ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING UtiTGAAN. CINEMA PALACE 13e Jaargang Losse nummers IG cents. ZATERDAG 19 APRIL 1919 No 16. '-am Het Bloemendoiilsclt Weekblad. Prijs per jaar *- Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN' Kantoor voor redactie en administratie: Adrertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Nationale Bloemendag. Wij vestigen de aandacht onzer leze ressen en lezers nog eens op den Natio- nalen Bloemendag, op Woensdag 23 April a.s. Dan wordt} de Bmmabloem verkocht ten bate der zoo sympathieke bestrijding der tuberculose in Haarlem en omstreken. Wij wekken allen op, flink in de beurs te tasten voor dit goede, dit uitnemende doel. Aller hulp en steun is meer noodig dan ooit. BLOEMENDAAL. Q-estort Kapitaal Bloemendaalscheweg 113. f 4,050.000. Reserve ca. f 850.000. Effectan, Prolongation, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepot, en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. LOKET-KLUIZEN. UIT DEN RAAD. Menigeen zal er versteld van hebben ge staan, aat van B. en W. van Bloemendaal een voorstel is uitgegaan om zich te wen den tot de Tweede Kamer met een adres, waarin vrijheid verzocht wordt den onder wijzers liooger salaris toe te kennen dan Bij de w et wordt bepaald. Men is van over heidswege te weinig gewoon aan salaris opdrijving om zich over deze gestie niet te verbazen. En voor die verbazing was te meer grond, w aar uit niets bleek, dat deze actie gevoerd werd op aandrijven der on derwijzers zelf, die anders toch waarlijk niet in gebreke blijven op behartiging der belangen van het onderwijsen van de onderwijzers aan te dringen. Dat de Wet (.zooals minister De Visser haar thans wil aangenomen zien), inder daad onvoordeelig zou zijn voor de Bloe- mendaalsche onderwijzers, is uitgerekend door „De Bode'', welk blad becijferde, dat de 23 onderwijzers te Bloemendaal er 5268,mede zouden achteruit gaan. De „toelagen", vrijheid tot verstrekking waar van de Raad thans besloten heeft te ver zoeken, zullen dus al heel belangrijk moe ten zijn om het tegenwoordige salaris niveau zelfs maar op peil te houden. Maar zij zullen nog belangrijker moeten zijn, in dien men niet de onderwijzers wil uitsluiten van toch algemeen voor ambtenaren noo dig geachte positie-verbetering. Men mag het er voor houden, dat B. en W. van de gemeente-ambtenaren, dus ook van de onderwijzers, zullen verlangen, dat dezen, wordt de 8-urige werkdag ingevoerd, zich onthouden van het voor loon werk verrichten in hunne vrije uren, zich onthou den zullen ook (zij en hunne huisgenooten) van het beoefenen van handel of bedrijf. Nu is het bekend, dat vele onderwijzers hunne inkomsten plegen te versterken door het verstrekken van z.g. privaatlessen en door het in huis nemen van kinderen, wat gezegd kan worden te vallen onder het pension- hedrijf. Het is wel zeer quaestieus of eeuig voorschrift, verordening zelfs, ooit er in zal slagen aan deze bij-verdiensten een einde te maken. Het brein van den door zorgen geplaagden huisvader is vindingrijk en his house is his castle. Maar reeds het stel len van dien eisch sluit in het schenken van de mogelijkheid om er aan te voldoen. En dezelfde Raad, die met op 1 na alge- meene stemmen het voorstel-Van Kessel verwierp, omdat het niet voldoende gedo cumenteerd was, ging met algemecne stem men mede met het voorstel "an B. en W. Was dat dan wel voldoende gedocumen teerd? Of zijn de onderwijzers zoo veel ineer'troetelkind dan de gemeente-werk lieden Het komt ons voor, dat het onderscheid tusschen ambtenaar en beambte uit den tijd is en dat de Raad wel zeer onbillijk deed door op één middag de onderwijzers zoo en de gemeente-werklieden zus te behan delen. Het ontbrak den heer Van Kessel dan ook aan slagvaardigheid, toen hij ver zuimde dit argument te berde te brengen. Trouwens: ook in ander opzicht bleef hij in gebreke den wethouder De Waal Malefijt terecht te wijzen. Nadat de liee- Van Kessel hel door den Directeur van Gemeentewer ken opgemaakte arbeidersbudget had ge noemd met f 26,60. kwam de wethouder vertellen, dat hij daarbij had moeten noe men goedkoope visch, giatis of goedkoop brandhout, volkstuintjes en nog veel meer, dat Bloemendaal stempelde tot een zoo royale gemeente als wel nergens elders wordt gevonden. Hoe had niet voor de hand gelegen de opmerking, dat deze „zegeningen geens zins alleen voor den gemeente-werkman be stemd waren. Van de visch, het brandhout en de andere heerlijkheden hebben niet al leen de gemeente-werklieden geprofiteerd, maar aile andere werklieden ook en zi.i niet alleen. Trouwens: zooals de heer De Waal Malefijt die „royaliteit" voordroeg, leek het wel een „gave". Maar dit was het juist niet. En als het er wel een was wel, dan kon' al niet beter de onvoldoend heid van het loon worden aangetoond. Want wie er dan ook voior bedeeling in aanmerking moeten komen ambtenaren en beambten (nog eens: dit onderscheid is uit den tijd) van de Gemeente zeker niet. Hebben de voordrachten van B. en W. in den laatsten tijd weinig succes, de aanbe veling, die de Voorzitter bij de ingekomen stukken aan de orde stelde, droeg al in het bizonder de sporen van gebrek aan zorg. Zoo plompverloren, naar aanleiding van een verzoek om een bewoner van het noordelijk deel der gemeente in de schoolcommissie te benoemen, werd een aanbeveling der schoolcommissie aan de orde gesteld. Er gingen dan ook wel stemmen op van twijfel of die aanbeveling nu wel aan de orde kon komen. Maar de Burgemeester dreef hare behandeling door. Toen nu bevreemding werd uitgesproken over het niet aanbevelen van een katholiek, zeide de Voorzitter den indruk te hebben gekregen, dat de katho lieken geen zitting in de commissie begeer den. Maar nauwelijks had de heer Bispiuck zich in het debat gemengd, of de Voor zitter herinnerde zich ineens diens bestaan, gooide de heele aanbeveling overboord, wees feitelijk den heer Bispinck aan en de katholiek, dien men nergens had kunnen vinden, verkreeg 10 van de 11 stemmen (het is niet moeilijk te raden, van wien die eene op den heer Bijvoet uitgebrachte stem af komstig was). Wij hebben vollen vrede met de benoeming van den heer Bispinck en zouden ons zelfs niet willen bezondigen aan het hiaat, dat de Voorzitter legde tus schen den vrijen tijd des heeren Bispinck en diens capaciteiten. Maar het gebeurde moet den Raad toch wel wat sceptiscli stem men in zijn oordeel over de weloverwogen heid van hem voorgelegde voordrachten of aanbevelingen. A. L. IN RONDE CIJFERS. In ronde cijfers uitgedrukt, zijn er bij de jongste Staten-verkiczingen uitgebracht 1.223.000 stemmen. Door 9 procent van de kiezers is niet aan den stemplicht voldaan en hoewel dit een belangrijk gedeelte moet genoemd worden stel u eens voor, dat 9 procent der dienst- of leerplichtigen zich van het vervullen van die verplichting ont hield toch geven die goede honderddui zend niet uitgebrachte stemmen geen aanlei ding om verandering te brengen in de groote lijnen van het politieke beeld, dat uit de ons ten dienste staande gegevens valt te construeeren. Verreweg het grootste aantal stemmen is uitgebracht door katholieken: .373.000. Wij zouden ons ongetwijfeld juister uitdrukken door te zeggen, dat er zooveel stemmen zijn uitgebracht op katholieke candidaten, daar het immers denkbaar is, dat ook niet-ka- tholieken op eenig katholiek candidaat ge stemd hebben. Maar het aantal diergenen is toch niet hoog aan te slaan. Op de katholieke partij volgt die der S. D. A. P. met 250.000 stemmen. Maar ter wijl de antirevolutionairen met 179.000 Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. stemmen in aantal slechts de derde plaats innemen, komt hun verhooging op de rang lijst toe, wanneer men bedenkt, dat hun het naast staan de christelijk-historischen met 111.000 stemmen. De protestantsche partij om h'aar zoo maar eens te noemen -- heeft dus in haar geheel 290.000 stemmen uitgebracht. Telt men de stemmen de: liberalen van alle gading samen, dan komt mén niet ver tier dan tot 250.000. Laten we nu even alle andere partijen onbesproken, dan krijgen W; dus drie kleu ren: Roomsch rond 375.000 Protestant 300.000 Socialist 250.000 Liberaal 250.000 Nu is liet denkbaar, dat één scheidings lijn getrokken wordt tusschen rechts en links. Rechts staan dan de roomschen pro testanten 675.000. Links staan dan de socialisten libe ralen 500.000. Zelfs al schaart men ai wat over is middenstand, plattelanders, chr. democraten enz., enz. links, dan nog zal rechts de overhand behouden. Nu heeft het eigenlijk weinig zin een beeld te teekenen en te kleuren met de ge gevens, die ons verstrekt zijn door den uit- sia$ der Staken-verkiezingen. Want ten slotte zijn de Staten-verkiezingen toch niet meer danStaten-verkiezingen. Men heeft er niet hard en niet warm voor ge- loopen. Men heeft vaak meer op persoon lijke eigenschappen gelet dan op politieke kleur. Zeker zou het anders, alttians iets anders zijn geweest, zoo de verkiezingen het Parlement hadden betroffen. Mag nu uit de jongste cijfers iets worden geconcludeerd ten aanzien van de volgende Kamer-verkiezingen Deze zullen, zoo niet alle teekenen bedrie gen, voornamelijk beheerscht worden door den invloed van het vrouwen-kiesrecht. Als er nu door mannen 1.223.000 stemmen zijn uitgebracht, dan zullen er waar er immers meer vrouwen zijn dan mannen ook meer dan 1.223.000 stemmen bij komen. Er zijn geen bewijzen meer voor noodig, dat het aantal kinderen der roomschen en protestanten dat der linksen overtreft. Dus zal ook het aantal kiesgerechtigde dochtc- ren straks bij rechts grooter zijn dan bij links. En de voorspelling is dus niet ge waagd, dat. wordt, na invoering van het vrouwenkiesrecht, de Kamer ontbonden, haar nieuwe samenstelling noodwendig in kleur zwarter zal moeten worden. Een overwegende rechtsche meerderheid is dus voor de eerstvolgende Kamer-ver kiezingen gemakkelijk te voorspellen. Hoe lang die stand zal houden, is echter minder gemakkelijk te zeggen. Zoowel de uitspattingen van minder be wuste of pseudo-communisten als de vrij algemeene onwetendheid ten aanzien van het bolsjewistisch begrip komen de uitbrei ding van het nieuwe geloof der prolotariërs ten kwade. Bij de Staten-verkiezingen heb ben de communisten het niet verder dan tot 20.000 stemmen gebracht. Dit zegt echter njet veel. Want men weet wel, dat er com munisten zijn, die uit protest tegen den stemplicht heel niet gestemd hebben of blan co. En bovendien al ware er ook maar 1 communistische stem uitgebracht, de christelijken mogen niet vergeten, dat het Christendom ook eenmaal slechts door Eén gepredikt werd. Die Eéne is gekruisigd. Waarom zou niet voor Lénin eenmaal overal het „Hosanna" gezongen worden? Groote Houtstraat 113 Haarlem. PROGRAMMA van 18 tot en met 24 April. 1. AAN DE KUST VAN CORNWALL. Natuuropname. 2. rosia het bloemenmeisje. Comedie in 1 afd. 3. BUFFALO STERKER ALS MACISTE. Sensationeel en zeer spannend verhaal in 4 afd. Heeft men om Maciste gelachen, welnu Huffalo zal ieder doen schateren van het lachen door zijn onvervalschteu humor. 4. LES LEEWIS met hun nieuwste cireussensatie in den nok van het theater. PAUZE. DE DOCHTER VAN DE MAHARADIA. Komische klucht in 2 afd. VRIJDAG a.s. vertoonen wij als Hoofdnummer ALLEEN op de avondvoorstellingen WAAR ZIJN MIJN KINDEREN. De Grootste Tendenz-lilm tot heden uitgebracht. Deze film is bedoeld als een krachtig strijdmiddel tegen abortus criminalus. Geen toegang voor personen beneden 16 jaar. Op de Matinées als hoofdnummer een zeer interessant nummer „EEN SCHIJNHUWELIJK" in 4 afd. Of weet ge voor Lénin een anderen naam Er zijn er, die Christus den eersten com munist noemen. En er zijn er ook, die Zijne opstanding nog verwachten. Maar dat is een blik, die over de jaren heen reikt. Slaan wij voor Nederland het oog op de naaste toekomst, dan zien we: 2Yi millioen kiezers, waarvan anderhalf millioen rechts, 1 millioen links. In ronde cijfers. A. L. OM 15 ZETELS. Als niet door verschillende wetswijzigin gen een nieuwe samenstelling van den Raad ware noodig geworden, zouden in 1919 al leen aan de beurt van aftreding zijn ge weest de heeren Van Kessel, Jacometti, Bijvoet en De Waal Malefijt. Immers moes ten volgens rooster aftreden eerst in 1921 de heeren Van Tienhoven, Bornwater, Van der Vliet en Laan, eerst in 1923 Koolhoven, Bispinck, De Roo, Teding van Berkhout, en Verdegaal. Maar nu krijgt, terwijl de Ko ningin dit jaar den Burgemeester zal heb ben te (her)benoemen, de Raad volledige bloedverversching. Al laat het zich ook aanzien, dat in den nieuwen Raad witte bloedlichaampjes zullen terugkomen, die wij er reeds gewoon waren in aan te treffen, ontegenzeggelijk zullen we er door de uit spraak, die op 20 Mei van de kiezers ver wacht wordt, nieuwe roode bloedlichaamp jes in krijgen. De S. D. A. P. heeft reeds een garde van 6 candidaten in het vuur ge zonden. Op de liberale lijsten vinden wij als nieuwe namen die van mejuffrouw Van Marken en van de heeren Beunder, Blanke- vooft, Bonkenburg, W. F. Bijvoet en Hout graaf. De katholieken komen met hun 4 reeds vroede candidaten en stellen daaren boven de heeren Nederhasselt, Roozen, El- dering, Lensen, Prinsenberg en Zomer. De antirevolutionairen eischen voor den heer De Waal Malefijt den ouden zetel, voor de heeren Verloren van Themaat en Van Ries- sen nieuwe zetels op. En de christelijk-his torischen stellen naast den veteraan jhr. mr. P. Teding van Berkhout uit Aerdenhout diens naamgenoot van Aelbe'rtsbeTg bene vens den heer Hogenbirk. Ten slotte is nog dr: Bornwater candidaat gesteld. Van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1