VICTORIA-WATER. KERK-AOENDA. Zondag 10 Mei. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., *8 voorm. 10 uur, Ds. P. J. Mole naar, Pred. te 's-Gravenhage. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorm. 10 uur, de lieer Henning, van Amsterdam. Geref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; n.m. 5V2 uur., Ds. J. C. Krussaard. Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, gebouw dei Bloemend. Schoolvereeniging, voorm. i»è uur, Ds. H. G. Cannegieter Dz., Pred. te Uitgeest. HAARLEM. Relig. Soc. Verbond afd. „Haarlem", gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, voorm. 10uur, Mevr. T. v. Mierop—Mulder. Onderwerp: „Middenin in de Eeuwigheid". SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Kysinga. Onderwerp: Lk. 12:49: HellevuurHemelvuur. AGENDA. Zondag II Mei, 2 uur: Korfbalwedstrijd om den Holland-beker, op het veld der^Ned. Korfbal- vereen. „Haarlem", aan den Meerweg te Heem stede. zijde moet betoogd, dat tegen groote kwa- 'en alleen groote middelen helpen en dat met name Bloemendaal nog niet deed wat het kon, zoolang het niet heeft aange geven, wat het bereid en ook in staat is om te doen, ten einde Haarlemsche moeilijk heden en armoedigheden te verlichten, die inderdaad bestaan. Dat Bloemendaal geen woningnood kent anders dan van midden standers, die geen woning kunnen koopen, is een gevolg der jarenlang gevolgde politiek, arbeiderswoningen ongebouwd te laten, hoevelen hier ook komen werken, waardoor in het naburig Schoten toestanden zijn ont staan, die schreien ten hemel. Het oud-libe rale standpunt, ieder voor zich, heeft uit gediend. Schoten en Bloemendaal zijn voor elkaar geen vreemden. Schotensche mis standen zijn een verwijt aan Haarlem's vroegere besturenzij moesten niet kunnen worden aangevoerd als aanklacht tegen Bloemendaal, die straks een bedreiging wordt. Wordt Bloemendaal niet al te veel be stuurd door menschen die den omtrek wei nig kennen? Kent ieder raadslid hier den afgrijselijken toestand in het z.g. Schoter kwartier, waar bij wijze van spreken om het andere huis twee en meer gezinnen woneji in één perceel Waar een uitne mend flink gezin dat uit zijn huis gezet werd, omdat de eigenaar er wilde wonen, nu is geborgen op een meelzolder in een atmosfeer van doorloopend 80° en hooger, met zijn zevenen in een enge ruimte boven een bakkersoven die rookt door de geopen de naden van den vloer De man S., wiens gezin daar zwee- tend en hoestend hokt (werkman bij Pool) werkt overdag misschien aan uwe sofa, rijke plaatsgenooten, niets is er op hem aan te merken, hij is uw broeder, maar zdlfs voor hem hebt gij geen plaats. De oud liberaal, zelf meestal fijn geborgen, ontkent te zijn zijns broeders hoeder. Wanneer niet iets gebeurt, waaruit blijkt dat Bloemendaal breekt met de oud-liberale neen-zeggerij, het ieder voor zich, de struisvogelpolitiek van het schotvrije egoïsme, wordt Bloe mendaal en liberalisme hier in éénen zwaai, onder den schijn van annexatie uitgewischt uit de geschiedenis. Dit niet te (willen) zien aankomen, zou wel eens een erge gemeen telijk-politieke fout kunnen blijken. MEI-VERKIEZINGEN, lm wunderschönen Monat Mai, Als alle Knospen sprangen. Dn ist in meinem Herzen Die Liebo aufgegangen. Onze aandacht schijnt wel te strak ge boeid door het laatste bedrijf van het groote werelddrama, om gewonnen te kun nen worden door liet plaatselijk? evene ment der aanstaande raadsverkiezingen. Er is een zekere loomheid, onverschillig heid waar te nemen. De verkiezingen voor den gemeenteraad staan voor de Kunstkring'', dan stelt u zich dat natuurlijk heel provinciaal voor; dat had ik misschien ook gedaan voor 'n week, maar nu weet ik beter; die Arnhemsche Kunstkring, onder voorzitterschap van den eminenten musicus Brandts Buys Jr., is tip-top; onder de leden zijn vele begaafde en algemeen bekende kunstenaars, en er heerscht tusschen hen een plezant, opgewekt clubleven. Wij heb ben althans bijzonder gezellige uurtjes bij hen doorgebracht; dat kunnen we u ver zekeren. Dien middag zaten we aan ecu feest maaltijd aan, gedurende welken wij ook gèestelijk zeer wel een en ander konden op steken; over de ophanden volksfeesten spraken de heeren v. d. Ven en anderen; over het Openlucht-museum zette de direc teur, de heer Van Erven Dorens, een boom op, en zelfs hoorden wij hoe het comité tot deze persbijeenkomst en al wat daaraan vastzat, gekomen was. En wij mogen ons niet ontveinzen, dat de daarbij vaak geuite lof aan de pers, die toch bij andere gelegen heden nogal eens wordt afgekamd, onze borst van fierheid zwellen deed, gelijk een ballon waarin het gas wordt gepompt Na den maaltijd togen we weer naar het clublokaal der Kunstkring, en het ging daar deur, maar nergens worden wij vuur, ner gens hartstocht gewaar. Mogelijk wordt achter het nog gesloten gordijn reeds de uiterste zorg aan de regie besteed, maar de enkele vroege electorale bezoeker, die reeds zijne plaats «in de politieke schouw burgzaal heeft ingenomen, wordt niets gewaar van de zenuwachtigheid, dia vroeger aanj het „halen" placht vooraf te gaan. Deze matheid is gemakkelijk te verkla ren. Na elke actie komt reactie. En na dat wij vijf jaren lang dag aan dag onze aandacht hebben moeten wijden aan ge beurtenissen, die we toen geweldig groot achtten wat waren ze, achteraf beke ken, toch nog maar simpel! zijn we verslapt in; waarnemingsvermogen, in vei werkingsmaeht, in energie. Toch zullen wij de gemeenteraadsver kiezingen niet maar zoo over ons heen mogen laten gaan. Als elk volk den vorst heeft, dien liet verdient en we noemen Wilson en Clemenceau zoo goed vorsten als Albert en George dan hoeft ook elke gemeente het Bestuur, dat zü ver dient. Bloemendaal nu heeft er zeker voor te „zorgen, dat het een gemeentebe stuur krijge, dat oog heeft voor zijn ont wikkeling en groei. Belaagd door Haar lem, heeft Bloemendaal voor zijn zelf standigheid te waken en zijn recht op die zelfstandigheid kan het niet beter bewij zen chin door van vitaliteit te doen blij ken. Van die vitaliteit zal moeten ge tuigd worden door daden. Die dalden zul len moeten worden verricht door het college, dat de burgerij vertegenwoor digt. E11 aan de samenstelling van dat college dient zorg gewijd. Het is een frase, het is een leugen, dat de politiek bij gemeenteraadsverkiezin gen lean worden uitgeschakeld. Zoker: de economische belangen der Gemeente wegen zwaar. Maar het inzicht, hoe die economische belangen te behartigen zijn, wordt beheerscht door de wereldbeschou wing van dengene, die voor de beharti ging heeft te zorgen. Ook wie hot oog naar boven heeft gericht, weet, dat de mensch brood noodig heeft om te leven. Maar hij weet ook, dat de mensch van brood alleen niet kan bestaan. De zui vere materialist zou er wel een zijn? pleegt vaak meer oog te hebben voor de zoo weinig! aan het materialisme ver wante aesthetica dan de man, die zegt zicli door hoogere aspiration te laten lei den. W ij allen worden in onze daden beheerscht door onzen filosofischen aan leg en het meest aan filosofie zijn wel licht onderhevig wie er denken het minst voor gevoelig te zijn. Hoe mi! zullen wij ons straks bij do stembus gedragen, als wij geroepen zul len zij n met z'n allen een college samen te stellen. ;dat zoo geheim mogelijk van alle geledingen van onze kleine samenle ving de weerspiegeling behoort te zijn? De antithese heeft vrijwel afgedaan. Zeker, de uitersten zijn er nog, nuiar zij zijn niet langer door een niets glescheiden. Zij vloeien over, loopen in elkander en we vinden zoo waar religieuze materia listen. Er zijn christelijker christenen dan de gedoopben en God wordt niet het vurigst in de kerken aangeboden. Terwijl liet officieel© christendom slinkt, wast het religieuze begrip en er is vaak meer vroomheid in de stille gedachten van den eenzamen wandelaar clan in de psalm gezangen der kerkscharen. Ook dit be grip zal zijn stempel drukken op de ver kiezingen. En het zal de ziel van den Raad ten goede komen. Het zal 'den Raad de Barmhartigheid bijbrengen, kind van de Rechtvaardigheid, en het zal niet vragend, maar bevestigend des broeders hoedeplicht erkennen. De vaandels, de leuzen zullen er zijn. O ja, de gele wimpel zal waaien en de leuze van Dordt zal er schallen. En ook zal de echo gaan van den kreet om brood, al zal die dan ook minder rauw klinken. Maar boven alles uit zal gaan de teederheid des harten, waarvan Quack gewaagde, de aristo-socialist, de patriciër-democraat, dio te veel' is geci teerd en te weinig gelezen. Het lust mij niet, nu de heerlijke lente door mijn venster binnenstroomt, mijn weer zoo allerpleizierigst toe, dat het al knapjes laat was voor wij ons hotel op zochten. Tijd om uit te slapen, gesteld eens dat wij daar al lust in hadden gehad, was er niet. Want halftien ontmoetten de persisten elkander weer in het Verkeershuis van het Vreemdelingenverkeer aan het Stations plein, een modél-etablissement, eni niet spoedig daarna zaten we in de auto's-de- maïtre, door de eigenaars beminnelijk af gestaan (tijdelijk althans) aan de journa listen, die natuurlijk in de drukte vergeten hadden hun eigen auto's mee te brengen. En in het heerlijke zonnige ochtendwoer gleden we Arnhem's straten uit, en over een reeks prachten van wegen, door kostelijke land schappen henen, naar den Waterberg, naar het Openlucht-museum. Daar werden wij door den directeur, den heer Van Erven Dorens, rondgeleid. Zoo'n Openlucht-museum is toch wel een wonderlijk ding. Zelfs hier te Arnhem, waar het nog in staat van wording is, waar be trekkelijk nog slechts een gering aantal voorwerpen en nog maar eenige weinige ge bouwen bijeen zijn, krijgt men een indruk van hoeveel belangrijkheid, reeds in zeer korten tijd, zulk een verzameling worden hersens aan het werk te zetten. Ik laat mijn pen leiden niet door mijn hoofd, maar door mijn ziel. En ik spreek niet over verkiezingen. Maar toch, ik weet, dat. ik, straks ter stembus gaande, mij door het groen der lente en het licht der zon zal laten leiden in mijne keuze. En dan zal ik niet op u stemmen, ma chineman, dio van het hout alleen de kapwaarde kent en van de weiden alleen de pacht. Maar op ru, mijnj broeder, die liet nieuwe leven ingaat met nieuwe idealen A. L. PLAATSELIJK NIEUWS. Bloemendaal's Bloei. Het verslag over het jaar 1918 van de vereeniging „Bloemendaal's Bloei", uitgebracht aan de leden in de jaarvergadering van 5 Maart j.l., is in druk verschenen. In ons volgend nummer deelen wij er een en ander uit mede. Een jubileerende dienstbode. Mej. S. Niewalt vierde den dag, dat zij 10 jaar ge leden in betrekking kwam bij de familie Blase op Marialust. t Was voor de jubilaresse een prettige dag. Zij ontving vele hlijken van belang stelling. Jen nadeele van den heer Peet, van 't Provinciaal Ziekenhuis, is een rijwiel gesto len, dat achter de woning stond. Wegverbetering. Het voetpad langs den Bloemendaalscheweg, van de tram halte tot de Voorbuurt, dat bij regen zoo goed als onbegaanbaar was, is nu geplaveid met tegels. Een fiksche verbetering. I-Meifeest te Bloemendaal. Den 3den Mei hield de afdeeling SantpoortBloe mendaal der S. D. A. P. haar 1-Meifeest in het hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. Het feest is uitstekend geslaagd. Een 200-tal aanwezigen volgden met aandacht de rede van de spreekster mevrouw WolfBuijs en genoten van de zangnummers van het man- nenkwartet Fidelio uit Haarlem en het door de tooneelclub opgevoerde stukje „Vrees" van Herman Heijermans. Het was dan ook met volle instemming, dat de 2e voorzitter der afdeeling, G. Schulzs, den medewerkers zijn dank betuig de voor den gezelligen avond. Na afloop van het officiëele programma bleef men nog genoegelijk bijeen voor het bal, dat ook in allen deele geslaagd mag heeten. Een gehouden collecte vopr de hammannen in Rotterdam bracht 10, op en de afdeeling zelf boekte een winst van 8 nieuwe leden. Het was een welbe stede avond. Woningbureau. De heeren A. J. Stoel Jr. en P. A. Monshouwer alhier, berichten ons onder 5 Mei dat zij hebben opgericht de Naamlooze Vennootschap „Stoel's Wo ningbureau", gevestigd te Bloemendaal. Het bureau belast zich met het koopen, verkoopen, huren, verhuren, administreeren en taxeeren van roerende en onroerende goederen, het bezorgen van assurantiën, hypothecaire en andere geldleeningen, het plaatsen van advertentiën en publicatiën, het verstrekken van pensions, gemeubileer de en ongemeubileerde vertrekken, het on dernemen van publieke verkoopingen en wat uit den aard der zaak of in verband met de plaatselijke omstandigheden daar aan, in den meest utigebreiden zin is ver bonden. Het is gevestigd in de vroegere woning van den uitgever J. van Kampen (het Lijs- sternest), Bloemendaalscheweg 115. De na men der directeuren waarborgen zeker een uitnemende behartiging van de belangen hunner cliënten. Ten nadeele van den huisknecht van het kan, bij voldoende medewerking van allen. Het doel van zulk een openlucht-museum, ge weet het, is het bijeenbrengen van wat uit kunst- en cultuur-oogpunt belang rijk voor een volk kan worden geacht, en dat elders of allicht te loor zou gaan, of geen voldoende belangstelling vinden, ter wijl het op een fraai en, aantrekkelijk ter rein in een landscentrum bijeengebracht, ongetwijfeld vele kunstenaars, vorschers, folkloristen en eigenlijk iedereen, die wat voor oude schoonheid, volkskarakter, volks kunst en eigenaardigheden voelt, aantrekken zal. Welk een schat voor een volk, zoo'n openlucht-museum, welk een artistiek en historisch monument! Hulde mag dan ook stellig worden gebracht aan het Arnhem sche gemeentebestuur, dat aan de nog jon ge vereeniging tot stichting van een open lucht-museum een stuk grond van 30 H A. aanbood, en welk een grond! Een juweel van 'n terrein, bosch, beekjes, weiden, prachtwegen! Er zijn bij ons te lande maar weinig „stukken grond", die met dit te ver gelijken zijn. Op onzen tocht bewonderden wij dit bekoorlijkst landschap, en de won derlijke primitieve hutten, uit Groningerland en Twente, den prachtigen molen uit het buiten „De Beek" zijn uit de slaapkamer ontvreemd een horloge, twee paar schoenen en een beurs met 20,De daders zijn nog niet gevonden. Veiling. Het winkelhuis van den heer J. Rutte te üverveen is in publieke veiling gekocht door den makelaar M. J. v. d. Veer te Haarlem voor 13.900, Bond van Vrije Liberalen Dinsdag avond hield de afd. Bloernendaa' van bo- vengenoemden bond haar jaarliiksehe alge- meene vergadering in cafe „Vreeburg" on der voorzitterschap van den lieer jhr. G. C. Quarles van Ufford. Het jaarverslag werd uitgebracht door den heer Wijsman, secretaris, en de reke ning en verantwoording van jhr. B. de Jonge van Campens Nieuwland, penning meester, werden daarna goedgekeurd. De aftredende leden, jhr. G. C. Quarles van Ufford en J. C. Laan werden met algemee- ne stemmen herkozen. De voorzitter wekte de aanwezige leden op om bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing met alle mogelijke middelen de verkiezing van de vrijzinnige candidaten te bevorde ren, en kon niet een woord van protest achterwege laten tegen de handelwijze van eenige kiezers, waarvan een groot deel leden zijn van den bond der V. L. om als neutrale kiezers dr. Bornwater te candi- deeren. Niet tegen den persoon van dr. Bornwater gaat het, doch ieder kiezer moet goed begrijpen, zoo sprak de voorzitter, dat elke stem uitgebracht op dr. Born water, beteekent verlies voor de vrijzinnige partij. Uitvoering der Bloemendaalsche Gym- nustiekvereeniging in hotel Vreeburg. Zaterdag 26 April gaf de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging haar eerste uitvoe ring, (waarvan wij in ons vorig nummer reeds iets berichtten j. De zaal was geheel uitverkocht. Velen hadden dikwijls over de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging hooren spreken, cn ze wisten dan ook niets anders dan dat er een bovengenoemde vereeniging bestond. Dezen avond hebben velen zich kunnen overtuigen, van de prestaties dier veree niging. Nadat er een opmarsch was geschied en de turnsters en turners in een stervormigen kring stonden, hield de eere-voorzitter de heer A. Koolhoven een openingsrede waarin hij het doel der gymnastiek kenschetste cn ieder opwekte om in het bijzonder de Bloe mendaalsche Gymnastiekvereeniging zoo veel mogelijk te steunen. Daarna nam de voorzitter, den heer U. Kuneman het woord. Hij maakte de aanwezigen er op attent, dat de vereeniging nog slechts korten tijd be staat, dus dat er nu niet direct te veel ge- eischt mocht worden. Het eerste nummer van het program wa ren stokoefeningen, uitgevoerd door jon gens. Aan dit nummer was het al te zien. dat er dezen avond goed gewerkt zou worden. Het werd flink uitgevoerd. Or.k het werken aan toestellen, uitgevoerd door dames, werd correct gedaan. Het springen der heeren trok ook zeer de aandacht. Zeer aardig was het spel van de meisjes, die geheel in het spel opgingen en zich kos telijk vermaakten. Zelfs de aanwezigen had den in het spel evenveel schik als de kin deren. De vrije oefeningen waren één an de succesnummers van dezen avond. Ze werden kranig door de heeren volbracht. Na de pauze kregen wij hoogrek voor heeren. Dat was een nummer, dat bij ie- Oberlahnstein. Vraagt overal dit heerlijke natuurlijke Mineraalwater. Nederlandsche Onderneming. Gooi, voorts de mooie, merkwaardige voor werpen van kunst en dagelijksch gebruik, de sleden, wagens, serviezen, kledingstuk ken, stoelen en tafels, stoven en banken, doozen en kisten, wat niet alin een apart gebouw ondergebracht en keurig en overzienbaar gerangschikt. Wij willen u wel met de hand op het hart verklaren, dat wij, groote minnaars en bewonderaars van kunst en wat daarmee verband houdt, in de bedompte magazijnachtige musea in de groote-steden al heel wat meer hoofdpijn, vermengd met nekkramp en lichte onpas selijkheid hebben opgedaan dan ons lief was, doch dat hier te Arnhem niets van dat alies ons deel werd. Een heerlijke wandeling naar eeri hut, weer een dito wandeling naar een molen, dan een naar een openlucht-theater, althans naar de toebereidselen ervoor. een ver keer in de openlucht dus, en de eenige ver zameling, welke wij in een gebouw moeten bekijken, is zoo ruim en frisch geherbergd, dat je er met plezier vertoeft, ook al was je een chronisch hoofdpijnleider. Wij heb ben aan dien morgen een goede herin nering bewaard van lief geboomte, groene heuvelen, zon en zuivere, heerlijke land- geuren. En kom daar in het Rijksmuseum

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2