Hierin vinden we voor het eerst krachtig en in volle schoonheid het bizondere, het eigenaardig en treffende schilderachtige realisme, dat zoo specifiek Vlaamsch is, uitgesproken. Daarna werd door spreekster een ver gelijking gemaakt tusschen het Fransche voorbeeld en het Vlaamsche kunstwerk. De Vlaamsche Reynaert werd verder bespro ken en enkele hoofdstukken werden gelezen uit: „Reynaert de Vos", uit het midden- nederlandsch herschreven door Stijn Streu- vels. SPORT. Hockey-wedstrijd Bloemendaal IVicto ria I. Als om 2 uur begonnen wordt, verschijnt Bloemendaal met het volgende elftal: Scholten, Van Waveren, Van Beugen Bik, Carp, Qeijl, Blankevoort, IJzerman, De Vries, Westerman, André de la Porte, Lefèbvre. Direct na 't begin ontwikkelt zich een vlug spel, met Bloemendaal iets in de meer derheid. Het kan haar echter niet geluk ken dit in doelpunten uit te drukken en eerst in 't laatste kwartier voor rust weet Wes terman 3 maal voor B. H. C. te scoren. Rust gaat in met 30. Hierna is Bloemendaal volkomen in de meerderheid en De Vries maakt vrij spoe dig goals (50). IJzerman maakt er nog een bij en even voor tijd wordt uit een algemeen opbrengen de 7e gemaakt. Het einde komt dus met een welverdiende over winning voor Bloemendaal. TOONEEL. Haarlemsche Tooneelclub. Donderdag gaf de Haarlemsche Tooneelclub in den stadsschouwburg een voorstelling van ae bekende Parodie op Shakespeare's „Storm" van den heer Nolst Trénité. Het publiek wist het allergenoeglijkste stuk en het goede spel zeer te waardeeren. Het was een uit muntende avond. Femina. Dinsdagavond gaf het Hof- stad-tooneel in den stadsschouwburg mr. Van Rossem's stuk „Femina". Het stuk heeft aardige hoedanigheden, die door het publiek wel werden gewaardeerd. Ook het spel, en niet het minst dat van Annie van Ees, vond terecht veel bijval. De uitgifte van het wekelijksch bulletin van den stadsschouwburg is gestaakt daar de heer Schuil verhinderd is, geregeld voor de redactie te blijven zorgen. HAARLEMSCHE ANNEXATIEPLANNEN. Zooals wij onzen lezers beloofden, gaan wij nu over tot het afdrukken in ons blad van het volgende verweer van burgemees ter en wethouders van Heemstede tegen de door Haarlem voorgestelde grenswijziging. Heemstede, den 27 Dec. 1917. Aan Heer en Gedeputeerde Staten der provincie Noordliolland. Naar aanleiding van uwen brief, d.d. 7 Februari 1917, N°. 96, hebben wij de eer uw college bijgaand stuk als ons antwoord aan te bicden. In deze zeer belangrijke zaak meenden wij den raad niet onkundig te moeten laten van het antwoord, dat wij voornemens wa ren te zenden, zoodat wij het op 5 dezer aan de raadsleden toezonden en het lieten behandelen in de op 11 dezer gehouden ge heime raadszitting. Wij kunnen uw college mededeelen, dat de raad zich in 't algemeen geheel met het antwoord kon vereenigen, alleen wenschte een raadslid, dat wij nog zouden memo- reeren een gedeelte der rede door den heer jhr. mr. D. E. van Lennep, thans lid van uw college, uitgesproken in de raadsver gadering van 7 September 1915, terwijl een ander lid wenschte, dat wij nog in 't bizon der de aandacht er op zouden vestigen, dat bij de door Haarlem voorgestelde grens regeling de kosten wegens subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur en verpleging van krankzinnigen voor het overblijvende ge deelte bijna niet zouden verminderen. Aan den wensch van bedoelde raadsle den voldoen wij hiermede, door te verkla ren, dat inderdaad de kosten wegéns sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur en ver pleging van krankzinnigen nagenoeg niet zouden verminderen en door bij te voegen een uittreksel (zie bijlage A) uit genoemde rede, terwijl wij uw college verzoeken een en ander als eene aanvulling van ons ant woord te willen beschouwen. Burgemeester en Wethouders van Heemstede, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, A. A. SWOLFS. Op 24 October 1906 werd van Gedepu teerde Staten de volgende brief ontvangen: Haarlem, 17 Oct. 1906. Aan Heeren Burgemeester en Wet houders van Heemstede. Wij hebben de eer namens den Minister van Binneniandsche Zaken u mede te dee- len, dat bij den tegenwoordigen stand der ter zijde aangehaalde aangelegenheid, de Minister, overeenkomstig ons nader uitge bracht advies, er van afziet de indiening van een desbetreffend ontwerp van wet bij de Staten-Generaal te bevorderen. Uw college gelieve hiervan aan den raad kennis te geven. Ged. Staten van Noordholland, (get.) VAN TIENHOVEN, Voorz. (get.) A. A. LAND, Griffier. De burgemeester, toenmaals jhr. mr. D. E. van Lennep, deelde dezen brief mede in raadsvergadering van 20 December 1906 en voegde daaraan onder meer toe: „Daar het genoegzaam bekend is, dat „men in de gemeente in het algemeen niet „met die grenswijziging was ingenomen, „was dit een verblijdend bericht en bur gemeester en wethouders meenden ui- „ting te moeten geven aan die blijdschap, „door van het raadhuis de vlag uit te „steken, opdat iedereen kon zien, wat er „gebeurd was. Er moest een einde ko- „men aan den hangenden toestand." De raad beantwoordde de woorden van zijn voorzitter met een algemeen en krach tig applaus. Nu de toestand van rechtsonzekerheid voorbij was, kon gewerkt worden aan de ontwikkeling der gemeente, en er is gewerkt. Het ligt niet in de bedoeling eene opsom ming te geven van alles, wat tot verbetering en verfraaiing heeft plaats gehad, dit zou verschillende bladzijden vullen, alleen aan de voornaamste zaken volgens tijdsorde willen wij even herinneren: 1". ue stichting van een prachtig XVlie eeuwsch raaunuis met aanleg plein in uen- zenuen stijl; 2". ue aanleg van eene goede rioleering in Dijna alle openoare gemeentewegen; 5ue stichting van eene gasiaoriek, met ais gevolg goede straatverlichting door ae geneeie gemeente, en een urietal jaren later, in 1912, ue uitDreiüing tot eene faonek beregend voor eene bevolKing van een-en- twintig duizend zielen; 4'. de aankoop van een terrein voor de gemeente-reiniging, het in eripacht nemen van eene groote uitgestrektheid aangren- zenden njksgrond voor mogelijke uitbrei ding en later de oprichting van den reini gingsdienst met eigen paarden en vervoer middelen; 5". de overname van gasbuizen en de overname van wegen en vaarten van de gemeente Haarlem, ter oppervlakte van ruim cen-en-twintig hectaren; 6". de oprichting van een duinwaterbe drijf met reorganisatie van de brandweer; 7". de vaststelling van een uitbreidings plan voor de geheele gemeente; 8". de aankoop van de buitenplaatsen Bosbeek en üroenendaal, groot ruim zes- en-tachtig hectaren, met belangrijke weg en vaartverbreedingen en de openstelling van het reeds alom bekende prachtige wandelbosch „Groenendaal" met Belvédère; 9". de oprichting van een electriciteits- bedrijf 10". de aanleg van een zwemvijver, spoedig gevolgd door eene zuiveringsin richting en een tweeden zwemvijver; 11". de uitbreiding van het politiekorps, vroeger 3 veldwachters, tot een inspecteur en elf agenten en de stichting van dienst gebouwen op Bosch en Vaart en aan de Glip; 12". het aangaan van overeenkomsten betreffende de bebouwing van een drietal parken en van verschillende andere terrei nen; 13°. de aankoop en ruiling van ongeveer twaalf hectaren weiland en tuingrond voor het brengen van grootscheepsch vaarwater naar de kom der gemeente, met aanleg van toegangswegen en bestemming van ruime terreinen voor uitbreiding der gemeente- gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven en andere doeleinden; 14°. de vervanging, in coulante samen werking met de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij, van de stoomtram door eene electrische tram van de grens van Haarlem naar de kom der gemeente, met belangrijke wegen- en bruggenver- betering; 15°. de aankoop van de buitenplaats Leeuw en Hooft, groot 12 hectaren, voor namelijk tot behoud van de bekende sport ten einen ten zuiden van den Hout; 16". de oprichting van een grondbedrijf, hetwelk de verbreedingen van brug, vaart en wegen bij de Blauwe Brug hielp tot stand brengen, zich bij verkoop van bouw terreinen reserveerde alle gewenschte strooken voor aanleg en verbreeding van wegen en voor verbreeding der Crayenes- fervaart, en reeds gaat beginnen met den aanleg der twee-en-dertig meter breede Heemsteedsche Dreef. Vermeld behoeit niet te worden, dat bijna alle openbare wegen en vaarten aan de gemeente in eigendom zijn overgegaan, zooveel mogelijk verbreed en belangrijk verbeterd; dat voor wegoeplanting en rust banken behoorlijk wordt zorg gedragen; dat Heemstede gas levert aan Bemiebroek en Vogelenzang; dat voor uitbreiding der algemeene begraaiplaats het opgenoogde terrein gereed ligt; dat alle tollen zijn af geschaft; dat een stelselmatig drinkwater- onderzoek heeft plaats gehad; dat regelin gen tnet de gemeente Haarlem zijn getrof fen betreffende het middelbaar onderwijs en de keuring van levensmiddelen; dat ruime bijdragen worden verleend voor leer lingen die de Ambachtsschool en de op te richten nieuwe Middelbare Technische School te Haarlem bezoeken; dat bij de Endenhoutstraat eene voetbrug over de Leidsche Vaart is gebouwd, terwijl er niet tegenop werd gezien bij het graven van het Heemsteedsche kanaal daarover eene nieu we voetbrug te maken; dat op daarvoor aangekocht terrein aan de Molenwerfslaan eene ziekenbarak is gesticht; dat het ververscliingshuis ia Groenendaal geheel is verbeterd en verfraaid; dat door het steunen der woningvereeniging „Berkenrode" de bouw van werkmans woningen is bcorderd; dat; in ver band met de tijdsomstandigheden, de noodige verordeningen en besluiten zijn vastgesteld betreffende werkloosheidsver zekering, middenstands- en tuinbouwcre- diet, betreffende het tijdelijk distributiebe drijf, hetwelk voor eene juiste verdeeling der van rijkswege beschikbaar gestelde le vensmiddelen zorgt, betreffende tegemoet koming in de duurte van brandstoffen en petroleum, betreffende warmwaterver strekking en betreffende eene Centrale Keuken. Wij herhalen, dat het volstrekt niet in de bedoeling ligt eene volledige opsom ming te geven, wij willen alleen even aan- toonen, dat door het gemeentebestuur be hoorlijk werden begrepen de eischen van den nieuwen tijd en getracht werd de ont wikkeling der gemeente in goede banen te leiden. Evenals het in de geschiedenis is voor gekomen, dat een nijver, bloeiend, niets dan eene vreedzame ontwikkeling beoogend klein land plotseling ruw werd opgeschrikt door den, onder voorwendsel van nood dwang ondernomen, echter tegen alle recht en billijkheid indrtiischenden, overval van één groot rijk, zoo öok werd hèt ijverige, vooruitgaande en naar niets dan eene har monische ontwikkeling strevende Heem stede onverwacht wreed verontrust op 12 Februari 1917, door de ontvangst van den volgenden brief met bijlage: Haarlem, 7 Februari 1917. Verzonden 10 Februari 1917. Aan Burgemeester en Wethouders van Heemstede. Wij hebben de eer u mede te deelen, dat liet gemeentebestuur van Haarlem ons een voorstel heeft gedaan tot verruiming van de grenzen dier gemeente, in dien omvang, dat van uwe gemeente bij Haarlem zou worden gevoegd het gebied, aangegeven op de bij dit schrijven behoorende kaart. De redenen, die het gemeentebestuur tot dit voorstel hebben geleid, zijn ontvouwd in het eveneens hiernevensgaande uittrek sel uit een brief van burgemeester en wet houders van Haarlem. Ingevolge artikel 129 der gemeentewet noodigen wij u uit ons over bedoeld voor stel, voor zoo eer dit uwe gemeente betreft, eenigszins spoedig uw gevoelen te doen kennen. De bijlagen kunnen voor uw archief be houden blijven. Ged. Staten van Noordholland, (get.) A. ROëLL, Voorzitter. Coll. M. (get) MEINESZ, Griffier. Wordt vervolgd.) Plaatsgebrek dwong ons eenige artike len naar een volgend nummer te verschui ven; o. m. een antwoord van generaal Snij ders op wat wij in ons vorig nummer schre ven. VAN HIER EN DAAR. Passivistische Republikeinen. Vlaan deren heeft zijn passivistische en acti vistische flaminganten, de activisten, die een autonoom Vlaanderen verlan gen, niet later, maar nü reeds, en voor dit ideaal bereid zijn, hun tegenwoor dige regeering te verzaken, en de passivisten die hetzelfde willen, maar wachten tot la ter, tot België weer vrij is. Blijkbaar heeft ook Zuid-Afrika zijn activisten en passivis ten: de nationalisten, die een republiek wenschen, nu reeds, of zoo spoedig moge lijk, en zich niet wenschen te bekommeren over de tijdsomstandigheden anders dan hoe zij er voor hun strijd het meeste voordeel uit kunnen trekken, en de republikeinen ui ue z,uiu-Aimaauscne vuen. Uuthas) paruj, uie ook een repubneK weiiscuen, maar naar nu met voor wnien strijueu. ue luaistgeiioeiuue uouumg is voor net Dm- scue Kijk op net oogenouk wei een troost, maar voorspelt liaar toen weinig goeus voor ae toeKomst. ueze uouumg kouu uui- aeiijK uit m een onuerscuriu, uat een uei leuen van ue „voiKsiem -reuactie plaatste Uiamens ae reuactie^ onuer een uigezon- uen stuK, waarin werü oetoogU, uat ue /.uiu-Aii iKaansciie Karlij „DlijKOaar wel een ïepuoneK rnogeiijK aclit en uat t tot stand komen van ue unie van zuiu-Airika geen beletsel is voor net streven naar een repu bliek. Het opmerkelijke onuerscnriit ïuiut: „Wat uie toekoms vir ons in sijn sivout veroerg, wie van ons sal Uit se Inpiaas van meer uemocraties lijk 't soms, oi uie loop van werelusake na die oorlog meer autokraties gaan worde, of westerse re- germgsvorme Hul meer en meer sal aanpas bij aie oosterse mouel. Hoe gaat t teens- wooruig in Frankrijk toe, en is t nie waar, dat pres. Wilson die mag sowel als aanleg besit om bij geieëndtieid sells die Keiser te uit-Keiser Wie sal t dus se i Uns is eenmaal repubhkeine, en ons kinders en kindskinders sal dit naar alle waarskijniik- heid in dieseltde mate wees, want ons ouers is dit vir meer dan lüü jaar vóór ons gewees. Wat ons teen opkom in ver band met die republikeinse beweging is in die eerste plek die aanwending van geweld- middele om daartoe te geraak, en in die tweede plek 'n agitasie 'in hier die oorlogs tijd. Als daar mensch is, wat 'n terugkeer verlang tot die republikeinse staatsvorm, en die is daar blijkbaar, niemand kan of wil of sal hulle belet om daarnaar te streef, maar dan moet hul ook oppas en g'n aanleiding gee tot 'n staat van voort durende onrus nie. En dan sê ons ook, dat die agitasie, wat daar op die oogenblik gaande is, nie die indruk gee, dat 't ernstig bedoel is, terwijl dieselfde mense, wat 't voorstaan, agt jaar gelede hul heelemaal gaarne neergeleg 't bij die Unie. Ons kor- respondent wil nog niet beduie, dat gen. Hertzog en ander Afrikaners hul handtee- kening onder ons bestaande Grondwet geset 't met die agterhoofs gedagte„net die eer ste kans wat ons krij, skop ons die hele spul weer onderstebö", of ook beweer, wat beweer werd van sommige Afrikaners bij die Vredesverdrag, wat dit sou aangegaan 't met die afspraak: „net die eerste kans wat ons krij, staan ons uit vir die republiek, wat ons vandaag begrawe" Dan, sê ons, was die regte weg gewees, die weg van ons mense en pres. Burgers in 1877onder werping onder protes. Als die Hofmeijr- vereerders dit onder mekaar eens kan worde, dan het „Onse Jan" in 1882 op 'n kongres te Cradock, in 'n Britse kolonie, al hier-die woorde gebesig: „Wij verkla ren met den meesten nadruk, dat ook wij de onafhankelijkheid van gansch Zuid- Afrika als eindelijke, onvermijdelijke ge beurlijkheid tegemoet zienJa, wij gaan verder, en verklaren, dat er haast geen denkende Afrikaner is, of hij is het in dit opzicht met ons eens". Só meen ons, is die algemeene posisie nog: g'n aktie- we werkdadigheid vir 'n gewelddadige om wenteling niet, maar 'n passief te-gemoet- sien van wat eventueel onvermijdelijk geag word". Hoe men zeepsurrogaten maakt. Het weekblad „De Gezondheid" geeft de vol gende aanwijzigingen om zeep te vervan gen. Pijpaarde of porceleinaarde is een goed reinigingsmiddel voor de handen, nu er geen zeep bijna te krijgen is. Doet men er een weinig soda-oplossing, ammoniak of saponine bij (1 pCt.) dan schuimt en reinigt zij nog beter. Ook waterglas is goed als surrogaat voor zeep, maar voor ons zijn het meest van belang de saponinehoudende planten. De wortel van het zeepkruid (Saponaria Officinalis) wordt met een twintigvoudige hoeveelheid water en een weinig soda ge kookt en geeft een goede reinigende oplos sing; zoo ook: De bladeren van de spurrie (Spergula Arvensis); De bladeren van het duizendgraan (Her- niaria üjabra); De bladeren van den gewonen klimop; De zaden van de wilde kastanje; De zaden van den bolderik (Agrostermo- na Githago). Om nu de saponine-houdende vloeistoffen uit de genoemde plantendeelen te krijgen, maakt men alles goed fijn en trekt men ze met heet of koud water uit. Een goed zeeprecept is: Kastanjes (liefst onrijpe) te schillen, fijn te maken en met water te koken. Dan laat men het water grootendeels verdampen en de rest kneedt men met pijpaarde. Vlaanderen's stedenschoon. In „Het Vlaamsche Nieuws" (15 Sept.), schrijft Raf. Verhulst over Lier, dat zwaar geleden heeft van het Duitsche en Engelsche geschut: Te

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3