EMSER WATER INFLUENZA, KERK-AOENDA. Zondag 15 December. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 19 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatha", Jongeliedenaamenk., voorm. 10 uur, Da. J. P. Eggink, Pred. te Velsen; 'a av. 6J uur, de heer K. Koopman. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; nam. öj u.. Da. J. C. Brussaard. HAARLEM. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansatraat, geen opgaaf ontvangen. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Ds. Boender», Pred. te Haarlem. uit den aard der zaak voor rekening van Bloemendaal. Dat Bloemendaal nog een en ander vergoedt, wordt gecompenseerd door het behouden van een 4 meter breede strook aan de oostzijde, die mogelijk maakt te zijner tijd onder den vorm van aansluitings- recht op grondverkoop de gemaakte onkos ten van hen, die aan den weg bouwen, terug te krijgen. Een plan tot uitvoering van het werk in eigen beheer heeft nooit bestaan. De werkeloosheid zou met dit werk niet worden bestreden? Het uitgetrokken be drag voor werkloon is 100.000,1 De gemeente heeft dan ook niet met het woord: werkeloosheid „geschermd", maar serieus mede bestrijding der werkeloosheid bedoeld; op grond daarvan zijn aan de gemeente faciliteiten verleend. Wij zijn benieuwd of onze medewerker hierop nog iets in 't midden te brengen heeft. (Red.) FEMINISME ..EN" GEMEENSCHAPS BELANG. (Ingezonden.) Zeer geachte Heer Redacteur, Vergun mij, naar aanleiding van het schrijven an den heer Van der Pol, de zaak van eene andere zijde te belichten. Ik behoor allerminst tot de ultra-feminis ten, die per se eene vrouw in gemeenteraad of elders willen verkozen zien. Uitslui tend zou ik voor zulk eene verkiezing wer ken, wanneer zich in eene gemeente een of meerdere werkelijk geschikte candidaten voordoenvrouwen van takt, karakter en verstand, die door daden hebben getoond een warm gemeenschapsgevoel te bezitten en die over voldoende vrijen tijd beschikken om haar taak als raadslid ernstig op te vatten. Maar dan zou ik ook con amore voor zulke candidaluren ijveren, tot welke poli tieke partij zij ook behooren, behalve wan neer zij zich fanatiek in een of andere rich ting hadden betoond: dus ook nooit eene ultra-feministe op den voorgrond willen brengen. Het is inderdaad m. i. voor het welzijn van onze samenleving van grooter gewicht, dat bij de oplossing van tal van maat schappelijke en andere problemen, deze óók door den bril van een of meer hoog staande vrouwen worden bekeken dan dat de eene of andere partij door de verkiezing eener vrouw wat versterkt of verzwakt wordt. Kijk, de man is volgens onze wetten het hoofd van hei huisgezin, maar ieder weet, dat mist die huishoudens het best mar- cheeren, waar feitelijk de vrouw in huis den schepter zwaait en toch den takt heett om in de meer ernstige gevallen raad en steun bij haar echtgenoot te zoeken. Kort om: waar practische, harmonische samen werking tusschen de sexen bestaat. In het groote huishouden van den staat zijn, laat ons dit eerlijk toegeven, de meeste belangen van dien aard, dat zij wegens de meer technische, wetenschappelijke ontwik keling, welke zij vereischen, in vele geval len beter door mannen, dan door vrouwen kunnen worden beoordeeld. Maar wij leven nü in een tijdperk van snelle evolutie op het punt van tallooze vraagstukken van humanitairen aard waarbij juist in de hoogste mate de in vloed van vrouwelijk, moederlijk in zicht gewenscht is, en dat zijn waarlijk voor het overgroote deel geen kwesties van uitsluitend feministischen aard, maar vraag stukken, van welker redelijke, rechtvaardige oplossing het zal afhangen, of de mensch- heid spoedig op zal gaan tot een blijde, hetere wereld of voor het grootste deel een vreugdeloos bestaan zal blijven leiden, zooals tot dusverre onder uitsluitend man nelijke leiding werd bereikt. Weet ge, wat al zoo tot het ongeschre ven program van actie van feministen be hoort, hier en over den geheelen aardbol? Geschikte oplossingen zoeken voor: pa cifisme en volkerenbond, alcoholisme, ze deloosheid, te lange werkuren, gelijk loon voor gelijken arbeid, ouderdoms- en armen verzorging, slechte hygiënische- en dito woningtoestanden, snel recht, vervalsching van levensmiddelen, verbeterde opvoeding, vakopleiding, enz., enz. èn rechtvaardi ger huwelijkswetgeving. Dét is het soort van belangen, waarvoor de vrouw, juist wijl zij vrouw is, haar hart in den regel warmer voelt kloppen dan de man, zoodra haar gevoel van maatschappe lijke verantwoordelijkheid is ontwaakt, en waarvoor vrouwen uit alle richtingen, véél meer dan de mannen, ongeveer dezelfde oplossingen verlangen. Het gemeenschappelijk domein van actie van de vrouwen stelt haar streven dus min of meer boven de politieke partijen en ook daarom is veel goeds van hare mede werking te verwachten. Helaas nemen politieke strijd en einde- looze, onverkwikkelijke debatten in onze Kamers en zelfs in eenige gemeenteraden een steeds grooter plaats. Tal van hervor mingen blijven ongedaan, eenvoudig omdat meer en meer „pour la galerie" wordt ge sproken door de felste politieke drijvers. In den grond van de zaak zijn de tegen stellingen echter niet zoo groot hetgeen zonneklaar blijkt, wanneer dezelfde heet hoofden in commissorialen arbeid in klei ner kring, buiten pers en publiek, moeten samenwerken aan de oplossing van een of ander vraagstuk: de vrouw zal die tegen stelling nu helpen overbruggen. In de beraadslagingen van de gemeente raden, en voornamelijk in kleinere gemeen ten, speelt gelukkig de politiek niet zóó'n groote rol, zoodat reeds dikwerf mannen daarvoor werden gekozen, die buiten de partijen stonden, z.g. wilden eenvoudig wijl een groep kiezers hen kende en ver trouwde. Dit acht ik een zeer hoog en onbevangen standpunt. Daar moet het heen. Liefst zóó zou ik ook in het algemeen één of twee vrouwen in onzen gemeente raad verkozen wenschen te zienomdat zij het vertrouwen en de achting van hare me deburgers hebben verworven en men ge voelt dat van haar invloed iets goeds voor den gemeenteraad zal uitgaan, aanvullende wat er tot dusverre aan heeft ontbroken. Dus als regelniet de vrouw benoemd, om dat zij tot een of andere politieke partij behoort. Hare beste intuïtieve faculteiten als vrouw zouden m. i. door dat vrij staan van politiek verband beter tot hun recht komen, dan indien zij gebonden was door een politiek program. Het spreekt vanzelf, dat, indien eene par tij eene vrouw zulk een hooge plaats op hare lijst aanwijst, dat zij vrijwel zeker is, gekozen te worden, zij dit voorrecht dank baar moet aanvaarden. Maar beter voor het algemeen belang acht ik het, indien de vrouw verkozen wordt door een groep kie zers uit allerlei richtingen. Niet aangeslo tenen zijn er immers bij massa's óók wijl zij wars zijn van politiek. Op deze wijze behoeft ook geen partijbestuur er toe over,1 te gaan om een zijner zetels in gevaar te brengen. Zóó ver zou ik zelfs gaan, dat ik als Vrij-Liberaal met genoegen zou ijveren niet alleen voor de candidatuur van eene ge schikte candidate van een der linksche par tijen en hare eventueel© plaatsvervangster, maar als ik b. v. onder de anti-revolution- nairen, christ.-historischen of roomsch-ka- tholieken eene vrouw ontdekte, die ik bij uitstek geschikt achtte om met de andere candidaten samen te werken en mij gebleken zou zijn dat zij in het algemeen gevoelt voor ons ethisch feministisch streven, ik niet aarzelen zou, hare eigen partijgenooten voor haar op te wekken. Maar nogmaals: aan onze pioniersters moeten bijzonder hooge eischen gesteld worden. Aan haar de schoone taak om het type te scheppen van de welkome help ster in onze verschillende regeeringslicha- men en zich boven de partijen te verhef fen. Dre. P. v. Heerdt tot Eversrerg Quari.es v. Peeorh. PLAATSELIJK NIEUWS. Distributie-Mededeelingen. Bonboekjes. Bons geldig van 14 Dec. tot en met 20 Dec. a. s. Bon B 37 1 reep chocolade. B 38 1 ons kaas. B 39 2 ons jam. B 40 1 2 pond bruine boonen. B 41 1/2 pond suiker. B 42 1 pond gecondenseerde taptemelk. B 43 over te leggen bij vetbon 10. Res. Bon. 45 (groen) 1 ons gort. Zie voor nadere bijzonderheden bieronder. BROOD. 79e tijdvak geldig van 14 Dec. tot en met 22 Dec. 80e „23 Dec. 31 Dec. Bon 15 en 16. AARDAPPELEN. Verkrijgbaar van 14 Dec. tot en met 17 Dec. 2 K.G. op bon No. 15. Verkrijgbaar van 18 Dec. tot en met 20 Dec. 2 K.G. op bon No. 16. Prijs &V2 cent per K.G. Er zullen zandaardappelen worden beschikbaar gesteld. VET. (Boter, Melange A en B, Margarine). 2e tijdvak. 9e week geldig van 9 Dec. tot en met 17 Dcc. 10e 18 Dec. 26 Dec. lie „27 Dec. 4 Jan. 12e 5 Jan. 13 Jan. 5 gram onderbons le tijdvak geldig gedurende bet geheele 2e tijdvak. Op bon 10e week van de Vetkaart zal slechts boter, melange of margarine worden verstrekt, wanneer daarbij wordt overgelegd Bon B 43 uit het Levensmiddelenboekje. MELK. Verkrijgbaar van 14 Dec. tot en met 20 Dec. Nos. 51 tot en met 57, elk 1/io liter melk a 2 cent. KOFFIE. Van 1 Dec. t. e. m. 15 Dec. t/2 ons °P hon No. 42. 16 Dec. 31 Dec, l/2 No. 43. Bon B 37. CHOCOLADE. Verkrijgbaar tot en met 20 December 1 reep eenbeidachocolade tegen den prijs van 12]/2 cent per reep. Bon B 38. KAAS. Verkrijgbaar tot en met 20 December 1 ons kaas naar keuze. Volvette Gouda met Rijksmerk16 cent per ons. zonder RijksmerkI&V2 Edammer 40 tegen den prijs van 14V2 cent per ons. 30 12V2 20 37!/2 cent per pond, 8 Wanneer de verlangde soort is uitverkocht, ge lieve men genoegen te nemen met een andere. Bon B 39. JAM. Verkrijgbaar tot en met 20 December 2 ons jam tegen den prijs van 11 cent per ons. Bon B 40. BRUINE BOONEN. Verkrijgbaar tot en met 20 December l/2 pond bruine boonen tegen den prijs van 11 cent per pond. Bens B 40, waardoor één of twee gaten zijn ge slagen, zjjn ongeldig. Bon B 41. SUIKER. Verkrijgbaar tot en met 20 December l/2 pond suiker melis I of bijsoorten. Melis I tegen den prijs van 15 cent per 1/2 pond. Voor bijioorten (basterd enz.) zijn geen maximum prijzen vastgesteld. Bon B 42. GECONDENSEERDE TAPTEMELK. Verkrijgbaar tot en met 20 December 1 pond gecondenseerde taptemelk legen den prijs van 30 cent per pond. Bon B 43. VET. Over te leggen bij Vetbon No. 10. (Geldig van 18 Dec. t. e. m. 26 Dec.) Res. Bon 45 (groen) GORT. Verkrijgbaar tot en met 20 December 1 ons gort tegen den prijs van 13 cent per pond, 2V2 cent per ons. Res. Bon 46 (groen) SCHAPENVLEESCH. Verkrijgbaar 1 ons schapenvleescb, uitsluitend voor inwoners van Overveen en Aerdenhout op Zaterdag 14 December. Goedkoop vleesch (uitsluitend voor on- en min vermogenden)f 0,70 per pond. Bout en coteletten1,20 Bestellingen vooraf worden niet aangenomen, ter wijl al het Vleesch aan den winkel tegen contante betaling moet worden afgehaald. Bout en coteletten zijn te verkrijgen te Overveen bij slager VRIES van des voormiddags 11 uur af. Goedkoop Vleesch voor on- en minver mogenden bij slager VRIES van 22!/2 uur namiddags voor inwoners van Aerdenhout; van 2V23L/2 uur namiddags voor inwoners van Overveen. Overige ingezetenen gelieven Bon 46 (groen) te bewaren, waarop later zoo mogelijk nog zal worden verstrekt. Het is niet geoorloofd, dat één persoon voor meer dan twee buisgezinnen goedkoop vleesch af haalt, terwijl geen bons meer mogen worden aan geboden, dan bet gezin personen telt. Al bet vleesch wordt verkocht met been. Bibliotheek „Klein Hartenlust". Kleine lezers worden groote denkers. Lees de ge schiedenis van welk groot geworden i.ian ook en ge zult zien, dat hij zich in zijn jonge jaren in de boeken verdiepte. Het waren volstrekt niet altijd studieboeken, maar het genot van ontspanningslectuur ge went aan liet lezen van instructieve ge schriften. En, bovendien, het prikkelt de fantasie, scherpt de weetgierigheid, schept idealen, doet goede en slechte vooroeelden kennen. Voor de jeugdlectuur is leiding onontbeer lijk. En censuur onmisbaar. Daarom is het zoo goed, als men de bronnen gecontroleerd weet, waaruit de kinderen putten. En daar om verdient zoo groote waardeering, werk als dat der damescommissie, die de bibliotheek „Klein Hartenlust" beheert. Deze bibliotheek bestaat nu al eenige jaien en menige jongen en menig meisje is er gaarne geregeld een boek gaan halen. Daarom zal dan ook menig jeugdig lezertje nu met ge noegen vernemen, dat zij, na in den grieptijd te zijn gesloten geweest, 14 December her opend is. Vader of moeder, die deze rege len leest, maak er uw kinderen eens op merkzaam op. Wederom is Dinsdag 1.1. in hotel „Van ouds het Raadhuis" een vergadering van „Koninginnedag" en eenige andere vereeni- gingen gehouden. Er werd besloten in het a.s. voorjaar in onze gemeente een open baar vredesfeest op touw te zetten. Op 17 Jan. wordt weer vergaderd om de nadere regeling te bespreken. De Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. BtoemendaaJVelsen houdt Maandag a.s. ten halfacht uur in „Rusthoek" weer eene ledenvergadering. Dr. W. Posthumus Meijjes zal een voor dracht houden over de voortteeltknolletjes bij de vlinderbloemige gewassen. Protestantenbond. In de afdeeling Bloemendaal van den Ned. Protestanten bond is het denkbeeld gerezen door ge meenschappelijke oefening te komen tot ver betering van het kerkgezang. De eerste bijeenkomst is bepaald op 14 Dec. des mid dags te 4 uur in het zaaltje der Bloemen- daalsche Schoolvereeniging. Men kan zich voor deelneming wenden tot mevrouw De ClercqStoop, Midden Duin-en-Daalsche- weg 2. Voor de kinderen van leden der afdeeling en ook voor de kinderen van niet-leden, wordt op Tweeden Kerstdag kinderkerk ge houden. Hun, die daarbij tegenwoordig wil len zijn, wordt de gelegenheid geboden om Zaterdagmiddag 21 Dec. te 3 uur in de Bloemendaalsche school een paar Kerst liedjes te leeren. Kerkelijke Hoofdelijke Omslag. Kerk voogden der Ned. Hervormde Kerk hebben zich genoodzaakt gezien tot het instellen van een kerkelijken hoofdelijken omslag. Ieder, die daarvoor in de termen valt, zal in dien omslag worden aangeslagen. Bij eene in te stellen Commissie van Beroep zullen bezwa ren tegen den aanslag kunnen worden in gediend. Kerkconcert. Op Maandag 23 Dec. des avonds te halfacht, wordt in de Ned. Herv. Kerk een Kerstconcert gegeven. Mevrouw de Barones vanTuyll van Serooskerken zal als violiste hare medewerking verleenen; mevrouw J. IJzerman brengt liederen ten gehoore en de heer Biene zal op het orgel begeleiden. Door leerlingen van mevr. IJzerman zal bovendien de Kerstcan tate van Caiharina van Rennes worden ge zongen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de boekhan delaren Bladergroen en Stins, alsmede aan het hotel „Van Ouds het Raadhuis". De opbrengst komt der Ned. Herv. Kerk ten goede. X Konijnendiefstallen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag, thans hebben ze weer kans gezien een zevental mooie ko nijnen te stelen bij den heer C. W. de J. te Bloemendaal. Waarlijk geen buitenkansje in dezen vleeschloozen tijd. X Ook de kruidenier Van W. te Over veen, had een buitenkansje, terwijl hij even in een winkel was om iets te betalen, stal men zijn rijwiel met mand en boodschappen en al; toch zeker wel een brutaal stukje. E11 dat gebeurde hem in 't midden der stad in een der drukste straten. X Door burgemeester en wethouders is aanbesteed: a. het dempen van een sloot langs den Bloemendaalscheweg, b. het verbroeden van den Parkweg; c. het maken van eenige putten in Hartenlust. Ingeschreven werd door: A. B. C. Tcitsma 346,— ƒ1812,— f 993 Van Kampen 340,— 1685,970,— Bregman „215,„2149,„1165, Verduin 177,— 1975,— 783,— Kieviet „192,— 1950,— 815,— Donselaar „250,„2200,„1100, Van Keulen 175,1988,886,— Sluiters „205,— „2149,— 990,— Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. X Voor de vacante betrekking van hoofd der O. L. S. te Vogelenzang hebben zich niet minder dan 180 sollicitanten aange meld. X Het aantal sollicitanten voor onder wijzeres aan de O. L. S. te Vogelenzang bedraagt 61. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen: aan het Postkantoor te Bloemendaal, een zwar te damesmof; bij Van den Brink, Rampen laan 1, te Overveen, een dames-portemon- naie met inhoud. Terug te bekomen aan het bureau van politie te Overveen, 1 glacé kinderhand schoen; 1 kinderportemonnaie; 1 huissleu tel 1 portemonnaie met inhoud. Verloren: 1 bruine glacé autohand schoen; 1 parapluie, 1 damesportemonnaie met inhoud; 1 doublé ketting met medail lon; 1 gouden broche met granaten steen; 1 portemonnaie met inhoud: 1 abonnement van de E. N. E. T.1 rantsoeneeringsbrand- stoffenkaart; I heeren portemonnaie, waar in loterijbriefjes en eenig kleingeld. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 6 December tot en met Don derdag 12 December. Geboren: z. van C. van Maren en Ch. W. van Amesfoort. Overleden: C. de Smalen, 49 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: S. H. Scholtz, 69 j.; H. van Dort, 31 j.; B. Buijs, 48 j.; L. G. van der Meer, 67 j.; G. Jordaan, 39 j.; P. J. Stolk, 82 j. het beste middel tegen hoest, verkoudheid. 55 cent per heele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2