De VICTORIA.BRON KERK-AOENDA. Zondag 19 Januari. BLOEMENOAAL. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. deu Breems, Pred. te Amsterdam. „Maranatha", Jongeliedensamenk., yoorm. 10 uur, Ds. H. W. Creutzberg. Pred. te IJmuiden; 's av. 6^ uur, de heer J. Tbiessen, Zendeling in Rusland. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; nam. u.. Ds. J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, gebouw der Bloemend. Schoolvereeniging, voorm. 10£ uur, Dr. C. B. Hylkema, Doopsgez. Pred. te Haarlem. HAARLEM. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem>f, gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, voorm. 10^ uur, Dr. A. J. Resink, uit Amsterdam. OnderwerpDe beteeken is van het Relig. Soc. Verbond voor de revolutie. SANTPOORT. Ned. Her^ Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Ijsinga. Onderwerp: Joh.. 12: 32: „Tweeërlëi verhooging". Doopsbediening. den. In de plaats van de gebroeders Klugt, die de gelegenheid tot nog toe exploiteer den, doch de gemeente metterwoon gaan verlaten, zal een arbeider van Elswout de behuizing betrekken en de nieuwe bewoner is niet voornemens de bestaande verlofzaak voort te zetten. Het Brouwerskolkje zal dus geen bezoek meer ontvangen en nog slechts in de herin nering zal de naam blijven voortleven van eene inrichting, waar veel onschuldig ver maak genoten is. De Raad van Schoten heeft besloten over te gaan tot aankoop van de terreinen en de boerderij van R. W. Nelis, gelegen tusschen den Schoterweg en de Delft. Door dezen aankoop, die verband moet houden met de instelling van een gemeente lijk grondbedrijf te Schoten, heeft de ge meente voor naar men zegt ongeveer 90.000,— de beschikking gekregen over een terrein van 9K H.A. grond, begrensd in het oosten door den Rijksstraatweg, in 't noorden door landerijen van 't Huis te Zaa- nen, in 't westen door de Delft en in 't zui den door de R.-K. begraafplaats. Het plan moet thans zijn, allereerst een verbindingsweg aan te leggen met het sta tion van Bloemendaal, dat recht tegenover de boerderij ligt. De huizen, die op de ter reinen zullen worden gebouwd zullen van een huurwaarde van drie a vierhonderd gulden zijn, waarvoor de liefhebbers zeker niet zullen uitblijven. Inschrijving voor de Militie. Mannelijke personen, geboren in het jaar 1900, die zich nog niet voor de militie hebben aangegeven, zijn verplicht zich daartoe in deze maand. ter Gemeente-secretarie te melden. Steun Gedemobiliseerden. Ter kennis van gedemobiliseerden, die vermeenen in aan merking te komen voor het ontvangen van steun, kunnen daartoe aanvraag doen ter Gemeente-secretarie eiken Zaterdag en Maan dag tusschen 912 uur voormiddags. De demobilisatie-commissie houdt eiken Maan dagavond van 8—9 uur zitting in het bij gebouw van het Raadhuis tot het verstrek ken van inlichtingen. Vetkaarten. Blijkens bekendmaking van den Directeur van het Levensmiddelenbedrijf, zal uitreiking van vetkaarten (boter, nor maal-margarine, mélange A en B) plaats hebben voor Bloemendaal: in Café Rust hoek" op Maandag 20 Januari van 912 en van 24 uur voor Overveen: in het Distributie gebouw op Dinsdag 21 Januari van 912 en van 2- 4 uur; voor Aerdenhout: ten huize van den agent Smits, Schulpweg 6, op Dinsdag 21 Januari van 9—12 uur; voor Prov. Ziekenhuis: in het gebouw van de Coöperatie, op Dinsdag 21 Januari van 2 4 uur: voor Vogelenzang: ten huize van W. Lokerse, op Woensdag 22 Januari van 91 uur. Van de rantsoeneeringskaart, die mede gebracht moet worden zal vakje 5 geknipt worden. Vóór het verlaten van het lokaal dient men zich te overtuigen, dat hetjuiste aantal kaarten afgegeven is. Later ingediende recla mes kunnen niet in behandeling genomen worden. Aan kinderen worden geen kaarten afgegeven Per persoon zal uitgereikt worden één vetkaart. Degenen, die verzuimen hunne kaarten op de vastgestelde dagen te halen, zullen deze niet voor 27 Januari kunnen ver krijgen. Op de dagen van uitreiking kunnen geen veranderingen van wijk op de rantsoenee- ringskaarten plaats vinden. Goedkoop vleesch. Aan hen, die in het bezit zijn van een toeslagkaart op brand stoffen, zullen bons worden uitgereikt voor 2 ons goedkoop rundvleesch per lid van het gezin (kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar niet medegerekend). Tegen inlevering der bons is dit vleesch te verkrijgen bij de te Overveen en Bloe mendaal gevestigde slagers tegen den prijs van f 1,— per pond, f 0,20 per ons. Het vleesch kan alleen worden gekocht op Donderdag 23 én Zaterdag 25 Januari. Dg bons zullen tegelijk met de bons voor brandhout worden uitgereikt. Thee. De Regeering heeft besloten thee- aanvoer direct van Indië uit te bevorderen in verband met het feit dat de prijzen in de Koloniën aanmerkelijk lager zijn dan ter Londensche markt. Dit beteekent, dat voor- loopig thee-aanvoer uit Engeland practisch niet zal kunnen geschieden. Zou het ook beteekenen, dat alweer wordt ingetrokken de toezegging, dat men van 8 28 Februari thee zou kunnen halen? Beschikbaarstelling Carbid. Aan licht- looze gezinnen, die van gemeentewege een carbidlantaarn ontvingen, zal op Vrijdag 24 Januari e.k. 1 Kg. Carbid (een Kg.) worden verstrekt. De verstrekking zal plaats hebben: Voor Overveen en Bloemendaal aan de werkplaats van den rijwielhandelaar C. van Maren te Overveen, des voormiddags van 9%11 uur. Voor Vogelenzang aan de Oude School, des namiddags van 2Vi— 314 uur. Bussen mede te brengen. Tegen betaling van het verschuldigde be drag zijn de bons te verkrijgen; Voor Overveen en Bloemendaal aan het distributiebedrijf van des voormiddags v uur af. De prijs van de carbid voor hen, die een lamp kochten, bedraagt 1,2714; voor de genen, die een lamp gratis ontvingen, is die prijs verlaagd tot 0,65 per Kg. Men neme gepast geld mede. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij: Struik, Kleverparkweg 78, Haarlem, een broche; R. Nieuwenhuis, Zandvoorterweg 1 b, Aerdenhout, een lederen hondenhals band; J. Roskam, Binnenpad 3, Overveen, een paar sleutels; Swen, Noorder Stations weg 1, Bloemendaal, een zwart zijden doek; Pouwer, Lage Duin-en-Daalscheweg 1, Bloemendaal, een heeren overschoen; aan he bureau van politie te Overveen, een hoe- denspeld; een moer van een handwagenas; een polsmofje. Verloren: een halsketting; een beige dameshandschoen; een zilveren horloge met polsriempje; een lorgnet; twee sleu tels; een zwarte dames portemonnaie; een witte meisjesschort; een prismakijker iri bruin lederen étui; een zilveren beursje. Komenaanloopenbij: A. van Item, Zomerzorgerlaan 36, Bloemendaal, een wit te bok; Twisk, De Genestetweg 21, Bloe mendaal, een bonte kat. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 10 Januari tot en met Don derdag 16 Januari. Geboren: d. van J. A. Heijmann en E. C. S. Broek. t Getrouwd: P. Oosterhof en G. H. Wensma. Overleden: M. M. Beek, 18 j.; A. M. Verbeek, 66 j.; J. Groenenberg, 44 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: M. G. Schindeler, 53 j.; J. Hartog, 46 j.; A. Groen, 63 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Ruïne van Brederode. De ruïne werd in het 4de kwartaal van 1918 bezocht dooi 494 personen. Dat is dus nog geen 5 be zoekers per dag. Men zou haast vragen ot het nog wel de moeite loont met zoo veel zorg een ruïne te conserveeren. Er zal, zoodra de grenzen open gaan, trouwens gelegenheid te over zijn om meer moderne ruïnes te gaan bekijken een somber ge noegen, waaraan nochtans ongetwijfeld ve len zich zullen overgeven. De wereld van Kartini. Over dit on derwerp zal mevrouw KooijVan Zegge len op de eerstvolgende ledenvergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, einde Januari, een voordracht houden. Me vrouw Suze Luger Van Beuge uit Amster dam zal liederen voordragen. VAN HIER EN DAAR. Het bestuur van groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond verzoekt ons het volgende te plaatsen: De ure van ons Nederlandsch Volks bestaan. Landgenooten, Het lang gehoopte oogenblik van den vrede dreigt voor ons land, ons volk en onzen stam, een der ernstigste beproevin gen met zich te brengen van heel den oor logstijd. Het wordt voor ons de vraag van een eervol en krachtig voortbestaan, of van een geduld worden in verminking. En die bedreiging met verminking, met berooving van een deel van ons grondge bied, tegen den wensch en wil der bewo ners, komt voor ons op uit het Zuidenvan het volk, waarmee wij vóór den oorlog in vriendschap leefden, waaraan wij tijdens den oorlog allen steun hebben gegeven, die in ons vermogen was, ja ten slotte wat onze voeding betreft, zelfs boven ons ver mogen en waarmee wij in ons beider be lang de vriendschappelijke betrekkingen wenschen te handhaven. In zijn overwin ningsroes wil een deel van het Belgische volk, blijkbaar onder den invloed van den stuw der Pan-Romaansche strooming, zich tot groote mogendheid opwerken, mede ten onzen koste en daardoor helpen den ou den droom eener Fransche heerschappij tot aan den Scheldemond te verwezenlijken. Daardoor zou tevens het met ons stamver wante volksdeel, de Vlamingen, voor goed onder den Franschen invloed worden ge bracht en tusschen hen en ons, tot beider verzwakking, een blijvende vervreemding worden gesticht. Wij meenen dat het noodig is, dit inzicht in het ons dreigende gevaar, zoo openlijk mogelijk uit te spreken, zooals wij het zou den gedaan hebben indien Duitschland overwinnaar was geweest en onze onaf hankelijkheid had bedreigd. Op dit oogen blik mogen wij ons niet langer laten mis leiden door zekere neigingen voor andere volken, en nog minder door het zoet gekir van geruststellende officiëele, nietszeggen de mededeelingen. Wij moeten helder zien in het gevaar, dat boven ons hoofd hangt, en dan beslissen wat wij daartegen willen doen. Zeer duidelijk, gelukkig, zijn de stemmen geweest uit Limburg en Staats-Vlaanderen, dat onze daar wonende landgenooten niets ervan weten willen, te worden losgerukt uit het nationaal staatsverband om te worden ingelijfd in het Belgische. Hoe zij, die daar in hunne en onze taal spreken, worden be handeld, is genoegzaam bekend. President Wilson heeft zijn program- eisch duidelijk gesteld en het geweten en inzicht van ieder, die niet door vooroordeel of machtlust misleid is, onderschrijft dien: geen volksdeel zal, tegen zijn wil, onder vreemde heerschappij geplaatst worden. Op dat eerste en hoogste menschenrecht staan onze bedreigde landgenooten in Limburg en Zeeland; en het is ons aller plicht hen bij te staan in de handhaving van dat recht. Het is ook onze plicht te waken over ons vaderlijk erfdeel; het is onze plicht, boven al, ons te weer te stellen tegen dien be raamden aanval op de toekomstplaats van ons volk en ons ras. Dit verweer kan en moet, in al zijn stel lige beslistheid, waardig zijn. Wij zullen het ons gegeven voorbeeld niet volgen, om onze bedreigers te belasteren en uit tc schelden; hun aanslag tegen ons is al las ter genoeg, die zij op zich zelf laden. Wij willen rekening houden met de slechte wer king van den overwinningsroes; met be- (trijpelijken naijver op ons, d>e buiten den oorlog gebleven zijn en minder geleden hebben. Wij waardeeren hartelijk de af keuringen in België zelf van heel dit drij ven, bovenal door onze Vlaamsche stam verwanten, met wie wij ons, in dit gemeen schappelijk gevaar, te sterker één voelen. Wij vergeten niet wat België geleden heeft, noch onze voornemens om, in vriendschap pelijke samenwerking met deze buren, hen en ons te helpen aan een te sneller over winning van de oorlogsellende. Wij blijven, waait die storm vol bedreiging tegen on:> over, nog steeds tot zulk een samenwerking bereid. Wij hebben vertrouwen in het tot standkomen eener hoogere wereldorganisa tie, die de wrijvingen der volkeren onder ling zooveel mogelijk moet voorkomen of wegnemen, en in het licht van deze hoo gere samenwerking der volkeren beschou wen wij het schijnbare belangengeschil tus schen ons en de Belgen, als van zoo onder geschikte beteekenis, dat vriendschappelijk overleg dit gemakkelijk zal kunnen uitwis sehen. Maar terwijl wij aldus ons blijven stel len op dit standpunt, dat wij in de toekomst niet anders wenschen dan vriendschappe lijke samenwerking met het Belgische volk en zijn regeering, en wij het uitspreken dat ons dit te gemakkelijker zal vallen, naar mate den Vlamingen in hun eigen land het meest volledig recht zal zijn te beurt geval len, blijft onze houding ten aanzien van de gehoorde bedreiging een onverbiddelijk handhaven van ons onaantastbaar recht op ongescheidenheid, en voor onze bedreigde landgenooten op verzekering van hun Ne- derlandsche staatspersoonlijkheid. Dat Recht worde, zoo lang het kan, ge handhaafd door middel van het betoogende woord, en ons Bestuur heeft daarom een kort betoog samengesteld, onder deskundig toezicht, waarin de voornaamste punten, te gen ons gericht, bejegend worden in den hierboven gestelden geest. Wij vermoeden dat velen uwer daarvan ex. zullen wen schen ter verspreiding in binnen- en buiten land, en laten die dus in het Nederlandsch, Fransch en Engelsch gereedmaken. Men kan ze aanvragen aan ons secretariaat te Dordrecht. Wie er een bijdrage in de kos ten bijvoegt, bevordert het goede doel dub bel, want onze kas is geenszins onuitput telijk. De A. N. W. B. II. Voor hetgeen de A. N. W. B. in den loop der jaren voor verbetering der wegen heeft verricht, komt dit lichaam de dank toe van alle weggebruikers. Dit deel van den Bondsarbeid is toever trouwd aan de Wegen-Commissie, die in 1898 werd opgericht en dus reeds op een dienststaat van 20 jaar kan wijzen. Deze commissie, waarvan de dagelijksche leiding staat onder een lid van het Dag. Bestuur van den A. N. W. B. en een secretaris-inge nieur, heeft tot taak adviezen te geven in zake wegenaanleg, wegenverbetering, we- genonderhoud, het aanleggen van rijwiel paden, stofbestrijding en het uitgeven van brochures en boekwerken op wegengebied, terwijl zij menigmaal technische artikelen gaf in het weekblad „De Kampioen" en andere tijdschriften. Het geven van adviezen, hetgeen zoo noo dig gepaard gaat met het uitbrengen van meer of minder uitgebreide rapporten, ge schiedde tot nu toe steeds kosteloos. Het toezicht op de uitvoering der werken neemt de commissie slechts in enkele gevallen op zich, wanneer daartoe bijzondere aanleiding bestaat. Alle nieuwe vraagstukken, welke zich op wegengebied voordoen, neemt de commissie in studie; de daarvoor gegeven oplossingen worden door haar onderzocht. Theoretische inzichten hebben ten deze natuurlijk veel waarde, maar vooral vestigt de commissie haar oordeel op de gegevens, uit de practijk vergaard. Om ten deze op stevigen grond te staan, schroomt zij niet, het doen van groote uit gaven aan het Bondsbestuur voor te stellen. Zoo werd op kosten van den Bond in 1909 een stel proefwegen op de Landbouwten toonstelling te Deventer aangelegd, die aan vernielingsproeven werden onderworpen onder leiding van prof. Nelemans van de Technische Hoogeschool te Delft. Deze proeven werden zoo ingericht, dat men te vens een inzicht kreeg omtrent het trek- vermogen noodig voor elk soort van weg. Ten einde de toenemende beteekenis van de Wegen-Commissie te begrijpen, volge hier een lijstje van uitgaven over verschil lende jaren: 1898 f 45 1905 f 3025 f 1912 f 8326 1899 - 120 1906 5101 - 1913 9460 1900 - 961 1907 - 6761 - 1914 - 9165 1901 - 1275 1908 - 7883 - 1915 5277 1902 - 2271 1909 - 6578 - 1916 7366 1903 - 1018 1910 - 5338 - 1917 -11154 1904 - 5205 1911 - 5686 Tut aal f 102.030.— Het wegenvraagstuk is op het oogenblik zoo uitgebreid, dat zeer groote bedragen ter beschikking van de Wegen-Commissie zouden moeten worden gesteld, wil zij ten volle hare vleugels kunnen ontplooien. Een der eerste werkzaamheden der com missie was het aanleggen van een soort „geboorte-register" van de voornaamste verharde wegen in ons land. In dat register staan vermeld de verharding van den weg, de wijze, waarop de weg wordt onderhou den (goed, middelmatig, slecht), benevens het bestuur, dat met het onderhoud en het toezicht is belast. Ten einde het register niet te doen ver worden tot een historisch beeld, brengen dc Bondsconsuls jaarlijks een rapport uit over den toestand van de wegen in hun ressort. Menigmaal geeft het op die rapporten me degedeelde er aanleiding toe, dat de Wegen- Commissie zich rechtstreeks wendt tot de wegbesturen of persoonlijk de klachten gaat onderzoeken. Van eiken weg, die bij de Commissie in behandeling komt, wordt een afzonderlijk dossier aangelegd. Op het oogenblik zijn opgelegd en in hebandeling: voor N.-Hol- land 95, Utrecht 58, Z.-Holland 126, Zeeland 53, N.-Brabant 108, Limburg 25, Gelderland 133, Overijsel 70, Drente 46, Friesland 53 en Groningen 49 dossiers, bovendien voor al- gemeene zaken nog 69 dossiers. Om ten allen tijde op de hoogte te zijn van het nieuwste op wegengebied, heeft de Wegen-Commissie een uitvoerige techni sche bibliotheek en nam zij geregeld een werkzaam aandeel aan de internationale wegencongressen. En om over de noodigc gegevens te beschikken voor een nieuw studiewerk over wegenbouw, heeft zij b. v. alle Bulletins en Papers besteld, welke zijn uitgegeven door de United States Depart ment of Agriculture. In een volgend artikel een kort woord over de bemoeiingen van de Wegen-Com missie op 't gebied van den aanleg van rij wielpaden en over de door haar samenge stelde Bondsuitgaven, welke zoo vaak ter voorlichting van bestuurscolleges dienen. VOLKSGEZONDHEID. Het Vleesch. Nu dit geliefde voedings middel weer wat gemakkelijker verkrijg baar wordt, lijkt het ons wel eens aardig een en ander over de hoedanigheid, voor- en nadeelen, van het vleesch te publiceeren. Wij ontleenen aan het blad „De Gezond heid" daarom het volgende: De groote waarde van het vleesch is niet Singel 512, Amsterdam, zendt een nette tPpVERJ A AR DAGKALENDER franco door het geheele land tegen inzending ran 20 cent in postzegels. Onmisbaar in elke huishouding.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2