ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. UITGAAN. CINEMA PALACE 12e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1918 No 44. Het Bloemendnalsch Weekblad. Prijs per jaar ƒ4.- Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: p •n Advertentiën 25 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. GEMEENTEBESTUUR. Donderdagmiddag te 2 uur kwam de raad bijeen ter behandeling van een uit gebreide agenda., waarop als slotnum mer de begrooting van 1919 prijkte. Ge lijk bij de zittingen vlan den laatsten tijd gebruikelijk schijnt te worden, werd ook deze voorafgegaan door een vergadering met gesloten deuren, die tot halfdrie duurde. Eerst waren echter de geloofs brieven van het nieuwe raadslid, den heer J. G van Ivessel. onderzocht en, zooals het met geloofsbrieven bijna altijd gaa.t, goedgekeurd. Op den heer Jhr. Mr. Teding van Berk hout na, was de raad voltallig. De bur gemeester presideerde. Ingekomen stukken. Door do Bloemendaalsohe Vereeniging voor Volkstuinen was een verzoek inge diend om haar in gebruik af te staan de onbebouwde terreinen, gelegen aan de Rampenlaan en iu Bentveld, non de ge meente Bloemendaal toebehoorend, en haar voor het jaar 1919 een subsidie te verleenen. De raad besprak het verzoek eenigen tijd en veroenigde zich daarna met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om het verzoek in te willigen, te weten van 1 Januari 1919 tot 1 Januari 1920, en een subsidie te verleenen, groot vijfhonderd gulden. Hoewel de verlichting op Rolland en omgeving thans zoo goed mogelijk gere geld is door hot aanbrengen van elec- trisch licht cn carbidlampen, blijkt deze toch nog niet voldoende te zijn. Ten minste Burgemeester en Wethouders ont vingen den laatsten tijd nog zooveel aan vragen om een clectrische verlichting, dat zij daarin aanleiding vonden om den raad voor te stellen alsnog in 71 wonin gen licht te laten aanbrengen, waardoor de kasten tot oen bedrag van 2920,50 zouden klimmen. Verder werd medege deeld dat door de bewoners, die het kun nen betalen, eenige bijdragen in' de kosten worden geleverd. In dezen vorm voorgesteld, kon de raad moeilijk anders besluiten dan ook deze verlichting toe te staan. Die 71 gezinnen kunnen toch ook niet in donker zitten, wanneer de geheele gemeente zioli in electrisehe lichtgolven baadt. Op een verzoek van de pas opgerichte Commissie voor kindervoeding om een bijlage uit de gemeentekas te mogen ont vangen. werd afwijzend beschikt, niet tegenstaande Burgemeester en Wethou ders hadden voorgesteld hiervoor hon derd gulden beschikbaar te stelleh. De heer Laan had n.l. te kennen gegeven, dat z. i. het verstrekken van subsidie aan een dergelijke commissie niet op den weg der gemeente lag, maar liet particulier initiatief voldoende in de behoeften kon voorzien. Alleen wanneer dit ontoerei kend blij kv, kan de gemeente bijspringen. Toegeeflijker betoonde de raad zich ten opzichte van een verzoek der afdee- liug Bloemendaal van den Algemeenen Xcderlandsöhen Ambtenaarsbond en keurde goed een voorstel van Burge meester eu Wethouders om in den ko menden winter, evenals in het afgeloopen winterseizoen, aan on- en minvermogen den een toeslag op brandstoffen te geven ten bedrage van f 1.25. f 1,— of f 0,75 lier brandstoffencenheid, naar gelang van de' inkomsten en de gezinsomstandig heden van gegadigden. Ten behoeve der distributie keurde de raad vervolgens goed, dat geveld zullen worden 21 Eiken langs dc ZanJvoorter- laun om den andere tussolien den Van Lennepweg en Kocduinsweg, 4 Linden iu do Bus'ken Huetlaan vóór den politie post, 1 Iep aan den Lage Duin en Daal- scheweg tussc'hen de Mollaan en de ga rage van het lxotol en voorts eenige Eiken op den Vijverweg van den Bloemendaal- scheweg ;if tot- de bocht bij! ihet liuis van Mr. Tideman. De ingekomen stukken waren hier mede afgeloopen. Runt 3 betrof een verzoek van den beer A. Meijer, te Haarlem, om ont- hcffing van de bouwverordening voor het verbouwen van het perceel hoek Mil i- tairenweg en Blocmendaalsclieweg. Aan gezien het perceel toch reeds te (dicht bij' den weg staat en door het aanbren gen van een erker dit er nog erger op zou worden, werd op hetl Verzoek afwijzend beschikt. De Zeeweg. Alvorens aan de afwerking van dit punt te beginnen, betuigde de voorzitter zijn dank aan do commissie met wie liij zoo aangenaam had samengewerkt ter bereiking van bet lang begeerde doel. In de vorige zitting was de commissie afgetreden, nu de quaest ie van den weg tol een bevredigend einde was gekomen. Xu kwam de Voorzitter met liet voor stel om ten behoeve vau een goed be heer bij de uitvoering Van den |aan te leggen weg in te stellen een Commissie van Bijstand. Op aanbeveling van Bur gemeester en Wethouders benoemde de raad hierin de heeren (alphabetiscli) jlir. Mr. .1'. Teding van Berkhout, I. Bispinck, J. C. Laan. C. J. van Tienhovcn en als voorzitter den wethouder A. J. da Waal Malefijt. Alvorens zijn benoeming te aanvaar den, maakte de heer Van Tienhoven zijn meening duidelijk hoe hij zou wensclien dat de commissie werkte. Wij hebben thans onzen zin. zei spreker, de weg komt er. Doch de tijden zjjn er niet naai- om a tort et a travers dezen aam te leggen. Daarom is het gewensctht dat eerst door dc commissie een begrooting wordt opge maakt, deze dan aan den raad te .over leggen en vervolgens een tijd van (bijv. 10 jaren te stellen om den weg gereed te maken. Dit neemt echter niet |weg da.t al 'vast begonnen laan worden jn afwachting van betere tijden. Zijn die eenmaal gekomen, dan kan een nieuwe fccgrooting gemaakt, worden. Ook is het niet geweascht den weg, in zijn geheel aan te besteden en wil spreker dit in gedeel ten doen geschieden en voorts ieder jaar opnieuw een crediet hiervoor beschikbaar stellen. IX- lieeren De Roo van Alderwerelt en Mr. .lacometti betuigden hun instemming met het gesprokene en ook de Voorzitter zeide, er zijn goedkeuring aan te kunnen hechten. Daarna werd de Commissie overeenkomstig- het voorstel van Burge meester en Wethouders benoemd. De heeren namen hun benoeming aan en de raad applaudiscerde. Vervolgens kwamen Burgemeester en Wethouders met het voorstel om vast te stellen een verordening, regelende de .sa menstelling en den werkkring der Zee weg-Commissie. De lieer De Roo gaf in overweging om te bepalen, dat de Com missie het recht zal verkrijgen om zich een deskundige toe te voegen, waarop de Voorzitter antwoordde, dat zij daartoe bet recht bezit. Zonder verdere gelach tenwisseling werd daarna dc verordening als volgt vastgesteld: Art. 1. De Commissie tot bijstand van Burgemeester eu Wethouders in liet toezicht! op het 'beiheer en het onderhoud van de aangelegenheden ten aanzi -n van den te maken weg van Overveen haair Zandvoori, voert den naam van „Zeeweg- Commissie". A r t. 2. De Commissie toestaat uit vijf leden, den Voorzitter daaronder be grepen. Bij afwezigheid of ontstentenis van den Voorzitter wordt deze Vervangen door een der andere leden van liet College van Burgemeester en Wethouders, door dat College aan te wijzen. Art. 3. De Voorzitter en de leden treden jaarlijks af op den eersten Dins dag van Septerhber. De aftredenden zijn terstond weder be noembaar. A rt. 4. De door tusschentijdsclie (ont slagname, aftreding als raadslid of door overlijden opengevallen plaats, wordt binnen t',wee maanden door den Ge meenteraad aangevuld. Biclioudens1 het geval, dat zij ophouden 'leden van den Gemeenteraad te zijn, blijven de leden der Commissie bij tus- schentijdsche ontslagneming in functie, totdat hun opvolgers hunne benoeming hebben aangenomen. Art. 5. De Commissie vergadert zoo dikwijls als zulks door den Voorzitter oil door t wee leden wordt, noodig geoordeeld. Dc vergaderingen worden belegd door tien Voorzitter, die zorgt, dat ieder lid, spocdeisohende gevallen uitgezonderd, tenminste tweemaal 21 uren voor liet houden eener vergadering schriftelijk wordt opgeroepen. A r t, 6. Onverminderd het bepaalde bij Art. 101 der Gemeentewet vervult een der Gemeente-ambtenaren, daartoe door Burgemeester en Wethouders aan te wij zen, de functie van Secretaris der Com missie. Art. 7. De Commissie mag niet be raadslagen of besluiten, zoo niet buiten den Voorzitter ten minste twee leden tegenwoordig zijn. Kan dientengevolge eene vergadering niet doorgaan, dan Wordt zooi noodig, met een tusschentijd van ten minste 21 uren, ene nieuwe vergadering belegd, waarin de aanwezige leden beraadslagen en be sluiten over de alsdan op do oproepings briefjes te vermelden onderwerpen. De besluiten worden bij volstrekte meerderheid van stemmen genomen. Bij staking van stemmen beslist die van den Voorzitter. Art. 8. De Commissie doet aan Bur gemeester en Wethouders alle zoodanige voorstellen en mededeelingen, als zij in het belang van het tot stand komen !van den Zeeweg nuttig en noodig oordeelt. Zij is verplicht Burgemeester en Wet- lioujders met den stand van zaken op de hoogte te brengen, zoo deze daartoe hun verlangen te kennen geven. A r t, 9. Zij houdt, onverminderd de controle van Burgemeester en Wethou ders, nauwlettend toezicht op de finan- rieele aangelegenheden en brengt daar omtrent eens in het kwartaal verslagl uit aan Burgemeester en Wethouders. Art. 10. De Commissie is bevoegd den Gemeente architect en andere amb tenaren in dienst der Gemeente hare vergaderingen te doen bijwonen en van hen inlichtingen, den aanleg van den Zeeweg betreffende, te vorderen. Art. 11. Deze verordening treedt in werking op den dag barer vaststelling. Door, het aanvaarden van de denkbeel den van |den hoer Van Tienhoven wafi het niet noodig het voorstel van Burgemees ter eu Wethouders tot het aangaan eener gc ldleening, groot 300.000 gulden te be handelen, zoodat dit verviel' cn werd aam de Zeeweg-Commissie een crediet van 10.000 gulden verleend. In een der vol gende zittingen zal de Commissie met ge detailleerde voorstellen komen. De Zeeweg was hiermede afgehandeld. (P,unt 5, het doen van betalingen uit den post „Onvoorziene Uitgaven", werd goedgekeurd tot een bedrag van f 1244,25. Thans begon de raad aan de g e 1 d 1 e e- niugen. •Ten eerste een tijdelijke, waarbij Bur gemeester en Wethouders werden ge- malchtigd om, ter voorziening in liet mo gelijk gebrek aan kasgeld, in den loop van het jaar 1919 eene tijdelijke, geld- leening aan te gaan van ten' hoogste f 500.000,tegen een rente van niet meer dan 5 af te lossen vóór of op den 31en December van genoemd jaar; cn deze af te lossen en de rente te vol doen uit dc gewone geldmiddelen der Gemeente. In een Memorie van Toelichting deel den Burgemeester eu Wethouders mede, dat in den loop van het (jaar 1919, behalve voor de normale behoefte aan kasgeld, een bedrag van ongeveer f 200.000, noodig zal zjjn voor den woningbouw aan de Rampenlaan en f 100.000,ten behoeve van het levensmiddelenbedrijf, zoodat een bedrag van f 500.000.wel noodig i.^ pm niet de zekerheid te Rebben in don loop van het jaar 1919 weer eene kiasgeldleening te moeten aangaan, wat met het oog op de te verwachten rente stijging minder gewensoht is. De tweede leening betrof Me voorzie ning iu de kosten van: a. het maken van putten voor lQr per- ceelen aan den Kinheimweg; l. het verbreeden der boschwegen en Brederodeweg c. het tot bouwland geschikt maken van een perceel aan den Zand voor terweg d. liet maken en uitvoeren van Zeeweg plannen e. rioleering van het Binnenpad; f. aankoop van straatklinkers voor den wegaanleg op het terrein van den woningbouw g. aankoop van grond tot verbreeding van wegen h. aanbestedingskosten van den woning bouw aan de Rampenlaan; i. terreinopliooging voor den woning bouw aan de Rampenlaan j. bijdrage iu de bouwkosten van 11 mid denstandswoningen aan de Ram- penlaan; k. aankoop van perceel Bloemendaal- scheweg No. 153; aankoop van 10 pcrceelen aan den Kinheimweg tv. aankoop van grond voor schoolbouw. Burgemeester en Wethouders stelden voor dienovereenkomstig eene geldlee- niiig aan te gaan van ten hoogste Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADM-NISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem. Van 1 tot 7 November AMUSANT PROGRAMMA voor jong en oud. Hoofdnummer: OP DE PEOEF SESTELD. Klucht in 4 afd. TnsschennummerTIPS EN TAPS. Muzikale grappenmakers. Verder uitgebreid programma, waaronder: de werking der TANKS. Laat geen angst voor ziekte u beletten ons theater te bezoeken, de zaal is hoog en friseh, wordt goed geventileerd en wordt steeds gedesinfecteerd door perolien-bespuiting. 230.000,— tegen een rente va'niniet meer dan 5 "l«, onder bepaling dat van Ideze geldleening jaarlijks, aanvangende in liet jaar 19*20. zal worden afgelost een be drag van f 9000,en dat de rente en aflossing zullen worden voldaan uit de gewone geldmiddelen der gemeente. De raad keurde zonder noemenswaar dige besprekingen beide leeningen goed. Hierna werd een suppletoire begroor ting voor den dienst 1918, opeen bedrag van f 197.939,goedgekeurden werd iu de Verordening voor de plaatselijke schoolcommissie art. 3 aldus veranderd: „Voor-elke periodieke aftreding wordt „ide aanbeveling in het laatste kwartaal ,,van elk jaar door Burgemeester en Wet houders ingediend." Tot lid dezer Commissie werd herbe noemd de heer B. M. A. Carp. Dr. Bornwater verlaat de vergadering zijn patiënten wachten hem.) Als laatste punt. der agenda! werd thans behandeld de Begrooting voor 1919, waarbij geen algemcene beschouwingen werden gehouden. Op verzoek van eenige leden werd be gonnen mot Re uitgaven. De jaarwedden en toelagen voor amb tenaren en bedienden ter Secretarie, den concierge en de boden werden verhoogd van f 12.470,op 13.670, De kosten vau toezicht en van invorde ring der plaatselijke belastingen werden verhoogd van f 2G00,op f 2900, De jaarwedde van den opzichter over do gemeentewerken werd met 'f 200, verhoogd. De heer Laan nam deze gele genheid te baat om eenige woorden van hulde te brengen aan dezen ambtenaar en stelde voor diens titel te veranderen in directeur van gemeentewerken. Het voorstel verwierf aller instemming en dienovereenkomstig werd besloten. De jaarwedden van den gemeente-ar chitect en van den doodgraver werden verhoogd met respectievelijk f 200,en f 78,dc loonen der werklieden met f 1,50 per week. Een beduidende verlaging werd aange bracht op den joost onderhoud van stra ten en pleinen en na anxpele gedachten- wisseling gesteld van f 23.500,— op f 14.500,—. "Waterleid ing. Tusschen de be drijven door behandelde de raad hierna do begrooting voor de Waterleiding en stelde deze, eveneens na uitvoerige ge- «lachtenwisseling, die niet tot bepaalde besluiten leidde, vast op een bedrag van 57.000,—. De jaarwedden der agenten van politie werden verhoogd van f 23.825,op f 27.450,—. De kosten voor de rijwielen werden verhoogd van f 1175,op f 1575, De jaarw edden der onderwijzers onder gingen een verhoogiug van f 67.000,op f 68.875, De subsidiën aan vereenigingen wer den verhoogd van f 2681,op f 2716, en de duurte-tocslag op de wedden Van gemeente-ambtenaren van f 19.000,op 20.000,—. Door de opheffing der Centrale Keu ken werden de kosten der levensmidde lenvoorziening en andere crisis-uitgaven verlaagd van f 90.000,op f 70.000, Verder werden geen wijzigingen in de uitgaven aangebracht en deze goedge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1