Hoest en Verkoudheid E WISEB-WATER KERK-AOENDA. Zondag 16 Maart. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., '9 voorm. 10 uur, Prof. Pont, van Bussum'a av. 6J uur, Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatka", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur, Ds. JPh. Eggink, Pred. te Velseu. Geref. Gem,, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; n.m. 51/2 uur., Da. J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Blocmendaal, gebouw dei Bloemend. Schoolvereeniging, voorm. 10J uur, Prof. Dr. H. IJ. Groenewegen, van Amsterdam. HAARLEM. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, Door omstandigheden geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Onderwerp: Math: 27, v». 11Jezus vmSr Pilatus. Meter zal worden aangelegd, overeenstem ming is verkregen; dat mitsdien met den aanleg van den Zeeweg, in de allereerste plaats met het grondwerk, kan worden aangevangen; overwegende dat het, mede ter bestrijding van de werkloosheid, gewenscht is om spoe dig tot de openbare aanbesteding van het grondwerk over te gaan gelet op het advies van de Zeeweg-Com missie en het voorstel van B. en W.; te besluiten B. en W. te machtigen om het grondwerk voor den aan te leggen Zee weg, waaronder wordt verstaan de geheele doorgraving volgens bestek en teekeningen zonder beharding, in het openbaar aan te besteden en te doen uitvoeren. De heer Bijvoet wenscht der Zeeweg commissie hulde te brengen. De wethouder De Waal Malefijt zegt, dat de Zeeweg-commissie zeer eigenaardig van samenstelling was. De stemmingen waren zeer verdeeld. Maar men is na amnel» sprekingen en na eigen aanschouwing tot eenparig inzicht gekomen. Spr. zet uiteen, hoe de voorwaarden van Zandvoort der Ge meente bijna 2 ton zouden hebben gekost, zoo men ze had willen inwilligen. Maar nu zijn al die bezwarende voorwaarden ge schrapt, al heeft men ook dezerzijds wat water in den wijn moeten doen. Waar wordt voorgesteld het Gemeentebestuur van Zand voort te berichten, dat Bloemendaal ac- coord gaat met de door Zandvoort gestelde voorwaarden, meent Spr. nochtans, dat in dit bericht eenige reserve dient te worden gemaakt ten aanzien van eene zinsnede, die voor tweeërlei uitlegging zou kunnen vat baar zijn. De heer Van Kessel zegt een groot tegen stander van den Zeeweg te zijn geweest. Het heeft Spr. verwonderd, dat de Zeeweg er 6 dagen na de jongste verkiezing is door geiaagd. De gevolgen zijn dan ook niet uit gebleven. Allerlei moeilijkheden zijn gere zen. Daar is men nu echter overheen. Nu de aanleg een fait accompli is geworden, vraagt Spr. zich af of hij zijne royale mede werking kan verleenen. En die vraag beant woordt hij met een volmondig „ja". Maar dan verwacht hij ook royale medewerking van den Raad in wat hij voor de arbeiders zal voorstellen. Het komt Spr. vreemd voor, dat Bloemendaal 150,— per maand aan Zandvoort moet betalen voor controle, die Zandvoort meent te moeten uitoefenen. Spr. vraagt of bij den aanleg ook rekening is gehouden met de werktijden en loonen der arbeiders, die aan den weg zullen wor den te werk gesteld. Waar de weg toch eigenlijk is bedacht om de werkloosheid te bestrijden, valt het op, dat er zoo weinig menschen door zullen gebaat worden mei werk. De wethouder De Waal Malefijt meent hei Zandvoort niet te moeten euvel duiden, dat het J 150,per maand voor de controle vraagt. Ze zijn werkelijk wel wat kleinzielig <u Zandvoort, maar er is toch ook wel iets voor te zeggen. Trouwens er valt niet over te praten en het betreft ten hoogste 2 maanden, dus hoogstens 300,—. Wat de werklieden betreft voor hen is gezorgd tot in de uiterste puntjes. Men heeft de Haarlemsche regeling tot voorbeeld geno men en daarop zelfs de allernieuwste wijzi gingen toepasselijk verklaard. Hierop werd bij hoofdelijke stemming met algemeene stemmen het Dag. Bestuur ge machtigd om het Gemeentebestuur an Zandvoort bericht van accoord te zenden (met de door den heer De Waal Malefijt noodig geachte reserve) alsmede om het werk in het openbaar aan te besteden en te doen uitvoeren. De heer BijvSet sprak eenige woorden, waarvan ons de beteekenis ontging. De Voorzitter zeide der Zeeweg-commis sie uit den grond van zijn hart dank voor wat zij te dezer zake verricht heeft. (Wij kunnen hieraan toevoegen, dat dit inderdaad niet weinig is. Zelfs moet de be sparing van 2 ton, waarop' de heer De Waal Malefijt zinspeelde, aan de Commis sie te danken zijn.) Schoolhoofd te Vogelenzang. Aan de orde is de benoeming van een hoofd aan de 0.1. s. te Vogelenzang. De voordracht luidt: 1. P. Stuurman, schoolhoofd te Aalsmeer. 2. J. van Snippenberg, onderwijzer te Vogelenzang. 3. H. A. van der Ploeg, onderwijzer te Amsterdam. De Voorzitter zegt, dat vervroegd bezoek van den schoolopziener tot vervroegde in diening dezer voordracht geleid heeft. De heer Verdegaal wil de benoeming aan gehouden zien. De wethouder De Waal Malefijt zegt. dat in de vorige vergadering juist de heer Verdegaal op spoedige benoeming hoeft aangedrongen. De heer Verdegaal ontkent dit. Hij heeft alleen gevraagd, hoe het met de voordracht stond. De heer Van Kessel steunt het denkbeeld- Verdegaal en maakt er, als de Voorzitter op directe benoeming aandringt, een voor stel tot uitstel van. Dit voorstel wordt verworpen met alge meene stemmen op 2 na (Verdegaal en Van Kessel): Hierna worden uitgebracht: Op N°. 1 der voordracht 0, op N°. 2 der voordracht 10 en op N". 3 der voordracht 2 stemmen, zoodat benoemd is de heer J. van Snippenberg te Vogelenzang. Een strook grond. Aan de orde is een voorstel van B. en W. tot „aankoop" van een strook grond van den heer N. Rouwens ter verbreeding van den Bloemendaalscheweg 31 ML' voor 125, De heer Laan acht de door deze transac tie aan te brengen verbetering van weinig belang en zou liever tweemaal zooveel grond willen hebben voor 2o0. - -. De heer Rouwens, die oud-wethouder is, zal hier voor wel te vinden zijn. Stemmen: „Dat doet-ie toch niet." De heer Van Tienhoven acht wat men nu verkrijgen kan al wel de moeite waard Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. (Wij meenen echter te weten, dat de heer Rouwens heel niet tot verkoop geneigd is op de aangeboden voorwaarden en bedoeld heeft den grond voor openbaar gebruik af te staan, zoodat het 't Dag. Bestuur wel kwalijk mogelijk zal zijn. uitvoering te ge ven aan het Raadsbesluit tot „aankoop".) Hiermede was de agenda afgedaan 'en werd de Rondvraag aan de orde gesteld. De wegen in het boscli. De heer Laan wenschte de bijzondere aandacht te vestigen van B. en W. op de Mollaan. In het algemeen voorstander van boschwegen, achtte Spr. hier nochtans doortrekking van bestrating noodig. De Voorzitter zegt, dat de eigenaresse van het bosch zal worden aangeschreven. De heer Laan meent, dat de toestand der boschwegen dringend verbetering behoeft. Als de eigenares van het bosch niet geneigd is die verbeteringen aan te brengen, mqet men borden plaatsen met het opschrift „het is door juffrouw Crommelin verboden dezen weg te verbeteren." Een fiets voor den stratenmaker. De heer Van Kessel wil, waar den plant soenarbeiders vergoeding is toegestaan voor het gebruik van hun rijwiel, ook voor on zen stratenmaker een lans breken. Men geve hem ook 50,— vergoeding voor het gebruik, dat hij van zijn rijwiel maakt. De Voorzitter zegt, pas van het Rijk van de artillerie-inrichting afkomstige fietsen te hebben gekocht voor 65,per stuk. Eeh daarvan kan ter beschikking van den stra tenmaker gesteld worden. Instelling van een burgerlijk armbestuur. De heer Van Kessel zegt in het verslag van het Steuncomité gelezen te hebben, dat dit comité zijn taak beschouwt als ten einde gebracht. Er zijn echter in de gemeente nog lieden, die steun behoeven. Vinden B. en W. instelling van een Burgerlijk Armbestuur niet gewenscht? De Voorzitter zegt, dat het verslag van ■het Steuncomité ook B. en W. heeft bereikt, bij wie ook de gedachte is gerezen aan de instelling van een Burgerlijk Armbestuur. Het heeft B. en W. nog aan de gelegenheid ontbroken die gedachte te overwegen. Spr. zegt intusschen overweging toe. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. In ons verslag van de vergadering van 1 Maart staat vermeld, dat art. 2 der con cept-verordening tot het tegengaan van bak- kersnachtarbeid ongewijzigd werd goedge keurd. Dit is onjuist. Het art. werd goed gekeurd, nadat, op voorstel van den heer Bispinck, besloten was het verrichten van bakkersarbeid te verbieden tusschen 9 uur des avonds en 5 uur van den daarop vol genden dag (en niet 6 uur). DE DEUR OP EEN KIERTJE. Triumf, de zwaar gegrendelde deur van ons departement van buitenlandsche zaken is open geduwd. Niet wagenwijd, onze diplomatie zou het dan besterven door de plotselinge luchtverversching, maar op een kiertje. De democratie inoge er haar klomp tusschen wringen, om een weder dicht duwen te voorkomen. Niet de „ware democratie" van de heeren Beumer c.s., waarop volgens het kamerlid Schaper „de lommerd geen kwartje voorschiet", maar de democratie van het soort, dat van de „ware" verschilt als een door den dok ter voorgeschreven middel van de oprechte Haarlemmerolie. De democratie met klompen aan heeft de eerste duw gegeven tegen de zware deur op het Haagsche Plein, waarachter Van Karnebeek en zijn mannen de zaken met het buitenland bedisselen. De minister is hier een gunsteling der goden, zoon van den vader, die als minister van buitenland sche zaken aan het parlement voorhield, dat als het verdragen niet verkoos goed te keu ren, er dan toch altijd gelegenheid bleef „afspraken" met buitenlandsche regeerin gen te maken. En daar krijgt men natuur lijk niet eer van te hooren, vóór het tot openlijke uitvoering komt. M. a. w.: als gij, beschreven vaderen, te lastig wordt, dan gaat onze deur nóg moeilijker voor u open. Dit heeft men zich toen laten zeggen. Maar in de laatste vijf jaar zijn parlement en natie door schade en schande wat wijzer geworden: gaan begrijpen, dat daar in het oude Amsterdamsche hotel (thans departe ment van buitenlandsche zaken) van aller lei wordt bekokstoofd, dat ook óns aangaat. Minister Loudon en zijn opvolger ontkenden dit niet, maar zagen geen kans om deuren en ramen van hun departement flink open te laten staan. Ze moesten potdicht blijven, hoe vaak en hoe erg daartegen ook gesput terd moge zijn. „En toch moeten wij weten wat daarbin nen omgaat!" zei ten laatste de Tweede Kamer, toen zij een sociaal-democratische motie aannam, waarin de wenschelijkheid van voortdurend contact tusschen parle ment en buitenlandsche zaken werd uitge sproken. Daarop volgde een voorstel- Troelstra tot wijziging van het reglement van orde. Op 30 October '18 kwam dit in behandeling, doch de afhandeling moest worden uitgesteld. Op 11 en 12 Maart is het weer onder het mes geweest en na eenige onbeduidende operaties is de patiënt afgeleverd. Binnen een paar dagen kan hij dienst deen, zcoals 56 van de 63 aanwezige leden op 12 Maart verklaarden. Krachtens de goedgekeurde wijziging van het Kamerreglement komt er nu een vaste commissie (van zeven leden) voor buiten landsche zaken, die tot taak heeft het be vorderen van een geregelde gedachtenwis- seling over 't buitenlandsch beleid tus schen regeering en Kamer. Alle zaken, waaromtrent de commissie door de regee ring geen geheimhouding is opgelegd, wor den door haar aan de Kamer medegedeeld, voor zoover dit niet rechtstreeks vanwege de regeering geschiedt. Zoo hoopt men eindelijk tegenover ouiten- landsche zaken te komen staan gelijk tot dusver tegenover andere departementen. Wel zonder dat daartoe bepaalde commis sies van overleg bestaan, maar de andere minister zijn dan ook heel wat spraakza mer. Echter schijnt het velen Kamerleden nog niet duidelijk, dat zij door de ambtena ren als lastige pottenkijkers worden be schouwd en er altijd een streven is om zoo veel mogelijk het parlement buiten de za ken te houden. Thans hebben de meeste Kamerleden flink tegen de deur geduwd, mr. Dresselhuijs wel het hardst, maar 't is de vraag of men den moed niet heel gauw opgeeft en tot een dood formalisme ver valt en van de commissie van buitenland sche zaken niet meer maakt dan een levend Oranjeboek. En dat het voor een minister van bui tenlandsche zaken wel eens moeilijk zou kunnen worden, openhartig tegenover zoon commissie te zijn, bleek reeds op denzelfden dag waarop tot de instelling besloten werd. In de Eerste Kamer oreerde dr. Kuyper tegen veel wat er grootsch is in de ge schiedenis dezer dagen. Hij zei o. a. zonder er doekjes om te win den, dat er in Indië een groote krijgsmacht noodig is met het oog op gevaar van Japan- sche zijde. Heel vriendelijk moet. dit te Tokio wel op genomen worden, nadat men daar volop gelegenheid heeft gehad om Nederland uit de Oost te jagen en het toch niet deed! Doch stel, dat in de nieuwe Kamercom missie van zeven een of rnecr staatslieden a la dr. Kuyper zitten, waarop de kans niet zoo heel gering is, dan zal een ver standig minister zich wel tweemaal beden ken, alvorens aan zulkcn confidenties te doen die tot formeele conflicten met be vriende regeeringen aanleiding zouden kun nen geven. De deur staat nu op een kier, en dit is heel goed. Maar laat men er nu ook goed opletten, wie haar verder willen open du wen. F a u s t. PLAATSELIJK NIEUWS. Zoo is dan eindelijk de Zeeweg er door. Dit is een overwinning die ligt in de lijn des tijds. 3500 H.A. gezonde duingrond liggen vrijwel braak, terwijl een groot deel der bevolking leeft op moerassigen grond. Nu is de bres geschoten in den wal die de gemeenschap van dit erfdeel der vaderen scheidde. De Zeeweg is een eerste stap in de goede richting, een stap die van zeer verre strekking kan zijn. Dit groote ge meentewerk hebbe ons aller belangstelling, de gemeente-geest zal er door worden aangevuurd tot meer en grootere daden. De erven Vaif der Vliet hebben 1111 hun eerste groote nederlaag tegenover de ge meenschap geleden. Mogen zij inzien, dat de gemeenschap elk individualisme te bo ven stijgt en dat het niet alleen zedelijk heter, menschlievender, maar ook verstan diger is, samen te werken met de organen der gemeenschap dan zich met kunst- en vliegwerk te verzetten tegen een ontwikke ling die aan hoogere en sterkere wetten ge hoorzaamt dan aan die van eigenbelang en feodalisme. De aanbesteding is bepaald op 28 dezer. Waarschijnlijk zal het steken van de eerste spade in den grond met eenige feestelijkheid vergezeld gaan. De leiding hiervan berust bij „Bloemendaal's Bloei". De schoolkinde ren, gewapend met schopjes en vlaggetjes, zullen er vermoedelijk aan deel nemen. Wij hebben met veel genoegen kennis ge nomen van de benoeming van den heer J. Snippenberg tot hoofd der O. L. S. te Vo gelenzang. Bekend om zijnen verdraagza- men en degelijken aard, vertrouwd met de bevolking, van een benijdenswaardig goed humeur, is hij juist de man om in samen werking met den edelen pastoor Zondag, te Vogelenzang al het mogelijke te doen 0111 de kinderen op te voeden in de richting eener evangelische maatschappij (geen woordspeling), waarheen het op den duur in ons land moet gaan, wil ons volk nog eene bestemming hebben te vervullen. De raad heeft een waarlijk goed besluit geno men en de heeren Verdegaal en Van Kes sel, die een spaakje in het wiel trachtten te steken, hebben getoond ten deze den geest en den eisch des tijds niet goed te verstaan. De geest of de eisch des tijds, de heer Van Kessel althans moest dit we ten, is niet terug naar de middeneeuwen met hun overheersching door de kerk en ock niet naar de 18e eeuw met zijn over heersching door het nuchtere verstand (de Rede der revolutie). De ontwikkeling heeft zich bepaald in de riching eener maat schappij, die tegelijkertijd door het religieus gevoel gedragen en dpor de verlichte r^dc geleid wordt. De kerken zijn van een lei dende tot een begeleidende rol terugge bracht. Moge dit in onze gemeente nimmer en nergens meer in twijfel worden getrok ken. Wie den uurwijzer van den tijd ach teruit wil draaien, loopt gevaar het uurwerk stop te zetten. Ook voor een dergelijke re volutie passen wij. Wij vernemen dat den burgemeester de huur zijner woning is opgezegd. Zou dit een kleine wraakneming zijn der familie Van der Vliet in verband niet 's burgemees ters ijveren voor den Zeeweg Dat zou inderdaad heel klein wezen. In een spoedeischende zitting stelde de gemeenteraad van Zandvoort Maandag avond de voorwaarden vast, in acht te ne men door de gemeente Bloemendaal en de Zandvoortsche Terrein- en Hotel-Maat schappij bij den aanleg van het Zandvoort sche gedeelte van den zeeweg van Over- veen en Bloemendaal naar de kust. Ongeluk. Een knecht van den stalhou der De Haas te Overveen had Dinsdagna middag het ongeluk door een openstaand luik van den zolder te vallen. Met een ern stige schedelbreuk werd de ongelukkige op genomen en naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. Ten nadeele van den kruidenier Pijl is een rijwiel ontvreemd. Ten nadeele van den heer E. aan den Bloemcndaalschenweg 3 rijwielen. Uit de garage van den heer H. werd er ook nog een gekaapt. Aanrijding. Zondagnamiddag had op den hoek Kleverlaan- Busken Huetlaan een aanrijding plaats tusschen een auto en een fietsrijder, die voor de tram wilde uit wijken. Hij geraakte onder de auto, maar kwam er met eenige lichte kneuzingen en een gescheurd pak af. Het rijwiel was bijna geheel vernield. De coöperatieve gebruiksvereeniging van het personeel van het Prov. Ziekenhuis wordt bij gebrek aan deelneming ontbon den. Woensdagavond zijn door de politie twee jongens uit onze gemeente aangehouden. sdjfSy 55 cent per 1/1 kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2