Echte EMSER-PASTILLES KERK-AGEN DA. Zondag 3 Mei. BLOtMENDAAL. - Ned. Herv. Gem., 's voorm. 10 uur, Us. J. A. van Leeuwen. „Maranatlia", Jonfeliedensamenk., voorui. 10 uur, de heer Bijkerk, van Haarlem. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Us. J. C. Brussaard; u.m. öi/2 uur., Us. J. C. Brussaard. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Ur. G. A. van den Bergh van Bysinga. OnderwerpHet Evangelie een kracht. Rom. 116. weduwe van een Hollandschen oweeër, ik heb van zaken genoeg verstand om te we ten, dat de prijs der kronen sterk gedaald is en dat ik dus voor mijn geld ook een heel deugdelijk kroontje kan krijgen. Mijn eerste vraag is dus: hoeveel punten of hoe heeten die dingen ook weer draagt uw kroon? Moewei het mij minder interesseert, wil ik toch cok wel gaarne weten, wat u onder het „zeer vermogend" verstaat, dat u op uwe eigen hoogheid toepast. Mijn goede man za liger heeft mij gelukkig geld genoeg nage laten beste Hollandsche guldens dat ik mij om een paar lumpige millioen marken meer of minder niet behoef te bek imme- ren. Maar hij heeft, wel wetende dat ik spoedig behoefte aan troost zou krijgen, mij op zijn sterfbed den raad gegeven nooit te trouwen met een man, dien ik nog in zijn meubeltjes moest zetten. Ik zou dus willen weten of uw vermogen voldoende is om het huis te meubileeren, dat ik op zicht heb. Mijn kinderen u zult zelf wel niet gedacht hebben, dat er een kinder- looze weduwe op uwe advertentie zou af komen zijn er dol op kennis met u te maken. Ze spelen nu al prinsje en onze oude Mie, die me nog achter de toonbank gekend heeft, bracht me zoo net de koffie binnen met een „asjeblieft, Sirene", 't Zal me hier in Bloemendaal een gedoe worden, als het op trouwen aankomt. Ik denk niel, dat de oude lieer De W.tal Malefijt als ambtenaar van den burgerlijken stand zal optreden. Dat buitenkansje zal onze burge meester zich niet laten ontnemen. Mij is zelf van adel en voelt er dus ook meer voor. Hij kijkt me nu niet aan, als ik voor bij kom, maar we zullen eens zien, wat hij doet, als ons coupétje van het stadhuis door de Elswoutslaan rijdt want toeren wil ik bij die gelegenheid. Zeg, Hoogheid, dan moeten we ook eens langs het huis van meneer Bunge rijden. Zoo iets heb je nog nooit gezien. Ik denk niet, dat hij zijn huis zal willen verhuren, maar we zouden er net zoo eentje kunnen bestellen. Ik ben nogal gesteld op Aerdenhout, ziet u. flier in de kom van Bloemendaal is het me te stijf. Mijn eerste man kon het hier ook niet inet de menschen vinden. Hij wou wel weten, dat ie vroeger een winkel heeft gehad, maar dat schenen de menschen hem maar niet te kunnen vergeven. Zij schijnen allemaal van hoogen komaf. Ze hebben nooit pei glaasje verkocht, maar per vat nooit per ons ge leverd, maar per 1000 K.G. of zoo en dat vinden ze een groot verschil. Maar dat zal nu wel uit zijn, als ik met uw oerouden adel voor den dag kom. Hoe oud is die adel eigenlijk wel Op een paar duizend jaar komt het er niet op aan, maar ik zal toch wel eens willen weten, wanneer uw zooveelste overgrootvader voor het eerst „Sire" werd genoemd. Hij had zeker wel iets heel moois gedaan om zoo hoog te worden! Ziet u, ik heb van vaderlandsche geschiedenis geen verstand en weet dus niet precies hoe dat gaat met prins-of-zoo- worden. Maar ik oen, al zeg ik het ze'if, nog al goedleersch en het zal me weinig moeite kosten alle heldendaden van onze edele Ahnen uit het hoofd te leeren. Omdat ik niet weet of het u soms om gekheid te doen is, sluit ik mijn portret hier bij niet in. Maar ik ben wat men noemt een reeë vrouw en mijn goede man zaliger vond me een knappe meid. Als u zin hebt om eens kennis te komen maken, weet u mij te vinden. U moet maar niet met een groot gevolg of zoo komen, want dat geeft maar opschudding. Enne nu, enfin, u begrijpt me wel. Intusschen verblijve ik met gevoelens van hoogachting en verwachting. Uw dienstwillige, Weduwe A. L. PLAATSELIJK NIEUWS. Op a.s. Maandag zal te Zürich worden voltrokken het huwelijk tusschen den heer Hanje Corray en onze vroegere plaatsge- noote mej. Dorrie Stoop. Het gemeentebestuur heeft een voor voet gangers groote verbetering aangebracht door het pad van de tram naar de Voor- buurt op te hoogen en gedeeltelijk te pla veiden en te verbreeden. Wanneer nu voort aan aldaar streng wordt gewaakt tegen het woest rijden van auto's en motorfietsen al daar, wordt de doorgang van dorp naar tram werkelijk dragelijk. Het past ons voor deze goede zorgen en de medewerking der aanliggende eigenaren dankbaar te zijn. Op Woensdag 21 Mei a.s. zal de heer J. A. Bakker, alhier, de uitvinder van het blijvend petroleumlicht, dat jarenlang op de buiten-lichttorens der IJmuidensehe pieren werd gebruikt, 80 jaar oud zijn. Onze lezers herinneren zich zijn portret in de eerste jaargang van „Help u Zelf". Wij betuigen reeds nu den flinken, syinpathieken grijs aard onzen gelukwenschen. Het geluk wil dat de heer dr. Bakker Jr., zijn zoon, met zijn gezin dezen dag in Bloemendaal zal kunnen medevieren. De heer Bakker Jr. heeft in O.-lndië en later gedurende 1 'A jaar in St. Francisco de arts-practijk uit geoefend en weet wat te verhalen. De heer De Vroom, tot nu toe stations chef van Overveen, benoemd als zoodanig te Velsen, heeft op 1 Mei zijn nieuwe post betrokken. Groene veiling. Op de te Overveen ge houden veiling van in het gewas te veld staande tulpenbloembollen was de belang stelling zeer bevredigend. Bij vluggen han del werden zeer goede prijzen besteed. Hockey. ArnhemBloemendaal 25. Bij den wedstrijd om het hockey-kampioen- schap van Nederland, op het uitstekende terrein van Klarenbeek bij Arnhem gespeeld, is Bloemendaal overwinnaar gebleven van de Arnhemmers. Algemeen was men van gevoelen, dat de Bloemendalers veel ster ker waren dan de gastheeren. In den aanvang hadden de Arnhemmers de leiding, en maakten twee doelpunten, maar na de rust namen de Bloemendalers dadelijk het spel in handen en achtereen volgens wisten zij den vijandelijken doel- verdediger niet min der dan vijf malen te passeeren, waartegenover Arnhem geen en kel verder doelpunt vermocht te stellen. Zoo won Bloemendaal den wedstrijd met 52 en daarmede het kampioenschap. Geslaagd. Op 26 Maart j.l. zijn aan het „Rheinisches Technicum" te Bingen aan den Rijn eenige Nederlanders geslaagd voor het examen van werktuigkundig inge nieur. Als electroteehnisch ingenieur is daarbij de heer C. Ouwejan, zoon van on zen bekenden plaatsgenoot; met hard wer ken heeft hij twee semesters ingehaald. De ouders lazen het vreugdevol bericht in een dagblad, doch vernamen het eerst on geveer meer dan 14 dagen later uit eeu urief van hun zoon. Door den burgemeester is toegestaan hot verzoek van caféhouders om hun inrich tingen tot des nachts 12 uur voor het pu bliek geopen dte houden. Met 1 Mei trad deze bepaling in werking. De kinderen der hoogste klassen van eenige Bloemendaalsche scholen bezochten de bloemententoonstelling te Haarlem. Een groote cocosmat, die voor de wo ning van den heer R. aan den Vijverweg lag, is ontvreemd. Bloemendaalsche Gymnastiekvereeinging. Zaterdagavond gaf de jeugdige Bloe mendaalsche gymnastiekvereeniging haar eerste uitvoering in hotel „Vreeburg". Lei der was de heer P. A. Kok. De uitvoering is zeer goed geslaagd. Door de leden (7 meisjes, 9 jongens, 12 dames, 19 heeren) is den geheelen avond vol ijver en keurig gewerkt. Het was goed te zien, dat vooraf danig geoefend was. De uitvoerenden be haalden dan ook een welverdiend succes. De eere-voorzitter, de heer A. Koolho ven, wekte in een toespraak allen op, deze verceniging in het bizonder, eri de licha melijke opvoeding in het algemeen te steu nen; de voorzitter, de heer Kuneman hul digde den heer P. A. Kok, met een har telijk woord, ook werd den leider een bloemstuk aangeboden. Met dezen avond debuteerde deze wak kere jonge vereeniging uitmuntend. Nosokomos. Voor de Ned. Vereeniging tot bevordering der belangen van verpleeg sters en verplegers, afd. Bloemendaal en omstreken, sprak in het Provinciaal Zieken huis Zuster Verweij Mejan over „De veran derde tijdsomstandigheden". Daarna droeg mej. Maria Baaij eenige verzen voor. X Nadat reeds eenige dagen materiaal was aangevoerd, is de aannemer de hee* W. Blankevoort j.l. Maandag begonnen met de werkzaamheden aan den Zeeweg. Juist daar, waar de ontworpen weg het strand verlaat en naar Overveen gaat, is men op twee plaatsen begonnen met aigra- ven en ophoogen, aanvankelijk met onge veer 35 man, welk getal men deze week vermoedelijk zal opvoeren tot 50. Het ligt in de bedoeling eerst het werk voort te zetten in de richting Overveen en tegen het najaar aan de Boulevard onder Zardvoort te beginnen. X De Zusterschool te Overveen vierde 1 Mei haar 25-jarig jubileum, 's Morgens werd een mis gehouden in de kerk, waarbij werd gezongen door het dames zangkoor. Om 9 uur werden de kuideren in de versier de school onthaaid op verschillende versna peringen. 's Middags was er gelegenheid om te complimenteeren, waarvan door ve len werd gebruik gemaakt, ook werden veel telegrammen en kaartjes ontvangen. De plaatselijke schoolcommissie, bestaande uit de heeren Carp, Bispinck en Metlau, bracht ook een bezoek aan de school en bood een bloemstuk aan. De feestgave, langeboden door ouders van leerlingen en oud-leerlingen, zal wor den bestemd voor het schilderen der kapel. X De eens zoo stille Rampenlaan begint met den dag drukker te worden, naarmate de werkzaamheden der huizen van de wo ningbouwvereniging haar einde naderen. De ambtenaarswoningeu zijn thans bijnr gereed en voor het meerendeel met 1 Mei bewoond gewirden. Dit gaf al weder een heele drukte, al die verhuizingen, dat is men daar niet gewoon, men kan zich echter nu reeds een weinig voorbereiden op de komst van de groote schare, want als die ongeveer 100 huizen bewoond worden, zal er wel wat meer te doen zijnhet wordt een dorpje op zich zelf. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bij B. J. Lindeman, Bloemendaalscheweg 170, Bloemendaal, een portemonnaie met in houd; M. Ruth, „Ons Huis", Rozenstraat 6, 32, Amsterdam, een gouden speld met drie pareltjes; H. Corsten, Rollandspad 49, Overveen, een kartonnen doos met haar; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel; een klein sleuteltje; een portemonnaie; een ceintuur. Verloren: twee portemonnaieseen bos sleutels; een bruine dameshandschoen; een bankbiljet van 25,en twee zilver bons van 2,50; een zegelring met ova len steen; een bruin wollen handschoen; een medaillon met zilveren ketting; een armbandhorloge; een koperen dop van au to; een zilveren schakelarmband; een da- mes-rijzweep; een zilveren schakelarm band; een groen lederen portefeuille met geld. BURGERLIJKE STANG. Van Vrijdag 25 April tot en met Donder dag 1 Mei. Geboren: d. van A. H. M. Teunisse en A. Rolversz. van D. Heijnis en C. F. Bron- steeded. van J. de Bree en W. F. Wich- liart. Ondertrouwd; P. G. Th. van der Putten en A. Persoon; B. L. Lefferts en M. A. Kortekaas. Overleden in het Provinciaal zieken huis nabij Santpoort: A. van Cleef, 38 j.; M. C. E. Spier, 74 j. TOONEEL. De Demi-monde, door de Kon. Vei. „Het Nedorlandsch Tooneel". Dinsdagavond hebben wij in den Stads schouwburg de voorstelling van Duinas' be kende tooneelspel „De Demi-monde" bijge woond. Het stuk, ge weet het, bevat zeer veel geredeneer, maar heeft daarnaast Dumas' ongeëvenaard tooneelschrijversta- lent staat u daar trouwens borg voor pakkende scènes. Het is echt „tooneel". Uitmuntend Was vooral het spel van me vrouw MannBouwmeester, docli ook den anderen medespelenden komt een woord van lof toe. Het stuk vond een welverdien den bijval. VAN HIER EN UAAR. Afrikaansch en Nederlandscli. Men weet, dat de universiteit te Stellenboscii besloten heeft een leerstoel voor het Afri kaansch op te richten en dat reeds een be kend Afrikaner is benoemd als professor in het Afrikaansch. De kosten, aan dezen bijzonderen leerstoel verbonden, worden be streden uit het fonds, dat wijlen de heer Jan Marais voor doeleinden tot bevorde ring van de nationale ontwikkeling van Zuid-Afrika heeft nagelaten. Welke de overwegingen zijn geweest, die de curato ren van de Stellenbossche Universiteit tot het genoemde besluit hebben gebracht, biijrit wel het duidelijkst uit de bepalingen, door hen ten opzichte van den nieuwen leerstoel vastgesteld; de curatoren van de universiteit te Stellenbosch zijn overtuigd van dc éénheid van Nederiandsch en Afri kaansch, en dat voor een Afiikaner, die het Afrikaansch wil bestudeeren, grondige ken nis van het Nederiandsch een onafwijsbaar vereischte is. Kinderwetten in Amerika. Het „Internal Revenue Bureau" heeft de controle op den kinderenarbeid weder ingesteld. Zij was af geschaft nadat de Hooge Raad de bestaan de voorschriften op den kinderarbeid voor ongrondwettig had verklaard. Volgens de nieuwe bepalingen zal er een belasting van 10 pCt. worden geheven, van de winst van iedere onderneming, welke kinderen onder een bepaalden leeftijd in dienst heeft. Na den 25sten April, toen de nieuwe wet volle dig in werking trad, wordt er een be lasting geheven van de winst van mijnen en mei gelgroeven waar kinderen onder de 16 jaar worden gebezigd, en van iedere mo len, inmakerij, werkplaats of fabriek, waar kinderen onder de 14 jaar werken. Nog niet veel wijzer geworden. ln een interview, dat een Amerikaansch journalist wel niet van den Duitschen ex-keizer, maar van diens gastheer omtrent den keizer kreeg, verhaalt de heer Bentinck van 's kei zers standpunt zoo een en ander. De ex-keizer schijnt Duitsehland nog steeds uitsluitend te beschouwen als „de rots van beschaving" te midden van Europa; dat be- teekent zooiets alste midden van den oce aan van vuil waterdat zijn de andere volken. De stemplicht. De „Nieuw e Rotterdam- sehe Courant" vestigde er de aandacht op, dat in 1918 ruim 172000 man \an de stem bus wegbleven, in 1919 goed 250.000 man. Toen kwam 12, ditmaal 17 pCt. der kiezers niet op. „Deze benoeming var. het aantal, dat niet ter stembus gekomen zijn, geeft te denken. Zij beteekent niet veel meer of minder dan de mislukking van het stelsel van stem plicht nauwkeuriger: opkomplicht dat verleden jaar met algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging inge voerd is. Zoo men geen kans ziet, de in de kieswet vastgestelde procedure tegen in verzuim gebleven kiezers door te zetten, noch ook eene andere practischer sanctie op den stemplicht weet te verzinnen, ware er, dunkt ons, veel voor te zeggen deze nieu wigheid van ons verjongde kiesstelsel maar weer spoedig daaruit te schrappen. Het zou aan de beteekenis van het stemrecht niet te kort doen, indien de gelegenheid, om met de bepalingen der wei den spot te drij ven, daaruit weggenomen werd, en men de thuisblijvers niet langer als wetovertre- ders een stempel op wilde drukken, doch ze geheel links liet liggen voor wat ze in overgroote massa zijn: politieke nullen, Ralve burgers zonder politieke gedachten of beginselen, die zich van de publieke zaak niets aantrekken. Desnoods konden de na men van deze politieke nietsnutten bekend worden gemaakt, en kon daarmede worden volstaan." Terugkeer tot den ouden toestand (op komst van slechts de helft of een derde dei- kiezers) behoeft volgens de ,.N. Rott. Ct." ook bij afschaffing van den stemplicht niet gevreesd te worden; „de evenredige ver tegenwoordiging zal hier meer doen dan de stemplicht vermag." Provinciaal Noord llodandsch Zendings- ieest. Het 23e Provinciaal Noord-llol- landsch Zendingsieest wordt gehouden Woensdag 18 Juni a.s, te Vclseroord, ge meente Velsen, op het fraaie duintemin „Velserduin", dat welwillend door jhr. mr. J. W. G. Borecl van Hogelanden is be schikbaar gesteld, en gelegen is op een kwartier afstand van hei station Velsen. Vlaanderen Vlaamsch Het Vlaamsche Comité in Den Haag zond president Wilson en den overigen leden van den Raad van Vier een telegram, waarin gewezen wordt op diet vierde punt van Wilson's algemeene beginselen, luidende „Aan alle duidelijk uitgedrukte nationale wenschen moet zooveel mogelijk voldoening geschonken worden, zonder nieuwe oorza ken van oneenigheid en strijd in te voeren, noch oude elementen van dien aard te be houden, die den vrede van Europa en van de wereld opnieuw zouden kunnen in ge vaar brengen." In dit telegram worden in verband met dit beginsel de wenschen van het Vlaam sche volk kenbaar gemaakt. Overgeiu men wordt het programma der Vlaamsche front- partij. Dit luidt aldus: „Zelfstandigheid voor Vlaanderen in wet geving, bestuur, onderwijs, gerecht, leger, op grond van het beginsel „In Vlaanderen Vlaamsch" als zijnde het eenige middel om de wedergeboorte der Vlaamsche bescha ving te verzekeren. Daarom moeten Wallonië en Vlaanderen eene federatie uitmaken van twee Staten met eigen bestuur in het staatsverband Bel gië. Slechts deze takken van bestuur kun nen vereenigd worden, met .eene Vlaam sche en eene Waalsche afdeeling, die ge meenschappelijke belangen beheeren: bui- tenlandsche zaken, koloniën, oorlog, finan ciën. Het geheele onderrichtswezen moet wor den gegrondvest op de moedertaal van de bevolking; dus Nederiandsch als voertaal $9 tegen Influenza, Hoest 0en Verkoudheid. Prijs 75 cent per ronde doos.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2