Najaar- en Winterstoffen. EMSER WATER A.H.VAN DER STEUR Jr. INFLUENZA, hoest, verkoudheid. KERK-AGENDA. Zondag 22 December. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. P. Plaauw, Directeur van het Diaconessenhuis te Haarlem. Ds. M. Padt. Pred. te Amsterdam, 's av. 6^ uur, Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; nam. 5$ u.. Ds. J. C. Brussaard. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Bysinga. Laatste Advent, Obadja 17. Woensdag 25 December (Ie Kerstdag). HAARLEM. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, geen dienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Ger. Gem. v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; n.m. 51/o uur., Ds. J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, v.m. 10£ u. (in het gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging), Dr. M. E. van Mourik Broekman, van Breda. Door Mej. H. Duyvis, van Heemstede, zullen eenige Kerstliederen gezongen worden. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem„ v.m. 10 u. Dr. G. A. van den Bergh v. Eysinga. Jes. 9 5, Het goddelijke Kind. Donderdag 26 December (2e Kerstdag). BLOEMENDAAL. Ned. Nerv. Gem., voorm. 10 unr, de heer K. Koopman. Ger. Gem, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Bussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, v.m. 10J u., Kinderkerk, onder leiding van Mej W. Snellen, van Leiden. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 u., geen dienst. n.m. 3 u. Kerstfeestviering Zondagsschool in de kerk. Heeren- en Dameskleermaker. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Heeft voorradig een ruime sorteering gave in de notulen van wat een vorige maal gezegd was over een waterleiding-quaestie. Dit bracht verscheidene leden tegelijk aan het praten. Ongelukkigerwijze mengde zich in dit gesprek ook de wethouder De Waal Malefijt, waarop plotseling de heer Ue Roo van Alderwerelt opvloog en met verheffing van stem den lieer De Waal Malefijt vroeg, waar deze nog den moed vandaan haalde om over de waterleiding één woord mede te spreken. Hij, die de gemeente op een uitgaaf van 15000,had gebracht zonder dat ze er iets voor gekregen had, had wel allerminst het recht om over de waterlei ding mee te spreken! De heer De Waal Malefijt betoogde, dat, wat hij dan ook misdaan mocht hebben, het zijn plicht was om te waarschuwen tegen de uitbreiding van de prise d'ean gelijk die door sommigen wordt gewenscht. Als men gaat boren op weilanden, die geregeld be mest worden, zullen de ingezetenen nog gier te drinken krijgen De klager, de heer Bijvoet, kreeg de no tulen naar zijn zin gewijzigd. Nu stond de heer De Roo van Alderwerelt op om der vergadering 5 distributiekaar ten te toonen. De heer Van Kessel had in de vorige zitting beweerd, dat de kaarten te Overveen gestempeld waren, doch deze droegen het poststempel Amsterdam. Een van die kaarten was de door Spr. op 16 December ontvangen theekaart, die wees op de verplichting om uiterlijk 17 Decem ber zijn koffie- en theebons in te leveren voor wie thee bespreken wilde. Op die ma nier beantwoordt de Crisis-Courant niet aan haar doel en De Voorzitter brengt den heer De Roo onder het oog, dat men bezig is aan de notulen. Of de kaarten te Amsterdam ge stempeld zijn of elders, dat is nu niet aan de orde. Staat wat de heer De Roo in de vorige vergadering gezegd hieeft wel of niet goed in de notulen? Als de heer De Roo niet kan ontkennen, dat de notulen op dit punt juist zijn, wordt hij tot zwijgen gebracht en worden de no tulen gearresteerd. Overgegaan wordt tot de behandeling der ingekomen stukken. Bericht van verhindering van Jhr. mr. Teding van Berkhout. Dito van den heer Van Tienhoven. Dito namens den heer Van Kessel. De laatste bleek ziek te liggen in de Maria-stichting te Haarlem. De berich ten werden voor kennisgeving aangenomen. Geuit werd hij niet, maar gekoesterd toch stellig, de wensch, dat de heer Van Kessel, de benjamin van den Raad, spoedig moge herstellen. Ingekomen was het bericht van overlijden van den oud-ambtenaar J. Bodisco. Ook dit bericht werd voor kennisgeving aangeno men en hoewel het er niet bij gezegd werd, mag verondersteld worden, dat de Raad bedoelde het bericht met rouwbeklag te doen beantwoorden. Op voorstel van B. en W. werd in hunne handen om prae-advies gesteld een verzoek van de afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade en Suikerwerkers, tot het in het leven roe pen van een wettelijke verordening op den bakkersnachtarbeid. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om aan het Bestuur van den Veen- polder voor het jaar 1919 wederom een subsidie te verleenen van 250,als bij drage in de kosten voor de verdere verbe tering van het voetpad langs de Houtvaart. B. en W. stelden voor, toe te treden als lid der Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens en een jaarlijksche contributie te betalen van 25, De heer Laan vond dit wel wat weinig voor zoon nuttige vereeniging. De Voorzitter leest nu het adres voor, dat B. en W. aanleiding heeft gegeven hun voorstel in te dienen. De requestreerende vereeniging zegt „zeer veel geld" noodig te hebben om de miliciens aan kleederen en andere dingen te helpen. Waar straks zou blijken, hoe duur kleederen kunnen zijn, be sloot de Raad in een royale bui om de 25,contributie te betalen en er nog 100,voor dit jaar bij te doen. Ingekomen was een bericht van de wed. J. J. RoozenVan Kessel, dat zij bereid is de Rollandslaan en de brug aan de Ram penlaan met eenige strooken grond ter zijde van den weg af te staan voor 5 1000, B. en W. stelden voor, tot dien koop over te gaan. De door adressante verlangde ter reinafscheiding zal 1100,kosten. Men kon tegelijk de beharding van de Rollands laan in orde maken. En alles en alles sa men zou dat 4735,— kosten. De heer Laan vond niet, dat de Gemeente waar voor haar geld kreeg. Het ware beter er nog wat grond bij te koopen, want het blijft, zooals het nu wordt voorgesteld, toth eeu allerakeligste weg. Die is nu wel een beetje op te knappen en intusschen moet er dan maar een ander plan worden opge maakt. Daar men tot 1 Februari den koop in handen heeft, wordt besloten het voorstel aan te houden. Voorstel van B. en W. om aan de Redac tie van het Jaarboekje „Help u Zelf' 200,— te betalen voor liet opnemen van een over zicht betreffende Annexatie en Zeeweg, mits de te plaatsen regels vooraf door B. en W. worden goedgekeurd. Er wordt wel gemompeld, dat het duur is, maar bet voorstel wordt toch goedge keurd. Hopen wij voor de Redactie van liet Jaarboekje, dat de producten van haar pen genade vinden in de oogen van B. en W. ledereen is dit niet gegeven. Voorstel van B. en W. om hun een cre- diet te verleenen van 160,ten einde te voorzien in het tekort op de kleeding van een politie-agent. De man heeft noodig een uniformjas, een regenjas, een cape, eén pantalon en een pet. Die uitrusting koSt 330,Voor kleeding van den man was in 1918 beschikbaar 100,in 1919 f 75,— Er blijft dus een tekort van 155, De heer Laan vindt 55,voor een pantalon een exorbitanten prijs. En 100, voor een regenjas is veel te duur. Men spreekt wel voortdurend van eerste qtiali- teit, maar tot zulke prijzen behoeft men toch niet te komen. Spr. heeft zelf pas eén regenjas gekocht voor f 60, De heer De Roo van Alderwerelt deelt mede, dat speciale regenjassen voor offi cieren slechts 35,kosten. Men kon toch eens bij meerdere leveranciers dan de thans begunstigde informeeren. Besloten wordt, dat nog eens onderzocht zal worden of de agent niet goedkooper fs aan te kleeden. 't Zal ook wel lukken, dunkt ons. Als zoo'n agent zonder wape nen, schoenen en handschoenen al over de 300,moet kosten van uitrusting en dan heeft hij toch nog maar één pakje dan schijnt hij inderdaad duur van uitzet En 't lijkt inderdaad aan twijfel ondeihevig of er veel menschen rondloopen met pan talons van 55,aan. Terwijl men zoo zou zeggen, dat een agent toch niet duurder behoeft gekleed te gaan dan de heer Laan. Voorstel van B. en W. om in te willigen een verzoek van J. H. Wijsman, die toe stemming vraagt tot het doen aanbrengen van dekking met brandvrij riet aan een aan den Koninginneduinweg te bouwen woon huis. Goedgekeurd. Ingevolge een door Gedeputeerden te ken nen gegeven verlangen, stellen B. en W. voor eenige wijzigingen aan te brengen in de begrooting voor 1919. Er zal o. m. nu een post op compareeren van „Uitgaven ten behoeve van het Levensmiddelenbedrijf" ad 70.000,Hiervan is 15.000,bestemd \oor salarissen, onkosten en onvoorziene uitgaven, 11.000,voor brandhout, 10.000,voor vise!', J 10.000,voor aardappelen, 1000,voor toeslag op pe troleum, 1000,— voor toeslag op gas, 800,voor kaas, 2500,voor melk. 6000,voor meel en brood, f 1000, voor grutterswaren, 1500,voor vleesch- waren, 1300,voor peulvruchten, 100, voor eieren, J' 8UOU,voor brandstoffen, J 8UÜ,voor groenten, J 1U00,voor vet en J 10UÜ,voor boter en margarine. De door Gedeputeerden gemaakte opmer kingen worüen niet zwaar opgenomen. Men meende: Jedes Thierchen hut sein Rlaisir- clien enwijzigde de begrooting als gevraagd. En toch was naar de Voor zitter bij het in behandeling nemen zeide deze quaestie de eigenlijke aanleiding ge weest tot het convoceeren van den Raad. Met het oog op het allengs drukker wor dende verkeer met automobielen en andere rij- en voertuigen stelden B. en W. voor, aan de Directie der H. U.S. M. te vragen of zij nog bereid is de spoorwegovergang aan de Kleverlaan te doen verbreedeu. En om de uitvoeringskosten aan de H. IJ. S. M. terug te betalen, vroegen B. en W. een cre- diet van 2800,—. De Voorzitter, dit voorstel in behandeling nemend, zegt, dat er van ophooging van den weg vooreerst toch niets komt. Het is daar een gevaarlijk punt en er behoort wel iets gedaan te worden. Duur is het wel eenigs- zins, maar alles is tegenwoordig duur. De heer Laan is van oordeel, dat men de „gevaren" sterk overdrijft. Hij komt er eiken dag 3 maal langs en kent er abso luut geen gevaar. Spr. ziet wel aankomen, dat het hier niet mede ophoudt. Nu alles zoo duur is, moest het Dag. Bestuur maar liever een beetje z'n gemak houden. Als 't zoo voortgaat, vergaat het ons nog als Vel- sen, dat geen geld meer leenen kan. De Voorzitter zegt, dat verbreeding van den weg, zoo dan al niet naar den zin van den heer Laan, toch de sympathie heeft van het groote publiek. Het is daar geen gewenschte toestand. De heer Laan: Neen, maar hooge belas tingen is ook geen gewenschte toestand. Als de Voorzitter opmerkt, dat het be lasting-percentage hier toch nog niet 1 pro cent bedraagt, zegt de heer Laan, dat dit cijfer 3 of 4 wordt. De Voorzitter: Dat komt door de distri butie. De heer Laan: Neen, dat komt door het telkens weer uitvoeren van nieuwe werken, 't Is nu dit, dan dat bedrag, maar 't is elk oogenblik weer wat anders. De lieer Bispinck acht de verbreeding wel een verbetering, 't Kost geld zeker, daarin heeft de lieer Laan gelijk en 't is ook wel een stap op een langeren weg, die nog meer geld zal kosten, maar 'tmoet toch maar gebeuren. Nadat nog is opgemerkt, dat de heer Laan per rijtuig of auto de gevaarlijke plek passeert, zoodat hij niets van de gevaren kemerkt, maar de voetgangers wel wat den heer Laan doet antwoorden, dat hij er geregeld met de fiets langs komt wordt op verzoek van den heer Laan hoofdelijk gestemd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen op 1 na, die van den heef Laan. Bij de rondvraag brengt de heer De Roo van Alderwerelt de reeds hierboven ge noemde klachten over de Crisis-Courant ter sprake. Voor de circa f 4000,die de Gemeente aan subsidie geeft, kan zij toch wel verlangen, dat de menschen hun be richten op tijd krijgen. De fout zit 'm hier in, dat alles van Bloemendaal naar Am sterdam moet gaan en dan weer van Am sterdam naar Bloemendaal. Het theebericht, waarmede de Crisis-Courant op het laatste nippertje kwam, had al 3 dagen vroeger in de dagbladen gestaan. De Voorzitter zegt, dat de dagbladen wel meer beschikkingen publiceeren, voordat ze hier officieel bekend zijn. Overigens meent Spr., dat het publiek met de Crisis-Courant zeer gebaat is en haar ook wel waardeert. De heer Jacometti verzoekt den Raad een bedrag van 300,— beschikbaar te stellen ten behoeve van de weduwe van een ambtenaar. De Voorzitter zegt dat "dit voorstel de sympathie heeft van het Dag. Bestuur, waarop de bonificatie wordt verleend. Dr. Bornwater wenscht een woord te zeggen over de rastering langs de SDonr. baan te Overveen. Staat de H. IJ. S. M. boven de wet Zij heeft daar een nieuwe rastering doen aanbrengen, waartoe toch vergunning noodig was geweest. En nu is liet landschap daar erbarmelijk bedorven. De geheele buurt klaagt er over. De Voorzitter zegt, dat een onderzoek zal worden ingesteld. De heer De Roo van Alderwerelt wijst er op, dat de pointe van de vraag des heeren Bornwater is, of de H. IJ. S. M. de wijziging in de rastering heeft aangebracht met of zender vergunning. De heer Bornwater wijst nog op den on- houdbaren toestand van de woning van een der boden. De Voorzitter zegt, dat het hem pleizier doet, dat deze quaestie ter sprake komt. De eenige oplossing is, dat de gemeente bode een andere woning betrekt, 't Geheele gemeentehuis is er erbarmelijk aan toe en 't gaat niet aan deze oude kast te verbou wen. Intusschen schenkt het Dag. Bestuur zijn aandacht aan den inderdaad onhoud- baren toestand. De heer Van der Vliet vraagt of het den Burgemeester bekend is, dat de bakkers hier minder meel krijgen dan waarop zij recht hebben. Spr. brengt ook over klach ten van ingezetenen, die benoorden „Wil lemsoord'' wonen, over gebrekkige straat verlichting. De Voorzitter zegt van de meelquaestie niets te weten en te betwijfelen -of het wel zoo is als de heer Van der Vliet gehoord heeft. Wat de straatverlichting betreft, men heeft die moeten inkrimpen en nu komt er dan hier, dan weer daar vandaan een klacht. Spr. vreest, dat bij den heerscheu- den kolennood de huidige toestand niet eens zal kunnen bestendigd blijven. De heer Bispinck wil een woord zeggen, dat voor de publieke tribune bestemd is. Zij is wel ledig, doch de pers is er toch. In het openbaar wil Spr. zeggen, dat men, zijn er in den aanvang van deze vergadering ock al woorden gevallen over de Water leiding, men niet moet meenen, dat er aan de Waterleiding iets niet in orde is. Inte gendeel, de waterleiding van Bloemendaal is zoo goed als zij maar ergens zijn kan. 't Gaat er alleen om de pompen niet te veel te bezwaren en daarover zijn de heeren het niet eens. Dat is alles. Hierop gaat de Raad in geheime zitting over. PLAAIbLLIJK NIEUWS. De 8-urige arbeidsdag. Naar wij ver nemen, wordt ten stadiiuize voorbereid de inviel mg van den 8-uiigen arbeidsdag voor gemeente-werklieden. be gemeente-ambtenaren en de annexatie. Dezer dagen heeft eene bijeenkomst plaats getiad van gemeente-ambtenaren van Bloemendaal. Het schijnt, dat reeds eenige maanden geleden bij het Gemeente bestuur stukken zijn ingekomen, waarvan de inhoud betrekking had op de regeling, die bij annexatie van Bloemendaal door Haar lem zou moeten worden getroffen en op zichte van de positie der gemeente-ambte naren, hunne titulatuur, hunne wedden, hun ne pensioenrechten, enz. De ambtenaren nu waren van meening, dat ook van hunne wenschen wel mocht worden kennis geno men alvorens tot beantwoording dier stuk ken werd overgegaan. Vandaar deze bij eenkomst. in de eerste plaats werd de hoop uitge sproken, dat er van de annexatie niets zou komen. Maar wat stond nu den ambtenaren te doen, indien het grootste deel van Bloe mendaal toch eens geannexeerd werd? In dienst blijven van wat er van de Gemeente overblijft Dat zal kwalijk gaan. Het nieu we Bloemendaal zal, naar men had becij ferd, een bevolking hebben van niet veel meer dan 2000 zielen. En alleen reeds het salaris van den Burgemeester en van een paar ambtenaren zou op het verschrom pelde Bloemendaal een last leggen van ongeveer f 30,per gezin. Er zal dus wei niet veel anders op zitten, dan dat men öf met wachtgeld gaat een wachtgeld, waarvan de uitkeering na 10 jaar ophoudt - óf in dienst treedt van de gemeente Haarlem. Dit brengt eigenaardige bezwaren mede voor de kommiezen ter Secretarie, voor den gemeente-architect, voor den ge meente-ontvanger, voor den directeur van gemeente-werken en voor andere titularis sen. Van sommigen zal de titel, van anderen de werkkring, weer van anderen de aard van werkzaamheden verandering moeten ondergaan. Men kwam overeen zijne wen schen en verlangens in deze opzichten aan B. en W. kenbaar te maken en dit college te verzoeken eventueel voor de behartiging op te komen van de belangen der gemeente ambtenaren. Kerstconcert. Men vestigt er onze aan dacht op, dat bijwoning van het Kerstcon cert, dat 23 Dec. in de Ned. Herv. Kerk zal worden gegeven, menigeen bezwaarlijk wordt gemaakt door den vrij hoogen toe gangsprijs. Een gulden moge voor een plaats geen zeer hooge prijs zijn,vooreen gezin met volwassen kinderen wordt het een groote uitgaaf, door velen niet te bestrij den. En toch zouden velen, wier middelen beperkt zijn, er prijs op stellen in deze Kerstwijding te deelen. Ons tot tolk makend van deze opmerking, vestigen wij er de aandacht op, dat de op brengst der Ned. Herv. Kerk ten goede komt. Waar deze zich reeds door gebrek aan offervaardigheid van vele leden ge noodzaakt heeft gezien tot de heffing van een hoofdeiijken omslag, is het wei begrij pelijk, dat zij ook gaarne de opbrengst van dit concert zoo hoog mogelijk ziet opge voerd. Toch blijft het aan de andere zijde begrijpelijk, dat men zich niet gaarne van eene Kerstviering geweerd ziet, omdat men het beste middel tegen 55 cent per heele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2