ALGEMEEN WEEKBLAD VORST Ondergrondsche Loketten-Kluis Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING UITGA AN. CINEMA PALACE PROGRAMMA PROGRAMMA Levensgezellin 13e Jaargang Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 3 MEI 1919 No 18. Bloemendiialsch Weekblad. I'rijs per jaar *.- Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. REVOLUTIE. Welk een vrees toch bezielt onze.burgerij. Men deelt geweren uit, pot patronen op, s,. ieekt gekeinizinig en doet nog duisterder zelfs op dit thans in licht lentegroen gesto ken dorp. Waarom Omdat men zich laat wijs maken, dal ook in Nederland een revo lutie in aanloelit is, die dan, naar men a! wederom zich Wijs laat maken, met sciiie- terij zou zijn te weren. Ziet ze de z.g. aanstaande „revolutiemakers" daar in de steden de stumperds die minder hebben dan weinig, ziet hunne kinderen wier bloed armoede en lichaamsgebreken niet met ver sterkende middelen en kunstledematen wor den verholpen, ziet hunne vrouwen die bo ven en behalve hunne zorgen nog weten te dragen de moeite van deel te nemen aan een openbaar vereenigingsleven, om langs wettigen weg te streven naar een beter be staan. De burgerdame haat ze daarom: „laat die vrouwen bij haar kinderen blij ven, kousen stoppen, eten koken, en het ver eenigingsleven overlaten aan ons die vrijen tijd hebben!" Ik bewonder ze. Want die vrouwen over laden zich met nieuwe zorg om hare kinderen, zij weren zich onbeholpen eerst, ontwikkeld straks om mede te scheppen een nieuwe maatschappij, waarin ook hare kin deren volle menschen zullen zijn. En dui zenden zijn er bij, wien de kousen niet te stoppen gaten hebben zoo groot, en waar het koken van eten is een al te simpele be zigheid. Ik gun de burgerij haar bloemen- feesten en haar bloemenpracht en weelde- schittering, hare auto's en diners, maar ik gun de armen hun optocht, van waaruit zij vlammend kijken, naar de toekomst die voor hen ligt, de roode bloem in het knoops gat als symbool dat zij vechten met hun bloed, dat zij zich zelf over hebben voor hunne illusie. Revolutie? 't Mocht wat in Nederland. Dat de reactionairen daarvoor bevreesd zijn, liet is natuurlijk. Zij gelooven niet aan de zeker werkende krachten van ontwikke ling en beschaving. Van wonder en van ge nade verwachten zij, van uit hun standpunt terecht, een betere aarde. Maar liberalen, waarvan ons dorp zoo overvloeit! Waar is, dames en heeren, uw vertrouwen op onze in de XlXe eeuw zoo beproefde beginselen? Zijt gij daarvoor afstammelingen van het tijdperk der verlichting Hebt gij daarvoor welvaart en ontwikkeling verspreid, om nu bang te worden, dat al uw werk vergeefsch zou zijn? Zich zelf zou verteren? Wat kent gij den Nederlandsehen werkman nog slecht. Weest voor zichtig dat vooral in alge- meene ontwikkeling, in keunis van de ge schiedenis der beschaving, in begrip van de economische bewegingen de arbeiderskinde ren niet weldra de meerderen blijken van de uwen. Vergeet niet, dat als gij des mor gens nog ligt te slapen en de aarde nog eenige uren zal rondwentelen alvoreHs gij er over denkt ten bedde uit te rijzen, er voor een paar miliioen te werk tijgende Neder landers alle gelegenheid bestaat omtrent een en ander van elkander te leeren en met zich zelf rustig te rade te gaan; dat uwe dichte gordijnen morgen in, morgen uit hun een prikkel zijn om zich redelijk af te vra gen hoe gij komt aan uw rust, uw welvaart en uw vrede. Weet gij dat deze lieden en nog zooveel anderen, hoe ook aan 't ploe teren, tot zulk een zalig leven nimmer kun nen komen? Noch Beurs, noch Bank, heeft hen tot'klant, maar krachtens hunnen arbeid weten zij wel hoe het daar elders toegaat. En rustig vragen zij zich af: of de rente die u toevalt, in anderen vorm aan de gemeen schap weer ten goede komt? Ziedaar de vraag. Warmeer gij met een eerlijk hart die vraag bevestigend beantwoorden kunt, dan hoeft gij voor'een revolutie niet bevreesd te zijn, dan kunt gij rustig wachten op wat de geschiedenis ook voor u in petto heeft.Daar- aan ontkomt toch niemand onzer. Es ist bestimmt in üottes Rat, ook of er revolutie wezen zal of niet. Maa- als de werkman van u geleerd hcefi redelijk te denken, men- schelijk te voelen, nobel te leven, omdat gij BLQEMENDA AL. Bloemendaalscheweg 113. Gestort Kapitaal f 4,050.000, Reserve ca. f 850.000. met afzonderlijke bergplaats voor koffers met waarde. hem daarin zijt voorgegaan, en dit van allen uwer gelden mag, dan is het denk beeld zelfs van Revolutie iets, om over te lachen. Steeds blijft het goed om in de richting van bevordering van ontwikkeling en welvaart en bescnaving door te blijven gaan. Maar revolutie zal in ons land alleen ko men als gij die de macht bidt, daatin zijt te kort geschoten. De proef volgt op de som. Maar ik geloof.dat het nu overleden liberalis me zich 'n grafmonument van volksontwik keling gebouwd heeft, dat nog eeuwen schit teren zal en dat bij ons door u zoo goed als in de andere kleine West-Europeesche lan den, kennis, nadenken en bezonnen blik ge noeg in 't volk gebracht zijn om burgerwach ten, en geweren, en patronen te maken tot eene bespotting van degenen die daarop vertrouwen. Wie niet zijn volk vertrouwt, vertrouwt zich zeiven niet! T. t) Dit artikel is geen vervolg op een der beide geteekende T. uit ons vorig nummer. Onder revolutie wordt hier verstaan, de door sommigen gevreesde poging van het georganiseerde en ongeorganiseerde proletariaat tot het met geweld grijpen naar de macht in staat en maatschappij. hok. Mijnheer gij praat mooi, gij zijt nog al democratisch, maar ziet gij dan niet de tuchteloosheid, de dieverij, ja de moordlust van 't volk Brok. Daar heeft het volk niets mee te maken. Geherried, ingebroken en gemoord wordt door uie armen, somtijds niet eens armen, die 't vertikken om met werken aan den kost te komen. hok. Ik zie toch geen „meneeren" ruiten tikken, messen trekken, brandkasten ior- ceeren. Brok. Wat is 'n heer Maken kleeren dan den man Zijn de O. W.-ers, zijn de groote en kleine smokkelaars, de directeu ren van verboden loterijen, de eigenaars van drink- en dansgelegenheden heeren, omdat zij omgeslagen boorden dragen en gouden ringen en door den rechter aangesproken worden met u hok. Deze menschen maken het de poli tie ten minste niet lastig, zij versperren niet de straten, zij verschrikken ons niet met hunne optochten. Brok. U bedoelt dat zij althans den schijn aannemen mensch te zijn. Ik vind inaar beter dat 'n iegelijk zich voordoet zooals hij is. hok. O, dus u zou maar willen dat de beest-mensch hier den scepter zwaaide? Mooi, meneer, maar ik zal op 'm schieten. Brok. Dat moet u voor uzelven weten, als u maar goed toeziet, dat u geen ander raakt. Maar waarom gaat u met uw bur- gerwaciit-geweer niet 's nachts de Klever laan op, of gaat per fiets avond aan avond samen de gemeente door, vangt wat er werkelijk aan geboefte is, voorkomt zoo moord en inbraak hok. Mijnheer, ik ben de waakhond van mijn buurman niet. Ons heeft men uit Den Haag gezegd: wacht maar op onzen op roep. Zoolang als die uitblijft kunnen wij rustig thuis 'n pijpje rooken. Brok. Den Haag Dat is dus de regee ring. Heeft die geen betere dingen te doen dan de burgers tegen elkaar te wapenen, terwijl zij 't beestmensch-kwaad, de roove- Directies van Tooneelgezelsehappen, Bioscope-Theaters e. d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. rijen, inbraak, 't moorden voort laat woe keren hok.- Ja, daarvan heb ik geen verstand. AI wat Den Haag doet, dat is goed. Daar zijn de mannen die het weten, alles weten. En wat die zeggen, zeg ik ook. Brok. Wat zeggen zij dan wel Brok. Dat er 'n revolutie komt, en dat als die niet komt maar de regeering spreekt, een iedereen z'n mond moet hou den. Brok. Behalve dan toch zeker de regee- ringspers hok. Natuurlijk moet die spreken, hoe zou anders te regeeren zijn in dezen tijd Brok. O, dus u meent dat de regeering werkelijk regeert? hok. Natuurlijk, zie maar naar haar machtsvertoon, verklik-systeem, haar inlich tingendienst. Brok. Een spionnagestelsel hok. En Brok let op haar kerkeüjken ruggesteun. Daaraan herkent men een re geering bij de gratie Gods. Brok. God geve gratie den pastoor, die schietoefeningen houden liet in zijne keik. Waar God aldus regeert, worden de beste menschen duivelsch. hok. Dan ook de besten maar ter Helle. Als wij maar regeeren! Brok. O, machtswellusteling uw naam is hok. Fok? Brok. NeenNolens. De glaasjes die de heeren -veor r.ioh hebben bevatten limonade. B(arth) de Ligt de gewezen predikant, destijds leider der christen-socialisten, heeft voor eenige honderden predikanten, in de vergadering van moderne theologen, een rede gehouden over: christendom en revo lutie. Wij raden onze lezers aan om het verslag van die rede, wanneer ze het in hun dagblad vinden, uit te knippen en te bewaren. Het is een retrospectief en profe tisch woord van groote draagwijdte en om 't zoo te zeggen universeel-revolutionair. Hier is nu over revolutie gesproken als van eene het leven in den meest uitgebreiden zin naar een beter bestaan omzettende reeks innerlijke en uiterlijke gebeurtenissen. Men kan dit uit de verslagen duidelijk lezen en de debaters die naar sprekers definitie van liet begrip revolutie vroegen, vroegen naar den inhoud der geheele rede en hadden dus slecht geluisterd. Voor vrije liberalen klin ken in deze rede klanken door die herin neren aan hun besten tijd, maar het is alles grooter. Terwijl het liberalisme een welvaart- en verstandelijke ontwikkelings politiek voerde, is hier op katholieken uni- verseelen ondergrond de opbouw aan het werk van de nieuwe levensgemeenschap, waartoe reeds het Evangelie ons heeft ge roepen, waarin èn de vrijheid der mensche- lijke persoonlijkheid én de redelijke orga nisatie der productie-krachten voor een tijd tot hun beslag en innerlijke samenleving komen. Uit het debat, dat door prof. Eerdmans, dr. Hooijkaas (Rotterdam), dr. Cannegieter (Middelburg), ds. Jager en dr. Hugenholtz (Purmerend), werd gevoerd, bleek o. m. dat de redenaar in zijne typcering de modernen, als op wereld-historische mo menten in schelpen van vroomheid wegkrui- penden, juist had getypeerd. Op een gansch andere wijze als dr.Slotema. ker de Bruine en dr. Abr. Kuyper voorheen maar met denzelfden inhoud als zij betoogde spr., dat indien het officiëele christendom metterdaad wcnscht te bewiizen dat het met Groote Houtstraat 113 Haarlem. van 2 tot en met 4 Mei. 1. WERELD-NIEUWS 2. DE ROOVERS IN ANGST. Komisch. 3. DETECTIVE EN ADVOCAAT. Spannend Drama in 4 afd. 4. Optreden van CAREL SLIER. Mu7.1 küle Excentriek. - PAUZE. 5. ADAM, WAAR BEN )E. Kluelit in 2 afd. van 5 tot en met 8 Mei. 1. IFILM'S WEEKREVUE. 2. SAMM1E EN MEXICO. Truc Eilm. 3. DE WRAAK. Dramatische Comedie in 1 afd. 4. 'T KAN JE OOK GEBEUREN. Komisch. 5. Wegens enorm succes nogmaals WAAR ZIJN MIJN KINDEREN Tendenz Film in 4 afd. 6. Optreden van CAREL SLIER. Muzikale Excentriek. 7. KERMIS CONCURRENTEN Klucht in 2 afd. Van 2 tot en met 4 Mei wel toegang voor kinderen. Van 5 tot en met 8 Mei geen toegang voor kinderen. zijn oorsprong nog werkelijk samenhangt, het zich onverwijld zal moeten losrukken uit zijn onderworpenheid aan het kapita- taiisme. DE MARKENPRINSES. In „Het Handelsblad" kon men dezer dagen onderstaande advertentie lezen: oeroude adel, 42 jaar oud, zelfs zeer vermogend, zoekt een hem passende met 20 miliioen Mark of meer, Weduwe, eventueel met kinderen niet uitgesloten. Off. onder U. C. 397, aan Annonc. Exped. SALOMONSKI G. m. b H., Berlin W. 8. In vertrouwen geschreven en zit te wachten. Zoo dat ik niet kan vragen over mijn te stellen u eene ik hier afschrift brief, sollicitadeb. men wilt. gezegd ik heb er op ongeduldig op antwoord groot is mijn ongeduld, nalaten uwe meerling te kansen. En om u in staat meening te vormen, laat volgen van miin minne- iei of hoe ge hem noe- Bloemendaal, l Mei 1919. Hoogheid! Houd mij ten goede, dat ik mij voor mijn opschrift van slechts één woord bedien. Ik verkeer in het onzekere of het eene kei zerlijke, koninklijke, dan wel slechts fürst- liche hoogheid is, tot welke ik mij wend. Naar het bedrag te oordelen, dat uwe u passende levensgezellin moet bezitten om u te kunnen behagen, moet uwe hoogheid min stens wel van koninklijken bloede zijn. Want al is 20 miliioen naar den huidigen Markenkoers niet zoo heel veel, voor de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1