Het VICTORIA-WATER KERK-AGENDA. Zondag 9 Februari. BLOIMENDAAL. Ned. Herv. Gem., 'a voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen; 's av. 6^ uur (in de Christel, school), Zuster Knuttel, met lichtbeelden van Palestina. Jonggliedeiisamenkomst, geen dienst. Gerei. Gein., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; nam. 5£ u.. Ds. J. C. Brussaard. Haarlem. Vereen, van Vrijzinnig Hervormden, gehouw Prot. Bond, voorm. 10j uur, Ds. F. C. M, Boenders. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van lysinga. Onderwerp: Hebr. 7:24, „de Eeuwige Priester". gemeester van Ripperda's veste is dit on heilig vuurtje nu nog eens geducht opge stookt door de protestantsche kiezers. Zij zijn ook weer aan het cijferen getogen en wel op een manier, die genoegzaam aan toont, dat deze menschen gewoon zijn hun tijd te verslapen. Daarom maakt hun op treden thans ook niet den indruk van kracht en ernst. Immers: de rekwestranten om een pro- testantschen burgemeester voor Haarlem, hadden moeten weten, dat burgemeestersbe noemingen in den laatsten tijd zich richten naar de machtigste politieke organisatie ter plaatse. Of dit al dan niet goed is, blijve buiten beschouwing. Het is een feit, waar mee dient gerekend te worden. Van kerke lijke gezindte kan dus dan alleen sprake zijn, wanneer een kerkelijk-politieke partij in de gemeente het machtigst is. En nu valt het niet te ontkennen, dat in Haarlem de roomschen, hoewel nog geen 3654 pCt. van de bevolking uitmakend, daar politiek verreweg het sterkst georganiseerd zijn. Te Haarlem, een der bolwerken van het protestantisme, spreekt alles van roomschen bloei en van protestansch verval. Het is treurig het te moeten erkennen, maar zij, die er trotsch op gaan, dat Haarlem sinds 1572 geen andere dan protestantsche burge meesters heeft gekend, hadden ervoor die nen te waken, dat deze traditie niet behoef de te worden losgelaten, doordat de room schen thans hun grootere politieke macht kunnen uitspelen, niettegenstaande zij als bevolking verre in de minderheid zijn. Geen hand staken zij daartoe in de laatste jaren uit. En nu men aan protestantsche zijde ein delijk ertoe komt den diep over de oogen gezakten slaapmuts even weg te trekken, welk een optreden nog! Men gunt zich niet eens de moeite of mist het noodige politieke inzicht, om tot een compromis te komen, adresseert in afzonderlijke groepen voor een gemeenschappelijk doel, stalt zijn machte loosheid ten voeten uit. De wereld mocht eens gelooven, dat pro testanten ook maar een enkele maal met elkaar overweg konden! Een niet te over leven schande zou dit zijn! Wanneer Haarlem een roomschen bur gervader bekomt, wat wij niet hopen, maar zeer vreezen, gezien de idealen van minister Ruys, Haarlem's protestanten mogen dan aanspraak maken op de twijfel achtige eer, zulke benoeming door hun op-, treden krachtig te hebben bevorderd. Roomsch Nederland zal zich te hunnen koste heerlijk amuseeren. Reeds dit is voldoende reden om de aar digheid uit té halen. Ruys c.s. houden toch van een grapje, daarin schuilt voor geen gering deel hun kracht. Den Haag. M e p h i s t o. PLAA I StLIJK NIEUWS. Men schrijft ons: Onze plaatsgenoot de heer W. D. G. Rein- ders .werkzaam aan de staatsmijn „Emma" te Hoensbroek, heeft met gunstig gevolg het examen voor werktuigkundig ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft afge legd. Hem is daarbij tevens de hooge onder scheiding „met lof" toegekend. Te Vogelenzang doen zich verscheidene gevallen van diphtherie voor. Bij de Centenbrug te Vogelenzang is een groote zware iepenboom omgevallen, waar door eenige schade werd aangebracht. Een telephoonpaal met tal van draden knapte af. De weg werd versperd. Verslag der boefjesstukken. In de afge- loopen week sloegen ze hun slag weer hier en daar. Bij den heer Teding van Berkhout te Aerdenhout werden twee autojassen ge kaapt; op de spoorbaan HaarlemZand- voort is telephoondraad gestolen; eveneens op het baanvak BloemendaalHaarlembij den heer D„ wonende Emmalaan, zijn konij nen ontvreemd; bij den heer V. te Over- veen werden twee zoo goed als nieuwe fiet sen gekaapt. De politie betrapt nu en dan van de da ders; o. a. een paar jongens die te Over- veen een schuur sloopten en het hout mee namen. De drie verdachten van een onlangs te Aerdenhout gepleegden diefstal werden ge pakt. Ook vonden zij de dieven van de on langs op „Het Kopje" gestolen sleden. Wethouder Koolhoven. De heer A. Koolhoven, een van onze beide wethouders, heeft zich voor korten tijd naar Engeland begeven. Wij hooren van zakenmenschen, dat het in Engeland den vreemdelingen niet gemakkelijk wordt gemaakt. Laat ons voor onzen wethouder hopen, dat zijn uitstapje hem goed bekomt. Gemeenteraad. Volgens rooster moe ten in 1919 aftreden de raadsleden mr. A. W. Jacometti, A. F. Bijvoet, A. J. de Waal Malefijt en J. G. van Kessel. Wij herinneren er onze lezers aan, dat volgens de nieuwe kieswet ook alle andere raadsleden dit voorbeeld in 1919 zullen moeten volgen. De Burgemeester. Jhr. A. Bas Backer zal dit jaar als burgemeester der Gemeente dienen af te treden, daar zijn zittingstijd verstreken is. Er is echter geen reden om aan te nemen, dat ZEDAchtbare niet door de Koningin zou worden herbenoemd. Dr. Brongersma.— Van de Bloemendaal- sche artsen is in den laatsten tijd buiten sporig veel gevergd. Het groote aantal ziektegevallen eischte dag en nacht hunne inspanning. En het was waarlijk geen won der, dat dr. S. H. Brongersma ten slotte zelf patiënt werd, slachtoffer van zijn over drukke praktijk en van het veelal zeer on gunstige weder. Hij heeft zichzelf geruimen tijd rust moeten voorschrijven en zich ook genoodzaakt gezien dit voorschrift op te volgen. Wij zijn verheugd thans te kunnen melden, dat hij uit zijn huis-arrest is ont slagen en de praktijk heeft hervat. Ernstig hopen wij, dat hij voor zichzelf een streng heelmeester is geweest en niet dan volko men hersteld weer aan den zwaren arbeid is gegaan. J. G. van Kessel. Tot ons genoegen vernemen wij, dat het raadslid Van Kessel, die sinds gerumen tijd in de Maria-stichting te Haarlem verpleegd wordt, deze inrichting waarschijnlijk 15 dezer zal kunnen verlaten, daar hij flink op weg is naar herstel. Lezing te Bloemendaal. Bij genoeg zame deelneming zal de heer R. Casimir, rector van het Lyceum te 's Gravenhage, en hoogleeraar in de paedagogie aan de Uni versiteit te Leiden, op Woensdag 26 Febru ari a.s. des avonds te 8 ure, in het hotel „Vreeburg", te Bloemendaal, een lezing hou den over: „De opvoeding der vrouw". Toegangsprijs 1,De opbrengst is[ bestemd ten bate der wijkverpleging van het „Witte Kruis" te Schoten. Zij, die deze voordracht wenschen bij te wonen, kunnen kaarten aanvragen bij mej. mr. E. C. van Dorp, Parkweg 2, Bloemen daal. Een feestavond van de B. V. C. Zater dagavond gaf de Bloemendaalsche Voetbal club een feestavond in de bovenzaal van Brinkman. De heer A. Cassée hield een openings rede, waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heette. Het was, ging spreker voort, een heele toer om een feestavond op touw te zetten, maar met een goeden wil kan men veel ge daan krijgen. Na niet te langen tijd hadden we de som, die er moest zijn, bijeen en zoodoende zijn wij nu in staat, om u allen naar wij hopen, een aangenamen avond te bezorgen. Nu, en het was een aangename avond. Men kan gerust zeggen, dat iedereen, die dien avond aanwezig was, volop genoten heeft. Het programma was zeer afwisse lend. Verschillende voordrachten, gehouden door eenige heeren van de feestcommissie, afgewisseld door een dansje, vonden zeer veel bijval. De colonne met lange stokken, uitgevoerd door eenige oud-strijders, trok zeer de aandacht en werd met een luid ap plaus beloond. Door een der heeren van het orkest werd tot slot van dezen avond een mukzieknummertje op de cel gegeven, dat natuurlijk beloond werd door een wel verdiend handgeklap. Zoo behoorde ook deze gezellige avond weer tot het verleden en iedereen keerde zeer voldaan huiswaarts. Het feestje is in het kort gezegd, schitterend geslaagd en dat is voor het grootste deel te danken aan de feestcommissie; aan hen dus alle hulde. T i 1 a n u s. Bloemendaalsche Gymnastiek-vereeni- ging. Het bestuur der Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging heeft het plan opge vat, met begin April haar eerste uitvoe ring te geven. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Dezer dagen hield de afdeeling Overveen Bloemendaal van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, haar jaarver gadering in „Vanouds het Raadhuis". Het jaarverslag werd uitgebracht; ook de reke ning en verantwoording van den penning meester. Daarna werd tot vice-voorzitter benoemd de heer J. W. Bijvoet, tot lid aan genomen de heer P. N. Bijvoet. De verdere besprekingen hadden een meer huishoude lijk karakter. Door het ijs gezakt. Bij de chocolade- uitdeeling, die Vrijdagmiddag op de Bloe mendaalsche IJsclub plaats had, zakten de heer V. L. en twee kinderen door het ijs. Ze konden gauw aan den wal worden ge holpen en naar huis gaan om zich van het koude bad te herstellen. Cursus in R.-K. geloofsleer. Eiken Woensdagavond te 8 uur wordt in de R.-K. kerk aan de Zomerzorgerlaan, cursus ge houden in de R.-K. geloofsleer. Ingezetenen van Bloemendaal hebben vrijen toegang. Op Woensdag 12 Februari zal gesproken wor den over „de onfeilbaarheid van den Paus". Jongelieden-samenkomst. Er zal Zon dag 9 Februari geen dienst gehouden wor den in Maranatha. In de plaats daarvan wordt in het gymnastieklokaal der Christe lijke School door mejuffrouw Knuttel een le zing gehouden met lichtbeelden over Pa lestina. Aanvang half 7. Burgerwacht. In tegenstelling met vroe ger verstrekte inlichtingen, is thans door de Regeering bepaald, dat leden der Burger wacht kunnen zijn alle. ingezetenen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, terwijl jongelieden van 1618 jaar als adspirant- lid kunnen toetreden. Hoewel zich reeds velen voor den dienst bij de Burgerwacht hebben aangemeld, zal de Commandant, de heer C. W. de Jong, Bloemendaalscheweg 6, alsnog gaarne aan meldingen inwachten. Houtdieven. Een soldaat en een burger, die van een terrein aan den Tetterodeweg hout hadden ontvreemd, werden door de politie aangehouden. Zij werden op vrije voeten gesteld nadat zij tegen zich proces verbaal hadden hooren opmaken. Brandje. Bij een bewoner aan den Professor-van-Vlotenweg brak een binnen brandje uit door het vlam vatten van het behang. De politie smoorde het vuur in de geboorte. Houtstroopers. Een politieagent betrap te vier personen, die van de Krullenlaan kwamen met een kar hout, dat ze ont vreemd hadden. De aangehoudenen gaven valsche namen op, maar een hunner werd gearresteerd en heeft zich en zijn kornuiten bekend gemaakt. Distributie. Van 8 tot en met 14 Febru ari zijn verkrijgbaar; Op bon Cl: 54 pond jam; C2: 154 ons groene erwten; C3: 1 ons bruine boonen; C4: 1 ons gort; C5: 54 pond suiker; C7: 3 ons gecond. taptemelK; C8: 1 ons kaas; res.bon 3: 1 reep eenheidschocolade; 4: 54 pond taptemelkpoeder; vleeschbon 2: 1 ons bevroren paarde- vleesch (verkrijgbaar op Woensdag 12 Fe bruari te Bloemendaal bij A. Kohier, van 82, te Overveen bij G. Vries van 8—2 en te Vogelenzang in de oude school van 9— 12 en van 14 uur.) Bij vetbon 3 moet bon C6 worden over gelegd. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waaraan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1919. Zuster J. Peet de Heus, Bloemendaal; mej. J. v. d. Spiegel, Amsterdam; mevr. A. Stibbe, Amsterdam. MEVR. G. w. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 772, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 31 Januari tot en met Don derdag 6 Februari. Geboren: z. van F. Willemse en C. M. Stroomer; z. van J. de Wilde en G. Hagen. Ondertrouwd: J. van Honschooten en C. E. van Keulen; H. L. Driessen en A. M. Heemskerk. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: J. G. Plazier, 51 j.; W. van Dijk, 49 j.; A. C. S. Schilling, 80 j. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij Th. Huijbens, Kleverlaan 137, Bloemendaal, een grijze pet; J. C. Koffieberg, Verlengde Koepellaan 3, Bloemendaal, een huissleutel; M. Kloet, Saenredamstraat SArood, Haarlem, een huissleutel; Rollandspad 11, Overveen, een portemonnaie met inhoud; Riemsdijk, te Aerdenhout, een slappe heerenhoed; J. Wig- chert, Kleverlaan 135, Bloemendaal, een bruine wollen handschoen; P. Handgraaf, Dompvloedslaan 47, Overveen, een konij nenhuid; Van der Rutte, Voorzorgstraat 41, Haarlem, een rijwielpomp; aan het bureau van politie te Overveen, een zeemlederen handschoen; een zilveren halsketting; een koralen kindertaschje; twee kleine sleutel tjes. Verloren: een zilveren armband-hor- loge; een bril; een brief inhoudende f 8,50; een zwart wollen handschoen; een bruine handschoen; twee portemonnaies met in houd; een grijze wollen handschoen; een gouden horloge met ketting. UIT ANDERE GEMEENTEN. Weldadigheid naar Vermogen stuurt ons haar jaarverslag over 1917—1918, uitge bracht in de algemeene vergadering, door dat genootschap op 23 December 1918 ge houden. Men krijgt uit de lezing van dit verslag een uitmuntend inzicht in wat deze sympathieke vereeniging in dien tijd weder om tot stand bracht. Museum van Kunstnijverheid. Zondag morgen hield de directeur van het museum, bij wijze van proefneming, eene causerie ever de in de rotonde geëxposeerde voor werpen. Er was zeer veel belangstelling, ongeveer 150 personen waren aanwezig. Het voornemen is thans, dergelijke besprekingen voort te zetten na voorafgaande aankondi ging in de bladen. De Vereeniging Volksonderwijsafdee ling Haarlem en Omstreken, houdt op Maandag 10 Februari 1919, 's avonds te 8 uur, in kamer N". 4 der sociëteit „De Nij verheid", Jansstraat 85, te Haarlem, een vergadering. VAN HIER EN DAAR. Koopt geen dure thee. In een mededee- ling van het Haagsche Correspondentiebu reau wordt er tegen gewaarschuwd, om, nu de thee is vrijgegeven, niet nu reeds tegen abnormaal hooge prijzen te gaan inslaan. Er is genoeg theeaanvoer te verwachten dat er waarborg is, dat het publiek straks op rui me schaal tegen redelijke prijzen in zijn be hoefte aan thee zal kunnen voorzien. Speenhoff naar Indië. Ook Speenhoff zal in den loop van het voorjaar, waar schijnlijk met nog een paar „Klein-Tooneel"- kunstenaars, naar Indië vertrekken. Zijn vrouw zal hem vergezellen. Luchtvaartdiensten. Het persbureau Vaz Dias deelt mede, dat er een syndicaat gevormd wordt van kapitaalkrachtige hee ren, met het doel een maatschappij voor luchtvaartdiensten op te richten. De lucht schepen zullen 200 a 300 passagiers kunnen vervoeren. Verschillende voorbereidingen zijn al getroffen, o. a. zijn de bouwplannen voor de luchtschepen ontworpen en is naar landingsplaatsen uitgezien. De bloemen op de ruiten. Het blad „De Gezondheid" schrijft over dit onderwerp: Men vraagt ons, of het aan de dikte der bloemen op de ruiten te zien is, hoeveel graden het gevroren heeft. Het antwoord op die vraag is kort: neen! Er bestaat zelfs geen verhouding tusschen de dikte der bloe men en het aantal graden beneden het vries- pi:nt, ja het kan voorkomen, dat bij zeer harden vorst de bloemen tevergeefs ge zocht worden, terwijl bij matigen vorst de bloemen zoo dik zijn, dat het onmogelijk is, naar buiten te kijken. De bloemen ontstaan, zoodra de tempera tuur van het glas beneden het vriespunt ligt. Zoo kan een vorst van 8 of 10 graden al zeer dikke bloemen veroorzaken. Ligt de temperatuur boven 28 gr. F., dan zullen al leen bloemen verschijnen op de ruiten, die „S uit de VICTOR IA-BRON contspringt op een diepte van 215 jj«5feï Meter en is daardoor de meest fJïïKpl Hygiënische tafeldrank. sNederlandsehe Onderneming.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2