r- en Winterstoffen. VICTORIA-WATER A. H. VAN DER STEUR Jr. KERK-AOENDA. Zondag 27 October. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. D. van Maa- nen, Pred. te Burgh; 'sav. uur de heer K. Koopman. „Maranatha", Jongeliedensamenh., voorm. 10 uur, de heer IJzcrinkhuisen, van Amsterdam. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; nam. 5J u„ Ds J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, v.m. 10| u. (in het gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging), Ds. J. L. P. de Meijere, Pred. te Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 u., Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga. OnderwerpMk. 1046&: „Blind en arm". Donaerdag 31 Oct. nam. 12,15 u., Huwelijksinze gening van Gijsbert Aartsen en Aagje Kuiper; 's avonds 7,30 uur: Herdenking vau de Kerk hervorming. Collecte Kinderzorg. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig een ruime sorteering wijzen als op een aiscniiKweKhend voor neem. KijKe mensenen neooen een ruim, nmu halt en een gioot veraianu hoouik, anuers ueugen zij met. Nu, zulke weideu- geuue inensenen Kennen wij in bloemendaal ie over, maar hier moeten nog meer van aeze goeüe soort zien vnjeiijK openoaren, en dan inoet van Bloemendaal uitgaan gees- lelijKen invloed ten goeüe naar net geneeie land. Anders komt het geestelijk sterKe ge deelte des lands, de moderne groote stads geest, die sociaal gezind is, die ware ont wikkeling nastreeit, die volgens het advies van den apostel Jacobus het geloof in wer ken wil omzetten, den rijken hun bezit ontnemen, dwingt hen en hunne kinderen een nieuw leven te beginnen, van voren ai zelf op te bouwen een menschwaardig leven. Want laten wij dit, in tegenstelling mei sommige maatschappelijke overtuigingen elkander goed duidelijk maken, niet rijkdom geeft aan een menschenleven waarde, maar een helder verstand, een mild hart en een gezond lichaam. Wie oppervlakkig is en blijft staan bij wat z'n oogen eu ooren hem te kijken en te hooren geven, hij hecht aan rijkdom, wie tot oordeel des onderscheids is gekomen, vraagt niet naar de ver pakking, maar naar den inhoud zijner me- dcmenschen. De scholen „Het Kopje", die der Bloe- mendaalsche Schoolvereeniging en de open bare M. U. L. O.-school te Bloemendaal en de O. L.-school te Overveen zijn gesloten, vanwege de Spaansche ziekte. Benoeming. Wat wij bij het schrijven over de Promotie van den heer De Fouw voorzagen, is gebeurd. De heer De Fouw is benoemd tot bedrijfsscheikundige aan de chemische fabriek „Naarden'' te Naarden, en zal dus ons dorp verlaten. Te Bloemendaal overleed aan de Spaan sche griep op den leeftijd van 18 jaar Pie- ter Lang, de oudste zoon van de bekende Bloemendaalsche familie van dien naam. Waarom Waarom kost het rund- vleesch te Haarlem ƒ1,a 1,30, te Bloemendaal 1,50 a 1,80 per K.ü. Het is juist, dat voor on- en minvermo genden in onze gemeente goedkoop vleescn te verkrijgen is, doch men kan zeer wel nier onvermogend of minvermogend zijn en toch opzien tegen een zoo abnormaal hoogen prijs als hier geëischt wordt. Als de slagers te Haarlem het vlcesch voor 1,en J 1,30 verkoopen, zal het hun toch zeker niet zoo veel gekost hebben. Lr is geen ïeden om aan te nemen, dat de Bloemendaalsche slagers voor inkoop meer betalen dan de Haarlemsche slagers bij ver koop krijgen. Het verschil tusschen de ver koopprijzen moge al voor de Bloemendaal sche slagers heel voordcelig zijn, voor vele Bloemendaalsche burgcis, die niet tot ae on- of minvermogenden behooren, is het zeer onaangenaam. Waarom wordt aan vreemdelingen in Haarlem in 4 talen kond gedaan, dat zij zich hebben te melden tot het bekomen van een identiteitskaart of contrölepas, terwijl den vreemdelingen te Bloemendaal dit voorschrift wordt bekend gemaakt uitslui tend in de Nederlandsche taal Neemt men aan, dat de te Bloemendaal vertoevende Franschen, Engelschen en Duitschers wèl Nederlandsch kunnen lezen, de te Haarlem verblijvende vreemdelingen niet Be begrooting voor 1919. Men maakt de juiste opmerking, dat verzuimd is op de begrooting voor 1919 een post uit te trek ken voor de bestrijding der kosten, welke veroorzaakt zullen worden door de op 31 December 1919 te houden volkstelling. Evenzeer is verzuimd een post uit te trekken voor de in 1919 te houden overnum- mering. Zeer belangrijk mogen die posten mis schien niet zijn, op eene begrooting, waar op men bedragen van 1,vindt uitge trokken, mochten zij toch niet ontbreken. 3e klasse op f 22,per week wordt ge bracht met tweejaarlijksche verhoogingen van 2,per week tot een maximum van 32,per week is bereikt. Evenals te Haarlem, is thans ook te Bloemendaal een bureau opgericht, dat zich belast met het halen en bezorgen van dis tributiekaarten en bonboekjes. Tegen ondervoeding. We ontvingen een omzendbrief van den volgenden inhoud: Nog sterker dan het vorige jaar, doet zich voor dezen winter de behoefte gevoe len, het onbemiddelde schoolkind voor on- dei voeding te behoeden. Gedachtig aan de goede resultaten van liet afgeloopen jaar de dankbaarheid der ouders, en niet het minst, der kinderen zelt zouden wij gaarne al onze krachten wil len inspannen, om ook dit jaar dit werk weder ter hand te nemen, namelijk den schoolkinderen van Overveen en Bloemen daal, die daarvoor in aanmerking komen, gedurende de koude wintermaanden 4 maal per week een warmen maaltijd te verschaf fen. Verleden jaar toch, konden wij bij de meeste kinderen werkelijk zien, dat de uit gereikte spijzen hun goed deden, hun blo zende wangen bezorgden. Wij ontveinzen ons niet, dat wij moeijijk- heden van allerlei aard te overwinnen zul len hebben. Zorgde het vorige jaar de thans opgehe ven Centrale keuken voor de noodige spij zen, dit jaar zullen wij zelf een houten keukentje moeten plaatsen in den tuin van mej. Zoethout, die zich weer met het toe zicht wil belasten. Er moet geschikt personeel worden ge zocht en op alle manieren getracht worden, de noodige grondstoffen bij elkaar te krij gen. Iedereen weet, hoe moeilijk en kost baar dit in den tegenwoordigen tijd is. Toch hopen we, dat het ons gelukken moge, de circa 120 kinderen voor teleurstel ling te bewaren, zoo ieder een steentje wil bijdragen. Giften in geld, zoowel als in natura, zul len dankbaar worden aanvaard door het comité voor de kindervoeding, mevr. Kool hovenLogeman, mej. C. van Marken, mevr. Schieferdecker. Wij wekken gaarne onze lezeressen en lezers op, den sympathieken arbeid dezer dames te steunen. X Hoewel hij reeds eenigen tijd ernstig ziek was, is dezer dagen toch nog geheel onverwacht de heer J. W. de Wild, hoofd der school te Vogelenzang, overleden. Hij was ruim 25 jaar hoofd dezer school ge weest en werd 57 jaar oud. X Met ingang van 1 November is door B. en W. benoemd tot bewaarder der Oi L. school te Bloemendaal, de heer G. Vallen- duuk te Haarlem. X Als een bizonderheid kan worden ge meld, dat deze week alhier iemand is over leden, van wien de vader, moeder en echt genoot dezelfde geslachtsnaam hadden als de overledene. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij: weduwe Van Hemert, Koepellaan 8, te Bloe mendaal, een bril in étui; P. E. van der Werff, Bloemendaalscheweg 138, Bloe mendaal, een huissleutel; wed. Neelissen, Rampelaan te Overveen, een rozenkrans; Gieske, Zandvoorterweg, Aerdenhout, een rol ijzerdraad; Jonkers, Rampelaan 9, Overveen, een damesparapluie. Verloren; een gouden ring; een zil veren armband-horloge; een portemonnaie een zwarte kous; een grijze kindercape; een blauw katoenen werkbroek; een porte feuille; een rozenkrans; een hondenhals band; een paar glacé handschoenen. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 18 October tot en met Don derdag 24 October. Geboren z. van A. Q. Willebord en D. S. van Noort; z. van J. Tuilenaar en M. Bal. Getrouwd: C. Donker en C. S. Scheltema. Overleden: W. J. de Wild, 57 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: A. Koper, 50 j.; A. Asjes, 44 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Be Haarlemsche Politievereeniging „Ver betering zij ons Streven" heeft aan den gemeenteraad van Haarlem om loonsver- hooging verzocht, en wel in dier voege, dat het aanvangssalaris van een politie-agent Tegen ondervoeding Ter bestrijding der ondervoeding zijn door liet Centraal Genootschap verscheidene koloniehuizen geopend, andere zijn zoo noodig spoedig gereed. Inmiddels kunnen aanvragen om gratis verpleging gericht worden aan de afdee- lingen en aan den administrateur den heer A. C. Bos te Egmond aan Zee. Het overweldigend aantal aanvragen om ondervoede kinderen op te nemen zal on getwijfeld den penningmeester, den heer Til. M. Ketelaar, Joh.-Verhulststraat 9, Am sterdam, de giften voor dit doel in ruime mate doen toestroji.icn. Op Maandag 28 Oct. begint de heer H. C. Verkruysen zijn leergangen over schoon heidsbegrip, en wel ten 4'/ uur en 8 uur in „De Nijverheid", Jansstraat 85, Haarlem. Vrijdagavond hield de Remonstrantsche gemeente te Haarlem een buitengewone al- gemeene vergadering. Het reglement werd in democratischen geest herzien. Twee vrouwen werden in liet bestuur gekozen en de twee door het aftreden der heeren Van der Breggen en Kersbergen opengevallen plaatsen vervuld door de benoeming van de heeren Van der Valk en Tideman. BRIEVEN VAN KLAOS. I. üe zul wel denke, wa's tè nou „Brieve vaan Klaos" Wa mö tè nou betèkene Wie is Klaos en wa kaan tie aon ons te ver telle hebbe Daor za'k oe es gaauw utleg vaan géve. Ik bin, motte wète, huisknech geworre tik wonde tö veur kort in de Bètoeuw) omda 't bij ons in de konterije me nie veur- ütstrèvend genoeg waas, za'k mar zegge. Ik haad al laang tège de vraauw gezeed; we moeste zien, da we arreges terech kwa- me, waor 't 'n bietje béter is, wa da betref, waant ge mö wète, ik bin al vaan jongs- aafaon 'n bietje in de kontermiene gewès aas ik zaag, da 't 'r onrech of druk gepleeg wier. Begrièp te? Op schol waas 'k ök al opstenaot tège de mèster aas-ie mijn of 'n aander naor mijn gedaachte onrechveerdig behaandelde. Laoter toe 'k bij d'n boer kwaam, waas 't ók presies eender. Ik kon mar slech mit 'ten aauwe öpschiete, mar da waas ok al 'n ar ge egois, da vertel ik oe! Aiijn, wa kaan jullie dat èk allemaol schèle, waar ik waas in één woord nie laanger tevrèje mit 't boere-laand en stol- lestèerde, (ik ha vaan d'n bove-mèster, dio me tóch nog wel mög lije, al haad-ie 'n boel laas van me gehad. 't „Nijs van d'n Daag" te léze gekrège vur de avvertenties) toe 'k 't baontje van huisknech vön en 'k bin klaor gekomme! Zóó zit ik nou hier en 'k mö zegge, aas 't zoo blijf, beval 't me hier wèl en de vraauw ok! Toch schijnt 't hier in de bürt ók nie in alle opzichte arreg veruütstrèvend te zijn, achge teminste teraoje gaot nao de hècre van de naie Schaauwburg, zoude nie zegge, da ge hier midde onder de groote lui en de rooje zit. 't Is, ma 'k verzinke, krek of ze zóó üt de klaai komme! Vort minsch, is da nou 'n optrèjé'k Wèt nie, of ik nog oot in aonmerking zal komme veur zun baontje, as 'k 'n póske hier bin, mar da wèt 'k wèl, da'k me kapot zou schao- me eer 'k toch bezwaor makte om 'n stuk te iaote speule, da al 40 keer gespuid wier, zonder da 't 'r iemes aonstoot aan hè ge- vonde! Vort minsch, 't is 'n schaandaol! En 't moiste is, da 't 'r nog 'n rooje bij is ök! Da de Romsche Wethaauwer d'r nou bezwaor tège mak, daor kaan 'k nog in- komme. Meschiens is tie ök z'n ège baos nie, as-ie mijn beslaach, mar 'n sociaol die mót toch vrij zijn, zou 'k zoo zegge. Te- minste Hermaans üt Aarum, die vur de S. D. A. P. bij ons in de konterije dük kwaam spréke (sinds 't möch vaan de boe- re!) die haad 't 'r aaltèd óver. Nie nao de pastoor of den dommenee lustere, mar oe ei ge adée volge! Afijn, ze hebbe toch aaier vur d'r geld genome, 't Is heel verstaandig gewès, da ze nou d'r mee veur den draod komme, da ze d'r ègeluk niks óver te zegge hebbe; dan kunne ze temin ste in de toekoms gin flaoter meer slaon! Vort minsch, 't is, ma 'k verzinke, in de Bètoeuw nog niet zóó èrg! Nee, heur, da val me ijsselijk tège! Zou 't hier nou ök al zoo domperig zijn Da hoop ik toch nie?! Aanders spréke we mekaor nog wel es! Ajuuskes! Klaos. LETTEREN EN KUNST. Onze lezeressen en lezers zullen het dunkt ons, waardeeren, als wij, redactie, opmerkelijk schoone dingen, die wij al lezende hier en daar vinden, nu en dan eens in ons blad voor hen overdrukken. Het volgende is een gedeelte uit het schoone lyrische prozastuk „Gesprekken" van den dichter en kunstcriticus Albert Plasschaert. Wat is een gesprek Een schijnbaar- zorgeloos, zeer-innig zijn. Een keer en een wéderkéer. Een verwacht antwoord, en uw uitgebleven toespraak. Een bal-spel. Een dans en een tegendans. Uw strophe, mijn refrein. Een nachtegaalslag uit een avenu- bosch, een leeuwerikke-vlucht naar hei zware blauw. Wat is het gesprek niet? Het lijkt een overhangend schaatsen-rijden, een beentje-over, zonder moeite. Het is het trekken van 8-en op het ijs, alsof dat niets is, niets. Het is het adieu-wuiven van een gedachte natuurlijk-weg, en het schutten in uw geestes-sluizen van een nieuw schip, een nieuwen weet. Het is dat mijn woor den bij u binnenkomen ais daaglijksclie gasten, en dat ge ze toch aan tafel noodt, zooals vroeger een onderdaan zijn vorst, nu een vereerder zijn Ver-eerde. Het is een verborgen hoofschheid, een verstolen aantal vormen. Gij begint en ik ant woord. Luk-raak, denkt ge Neen. Toen ik begon, stemdet gij uwe stemming op mijn C. Toen gij antwoorddet voelde ik het ge lijk resonneeren. Gij klinkt op en ik klink mee. Uw stem doet de wanden rillen van mijn kamer. Gij zijt een orgel ik ben de vox caelestis niet alleen, maar beurtelings met u. Ik ben de paar-zieke vogel, gij het gaaitje. Gij antwoordt dichtbij of van verre. Beurtelings ben ik de spiegel en gij het nagebootste. We drentelen soms samen over een wei; een bloem, die 't kouter knakte aan akkers zoom (Catullus) viei over uw schoen, en over den mijne. Wij zien te samen de paddestoel, haar Iooze la mellen. Uw vinger raakt de mijne bij hei grijpen naar den jongen vogel die uit het nest viel. Ik ben het open huis, waarin gij wederkeert, ik ben het landhoofd, en uw zee licht tegen mijn palen. Ik ben net bloed, en uit uw hart kom ik. Wat is eeri gesprek niet Licfkoozen, met alle handen. Te samen zwemmen in een kom; hetzelfde water tegen de witte tanden voelen; een zelfde doel over den waterspiegel heen ge zien. Het gesprek is dit alles. Het is ook nog den nacht ingaan en onder het schrik kerig loof der boomen gaan liggen. Het is één veld vol madelieven zien, te saam liet lang-gesteelde knoflookzaad plukken. Het gesprek is dit; langs de stilten gaan tot de Himalayas der gedachten, waar het licht zijn vingers uitspreidt, staat en niet meer vlaagt, waar de dag en de nacht van kristal lijnen eeuwigheid is, waar liet natuur-lijk is te aanbidden met de stem des harten, die een andre muziek speelt dan de gewone van iedren dag. Wat is een gesprek niet? De vereeniging tot bevordering van Beel dende Kunsten, onder beheer van bestuur- deren der maatschappij „Arti et Amicitiae", te Amsterdam, geeft, zooals bekend, haren leden jaarlijks ais premie een gravure of plaatwerk. Over het jaar 1918 wordt als premie uitgereikt een reproductie naar de schilderij van prof. Aug. Allebé, Lethe, be rustend in Dordrechts museum. Vierde avond; cursus Ned. Letterkunde van mevr. W. L. BoldinghGoemans. Na het heldendicht of epos en de kerkelijke of mystieke kunst bloeit dan ook een bur gerlijke letterkunde, die niet minder oud is, maar die eerst later tot uiting komt. De blzonderste vorm van burgerlijke let terkunde vinden we in den roman van den Vos Reynaerde. Deze roman is een lieele wereld op zich zeil", samengesteld als de menschenwereld. Uit welke bronnen werd de roman van de Vos geput? Daar is geen zuiver antwoord op te geven, de gegevens verliezen zich in den nacht der tijden. Die roman heeft door de eeuwen heen allerlei bewerkingen on dergaan en elk van die bewerkingen noemt men in de F'ransche letterkunde een branche of tak. Sedert eeuwen leefden deze verha len in de herinnering der volken, in de 27 takken van den roman de Renard, die in de Fransche letterkunde bestaan, vindt men er in alle dialecten. De Bedevaart van den Vos is misschien het oudste gedeelte de Rechtspraak of Het Pleidooi (Jugcrfient de Renard) het voornaamste en beroemdste deel. Dit laatste werd dan ook bewerkt in het Vlaamsch onder den naam van Reynaert de Vos. Die bewerking heeft den Neder- landschen of beter Vlaamschen dichter aan leiding gegeven tot het scheppen van een nieuw werk, omdat hij de bekende verhalen met nieuw leven bezielde. Het is een groo te verdienste van „Willem die Madoc maakte" (zoo noemdê zich de anonyme schrijver van den Vos Reynaerde). dat hij den geest der parodie zoo uitnemend heeft gevat. Welk een meesterschap toont deze dichter in den bouw van zijn werk! Rey- naert's figuur beheerscht het gansche ge dicht. wordt nog steeds regelmatig met eigen schepen van de Bron te Oberlahnstein aangevoerd. (Nederlandsche Onderneming.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2