Zondagmorgen van de komende maanden, bijeenkomst Zijlbrug 9.30 uur. N.B. Zij, die nog wenschen deel te nemen aan de Naardermeertoeht gelieven zich op te geven bij de le secretaresse mej. Cath. Cool, Kleverparkweg 81. Het Nederlandsch Tooneelverbond, afd. Haarlem en Omstreken, houdt Dinsdag 20 Mei a.s., des avonds te 8 ure, in de turn zaal van restaurant Brinkman een alge- meene vergadering. LENTE. Leute, uit wie de vogels zingen, Uit wie de wereld als een bloem komt bloeien, Altijd weer andere, en steeds dezelfde! Uier slaat de kwartel, krast de raaf, En de avondzon verft rood de zachtheid van de [muren. Gij, die het alles zoo vertrouwd maakt, Gij, die met luchten en in geuren ommegaafc, Lente, godin De hond staat op en heft zijn goedige oogen, Op in uw luchten en zijn neus drinkt aan de [geuren Van avondkruid en waterdamp. Ver ligt het veld der kwakerende bende, Parels van kikkers aan den kant der sloot geregen, Zonder geluid vladdert een vogel naar den tak En schiet een andere langs den kortsten weg, Bang om te laat te komen, naar het nest, Een lijster maakt zich moe om voor bet lest z'n [jongen wat te voeren, Dan treedt de koelte op en loeit de koe. Wil zij naar huis? De huizen staan al stom en in zich zelf gekeerd, 't Licht in de vensters is als in een brekend oog, En over alles gaat de loodtint van den avond Nu haalt de zoete zanger, die alleen blijft waken, Diep uit zijn orgelpijp een laag geluid, twee, Driemaal haalt hij het omhoog, Dan duikelt liet in trillers om, En uit de kamer springt met malle bokk* sprong, Een zwarte poes, die, met den kop voorover, [jaloersch vierbeenster jacht gaat in den nacht. VAN HIER EN DAAR. In sommige persorganen wordt met bid dend eerbiedgeprevel gewag gemaakt van elk gebaar, eik woord, van elk lid van eiken raad van elk onderdeel, van elk comité, van elke aideeling, van elk Enteihevolk dat met de vredesconferentie verband houdt. Zoo lazen we in „De Telegraaf' onlangs deze wereld-omverstootende uiteenzetting „Wat de tafel betreft, waaraan het ver drag zal worden onderteekend, deze is hoefijzervormig, 27 M. lang en met een groen laken bedekt. Zij is gemaakt van ei ken- en dennenhout en heeft 8000 francs gekost." En de stoelen En de inktpotten En de pennehouders Hoe zien die er uit En wat kosten ze F Hopen we in elk geval, dat dit hoefijzer geluk moge aanbrengen. Tegen het Vredesverdrag. De „Vossi- sche Zeitung" verneemt uit Versailles, dat het uitvoerend comité van de internationale arbeiders-vredesconferentie, dat te Parijs bijeen is, den Raad van Vier, een protest tegen het vredesverdrag ter hand heefi ge steld. In dat protest wordt verlangd: 1. Duitschland en Rusland moeten van den aanvang af in den Volkerenbond worden opgenomen; 2. de geallieerden moeten plechtig ver klaren, wanneer zij hunnerzijds tot ontwa- penning overgaan, en dat zij van elke op militarisme en strategische grenzen geba seerde politiek afzien; 3. met de bevrijding van Polen wordt instemming betuigd, doch ten krachtigste wordt geprotesteerd tegen het overheer- schen der Duitsche bevolking en tegen de afscheiding van Oost-Pruisen; 4. het recht van Frankrijk en Polen op vergoeding in steenkolen wordt erkend; de bepalingen betreffende het Saar-gebied worden echter als dubbelzinnig en' te-ver- gaand beschouwd. 5. het niet-teruggeven der Duitsche ko loniën berust niet op de bevrediging van rechtmatige aanspraken, doch op imperia listische hebzucht. I. O. T. Uit „Onze Stem", orgaan der l(ndependent) T(emplar) 0(rder* knippen wij de volgende beginselverklaring. De „Independent Templar Order" is op gericht op het beginsel, dat alle menschen broeders zijn en wil uit dien hoofde mede werken aan de opheffing van de misstan den, waaronder de huidige samenleving ge hukt gaat, daarin strevend naar een wereld orde, waarin recht, vrede en broederschap zullen zegevieren. Zij tracht haar doel te bereiken door indi- vidueele en openbare propaganda, waaraan elk barer leden verplicht is zich te wijden. Zij erkent dat de ekonomische onderwor penheid van de arbeiders aan de bezitters van grond- en productiemiddel ;n, d. w. z. van de bronnen des levens, de eerste oor zaak is van politieke, zedelijke en stoffelijke slavernij. Zij beoogt de geestelijke ontwik keling van den mensch om te komen tot zelfdenken en zelfhandeleu en eischt, naast gelijke plichten, gelijke rechten voor elk mensch. Zij acht het gebiuik van bedwelmingsmid delen een direct beletsel tot bereiking van haar doei en stelt zich daarom op het stand punt van geheel-onthouding van al wat den mensch bedwelmen kan. Op vorengenoemden grondslag verwel komt zij alle personen, die als richtsnoer voor hun gedrag tegenover hunne mede- menschen willen e; kennen waarheid, zede lijkheid en gerechtigheid, zonder onder scheid van gelaatskleur, geloof of nationali teit. Aldus in haar gelederen de gelijkheid voor allen betrachtend. Ieder die zich aangetrokken gevoelt oi nader ingelicht wii worden, wende zich tot den algemeenen sccrerars Louis Muller. Steijnstraat 32 huis, Watergraafsmeer. Toch wel wat al te belachelijk. De heer H. J. de Hacker, gedelegeerde der Tucht- Unie te Amsterdam, zond de vorige week aan verschillende Hoilandsche bladen vol gend protest: „In uw avondblad van heden lees ik een officieele mededeeling van den dirocteur- generaal der posterijen, inhoudende dat het postverkeer hervat wordt, o. m. niet de vol gende (Vlaamsche) steden: Aiost, Anvers, Audenarde, Bruges, Bruxelles, Courtrai. Oand, Louvain, Malines, Mont St. Arnand. Tongres, enz. Nu meen ik onze Vlaamsche broeders (de strijders voor de Nederland- sche taal tegen Eransche overheersclung en verdrukking) genoegzaam te kennen, om openlijk te durven beweren, dat het hen diep grieven zal de mooie, aloude Nederland- sche namen hunner eigenaardige Vlaamsche steden in een ambtelijke Nederlandsdic mededeeling, al ware deze een afschrift der Belgische, zóó geradbraakt, verminkt, ont aard en vcrfranscht te zien." Militairisme. In het Fransche blad de „Humanité" wordt de vraag gesteld: „Wie is de overwinnaar eigenlijk: Duitschland, dat men van zijn leger en legerlasten be vrijd hpeft, of Frankrijk, dat men hc;t mili tairisme oplegt Duitschland zal geen le ger, geen kazernes meer hebben, zijn jeugd zal zich geheel aan den arbeid en de ont wikkeling kunnen wijden. Frankrijk daar entegen zal de wacht betrekken aan den Rijn, zal zijn generale staven, zijn kazernes, zijn oorlogs- en marine-begrootingen enz. handhaven. Dat is de waarheid welke ge zegd moet worden. Daarvoor zijn geen duizenden mensohen gesneuveld en anderen verminkt. Hetgeen de soldaten in de loop graven droomden, was werkelijk niet, dat generaties na deze nog weer de uniform zouden moeten dragen. Een schoon resultaat, nietwaar, en wel waard om er trotsch op te zijn!" INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) In het gepubliceerde uittreksel van het Vredesverdrag vind ik opgenomen de be schuldiging der geallieerden tegen ex-keizer Wilhelm II „wegens een zware inbreuk op de internationale moraliteit en de heiligheid van verdragen." Ik vind ook bepaald, dat een bijzondere rechtbank gevormd zal wor den, bestaande uit een rechter van elk der vijf groote mogendheden. Ik ben geen jurist, maar dit strijdt toch in flagrante mate tegen mijn rechtsgevoel. Hoe! De rechtbank zal bestaan uit vijan den van den beschuldigde! De rechtbank zai bestaan uit dezelfden, die de beschul diging uiten! De rechtbank zal bestaan uit vertegenwoordigers van mogendheden, die door den beschuldigde van dezelfde mis daad beschuldigd zijn! Dit is naar mijn gevoel spotten met de eer ste regelen van recht. En al acht deze rechtbank den beschuldigde duizendmaal schuldig, dan zal ik door een vonnis van die zijde zijn schuld niet bewezen achten. Het gaat hier niet om pro- of anti- Duitsch, niet om pro- of anti-Wilhelm. En al Iaat het ook den grooten mogendhe den ijskoud hoe zoo'n armzalig inzendertje als ik er over denk, ik wil het dan toch maar eens zeggen. Want mijn rechtsgevoel is niets minder waard dan dat van Wilson, Clcmenceau of welken hoogen geallieerden diplomaat ook. En Wilhelm II heeft, be schuldigd, alle rechten van den beschul digde. Ook het recht van wraking. U zult mij verplichten, mijnheer de re dacteur, door mij uwe meening te doen kennen. Hoogachtend, Inzender, SPORT. Korfbalwedstriid Noord-Zuid om den Hol land-beker. Zondag 1.1. had boven genoemde wedstrijd op het terrein der korf- balvereeniging aan den Meerweg te Heem stede plaats. Het weer was prachtig; ja, we zouden haast zeggen te mooi voor een sportwerk als dit; de hitte drukte de wak kere spelers blijkbaar. De deelnemende twaalftallen waren: Noord: aanval: dames L. Jansen, .1. Jansen, lieeren J. Brink, L. Brink; midden veld: dames W. Stiens, H. Ketman, heeren N. Ouwehand, L. van Koesveld; verdedi ging: dames A. Holzappel, L. Teunisse, hee ren O. Sieverts, A. van Vuuren. Z u i d: aanval: dames Schijfsma, M. van Ginkel, heeren Nijsingh, Ouwerkerk: mid denveld: dames Tr. Hoeks, v. d. Heijde, heeren Muller, Waanders; verdediging: da mes Schilthuysen, Chr. Jansen, heeren Van Zimmeren, v. d. Reijde. Er gaat een heel poosje mee heen vóór het eerste doelpunt wordt gemaakt; met de rust is de stand 0—0. In de eerste helft keeren Ouwehand en Koesveld. die De Nie goed vervangt, verscheidene gevaarlijke aanvallen van Zuid. De noordelijke aanval kan cr niet goed inkomen en aan den an deren kant heeft de goede aanval van Nii- singh weinig geluk, vooral door tegenslag buiten spelers schuld. Al spoedig na de hervatting doelpunt mej. L Jansen; dan komt de Zuidelijke ploeg weer opzetten, doelt succes blijft uit. Jan Brink verschalkt Van Zimmeren en de stand is 20. Er is dan nog een kwartier te spelen. Kort voor het einde weet mej. Hoeks te doelpunten (21). De spanning is dan groot, doch Van Vuuren maakt er door een mooi schot een einde aan (31). Zoo behaalde Noord een fraaie overwin ning. Het was de heer S. A. Wilson, onze plaats genoot, die in zijn hoedanigheid van wed strijd-commissaris, met een toepasselijk woord den beker aan de winnaars overhan digde. Ook de medaille, voor het mooiste spel, kwam in het bezit der winnaars. I)e cyclometer. Over dit nuttig instru mentje schrijft „De Kampioen Het bevat vele goede eigenschappen, die de kosten van aanschaffing ruimschoots vergoeden, terwijl zijn duurzaamheid onbegrensd is. Wat men anders met veel moeite bereke nen moet, wijst dit instrumentje aan. In plaats dat men zijn prestaties moet schat ten, vertelt de cyclometer precies hoeveel K.M. men gedurende een jaar of langer ge reden heeft. Het zal velen volmaakt onverschillig zijn, zult ge zeggen te weten hoeveel kilo meter zij in den loop van het jaar afgelegd hebben, maar ook voor hen kan de teller van nut zijn. „Hoeveel kost mij een band „Welk fa brikaat is het beste „Heeft de ketting reeds 10.000 K.M. achter zich om voor een nieuwen plaats te maken zoolang kan- men n.l. een eerste-klas-fabrikaat ongeveei gebruiken „of gaat het nog, hem wat te spannen „Is het tijd voor- en achterban den om te wisselen?" Deze vragen wor den met nauwkeurigheid' door den cyclo meter beantwoord. Een prima buitenband kan gemiddeld 5 a 6000 KM. afleggen. Natuurlijk is deze pracs- tatie alleen mogelijk, wanneer men bij 3000 K.M. de banden omgewisselt heeft. Treedt de slijtage der banden reeds na 3-4000 K.M. in, dan is de kwaliteit inferieur, heeft men den band onoordeelkundig gebruikt of een slechten band van een goede firma ont vangen. In laatstgenoemd geval zal zij hem wel willen omruilen, wanneer men liet be wijs kan leveren, dat nonchalance uitge sloten is. LETTEREN EN KUNST. Dij De Dois, Kruisweg 68, wordt een ten toonstelling gehouden van het bekende, zeer fijne en kunstige batikwerk van mevrouw Van der HoefVan Rossem. Vooral den dames zij een bezoek aan de bekende kunst zaal aanbevolen. In den kunsthandel De Bois is heden een tentoonstelling van werken van den heer L. W. R. Wenckebach geopend. Wij raden een ieder aan, eens een kijkje te gaan ne men. De tentoonstelling is geopend tot 7 Juni e.k. alle werkdagen van 10 tot 5 uur. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Het Bureau tot publiciteit van Weten schappelijk Nieuws te1 Amsterdam, zond ons ter kennismaking een eerste proefles van den cursus „Algemeene ontwikkeling", be nevens drie bijlagen van genoemden cursus, een proefles van den cursus Herhalingson- derwijs en Uitgebreid Lager Onderwijs en een eerste les van den cursus Bedrijfsleer. Deze cursussen, reeds vroeger door het Bureau uitgegeven, werden geheel omge werkt en vervolledigd. Wij hebben met pleizier eens inzage van de bovengenoemde gieschriftjes genomen, en erk.cnnen gaarne, dat zij een zeer goe den indruk maken. De uitgever C. Morks Czn. te Dordrecht zond ons weder een nieuw nummer van zijn Beroeps-bibliotheek. Ditmaal wordt de „Gemeente-secretaris" behandeld, en wel door mr. O. A. van Poelje, secretaris van MEVR. G. w. d. BRINK, Cor- setiè re, KEIZERSGRACHT 772, AMSTERDAM. ^qaar (Y^aat J ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. Den Helder. Het geschriftje bevat een dui delijk en leerzaam overzicht van al wat het secretarisambt betreft, die vorming, de vooruitzichten, de wettelijke eischen voor benoembaarheid, enz. Dezelfde uitgever zond ons ook een nieuw deeltje van zijn reeks „Natuur en Sport". F. Lemming behandelt daarin, hoe, wan neer en wat we in onzen moestuin moeten zetten. Het is een aardig, handig boekje, waaruit heel wat te Ieeren valt. VOLKSGEZONDHEID. De handen. Is er iets fraaier dan mooie, welgevormde blanke handen? De zorg voor die lichaamsdeelen is een ge wichtig gedeelte van het toilet der vrouwen. Een uitstekend eenvoudig waschmiddel om de handen wit en zacht te houden is een mengsel van gelijke deelen azijn en water. Men kan zoo eeni goedkoope flesch toilet water zonder bezwaren, steeds op de waschtafel gereed hebben. Men moet de handen eerst met warm water wasschen, ze dan flink drogen en ze daarna met liet azijnwater inwrijven. Hier mede neemt men ook vlekken van de han den weg. Hebben de vrouwen huiswerk te doen, wij bedoelen arbeid in liet huishouden, dun moeten zij handschoenen aantrekken, liefst van zeemleder. Handen en nagels blijven dan mooi. Ook met het volgende recept krijgt men witte handen; Tinctuur van Benzoë 20 druppels, opgelost in Eau de Cologne 100 gram. Voeg daaraan toe 1 liter vlierwater en het sap van een citroen. Schud alles el- ken dag een paar minuten gedurende een paar weken, en wend 't daarna voor 't naar bed gaan aan. Met een zacht stukje flanel wrijft men de handen er flink mede in en laat ze drogen. De hals. Een sierlijke en goed gepro- hortioneerde hals behoort bij een schoon gelaat en gestalte en het is dus wel de moeite waard, voor vrouwen, die veel toilet maken, dien goed te verzorgea Is de hals te vet of te mager, dan moet in beide gevallen massage worden toege past. Indien er te veel vet is, dan zal men door doelmatige massage het overvloedige vet zien verminderen, terwijl, indien de hals te mager is, het masseeren met olie of vaseline, in korten tijd een dunnen, hoeki- gen hals doet veranderen in een, die door welgevormdheid opvalt. Als olie wordt ook bij de masage levertraan aanbevolen; het nut daarvan boven eenig ander vet kan door ons niet worden inge zien. Nu komt het dikwijls voor, dat een ma gere hals behoort bij een mager lichaam. Indien men tracht den hals te verbeteren moet men dus niet nalaten het geheele li chaam, door flinke versterkende voeding, door gepaste gymnastische oefeningen, enz. krachtiger te maken. Een van de beste en zekerste middelen om den hals in vorm te verbeteren, is de ademhalingsoefening. Het effect van de voortdurende toepassing van goede adem halingsoefeningen op den hals kan men waarnemen bij personen die veel zingen. Deze hebben vaak prachtige halzen waarin geen holten zijn waar te nemen. Lacht uw ziel mii tegen. In „De Toorts" vonden wij dit schoone vers van René de Clercq: Lacht uw ziel mij tegen, De mijne zingt u toe. Wij gaan de hoogste wegen, Hand aan hand, nimmermoe, Door blauwe vreugd en gouden zegen Naar den hemel, den hemel toe. Laten wij veel daaronder, Het wordt zoo vreemd, zoo klein. Wij stijgen door een wonder Wolkenhoog, wolkenrein. En voelen wiegelend in ons zelf Het heilige zongewelf.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3