NATIONALE BANKVEREENIGING Firma J. H. KRUL Ir. Brandstoffen. Hedda Gabler. GEVRAAGD DEPOSITO'S voor I jaar fixe a 4 pet. Schuimende zeep. j TAHEENKBzTTiJvfc Mevrouw D. KEIZER, MIGNON. Hei Rotterdamsch Tooneel. een bekwame KAPITAAL en RESERVEN f7.200.000,— PENS.O.i ZANDVOORT. Goed rookettd fabriekskort Het Bloemendaalsch Weekblad Het Bloemendaalsch Weekblad, Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. IMAMS T K, heeft nog eenige lesuren beschikbaar. trent roomsche dwingelandij en overmoed en geloofsmoed der, thans 20.000, Spaan- sche protestanten. Een eeresaluut aan on zen plaatsgenoot jhr. dr. M. F. van Lennep (Parkweg), voor zijn trouwen arbeid, is ge past. Mogen weidenkenden hem beloonen door een bijdrage in geld en/of een abonne ment op dit tijdschrift. Voorzitter der ver- eeniging is de heer F. A. Hoefer te flat tent, secr.-penningmeester de heer Van Lennep voornoemd. Mr. A. J. M. van Wessem, advocaat te Amsterdam, schreef over de rampspoedige gevolgen van den oeconomischen oorlog ten aanzien van Nederland, (uitgave van J. H. de Bussy, Amsterdam). Het is een ge schrift om te getuigen, niet om te overtui gen, zegt de schrijver. Voor ons is een ge argumenteerd getuigen vaak het beste over tuigingsmiddel. Het geschrift heeft ten doel als vierde Trede van het volkenrecht: de bond der volkeren te prediken, waarbij het imperialisme de kanker wordt genoemd der volkeren. De economische oorlog is een der wapenen van het imperialisme. Wij hebben het geschrift ter lezing gegeven aan een Nederlander uit de praktijk, wiens naam tijdens den oorlog meer dan eens op ieders lippen was. Deze kon zich met schrijver's opvattingen geheel vereenigen. Wij stem men van heeler harte in met schrijver's slot: Laten de leidende klassen in alle lan den zich bewust worden van hare roeping en taak tegenover de volkeren om de nieu we wereldorde op goede grondslagen vol gens het recht op te bouwen. Winnen op de Parijsche conferentie, gelijk zich helaas laat aanzien, de imperialisten der Entente veld op de aanvankelijke bedoelingen van Wilson, dan zullen om 'n nieuwen oorlog te voorkomen, tijdig de volkeren zelf, in tal van resolutiën het rechtsbeginsel moeten stellen boven het machtbeginsel. Maar daarvoor is noodig het gemeenschappelijk Ideaal van eene nadering tot het rijk van Liefde, d. i. van de belangelooze toewijding der menschen aan elkander. De kleine na tiën, de kerken, de Theosofische vereeni- gingen, de Vrijmetselaarsloge's, alle inter nationaal aangesloten politieke partijen en vereenigingen schijnen ons de aangewezen lichamen om in dezen: 1°. hunne leden te be werken; 2°. nationale en internationale on derlinge banden te vernieuwen. Koning Kool van Upton Sinclair, verta ling van Th. Holdert, met voorwoord van Frederik van Eeden en platen van Herman Heijenbrock (2 deelen 4,90, Amsterdam, bij W. Versluys). Dit boek heefteendiepen indruk op mij gemaakt. Het heeft mij drie dagen geheel geboeid. Zoo moet 't in wer kelijkheid zijn, 't mijnwerkersleven in Ame rika en elders, waar de arbeiders niet georganiseerd zijn. Het boek geeft blijk baar naar waarheid, wat in 19131914, na de groote stakingen in de kolenmijnen is waargenomen. Het leven van koning Kool beschreven is het leven van honderddui zenden mannen en vrouwen in liet „land der vrijheid", waar dwang, spionnage, loon- roof, verwaarloozing in die reusachtige be drijven der kolenmijnen blijkbaar schering en inslag zijn en erger toestanden in het leven houden, dan van uit het rustig burger lijke leven hier zich ook zelfs laten fantaisee- ren. Upton Sinclair, die ook moedig gestre den heeft tegen misstanden in de vleesch- fabrieken van Chicago, offert zich als schrijver aan een even goede zaak als des tijds deed de schrijfster der Negerhut van Oom Tom. Wanneer de Amerikanen beweren ons in Europa eenige beschaving te komen bijbren gen, zijn wij na dit boek nog meer dan vroeger geneigd tot een: Zie naar u zelf. Wie in het algemeen Upton Sinclair's streven wil steunen, en dat is 'n goed werk, abonneere zch op zijn tijdschrift „Upton Sinclair's", het wordt door hem uitgegeven te Pasadena, Californië, U. S. A. Van Eeden wijst er op. De vertaling is vlot. De uit gever moet met deze onderneming succes hebben. De heer Heyenbrock heeft terecht willekeurige episoden uit het mijnwerkers leven geteekend zonder verband met den tekst. Zij geven een indruk van het soort werk dat in de mijnen wordt verricht en geven richting aan het voorstellingsvermo gen van den lezer, zonder van den tekst af te leiden, zooals zoo vaak „echte" illustra ties doen. T. A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maatschappij te Leiden zendt ons een aflevering van haar fraai uitgevoerd, sympathiek maandblad „FranceHollande", dat ten doel heeft de bestaande vriendschap tusschen beide lan den te bestendigen en voor hun wederzijd- sche belangen op te komen. De aanval op Nederlandzoo heet het ge schrift, opgesteld en uitgegeven door groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Het boekje verschijnt in het Ne derlandsch en in het Engelsch. Het behan delt de annexionistische dreigementen van Fransch-Belgische zijde om ons Zuid-Lim burg en Zeeuwsch-Vlaanderen af te nemen, en verzet zich vierkant daartegen. De hou ding van Nederland, van annexionistische zijde gewraakt, wordt er in gerechtvaardigd. Het geschrift is te omvangrijk om het in zijn geheel af te drukken. We ontleenen er aan: lil vredestijd zijn de kwesties, die de Bel gische annexionisten nu zoo op den voor grond dringen: de ligging van onze provin cie Limburg en de vaart over den Schelde- mond, heel en al geen kwesties geweest de scheepvaart naar en van Antwerpen was even vrij als de onze. En 't kost geen moeite aan te toonen, dat als Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen in 1914 Belgisch geweest waren, de dusgenoemde bescher ming tegen een Duitschen aanval waarop de Belgische annexionisten hun fantasti- schen eisch om ze ons te ontnemen, gron den evengoed in een heel groot nadeel voor België had kunnen verkeeren. Want bij den inval in België hadden de Duitschers op een veel breeder front zich kunnen ont plooien en Antwerpen veel eer bereiken, wanneer Zuid-Limburg Belgisch ware ge weest dan nu het Hollandsch was en onze onzijdigheid tot een bescherming van België werd. En als de Duitschers den Schelde- mond tot een uitvaartbasis voor hun onder zeeërs hadden kunnen maken, hadden zij Engelands zeemacht oneindig grooter scha de kunnen toebrengen, dan nu zij alleen Oostende tot hun beschikking hadden! Maar dient het werkelijk tot iets, ons in al deze bespiegelingen te verdiepen, nu pre sident Wilson naar Europa gekomen is, om de afgrijselijke worsteling te helpen afslui ten door de vórming van een Volkeren bond Een dusdanige bond zal nooit kun nen gedijen, als annexatie-zucht en imperi alisme vrij spel behouden om de toekomst voor te bereiden in den geest, die de men schen vóór den oorlog beheerschte! Al die wilde aanslagen op ons grondgebied bewij zen alleen, dat zij, die ze uitbroeden, niet alleen nog geen aasje begrip hebben an wat die Volkerenbond inderdaad moet wor den, maar hem al bij voorbaat ondermijnen. Zij zijn de oude sleurhalzen, de reactionai ren in de internationale politiek, die de wereld, bij haar opmarsch naar een betere toekomst, verre achter zich laat. Wij, aan den anderen kant, zien die toekomst helder vóór ons. Wij willen mede voortschrijden op den grooten weg naar een nieuw Inter nationalisme, waar géén aanval van Macht op Recht meer geduld zal worden, en de grondslagen voor de nieuwere volkerenge meenschap op de rots van onderlinge sa menwerking en vriendschappelijke schikkin gen gelegd zullen worden. In deze nieuwe wereld, die de menschheid zich nu geo pend ziet, is er geen plaats voor wat we „neutraliteit" noemen; voor plotselinge aan vallen van de sterkeren op de zwakkeren. Zoo kunnen geen argumenten uit de oude internationale santepetitkiaam, de toekom stige v ei houding tusschen ons en België raken. Mocht blijken dat de bestaande over eenkomsten omtrent den Scheldemond en Kanaal-aanleg door Limburg in het licht dier toekomstige wereld onvoldoende zijn, dan zullen wij natuurlijk bereid zijn ze in vriendschappelijk overleg met België, on der toezicht van het hoogste internationale gezag in dien bond, te herzien. Komt zulk een Volkerenbond niet tot stand, dan zou het vraagstuk der internationaliseering van den Scheldemond geenszins ongevaarlijk zijn voor onze eigen veiligheid, zoomin als voor die van België en Engeland. Maar alle pogingen tot herziening, die ingaan tegen het Recht, tegen het belang onzer landge- nooten en tegen de grondbeginselen van het nieuw Internationalisme, zullen wij weer staan. En het slot luidt: En zoo we ons dan te weer stellen tegen een campagne ondernomen door een rumoe rige bende annexionisten, dan doen wij dit in het vertrouwen, dat deze nu gansch in zijn motieven ontmaskerde aanval geen steun zal vinden bij de fatsoenlijke en rede lijke publieke opinie in België, Frankrijk, Engeland, de Vereenigde Staten en zeker niet in de andere neutrale landen. Dagelijks sinds zijn aankomst in Europa bevestigt president Wilson, dat die openbare meening hunkert naar een betere wereld, gegrond op het gezag van het Recht boven de Macht. In deze oude worsteling voor de vrijheid en het internationale recht heeft ons volk een roemrijk aandeel genomen. „Voor den waren Vrijheidsaanbidder" al dus prof. Thorold Rogers in zijn Geschie denis van Holland" „is Holland het hei lige land van het moderne Europa, en moet als zoodanig door hem vereerd worden". En met Fcrhciu mogei. w.j verklaren, dat wij noch vóór, noch tijdens dezen oorlog, ons zeiven deze uitspraak onwaardig be toond hebben. Wie het geschriftje in zijn geheel willen leeren kennen, of exemplaren ter versprei ding wenschen, kunnen die krijgen tegen een vergoeding van minstens 10 cent per stuk aan het kantoor /an het Algemeen Ne derlandsch Verbond, Wijnstraat 93, Dord recht. TELEFOON 189. Zondag 9 Februari, 7'A uur: FRANSCHE OPERA Dir. DERU Co. Entrée f 3,50, f 3-, f 2,50, f 1,50, f 1,-, f 0,60. Zaterdag 15 Februari, 8 uur: Dir. v. EYSDciN en TAttTAUD. Tooneelspel in 4 bedrijven van HENDRIK 1BSEN. Deze voorstelling is voor de leden van het Ned. Tooneelverbond, de nog voor het publiek beschik bare plaatsen zijn op Zaterdag 15 Februari verkrijgbaar van 10 tot 4 uur. Getrouwd: J. A DEÉ LA PORTE Weduwnaar van Vrouwe S. Lang en A. PEEREEOOM. 8-Gravenhage, 6 Februari 1919. De Heer en Mevrouw AND DE LA POKTE-PKEREBOO betuigen ook namens hunne weder- zijdsche familieleden hartelijk Hank voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Aanbiedingen onder let ter S aan het Kantoor van dit blad. Kantoor HAARLEM, Nasoauplein I Telefoonnummers 2103, 3121 en 3 72 DIRE CTIEi W. Moll Jzn. M. Lugt Jhr. J. L. van Citters Gelden op dezen termijn gestort, zijn na een jaar, mits drie maanden vooruit opgezegd, weder beschikbaar. Niet opgezegd zijnde, wordt de post stilzwijgend op dezelfde voorwaarden voor een jaar verlengd De rente kan per halfjaar worden ontvangen bij ruim 85 kantoren in Nederland, tegen inwisseling van coupons, die bij storting der gelden worden verstrekt. gevraagd t<* BLOEM ENDAAL t gen 26 Juli voor drip dames voor 3 a 4 weken. Liefst geen heroepspension. Br. met cond. No. 33 Amst. Boekti. P. C. Hoofdstr. 125, Amsterdam. Zendt postwissel a f5,en f1 ontvangt 10 dubbele stukken huishoudzeep, deze stukken wegen 2V2 ons l'er stuk. Kwaliteit ge garandeerd. Aanbevelend W. KOK. Naaldwijk. Wegens vertrek TE KOOP een kanitsal onder architectuur febouwd LANDtlUIS, gelogen aan den Kostferlorenstraatwegnabij e tol. Aanvaarding voorjaar 1919. luliehtingen bij architect D. VAN ZETTEN. Kostverlorenstraatwcg No. 108 te Zandvoort. INRICHTING voor HEILGYMNASTIEK en MASSAGE. F. AKOK. Bloememaal. Be Qenestetwsg aangeboden zoolang de voorraad strekt tegen f2,50 per Kilo, bij 3 Kilo of meer franco huis. Op aanvraag zenden wij een of meer Kilo's per verrekenpakket als proef. Adres: Tabakshandel Edisonstraat 102. DEN HAAG. MEVROUW Indien U eene dienstbode zoekt, maak dan gebruik van dat Uwe advertentie brengt onder de oogen van velen, die een dienst begeeren. Ge kunt Uwe advertentie tele: fonisch opgeven aan ons kantoor Gedempte Oude Gracht 63, Haarlem, Telef. 141. De prijs bedraagt per adverten tie f 2.50. ALWEER EEN In Voorraad au E TEENR JdZÊFbl15 BlttinK l5 ijahstr aat - ctn. 5cO£RT JARL\ D£&£\0 ADR£S Beschrijvende Prijscourant Op Aanvraac t£l£foon nt 1,11 ln 3/30 MEJUFFROUW! Indien tl eene betrekking zoekt, maak dan gebruik van dat Uwe advertentie brengt onder d - oogen van velen, die eene be trekking te vergeven hebben. Adverteutiën van betrekking- zoekenden worden geplaatst na ontvangst van f 1. Adres: Administratie Het Bloemendaalsch Weekblad, Gedempte Oude Gracht 63, Haarlem. Sc haaf sen j voor Ha, 'drijders Prijscourant op aanvrage 1-5 UAriSTRAAT-ffAATtCEu. v M#£VBEntKD ADOf* VAKKUNDIG SCHAATSENSLIJPEN OP NATTEN STEEN In verband met de strenge rantsoeneering van steen kolen door de Rijkskolendistributie zijn door het P. E. N. de volgende maatregelen getioffen: le. Etalageverlichting is verboden. 2e. Krachtverbruik van half vier tot tien uur namid dags verboden. 3e. Zondag van negen uur voormiddag tot vier uur namiddag wordt, indien dit noodzakelijk wordt geacht, geen stroom geleverd. Dit geldt voor alle stroomverbruikers (abonnement en meter). Bij niet opvolgen dezer voorschriften kan de overtreder van het net afgesloten worden. gediplomeerd door de Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst, wekelijks eenige dagen in Haarlem en omstreken les gevend, Spreekuur Maandags te HAARLEM tusschen 2 en 3l/2 uur, Van der Vinnestraat 20. Adres te Amsterdam, Joh. Verhulststraat 157 O VERVEEN. Telef. 1617.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 4