Echt EMSER-ZOUT 1 KERK-AGENDA. Zondag 13 April. BLOLMENDAAL. Ned. Herv. Gem., 's voorm. 10 uur, Prof. v. Nes. van Leiden. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; n.m. 5V2 uur., Ds. J. C. Prussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, gebouw dei Bloemend. Schoolvereeniging, voorm. 10£ uur, Ds. A. Klaver, Pred. te Hoorn. Onderwerp: „Vergeet, o menschenziel nooit, dat ge vleu- g'len hebt. HAARLEM. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, voorm. 10$ uur, Prof. v. Kees, van Hilversum.^Onderwerp„Vrijheid of gebondenheid". SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. F. C. M, Boenders, Pred. te Haarlem. Bevestiging van nieuwe lidmaten uit Haarlem en omgeving. te verlichting niet gehandhaafd, f 11.000. meer zou moeten worden gevraagd. De heer Van Kessel wil verschil zien ge maakt tusschen de winter- en zomermaan den. De heer De Roo van Alderwerelt vraagt, hoe het staat met de overname van het net. De Voorzitter zegt, dat de Vereeniging van kleine Gemeenten plannen in die rich ting uitwerkt. De heer Bispinck geeft in overweging om, als het zoo ver is, ook het advies der plaat selijke commissie in te winnen. Schoolcommissie. Ingekomen is een verzoek van de heeren A. F. J. M. van Meeuwen en jhr. J. F. van Panhuijs om ontslag als lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Ingekomen is tevens een verzoek van de aid. Santpoort der S. D. A. P. om ter ver vanging van inr. Jacometti in de commissie te benoemen een inwoner van het noordelijk deel der gemeente. Adressante beveelt aan de heeren A. W. C. van der Eem en C. Schulz. De plaatselijke schoolcommissie, om advies gevraagd, heeft gemeend aan dit verzoek niet te moeten voldoen. Voor de thans 3 open zijnde plaatsen beveelt zij aan de heeren C. W. de Visser, C. F. de Roo van Aldewerelt en mejuffrouw C. M. van Marken (de heer B. M. A. Carp is tot voor zitter, tevens loco-secretaris benoemd). De Voorzitter stelt voor tot stemming over te gaan. De heer Van Kessel had, waar een ka tholiek lid is afgetreden, aanbeveling van een katholiek verwacht. De Voorzitter zegt, dat alle aangezochte katholieken bedankt hebben. De heer Van Kessel zegt, dat dit alleen de heeren zijn, die al in de commissie zitting hebben gehad. Spreker stelt voor de stem ming aan te houden. De heer Bijvoet steunt het voorstel-Van Kessel. De heer Jacometti zegt, dat, bij aanhou ding der benoemingen, het geheele school bezoek in de war zal loopen. De Voorzitter zegt, dat de indruk gewekt is alsof de katholieken niet wenschten in de Commissie zitting te hebben. De heer Bispinck meent, dat hier meer aan toeval moest worden gedacht. De Voorzitter vraagt, waarom zich de heer Bispinck niet beschikbaar zou stellen. Hij heeft er allen tijd voor. En de capaci teiten tevens. De heer Bispinck laat zich cene aanbeve ling welgevallen. Bij stemming worden nu uitgebracht: op den heer I. L. J. Bispinck 10 stemmen, op den heer C. W. de Visser 8, op mei. C. M. van Marken 8, op den heer C. F. de Roo van Alderwerelt 6 en op den heer A. F. Bijvoet 1 stem, zoodat gekozen zijn mej. Van Marken en de heeren Bispinck en De Visser. De verkiezing van den heer Bis pinck gaf tot allerlei vroolijke opmerkingen aanleiding, vermoedelijk voortkomende uit het feit, dat men nu in eigen kring gevon den had wat men vergeefs elders had ge zocht. Loonsverhooging voor de gemeente werklieden. Voorstel van het Raadslid Van Kessel om, in afwachting van de invoering van een werkliedenreglement, aan de gemeente werklieden en daarmede gelijkgestelden een loonsverhooging uit te keeren van 5, per week, met voorloopig behoud van duurte- en kindertoeslag, ingaande op 1 Maart 1.1. De voorsteller noemt de thans betaald wordende loonen absoluut onvol doende om in de onderhoudskosten van het gezin te voorzien en besluit zijn korte toe lichting met de overtuiging uit te spreken, dat B. en W. zijn voorstel warm zullen steunen. Hoezeer vergiste hij zich! De Voorzitter dankt den heer Van Kessel voor de tijdige kennisgeving. Het Dag. Be stuur was daardoor in staat in overleg te treden met de Financiëele Commissie. Maar het voorstel wordt zoo ingrijpend geacht, dat men meent het later te moeten behandelen, wanneer een staat zal zijn opgemaakt van de loonen. Het gaat niet aan om de eene fractie loonsverhooging te geven en ande re niets en de maatstaf van 5,is vior den een te ruim, voor den ander te klein. Ook verdient het overweging dat we staan in het teeken der verkiezingen, wat de kans opent, dat men zal zeggen, dat het ergens om te doen is. Het is er volstrekt niet om te doen de belangen ten achter te stellen van de gemeente-werklieden, waarvoor de Raad steeds een open oog heeft gehad, maar het is niet raadzaam nu op het voor stel in te gaan. De heer Van Kessel meent, dat de politiek niet in den Raad op den voorgrond mag staan. Spreker heeft bij het indienen van zijn voorstel allerminst aan de verkiezin gen gedacht. Alleen heeft hij bedacht, dat de minst gesalarieerden ook het eerst ver betering behoeven. Dat deze loonsverhoo ging zou moeten wachten op salarisverhoo- ging van allen, kan spr. niet inzien. Dat heeft men ook niet gedaan bij de vaststel ling van andere salarissen zooals ter Se cretarie. Het klerkje van den gemeente ontvanger heeft al een sprong gemaakt van 600,op 1100,Men moet bedenkqn, dat in deze tijden alles duur is en dat de gemeente-werklieden er minder aan toe zijn dan de werklieden in particuliere bedrijven. Waar voorts den gemeente-werklieden is voorgehouden, dat zij, bij invoering van den 8-urigen werkdag, in hun vrijen tijd niet bij particulieren zullen mogen gaan werken, moet men hen ook financieel daartoe in staat stellen. Spr. verschilt met den Voor zitter van meening, waar deze het nu niet den goeden tijd acht om dit voorstel in be handeling te nemen. Hij ware geen goed Raadslid, die nu dit voorstel zou indienen of steunen om stemmen te winnen. Daarom handhaaft Spr. zijn voorstel. Bij het ar beidsreglement wil Spr. met het loon ook al het andere vaststellen. Zooals het nu gaat, wordt er nu eens dit en dan weer dat vastgesteld. Het Dag. Bestuur moet een Commissie van Bijstand benoemen, die de werklieden en de chefs van dienst hoort, en dan voorstellen doen. B. en W. moeten zich ook in contact stellen met de Vereeni ging van Gemeente-werklieden. De Voorzitter zegt niet het oog op den heer Van Kessel gehad te hebben, toen hij sprak over het teeken der verkiezingen. Maar wij allen moeten zelfs den schijn ver mijden. Het werkliedenreglement is nog niet ter hand genomen, omdat het wachtep is op de wettelijke regeling. In vergelijking met de werklieden in de particuliere be drijven zijn de gemeente-werklieden er wer kelijk zoo slecht nog niet aan toe. Dus stelt Spr. voor tot een nadere vergadering ee« afwachtende houding aan te nemen. De heer De Roo van Alderwerelt heeft uit een oppervlakkig onderzoek den indruk ge kregen, dat de gemeente-werklieden niet ten achter staan bij die in particuliere bedrijven. Spr. is het volmaakt met B. en W. eens. dat men de zaak tête reposée moet behan delen. Een Commissie van Bijstand acht Spr. niet noodig. De Financiëele Commis sie kan zeer wel van advies dienen. De heer Van Kessel wil niet wachten op de wettelijke regeling. Men heeft hier ook wel den 8-tirigen werkdag ingevoerd zon der op de wettelijke regeling te wachten. Den heer De Roo werpt Spr. tegen, dat een door den Directeur van Gemeentewer ken opgemaakt arbeidersbudget, dat ziefi houdt aan wat volgens de Crisis-Courant verkrijgbaar is, voor man, vrouw en 3 kin deren 26,60 per week bedraagt. En dau heeft men nog niet gerekend slijtage van meubilair, contributiën, schoenen, reiniging enz. Waar nu de gemeentewerkman ver dient 18,met 4,duurtetoeslag en (voor 3 kinderen) 1,50 kindertoeslag, dus samen 23,50, daar is voldoende aange toond, dat het loon ver ten achter staat. Bij Velsen vergeleken, komt hier de gemeente werkman veel te kort. Zandvoort geeft 23,minimum-loon. Heemstede geeft 5,— toeslag. De Voorzitter zegt, dat 't niet de bedoe ling is om geen loonsverhooging toe te ken nen. De heerVan Kessel zegt, dat nu alles ingeteerd is en dat de ntenschen hun keel niet aan den kapstok kunnen hangen. Wat hij voorstelt, is maar een -oorschot. Haar lem heeft wel 6,voorschot gegeven. De wethouder De Waal Malefijt zegt, dat de toestand der gemeente-werklieden niet zoo zwart is als door den heer Van Kessel geschilderd. Vier werklieden in par ticulier bedrijf hebben gevraagd alsjeblieft in gemeentedienst te mogen komen. Een los werkman heeft Keulen en Aken bewogen om in vasten dienst te komen. De bloe mistknechts verdienen maar f 23,en wer ken 16 uur langer. Bij de Gemeente heeft de minste werkman f 22,— en pensioen. Ook is nog IK Hectare land gekocht en nog 500,toegegeven voor volkstuin tjes. Er is 200,— betaald per week voor goedkoope visch, er is goedkoop vleesch verstrekt, brandhout en zoo meer. Dit alles bij elkaar maakt, dat het in geen enkele ge meente zoo royaal is toegegaan als hier. De Voorzitter wil de behandeling van het voorstel-Van Kessel uitstellen. De heer Van Kessel vraagt stemming. De heer Jacometti ondersteunt het voor stel van B. en W. ten zeerste. Spr. verbaast zich bij het voorstel-Van Kessel over de af wezigheid van gedocumenteerde gegevens. Er worden wel groote woorden gebruikt, maar geen cijfers, die spr. of een ander Raadslid kunnen inlichten. Het voorstel van den heer Van Kessel is onklaar en de Raad heeft behoorlijk tijd noodig om het op goe den grond te beoordeelen. In stemming wordt gebracht het voorstel van B. en W. om de behandeling van het voorstel-Van Kessel uit te stellen. Dit voor stel wordt aangenomen met algemeene stemmen op 1 na (die van den heer Van Kessel). Hiermede zijn de ingekomen stukken af gehandeld en wordt overgegaan tot punt 2 der agenda: verzoeken om ontheffing van bepalingen der Bouwverord ening. Conform het voorstel van B. en W. wordt gunstig beschikt op een verzoek van de ar chitecten De Bruin en Jonkheid te Heem stede, handelend namens E. Koning, om de te bouwen schuren bij het landhuis ,,De Beuk", gelegen aan den Aerdenhoutsduin- weg. te mogen afdekken met brandvrii ge prepareerd riet; gunstig op een verzoek van M. C. Elink Schuurman om dispensatie van art. 26 VIII voor uitbreiding van een woonhuis aan de Westerlaan; gunstig op een verzoek van Ant. Meijer tot het mogen aanbrengen van een wijziging in een hem behoorend perceel aan den Militairen Weg; gunstig op een verzoek van H. M. Heeren tot. het mogen doen aanbrengen van een aanbouwtje bij .,Beek en Duin" aan den Julianaweg; afwijzend op een verzoek van P. E. J. Gratama om dispensatie van art. lObis voor het plaatsen van een gebouwtje achter zijn woning aan den Bloemendaal- scheweg. Stembureaux. Aan de orde was hierna de benoeming van een hoofd-stembureau voor de verkie zing van den Gemeenteraad (art. 33 Kies wet). Benoemd worden: tot leden de heeren G. R. C. M. Raupp, L. Rempt, jhr. mr. E. H. E. Teding van Berk hout, C. L. W. van Useldijk (toevallig allen oud-burgemeester) tot plaatsvervangende leden de heeren B. M. A. Carp, L. O. Prins, S. P. Rijnierse. Hierna worden benoemd de leden en plaatsvervangende leden der stembureaux overeenkomstig art. 58 tweede lid der Kies wet. Benoemd worden voor het 1ste stemdistrict: de heeren J. B. Bos, C. J. de Groot, A. F. J. M. van Meeuwen, L. G. Prins, G. R. C. M. Raupp, L. Rempt, S. P. Rijnierse; voor het 2de stemdistrict: de heeren B. M. A. Carp, J. H. Hansen, J. F. J. Huijsser, J. van der Kop, A. A. G. de Petit, jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout; voor het 3de stemdistrict: de heeren G. J. van Abs, dr. J. D. Bierens de Haan, A. C. A. Baron van Dedem, A. J. van der Flier, E. W. A. van Nederhasselt, P. A. Roozen, J. van Snippenberg, A. E. Thierry de Bye Dolleman, C. L. W. van IJsendijk. Ten slotte heeft plaats 't is of de Raad zijn eigen vuurpeleton samenstelt de be noeming van leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor de op 20 Mei a.s. te houden verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Benoemd worden: lste stemdistrict (de Burgemeester is q.q. voorzitter); leden: A. F. Bijvoet, C. D. van der Vliet, G. R. C. M. Raupp. Plaatsvervangend voorzitter: A. .1. de Waal Malefijt. Plaatsvervangende leden: J. G. van Kes sel, C. J. van Tienhoven, L. Rempt. L. G. Prins, J. B. Bos, S. P. Rijnierse, A. F. J. M. van Meeuwen. 2de stemdistrict. Voorzitter: A. Koolho ven. Leden: mr. A. W. Jacometti, C. F. de Roo van Alderwerelt, J. F. J. Huijsser. Plaatsvervangend voorzitter: 1. L. J. Bis pinck. Plaatsvervangende leden: J. C. Laan, jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout, A. A. G. de Petit. B. M. A. Carp, J. H. Hansen, J. van der Kop. 3de stemdistrict. Voorzitter: jhr. mr. P. Teding van Berkhout. Leden: A. J. van der Flier, C. L. W. van IJsendijke, P. A. Roozen. Plaatsvervangend voorzitter: P. Verde- gaal. Plaatsvervangende leden: E. W. A. van Nederhasselt, A. C. A. Baron van Dedem, A. E. Thierry de Bye Dolleman, dr. J. D. Bierens de Haan, G. J. van Abs, J. van Snippenberg. Timeo Danaos et dona ferentes. Aan de orde is punt 6 der agenda: ver breeding van den Bloemendaalscheweg in de Voorbuurt. (Men zal zich herinneren, dat de Raad in zijn vorige zitting besloot van den heer N. Rouwens een strook grond te koopen; zoo als wij wel meenden te weten, was de heer R. echter geenszins tot verkoop bereid. On derhandelingen nadien hebben geleid tot het nu ingediende voorstel van B. en W. om te besluiten „voor den publieken dienst te be stemmen" een strook grond, toebehoorende aan den heer N. Rouwens, ter oppervlakte van plus minus 25 M', zulks onder bepaling, dat de kosten van het verplaatsen van het tuinhek des eigenaars ad f 125,voor re kening der Gemeente zullen komen.) De Voorzitter zegt, dat het in de vorige zitting genomen Raadsbesluit tot aankoop van grond op een misverstand berustte. Dit voorstel heeft evenwel hetzelfde effect. De heer De Roo van Alderwerelt zegt, dat de heer Rouwens in de bij de stukken ge voegde acte wel zichzelven verbindt, maar niet zijn nakomelingen. De heer Jacometti zegt deze transactie onder geen enkelen rechtstitel te kunnen brengen. En dat weet de heer Rouwens uit stekend! De Voorzitter zegt, dat toch de rechtskun dige raadsman der Gemeente is geraad pleegd. De heer Van Tienhoven zegt. dat men nu maar liever van dezen grond moest afzien. De heer Jacometti wil gedaan zien te krijgen, dat in de acte van afstand ook de rechtverkrijgenden worden genoemd. De heer Bispinck acht zelfs voor een niet afdoende verbetering deze 125,— niet te veel. De Voorzitter vraagt nu machtiging de overeenkomst aan te gaan met dien ver stande dat ook de rechtverkrijgenden zullen genoemd worden in de acte. Men acht het echter voorzichtiger de zaak nog tot een volgende vergadering aan te houden. Schoolvergaderingen. Op voorstel van B. en W. wordt voorge steld een reglement voor de schoolvergade ringen aan de openbare scholen overeen komstig het te Haarlem geldende reglement. Geen veete. Aivorens de Rondvraag aan de oide te stellen, wil de Voorzitter mededeelen, dat, in strijd met een courantenbericht, zijne ver huizing in geen verband staat met de Zee- weg-quaestie. Die quaestie heeft nooit den minsten invloed gehad op Spr.'s goede ver houding tot de familie Van der Vliet. Bij de rondvraag maakt de heer Verde- guul eene opmerking over het voetpad aan den Vogelen-zangschen weg. Overweging van die opmerking wordt hem toegezegd. De heer Van Kessel wil iets zeggen over de instructie, die de gemeente-werklieden ontvangen hebben. Zij mogen geen neven betrekkingen aanvaarden, ook geen handel of bedrijf uitoefenen. Dit geldt ook voor bij hen inwonenden. Dus de zoon van een werkman zou geen handel mogen drijven Dat is toch al te gek. De wethouder De Waal Malefijt zegt, dat men zich in een dergelijk geval tot B. en W. kan wenden. Het voorschrift is van Haarlem afgekeken. De heer Van Kessel: Er ontbreekt nog maar aan, dat de vrouw niet uit werken mag gaan! En de onderwijzers dan? Mogen die, na 8 uur in dienst der gemeente te heb ben gewerkt, geen particuliere lessen meer geven En de inspecteur van politie Mag die geen bijbaantjes meer waarnemen En de ambtenaren ter Secretarie Er zijn er, die ook nog andere functies vervullen. Spr. vraagt voorts, of men, als men aan de rege ling van de toestanden van het gemeente- personeel toe is, ook wil denken aan den doodgraver, aan de boden ter Secretarie, aan den bode van den gemeente-ontvanger, aan de concierges der scholen. Voorts klaagt spr. over den onhebbelijken toestand op de oude begraafplaats, waar het een rommel is. De heer Bijvoet heeft een klacht over de Parkweg, waar de toestand gevaarlijk is. Nadat de Voorzitter eenige van deze op merkingen beantwoord heeft, gaat de Raad over in eene zitting met gesloten deuren a la Vredesconferentie. NATIONALE BLOEMENDAG op Woensdag 23 April 1919, ten behoeve van de bestrijding der tuberculose als volksziekte in ons land. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Vrouwen en meisjes van Haarlem en Omstreken! Wederom komen wij tot u met de vraag: Helpt ons bij de Emmabloem-collecte op Woensdag 23 April a.s., waarvan de op brengst strekt tot het bestrijden der tuber culose in „Haarlem en Omstreken". is weder overal verkrijgbaar. 70 cent per vierkanten glazen flacon.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2