende hoe hij zonder dit bezit zou kunnen bestaan, worden zijne medemcnschen hem steeds meer middelen om nog meer te winnen; hij behandelt ze uit de hoogte en met achter docht, en het eind is, dat niemand hem mag lijden, dat degenen die van hem afhankelijk zijn, vriendschap huichelen, dat de menigte hem haat en dat de verstandigen op hem

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1