Het VICTORIA.WATER KERK-AGENDA. Zondag 26 Januari. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., 'a voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur, de heer F. Beekman, van Amsterdam 's av. 6$ uur, de heer K. Koopman. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; nam. 5$ u.. Ds. J. C. Brussaard. HAARLEM. Vereen, van Vrijzinnig Hervormden, gebouw Prot. Bond, voorm. 10$ uur, Dr. H. J. M. Engel- berts, van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van lrainga. OnderwerpMatb. 6, vs 21 „De schat des harten". Haarlem is overwogen om verschillende fir ma's om donatiën aan te zoeken, een denk beeld, dat niet de algemeene instemming kon verwerven, omdat men meende hier door te veel zijn kapitalistisch karakter bloot te leggen. Te Bloemendaal gaat men contributiën van de leden zelf heffen. Reeds voor een enkel kwartje per jaar kan men het lidmaatschap deelachtig worden Het spreekt echter vanzelf, dat men uit ruime beurzen ook ruimere bijdragen verwacht De beweging schijnt flink en energiek te zijn aangepakt. Men ziet, dat vele burgers er zich warm voor maken. Wij voor ons stooten er ons aan, dat men, terwijl men beweert zich te weer te stellen tegen wie het gezag zouden willen omverwerpen, zich zelf buiten het recht stelt, toont geen ver trouwen in het gezag te hebben en zich- voorneemt zichzelf recht te verschaffen met de wapenen in de hand. En waar wij „den wil van het volk" nog al veranderlijk we ten en daarmede „het gezag", hetwelk op dien wil gegrondvest is, kunnen wij ons kwalijk de bevestiging van dat gezag den ken door geweld van wapenen. Nog nim mer heeft een gezag zich met wapenen om geven of het werd door die eigen wapenen vernietigd. En wij vragen ons af, wat het den Keizer van Duitschland zou gebaat heb ben, zoo de Burgerwachten zijn gezag had den willen bevestigen, dat door het leger niet meer werd erkend. En of niet onder de auspiciën van den Commissaris desKeizers geboren bur gerwachten nu voor den Presidentder Duitsche republiek het geweer zouden pre senteeren. Toch was Scheidemann wat Troelstra is Alleen schijnt hij zich niet vergist te heb ben in de machtsverhoudingen. A. L. EEN PROTEST ALS TEGENWICHT. Wij ontvingen nog een artikel over de Burgerwacht. Het is te lang om te plaatsen. De inhoud komt hierop neer. Toen het vaderland in gevaar was van buitenlandsch geweld, kwam zoo goed als niemand op. Toen de misdadigheid hand over hand toenam, vormde zich niet een vrijwillige politie. De burgerwachten bestaan uit anti-sociale elementen. Ons dorp baadt in materieelen overdaad en is dus zedelijk verplicht een overdaad van geestelijk goed te verrichten aan anderen. De oorlog is een oorlog van handels- en nijverheidsbelangen geweest. Het volk in Rusland, in Duitschland, straks ook in Ita lië, Frankrijk, Engeland, Amerika, wil zich daarom niet opnieuw laten decimeeren. Het volk heeft den oorlog beëindigd; de val van het Czarisme heeft den val van het keizerdom ingeluid. Zij die zich in deze tijdsomstandigheden, bij voorbaat nog wel, stellen tegenover het volk, stellen zich aan den verkeerden kant. Niemand kan twee heeren dienen öf den wolf of den engel in zich, een van beiden moet gebonden liggen. Wie zich nu, bij voorbaat nog wel, op stellen tegen de klasse van hen die niet anders bezitten dan hun arbeidskracht, zijn op hun beurt in te deelen in een klasse. Maar het gaat niet om de heerschappij van eenige klasse, het is een verouderde gedachte, dat 't daarom zou kunnen gaan. De menschheid gaat boven alle natiën-, boven alle klassen-, boven alle standen- en boven alle materieel verschil uit. Gooit uw wapenen weg. Smeedt ze om tot pen en inktpot, tot hamer en beitel, tot rechthoek en passer. Zoekt uw plaats en bouwt mede op. Al het andere wordt in gegeven door vrees. Maar vrees kweekt vrees, en is de moeder van haat en het be gin van den ondergang. Zeker er is schuim. Maar waar schuim is, is water. Hoedt u er voor, zoo eindigt het artikel, samen een dijk te willen opwer pen tegen waterstroomen, die gij toch niet kunt tegenhouden. OOTT STRAFE De „Nieuwe Haarlemsche Courant" heeft er over geklaagd, dat Poincaré, de Presi dent der Fransche Republiek, in de rede, waarmede hij de Vredesconferentie opende, den naam van God ongenoemd liet. En het blad heeft zich met zorg afgevraagd, hoe men op het Vatikaan wel zich moest be droeven over deze omissie. Zelf wars van zoodanige „goddeloos heid", heeft het katholiek orgaan van Haar lem in den lagen moord, die op Carl Lieb- knecht en Rosa Luxemburg werd gepleegd, de wrekende hand des hemels gezien en er van gesproken, dat deze slachtoffers der lynchwet zijn „achterhaald door Gods Ge rechtigheid." Het wil ons voorkomen, dat aan deze woorden door zeer vele religieuzen ernstig aanstoot moet worden genomen. Jaren geleden werd ook van z.g christe lijke zijde in den brand, waardoor een lief- dadigheidsbazar te Parijs werd geteisterd en waarbij vele slachtoffers op de gruwe lijkste wijze het leven verloren, een gods oordeel gezien. En deze ramp een gerechte straf genoemd voor „het zondige Parijs". Er ging toen een algemeene kreet van af keuring en verontwaardiging op over eene dergelijke uiting, die blijk gaf van volmaak te miskenning van het godsbegrip. Diezelfde verontwaardiging moge nu der „Nieuwe Haarlemsche Courant" ten deel vallen, die van Gods Gerechtigheid durft gewagen, waar het een gemeenen moord betreft, die zelfs den Duivel te gru welijk moet zijn. Men kan oordeelen over Liebknecht en Rosa Luxemburg zoo men wil. Men kan hen verdwaasd noemen, on toerekenbaar, alles wat men wil maar om van Gods Gerechtigheid te spreken bij eene daad, die Duitschland te eeuwigen schande zal strekken de Duitsche Regee ring zelve, waarmede straks wellicht ook het Vatikaan verbinding zal aanknoopen, heeft het zoo genoemd dit moet waarlijk klinken als een godslastering in de ooren zelfs van hen, voor wie God is de Alleen- heerscher is, wiens stedehouder te Rome ze telt. Duitschland heeft zich zoowel belachelijk als gehaat gemaakt door zijn „Gott strafe England" en er zal wel geen Duitscher zijn, die zich thans niet schaamt over die woor den, die in het begin van den oorlog zoo vaak misbruikt zijn. Weinig woorden van den man, die als „oberster Kriegsherr" ver heerlijkt werd, zoo lang zijn zon opging, hebben zooveel verontwaardiging gewekt als het stereotype gebed, waarmede hij zijn hoera-redevoeringen placht te besluiten. Met de aanroeping van hun „alten Deut- schen Gott" hebben de Duitschers zich veel kwaad gedaan. Zooveel kwaad doet nu dit katholieke blad der katholieke Kerk, wanneer deze ge acht mag worden hare instemming met de gewraakte woorden te betuigen. Als deze moord op Liebknecht en Rosa Luxemburg de Gerechtigheid is van eenen God, dan zal het den katholieken zende lingen moeielijk vallen eenig heiden er toe te brengen, dat hij zijn geloof in dien God belijdt. Als dit de Gerechtigheid Gods moest ge noemd worden, dan zou alle werk ver- geefsch zijn van hen, die prediken, dat God is Liefde. En als het Vatikaan zich bedroeft over het verzaken van Gods naam door Poincaré, dan mag het wel schreien over dergelijke lastering, gepleegd door het orgaan uit de bisschopsstad. Zoo de „Nieuwe Haarlemsche Courant" onder kerkelijke censuur staat, mag niet an ders worden aangenomen dan dat deze weerzinwekkende woorden den censor zijn ontgaan. Met zijne bekrachtiging zouden zij al te gruwzaam klinken. A. L. PLAATStLIJK NIEUWS. Vijftigjarig jubileum der IJsclub voor H. en O. Woensdag vierde de IJsclub in het gebouw aan de Kleverlaan in besloten kring haar vijftigjarig bestaan. De voorzitter, overste Van Wagtendonk hield een toe spraak, waaraan wij ontleenen: Het rijden op de singels en grachten was voor het Haarlemsche publiek het grootste genot bij prachtig winterweer. Daar reed voorheen een ieder, oud en jong, alles door elkaar. De bedaarde, meer deftige luiden vonden zulks op den duur niet aangenaam. Het wilde en vaak woeste rijden van ande ren bedierf hun het genot, zoodat er door eenigen werd besloten een club op te richten. Daartoe kregen zij vergunning en moch ten een gedeelte van den Kloppersingel af palen, en die palen met touw verbinden, waardoor een gesloten geheel werd verkre gen. Een strook van 3.— M. moest ovei- blijven voor het doorrijden van het publiek. Dit dateert van 22 Januari 1869. Het publiek vond zulks op den duur onaan genaam, verbrak op een gegeven oogcnblik de afsluitingen en reed door over de banen der IJsclub. De club zocht naar een andere plaats en vond die nabij den Zijlweg op een weide, die goed onder water kon worden gezet. De IJsclub werd in 1882 op de alge meene vergadering van den Bond te Am sterdam vertegenwoordigd. Op 1 Maart 1888 schreef de Haarlemsche IJsclub op voorstel van haar voorzitter jhr. Ch. van der Poll, een afstandsrit uit van Haarlem naar Lei den. Deze slaagde naar wensch. Na eenigen tijd werd de IJsclub naar de Kleverlaan overgebracht. Ook op dit terrein, dat voor tien jaar gehuurd was,werd het ver blijf zeer onzeker. De huur verviel binnen kort en van inhuren, hoe aangenaam de verhuurders ook waren, kon in het ver schiet geen sprake zijn. „Ge kunt het ter rein koopen." zei de verhuurder, maar het bestuur kon daar zoo niet toe overgaan. Na een ernstige vergadering van het be stuur werd maar besloten het terrein te koopen. Een durf voorwaar. Doch de ren ten werden door het bestuur gegarandeerd. De koop had plaats en net terrein behoor de aan de IJsclub Haarlem en Omstreken. En zoo staan wij dan na 5ü jaar op eigen bodem. Medeleden, blijft steunen uw ijsbaan, helpt het bestuur, dat de durf had dit prachtig terrein voor u te koopen. Dit terrein dat geheel aangepast is voor schoonrijden, kunstrijden en alle soorten van ijsvermaak behoort aan de Club. Het terrein en clubgebouw zijn geheel electrisch verlicht en voor flinke medische hulp is goed gezorgd. Moge de Club in den loop der jaren daar steeds volop genot van heb ben en het waardeeren dat zulk een terrein in de nabijheid der stad, gelegen aan een tramlijn, haar eigendom is en door goede administratie dat ook blijven zal voor het nageslacht. Moge de IJsclub van Haarlem en Omstre ken steeds tot grooter bloei geraken. benoemd tot typiste ter gemeente-secretarie mejuffrouw C. van Hemert te Overveen. „Focus", het bekende fotoblad, bevat dit maal een tweetal zeer fraaie opnamen, ge maakt door onzen plaatsgenoot den heer G. Warnderink Vinke. Wij hebben in ons dorp een vrij groot aantal zeer knappe ama teur-fotografen; de heer Warnderink Vinke is een hunner. De boefjes hebben in Bloemendaal weder hier en daar hun slag geslagen. Van A. van der Werff kaapten ze een partij brand hout. Bij den heer Veth en mejuffrouw Scholte werden fietsen gekaapt. Bij den heer H. aan den Midden Duin-en- Daalschenweg, werd een partij brandstoffen, die buiten de distributie om was opgedaan, in beslag genomen. Gemeentevisch. Terwijl elders de prijs van distributie-viscli op 0,225 per pond schijnt te zijn vastgesteld, verheugen wij ons te Bloemendaal nog in een vischprijs van 0,10. Wie soms verachtelijk den neus mocht ophalen voor de gemeente-visch, heeft het aan het verkeerde eind. Althans was ze jl. Woensdag zoo goed als ze maai ergens te koop kan zijn. En het waren geen „snippertjes van schellevissies", goed voor de pan, maar mooie, groote, blanke schel- visschen, best voor den ketel. Daarbij wer den we niet met een enkel pondje per gezin naar huis gestuurd, doch met een flinke hoe veelheid, waarvoor men het in de rij staan gaarne over had. Nu nog de bepaling dat bij de distributie rekening zal gehouden worden met de hoegrootheid van het gezin, opdat niet de op 'n kamer wonende juf frouw alleen even veel of even weinig krtjge als de moeder, die een groot aantal monden heeft te voorzien. Er zijn al zooveel kaar ten, dat dat eene vischkaartje er ook nog wel bij kan, hetwelk, gelijk b. v. de melk- kaart, het aantal personen vermeldt, waar uit het gezin bestaat. Van Schoten naar Bloemendaal. Het schijnt vreemd, dat Schoten, met de annexa tie door Haarlem in het zicht, overgaat tot een zoo belangrijken aankoop als van de terreinen tusschen den Rijksstraatweg en de Delft. De „Stads-Editie" O. H. Ct. merkt echter op, dat men in Schoten, met het oog op den krachtigen tegenstand van Bloemen daal en Heemstede, die annexatie vooreerst niet verwacht; „integendeel, bij velen be staat de meening, dat van annexatie in de eerste jaren geen sprake zal zijn." Wel zeker schijnt, dat Schoten, door ook beter-gesitueerden aan te trekken, zich aan de noodzakelijkheid onttrekken wil om ge annexeerd te worden. Ligt het in het plan om de Delft te over bruggen om aansluiting aan Bloemendaal te verkrijgen,zal men ook over den spoorweg heen moeten. Of men er misschien met een tunnel onder door wil dan wel van een overweg zal gebruik maken, is ons niet be kend. Ongetwijfeld zijn ook voor Bloemendaal groote belangen aan deze nieuwe verbinding verbonden. En het is zeer wel mogelijk, dat men bij den aanleg van een weg naar Zand- voort of naar Bloemendaal aan Zee alsnog rekening zal houden met deze Scho- tensche plannen. X In de plaats van wijlen den heer E. P. J. van Beek is door burgemeester en wet houders benoemd tot secretaris der huur- commissie, de heer G. J. van Abs, commies redacteur ter gemeente-secretarie. Deze houdt zijn kantoor ten raadhuize. X Door den ambtenaar van den burger lijken stand zijn in 1918 de volgende acten opgemaakt: geboorten 125; overlijden 320: huwelijk 55; huwelijks-aangiften 53; huwe lijks-afkondigingen 144; huwelijks-toestem ming 5. Carbid. Aan lichtlooze gezinnen zal op Vrijdag a.s. 1 Kg. carbid worden verstrekt. Wie een lamp kocht, betaalt f 1,27\ wie een lamp kreeg 0,65 per Kg. Een verzonnen aanranding. Bij de poli tie vervoegde zich dezer dagen een loop jongen, in dienst van een firma in deze ge meente, die een heel verhaal van berooving opdischte. Hij zou in Aerdenhout door twee mannen zijn overvallen, die hem zijn ketel tje hadden afgenomen, zijn jas hadden opengesneden en zich hadden meester ge maakt van een bedrag van 12,50, dat hij nu niet aan zijn patroon kon afdragen. De politie geloofde niet veel van het verhaal en kreeg er na horten en stooten uit, dat de bestolene zichzelf bestolen had. Hij had het keteltje in een sloot geworpen en het geld versnoept. De snede in zijn jas had hij zelf gemaakt om zijn verhaal meer geloofwaar dig te doen schijnen. Burgerwacht. De heer De Jong, com mandant der Burgerwacht, heeft in te Bloe mendaal, Overveen en Vogelenzang gehou den vergaderingen eene uiteenzetting gege ven van de voorschriften, welke door de Regeering voor de Burgerwachten zijn vast gesteld. Staande die vergaderingen gaven zich velen op voor het lidmaatschap der vereeniging „Burgerwacht", die zal worden geconstitueerd op eene binnen zeer korten tijd te houden vergadering. Het ligt in de bedoeling om niet alleen les te geven in de behandeling van het schietgeweer, doch ook schermclubs e. d. te vormen, een bibliotheek te stichten en op andere wijze een sterken band te vormen tusschen de leden der bur gerwacht, die dan tevens zou kunnen wor den dienstbaar gemaakt aan de verbroede ring der standen. Denkt om uwe watermeter. Nu de vorst is ingevallen, kan het geen kwaad te her inneren aan de noodzakelijkheid om de wa termeter af te dekken. Wie geen stroo heeft, kan het ook met „blad" en desnoods met papier doen. Het menu van de week. Van 25 tot en met 31 Januari is verkrijgbaar op de bons: B 82 2 ons taptemelkpoederB 83 I ons jam; B84 1 ons gort; B85 1 ons capucij- ners; B 86 1 ons witte boonen; B87 1 stukje kleizeep van 100 gram; B88 1 cho colade-reep B 89 M pond suikerB 90 1 ons kaas. Bovendien zal op de gele reserve bon 2 verkrijgbaar zijn 1 ons kaas 20 of nagelkaas. Vetkaarten. De gelegenheid tot tus- schentijdsche omruiling van vetkaarten is vervallen. Bevroren paardenvleesch zal Woensdag verkrijgbaar zijn en wel op vleeschbon 1 1 ons ad 0,10. Het vleesch moet tegen contante betaling aan den winkel worden afgehaald en welte Bloemendaal bij Koh ier aan de Korte Kleverlaan van 82, te Overveen bij Van der Zon van 82 en te Vogelenzang in de oude school van 912 en van 14 uur. Bon 1, die na Woensdag niet meer geldig zal zijn, moet in haar ge heel worden ingeleverd. Mocht er vleesch overblijven, dan zal dat Donderdag zonder bon worden verkocht. Ziekenbons. Bons voor extra-voedsel voor zieken en kinderen zullen worden uit gereikt op Vrijdag van 912 uur: voor Bloemendaal in den politiepost; voor Over veen en Aerdenhout in het Distributiege- bouw; voor Vogelenzang ten huize van W. Lokerse. Rantsoeneeringskaart medebren gen. Voor kinderen beneden het jaar zal een bon worden afgegeven voor een stujke harde zeep. Politie. Onze politiemacht is pas weder met vier man uitgebreid; het corps is nu een dikke 30 man sterk. Daarmede zijn na tuurlijk nog niet alle inbraken te voorko men of alle dieven te snappen. Maar men heeft toch te Aerdenhout een individu aan gehouden, die in het bezit was van uit een zomerhuisje ontvreemde handdoeken en kleedingstukken. Zijn twee medeplichtigen zijn ontvlucht. Een goede vangst deed de politie, toen zij twee beruchte inbrekers inrekende, die net bezig waren over het hek van een onbe woonde villa te klimmen. De heeren had den natuurlijk heel geen kwaad in den zin, X Uit 114 sollicitanten is door B. en W. uit de VICTORIA-BRON ontspringt op een diepte van 215 Meter en is daardoor de meeBt Hygiënische tafeldrank. Nederlandsche Onderneming.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2