ALGEMEEN WEEKBLAD SPAARDEPOSITO'S 4% Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Vergoedt op UITGAAN. CINEMA PALACE 13e Jaargang Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 5 APRIL 1919 No 14. Bloemendaalsch MM. Prijs per jaar /*- Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: AdYertentiën 25 cents per regel !>ij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. DE RAAD VAN BLOEMENDAAL. De ophanden zijnde Raadsverkiezing zal zich in menig opzicht van vorige verkiezin gen onderscheiden. Waar over de geheéle wereld een onontkenbare verschuiving naar links wordt waargenomen, kan BRetnendaal onmogelijk blijven staan op het reactio naire standpunt, hetwelk zijn gemeentebe stuur thans nog inneemt. Is tot nog toe stel selmatig alle rood uit den Raad geweerd, het lijdt maar weinig twijfel of bij de aan staande verkiezingen zal wat men ter plaat se de fractie-Meerenberg placht te noemen tot meerder recht komen. Zijn voor deze gemakkelijk te wagen voorspelling verschil lende gTonden aan te voeren, het meest voor de hand liggende argument voor de juistheid der profetie is, dat de wereldwin den over alle streken waaien, wel niet met dezelfde kracht, maar toch uit dezelfde richting. Voor bolsjewiksche overmacht be hoeven de villabewoners voorloopig nog niet te vreezen. Maar de helle kleur van dit uiterste radicalisme doet verbleeken wat gisteren nog scharlaken was. Terwijl in den tijd, toen Domela Nieuwenhuis nog in de Tweede Kamer zat, het belijden van de so cialistische leer gelijk stond met het zich stellen buiten de gewrne samenleving, ver baast nu niemand zicli meer over de aan wezigheid van Van Kol en Henri Pi lak in de Eerste Kamer en zal liet niemand ver wonderen, zoo straks Troelstra, Schaper, Vliegen en Duijs elk een portefeuille aan vaarden. Gerritsen, De Koo, Heineken, Treub, en andere stichters van de radicale partij, in hun tijd lastige '-luerillanten ge acht, worden voor zoover zij nog leven en zich met de politiek ophouden, voor heel tam versleten. Wat vroeger lmks was, is, door de generale opschuiving, middenstot geworden. En al werd ook de geheele Raad van Bloemendaa! samengesteld uit leden der S. D. A. P. men zou er niet van hui veren, geleerd uit de ervaring als t ien heeft dat zelfs roode burgemeesters door het Binnenhof zijn geaccepteerd. Bezetting van alle vacante raadszetels door leden der S. D. A. P. is intusschen weinig waarschijnlijk. De eigenaardige sa menstelling der bevolking van Bloemendaal doet een ander beeld verwachten. Toch moet dat beeld aanzienlijk verschillen van liet weinig geprononceerde teeken, waar door de huidige Raad wordt gekenmerkt. Het is moeilijk en gewaagd de toekomstige kleuren van dit college aan te geven, doch niet zeer vermetel schijnt de profetie, dat de linksche opschuiving zal gaan meer ten koste van de middenstof dan van den zwar ten tegenkant. Reeds is de R.-K. Kiesvcreeniging met een groot aantal candidaten voor den dag ge komen. Het treft zeer, dat wij boven op hare lijst den naam van den heer Van Kes- FEUILLETON. Het weerzien ter elfder ure. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Gestort Kapitaal f 4.0Ï0.000, Reserve ca. f 850.000. Reglementen worden op aanvraag gratis verstrekt. Het Stadspark. Bij mooi weer in den zo mer. En ik behoef u dus wel niet te zeggen hoe het eruit zag. Zoo en zoo laat. Geen wind noemens waardig. Zooveel graden in de schaduw. En in die schaduw op een bank met een leuning zat, gewoonweg, een doodeenvou dige ouwe-juffrouw. Ze was met de tram uit een verwijderd stadsdeel hierheen ge komen, en daar zat ze nu, in haaf zwart serge manteltje, een zwarte toque met ge plukhaard aigretje wat scheef op het hoofd, en aan de magere handen, die een zwart gesloten parasolletje hielden, zwart garen handschoenen. Haar gezicht was zoo oud als de weg naar Rome, had ik bijna geschreven. Een was-gcel maskertje, vriendelijk-zachtzinnig van uitdrukking. Een zieltje om onder den voet te raken. Zulke menschjes zijn in een groote stad om zoo te zeggen voor het opscheppen, er was hoegenaamd niets bizonders aan haar te sel vinden. Wie diens herkomst niet kent en hem alleen heeft hooren getuigen voor de rechten der arbeiders, zou hem kwalijk thuis brengen bij de partij, d^e haar beste troef speelde, toen zij zich door dr. Kuijper als partner liet aanw erven. Maar ook die partij heeft van de geschiedenis geleerd en haar geestelijke adviseurs, de feitelijke di recteuren der r.-k. kiesvereenigingen, heb ben met het grootste talent op hun vaandel niet langer het kruis de eereplaats gege ven, maar er het brood op geschilderd, dat meer spréékt tot de massa, die om de da- gelijksche verstrekking daarvan nog wel vroom bidt, maar zich toch eigen actie voorneemt, zoo dit gebed eens onverhoord mocht blijven. Achter den heer Van Kessel aan komen op de kathoh Ke candidatenlijsi onschuldige figuren. Van den heer Verde- gaal heeft men nooit iets bemerkt, terwijl de heeren Bijvoet en Bispinck zich steeds ont houden hebben van het geven van aanstoot. Wat door hen bij verschillende gelegenhe den is getracht of gedaan onderscheidt zich geenszins door roomsch mandaat. Over het algemeen kan men van den Bloemendaalschen Raad niet zeggen, dat hij der democratie veel aanstoot heeft gegeven door wat hij deed. Een andere vraag is of hij niet veel zondigde door onthouding. Als we zien, dat nog pas zeer onlangs door B. en W. „overweging werd in uitzicht gesteld" van de regeling der rechtspositie van ge meente-personeel, als we er getuige van zijn, hoe schoorvoetend wordt toegegeven aan toch waarlijk bescheiden wenschen van lang achtergestelden, dan valt op gebrek aan voortvarendheid, dan zien we geen schuiven, maar geschoven worden. Wie nu ziet, dat het schuiven naar links eigenlijk geschiedt van rechts uit, voelt zich bevangen door de vrees, dat het hier is reculér pour mieux sauter, een strategisch retireeren ter voorbereiding van den aanval. En de politieke krijgskunst der zeer ervaren leiders van de zwarte legers doet verwach ten, dat zij thans het oogenblik gekomen achten om den terugtocht '.e staken en den aanval te blazen. Hunne uitstekende orga nisatie en hun kneedbaar materiaal wettigen hunne hoop op succes. Ook al leidt hun frontaanval, ondernomen niet versche troe pen, niet tot verovering van gebied, behoud van de bedreigde sterkten zal reeds als overwinning mogen gelden, zien. En nochtans moest er met datzelfde ouwe wijfje iets heel bizonders gebeuren. Ja, er was daar al een begin mee gemaakt: Naast haar op de bank had zich een oud mannetje neergelaten, langzaam en zeker den oudmodischen hoed oplichtend, terwijl een onvast stemmetje haar daarbij „me vrouw" gegroet had. Dit pakte het wijfje erg aan. „Mevrouw' zoo had men haar nog nooit aange sproken. Nog al statig knikte ze terug, en de stem, wat overstuur, beefde: „Meneer". De oude heer zag er in zijn krap en ver schoten kamgaren pakje, met zijn rossigen cylinderhoed en afgesleten rotting, niet minder gewoon uit dan zijn buurvrouw. En ook zijn gezicht was al evenzeer als liet hare een gemeenplaats van hulpelooze vrin- delijkheid. Toen hij na eenig heen en weer schuiven op zijn gemak geïnstalleerd was, zette hij in: „Het is vandaag mooi weer, vindt u niet, mevrouw Zij beaamde dit gaarne, en aldus ving er een onderhoudend gesprek tusschen de twee oude menschen aan. Van het weer raakte men op de dure levensmiddelen en Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Wanneer nu rood zal aanzwellen als na tuurlijk verschijnsel en zwart zich zal we ten te handhaven, moet noodwendig wat daar tusschen ligt in het gedrang komen. Al wat zich liberaal noemt, hetzij dan nut het rechtsche „vrije" tintje, hetzij met de meer linksche nuances van „unie" of „vrijzinnig", gevoelt het fatum van het lieden en laat zich zonder veel verzet overspoelen. De Economische Bond tracht nog een nieuwe vlag op te steken, doch zijne trompetters missen den warmen adem om gloed aan de tonen bij te brengen. En de antirevolutionaire partij En die der christelijk-historischen Men zou ei verkeerd aan doen hare krachten te onder schatten. Ga slechts des Zondagsmorgens de straat op. En ge ziet de kerkgangers die straks ook ter stembus zullen gaan. Het zal er voor hen op aan komen candidaten te vinden onder de broeders. Het is niet onmogelijk, dat de christelijken en de katholieken zich zullen vereenigen. Die alliantie zal dan te bestrijden zijn door links. Zal nu links om geestdrift te kunnen wekken, het roode vaandel moeten hijschen? Men zou van rechts niets liever zien. Want stellig zou men in dat geval op heel wat overloopers mogen rekenen. Het „liever Turksch dan Paapsch" heeft uitgediend en bij velen plaats gemaakt voor „liever rechts dan rood". In die richting wijst de groote aanhang van de Burgerwacht, waartoe de lauwsten zijn toegetreden, toen zij vrees kregen voor het roode spook. Karmijn moet dus de wapenkleur niet zijn. Maar men zal te zoeken hebben naar een tint, w aarmede zich kunnen vereenigen allen, die de evolutie erkennen als beste wa pen tegen de revolutie. Uit den aard der zaak is die tint aan den rooden kant. En dus moet men, heeft men slechts twee kleu ren om den komenden strijd te schilderen, spreken van rood en zwart. Die kleuren zullen, bedriegen wij ons niet, overheerschend zijn in den nieuwen Raad van Bloemendaal. PLAATSELIJK NIEUWS. Onder de candidaten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen, gesteld door de com binatie van Vrije Liberalen en den Econo- mischen Bond, werd in ons vorig nummer ook de heer J. C. de Wijs genoemd. De heer De Wijs deelt ons mede, dat hij deze Groote Houtstraat 113 Haarlem. PROGRAMMA van 4 tot en met 10 April. L VAN ALLES EN OVERAL Zeer interessant. 2. DE GOEDE ANDRÉ. Komische Comedie in 1 afd. 3 ZES MOOIE DAGEN. I Irani at i-ehr Comedie in 5 afd. In de hoofdrol DE VROUW VAN DEN ALOM BEKENDEN KOMIEK CHARLIE CHAPLIN, welke rol door haar meesterlijk wordt ge- speeld. 4. Optreden van: MARTE en WILLIAM. De Neger inet zijn blanke vrouw geven enorme staaltjes van kracht en zeer mooie plastische standen. - PAUZE. 5. BADSCHATTEN. Amerikaansche Klucht in 2 afd. candidatuur niet aanvaarden kan vanwege zijn drukke bezigheden. Het tiendaagsch fotoblad „l'ocus", onder redactie van onzen plaatsgenoot den heer Adriaan Boer, blijft steeds belangrijke raadgevingen en beschouwingen op tech nisch fotografisch gebied geven, en wisselt deze steeds met fraaie en leerzame opna men af. Dit fotc-vakblad blijft den goeden naam handhaven, dien het onder de vrien den der foto-kunst bezit. .!.- ,1 De heer C. D. van der Vliet, lid van den gemeenteraad, is weer hersteld. Hij is veer te Overveen aangekomen. De „Staatscourant" bevatte dezer dagen de gewijzigde statuten der N. V. D. de Clercq's Bureau voor Technisch Nieuws, te Bloemendaal. „Het belangrijkste voor de Vromv". Mevrouw W. Wijnaendts FranckenDyse- rinck zal Maandag 7 April a.s. 's avonds om 8 uur. in hotel „Vreeburg" te Bloemen daal een voordracht houden over „het be langrijkste in de vrouw." Wij wekken ieder een op, die de waarde van de vrouw, zoo wel voor het gezin als voor de gemeen schap. erkent, deze begaafde spreekster te gaan hooren. de moeilijke tijden, van deze kwam het op de vele wonderlijkheden van liet tegen woordig menschdom, en de deugden van het voorgeslacht, en nog zeer lang hadden de twee oudjes aldus kunnen voortpraten, indien niet plotseling hun onderhoud zich verbizonderd had. Het gebeurde op ueze wijze „Merkwaardig, merkwaardig," zei de ou de man, nadat hij voortdurend zijn buur vrouw van terzijde met stijgende verwonde ring had aangekeken, „het is of ik u vroeger gekend heb, mevrouw. Lang ge leden." Met een glimlach antwoordde zij, dat hij zich wel vergissen zou. Het mannetje liet zich echter niet van de wijs brengen. „Het is dezelfde stem," zei hij op een zondeHingen toon van schrik en welbehagen tevens. Daarna was het stil in de schaduw. De oude vrouw zat nog steeds onaangedaan; haar had het ophanden gebeuren nog niet beroerd, wel ecliter het mannetje. Zijn eerst beengele kopie begon zachtrood te gloeien pp de jukbeenderen, zijn oude oogen leef den op. Als tot zichzelven, begon hij half luid te spreken: „Ik weet niet of ik er wel goed aan doe, dat nu nog op te halen, maar het is zóó lang geleden. Daarbiju kan het toch niets schelen, na zooveel jaren nog minder dan vroeger." Dan ineens luider: „Zal ik u eens zeg gen, hoe u heet, mevrouw? Tenminste hoe u vroeger heette, want u zult intusschen wel getrouwd zijn geweest, enzeker wel gelukkigen uw kinderen zullen wel van u houden.en.enu hebt een heerlijken ouden-dag Bevreemd keek het oude vrouwtje hem aan, maar nog onontroerd zat zij daar op haar bank in de schaduw. „U bent Johanna Verboog," stiet haar buurman nu plotseling uit, ais om alle aar zeling te overwinnen. En in de stilte die op zijne woorden volgde, riep hij dan„Zie daar," als wilde hij zeggen dat het er nu maar uit was, wat ervan kwam, kwam er van. Uitermate verwonderd, schudde de oude vrouw het hoofd. Dan beaamde ze, en vroeg hoe het mogelijk was dat hij haar naam wist. „Ik ben Wouter Blum," zei hij, en klaar blijkelijk was deze opheldering voldoende, want zij vroeg niets meer, en leek eensklaps in zichzelve gekeerd. Een flauwe karmijn-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1