Hoest en Verkoudheid KERK-AOENDA. Zondag 30 Maart. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., 's voorm. 10 uur, Prof. Obbink, van Utreeht; 's avonds 6$ uur Ds. J. A. van Leeuwen. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur, de heer K. Koopman. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Üs. J. C. Brussaard; n.m. 5V2 uur., Ds. J. C. Brussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, gebouw dei Bloemend. Schoolvereeniging, voorm. 10$ uur, Ds. D. Drijver, Pred. te Haarlem. HAARLEM. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, voorm. 10$ uur, Ds. J. W. Kruijt van Utrecht. Onderwerp: „De arbeider en zijn loon". SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Bysinga. Onderwerp: „Berusting". Mark. 1436. mentaire spel weer van voren af aan kan beginnen. De parlementaristen werpen het volk een brok toe, en dat is dan zoet en likt de hand van den meester. Wat deze revolutie betreft, ze is niet in staat zich te handhaven, omdat ze niet met den gang der menschheid gelijken tred houdt. De S. D. P.-er doet aan verkiezingen en is dus voor massa-actie, niet voor de sterkte van het individu. „Laat je boeken leggen, er is wat anders te doen,"heeft spreker eens door een S. D. P.-er hooren zeggen. Maar spreker zegt: wij moeten ons ontwikkelen; wij moeten ons voorbereiden; geestelijk voorbereiden om de macht, naar welke wij dingen, ook eens te kunnen han- teeren. Nog altijd zijn vele arbeiders geneigd, dengene die het mooist praten kan, te gaan kiezen. Jammer, want het zit hem niet in de hoeveelheid. Wij anarchisten willen geen maatschappij, die alleen voor proletariërs goed is, zooals de nieuwe Russische het schijnt te zijn, maar wij willen voor allen, bourgeois èn proletariërs, een groote samenleving zijn. Allen voor allen is onze leus. De anarchisten gelooven in de mogelijk heid van zulk een betere maatschappij. Zij hebben hun vertrouwen in de menschheid nog niet verloren. Wijnkoop, wederom aan het woord ko mend, wijst nu Rinkema's aanval op zijn beleid in het parlement af. Zijn voorstel om Gort van den Linden, Posthuma en an deren in staat van beschuldiging te stellen, zou volksbedrog zijn Omdat het toch niet gebeurt zooals zijn tegenstander zei. Maar dat laatste is Wijnkoop's schuld niet; dat is de schuld der arbeiders, die konden toe staan, dat die menschen ongestraft al die ellende over ons volk brachten. Het gaat daarover dezen avond echter niet. Het gaat om het Bolsjewisme. Rinkema brengt met zijn meening, dat de bolsjewis tische revolutie alleen uit den oogenblikke- lijken nood voorkomt, de zaak op zuiver stoffelijk terrein. Dat is niet juist. Voor de Russische bolsjewisten geldt de levens- middelenvraag niet in de eerste plaats. Toen zij zeiven honger leden, boden zij Duitsch- land nog levensmiddelen aan. Wat wij willen is eenheid van de daad; daarvoor kom ik hier pleiten. En wat de dienstweigeraars betreft: ik ben in het Landelijk Comité ervoor opge komen, ze te steunen. Voor het beginsel der dienstweigering ben ik niet, omdat ik niet weet of ik den moed hebben zou, om het zelf te doen. Het een ander dan nochtans aanraden is ge makkelijk. Rinkema besluit met te zeggen, dat het niet om de personen der S. D. P.-ers e. a. gaat, maar om het stelsel van het parle mentarisme. Dat deugt niet. Doe daar niet aan mee, -zoo wekt hij de aanwezigen: op, die personen zijn nu revolutionnairen,, maar het stelsel zal ze wel veranderen.. Men ziet het aan de S. D. A. P. PLAATSELIJK NIEUWS. M. U. L. O. Ruim 10 jaar geleden is door onderwijzers bij het M. li. L. O. een. vereeniging gesticht voor M. U. L. O.. Eeni- ge maanden geleden is ook een afdeeling; Haarlem opgericht. Dezer dagen werd eeit propaganda-vergadering gehouden, waar toe alle leerkrachten uit de kopklassen: van: Haarlem en Bloemendaal waren uitgenoo- digd. Qevolg was, dat allen, op 2.na,,toe traden. Zij wenschen een salaris van 3600, en voor het hoofdschap 1200, Padvinders. Tijdens de padvinders bioscoop-voorstelling onlangs in het Cine ma-Palace te Haarlem gegeven, werd er geld verzameld voor de stichting van een eigen clubgebouw voor de Bloemcndaalsche Padvinders. Naar wij vernemen, bracht de inzameling 350,op. Op het Bloemcndaalsche Bosch is door- der. minister van Landbouw het kapverbod gelegd. Fedor Christian Bunge. t Op den leef tijd van 69 jaren is overleden onze alge meen bekende plaatsgenoot, de heer F. C. Bunge, commissaris van de Amsterdamsche Langkat Compagnie en vele andere cultuur ondernemingen. De begrafenis heeft Dins dag 1.1. op „Zorgvliet" te Nieuwer-Amstel plaats gehad. Er was buitengewoon veel belangstelling, vooral uit de Amsterdamsche handels- en financiëele kringen. Onder de aanwezigen waren o. m. de heeren mr. Q. Vissering, president van de Nedeilandsche Bank; mr. C. 11. Guépin, directeur der Nederlandsche Handelsmaat schappij, mr. Chr. P. van Eeghen, H. C. Rehbock, Gottfried Crone, C. N. J. Moltzer, C. G. Vattier Kraan, directeur van de N. V. Blaauwhoedenveem-Vrieseveem, mr. H. K. Westendorp, Joh. G. Wertheim Hepr.er, mr. J. L. Gunning, directeur der Omvang en Betaalkas; C. Weigel, lid der firma Bun ge en Co., Van der Schalk en vele andere viienden van den heer Bunge. Aan het graf werden slechts door den zwager van den overledene, den heer Van Heukelom, enkele woorden gesproken, waarna de zoon voor de belangstelling be dankte. Opneming patiënten Pro\Ziekenhuis. Aan de gemeentebesturen in Noord-Holland is een circulaire verzonden betreffende op neming van patiënten in de „aangewezen inrichting" van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. Daarin wordt gezegd, dat met ingang van den len Januari 1.1. een gedeelte van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, voor mannen en vrouwen der 5e klasse, een in richting is geworden als bedoeld in art. 7, sub 2, der Wet van 27 April 1884, Stbl. 96, welk gedeelte meer in het bizonder bestemd is voor die lichtere en meer geneeslijke ge vallen, bij welke een rechterlijke machti ging of een inbewaringstelling door den burgemeester overbodig is. In bedoeld gedeelte, dat het karakter van een sanatorium heeft, geschiedt de opne ming der patiënten als in een gewoon zie kenhuis. Ook wanneer een rechterlijke machtiging reeds is verleend, of een inbewaringstelling plaats vond, zal de lijder in bedoeld ge deelte verpleegd kunnen worden, wanneer zijn toestand daartoe aanleiding geeft. Aanvragen om plaatsing moeten op de gebruikelijke wijze geschieden aan het Plaatsingsbureau ter Provinciale Griffie van Noord-Holland te Haarlem, met uit drukkelijke vermelding dat deze voor het hierboven bedoeld gedeelte van het Zieken huis bestemd is. J Een gasfabriek. Het Zandvoortsche raadslid J. Bramson dringt bij den raad aan op het instellen eener commissie voor het samenstellen van een uitgewerkt plan tot oprichting eener gasfabriek. Ook te Bloemendaal is de gasq.uaestie meermalen ter sprake gebracht. De oor log heeft haar wat in het vergeetboek doen geraken, maar nu langzamerhand zou zij wel weer eens „brandend" kunnen worden. Holl. Maatschappij van Landbouw. Naar wij vernemen heeft onze plaatsgenoot, de heer S. W. de Clercq, te Bloemendaal, lid van het hoofdbestuur van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, als zoo danig bedankt Een reserve-onderwijzer. Men schrijft aan de „Stads-Editie" vanuit Bloemendaal: Bij een uitgebreid onderwijzerskorps, als onze gemeente thans bezit, komt 't natuur lijk vaak voor, dat er aan een der scholen een der onderwijzers of onderwijzeressen afwezig is. Als de overige klassen niet te sterk bevolkt zijn, worden dan 2 klassen in één lokaal opgeborgen of de kinderen worden over verschillende klassen verdeeld met al de bezwaren daaraan verbonden. Of als dit niet mogelijk is, worden de kin deren naar huis gestuurd. Zou 't daarom niet wenschelijk zijn, een reserve-leer kracht aan te stellen, die bij eventueele af wezigheid van een der gemeentelijke on derwijzers direct kan invallen, om daar door genoemde bezwaren te ondervangen Gemeente-werklieden. Door het ge meenteraadslid Van Kessel is het voorstel bij den raad ingediend om aan de gemeente werklieden en daarmede gelijkgestelden in afwachting van de invoering van het werk lieden-reglement, een loonsverhooging toe te kennen van 5,— per week, ingaande op 1 Maart 1.1. met voorloopig behoud van den duurte- en kindertoeslag. Aanwijzing Zeeweg. Maandag ge schiedde ter plaatse de „aanwijzing" van alles wat met den Zeeweg in verband staat. Een vijftigtal aannemers namen aan den tocht deel. Tot voorzitter der Vereenigde Groote en Kleine Polders te Zuid-Schalkwijk, is ge kozen jhr. mr. E. H. E. Teding van Berk hout te Bloemendaal. Het onder leiding van notaris Wilder- vanck de Blecourt c.s. geveilde perceel „Kennemerheuvel" is voor 153.310,ge kocht door H. J. Peper q.q. De Raadsverkiezing. Woensdagavond had in hotel „Vreeburg" een gecombineerde vergadering plaats van de leden van den Bond van Vrije Liberalen en van den Eco- nomischen Bond te Bloemendaal, onder voorzitterschap van jhr. G. C. Quarles van Ufford. Candidaten voor de a.s. raadsverkiezin gen werden gesteld de heeren W. Beunder, D. Blankevoort, J. Bonkenburg Jr., W. J. Bijvoet, A. C. Houtgraaf, L. H. Koolhoven, J. H. Laan, C. F. de Roo van Alderwerelt, J. C. de Wijs en mej. C. H. van Marken. Vertrouwensopdrachten. Notaris Wild schut heeft er in een ingezonden stuk in het „Haarl. Dagblad" zijne verwondering over uitgesproken, dat de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede, wanneer zij een vertrouwensopdracht van veel beteekenis moeten laten vervullen, in hun gemeente geen personen hebben kunnen vinden, die een dergelijk vertrouwen waardig worden geacht. Als 't om eenige duizenden gaat ja, maar voor groote bedragen is zoo'n ver trouwen hier blijkbaar te kras. Dat is ge bleken, zegt de notaris, bij den aankoop van „Leeuw en Hooft" voor 238.000, ten behoeve van de gemeente Heemstede door een Amsterdamsch en bij den aan koop van „De Katoenfabriek" voor 260.000,ten behoeve van de gemeente Haarlem mede door een Amsterdamsch makelaar. Daarentegen wijst de notaris op het door hem met genoegen waargenomen feit, dat de terreinen aan de Zomerzorger- laan te Bloemendaal voor 119.000,zijn aangekocht ten behoeve van de gemeente Bloemendaal door de architecten Mulder en Van Asdonk te Bloemendaal. Met notaris Wildschut verheugen wij er ons over, dat het gemeentebestuur van Bloe mendaal voor het uitoefenen van vertrou wensopdrachten bij voorkeur van de dien sten van Bloemendalers gebruik maakt. Vooral bij de makelij komt het op discretie en betrouwbaarheid aan. Maar die zijn niet alleen binnen deze gemeente te vinden. Uitslag aanbesteding Zeeweg. De uit slag van de gehouden aanbesteding door het gemeentebestuur van Bloemendaal voor het maken van een weg vanaf Overveen naar Zandvoort op 28 Maart 1919, waarbij 35 in schrijvers, was als volgt: G. Giesius, Sloten, N.-H. 7 204.000 H. de Weere, Schoten 206.000 Gebr. A. M. en D. P. Joustra, Haarlem 214.000 P. A. Joustra, Haarlem „217.000 A. v. d. Meijden en Stuurman, Amerstol 221.870 G. Vreeman en Ruis, Apeldoorn „240.000 G. J. Slingerland, Oosterhout 227.000 A. Zonneveld, Haarlem 246.000 A. Slingerland, Utrecht 230.000 W. Blankëvoort Dzn., Bl'daal 254.000 A. Spek en De Waard, Papen- drecht 254.800 Firma Admiraal en Jaarsveld, Lichtenvoorde 249.900 H. J. ten Siepe, Winterswijk „258.500 P. C. Langeveld en J. Boeren, Hardinxveld 259.120 P. Smit, Alkmaar 260.000 J. Visser Dzn. Sliedrecht 262.500 W. 't Hoen, Alblasserdam 266.000 A Salem Pzn., Amerstol 269.800 P. v. 't Veer, 274.000 N. V. Oberon, Amsterdam 279.900 P. C. Stuy, Alkmaar 279.000 Gebr. de Vries Utrecht „282.000 W. Ooms, Amerstol 289.500 Gebr. Rennes, Zeist 280.000 J. C. Scholte, Voorburg „285.320 P. v. Duuren, Haarlem 288.000 W. P. Heijst, Yelsen „283.000 J. L. Kros, Utrecht 297.000 Gebr. J. P. en H. C. Kraaijen- veld, Haarlem 297.000 J. H. v. Berghem, Utrecht 297.700 C. J. Molhoek, Utrecht 302.000 C. J. Stuij, Amsterdam 305.000 W. Aafjes, Zaandam 310.000 W. v. Vreeswijk, Kamerik „313.000 A. J. Beekendam, Arnhem „314.000 De gunning is aangehouden. X Op de op 22 Maart vastgestelde kie zerslijst komen voor de Tweede Kamer voor 1806, voor de Provinciale Staten 1754 en voor den gemeenteraad 1614 kiezers. Bij baron Van Tuyll van Serooskerken te Vogelenzang, is een fiets gestolen. Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag avond vergaderde de afdeeling in „Rust hoek". Door den penningmeester werd het jaarverslag uitgebracht. De heeren E. A. W. Hirschfeld, C. G. Kohier en E. W. Scholten werden bij accla matie als bestuursleden herkozen, terwijl het bestuur met 2 vaklieden werd uitge breid, n.l. de heeren Van Enden en Muyer. Schoolcommissie. Voor leden van de Plaatselijke Schoolcommissie worden aan bevolen mej. E. C. van Marken en de heer C. F. de Roo van Alderwerelt. Op de O. L. school te Overveen doen. zich nogal wat gevallen van bof voor. „Het Witte Kruis". Woensdagavond vergaderde de afd. Bloemendaal van „He^ Witte Kruis". Het jaarverslag werd uit gebracht door den heer A. IJzerman. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester werd daarna goedgekeurd. In komsten 2062,9414. Door toevallige do naties is er nog een batig saldo van 35,52. De heer A. IJzeiman bracht vervolgens verslag uit van de Commissie voor Wijkver- I leging. De aftredende bestuursleden de heeren J. Th. Bornwater, H. L. v. Beusekom en A. IJzerman worden herkozen, zoomede de leden van de commissie voor wijkverple ging mevr. Molière Gouda en mevr. Born water—Eldering. Als nieuwe leden van de Commissie worden de heer S. K. Visker en mevrouw Visker—v, d. Bergh gekozen. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij A. Roes, Vijverweg la, Bloemendaal, een huissleutel; Kenbeek, Boschlaan 10, Bloe mendaal, een rozenkrans; Postkantoor Bloemendaal, een paar grijs wollen kinder handschoenen en een klein sleuteltje; N. Rouwens, Bloemendaalscheweg 95, Bloe mendaal, een huissleutel; H. van Waard, Zomerzorgerlaan 12, Bloemendaal, een knipmes; B. H. Wezenaar, Van-Vollenho- venlaan 16, Aerdenhout, een gouden dames- ring; A. J. van Wijk, Zijlweg 5, Over veen, een zilverbon; J. Vermeer, Bloemen daalscheweg 233, Overveen, een klein mandje; G. Sweijen, Zomerzorgerlaan 46, Bloemendaal, een zilveren armband en een zilveren rozenkrans; S. Bon, Kleine Hout straat 67rood Haarlem, een damesceintuur met zilveren gesp; G. de Vries, Korte Kle verlaan 14, Bloemendaal, een handwagen; aan het bureau van politie te Overveen, een grijze handschoen; een rozenkrans; een ring met glas van een horloge. Verloren: een mand waschgoedeen zweep; een hondenzweep; een zeemlede ren handschoen; een zwarte handschoen. Kome'n aanloop en bij: A. Laan, Rijperweg 4, Bloemendaal. een klein wit hondje. RURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 21 Maart tot en met Don derdag 28 Maart. Geboren: d. van L. H. Dedding en A. M. Schönigt; z. van D. J. van Buuren en A. Rodenburg. Ondertrouwd: H. P. Heineken en C. Breitenstein. Overleden: F. Ch. Bunge, 69 j. Overleden in het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort: S. Jonkhart, 69 j.; J. A. van der Struijs, 33 j.; A. F. van Hal, 32 j.; E. Lammes, 73 j.J. Boot, 76 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Santpoort. In den ouderdom van 53 jaar is te Amsterdam overleden de architect J. E. van der Pek, die sedert vele jaren den zomer hier placht door te brengen. Kon. Nederl. Vereeniging „Onze Vloot". Woensdag 26 Maart, hield de gepension- neerde luitenant ter zee, de heer H. de Booij in de bovenzaal van de sociëteit „Ver eeniging" te Haarlem, een lezing over „Ons Reddingswezen". Het was een zeer belangwekkende lezing, en de lichtbeelden, die we te zien kregen, waren mooi en duidelijk. Na afloop bedank te de voorzitter den heer De Booij, en vroeg hem, de vereeniging „Onze Vloot" als lid van de Reddingsmaatschappij te willen in schrijven. Nog moet gezegd worden, dat het jammer was, dat er achter in de zaal door jongelui zoo'n drukte gemaakt werd, waardoor er onder het publiek menig kwaad gezicht werd opgemerkt. MUZIEK. Concert mevrouw M. Sybraruli—Halber- stadt. Op Zaterdag 5 April a.s. des avonds ten 8 uur geeft mevrouw M. Sy- brandiHalberstadt in de „Vereeniging" te Haarlem, een zangavond. Medewerken zul len verscheidene harer solo-leerlingen, ter wijl ook de leerares zelve eenige liederen ten beste geven zal. Op het programma staan bijna uitsluitend Hollandsche liederen, n.l. 22 van de 25 te zingen nummers. Me juffrouw Lopes de Lao Laguna, pianiste te Amsterdam, heeft de begeleiding op zich genomen. De belangstelling in dit concert is zoo groot gebleken, dat thans reeds de zaal geheel is uitverkocht.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2