Echt EMSER-ZOUT KERK-AGENDA. Zondag 23 Februari. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., 's voorm. 10 uur, De. J. A. ran Leeuwen; 's ar. 6$ uur,[de heer K. Koopman. „Maranatha", Jongeliedensamenk., roorm. 10 uur, de heer Visser, van Den Haag. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. Kruger, pred. te Maarsen; nam. 5J u.. Ds. Kruger, pred. te Maarsen. Haarlem. Verpen. van Vrijzinnig Hervormden, gebouw Prot, Bond, voorm. 10j uur, Ds. J. van Dorp, Pred. te Hoorn. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Bysinga. Onderwerp: „Op de grens van twee werelden" (Dtm. 24 4). leerlingen evengoed als voor den opvoeder. liet gemis aan samenhang tusschen school en leven brengt steeds meer de har monische ontwikkeling van den leerling in gevaar. Waar schoolopvoeding en onderwijs te veel gebonden zijn aan allerlei dwingende voorschriften en lijden onder verouderde opvattingen, moet het contract verloren gaan tusschen het innerlijke leven van den opvoeder (onderwijzer of leeraar) en dat van den leerling, die thans op louter ver standelijke overwegingen werktuigelijk als een ding naar een bepaald doel gedreven wordt, waardoor èn de lichamelijke èn de zedelijke opvoeding geheel in het gedrang zijn gekomen. De mensch dient gevormd te worden naar lichaam, naar ziel en naar geest. Reeds Plato en na hem Paulus wezen op deze drieledige onderscheiding. Waar het bewustzijn in den mensch zich vertoont in gewaarworden (gevoelen) en in waarnemen (verstandelijk overwegen), daar ligt het voor de hand, dat er sprake moet zijn zoowel van emotioneele als van ver standelijke vorming. Zoo hebben wij deze volgorde: lichame lijke, emotioneele, verstandelijke vorming, en de vraag doet zich voor, waar nu het beginsel te zoeken is van het zedelijke. Waar erkend wordt, dat de mensch in waarheid is een geestelijk leven, daar dient men den geest op te vatten als den grond van alle bewustzijnsuitingen, die wij echter eerst geestelijk noemen, als er eenheids besef, samenhangsbesef, (religie), in aan wezig is. iets wordt „zedelijk" genoemd, als het zich grondt op hoogere motieven, die, in de persoonlijkheid aanwezig, het karakter van deze bepalen, en onmiddelijkerwijze uit het geweten tot ons spreken. De hoogere motieven wortelen in den geest, zooals ook de stem Qods, het gewe ten, niet anders is dan ons geestelijke we zen. Aldus wijzen wij met zekerheid de bron van het zedelijke aan. Karaktervorming ontleent dan haar be- teekenis aan het geestelijke, dat in den mensch tot verwerkelijking komt. In verband met de verschillende tijdper ken van een normaal leven komen wij nu tot een geleidelijke volgorde in het onder wijs. Een menschenleven bevat namelijk vier wel te onderscheiden tijdvakken. Het tijdperk van het kinderleven dient hoofdza kelijk voor den liehamelijken groei, dat der jongeliedenjaren voor den groei van het gevoels- of aandoeningsleven, de volwas sen leeftijd voor den verstandelijken groei, de rijpere leeftijd voor de volle ontwikke ling van het redelijke denken. Op natuurlijke wijze hebben wij hier vier trappen van groei, waarvan steeds de latere samenvatting is van de voorafgegane. Van den beginne af zijn in een kind alle kiemen voor zijn ontwikkeling aanwezig, zij moeten geleid worden. Het onderwijs en de opvoeding hebben er rekening mede te hou den, dat een kind niet is een „onbeschreven blad papier". In elk kind is aanwezig een aanleg, die moet worden ontdekt, aleer er sprake is van leiding bij de ontplooiing. De opvoeding zal dus op eiken trap den nadruk moeten leggen op wat bij dien trap in het bijzonder tot zijn recht moet komen, en moeten bevorderen, dat zich om dit punt al het overige groepeere in volgorde van belangrijkheid en noodzakelijkheid. Zoo zal: 1°. bij het lager onderwijs de klemtoon vallen op de zorg voor den liehamelijken groei en de ontwikkeling der zintuigen en van het geheugen: 2°. bij het middelbaar onderwijs moet, behalve op technische bekwaming (vakop leiding) bijzonder worden gelet op de vor ming van het gevoels- of aandoeningsleven, (waarbij ten zeerste met het zedelijk- en aesthetisch bewustzijn gerekend worde en waarbij van de nieuwere psychologie een dankbaar gebruik worde gemaakt), en 3°. bij het hooger onderwijs moet de na druk vallen op de ontwikkeling van ver stand (wetenschap), begrip en rede (wijs begeerte). (Wordt vervolgd.) l) Tot „zelfstandige beoefening der wetenschap pen", des te sterker tot vestigen eener eig n levens beschouwing, brengt de hoogere verstandelijke ont wikkeling den leerling eerst, wanneer hem verdie ping in zichzelf (concentratie) of zelfbezinning is bijgebracht. Dit is dan de hoogste trup waarup én ouderwijs én voorbeeld kunnen brengen. Jüerst in zelfbezinning groeit de geest tol volwassenheid. PLAAISELIJK NIEUWS. Ds. lirussaard. ln het jaarboekje voor 1919 der Nederlandsche Christen-studenten- vereeniging lezen wij met betrekking tot onzen plaatsgenoot ds. J. C. Brussaard, het volgende: „Over de verhouding der N. C. S. V. tot de gereformeerden zou ik een juichkreet en een klaagzang kunnen laten hooren al naar gelang ik op de eerte of op de andere groep let. Laat ik de juichkreet eerst nemen. Dan heb ik in de eerste plaats te vermel den de benoeming van ds. J. C. Brussaard voor speciaal de gereformeerde studenten- groep. Zoodra het hoofdbestuur zag, dat ds. J. C. Brussaard te Meppel het beroep ontvangen had naar de gereformeerde kerk van Bloemendaal, heeft het zich terstond namens de N. C. S. V. tot hem gericht om hem er op te wijzen hoezeer een werkkring in een kleiner en gunstig gelegen gemeente als Bloemendaal veel moer gelegenheid laat voor arbeid ook in de studentenwereld dan het grootere en meer afgelegen Meppel. Voorts sprak het bestuur uit, dat naar zijn oordeel ds. Brussaard uitnemend de zorg voor het gereformeerde deel van de stu dentenwereld op zich zou kunnen nemen en mitsdien verzocht het hem of hij niet met den kerkeraad van Bloemendaal zou kunnen regelen, dat hij bij aanneming van het beroep ten minste een maand per jaar beschikbaar kreeg voor het werk der N. C. S. V. Tot onze vreugde zijn ds. Brussaard en de kerkeraad op dezen voorslag inge gaan zoodat hij sinds 1 Januari aan de N. C. S. V. verbonden is en nu zijn handen reeds overvol krijgt aan het werk dat de gereformeerde studenten van hem vragen." i Kindermoord De Bloemendaalsche politie heeft een zekeren De L. uit Haarlem aangehouden. Het was de politie n.l. bij ge ruchte ter oore gekomen dat De L., kan toorbediende, oud 20 jaar en gehuwd, in de maand September 1918 zijn kind van 4 we ken, een meisje, ten huize van zijn schoon ouders aan den Duinlustweg te Overveen, door verworging van liet leven zou hebben beroofd. De jonge vrouw van De L. is te Haarlem in betrekking. Bij de lijkschou wing heeft de geneesheer van den geweld- dadigen dood niets gemerkt, anders was deze treurige zaak toen reeds ter oore van de politie gekomen. Aanleiding tot den kindermoord zou zijn dat de jonge man we gens te geringe verdiensten niet in staat was om vrouw en kind te onderhouden. Hij bleef echter steeds ontkennen den moord te hebben gepleegd. „De Stads-Editie" heeft bij den patroon van den verdachte geïnfor meerd, en vernam dat hij niet goed stond aangeschreven. Als 19-jarige jongen genoot hij geen salaris om op te kunnen trouwen, doch zijn familie had hem financiëelen steun beloofd. Hij heeft thans bekend, en is ter beschikking van het gerecht gesteld. Uit den stal van de buitenplaats „Duin- lust" te Overveen werd de fiets van den koetsier gekaapt. Van Kessel. Het raadslid de heer Van Kessel, die, zooals men weet, in de Maria- Stichting te Haarlem verpleegd werd, is geheel hersteld, en weer naar zijn woning teruggekeerd. Ongeval. Zaterdagavond viel nabij het station Vogelenzang een remmer uit een goederentrein. Hij kwam terecht op het ijs van de zanderijsloot. Hij liep een ernstige hoofdverwonding op. Lezing professor Casimir. Wij herinne ren onze lezeressen en lezers nog eens aan de lezing, welke prof. R. Casimir Woensdag 26 Februari des avonds ten 8 uur in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal houden zal. (Zie voor bizonderheden de advertentie.) Ned. Protestantenbond. De „St. Ct." van Dinsdag bevat o. m. de statuten van de afdeeling Bloemendaal van den Nederland- schen Protestantenbond. Het doel der vereeniging is: de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven te bevorderen. Diefstal. Uit de apotheek van den heer De Fouw is 30,ontvreemd. De buiten deur was opengelaten, waardoor de dader des avonds het huis is kunnen binnenslui pen en de som uit een kast heeit gestolen. X Men begint thans goed te vorderen met de volkstuintjes; te Bloemendaal zijn reeds 68 tuintjes uitgegeven, te Overveen nabij Stoops' Bad 40, terwijl aan de Rampe laan ongeveer 80 tuintjes zijn uitgezet. Hier bij komen dan nog een 20-tal te Aerden- hout, zoodat dit eerste jaar reeds aan een 200-tal gezinnen een volkstuintje kan wor den verstrekt. Waarlijk, voor zulk een jonge vereeniging een schitterend begin. X Voor de militie, lichting 1920, zijn in deze gemeente 59 personen ingeschreven. X Door B. en W. is aan mej. J. de Heus, tijdelijk klerk ter secretarie alhier, met in gang van 15 Maart a.s. eervol ontslag ver leend. X Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames: M. H. Viersen te Vogelenzang, C. J. Heitlager te Overveen en M. Rouwens te Bloemendaal. Voor het examen fraaie handwerken is geslaagd mej. W. C. M. v. d. Breggen te Bloemendaal. Geen Crisis-Courant meer. De Crisis- Courant verschijnt heden in kleiner formaat. Instede van dit een bedroevend verschijnsel te achten, noemt de uitgever het tot vreug de-stemmend, omdat de verkleinde uitgaaf het gevolg is van de vermindering der cri sis-voorschriften; hij spreekt de hoop uit, dat de maatschappelijke toestand zich in afzienbaren tijd zoodanig zal wijzigen, dat de crisis-voorschriften, welke voor de huis vrouw van belang zijn, tot het verleden zul len behooren, waardoor dan de uitgave van de Crisis-Courant kan worden gestaakt. Distributie. Van 22 tot en met 28 Febr. is verkrijgbaar op bon: C 18 zes ons gecond. taptemelk; C 19 Vt pond bruine boonen; C 20 1 ons jam; C 21 M pond suiker; C 22 1 stukje kleizeep; C 23 V* pond taptemelkpoeder. Van 25 Febr. af zal op bon C 24 1 ons kaas verkrijgbaar zijn. Bon C 25 is over te leggen bij vetbon 5, geldig van 28 Feb. tot 8 Maart. Petroleum. Uitreiking van petroleum- kaarten uitsluitend aan lichtlooze gezinnen zal plaats hebben op Maandag 24 Febr. van 912 uur: Voor Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout in het distributiegebouw; voor Vogelenzang ten huize van W. Lokerse. Op bon 13 en 14 van de kaart is tot 28 Febr. 4 liter petroleum te verkrijgen. Extra-voedsel voor zieken en kinderen. Uitreiking van bons hiervoor-voor de maand Maart, zal plaats hebben op Donderdag 27 Febr. van 912 uur: voor Bloemendaal en Provinciaal Ziekenhuis in de politiepost te Bloemendaal; voor Overveen en Aerden hout in het distributiegebouw teOverveen, voor Vogelenzang ten huize van W. Loker se. Rantsoeneeringskaart mee te brengen. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij W. Fonteijne, Boschlaan 29, Bloemendaal, een grijze wollen handschoen; F. Bersee, Joh. Verhulstweg 27, Bloemendaal, een bruine wollen handschoen; J. Bakker, Hoo- ge Duin-en-Daalscheweg la, Bloemendaal, een zilveren manchetknoop; concierge O. L. school, Qenestetweg, Bloemendaal, een por- temonnaie; C. Metzelaar, Militaireweg, Overveen, een grijze kinderhandschoen; Groenendijk, Rollandspad 2, Overveen,- een boterkaart; D. de Nobel, Sparrelaan la, Aerdenhout, een gouden speld met paarlen in etui; aan het bureau van politie te Over veen, een kinderhandschoen. Verloren: een vulpenhoudertwee portemonnaies, een bijbeltje; een bruin wollen kinderhandschoen; een wollen hand schoen; een collier; een haarspeld; een armbandhorloge. HURGERl.IJKE STAND. Van Vrijdag 14 Februari tot en. met Don derdag 20 Februari. Overleden: J. H. Reijnders, 61 .i. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: J. M. Cramer, 23 j.; J. G. Harms, 56 j.; A. H. Mollevanger, 26 j.; J. P. H. Witkamp, 71 j.; P. Bino, 32 j.; W. Reik, 78 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Algemeen Nederlundsch Verbond. Maan dagavond hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Algemeen Nederlandsch Vei bond in het gebouw van den Protestan tenbond een bijeenkomst, waar de bekende Limburger dr. Felix Rutten het onderwerp „Limburg en Nederland" behandelde en mevrouw Jo IJzerman, van Bloemendaal, eenige toepasselijke Nederlandsche liederen zong. De voorzitter, dr. J. B. Schepers, opende de bijeenkomst, die slechts matig bezocht w as, met een welkomstrede, waarin hij o. a. zeide, dat hij gehoopt had, dat deze groote zaal te klein zou geweest zijn om het aantal belangstellenden te bevatten; dat men bui ten queue had moeten maken tot aan de H. B. S. toe, omdat het hier gaat om een echt-nationalc zaak; maar, helaas, zei spre ker, Haarlem schijnt vanavond weer wat anders te doen te hebben. Hierna zong mevrouw IJzerman het lied „Gelukkig is het land". Zij werd daarbij op het orgel begeleid door den heer W. H. Biele. Dan verkreeg dr. Felix Rutten het woord. Vroeger, aldus ongeveer begon Spre ker, had Limburg den naam dat het alleen maar diende als een soort Klein- Zwitserland voor de Nederlanders, waar het heerlijk was, om eenigen tijd te vertoe ven; uit te rusten van den arbeid-van-allen- dag en te genieten van de prachtige natuur, die deze provincie in zoo ruime mate biedt; of men dacht alleen maar aan Lim burg als 't oord, waar de kolenmijnen zich bevinden, die ons land van het zoo drin gend noodige zwarte voedsel voorzien. Maar dat is nu veranderd, zei spreker. De oorlogsjaren, die achter ons liggen, zijn de oorzaak geweest, dat talrijke Nederlanders, die anders hun vacantie in het buitenland plegen door te brengen, nu genoodzaakt waren, in het land te blijven; dit bleek een heel goede noodzakelijkheid te zijn, zei spreker, want nu waren de Nederlanders in de gelegenheid de schoonheid en de betee- kenis van eigen landsdeelen te leeren ken nen, en de provincie Limburg is wel een van de provincies geweest, die in de laatste jaren de grootste belangstelling gewekt heeft. Het gevolg is geweest, dat men Lim burg en zijn bevolking meer heeft leeren waardeeren en als een onbetwistbaar on derdeel van Nederland beschouwen. Dit heeft thans het is zoo allerduidelijkst voor den dag gekomen zijn nut gehad, nu er enkele verdwaasden in een naburigen staat, door den overwinningsroes daartoe gedreven, een begeerigen blik slaan op deze schoone provincie, die bij Nederland behoort en ook Nederlandsch is, zooals ook onge veer alle inwoners zich Nederlanders voe len. Spreker schetste dan op boeiende wijs de schoonheden en aantreklijkheid van Lim burg, en gaf ons een inzicht in den veelal sympathieken aard der Limburgers. (Wie sprekers boekje over Limburg en de Lim burgers kent, weet, dat dit hem dubbel en dwars is toevertrouwd.) Voorts werd nog eens duidelijk de afwijzende houding der Limburgers tegen de Belgische annexatie plannen in het licht gesteld. Tusschen deze voordracht in en na af loop zong mevrouw IJzerman nog verschei dene liederen, welke zeer bij het gehoor in den smaak vielen; een luid handgeklap be loonde de zangeres. Tot slot sprak dr. Schepers nog eens te gen de annexatieplannen, en wekte een ieder op, naar zijn beste vermogen mede te werken om dien aanval op Nederland te keeren. De censuur kwestie. De Haarlemsche schouwburgkwestie is geëindigd met een nederlaag van degenen, die censuur op den inhoud en den aard der te spelen stukken verlangden. De raad heeft wel is waar de instructie der commissie van beheer aange vuld met de bepaling, dat de commissie toe zicht moet houden op de tooneelgezelschap- pen zelf, maar met de uitgesproken bedoe ling, dat dit alleen beoogt wering van too- neelgezelschappen, die voortdurend slechte stukken spelen en dat geenszins censuur mag worden uitgeoefend op den aard en den inhoud der tooneelstukken. Subsidie voor een film. De raad van Haarlem heeft een subsidie van 250, toegestaan als bijdrage voor een nieuwe Hollandia-film, die in het buitenland als propaganda voor Haarlem en zijn omgeving zal draaien. Ook „Verfraaiing" en de E. S. M. subsidieeren deze film elk voor f 250,—. VAN HIER EN DAAR. De openbare leeszaal. Zaterdag is de openbare leeszaal van de vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" geo- pent, Keizersgracht 444, Amsterdam. Zij bevat circa 25.000 deelen, waaronder de bi bliotheken van wijlen P. L. Tok en van wijlen mr. J. N. van Hall. De leeszaal is al met een opengesteld, doch de uitleen-bibliotheek is nog niet gereed. Alles is kosteloos, be halve het gebruik van de muziekbibliotheek, waarvoor 75 cent per jaar betaald moet worden. Er is ook een blindenbibliotheek aan deze inrichting verbonden. Nederland en België. Een correspon dent van de „Telegraaf" te Brussel, deelt mede dat de Belgische regeering naar aan leiding van de nadere inlichtingen die aan haar werden gevraagd, besloten heeft aan de Nederlandsche te antwoorden, dat zij niet voornemens is iets te doen, dat de be staande goede verstandhouding tusschen Nederland en België zou kunnen schaden. Een internationale juridische raad. Er is te Parijs een juridische internationale raad van 40 juristen gevormd, die behooren tot de naties, welke lid van den volkerenbond zullen zijn; de raad zal een ontwerp van internationaal recht formuleeren en het aan het oordeel van den volkenbond onder- is weder overal verkrijgbaar. 70 ce t per vierkante glazen flae

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2