ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING UITGA A CINEMA PALACE 13e Jaargang Losse nummers 10 cents. ZATERDAG 24 MEI 1919. No 21. Het Bloemendaalsc eekblad. Prijs per jaar f 4, Prijs per nummer 10 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Adyertentiën 25 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De Gemeenteraadsverkiezingen zijn afge- loopeu en de resultaten liggen voor ons. Van de 1614 kiezers zijn er opgekomen 1406 dus weggebleven 208 of ongeveer 13 procent, een cijfer, dat ernstigen twijfel doet rijzen aan de houdbaarheid van den stemplicht. Niets is verderfelijker voor het gezag dan de handhaving van verordenin gen, waarvan overtreding op groote schaal gebeurt. Het schijnt we! alsof de kitsdwang wat af te snel gevolgd is op de erkenning van het kiesrecht en het is een niet meer dan menschelijk verschijnsel dat men wei gert gedwongen te doen, wat men vroeger vergeefs verzocht te mogen doen. Wanneer 13 procent van eenige gemeen schap zich schuldig maakt aan strafbare overtreding, dan is het tijd om te overwe gen of men op die overtreding wel straf zal behouden. Doet men dat niet en wast het verzet, dan zal men eindelijk de onmoge lijkheid van de oplegging der straffen be leven. En dan krijgt men, wat we zoo pas met de smokkelaars en „trekkers" hebben beleefd een raar figuur van Justitia, die er voor moet behoed worden een raar fi guur te maken. Terwijl elders in dit nummer meer poli tiek de uitslag wordt beschouwd, moge hier de opmerking plaats vinden, dat het novum van een vrouwelijk Raadslid niet voor Bloe- mendaal is weggelegd. Zoodra het actieve kiesrecht van de vrouw het passieve zal hebben aangevuld, zal deze feministische wensch wel in vervulling gaan. Maar nu behoort hij nog bij de pia vota. Hieronder vindt men alle cijfers der stembus Aantal kiezers 1614. Opgekomen 1406. Kiesdeeler 1082/,o L i.i s t I, S. D. A. P. Schulz, 016* Noorman, W Swarts, Po Van Ttaalten v. d. Bosch1 Herfst, N. Romeijn, Totaal 167 Lijst II. Vrije kiezers. Bornwater, J. Th. (Aftredend) 191 L ij s t III, C h r.-H i s t. Teding van Berkhout, jhr. mr P. (Aftr) 143 Hogenbirk, H&0 Teding van Berkhout, jhr. mr. E. H. E. 24 Totaal217 L ij s t IV, V r ij e Lib. en E c Bond. Koolhoven, A. (Aftredend)12S De Roo van Alderwereld, C. F (Aftr.) 14 Laan, J. C30 Marken, Mej. Van 27 Blankevoort, D. 4 Bonkenburg, J0 Houtgraaf, D. C11 Beunder, W7 Bijvoet, W. F7 Totaal234 Lijst V, Anti-Rev. De Waal Malefijt, A. J. (Aftredend) Ver Loren van Themaat, H. B. Van Riessen, P. E lo 4 4 Totaal83 L ij s t VI, R.-K. Van Kessel, J. G (Aftredend) Verdegaal, P. (Aftredend) Bijvoet, A. P. (Aftredend) Van Nederhasselt, E. W A Roozen, J. Hz., W Eldering, F. J Bispinck, I L. J. (Aftredend) Lensen, J. G Prinsenberg, A. J Zomer, Th. J BLOEMENDAAL. Bloemendaalschewey 113. Gestort Kapitaal f 4,050.000. Reserve ca. f 850.000. Verstrekt DEPOSITO-BEWIJZEN met halfjaarlijksche coupons: VOOR EEN JAAR VAST. 4 MET I JAAR OPZEGGING Na opzegging 1/2 °/o lager- 377 11 17 O 4 3 99 O O 3 Totaal 514 De oude samenstelling. A. Koolhoven, lib. herkozen I. L. J. Bispinck, r.k. herkozen A. J. de Waal Malefijt, antir. herkozen C. F. de Roo van Alderwerelt lib. herkozen Jhr. mr. P. Teding van Berkhout, chr. hist herkozen P. Verdegaal. r.k herkozen Mr A. W. Jacometti, lib. niet gecandideerd A. F. Bijvoet, r.k. herkozen C J. van Tienhoven, lib. niet gecandideerd J. Th. Bornwater, onafh. herkozen C D. van der Vliet chr. hist niet gecandideerd J. C. Laan, lib. niet herkozen J. G. van Kessel, r.k. herkozen De nieuwe samenstelling. C. Schulz, S D A. P. nieuw gekozen W. Noorman, S. D. A. P. nieuw gekozen H. Hogenbirk, chr. hist. nieuw gekozen E. W. A. van Nederhasselt, r.k. nieuw gekozen A. Koolhoven, lib. herkozen I. L. J. Bispinck, r.k herkozen A. J. de Waal Malefijt, antir herkozen C. F. de Roo van Alderwerelt, lib. herkozen Jhr. mr. P. Teding van Berkhout, chr. hist, herkozen J. G. van Kessel. r k. herkozen A P. Bijvoet, r.k. herkozen J. Th. Bornwater, onafh herkozen P. Verdegaal Rzn., r.k. herkozen De oude samenstelling en de nieuwe. oud nieuw S. D A. P. O 2 R K. 4 5 Lib 5 2 Antir. Chr Hist. Onafh. De moraal. En de moraal? Plus que (a change, plus que ca reste la mCme chose. Een verkleining van links, maar een ver scherping. Een vergrooting van rechts, maar een verzachting. DE NIEUWE RAAD. Vrijwillig hebben opgehouden lid van den Raad te zijn de heeren mr. A. W. Jacomet ti, C. J. van Tienhoven en C. D. van der Vliet. Onvrijwillig immers wederom ge candideerd, maar niet gekozen is heen gegaan de heer J. C. Laan. Wij zouden meenen aan de burgerlijke beleefdheid te kort te doen, zoo wij niet al lereerst den scheidenden raadsleden dank brachten voor hetgeen zij in het belang der Gemeente hebben gedaan of poogden te doen. Men kan met Raadsleden vaak van meening verschillen, inzichten zijn toege daan, die aan de hunne tegenovergesteld zijn. Maar ook dan heeft men hun nog dankbaar te wezen voor het werk, dat zij zich] getroost hebben. Wellicht wordt te weinig beseft, dat eene Gemeente dank ver schuldigd is aan wie zich de moeite geven haar te besturen. De belooning is zeker niet geëvenredigd aan het werk en al gaat men zoo ver om de ambitie naar het bekleeden van een raadszetel toe te schrijven aan re- gentenzucht, toch heeft men, als burger, den burgerzin te waardeeren, waaraan offers zijn gebracht van tijd en werkkracht. Wij kunnen niemand onaangenaam zijn, wanneer wij den onvrijwillig heengaande» heer Laan hierbij in de eerste plaats noemen. Hij placht met voorbeeldige» ijver zich op de hoogte te stellen van velerlei zaken en de tijd, dien deze nijvere industrieel aan de behartiging der gemeentezaken heeft ge schonken, was, gelet op het devies, dat bij menschen van zaken voor tijd geldt, kost baar genoeg om er dankbaar voor te zijn. De niet-herkiezing van den heer Laan is het gewone teeken des tijds, dat wij alom aanschouwen. De liberale partij vertoont de lang voorspelde inzinking. Het is moge Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvraag gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. lijk. dat hierbij ook een rol gespeeld heeft de ontstemming, die bij velen in de oorlogs jaren is gerezen tegen de voedsel-magna- ten. Daarin kan afgunst gemengd zijn ge weest. Maar, dat de heer Laan niet meer dan 30 stemmen op zich vereenigde, be wijst wel, dat hij lang niet algemeen als irersona grata werd beschouwd. (Een „in sider" echter roemde ons den heer Laan als een der beste, zoo niet het beste raads lid.) Het is duidelijk, dat, zoo den heer Laan door zijn kiesvereeniging Nu. 2 op de lijst ware toegewezen, hij toch nog gekozen zou zijn verklaard, welk lot nu ten deel is gevallen aan den heer De Roo, die slechts 14 stemmen op zijn eigen naam verwierf, maar de eerste was, die kon opvangen wat er van de op den heer Koolhoven, uitge brachte stemmen afdrupte. Zeer merkwaardige resultaten vertoont de lijst der roomsch-katholieken. N°. 1 van deze lijst, de heer Van Kessel, behaalde met 377 het stemmen-record en voor iemand, die pas een blauwen Maandag in de actieve gemeentepolitiek meeloopt, is dat een zeer respectabel cijfer. Het is moeilijk te zeg gen, welk deel van dit stemmental hem valt toe te rekenen als „hoogstaangesiagene" op de lijst en welk deel op rekening van den klank van zijn naam is te stellen. Zeker was het, tactisch, een gelukkige greep der r.-k, kiesvereeniging om boven op de lijst den man te plaatsen, wien sommigen hun stem kunnen hebben gegeven ondanks zijn offici- ëel-politieke kleur. Candidaat der katholie ken toch, moet de heer v. Kessel zich ook bij veie democratisch gevoelenden hebben aan genaam gemaakt en hoewel het niet vaak zal voorkomen, dat op een katholiek candi daat door niet-katholieken gestemd wordt, zou het ons niet verwonderen, zoo dit hier het geval ware geweest. Is de heer Van Nederhasselt wellicht in heel Nederland de eenige, die 't met O stem men tot een zetel wist te brengen, de heer Bispinck is ook een rariteit. N°. 7 op de lijst, ziet hij zich toch gekozen, hoewel voor zijn partij maar 5 zetels zijn ingeruimd. Zijn 99 „eigen" stemmen, en daarmede zijn zete' heeft hij ongetwijfeld te danken aan zijn ei gen populariteit, die ook hem stemmen kan bezorgd hebben van wie niet tot de katho lieke partij behooren. De sociaal-democraten hebben twee ze tels veroverd, wat voor niemand, ook niet voor hen zelf, eene verrassing was. Hun mannetjes waren geteld en het lang beken de, maar niet gekende „Meerenbergsche" element is eindelijk politiek recht weder- v aren. De christelijk-historischen hebben van jhr. mr. P. Teding van Berkhout het mandaat hernieuwd en den heer Van der Vliet ver vangen door den heer Hogenbirk. Het niet onbelangrijk aantal stemmen, dat de heer Hogenbirk, op de lijst geplaatst tusschen twee jhr, mr.'s in, op eigen naam kon ver eenigen, bewijst zijn invloed of bekend heid. De partij, die in onze oogen kerksch- Iibcraal is. zal ook nu den doorslag geven, als de naald weifelt tusschen rechts en links. Wanneer links niet overwegend rood is, rechts niet overwegend zwart, zal men ver moedelijk aan beide kanten op opportunis tische versterking mogen rekenen. De nieuwe Raad zal al spoedig komen te staan voor de keuze van nieuwe wethou ders. Het ligt in de lijn der dingen, dat de r.-k. partij, die met haar 5 zetels verreweg de sterkste is geworden, geen genoegen meer zal nemen met een wethouder, die de Groote Houtstraat 111—113 Haarlem. PROGRAMMA van 23 tot en met 29 Mei. 1. WINTERSPORT IN FRANKRIJK. Interessante natuuropname. 2. PRINS ROBERT DE ACROBAAT Groot Sensationeel drama in 5 acten met een voorspel. In de hoofdrol*de sterke man BUFFALO. 3. Optreden van het Biedermeyer Trio. Met geheel nieuw repertoir. 4. AUTO MANIAKKEN. Klucht in 2 afdeelingen. Dinsdagavond GEEN explicatie. Donderdag Hemelvaartsdag Doorloopend Voorstelling van 2 tot 7 uur. Avondvoorstelling aanvang 8 uur. getalsterkte zijner partij van 5 tot 2 zag slinken. Hoe kan de heer Koolhoven een Raad blijven behagen, waarin hij slechts één politieken vriend heeft en één geestverwant, die zich zeer nadrukkelijk van alle partij verband heeft losgemaakt? En of de heer De Waal Malefijt nog lang zal zitten aan de tafel van B. en W. 't Is kwaad voorspellen, maar 't wil ons voor komen, dat zijne kansen niet heel best staan. „Laat zitten wat zit" heeft geen goe den klank meer. De voortreffelijkheid van het stelsel der continuiteit wordt niet alge meen meer erkend. En men weet, welke verwachtingen er van nieuwe bezems wor den gekoesterd. A. L. NOG EENS I>E NIEUWE GEMEENTERAAD. Nu onze geachte medewerker A. L. zijne rueeriing omtrent de raadsvernieu- wing heeft medegedeeld, kunnen wij niet nalaten daarnaast te stellen onze daar van eenigszins afwijkende beschouwing. Voor onzot lezers hopen wij, dat aldu£ onze beschouw ingien elkander aanvullen. De ingewikkelde inrichting, welke de wet met den f raaien naam„Evenredige Vertegenwoordiging" heeft betiteld leidt iu de praktijk tot zonderlinge onevenre digheden. Daar is in de eerste plaatfe iemand tot lid van den raad gekozen verklaard, die door niemand bij voorkeur gewenscht werd, op wien althaas door niemand is gestemd. Verder is door den ijver, waarmede op dr. Bornwater is gestemd een zoodanige rost .stemmen als toevallige winst voor een der andere lijsten beschikbaar geko men, dat gekozen is een tweede sociaal democraat, zooal een geestverwant van enkelen van hen, die vo.or dr. Bornwater teekenden, zeker niet een geestverwant van dr. Bornwater zeiven of van het overgroote deel van zijne vrienden.- Dat van lijst 1 niet slechts no. 1, doch ook nummer 2 gekozen is, kan dan ook in tegenstelling met wait de heer A. L. stelt door degenen, die slechts de neu zen geteld hebben nooit zijn voorspeld. Om omtrent de werking dezer wet te voorspellen, moet men kunnen werken met koffiedik olfl met lifet feli. Do roomsch-kiatholicken en de S. D. A. P.-ers hebben getoond den besten kijk te hebben op de inrichting der lijsten, hoe wel ook op hunne lijsten aanmerkingen waren te maken. De heer Swarts had, zoo is men vrij algemeen van oordeel, de voorkeur verdiend boven de heer Noor man. Zijn onze inlichtingen juist, dan is in de afdeeling der S. D. A. R niet met gesloten briefjes gestemd over do Can dida ten, maar is gevraagd wie der aan wezigen zich voor een raadslidmaatschap beschikbaar konden en wilden stellen en is op de lijst de volgorde aangeno men, waarin men zich opgaf. Ernstiger is de fout der r.-k. Dezen hebben den heer Bispinck de zevende plaats gegund, ter wijl zij slechts op 4 zetels valst konden rekenen. Deze fout is door de populariteit van den

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1