Distributie. Van 8 tot en met 14 Maart is verkrijgbaar: op bon C 34: 1 ons aardappelmeel of sago of vermicelli; C35: 1 ons witte boonen; C36: 1 ons capucijners; C37: Yi pond rijst; C 38: Yï pond jam; C39: ¥i pond suiker; C40: 1 pakje zeeppoeder en 1 stukje kleizeep; C42: 6 ons gecondenseerde tapte melk; C 431 ons kaas. Bon 41 is over te leggen bij vetbon N°. 6. Op vleeschbon N°. 4 is verkrijgbaar 3 ons Amerikaansch spek. Op reserve-bon N". 7 is verkrijgbaar '/s pond taptemelkpoeder. Brandhout. Uitreiking van bons voor 50 K.G. brandhout zal plaats hebben op Maan dag 10 Maart van 912 uur: voor Overveen en Aerdenhout aan het Levensmiddelenbureau voor Bloemendaal en Prov. Ziekenhuis in café „Rusthoek"; voor Vogelenzang ten huize van W. Lo- kerse. Rantsoeneeringskaart of brandstoffen- toeslagkaart medebrengen. Kaarsen. De voorradige kaarsen mogen door de winkeliers verkocht worden zon der bon a 0,64 per pak. Burgerwacht. De schietoefeningen worden hervat op Zaterdag 15 Maart des middags 2 uur op de banen te Overveen. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1919. R. Brieven, Amsterdam; mevr. Ph. de Flincs, Amsterdam; Mil. H. v. d. Weert, Zeist; Frau Franciska Goertz, Wiesbaden. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij: M. Mulders, Noorder Stationsweg 14, Bloemendaal, een bruine portemonnaie; Atema, Zwarte pad Santpoort, een grijze handschoen; G. van Apeldoorn, Elswouts- laan 7, Overveen; een lederen honden zweep; A. J. Koelemij, café 't Haantje, Zijl- weg, Overveen, een kinderportemonnaie; aan het bureau van politie te Overveen, een portemonnaie. Verloren: een rood mutsjeeen ko peren gewicht. Komenaanloopenbij: D. van Kam pen, Bloemendaalscheweg 106, Bloemen daal, een herdershond. I5URGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 28 Februari tot en met Don derdag 6 Maart. Geboren: leven], z. van G. Bleeker en C. M. E. Róssing; d. van J. H. de Wilde en A. de Clercq; z. van P. Bos en K. Meijer; z. van D. Elsinga en G. van Ga meren; z. van H. Verharen en R. P. Mees. Ondertrouwd: H. Nieuwenhuijs en C. de Wilde. Overleden: J. Pater, 49 j.E. P. F. ühezzi, 46 j.; A. M. van Gerve, 34 j. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: J. Jansen, 71 j.; M. J. Thomas, 76 j.; M. J. Meijer, 76 i.; J. Veenis, 54 j.P. Meijer, 81 j.; M. Rich mond, 71 j.; M. Braams, 33 j.; A. de Waard, 63 j. uit andere gemeenten. Hollandsche Maatschappij van Weten schappen. Tot nieuwe directeuren van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen zijn benoemd de heeren mr. A. baron van Haersolte en jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede. Foto-Tentoonstelling. De Nederland- sche Amateur Fotografen-Vereeniging houdt haar zesde nationale tentoonstelling in foto werken van 26 April tot 4 Mei in het ge bouw „Lux" te Amsterdam. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) Luid-klinkende onafhankelijkheidszin. Mijnheer de Redacteur, De bezoeken, die H. M. de Koningin af legt in de met afscheuring bedreigde pro vinciën, geven der bevolking van die stre ken gelegenheid om warm te getuigen voor haar recht op zelfbeschikking. Zij wil Ne- derlandsch blijven, haar volkslied niet voor de Brabangonne ruilen en koning Albert wel huldigen en eeren, maar niet dienen. Bij mij is de gedachte gerezen of deze koninklijke propaganda-tocht den Bloe- mendaalschen burgemeester niet ten voor beeld zou kunnen strekken. Als ZEdAcht- bare zich eens met dat doel officieel ver toonde te midden zijner gemeentenaren! Als Jhr. Bas Backer de verschillende ge deelten zijner uitgestrekte Gemeente eens bezocht met de bedoeling zich te vergewis sen van den wensch der bevolking om Bloemendaalsch te blijven! Zou dan op onze Koningin, die nu zeli zoo energiek medewerkt om het buiten land te toonen wat Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen willen, niet diepen indruk moe ten maken deze betooging tegen verande ring van gemeente Zelf vechtende voor behoud van ons aller grondgebied, moet H. M. ook te overtuigen zijn van onzen afkeer van annexatie, 't Moge dan al geen vreemde vorst zijn. dien men Bloemendaal wil opdringen, inlijving bij of vastknooping aan Haarlem is voor den echten Bloemen daler even onverdragelijkis het opdrin gen van een vreemde regeering. Wellicht is de Burgemeester, hoofd der Gemeente en als zoodanig symbool van Bloemendaal's zelfstandigheid even goed als H. M. de Koningin symbool is van Neder- land's zelfstandigheid, te bewegen tot een daad, waardoor de Bloemendaalsche wil om Bloemendaalsch te blijven wordt ge bracht tot een geestdriftige uitbarsting, waarnaar zal moeten worden geluisterd door wie ten slotte het recht heeft alle annexatie-plannen te vernietigen. Den heer Burgemeester, den gemeente raad en alle in Bloemendaal gevestigde vereenigingen wordt dit denkbeeld in vrien delijke overweging aangeboden. Ik dank u, geachte Redacteur, voor de verleende plaatsruimte en teeken, Hoogachtend, Simplex. Overveen, 3 Maart 1919. Geachte heer redacteur. Ik weet niet of uw verslaggever mij heeft misverstaan of dat de zetter een fout gemaakt heeft, maar in het verslag van den gemeenteraad van Vrijdag j.l., staat dat ik gevraagd heb om een werkliedenreglement, waarbij geregeld zou worden de 8-urige arbeidsdag en 55-urige werkweek. Dit laatste, mijnheer de redacteur, heb ik niet gevraagd. Ik heb gevraagd een 45-urige werkweek met den vrijen Zaterdagmiddag. Om verkeerde gevolgtrekkingen te voor komen, verzoek ik u beleefd dit in een vol gend nummer even te willen rcctificeeren. Hoogachtend, J. G. v. K e s s e 1. De zetter gaat vrij uit. Het was een lapsus, trouwens terstond opvallend voor wie even narekent: 6X8 3—45. De Verslaggever. tooneel. Levensstroomingen van J. A. SimonsMees, door het „Hofstad Tooneel." Maandagavond woonden wij in den Stads schouwburg de eerste opvoering van bo vengenoemd tooneelstuk bij. Het stuk komt hierop neer: De echtge- nooten Verveer vieren hun zilveren bruiloft; hun twee kinderen, Walter, de kunstschil der, en Ada, de zangeres, komen over uit het buitenland. O, waren de grenzen nog maar gesloten geweest! Veel ware den armen ouders bespaard gebleven. Immers nu blijkt: Frank, hij moge dan zooveel kunstschilder wezen als hij wil, en Ada, zoo n zangeres als-ze dan ishebben andere inzichten dan hun ouders. De zoon is roomsch geworden en wil in een kloos ter gaan. De dochter wil zoowaar in een geestelijk huwelijk met een nieuwlichter met mooie oogen treden. Dit alles leidt tot botsingen en narigheden gedurende de zil veren bruidsdagen. Het slot is, dat vader hen hun gang maar laat gaan, als hij in 's Hemelsnaam zijn vrouw die ook waar achtig op haar ouden dag nog bijna met den roomschen levensstroom was meege voerd behouden mag! En dat mag hij. Dit stuk is een en al middelmatigheid, maar de spelers maakten er nog wel iets min of meer onderhoudends van. Geen onaardige avond, als men ten minste geen al te hooge eischen aan zijn tijdverdrijf stelt. rechtsvragen. In verband met de niet te stuiten vloed van vragen om inlichtingen en bijstand, waarmede de Bureaux van Consultatie worden overstroomd, heropenen wij onze rubriek rechtsvragen. De vragen moeten uiterlijk op Woensdag bij ons worden in gezonden om des Zaterdags beantwoord te zijn. V.: Vóór ongeveer vijf maanden geleden schreef ik op een advertentie van het „Bu reau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws", Keizersgracht 153, Amsterdam, welke inhield dat bij voldoende deelname een schriftelijke cursus werd geopend ter opleiding tot crisisambtenaar. Verwachtend een reglement of prospec tus te ontvangen, stuurde men mij echter na eenigeit tijd een pak getypte opgaven plus een Nota van 13,zijnde f 10, als cursusgeld over de eerste lesmaand en 3,voor porto voor de stukken gedu rende den duur der cursus. Daar dit bedrag voor een schriftelijken cursus mij absurd hoog leek (voor privaat les boekhouden betaalt men met 4 lesuren J 7,50 per maand) en de wijze van optre den alleszins frappant was te noemen, stuurde ik de geheele zending retour met de kennisgeving er bij, van den cursus geen gebruik te willen maken. Toen berichtte men, dat ik mij contractueel had verbonden en dientengevolge verplicht was om vol gens eenige artikelen in 't reglement aan betaling te voldoen, terwij! men tevens we der een groot pak schriftelijk werk stuurde. 't Laatste werd door mij weder geretour neerd. Denkend van alles ontslagen te zijn, kreeg ik echter een aangeteekenden brief, welke ik in haar geheel ter uwer beoordee ling insluit en waaruit schijnt als zou ik mij contractueel verbonden hebben, doch blijkens is daar niets van aan. Welken weg moet ik nu volgen om zon der betaling daarvan verlost te worden; dit toch lijkt mij 't billijkste, aangezien ik den cursus niet volgde en dus geen kosten verschuldigd ben. A.: Doorgaans ontvangt men bij de eerste zending een bedrukte briefkaart, met verzoek die geteekend terug te zenden. Daarop staat dan dat men zich aan het reglement bindt. Wie zulk een briefkaart teekent zonder het reglement te kennen, is onvoorzichtig, maar heeft zich verbonden. Heeft u alleen op de advertentie geschre ven om u op te geven, dan zien wij daarin alleen een verklaring dat u met de voor waarden kennis wil maken en is u niets verschuldigd. Wacht dan kalm een dag vaarding af en wendt u daarmee tot een advocaat om bijstand. letteren en kunst. In De Bois' kunstzaal, Kruisweg 68, Haarlem, is thans eene tentoonstelling geo pend van werk door S. Jessurun de Mes- quita, den bekenden kunstenaar en leeraar aab de Haarlemsche Kunstnijverheidschool. We kunnen onze lezeressen en lezers een bezoek aan De Bois' kunstzaal aanbevelen. Van hier en daar. Pe Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning van de gemobiliseerde troepen heeft een aantal fraaie oorkonden doen vervaardigen. Deze oorkonden, waarin dank voor alle bewezen hulp wordt betuigd, zijh aan hen, die op eenigerlei wijze de commissie bij haar taak steunden, toege zonden. Ook „Het Bloemendaalsch Week blad" ontving zulk eene oorkonde. c Toch ook wel wat al te gek! In „De Telegraaf" schrijft een inzender het vol gende Nu er bekend gemaakt wordt, dat de heer Urlus eenige gastvoorstellingen gaat geven bij de Nederl. Opera, zal het mij aan genaam zijn eens te vernemen welke taal deze heer zingen zal. Indertijd mocht ik voor mijn dure plaats bij' de Walkure-voorstelling in een geheel Nederlandsch ensemble dezen heer Duitsch hooren zingen. Naderhand las ik tot mijn niet geringe verbazing, dat Urlus in het buitenland, nl. te Kopenhagen, Hollandsch zong. Dezer dagen toog ik weder naar de Ne- derlandsche Opera en had het genoegen weder voor dure prijzen den heer Tijssen ook al Duitsch te hooren zingen in Laag land. Als protest schreeuwde ik bij het neder- gaan van het gordijn wel „Voortaan Hol landsch zingen", doch deze uitroep ging jammerlijk door het applaus verloren. Niet twijfelende of ik spreek namens alle weldenkende Nederlanders, u, mijnheer de redacteur, dankende voor de gastvrij heid, enz. INTERNATIONALE SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE TE AMERSFOORT. Leergangen in 1919. In overleg met het bestuur van de stichting „Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort" heeft het curatorium voor 1919 verschil lende leergangen vastgesteld. Ten einde bij de deelnemers zelfstandig denken aan te wakkeren zullen de leera ren, voor zoover dit mogelijk is, telkens een onderwerp aangeven ter overdenking en onderlinge bespreking in den loop van den dag. Het hierbij beoogde doel is het medewerken aan het vormen en verdiepen der levens- en wereldbeschouwing en het zoeken naar overeenstemming tusschen on derscheidene opvattingen. Behalve de leergangen zuillen dagelijks samensprekingen met de leeraren worden gehouden, die zooveel mogelijk buiten zul len plaats vinden. Het curatorium gaat van de overweging uit: dat wijsgeerige arbeid niet mag opgaan in verstandelijk overwegen van wijsgeerige stelsels, noch in beoefening van de ge schiedenis der wijsbegeerte, al kan ook voor dien arbeid geen van beide geheel wor den ontbeerd; wat baat het, of het hoofd met meeningen van anderen wordt gevuld, indien niet wordt wakker geroepen, wat in den geestelijken aanleg van den inensch sluimert en niet te hulp geroepen, wat zijn levenservaring hem heeft aangebracht; wijsgeerige studie, welke methodisch leert denken, moet een factor zijn van hetgeen leiding geeft aan het leven van den inensch en de gemeenschap; zij moet de leerlingen in staat stellen, zoowel in het practische leven en bij elke studie, als in hun innerlijk leven, veelzijdiger en beter te arbeiden en moet tevens medewerken om nieuwe ver gezichten te openen; zij helpe hen in de moeilijkheden des levens ideëele berusting te bereiken en bij erkenning van alle ver scheidenheid de eenheid van de eindighe den en het Oneindige te beseffen. Daar blijkens art. 2 van haar statuten de stichting vormt een centrum ter verdieping van levens- en wereldbeschouwing, wordt niet de wijsgeerige bestudeering van afzon derlijke vakken, maar de kennis van het volle geestesleven door haar op den voor grond gesteld. Daarbij wordt aan gedach- tenwisseling tusschen leeraar en leerling, waarbij het verlangen elkaar te begrijpen overweegt, groote waarde gehecht. Opgave van de te volgen leergangen moet geschieden aan den secretaris-curator, Prinses-Marielaan 2, Amersfoort, onder toe zending van ten minste 25,per per soon voor een gewonen veertiendaagschen leergang en van ten minste 15,— per persoon voor een gewonen achtdaagschen leergang. Na ontvangst van de bedragen zullen de toegangskaarten worden verstrekt. Een beperkt aantal kaarten zal beschik baar gesteld worden tot den prijs van 10, per persoon voor een veertiendaagschen leergang en van 5,per persoon voor een achtdaagschen leergang. De uitreiking van deze kaarten vindt slechts tot die hoeveelheid plaats, als door hen, die meer dan de vastgestelde bedra gen storten, mogelijk wordt gemaakt. Het curatorium vestigt de aandacht erop, dat de bedragen van f 25,— en 15, resp. voor een veertiendaagschen en een achtdaagschen leergang, als minima be schouwd moeten worden, daar ze onvol doende zijn om alle kosten te dekken. Het bestuur en curatorium heeft voorts de overtuiging, dat, wil het doel der stich ting, n.l. verdieping van levens- en wereld beschouwing, verwezenlijkt worden, zoo veel mogelijk allen, die daaraan behoefte gevoelen^ dus evenzeer onbemiddelden als bemiddelden, in staat moeten zijn gebruik te maken van de gelegenheid, die de school daartoe biedt. Het bestuur is daarom dit jaar overge gaan tot het stichten van een fonds voor onbemiddelde cursisten. Dit fonds zal aan gewend worden, ten einde hen, die daar voor in aanmerking komen, geheel of ge deeltelijk tegemoet te komen in de kosten van verblijf en toegangskaarten voor de leergangen. Zij, die van dit fonds gebruik wenschen te maken, worden uitgenoodigd, zich te wenden tot den voorzitter van het bestuur, onder opgave van den leergang, welken ze willen volgen. Het bestuur zal dan voor elk geval afzonderlijk een beslis sing nemen. In de gehoorzaal wordt voor slechthoo- renden een toestel met eenige hoorns aan gebracht. Voor de cursisten is gelegenheid in het gebouw der stichting ontbijt, lunch en mid dagmaal te gebruiken. In het internaat kan huisvesting worden verleend tegen prijzen van 15,tot 40,— per veertien dagen. Een nog goed- koopere gelegenheid tot overnachten zal worden verstrekt in tenten, welke zoowel voor dames als voor heeren op het terrein der school, zullen worden geplaatst. Tot het verkrijgen van alle inlichtingen omtrent logies, enz, kan men zich wenden tot mei. E. W. Schuurmans Stekhoven, ten kantore der stichting. Uitvoerig programma van den leergang van drie maanden (15 September tot 15 December) is op aanvrage verkrijgbaar. BRIEVEN VAN KLAOS. VI. Hedde gullie ök gelèze óver de veur- draach vaan Frederik vaan Eede over wh hai nuum „de Lichstaad"? Nou jong, da's de moeit wérd ,hur! 't Zain reuze-plaanne, die-tie in z'n huf hè! Om daor op 'n aai- laand 'n aisseluk groote kark te bouwe mi aal die aandere karke vaan de verschillen de godsdienste d'r omhèr! En daor daan nog wèr 'n groote staad omhèr en da aalle- maol, zooaas 'k aal zee, op 'n aailaand in de Middellaandsche Zèe! Ge zou zegge waar! Hoe kraig-ie 't zoo bai mekaor gepraakke- zeerd! En toch spraak 'k vaan de week 'n paor minsche mar die haadde aorig wa mèer letters gegète daan ik! die 't 'n praachtig adée vonde, da bès ütgevuurd zou kunne worre, aas de minsche d'r mar èrs raip vur gemaak wiere! „Krek zoo", hè 'k toe gezeed! „Daor gaot 't om! Zooaas mi zooveul dinger! Mar hoe zulle ze nou b. v. ons aarbedsminsche d'r raip vür kraige, aas die dokter zèlles ons d'r buite haauw!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3