ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. n HAARLEIHSCHE BANKVEREENIGING UITGAAN. CINEMA PALACE PROGRAMMA PROGRAMMA 13e Jaargang Losse nummers 10 cents. ZATERDAO 8 FEBRUARI 1919 No 6 Het Bloemendiobeh Weekblad. Prijs per jaar *.- Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentiën 25 cents per regel bij contract belangrijke korting. BLQEMENDA AL. Bloemendaalscheweg 113. Q-e3tort Kapitaal f 4.0 >0.000. Reserve ca. f 850.000. Verstrekt DEPOSITO-BEWIJZEN met halfjaarlijksche coupons: VOOR EEN JAAR VAST. 4 MET I JAAR OPZEGGING. 4i Na opzegging 1/2 lagcr- Oit nummer bestaat uit vier bladzijden. Wie helpt? Aan een oppassend ijverig man, die o.a- ook voor ons werkzaamheden verricht, heeft men zijn fiets ontstolen. Voor de uitoefening van zijn beroep is die fiets onmisbaar. Het rijwiel, intusschen door den dief reeds verkocht, is voor f30 te rug te koopen Dit is echter een heele som. Willen wij met elkaar hem helpen? Er is reeds beschikbaar van Bi. W. f 2.50; H. f 1,—S f 1.— N. f 1 Lezeressen, lezers, wie uwer helpt mee? Wie uwer sluit een briefje van een rijks daalder of een gulden dadelijk na het lezen hiervan in een envelop en zendt die naar het Kantoor van ons blad De ingekomen bijdragen worden in ons blad opgegeven. Dezen oproep uit ons vorig nummer moeten wij tot onze spijt nog eens her drukken. Immers behalve de reeds ontvangen f 5.50 ontvingen wij in de afgeloopen week nog slechs f 3.50 (de K. f 1.— en N.N. f2 60, Komt, lezeressen en lezers, helpt ons het geld voor den man bijeenbrengen. Hij verdient het. HELP U ZELF. Ge wordt door 't Rijk aan thee geholpen en door de Gemeente aan brandhout. Maar de mensch kan van thee en hout alleen niet leven. Elk oogenblik van den dag heeft hij in onzen papieren tijd behoefte aan't een en ander, zooals Multatuli zeggen zou, van wien dit trouwens niet het meest kern achtige citaat is. Ge begeert iets van de belastingen te weten, waarvan ge gewoonlijk niet veel meer 'weet, dan dat ze drukkend zijn. Ge kunt niet wijs worden uit de postbe stelling. Ge zoudt wel eens willen weten niet al leen dat, maar ook waarom ge zus- of zoo veel schoolgeld betaalt. Ge wilt u wenden tot de een of andere vereeniging en kent haar secretaris niet. Ge weet wel, dat meneer Die-en-Die in vil la Zus-of-Zoo woont, doch waar die villa staat, is u onbekend. Ge moet een keuze doen uit de in deze gemeente gevestigde aannemers geen be roep wordt in Bloemendaal meer beoefend, aansprekers, advocaten, apothekers, ar chitecten, artsen, assuradeuren om nu maar bij de a-beroepen te blijven. Ge kent een telefoonnummer, maar wilt ook gaarne weten, met wien ge spreken zult, zoo ge dat nummer opschelt. Aan dit alles en aan nog veel meer kunt ge u zelf helpen. Eenvoudig door een exemplaar te bestel len van „Help u zelf". Dit jaarboekje, uitgave van de naamlooze vennootschap „Het Midden", is thans voor de negende maal verschenen. Dat 't „bij' is, bewijst reeds de aan de titel pagina voorafgaande bladzijde, waarop een gelukkig geslaagde foto voorkomt van de nieuwe gereformeerde kerk aan den Vijver- weg, die vient de paraitre, om eens een boekhandelsterm te gebruikenalthans in haar nieuwe gedaante. Houdt ge van plaatjes kijken, dan kunt ge in het jaarboekje het portret vinden van zuster Wickel, die eind '18 den dag her dacht, waarop zij zich vóór 25 jaar te Bloe mendaal vestigde (moge zij er nog lang ge lukkig leven!), een foto van Stoop's Bad, een inrichting, die menige stad Bloemen daal mag benijden en die een schitterend bewijs is van mogelijk niet voldoende ge- waardeerden burgerzin, en de portretten van het echtpaar De Graaf, dat verleden jaar zijn gouden bruiloft vierde, een feest, hetwelk allen Bloemendaalschen echtparen wordt toegewenscht te hunner tijd. Wij hebben „Help u zelf' ter hand geno men niet om het u aan te prijzen. Ge kent het immers al wel en hebt het ongetwijfeld ook op uw schrijftafel liggen of ook op uw boekenplank staan. Maar we hebben er eens een snipperuurtje aan willen besteden om wat te zoeken tusschen al die namen en cijfers, waarmede de bijna 300 bladzijden gevuld zijn. Het mengelwerk slaan we over u nochtans radend de geschiedenis te le zen van de drie oude kasteelen van Bloe mendaal: Aelbertsberg, Tetterode en de Vogelsanck, welke historie geschreven moet zijn door iemand, die den weg kent in oude oorkonden. Dan komen we al spoedig tot de „Vereenigingen". U zoudt nooit gedacht hebben, waarde lezer, dat de vereenigings- zin te Bloemendaal zoo sterk ontwikkeld was. 't Zijn er wel 40 en hare doeleinden zijn velerlei. Wat de kiesvereenigingen be oogen, is duidelijk bij toeval worden we gewaar, dat de afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Bond voor Vrouwen kiesrecht deze maand tien jaar bestaat, net dus op het oogenblik, dat zij zich gereed kan maken eenigszins aan de verkiezingen deel te nemen. De vereeniging „Koninginne dag" heeft meer bestuursleden dan de mees te vereenigingen kunnen aanwijzen. Wij lezen als haar doel omschreven de fees telijke viering, telken jure, van den ver jaardag van H. M. de Koningin en constateeren, dat zij dus in '18 verzuimd heeft haar doel na te streven. De vereeni ging „Bloemendaal's Bloei" bezit een even eens veelhoofdig bestuur. Haar doel is: den bloei en den vooruitgang der gemeente op de meest uitgebreide wijze te bevorderen. Zij is ook niet in gebreke gebleven ter be reiking van dit doel pogingen aan te wen den. „Bloemendaal Vooruit" vinden wij in het jaarboekje niet meer genoemd. Deze ver eeniging is toch niet soms vóór uit gelaten. Van de sociëteit „Kennemer Kring" vin den we als bestuur alleen nog maar een waarnemend secretaris-penningmeester ge noemd. Deze vereeniging, die blijkens oude ledenlijsten nog al populair moet zijn ge weest, schijnt tot een heel klein onder-onsje te zijn ingekrompen, 't Ware jammer, zoo niet weer eens herleefde de oude kring van gezelligheid, waar geregelde aanraking be stond tusschen soms zeer heterogene ele menten; ontstentenis van zoodanige aanra king leidt tot vervreemding en zoo verver- forensd behoeft Bloemendaal toch niet te zijn, dat men elkander voorbijloopt zonder elkaar zelfs te kennen. Is er geen jonge lingschap, die hier wat feu sacré kan doen ontbranden Een overzicht van de gemeente-verorde ningen, die in het Jaarboekje staan afge drukt, zullen we u besparen. Het kan hoogst nuttig zijn te weten, dat ge uw kind, zoo het aan ringwurm lijdt, geen school moogt doen bezoeken. Het behoort misschien tot eene goede burgerlijke opvoeding dat men het bestaan kent cener verordening, die ver biedt het gewicht van waren met een unster of met een familieschaal te bepalen. On getwijfeld kan een liefhebber van wetsbepa lingen smullen aan de verordening tot hef fing van een plaatselijk directe belasting naar liet inkomen wist u wel, dat te be ginnen met 1 Januari '19, eene belasting naar het inkomen zal geheven worden tol een maximum van 3 pCt. van het belast baar inkomen, zoodat ge u niet bevreesd be hoeft te maken voor bolsjewiksche grepen in uw beurs Zonder twijfel kon het zijn nut heb ben er aan te herinneren, dat een slede op sommige, met name genoemde wegen met niet meer dan 2 personen mag bemand zijn en dat het u 15,boete of 3 dagen hech tenis kan kosten, zoo ge met een slede de duintrappen komt afglijden. En ik zal ook niet beweren, dat het zonder bekoring is oin in de verordening tot heffing van school geld art. 2 te bestudeeren, dat een voorbeeld van een prijslijst mag genoemd worden. Maar ik vrees voor dit alles geene belang stelling bij u te kunnen vinden en ga over tot de adreslijst. Deze adreslijst vermeldt de namen der inwoners met hun beroep, hun adres, hun geloof en hun aandeel in de samenstelling der regeeringscolleges. Als ge meent, dat dit vervelende lectuur is, vergist ge u. Ook op het zwartste bord kunt ge kleuren zien schitteren, als ge het maar in het goede licht houdt. En zoo hoop ik met u de adreslijst eens door te bladeren en u hier en daar eens op het een en an der attent te maken. Er is what in a name. Mag ik u dat de volgende week eens aantoonen? A. L. VREDEWEG. Tot het oude Athene toe is er op uit haar straten te tooien met namen uit de nieuw ste geschiedenis. Wij lezen van een weg, die Mponar Lao gedoopt is ter eere van Bo- nar Law. Lloyd George zal zijn peteweg hebben aan de 'i'zortz-straat en Wilson ziet zijn naam op een hoekgevel geschreven als Ouilson. Zou vraagt men ons Bloemendaal, dat De Genestet en Jozef Israëls reeds hul digde door straten naar deze meesters te vernoemen, net evenzeer zijn Wilson-plein kunnen hebben Er is niet veel tegen. Of het moest zijn, dat men niet den schijn op zich wilde laden Haarlem na te doen, aat reeds zijn Wilson- plein bezat, lang voordat de ongekroonde wereldkoning er aan dacht door de Duit- schers bewierookt en door de Franschen omarmd te worden, eene vèrziendheid als waarvan wel geen enkele andere plaats heeft blijk gegeven en waarvoor het ondeu gende Fatum al zeer weinig ontzag heeft betoond door er voor te zorgen, dat daar thans komedie wordt gespeeld. Of zal straks de gemeenteraad van Scho ten den nieuwen weg naar Bloemendaal, welks geboorte zoowat samenviel met den immers door Wilson bewerkten vrede, ver sieren met den naain van den President der V. S.? Wie niet van menschenvergoding houdt, zal wellicht meer aan den naam Vredeweg hechten (vriend zetter, splits den naam om 's hemelsnaam niet en maak den vrede niet wég) of er Conferentiestraat van willen ge maakt zien. Hoe het zij, de eerste de beste gelegenheid is door Bloemendaal aan te grijpen om ook aan de jongste wereldhisto rie tol te betalen. En het is zelfs gansch niet onmogelijk, dat, zoo aanstaanden Don derdag in den gemeenteraad een nieuw voorstel aan de orde komt om een weg naar Zandvoort aan te leggen ten einde fluks de werkloosheid te bestrijden, deze of gene americanophiel voorstelt, in gouden lette ren den naam Woodron aan te brengen op het eerste huis, dat daar in de duinen zal verrijzen. Maar neen daarvoor is de naam Zee weg reeds te lang ingeburgerdal is het dan ook tot nog toe bij den naam gebleven. Houden wij het er voor, dat bij de dezen zomer door Bloemendaal te organiseeren vredesfeesten de voorbereiding is lang genoeg om ze schitterend te doen zijn plechtig het Wapenstilstandsplantsoen, het Vredepark of de Wilson-laan worden inge wijd. Tegen een Fochweg is misschien eenig bezwaar, Ciémenceau-boulevard klinkt wat uitheemsch, Law heeft, dunkt ons, zoo wei nig kans als Lloyd George en naar Albert is de stemming niet. Aan Hindenburg is als peter niet te denken, Jaurès zal op een an dere samensteling moeten wachten van den familieraad, die de wegen heeft te doopen; Joffre is al weer te veel in het vergeetboek geraakt, Snijders is geen persona grata meer, Cort van der Linden moet ervaren, hoe snood de dankbaarheid isneen, 't zal maar waarlijk het beste zijn om een. Wilsonlaan of een Vredevijver te maken. Of is er iemand, die een Distributieweg zou willen aangelegd zien als eeuwige her innering aan dat zegenrijke instituut? Hij trede vóór. A. L. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e d kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Groote Houtstraat 113 Haarlem. voor 7, 8, 9 en 10 Februari, tevens op het Matlnée van Wo-nsdag 12 Febr. 1. Japanache Tuinen. Natuuropname. 2. Teedere snaren trilden. Bueiend L vensdrama in 5 afd. In de hoofdrol de beroemde Amerikaansche film-arti-t GEORGE BERAN. 3. Optreden van de Vrouwelijke Bariton ARABELLA. FIELDS. M<t geheel nieuw repertoire. PAUZE.— 4. Een vrouw die haast heeft. Komische Comedie in 2 afd. voor 11, 12 en 13 Februari. Alleen op de avondvoorstellingen op reelrnldig verzoek. 1. Enschede. Natuuropname. 2. REINHEID (Purity). Artistiek filmwerk in 7 afd., waarmede wij voor eenige weken terug zoo'n succes haddc dat wij honderden teleur moesten stellen. 3. Optreden van de Vrouwelijke Bariton ARABELLA FIELDS. Met geheel nieuw repertoire. PAUZE - 4. Alles voor een vrouw. Komisch in 2 afd. Op dc avondvoorstellingen van 11, 12 en 13 Februari geen toegang voor personen beneden 16 jaar. V anaf heden gelegenheid tot plaatsbespreken voor alle voorstellingen DE BURGEMEESTERBENOEMING VAN HAARLEM. Men schrijft ons: Zooals wel niet anders was te verwach ten, heeft het optreden van den „Nationale» Bond van Protestantsche kiezers" cn ande ren, om de benoeming van een roomsen burgervader van Haarlem te voorkomen, heel de roomsche pers van Nederland in 't geweer gebracht. Zij staat nu eenmaal op het standpunt der verdeeling van betrekkin gen in openbaren dienst naar evenredigheid van het aantal roomschen. Moreel en prac- tisch onhoudbaar. Want men heeft in Ne derland niet te vragen naar de kerkelijke gezindte van een sollicitant, doch naar zijn bekwaamheid en maatschappelijke morali teit. En voor een gemengde bevolking is dat evenredigheidssysteem in de meeste ge vallen ook moeilijk toe te passen. Intusschen moet worden erkend, dat de roomschen tot hun dwaas evenredigheids standpunt zijn genoopt door de vroegere stelselmatige achterstelling in het openbare leven. Maar de tijd, waarin zulke bekrom penheid hoogtij vierde, is gelukkig reeds lang voorbij. Elk maatschappelijk denkend mensch moest het tot zijn taak rekenen hem voor altijd te doen vergeten. De roomschen warmen echter met on- verflauwbaren ijver de beschimmelde grie ven telkens weer op, ontleenen daaraan aan spraken die niet te dulden zijn; te minder nog, waar zij zelf telkens tot de erkenning komen naar evenredigheid niet te beschik ken over de intellectueel gevormde krach ten. Tot welke schandelijke bevoorrechting hun systeem leiden moet, hebben vooral de jaren 19011905 geleerd, toen zij en hun anti-revolutionaire vrienden meenden zich naar hartelust te mogen verzadigen aan de veroverde staatsruif. Bij tal van openbare diensten, bij de departementen zit men nog opgescheept met de presentkaasjes uit dien ajd, die een der laatst-afgetreden minis ters heeft zich zoo uitgelaten men zoo gemakkelijk aanstelt, doch zoo moeilijk, ja in de meeste gevallen zelfs onmogelijk kan kwijtraken. Bij den strijd over den te benoemen bur-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1