r™ ALGEMEEN WEEKBLAD Gedipl. VIOOLPAEDAGOOG 10 Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. EXAMEN-OPLEIDING UITGAAN. CINEMA PALACE 13e Jaargang. Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 1 FEBRUARI 1919 No 5. Het Bloemendnalscli Weekblml. b. Prijs per nummer Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. f* Wie helpt? Aan een oppassend ijverig man, die o.a. ook voor ons werkzaamheden verricht, heeft men zijn fiets ontstolen. Voor de uitoefening van zijn beroep is die fiets onmisbaar. Het rijwiel, intusschen door den dief reeds verkocht, is voor f30.— te rug te koopen Dit is echter een heele som. Willen wij met elkaar hem helpen? Br is reeds beschikbaar van BI. W. f 2.50; H. f 1.—S S. f 1.—j N. f 1 Lezeressen, lezers, wie uwer helpt mee? Wie uwer sluit een briefje van een rijks daalder of een gulden dadelijk na het lezen hiervan in een envelop en zendt die naar het Kantoor van ons blad? De ingekomen bijdragen worden in ons blad opgegeven. EEN WOORD AAN ALLEN DIE DER TIJDEN ERNST VERSTAAN. De „Broederschap in Christus", onlangs opgericht, verspreidt een omzendbrief van dezen inhoud Onder den indruk van den nood waarin de wereld verkeert; in het besef van onze gemeenschappelijke schuld, wenden wij ons tot u allen die getuige zijt van den gewel digen ommekeer, welke zich in het wereld leven voltrekt. Oude levensvormen gaan te gronde en nieuwe breken zich baan. In den strijd tusschen deze beide dreigt steeds grooter verwarring te ontstaan, waarin het voor cnze gansche samenleving gaat ten leven of ten doode. Wij deen daarom in allen ootmoed en geloofsvertrouwen en in het gevoel van onze zwakheid een beroep op hetgeen er in uw haft van den geest van Christus leeft, om-" dat wij alleen van dien geest leiding ver wachten. Het moet ons van het hart, dat wij in Christus de eenige reddng zien uit den nood waarin wij ons individueel, oecono- misch en internationaal bevinden. Wij gevoelen duidelijk, dat de oorzaak van de ellende waarin wij verkeeren op bijna ieder terrein van het menschelijk leven ge legen is in het feit, dat wij de eischen van Christus, waarmede Hij komt tot het indi vidu, niet hebben doorgevoerd op het terrein van het openbare leven, ja dat wij zelfs hun ne geldigheid op dit terrein principieel heb ben ontkend. Daarom spreken wij als onze overtuiging uit, dat de beginselen van Christus met steeds meerderen ernst, niet alleen in ons persoonlijk leven moeten wor den betracht, maar dat wij ook ieder onze taak hebben bij den arbeid voor het Konink rijk Gods in de maatschappij. Wij wenschen dit te doen in gemeenschap met allen van welke kerk of richting ook, ons keerende tegen alles wat op kerkelijk gebied ver deelt en den geest van liefde en broeder schap tegenstaat. Daarom ook verzetten wij ons met alle kracht tegen onze wijze van samenleven, daar deze op egoïsme is ge baseerd en mitsdien de zonde van.de zelf zucht in de hand werkt, zooals die in de hedendaagsche ontaarding bij toeneming tot uiting komt. De anti-christelijke grondslag van onze samenleving drijft duizenden onzer mede- inenschen in de armen van ellende, misdaad en geestelijken ondergang. Het beginsel „ieder voor zich" doet onze maatschapij in twee groepen uiteengaan, wier belangen met elkander in voortdurende tegenstelling zijn en den klassenstrijd tot een onloochen baar feit hebben gemaakt. Christus nu stelt den onvermijdelijken eisch om te komen tot een nieuwe samenleving waarin het „allen voor allen" verwezenlijkt zal zijn. Den klassenhaat bestrijdend, willen wij daarom in den geest der liefde aan de komst van die nieuwe orde medewerken met alle krachten, zoekende naar wat ons verbindt met de velen die een dergelijk ideaal voor oogen hebben, ofschoon zij Christus niet als hunnen leidsman erkennen, terwijl wij ech ter duidelijk beseffen, dat voor de nieuwe orde de bekeering van het menschenhart een allereerste vereischte is. Wij keeren ons tegen alle geweld, zoowel in handen van hen die trachten een nieuwe samenleving tot stand te brengen, als van hen die de huidige maatschappelijke wan orde gewapenderwijze willen handhaven en zoo den burgeroorlog dreigen te ontketenen. Wij roepen allen toe; „de wapens neer!" BLOEMENDA AL. Bloemendaalscheweg 113. Gestort Kapitaal f 4,0SO.000. Reserve ca. f 850.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepot, en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland, Ons streven is door liefde, en door liefde alleen de maatschappij te revolutionneeren. Aan ons christenen de taak om de broe derschap aller geloovigen, eeuwenlang reeds als ideaal van christelijk leven gepre dikt, daadwerkelijk in toepassing te bren gen, zonder onderscheid van rang, stand of klasse. Ofschoon in theorie belijdend in die broederschap te gelooven, hebben wij haar maar al te zeer naar het hiernamaals ver schoven. Waar wij allen dienaren moesten zijn, zijn velen onzer meesters geworden en hebben wij de op materieele ongelijkheid gebaseerde standsverschillen in ons midden erkend en laten voortbestaan. Met betrekking tot de internationale ver houdingen der volkeren gelooven wij dat deze alleen op den weg der Liefde van Christus tot een afdoende regeling gebracht kunnen worden, en dat geen internationale politiemacht, gelijk door velen wordt voor gestaan, tot het gewenschte resultaat kan leiden. Wij stellen ons dan ook tegenover liet militarisme in al zijn vormen en ver- leenen aan hen die uit gewetensbezwaren den militairen dienst weigeren onzen mo- reelen en daadwerkelijken steun. Ons bevindende in een wereld, waarin de doorvoering van het beginsel van Christus op groote moeilijkheden stuit, voelen wij het evenwel als onafwijsbaren eisch met alle kracht ons toe te leggen op het vinden van oplossingen voor alle problemen die zich aan ons voordoen. Het ligt voor ons aller verantwoording, welke toestanden er zullen geboren worden uit de ontzaglijke gebeur tenissen, die het wereldleven beroeren. Ook van ons zal het afhangen of Christus in den komenden tijd buiten het terrein van het groote leven gebannen zal blijven, en deze w ereld haar verderen ondergang, materieel en geestelijk, zal tegemoet gaan, of niet. Ood roept u. Hij roept ons allen! „Be keert u want het Koninkrijk der Hemelen is nabij gekomen!" Er is enkel verlossing voor mensch en menschheid in de onvoorwaar delijke overgave aan Hem op den weg van offer en kruis. Medechristenen van alle klassen, van alle kerken, van alle landen, vereenigt u! Zij, die met de hierboven uitgedrukte ge dachten instemming gevoelen, en in ver binding wenschen te blijven met de bewe ging, kunnen zich opgeven als „sympathi- seerend lid" van de „Broederschap in Chris tus'. Secretariaat: 't Boschhuis, Beetslaan, Bilthoven. DE INBREKER. Ik weet wel, dat de volkerenbond u eigen lijk maar heel matigjes interesseert, dat uwe belangstelling kwalijk meer is te wek ken voor eene beschouwing over de schuld vraag, die, nu de oorlog voorbij is, ons weer aan zijn begin wil doen denken; dat het u zou vervelen, zoo ik u onthalen wil de op een verhaal over de prijzen der le vensmiddelen ge hebt er immers al den geheelen dag over gepraat, geklaagd en gemopperd; en dat ik u heelemaal niet aan boord meer behoef te komen met herinne ringen aan den tijd, die ook nog maar drie maanden achter ons ligt. U leeft te snel, moet al te veel courantenkost verduwen en hebt eigenlijk nog maar voor bitter weinig zaken open oor en heele aandacht. Behalve voor een inbrekers-geschiedenis! Niet dat u er daarvan niet genoeg worden opgedischt! Ge vindt ze met enkele woor den beschreven in de politierapporten en met heele of halve kolommen in het gemeng de nieuws van alle dagbladen. Maar dat zijn geen zelf-beleefde avonturen. En ik wil u een verhaaltje doen, waarin ik zelf ook een rol gespeeld heb. wenscht les te geven in beschaafde kringen, zoowel elementair als hooger Oi derwijs en Brieven Lett. K. no. 645 Bloe mend. Weekblad. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Om alle kwade vermoedens den kop in te drukken de inbreker was ik niet. Maar 't was toch een goede vriend van me. Zeg nu niet dadelijk, dat ik u maar mijn vrienden behoef te noemen, opdat gij weten kunt met wien gij te maken hebt. Spreek me nu niet terstond van pek, waarmede besmet wordt wie er mede omgaat. Bezondig u aan geen van deze voorbarigheden. Maar luister of liever: lees. Ik was voor één nachtje bij de familie B. gelogeerd. Als 't u interesseert: de oude heer is een solied effectenman en ik zou u z.jn naam wel noemen, als ik niet bang was voor de verdenking reclame te willen maken voor zijn frma. Zijn vrouw is een lieve dame op leeftijd, maar wat je noemt „bij En hun zoon is mijn vriend. Hij is bediende op een groot kantoor en woont bij zijn ouders in. Dezen hebben het wat ie noemt „goed in de wereld". Ze wonen net jes, sputteren ook wel wat over de hooge vleeschprij.zen, )maar betalen ze. Klagen ook wel over de kolen, maar branden ze. We hadden den avond heel gezellig door gebracht. Mijn vriend had ergens 'n bezoek moeien afsteken en ik had met den ouden lieer en de oude mevrouw een whist.ie ge legd. De oude heer is fel op een kaartje en de oude dame niet minder. Ik moet er kennen, dat haar kennis van het whisten geen gelijken tred houdt met haar liefheb berij voor dit spel. Ze kan op de zonder lingste oogenblikken met troef voor den dag komen en daar de oude heer graag met den blinde speelde, was ik, haar partner, meestal het slachtoffer van haar invallen. Maar als ik ook maar door een heel klein rimpeltje van mijn.... bevreemding deed blijken en haar man, met prijzenswaardige onpartijdigheid, in een gebrom verviel, dat feitelijk afkeuring beteekende, redde zij aan stonds de situatie door met een vroolijken lach uit te roepen, dat men toch whist voor zijn pleizier. Ook beweerde zij wel den vreemdsoortigen slag, dien zij vertoond had, geleerd te hebben van een oude Indische da me, die beroemd was om hare kennis van het kaartspelen. Van die oude Indische dame deelde zij dan nog verschillende bij zonderheden mede, totdat haar man met een ,7whisten we nou of praten we ons aller aandacht weer op het spel vestigde. Daar hun zoon, mijn vriend, om elf uur nog niet thuis was, besloten we, ook al met het oog op den kolennood, maar naar bed te gaan. Ik kreeg een mooie logeerkamer, 't Was er wel wat koud, doch ik kroop maar vlug onder de dekens en lag weldra in die pen slaap. Hoe laat 't was, weet ik niet. Maar 't was zeker midden in den nacht, toen ik wak ker werd van een flink trekken aan mijn arm. Tot mijn groote verwondering stonden mijn gastheer en gastvrouw beiden naast mijn bed. Hij had een kandelaar in de hand met een.brandende kaars. Uit eerbied voor zijn leeftijd zal ik zijn toilet maar niet be- Groote Houtstraat 113 Haarlem. PROGRAMMA van 31 Januari tot 6 Februari. De Ooievaar op bezoek. Trucfilm. 2. Uit kleine Billy's schooljaren. KomLch. 3. DE ZEESIRENEN (Darling of the Gods). Een moderne uitbeelding Tan de Loreley- legende in 6 afd. Een ongekende oogenweeble der mooiste meisjes, zwemmend en stoeiend en dartelend in de klaterende waterscei.es, in water, dat flonkert en schittert en glanst langs de over dadig rijke nutuurkusten van Santa CataliDa. 4. Optreden van de bekende Humoristen BOELE WILSON, met nieuw repertoire. - PAUZE. - 5. In den Schoonmaaktijd. Komisch. Bespreekt uw plaatsen om teleurstellingen te voorkomen. Dagelijks gelegenheid van 10 tot 3 uur aan de Cassa. schrijven. Zij was blijkbaar verheugd, toen ze mij de oogen zag openen. Als gast past het me ook niet, u van haar toilet een ue- sclrrijving te geven. Zeker is, dat ik het zeer correcte echtpaar nog nooit zóó ge kleed had gezien, zal ik maar zeggen, in haar hand had ze een voorwerp, dat ik bij het licht der kaars als een pook herkende. „Psst!" riepen ze beiden zachtjes en ge heimzinnig. In de komedie hoor je iemand, die wak ker wordt, altijd vragen: „waar ben ik?" Daar heb ik me dikwijls aan geërgerd, want zoo'n meneer of juffrouw moet, als hij al die lichten en al die menschen ziet, heel goed weten, dat hij zich in den schouwburg bevindt. Ik zou, als ik niet net in een die pen slaap gestoord was geworden, ongetwij feld gevraagd hebben„wat blieft u Maar het uur en de omstandigheden maakten me minder parlementair. En, direct recht-op zittend, vroeg ik: „Wat is er De oude dame bracht haar mond bij mijn oor en fluisterde: „Inbrekers!" De oude heer rilde hetgeen ik zag aan de flikkerende kaars. Ik gêneer me nog, als ik er aan denk, maar ik sprong mijn bed uit en schoot mijn kleeren aan. Onderwijl kreeg ik een heel verhaal te hooren. Ze hadden duidelijk de huisdeur open hooren gaan. Dachten dat het hun zoon was, die thuis kwam. Hadden zich niet ongerust gemaakt. Maar een uur of zoo daarna hadden ze duidelijk de trap hooren kraken. Verbeelding, meende ik. Neen, géén verbeelding. Ze was mis schien zoo jong niet meer, maar haar ge hoor was nog best. En ze hadden de huis deur nog eens hooren open gaan. Toen was de oude mevrouw naar de kamer van haar zoon gegaan Zijn bed was onbeslapen. Hij was dus nog niet thuis; trouwens, hij had gezegd, dat 't wel laat zou worden. Vast en zeker waren er inbrekers in huis. Voordat ik het zelf wist, had mevrouw me haar pook in de handen geduwd. En geheel automatisch stelde ik mij aan het hoofd van den stoet, die nu op onderzoek uit toog. Eerst in de huiskamer. Met een ruk draaide ik het electrische licht op, half in de deur blijvende staan met mevrouw vlak achter memeneer was een eindje verder in de gang aan het zoeken van iets ik weet niet wat. Ik besefte, dat hier dapperheid van pas was, en riep: „Ha!" Hoewel de oude dame achter me stond, voelde ik haar ineenkrimpen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1