Het lijkt ons overbodig u er op te wijzen, dat de bestrijding dezer ziekte een alge meen belang is van het gróótste gewicht, omdat geen kwaal zoo algemeen is ver breid en zooveel gevaar oplevert. Haar te helpen bestrijden is niet alleen noodzakelijk voor een ieder uit zelfbehoud, maar ook de plicht van ieder weldenkend mensch, en in het bizonder van hen, die zich op maat schappelijk gebied verdienstelijk willen maken. Maar ook zij, die een gevoelig en mede lijdend hart bezitten, dat warm klopt voor de lijdende menschheid, kunnen zich ver dienstelijk maken en buitengewoon veel goeds en nuttigs verrichten bijhet verlee- nen van hulp aan de honderden arme en onschuldige slachtoffers dier ziekte, zon der onderscheid van godsdienst en aan hun ne gezinnen, wier redding nog gemakkelijk is, maar afhankelijk van de liefdadigheid en den goeden wil van anderen. Onthoudt ons uwen onmisbaren steun niet! Gij kunt en moogt ons dien niet wei geren om bovenstaande redenen, te meer daar wij maar éénmaal in het jaar slechts enkele uren uw hulp vragen. Geeft u allen op, liefst schriftelijk, twee aan twee, aan het consultatie-bureau onzer vereeniging, Gedempte Oude Gracht 41, zoo spoedig mogelijkdoet uw best elkaar aan te sporen ter medewerking en stelt er eer in mede te helpen de Haarlemsche Emma- hloem-collecte ook dit jaar weder de hoog ste in ons land te doen zijn. AAN ONZE LEZERS. Wegens de dagelijks voorkomende dief stallen van rijwielen, meenen wij onzen le zers een genoegen te doen met hen tegen een verlaagde jaarpremie in de gelegenheid te stellen, hun rijwielen te verzekeren: 1°. tegen diefstal, binnens- èn buitenshuis, waar ook; 2°. tegen beschadiging der fiets op den weg; 3°. tegen wettelijke aansprakelijkheid je gens derden, wegens aanrijding, waarvan beschadiging of lichamelijk letsel het ge volg is; 4". ter zake van een ongeluk op de fiets overkomen. De uitkeeringen per" verzekerde bedra gen; wegens diefstal tot 200,per fiets; wegens beschadiging der fiets vanaf 3,per reparatie; wegens wettelijke aansprakelijkheid tot 2500,—; wegens' 'een' bekomen ongevat bij tijde lijke, geheele ongeschiktheid f 12,per week en bij overlijden 500, Bovenstaande vier risico's, waaraan ie der wielrijder, man of vrouw, jongeling of meisje dagelijks blootstaat, worden door de Verzekering-Mij. Concordia" te 's-Graven- hage overgenomen tegen een verminderde jaarlijksche premie van 10,50, mits men lezer van dit blad is en zich daarvoor schriftelijk tot onze administratie wendt. De staking van metselaars en opperlieden van de woningen aan de Rampelaan, is op geheven. Het ontslag der vier metselaars blijft gehandhaafd. 2. Hogenbirk, H„ Bloemendaal; 3. Teding van Berkhout, jhr. inr. E. H. E„ Bloemendaal. PLAATSELIJK NIEUWS. Klassenstrijd in de huiskamer. - lil „De Volksstem" lezen wij: Het is gebeurd in het liefelijke Bloemen daal, waar die lieve vriendelijke villatjes staan, waar heel lieve dienstmeisjes en han dige huisknechts hun best doen om hun lieve mevrouwen en mijnh.eeren de wegen des levens te verlichten. Men leest daar ook kranten en in een der villa s is dan de regel dat de krant eerst naar binnen gaat en dan in de keuken wordt gebracht. Hoe ze aan die regel gekomen zijn weet ik niet, misschien bij loting, maar in ieder ge val, 't is billijk! En zóó gebeurde dat op zekeren avond de krant in de keuken kwam, maar tamelijk gehavend, want cr was een stuk uitgeknipt. De meisjes hebben heel breedvoerige beschouwingen gehouden, wat daar toch wel gestaan zal hebben, maar 't was niet op te lossen, tot den volgenden morgen de buurman-huisknecht zegevierend de keuken binnenkwam met een ongeschon den krant, en de meisjes het stuk liet zien,dat mevrouw uit z ij n blad natuurlijk niet ge knipt had. het stuk waarin een onbekende dienstbare een pleidooi hield voor korter werkdag, hooger loon en menschwaardiger bestaan voor het dienstdoend huispersoneel. Dat stuk had mevrouw uitgeknipt, dat mochten de meisjes niet lezen. Ze lazen het toch, en geloof maar gerust, geachte mevrouw, uw uitknippen zal u niet helpen. Als de menschen wakker worden, zult u andere maatregelen moeten nemen om ze rustig te houden. Dan kunt u het met de schaar niet af, hoor. A k a. De O. L. School. Naar we vernemen, bestaan er bij het gemeentebestuur plannen de school van den heer Tinholt, door het aanbouwen van drie lokalen, te veranderen in een U. L. O.-school. Het onderwijs in het Fransch wordt dan niet meer buiten, maar in de schooluren gegeven. Vacantie-kolonies. Vrijdag 4 April hield onze afdeeling van het „Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies" in hotel „Vreeburg" hare alge- meene vergadering. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. C. de Wijs, maakte melding van voedselschaarschte, ondervoeding en griep in de achter ons liggende maanden, maar dank zij den steun van autoriteiten liet de voeding in de koloniehuizen niets te wen- schen. Uitgezonden werden i:i 1918 veertien kinderen naar Egmond-aan-Zee. Het bestuur onderging geen wijzigingen: de aftredenden werden herkozen. De inkomsten gingen niet achteruit, de uitgaven namen evenwel zeer toe, dooi dat de verpleegkosten per kind verhoogd wer den tot 35,de uitgaven voor kleeding stegen en de spoorwegen geen reductie meer verleenden op het vervoer der kin deren. De beukenoten-inzamcling door de kin deren van den heer Tinholt bracht f 42,50 voor de kas der vereeniging op. Van de gelegenheid tot winterverpleging tegen halven prijs werd gebruik gemaakt door uitzending van 26 kinderen. Dit ver bruikte een groot deel van den inhoud der kas, welke bestemd was voor de zomer- verpleging. Het geldelijk beheer door de penning- meesteresse werd in orde bevonden. De contributie aan het genootschap werd bepaald op 30,het aantal uit te zenden kinderen op 10, waarvan 2 in aanmerking voor na-verpleging mogen komen. De Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Met ingang van 1 Mei is tot Fröbelon derwijzeres aan de school der Bloemendaal sche Schoolvereeniging benoemd mej. W. C. Akkerman, in de plaats van mevrouw Vroolijk, die wegens gezondheidsredenen haar ontslag heeft genomen. Diefstal van meel. Zaterdagavond is door den loopjongen D. in dienst der firma P. R. ten nadeele van zijn patroon, circa 10 pond bloem ontvreemd. D. werd aange houden en bekende. Statuten. De Staatscourant bevatte de statuten der Bloemendaalsche véreeniging voor Volkstuinen. De gevangenbewaarder Boxem te Haar lem, is benoemd tot parkwachter aan het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. „Rijnland" Als hoofdingeland van het Hoogheemraadschap „Rijnland" le district zijn herkozen de hceren jhr. mr. P. Teding van Berkhout en E. Vas Visser als plaats vervanger; in het 12e district tot plaatsver vanger de heer J. van Beek Sz. Door het gemeentebestuur van Bloemen daal is na wijziging van het bestek herbe steed: het maken van den Zeeweg. Ingekomen waren 5 biljetten, n.l. van: Firma Admiraal en Jaarsveld, te Lichten voorde 233.900, A. v. d. Meyden en J. Stuurman, te Har- dinxveld en Ammerstol 205.870, Gebrs. A. M. en D. P. Joustra, te Haar lem, 204.750,—; D. Blankenvoort, te Bloemendaal, 198.000,—. W. Blankevoort Dzn., te Bloemendaal, 190.000,—. Bovendien was door de firma D. Blanke voort Wzn., te Hilversum, hoewel niet uit- genoodigd, nog ingeschreven voor 174.000. Het werk is gegund aan den heer W. Blankevoort Dzn. te Bloemendaal, voor 190.000.—. Commandant Burgerwacht. De heer C. W. de Jong heeft eervol ontslag ge vraagd als commandant van de burger wacht. In zijn plaats is door den burge meester benoemd de oud-kapitein ter zee C. W. de Visser. Jubileum. Den lsten Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Maria-gesticht te Overveen met daaraan verbonden meis jesschool geopend werd. Stoop's Bad. Dinsdag 15 April a.s. ten 8 uur 's avonds wordt Bloemendaalscheweg 162, de jaarlijksche algemeene aandeelhou dersvergadering van „Stoop's Bad" gehou den. Gemeenteraadsverkiezingen. Bij de candidaatstelling van raadsleden, Dinsdag 1.1., zijn de volgende candidatenlijsten inge komen: Chr. H. I. Teding van Berkhout, jhr. mr. P., Aer- denhout; Ant.-Rev. 1. De Waal Malefijt, A. J., Overveen; 2. Verloren van Themaat, H. B., Bl'daal; 3. Van Riessen, P. E„ Bloemendaal. MEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setiè re, KEIZERSGRACHT 772, AMSTERDAM. R.-K. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Van Kessel. J. G„ Overveen; Verdegaal Rz., P., Vogelenzang; Bijvoet, A. F., Overveen; Nederhasselt, E. W. A. van, Aerdenhout; Roozen Hz., J ,W„ Overveen; Eldering, T. J., Overveen; Bispinck, I. L. J., Bloemendaal; Lensen, J. G., Vogelenzang; Prinsenberg, A. J., Bloemendaal; Zomer, Ph. J„ Vogelenzang. 5 Liberalen en Econ. Bond. Koolhoven, A., Bloemendaal; De Roo van Alderwereldt, Ch. T., Bloe mendaal; Laan, J. C., Bloemendaal; Marken, mej. C. H. van, Bloemendaal; Blankenvoort, D„ Bloemendaal; Bonkenburg, J., Vogelenzang; Houtgraaf. D. C., Bloemendaal; Beunder. W„ Bloemendaal; Bijvoet, W. F., Bloemendaal. 1. Bornwater. J. Th., Overveen. l S. D. A. P. 1. Schulz, C., Bloemendaal; 2. Noorman, W., Bloemendaal; 3. Swarts, P., Bloemendaal; 4. Van RaaltenVan den Bosch, G„ Bloemendaal; 5. Herfst, N. L., Bloemendaal; 6. Romeijn. J., Bloemendaal. Tot ons genoegen zien wij o. m. ook dr. Bornwater's naam onder de candidaten voof de a.s. gemeenteraads-verkiezin- geni Deze candidaat is voor ons zeker niet een der minst sympathieke; integen deel, wij achten zijn herkiezing van groot belang voor Bloemendaal. Zijn optreden gaf vaak blijk van een goeden kijk op wat er in de bevolking in al hare lagen huist, en Wanneer een denkbeeld hem ter harte gaat, dan is hij een warm en ernstig ver dediger ervan. Als kenner der gemeente lijke toestanden, ate eerlijk en trouwhartig karakter is dr. Bornwater o. i. een der eersten die voor een raadszetel in aanmer king dienen te komen. Legaten. Wijlen mevrouw L. H. Prae- toriusMichelsen van „Lindenheuvel", heeft aan de afdeeling Bloemendaal van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" 375,aan de vereeniging „Wijk verpleging" 625,en aan „Koninginne dag" 250,vermaakt. Voordrachtavond van mevr. W.Wijnaendts FranckenDyserinck. De opkomst in hotel „Vreeburg" voor dezen voordracht avond was flink. Nadat de heer J. C. de Wijs 'n kort woord had gesproken, behan delde de spreekster haar onderwerp: „Het belangrijkste voor de vrouw". Verschillende quaesties, welke voor de vrouw van belang zijn, werden door de begaafde spreekster achtereenvolgens besproken, onder groote belangstelling van het gehoor. Van de ge legenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt. Tot slot droeg mevrouw F. Kremer—Wijt eenige gedichten voor. De netto-opbrengst van dezen avond komt ten goede aan de kas van de afd. Bloemendaal van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- niën. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij J. Huizinga, Kennemerweg 13, Bloemendaal, een bruin fluweelen damesmuts; J. Emmink, Vooruitgangstraat 56, Haarlem, een vijl; G. van Apeldoorn, Elswoutslaan Overveen, een huissleutel; Loman, Zijlweg 65, Overveen. een emaille broche; Voet, Busken Huetlaan 1, Bloemendaal, een kinderschopje; aan het bureau van politie te Overveen, een haar- spclc}; een zwart lederen portemonnaie; een stuk van een lorgnet. Verloren: twee zilverbons a f 2,50; een rood beenen ring; een koralen rozen krans; een schildpad haarspeld; een r.-k. kerkboekje; een rozenkrans; een gouden broche, BURGERLIJKE STAND. Vah Vrijdag 4 April tot en met Donder dag 10 April. Geboren: z. van A. van Baekel en W. Marihus; z. van N. Kneijnsbcrg en W. H. Kol; levenl. d. van J. Mulder en D. Fort- gens. Ondertrouwd: J. C. Beets en S. Rep. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. Getrouwd: T. C. van Dijk en A. J. Louw. Overleden: G. H. J. van der Veldt, 1 m. O v e r 1 e d e n in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: H. J. Mulder, 41 j.; A. C. Ch. Ros, 67 j.; J. Kos, 83 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Concert van mevrouw SybrandiHulber- stadt. De uitgestelde liederenavond van mevr. M. SybrandiHalberstadt zal thans plaats vinden op Maandag 14 April a.s. in de bovenzaal der „Vereeniging' te Haar lem. Het Spaarne. Woensdag, 16 April a.s. des avonds ten 8 uur, is er in het vereni gingsgebouw een buitengewone algemeene vergadering van de roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne". TOONEEL Stadsschouwburg. Morgen,- Zondag avond, komt „Het Nederlandsch Tooneel met Ibsen's „Spoken". „Spoken", is een der meest pakkende stukken van Ibsen, en wij twijfelen niet of velen zullen zich op maken om Zondagavond in den Stads schouwburg te gaan hooren, zien en genie ten. Er werd reeds vaker op gewezen, dat Haarlem en omgeving de goéde tooneel- voorstellingen weten te waardeeren door een ruime opkomst. Welnu, Zondagavond is er weer een gelegenheid om dien roep van kieschkeurigheid op kunstgebied te beves tigen. „Freuleken", comedie van Herman Roelvink bij „Het Tooneel", dir. dr. Willem Royaards. wJiWirO it.* i Zóó is dan onze wensch vervuld en Roy aards gedoctoreerd. De eerste première na deze onderscheiding onder zijne regie is die van „Freuleken". Wat je zoo noemt: „Een lief stuk". Vroe ger bij „Het Nederlandsch" werd 't op een niet zoo hoog vlak geheven als onder regie van Royaards. Vreemd. Misschien speel den de spelers daar stuk voor stuk niet zwakker, maar 't geheel was bij Royaards sterker. Freuleken is Florentine, die altijd scheidrechtert, van 't leven 't beste maakt, vader en zoon verzoent, later met Iman van Aerschot trouwt na een korte deceptie als zij denkt dat hij met Miebetje, de dienstmeid eene ernstige verhouding heeft, hetgeen ech ter maar stoeien bleek. Daarvan overtuigt haar haar broer Job, de levenswijze met de lamme beenen, in 't wagentje, en ook haar andere broer Henri, de boemelende student. Vader baron van Averlang, een goedige bullebak, moet wel zijne toestem ming tot het huwelijk geven. Qu'y faire De baron werd door dr. Royaards in 18en eeuwsche stijl (het stuk speelt in 1779) vol waardigheid gespeeld. Op end'op een ari- stokraat. 't Vlaamsche Miebetje van Magda Janssens had veel succes. En mevrouw Jacq. RoyaardsSandberg trippelde en huppelde zoo lief over de planken en kwin keleerde als een vogeltje zoodat Freuleken ook alle harten in de zaal won. Goban gaf zwierig spel als Iman. Job Saalborn had een scherpen kop en lanceerde zijne goedige quasi vlijmscherpe levenswijsheid naar be- hooren. Pina Beider eene aardige Fransche brabbelende tante en Frits Bouwmeester 't verwijfde studentje. Edmond Visser. Dinsdag a.s. gaat het stuk in den stads schouwburg te Haarlem. VOLKSGEZONDHEID. De oorzaak der vlektyphus. In de hy giënische kroniek van „Het Volk" vindt men mededeelingen, door een medewerker der quarantaine-barakken in Zuid-Limburg gedaan. Wij ontleenen eraan: Toen Rijnland door de geallieerden werd bezet, ging de stroom over Lobith en En schedé en kwam de luis bij onze soldaten voor. Over Susteren, Nieuwstadt en derge lijke, waren de Duitsche troepen terugge trokken en daar lagen eenige compagnieën, die in 4, 5, 6, soms 8 weken geen schoon

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3