VICTORIA-WATER. kerk-agenda. Zondag 18 Mei. BLOEMENDAAL. Ned. ilerv. Gem., 's voorin. 10 uur, Ds. Berkelbach van der Sprenkel, Pred. te Fur me rend. „Marauatha", Jongeliedensamenk., voorin. 10 uur, Ds. G. Barger Ezu.. Predikant-directeur van „Meer en Bosch". Gcref. Gem., voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard; n.m. 5V2 uur., Ds. J. C. Brussaard. HAARLEM. Ned. Herv. Gem., v.m, 10 uur, Groote Kerk, Dr. G. A. van den Bergk van iSysinga, Pred. te Santpoort. Onderwerp: Opeub. 7:18 en „JIet Feest van Gods Verdrukten". SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Ds. F. C. M. Boenders, Pred. te Haarlem. liecft op het kantoor een kast opengebroken. Er is een bedrag van 200,— ontvreemd. Uit alles blijkt, dat den dader bet gebouw en de omstandigheden goed bekend zijn. Gunning. De aanleg eener rioleering voor het Provinciaal Ziekenhuis te .Sant poort is gegund aan de firma Van Donse laar en Spanjaard, aannemers te Vogelen zang. Sollicitanten. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer (met hoofdacte) aan de O. L. school te Vogelen zang bedraagt 22. De l orensen-belastmg. De besturen van eenige gemeenten, w.o. dat van Bloe- mendaal, waar vele forensen wonen, hebben een adres gericht aan de Ministers van Bin- i.enlandsche Zaken en Financ.en, terzake de voorgestelde wijziging in de forensen- belasting. Volgens die wijziging zouden de forensen voortaan èn in de forensaal gemeente én in de gemeente van hun eigenlijk verblijf voor twee-derden van den aanslag over een vol jaar worden aangeslagen. De gemeentebesturen, boven bedoeld, verzoeken nu deze wijziging niet te hand haven en de regeling der forensen-belasting te laten zooals zij is. Vergadering der S. D. A. P. De afdee- ling Santpoort—Blocmendaal van de S. D. A. P. hield Woensdagavond onder voor zitterschap van den heer W. Noorman een openbare vergadering in hotel „Vreeburg" alhier. Spreker was de heer C. Schulz, can- didaat voor den gemeenteraad. Deze her innerde in het begin van zijn rede aan de lange periode, die nu achter ons ligt, waarin in gemeenten als Blocmendaal bijna nim mer een afgevaardigde der arbeiders werd gekozen. Thans is het gelukkig anders, zei spreker, dank zij de invoering van het alge meen kiesrecht en de evenredige vertegen woordiging. Spreker wees er op, hoe w einig democra tisch het Bloemendaalsche gemeentebestuur was, en herinnerde aan het aldoor uitstellen van den Zeeweg. Daarna besprak hij den achturendag. Hij betreurde het, dat in dit wetsontwerp liet verplegend personeel als nog is uitgeschakeld, alsof het verplegen van zieken en krankzinnigen een licht werk is. Spreker verheugde het, dat er steeds meer verplegend personeel, zoowel vrou welijk als mannelijk, als Lid tot de S. D. A. P. toetreedt, o. a. lieten zich in den laatsten tijd niet minder dan 1(10 zusters van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort in schrijven. Spreker wraakte het beleid van het Bloe mendaalsche gemeentebestuur, dat „van on der-onsjes houdt en verder in veel nalatig is gebleven." Daar moet, zei spreker, ecu einde aan komen en hij wekte daarom op, om zoo veel mogelijk candidaten der S. D. A. P. in den raad te brengen. Spreker vertelde ook o. m. dat hij in Overveen geen zaal voor dezen avond kon krijgen. Na hem was aan het woord de heer A.. H. Gerhard, Tweede Kamerlid. Hij herinnerde aan de Novemberdagen. Do andere partijen, zei hij, maken gaarne van deze kwestie ge bruik, om den kiezers toe te roepen: „Kiest toch geen candidaten van de S. D. A. P„ want zij willen de revolutie!" Die waar- schuWers vergeten evenwel maqr het liefst, er aan te herinneren, dat er in ons land al verschillende malen revolutie geweest is, o. a. nog in 184(1, toen er door de liberalen een gansche omkeer in liet staatswezen bewerkt werd. De voorzichtige pers, zei spreker, schreef daar toen in denzelfden geest over alsnu. Maar revolutie, zei spreker, is niets anders dan oen gevolg van de ontwikkeling en den groei der interna tionale arbeidersbeweging. Onder den in vloed en den druk van de arbeidersbewe ging groeide van lieverlede onder het volk liet besef van den gemeenschapsplicht, om voor de belangen van de zwakken in de sa menleving op te komen. Onder dien invloed, zei spreker, zijn dan ook verschillende goe de wetten tot stand gekomen. Een goede en gelukkige samenleving moet afgedwon gen worden, zei spreker, die revolutie- stroom is niet meer te stuiten, want uit zich zelf komt die betere maatschappij niet. Zoo ook te Bloemendaal, daar moeten de vooruitstrevende candidaten van de S. D. A. P. in den raad komen. Oedebateerd werd door den heer Van Kessel, die een deel van de eer van het tot standkomen van verbeteringen voor de r.-k. arbeiders opeischte. Ook bestreed hij liet standpunt van den tweeden spreker. X Woensdag 21 Mei a.s. des namiddags om 2'A uur, zal aan de openbare lagere school te Overveen, gelegenheid zijn vóór kosteloos inenten en herinenten. X De 15 Mei j.l. van kracht geworden kiezerslijst bevat voor de Tweede Ka mer 18(16, voor de Provinciale Staten 1754, en voor den Gemeenteraad 1614 kiezers. X Het aantal kiezers is voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing: le stemdistrict (Overveen) 624 2e stemdistrict (Bloemen daal) 743: 3e stemdistrict (Vogelenzang) 247; totaal 1614 kiezers. Bloemendaais Bloei. Aan het jaarver slag dezer, vereeniging ontleenen wij hier onder een en ander. De Rodelbaan. Het verslag begint met een herinnering er aan. dat Bloemendaal's Bloei zich in ver binding met de veieeniging „Wintersport" stelde en het gemeentebestuur, en zij ge drieën er voor zorgden, dat de „rodelbaan aan den Koninginneduinweg" verbeterd werd. De Lantaarnplaatjes. Voor het archief der vereeniging werden aangeschaft de onder toezicht van den heer Bispinck vervaardigde lantaarnplaatjes van de fotografische plaatselijke opnamen ten behoeve van het gemeentelijk archief. Reeds werd een gedeelte daarvan aan de leden vertoond in de bijeenkomst van den llden December 1917. Bij voorkomende ge legenheid zullen1 de leden ook het overige gedeelte te zien krijgen. De Zeeweg. Omtrent den Zeeweg heet het: „Dit simpele woord heeft in het ufgeloo- pen jaar tot heel wat wrijving aanleiding ge geven. Des te aangenamer is het thans,te kunnen vermelden, dat alle geschillen hier omtrent zijn opgelost en dat er niet ineer van voor- en tegenstanders van den weg kan worden gesproken. In korte trekken wordt daarop de ge schiedenis van den ontworpen zeeweg na gegaan. Er wordt aan herinnerd, dat ge- ruimen tijd geleden de gemeenteraad, uv voorstel van u,ens voorzitter besloot tot liet aanleggen van een korteren verbindings weg voor Bloemendaal en Overveen naar Zandvoort dan de bestaande langs den Zand- voortschenweg. Eene commsisie van advies uit de raadsleden werd in het leven geroe pen en deze zette zich aan den arbeid om te trachten de voor deze gemeente meest gewenschte oplossing voor den aanleg van een dergelijken weg te vinden. Na vele gewichtige beraadslagingen wordt het in overleg met den voorzitter van den raad ontworpen plan van de commissie tot eene verbinding van Overveen met Zand voort met een zijtak naar Bloemendaal, door den gemeenteraad aangenomen en een wetsontwerp tot de noodigc onteigening aan den betrokken minister gevraagd. Dit wetsontwerp werd door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen, nadat het in zooverre eene wijziging had on dergaan, dat de noordelijke tak van den ontworpen weg was komen te vervallen. Sommige raadsleden wilden, nu de direc te verbinding van de wijk Bloemendaal met den ontworpen zeeweg niet tot stand kon komen, van het geheele plan niets meer weten, terwijl anderen, al was dan ook het oorspronkelijke plan niet in zijn geheel voor uitvoering vatbaar, tevreden waren met de te bekomen verbinding van Overveen naar Zandw urt en dit verschil van gevoelen gaf aanleiding tot een min of meer heftigen strijd tusschen voor- en tegenstanders van dén ontworpen zuidelijken tak van .den zee weg. Nadat in eene raadsvergadering de stem men over het al dan niet uitvoeren van den aanleg, volgens de door de Tweede Kamer gestelde voorwaarden, hadden gestaakt, schreef B. B. eene bijeenkomst der le den met vrije introductie uit ten einde, alvorens de Eerste Kamer der Staten- Generaal eene beslissing aangaande het wetsontwerp tot onteigening nam, de in woners hun gevoelen te laten uitspreken over het al dan niet gewenschte van eene kortcic verbinding met Zandvoort vanuit Overveen. De lieer Bormvater nam op zich het punt van bespreking in die bijeenkomst in te leiden. Die bijeenkomst, gehouden op den 18cn Juli, werd door ongeveer 100 personen be zocht en kenmerkte zich door een geani meerd debat. Het resultaat er van was dat inet slechts een enkele stem tegen besloten werd een adres aan den gemeenteraad te richten waarbij als de mcening van de ver gaderden van dien avond de dringende wenschelijkheid van een spoedigen aanleg van den zeeweg Overveen-Zandvoort wordt te kennen gegeven. In eene latere raadsvergadering werd, na dat ook de Eerste Kamer liet door de Twee de Kamer gewijzigde wetsontwerp had aan genomen, met 7 tegen 5 stemmen tot den aanleg besloten. Snellere tramverbinding van Bloemendaal met Zandvoort. Aan de E. S. M. werd het verzoek ge daan, om gedurende de zomermaanden voor eene snellere tramverbinding van Bloe mendaal naar Zandvoort te zorgen door en kele keeren per dag een directe wagen van Bloemendaal naar Zandvoort te doen rij den. De directie der E. S. M. kon aan dit ver zoek niet voldoen, aangezien liet rollend ma terieel, hetwelk op haar hoofdlijn dienst doet, niet onder het viaduct aan den Kruis weg te Haarlem kan doorrijden, en dat, wanneer een als door het bestuur bedeelden dienst met klein materieel kon worden inge steld, deze, door de geringere snelheid van dat materieel, den geregelden treinendienst zou ontwrichten. Wegwijzers. Aan de stations te Bloemendaal en Over veen, alsmede aan de eindpunten der ver schillende trams werden de bekende weg wijzers geplaatst T e r r e i n-a fscheidingen. In de algemeene vergadering werd ter sprake gebracht de minder fraaie terrein- afscheidingen, die in den laatsten tijd door sommige eigenaren van gronden worden aangebracht, waardoor hunne terreinen onzichtbaar worden voor het publiek, maar die zeer zeker niet tot verfraaiing medewerken van de gemeente. „Zien wij toch de monsterachtige afscheiding, die in het laatst van dit jaar door de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. op een van de mooiste pun ten in onze gemeente, den Tetterodeweg, van oude afgedankte spoorliggers is aan gebracht, dan vragen wij ons af of zoo iets zonder een ernstig protest tegien de ontsie ring van onze gemeente kan en mag plaats hebben en hoorden wij met genoegen dat tegen eene dergelijke ontsiering ook in den gemeenteraad stemmen zijn opgegaan en verwachten wij dat dit college middelen zal weten te vinden om aan dergelijke hande lingen paal en perk te stellen. Het Crisisblad. Herinnerd wordt aan de oprichting van de crisis-courant. „Reeds in het voorjaar werden over de uitgave van een dergelijk blad ernstige be sprekingen gehouden met B. en W„ met den voor dat blad aan te wijzen redacteur, met een boekhandelaar die zich zou belas ten met de bezorging van het blad in ieder huisgezin en last not least omtrent de finan- ciëele zijde, waarvoor een vrij belangrijke waarborgsom noodig was. Het bestuur meende dat de waarborg som, waarin voor een gedeelte door de ge meente wordt bijgedragen, voor het overige gedeelte door de vereeniging zelve gedra gen moest worden en gezien de groote po pulariteit, die liet crisisblad sedert zijn be staan heeft mogen verwerven, blijft het, hoe het financieel resultaat moge zijn, van oor deel dat het in deze goed gehandeld heeft en op uw aller instemming mag rekenen. Dat blad toch, gratis verspreid, voorziet in eene groote behoefte, daar nu ieder huis gezin volledig kennis kan nemen van alle distributiemaatregelen en niet verplicht is zich een van de Haarlcmsche dagbladen aan te schaffen, waarin vóór dien tijd de crisis maatregelen werden gepubliceerd of bij on vermogen om de abonnementskosten van een dergelijk blad te kunnen betalen, ver stoken te blijven van de kennisneming van die maatregelen. Betere spoorwegverbinding met Amsterdam. Op initiatief van eenige forensen werden door den voorzitter pogingen aangewend, om des morgens eene betere verbinding te bekomen van Bloemendaal naar Amster dam. Hiertoe werd een verzoek gericht tot de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. „Bij de in voering van den winterdienst werd volledig aan liet verzoek voldaan; een doorgaande trein naar Amsterdam stopt thans te 9.02 aan het station Bloemendaal." Het bedanken van liet bestuurslid Heek- man wordt in herinnering gebracht. Subsidie Vereeniging voor volkstuintjes. Zooals blijkt uit de rekening en verant woording van den penningmeester, schonk B. B. aan de vereeniging voor volkstuintjes voor het jaar 1918 een gift van 50,—, on der voorbehoud haar ook een volgend jaar met eene donatie te steunen wanneer de noodzakelijkheid daarvan blijken mocht. Feest in de gemeente. Aan het einde van het verslag herinnert het bestuur aan de vorig jaar gehouden ver gadering met bestuursleden en vertegen woordigers van verschillende vereenigingeti en gezelschappen, ten einde samen te over leggen over liet vieren van een groot feest in de gemeente Bloemendaal in het voorjaar van 1919. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waaraan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de 2e helft der maand April 1919. Lett. A. B. Bureau Crisis-Courant, Bloe mendaal: H. Kukbaach, Den Haag. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Gevonden en terug te bekomen bij: mevrouw LaasFaase, Zijlweg, te Over veen, een zwarte dames-portefeuille met inhoud; aan liet bureau van politie: een sleutel; een drevel; een tennisbal; een zak mes en een sleutelzuster Wortel, Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, een portemon- naie; L. Pouwer. Lage Duin-en-Daalsche- weg 1, Bloeinendaal, een kindcrhandtasclijc met inhoud; E. Beekman. Bloeniendaalsche- weg 98, Bloemendaal, een tennisbal; Ber genia, Jan-Oijzenvaart, een portemonnaie met inhoud; J. Houtgraaf, ivA'vcrlaan 12, Bloemendaal, een koperen1 dop van een pa tentas; O. Meeuwenoord Donipvloedslaan 19, Overveen, een rozenkrans; P. Kluit, Binnenpad 20, Overveen, een kinderzak met inhoud; Kamp, Zuidpolderstraat 116, Haar- itm, een linnentascli, inhoudende een paar tennisschoenen; Hilbrands, Bloemendaal- scheweg 83, Bloemendaal, een zilveren beu- geltasch met inhoud; C. H. de Vogel, Kle verlaan 63, Bloemendaal, een bruin fluwee- len tasch inhoudende een kinderjurk. V e r 1 o r eneen gouden horloge met ketting; een gouden dames horloge; een grijs kinderjasje; een zwarte heeren porte monnaie met inhoud; een rieten handkof fertje, inhoudende een witte zijden blouse; een rood fluweeleii reticule; een _zilveren medaillon met portretten; een portemon naie met inhoud; een bril in etui; een zwar te rozenkrans met zilveren kruis; 2 porte- monnaies met inhoud; een gouden broche; een merklap; een zilveren armband-hor- loge; een ring met sleutels; een zilveren schakelarmband; een zilveren veiligheids- ketting; een gouden broche; een hand schoen. Komen aanvliegen bij: Beversluis, Zomerzorgèrlaan, Bloemendaal, een post duif. Komen a a r. 1 o o p e 11 bijJ. ter Gast, ïiarte;.'.ustiaan 7, Bloemendaal. een bruine jachthond. liURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 9 Mei tot en met Donderdag 15 Mei. Geboren: z. van C. Banning en O. Wonder; z. van K. Kooiman en W. H. M. van Duivenboden; d. van J. H. Bijster en (i Bouwens; z. van J. A ,H. de Haas en O. O. van Hardeveld. Ondertrouwd: J .Bruins en A. M. K. Frantzen; W. C. van der Geest en Ch. M. Coenen. Getrouwd: P. O. Th. van der Putten en A. Persoon: B. L. Lefferts en M. A. Kor- tekaas. Overleden: J. B. Brok, 80 j.; J. H. van Velsen, 92 j. O v e r 1 e d e n in het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort: 'I'. van den Brink, 33 j.; M. de Krijger, 38 j.; T. van Diepen, 43 j.; M. Jinker, 80 j.; R. M. Heil, 67 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Remonstrantsch Gereformeerde Gemeen te. Vrijdag 30 Mei des avonds ten 8 uur houdt de Remonstrantsch-Ocreiornieerde gemeente te Haarlem een algemeene verga dering in haar kerkgebouw. Ophanden Tochten der Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, afdeeling Haarlem: 21 Mei: Avond-excursie onder leiding van dr. W. p. N. v. d. Sleen. Bijeenkomst bij de remise der E. S. M. Leidschevaart 6.30. Laat thuis! 15 Juni: Excursie naar de Ankeveen- sche plassen onder leiding van dr. W. Q. N. v. d. Sleen. Vertrek per H. S. M. naar Kevcrdijksche weg (Zie nieuwe dienstrege ling) 8.23 uur. Terug uit Bussum 7 uur. In Juli: Eendaagsche fietstocht naar Hondsbossche Zeewering en een vierdaag- sche naar Twenthc (zie daarvoor de ko mende Natura's). De club-excursies voor wilde planten enz. onder leiding van den heer J. W. Sasburg, zullen gehouden worden eiken len en 3en Oberlahnstein. Vraagt overal dit heerlijke natuurlijke Mineraalwater. Nederlandsche Onderneming.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2