niet bij machte is een hooge entrée te be talen. Aan de openstelling van rangen valt in een kerkgebouw slecht te denken. Maar /.ou nu niet wellicht het concert nog eens gegeven kunnen worden en dan toeganke lijk gesteld voor personen van mindere fi- nantieele draagkracht? Hun aantal zou waarschijnlijk de baten voor de kerkelijke kas toch niet onaanzienlijk doen zijn. En de wijding zou stellig ten deel vallen aan velen, die er niet het minst behoefte aan hebben. Het denkbeeld wordt den dames Van Tuyll van Serooskerken en IJzerman in vriendelijke overweging gegeven. Laat ons den executanten van de eerste uitvoering alvast veel succes toewenschen. In een kerkgebouw kunnen zij kwalijk met applaus beloond worden. Maar het publiek kan daarom niet minder genieten. En dan nog: een vriendelijk woord voor de aardige uitvoering der toegangskaart. Ze is fleurig en aangenaam om te zien. Distributie-misère. De Crisis-Courant van 14 December vermeldde de verkrijg baarstelling van gort op reserve-bon 44. Niemand echter had die bon meer in zijn bezit, aangezien zij reeds een week tevoren was ingehouden. Op Maandag 16 December kregen de in gezetenen per „extra-tijding" bericht, dat uiterlijk tot en met 17 December bon 52 van de koffie- en theekaart moest worden ingeleverd voor het bespreken van thee. ledereen wist het echter reeds lang uit de dagbladen. Wie het niet wist, moest deze kennisgeving wel als een zeer straf „ulti matum" beschouwen. Aan papier schijnt er geen gebrek te be staan. De „extra-tijding" althans was ge drukt op papier zoo stevig als een plank. Er gaan niet veel van die kaarten in een K.G. Elke kaart was gefrankeerd met V% cent. Voor eenige duizenden kaarten is dat nog een aardig bedrag, hetwelk men had kun nen besparen door bijtijds in de Crisis- Courant van de thee-beschikking te gewa gen. Ook bij distributie kan de zuinigheid be tracht worden. Verleden Zaterdag hebben meer dan 300 mcnschen van 12 uur tot bij 3 uur in den regen op visch staan te wachten. Hoe goedkoop de gemeentevisch ook is, op die manier wordt ze nog „duur betaald". Wij herinneren aan de ministerieele circulaire, waarin gesproken wordt van verzuim van huishoudelijke plichten. Voor de huisvrou wen is. de Engelsche Zaterdag tot heden toe nog niet ingevoerd. En de minister sprak ook van gevaren voor de volksge zondheid. Die zijn heusch niet denkbeeldig in een tijd, waarin het slechte schoeisel het staan wachten in den regen nog onaange namer maakt dan liet al is. Vleesch heeft men te Bloemendaal in geen weken gezien. Ten minste niet dan in de huishoudens, waarvan de clandestiene sla gers leven. Men schrijft ons van bevriende zijde: Zondag liep ik den weg langs 't station Overveen, naar de waterleiding en zag daar dat men in de laatste 14 dagen daar een palissadeering langs den spoordijk heeft gemaakt, waardoor dat mooie uitzicht, dat men vroeger in en over die spoorweg- insnijding had, geheel is weggenomen. Wat moet men van dit vandalisme zeg gen? Misschien is het gedaan ter beveili ging van 't emplacement, maar dat schijnt mij toch illusoir, waar ieder er langs den overweg op komen kan. Een nieuwe r.-k. school zal te Vogelen zang worden gebouwd, en wel op de grens van Vogelenzang en De Zilk. Naar wij vernemen, zal de Bloemendaai- sche Burgerwacht van 23 December tot en met 16 Januari 1919 geen schieoefeningen houden. Proces-verbaal is door de distributie- politic opgemaakt tegen C. H„ zonder be roep te Bloemendaal, ter zake van vervoer van tarwemeel; 4 Kg. is in beslag genomen. P. V„ vrachtrijder te Vogelenzang, kreeg een proces-verbaal wegens vervoer van aardappelen. De Communistische Partij zal volgens „De Tribune"' zoo mogelijk in alle kies kringen aan de Provinciale Statenverkie zing deelnemen met een lijst van tien personen. Onder deze tien personen vinden wij ook mevrouw Mensing te Bloemendaal vermeld. Ter vergadering van de afd. Bloemen daalVelsen der Ncd. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, Maandagavond gehouden, hield dr. Posthumus Mcijjes zijn door ons aangekondigde voordracht. De heer Cre- mer deelde een en ander mede over de op handen groote keuring te Haarlem; voor volgende vergadering werd een bioscoop voorstelling en een lezing in uitzicht ge steld Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de le helft der maand December 1918. Mej. A. Ruiter, Amsterdam; E. Aspeslagh, Armee Beige; id., id.; Abraham Mof, El- berfeld. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij Van Heumen, Kleverlaan 105, Bloemendaal, een paar grijze sokken; Van de Borden, Kleverlaan 25, Bloemendaal, een servet, gemerkt V. Z. 12; Holdert, Aerdenhout, een heerenhandschoen; H. Toorent, Boschlaan 6, Bloemendaal, een zwarte schooltasch met inhoud. Aan het bureau te Overveen, een witte 'vrouwenzak met inhoud; een cahier ten na me van A. Sintenie. Verloren: een overschoen, twee da meshorloges, een gebit, een wit hondje (kinderspeelgoed), een etui met zilverbons, een grijze das, een zilverbon a 1,een sajetdistributiekaart, ten name van H. van Straten, een donkerbruine heeren-portemon- naie. Komen aanloopen bij: D. Toebes, Midden Duin-en-Daalscheweg 5, Bloemen daal, een boxer hond. UURGERL1JKE STAND. Van Vrijdag 13 December tot en met Don derdag 19 December. Geboren: d. van J. F. Krabbendam en E. Sliggers. Getrouwd: H. E. Jung en L. Verloop. Overleden: P. van Roode, 73 j.; J. van Tongeren, 78 j.; L. A. van Berkel, 27 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: A. Blom, 41 j.; S. Aal- ders, 83 j.; N. Maas, 65 j.; H. J. Hendriks, 73 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Plantenkeuring. Wij ontvingen een exemplaar van het officiëele programma der groote keuring van bloemen, planten, enz. en voorjaarstentoonstelling, door de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde 2428 April te Haarlem te houden. Het programma geeft een goeden indruk van de wederom groote plannen der maat schappij; de tentoonstelling belooft een ge beurtenis van beteekenis te worden. De Meyerink-uitvoering zal op Zaterdag 25 Januari in den schouwburg Jansweg plaats Vinden. ONZE VROUWELIJKE CANDIDATEN. Ik hoop den lezers van dit weekblad eenig genoegen te doen met een beantwoording van hetgeen mevrouw Dre. P. van Heerdt tot EversbergQuarles van Ufford en de heer A. L„ respectievelijk in „Feminisme'' en „Gemeenschapsbelang'' en „Vrouwen kiesrecht'' op mijn betoog van de week te voren aanteekenden. Al dadelijk zij opgemerkt, dat de pole miek eenigszins buiten de kwestie gaat. Mej. Staats had den raad gegeven om uitsluitend lijsten van vrouwelijke candidaten in te dienen, om daardoor de kans op verkiezing van vrouwen in de vertegenwoordigende li chamen, zooveel mogelijk te verzekeren; blijkbaar uitgaande van de veronderstel ling, dat met zulke lijsten de daartoe ver- eischte kiesdeelers of grootste resten zul len worden bereikt. Ik, die op gronden, ontleend aan de praktijk, meen dit te moeten betwijfelen, waarschuwde tegen het indie nen van zulke lijsten, doch betoogde, dat de vrouwen zich dienen aan te sluiten bij de politieke groepen waarbij zij behooren. Komen zij öf hoog genoeg op de in te dienen lijsten te staan, öf worden op haar een voldoend aantal voorkeurstemmen uit gebracht, dan alleen hebben zij m. i. kans, verkozen te worden. Zooals vanzelf spreekt, valt hier tus- schen mej. Staats en mij geen principieel, doch slechts een tactisch verschil uit te vechten. Wij willen precies hetzelfde; vrou wen een goede kans geven. Doch men staat hier voor de vraag hoe dit doel te berei ken. Er is dus geen aanleiding tot het eenigs zins militante betoog van A. L„ die tegen mij schrijft, zooals men dit tegen een te genstander van passief en actief vrouwen kiesrecht zou doen, n.l. om hem van het nuttige, ja noodzakelijke te overtuigen van het doen zitting nemen van vrouwen in ka mers, staten en raden. Naar bescheiden kracht heb ik daarvoor al vele jaren ge werkt en niet zonder succes. Juist daar om stel ik mij te weer, wanneer er m. i. middelen worden aangegeven, die, hoe goed ongetwijfeld ook bedoeld, deze zaak meer dreigen te schaden dan tot volledige ont wikkeling te brengen. A. L. doet mij dan ook grootelijks on recht aan met te vragen of de door mij geponeerde hardleerschheid der mannen dienst moet doen om de vrouwen uit de regeeringscolleges te houden; met te spot ten dat ik er zelfs tot den hemel toe bij roep om mej. Staats' raad niet te doen op volgen. En op zulke geheel ongemotiveer de vraag en verkeerde voorstelling bouwt hij dan zijn betoog, dat er te mijnen op zichte vanzelf geheel naast is. Wanneer A. L. zelf ooit eenig practisch werk in 't belang van het vrouwenkiesrecht heeft gedaan en in de gelegenheid is ge weest verkiezingsresultaten te toetsen aan deze beweging, zou hij begrijpen, hoe er aanleiding te over is voor mijn waarschu wing. Hiermede heb ik met mijn mannelijken tegenstander afgerekend. Mevrouw Van Heerdt blijkt althans goed in te zien, dat feministische lijsten, ingediend op grond der onderscheidingen die tot dus ver bij verkiezingen golden, n.l. die naar politieke beginselen, geen kans bieden. Zij zullen inderdaad slechts resten opleveren die anderen lijsten, dus in hoofdzaak manne lijken candidaten, ten goede komen, altijd aangenomen, dat men werkt met verbonden lijsten. Wanneer zelfs dit nagelaten wordt, zou het resultaat van feministische lijsten, zelfs wanneer straks de vrouwen meestem men en dus de kiesdeelers verdubbeld wor den, al zeer treurig zijn. Dan toch werpt men met feministische lijsten de stemmen te grabbel. Immers: het grootste deel der vrouwen zal stemmen op mannen, n.l. op rechtsche candidaten, van wie niet te ver wachten is, dat zij anders dan mannelijk zullen zijn. Verbrokkeld uitgebrachte stem men op feministische lijsten verzwakken bo vendien de kansen voor linksche vrouwen en mannen door de politieke partijen ge steld, dus over heel de linie den invloed der vrouw op de openbare zaak. Epn eenvoudige becijfering maakt dit dui delijk Stel het aantal uit te brengen stem men op 1000, w. o. 500 vrouwen. Verdeel de mannen in 300 linkschen, dus praktisch 300 kiezers die automatisch de verkiezing van vrouwen mogelijk maken, en 200 recht- schen, de geen stem op een vrouwelijken candidaat kunnen uitbrengen. Neem voor de vrouwen de verhouding juist omgekeerd, dan komen evenveel stemmen voor en tegen vrouwelijke candidaten in aanmerking. Ik weet wel, dat deze voorstelling theoretisch niet klopt, omdat er ook rechtsche voor standers van vrouwenkiesrecht bestaan, doch practische waarde heeft dit niet. Zoo als er trouwens aan links ook wel tegen standers zijn, gelukkig echter electoraal vrijwel machteloos. De 500 linksche stem men worden, behalve over de gewone lijsten nog over feministische verdeeld. Wie daar op stemt, weet nu eenmaal van te voren, dat de kans op het beoogde effect uiterst gering, zoo niet nihil is, omdat de groote meerderheid der linksche kiezers, zelfs de overtuigde voorstanders van vrouwenkies recht, de ernstige candidaten, mannen dan wel vrouwen, niet in gevaar willen brengen, bedreigd als ze zijn èn door rechts, èn door de feministen. Stel nu nog dat de kiesdeeler 250 is, omdat er vier vertegenwoordigers moeten worden gekozen, dan zou de uitkomst als volgt kunnen zijn; links: 4 lijsten, w.o. een femi nistische op ieder daarvan pl. m. 125 stem men; rechts: drie lijsten, op ieder pl. m. 165170 stemmen, dus de grootste resten, die automatisch bij het toekennen der zetels het eerst in aanmerking komen. Wat zal hier dan van de feministische stemmen, en ter oorzake daarvan, van de linksche terecht komen Het geval hier gesteld kan, met en zon der actief vrouwenkiesrecht, bij raadsver kiezingen in kleine gemeenten vaak voorko men. Hoe grooter het aantal kiezers, hoe leniger het stelsel der E. V„ maar altijd zal, gegeven de nog langen tijd te verwachten politieke achleni.kheid der vrouwen, helaas nog grooter dan die van een massa man nen, de feministische toepassing van het kiesrecht een groot gevaar voor de linksche politiek in 't algemeen, voor de vrouwen in 't bizonder blijven; ja, altijd zijn, omdat ze een onzuiver element in de politiek brengt. Wie een ideëel doel wil bereiken gelijk de staatsburgerlijke emancipatie der vrouw dient rekening te houden met de nuchtere praktijk, in dit geval met allerlei noodzakelijke wettelijke regelingen en de door economische politieke beginselen be- heerschte electorale praktijk. Daaraan ont komt men niet door, als mevrouw Van Heerdt en vele achtenswaardige idealisten, zich voorstellen: candideeringen zonder te letten op politieke verschillen. Dit is reeds daarom onmogelijk, omdat men daarvoor geen beduidend aantal kiezers en kiezeres sen kan winnen. De zeer dommen loopen slaafsch achter hun leiders, de geschoolden weten nu eenmaal, dat men als gemeente- of landsbestuurder niet tegelijk visch en vleesch, niet tegelijk vrijhandelaar en pro tectionist, niet tegelijk vooruitstrevend en reactionair kan zijn. Het ongeschreven pro gram van actie van feministen, hier en over heel den aardbol, zooals mevrouw Van Heerdt dit geeft, is niet anders te verwe zenlijken dan bij zoo krachtig mogelijke or ganisatie van allen die hetzelfde willen, d. w. z. door de partijen die de door haar genoemde en andere daarbij behoorende punten op haar program hebben staan. En men zal toch ook bezwaarlijk kunnen be weren, dat feministen bevordering van pa cifisme en van volkerenbond, bestrijding van alcoholisme, van zedeloosheid, van te lange arbeidsdagen, van slechte woningtoestan den, enz., enz. aan de orde gesteld hebben. Voor zoovcei aan verschillende maatschap pelijke euvelen al iets is gedaan, en dit blijkt zelfs zeer veel, wanneer de toestan den van nu en van b. v. 20 jaar geleden wor den vergeleken, is dit zeker niet in de eerste plaats aan feministen te danken. De vrouw heeft hiermede zeer veel bereikt, al leen omdat zij als gelijkberechtigde en ge- lijk-verantwoordelijke, met den geestver wanten man samenwerkte, in politieke en economische organisaties. Haar intuïtie ve faculteiten, niet geleid door hoogere be ginselen, kunnen dan ook voor de gemeen schap niet veel anders dan gevaarlijke pro beersels opleveren. En wilden in onze ver tegenwoordigende lichamen de vrouwen alleen op grond van die faculteiten: haar zuinigheid, haar moederlijkheid, haar fijner aanvoelen der dingen meebeslissen, onge acht de grondbeginselen van het gemeen schapsbeleid, die te gewichtiger zijn naar mate het over wijder strekkende belangen gaat, dan v<. orzeker zullen de debatten nog onverkwikkelijker, wijl stuurloozer, worden di-n /e uu reeds zoo vaak zijn. Practisch zou door de simplistische op vattingen, die mevrouw Van Heerdt wil zien toegepast bij het beheer der gemeenschap, de verdraagzaamheid tot volslagen begin selloosheid worden. Ongetwijfeld zal de geachte schrijfster dan ook bij eenig na denken wel tot het inzicht komen, dat de stemmen op feministische lijsten veel te duur gekocht zouden zijn, aangenomen eens, dat roomschen of anti-revolutionnai- ren inderdaad op vrijzinnigen of socialisten, of omgekeerddezen op roomschen of anti- revolutionnairen zouden stemmen. Daarom meen ik te mogen herhalen: In geen geval feministische lijsten; vrouwen en mannen komen vereenigd op voor ge meenschappelijke beginselen, met zooals vanzelf spreekt de beste candidaten die te vinden zijn. C. van der Pol. MUZIEK. Bronislaw Huberman, de geweldige vio list, heeft zich Vrijdag ook te Haarlem doen liooren. Hij speelde o. m. een sonate van Bacli, een concert van Mendelssohn en een romance van Beethoven, het een al schitte render dan liet andere. Huberman's spel is aangrijpend als wellicht van geen tweeden violist ter wereld, het behoort tot het edelste, wat men in de concertzaal te genieten krijgt. Dit was een schoone avond vol van diepe en echte ontroering. Vrijdag a.s. treedt de 15-jarige Hongaar- sche violist Stephan Partos in den schouw burg Jansweg op. VOLKSGEZONDHEID. Taptemelk. Het blad „De Gezondheid'' schrijft over dit, in deze dagen weer zoo gangbare, artikel; Wanneer men van de volle melkde room, d. i. het melkvet, afneemt, dan houdt men de zoogenaamde taptemelk over. Is taptemelk nu zooveel minder dan volle melk? Neen, want behalve het vet bevin den zich in taptemelk dezelfde voedende bestanddeelen als in volle melk. Bij velen bestaat de meening, dat tapte melk geen voedingswaarde heeft. Dit is ab soluut onjuist. Zij is echter dunner en ziet er blauw uit. 1 liter taptemelk heeft ongeveer dezelfde voedingswaarde als 150 gram rundvleesch, en is aanmerkelijk goedkooper dan een in voedingswaarde evenredige hoeveelheid rundvleesch. Voor zuigelingen, kinderen en zieken is zij echter ongeschikt, doordat het vet ont breekt. Taptemelk laat zich goed gebruiken in koffie en thee; ook als anijs-, chocolade-, slempmelk en dergelijken. Voor de berei ding van rijst, gort, havermout, aardappel- puré enz., is zij evengoed als volle melk te gebruiken. Als men bij taptemelk water toevoegt en dan uitdampt, dan verkrijgt met geconden seerde taptemelk. Voegt men er suiker aan toe, dan wordt de smaak overheerschend zoet. In koffie en thee kan gecondenseerde taptemelk uitstekend worden gebruikt. Een theelepeltje per kop is voldoende. Bij wijze van jam of stroop kan zij op de boterham worden gesmeerd. Na ver dunning met 3 of 4 deelen water kan zij zeer goed gebruikt worden bij de bereiding van meelspijzen, als gort, havermout e. d. Ook gecondenseerde taptemelk kan, we gens het ontbreken van vet niet voor kin dervoeding worden aangewend. Is de verpakte of onverpakte geconden seerde melk zuur, dan is zij niet geschikt voor menschelijk gebruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 3