Geen vleeschlooze dagen meer. De Minister van Landbouw heeft ingetrokken de bepaling aangaande de twee vleeschlooze dagen per week. Melk en vet. Naar aanleiding van een mededeeling in de „Tel." meldt 't Haagsche Correspondentiebureau, dat het in de be doeling ligt de vetrantsoeneering tot Mei te handhaven, terwijl wat de melk betreft, in elk geval niet voor dien datum met dis tributie zal worden opgehouden. Het huis te Bloemendaal. Naar aanlei ding van den aangekondigden verkoop van 26 dezer van de hofstede Het Huis te Bloe mendaal en aangrenzende terreinen, schreef A. in een ingezonden stuk in „Haarlem's Dagblad" het volgende Het zal zeer velen der bewonderaars van de klassieke plek tusschen den duinrand en het hotel „Klein Zomerzorg", wel gewenscht voorkomen dat, indien eenigszins mogelijk, de gemeente Bloemendaal of wel, met het oog op a.s. eventueele annexatie, de gemeente Haarlem zich het eigendomsrecht dier terreinen door aankoop verzekert. Dan alleen zou bereikt worden dat zij, in permanent bezit zijnde, ten bate en ten genoege van het algemeen, volkomen intact, in stand werden gehouden, terwijl nu de kans bestaat, dat het zoo fraaie landschap wordt opgeofferd aan vil- labouw, versnipperd, bedorven door vellen der karakteristieke schilderachtige boom groepen, en veranderd wordt in een banaal villapark, waar zoovele andere, geschik tere, hoogere terreinen achter den duinrand en aan den nieuwen Zeeweg beschikbaar zijn. Moge een der genoemde gemeenten of de „Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten" zich over het terrein ontfer men en verhoeden, wat een ramp zijn zoude voor alle natuurbewonderaars, en alle be zoekers en bewoners dezer streken. Spek. Terwijl de Burgemeester giste ren in den Raad mededeelde, dat de vol gende week hier Amerikaansch spek zal verkrijgbaar zijn, waren de slagers al druk bezig het in hunne winkelkasten uit te Stallen. Het zal dan ook reeds heden ver krijgbaar zijn. Er is een groote hoeveelheid aangekomen. Men spreekt zelfs van 10.000 K.Q. Dat zou dus 1 pond per persoon zijn en zelfs meer, daar zuigelingen wel kwalijk zoo'n portie kunnen verwerken en sommige ingezetenen niet bijster op spek gebrand zijn. Er wordt echter slechts 2 ons per per soon verschaft. Wat doet hopen op een spoedige reprise van deze door velen ver beide uitdeeling. Een gulden voor een pond spek is nog geld genoeg, maar we zijn den laatsten tijd al aan zulke prijzen gewoon, dat we het al bijzonder billijk vinden. De groote voorraad zal B. en W. vermoedelijk versterken in hun het raadslid Van Kessel toegezegd voornemen om distributie van spek te bevorderen ook onder die klasse, welker koopkracht is uitgeput en geen uit gave van 0,20 voor 1 ons spek gedoogt. Werkliedenreglement. In verband met de door den heer Van Kessel in den Raad gestelde vraag naar een werkliedenregle ment deel men ons mede, dat reeds sedert 3 jaar bij B. en W. berust een van de gemeente-werklieden afkomstig ontwerp voor een dergelijk reglement. Men hoopt, dat dit nu eindelijk in behandeling zal ko men. Den aannemer D. van Kampen te Bloemen daal werd bij onderhandsche aanbesteding de bouw van een villa op Saxenburg door de dames Bierens de Haan opgedragen. Het lijkje van het vermoorde kind De L. is op last der justitie opgegraven en naar Haarlem overgebracht ten onderzoek. Stoop's Bad. In het Februari-nummer van het Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid schrijft de bouwmeester Ed. Cuy- pers over het belang van zwemmen en ba den en wijst op de belangrijke daad van den heer A. Stoop te Bloemendaal, die diep in de beurs heeft getast en voor eigen reke ning een prachtige badinrichting heeft doen bouwen. De heer Cuypers spreekt de hoop uit, 'dat tot ieder zal doordringen de ge wichtige eisch van den modernen tijd: volksonderwijs in de verzorging van het menschelijk lichaam en dat zwemmen zijn plaats op het leerprogram krijge. Zaterdagmiddag sloegen te Vogelenzang twee paarden, gespannen voor een brik, op hol. De bestuurder kwam in een sloot te recht. De wagen ging er heelemaak aan. Naar wij vernemen zijn de plannen vooi gedeeltelijken herbouw van de villa van den lieer Resting te Overveen, opgedragen aan den architect Van Noppen te Haarlem. Wegens fraude is den broodbakker Q. F. gedurende acht weken de uitoefening van zijn bedrijf verboden. Prov. Staten-verkiezing Noord-Holland. In de afgeloopen week had de candi- daatstelling plaats in den kieskring V, be staande uit de gemeenten Haarlem, Zand- voort, Bloemendaal en Schoten. Op de lijsten, ten raadhuize ingeleverd, vonden wij de navolgende plaatsgenooten op die der Christ. Historische partij jhr. mr. P. Teding van Berkhout; op die der Communistische partij: mevr. M. A. C. Mensing; op die der Roomsch-Katholieke partij; den heer E. W. A. van Nederhasselt; op die van den Economischer! Bond: mej. C. H. van Marken, den heer J. A. Laan Jr.; op die der Vrij-Liberalen: Jhr. Q. C. Quar- les van Ufford; op die der Anti-Revolution- naire partijmr. H. B. Ver Loren van The- maat. Mond- en klauwzeer is uitgebroken onder het vee van den veehouder K. aan de Hout vaart. Houtdiefstal. De politie heeft 3 mannen aangehouden, die in Aerdenhout hout ver voerden, dat bleek ontvreemd te zijn op de buitenplaats Leyduin. Distributie. Van 1 tot en met 7 Maart is verkrijgbaar Op bon C26: 1 ons rijst: C 27 1 ons gort O 28IV» ons jam C 29Va pond groene erwten C 301 stukje kleizeep C31: Vi pond suiker; C 321 ons kaas C 330 ons gecondenseerde taptemelk Van 1 tot en met 31 Maart op bon No. 48 der koffiekaart: 1 ons koffie. Op vleeschbon No. 3 zal verkrijgbaar zijn van 1 tot en met 7 Maart 2 ons Ame rikaansch spek tegen den prijs van 0,20 per ons te Illoemendaal en Overveen bij de slagers en te Vogelenzang bij C. -Nieu- wenhuis, Leidsehevaart 28. B loe m en d aa Is c he Vereeni ging van Volkstuinen. Deze Vereeniging houdt eenc vergadering Don derdag 6 'Maart) des avonds 8 uur in Café Jongkees te OverVeen. De agenda luidt1pootaardappelen, stokken, enz. 2. benoeming commissarislsen3. gele genheid tot het stellen van vragen aan gaande bebouwing van volkstuinen. Kamerbewoners. De laatste verstrekking van branefstoffenbons voor kamerbewoners zal plaats vinden op Dins dag 1 Maart aan den inlichtingendienst, van het brandstoffenbureau, Ged. Oude Gracht 18, Haarlem van 91 uur. Gele brandstoffenkaart medebrengen. De ver strekking znl beslaan uit 1 II.L. kachel- kolen''én 25' laiïgé't'ürvén, 'alles Tégen'du ren prijs. Zij. die niet in de gelegenheid zijn de enveloppen met bons te komen ha len, kunnen de gele kaart aan het brand stoffenbureau opzenden; toezending per post gesciiiedt dan voor hun risico. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij: Langeveld, Bloemendaalscheweg 39, Bloe mendaal, een gouden ring; F. G. de Haan, Delistraat hoek Riouwstraat Schoten, een rijwielpomp; Van Galen, Van-Haemstede- laan 3, Overveen, een zweep; aan het bu reau van politie te Overveen, een porte- monnaie; een bruin wollen handschoen; een horlogeketting; een grijs wollen hand schoen; een broche; een tasch met twee ledige bussen; een grijze handschoen. Verloren: een tasch met ledige bus sen; een vulpenhouder. Komen aanloopen bij: J. van Schaagen, Oosterlaan 16, Overveen, een bruine hond. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 21 Februari tot en met Don derdag 27 Februari. Geboren: z. van P. van Roode en A. J. Handgraaf; d. van J. Dozy en W. J. Kreunen; z. van J. van Roode en S. van der Veldt. Getrouwd: B. C. Heemskerk en C. M. Schous. Overleden: P .Roozen, 70 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: K. Schellevisch, Sb j.; M. Bakker, 71 j.; A. A. Wildschut, 54 j.: H. Sta van Uitert, 55 j.; A. Bakker, 30 j. KETT1NGHANDEL. Toen de zwaar-verguisde minister Pos- thuma, wel wat héél laat, eindelijk wilde ingrijpen tegen den kettinghandel, was (in April 1918) zijn desbetreffend wetsontwerp verdronken vóór het water had gezien. De Tweede Kamer ontzielde het dusdanig, dat de minister het ontwerp introk voor het tot een eindstemming kon komen. Terecht, want het zou tot een aanfluiting zijn gewor den voor geplunderd en plunderend Ne derland. Een van de hoofdbezwaren van jhr. De Savornin Lohman, een van onze wasch- echte christelijke parlementaire rotten, was dat hij niet wist wat „kettinghandel" was; het woord kwam niet voor in de woorden lijsten van Van Dale en De Vries en Te Winkel. Hij wilde niet meedoen aan het scheppen van strafbepalingen op fantasti sche misdrijven en overtredingen. Met het reëele gevolg, dat sinds de kettinghan del, omtrent wiens bestaan zelfs niet de aller-eenvoudigste huismoeder in het onze kere verkeert, bloeide bij de gratie van een staatsman, die men moge nóg zoo met hem van inzicht verschillen de reputatie geniet van „fatsoenlijk man". Geen wonder dus, dat de kettinghandel school maakt tot in de landspolitiek toe. In de laatste twee weken hebben wij zeer bijzondere kennis gemaakt met het genus politieke kettinghundelaarprijsopjager van het artikel, in November j.l. geïmporteerd onder het merk „voortvarendheid in over eenstemming met den polsslag van den tijd". Dit wilde dus zeggen: volgens een vrij koortsigen polsslag. Zooals vanzelf spreekt, worden de inven- teürs van dit soort maatschappelijke her vormingen, de ministers dus, bij gelegen heid- telkens herinnerd aan hun toezeggin gen met een „Waar blijft ge nu met uw sociale weldaden En om de heeren dan wat aan te sporen, stellen de lastige vra gers moties voor, waarbij het parlement wórdt uitgenoodigd zich in den zin van de November-beloften uit te spreken. Zoo de motie-Kleerekoper, die na ampel overleg met de spoorwegdirecties was op gesteld, en bedoelde de afloopende kortin gen voor pensioensbijdragen na loonsver- hooging voor het personeel der spoorwegen te doen vervallen. De Kamer had deze mo tie zeker aangenomen en de regeering zou de daarin vervatte wensch even zeker heb ben uitgevoerd; dus zou terstond aan het spoorwegpersoneel een verhooging van cir ca 17 millioen gulden aan inkomsten zijn ten goede gekomen, wanneer de roomsche spoorwegman Hermans erin had kunnen berusten, dat hèm het politeke fortuintje van een Kamervotum was ontgaan. Maar dit kon hij niet. Dies kwam hij met een forsche prijsopdrijving, een 4-tal millioen meer aan „grondloon" in de toekomst. Dit vond de Kamer in meerderheid wèl zoo royaal en maar niemand sprak deze ge dachte uit! ook wèl zoo goedkoop. Want voorloopig komt er geen cent van de afloo pende kortingen het huiselijk budget van een spoorwegman ten goede. Hermans haalde ten voordeele van zijn partij het on derste uit de kan en bezorgde 40.000 men- schen het lid op den neus. Hetzelfde herhaalde zich deze week op Dinsdag, toen een motie-Duijs een einde wilde maken aan het algemeen erkende schandaal, dat het ouderdomspensioen vast koppelt aan het begrip „loonarbeider", waardoor tienduizenden behoeftige-oude lie den gedupeerd worden. Niemand aan rechts of'aan links ontkent dezen droevigen mis stand. Rechts vond echter gemis aan rechtsgrond, en met op twee man na, die met links meestemden, deed zij deze motie de oude motie-Troelstra kelderen. De toeleg was duidelijkliever het grootste on recht bestendigen, dan in het land het praatje doen rondgaan, dat dank zij het ini tiatief van een roode er een einde aan ge maakt is. Zoo wordt er dus hoog politiek gesja cherd met de volksnooden! En de polsslag van den tijd? Welnu, de temperatuur van de koorts- lijdster, de Nederlandsche natie, is nu im mers dalend, de polsslag wordt dus kalmer. Wanneer men thans terugkrabbelt of de luidjes fopt, wel: ook dit is weer over eenkomstig den beroemden polsslag. En als het daarmee weer eens anders mocht wor den? Après nous le déluge! Faust. MUZIEK. Stephan Purtos. Op Donderdag 6 Maart komt de gevierde jonge Hongaar- sche violist Stephan Partos nog een con cert geven in den schouwburg Jansweg, te Haarlem, met Louis Schnitzler aan den vteulgiel. Het programma bestaat uit de Sonate op. 108 van Brahms, het concert g. kl. t. van Bruch; verder werken van Bach, Tor Aulin, Pente, Kreisler en Wieniawski. TOONEEL. Rotterdamsch Tooneelleven. „Goudkoorts" van Richard Beerman, een pseudoniem, waarachter zich een vrij be kend acteur verbergt, is het zooveelste too- neelspel, waarin Indische toestanden ten tooneele worden gebracht. Zij zijn niet nieuw, zij zijn al meer behandeld en veel sterker o. a. door Fabricius. De man, die in „Goudkoorts" de hoofdrol speelt, Nico de Jong van het Rotterdamsch Toonecl, had haar voor zijn eere-avond gekozen is de Nederlander, die in Indië ver-materia liseert. Er is, tusschen haakjes, geen twij fel aan of in Europa zou hetzelfde met hem gebeurd .zijn. Zoo volkomen beheerscht hem de drang naar bezit, dat hij zijn Ja vaantjes uitzuigt en het met zijn eerlijk heidsbesef herhaaldelijk op een accoordje gooit. Dat verdrièt natuurlijk zijn idealis tisch geaard vrouwtje, dat er met een even idealistisch gestemd schrijver, die het voor onze bruine broeders opneemt, vandoor gaat. Wat nu weer in het geheel niet idea listisch is. MEVR. G. v. d. BRINK, Cop- setière, KEIZERSGRACHT 772, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. Beerman vult bijna twee bedrijven met voorbereiding, komt dan tot een vrij slappe, groote scène, on in het derde bedrijf in het drakerige te vervallen. De Jong had een rol, die zijn talent uit stekend ligt en vond gelegenheid weer eens ernstig te doen betreuren, dat hij ge meend heeft te moeten heengaan. Knap werd hij gesecundeerd door Mien Vermeulen, die eveneens de Rotterdam mers verlaat, door Tartaud, Verstraete, Morrien en Ellen Wiarda. Einde Maart 40-jarig jubileum van mevr. Van EijsdenVink in „Mama sans Gêne", de ouder gewordene Madame sans Gêne, in wie de marketentster toch öok nog wel eens om den hoek komt kijken. Rotterdam. P. J. Blok. Dr. Willem Royaards. De Senaat van de Utrechtsche Universiteit heeft den heer Willem Royaards benoemd tot doctor ho noris causa in de Nederlandsche letteren. Wij wenschen den uitnemenden kunste naar van harte geluk met deze welverdien de onderscheiding. VAN HIER EN DAAR. Het internationaal luchtvaartver keer. Volgens de „Tel." zal 3 Maart a.s. een regeeringscommissie naar Londen vertrek ken, bestaande uit de heeren kapitein E. Fuld, secretaris der commissie voor lucht- vaartverkeer van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, kapt. jhr. Van den Bergh van Heemstede, prof. Van Everdingen, A. W. Bosch, directeur van publieke werken te Amsterdam en kapitein Van Heijst. Deze commissie zal aan de Nederlandsche regee ring advies hebben uit te brengen omtrent haar bevindingen aldaar, in zake haar on derzoekingen omtrent het internationale luchtvaartverkeer opgedaan. Philips' Gloeilampenfabrieken publiceeren den laatsten tijd: „Mededeelingen uit het Laboratorium van de N. V. Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven". In de eerste en tweede aflevering vindt men de volgende onderwerpen behandeldde spec trale samenstelling van het licht der elec- trische gloeilampen; de toepassingen der zonlichtlamp; de projectie van lantaarn plaatjes; de kinematographische projectie; de episcopische projectie; de microprojectie en de microphotographie. Het zijn voor den vakkundige zeer be langwekkende geschriftjes, ook voor een ieder die wat meer van de toepassingen der electriciteit in het algemeen en Philips' prestaties in het bizonder wil weten. Klokkenspelersvereeniging. Te Arnhem had plaats de constitueerende vergadering van de Noord- en Zuid-Nederlandsche Klok kenspelersvereeniging Als voorzitter van de afdeeling Noord-Nederland werd mr. A. Loosjes uit Amsterdam gekozen. Prijsvraag Teylers Genootschap. Door Teylers Genootschap te Haarlem is een prijsvraag voor het jaar 1919 uitgeschreven. Gevraagd wordt een alphabetische lijst van penningen, munten, plaquettes, van metaal, aardewerk, porselein, hout, hoorn of andere stof, waarop voorkomen portretten van per sonen die in de Nederlanden geboren zijn of daartoe in nauwe betrekking hebben ge staan en die voor het begin der 19e eeuw zijn vervaardigd. Als prijs wordt een gou den eerepenning van het Genootschap ter waarde van 400,uitgeloofd. Internationale vliegtentoonstelling. Er komt dezen zomer aldus meldt het „Hbl." een groote internationale tentoonstelling op het gebied der luchtvaart te Amsterdam. Voor onze wielrijders. Het is nu de tijd, om de rijwielen, die gedurende den winter opgeborgen zijn geweest, aan een onderzoek te onderwerpen. „De Kampioen" schrijft het volgende over dat onderwerp: In vele gevallen zullen de rijwielen wel eens een extra beurt noodig hebben, vooral wanneer er bij de opberging in den herfst niet de noodige maatregelen werden ge troffen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3