VICTORIA-WATER. KERK-AGENDA. Zondag 25 Mei. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., 's v.m. 10 uur, Ds. Van leeuwen. „Maranatha", Jongeliedensamenk., voorin. 10 uur, Ds. N. Padt, Pred te Amsterdam. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur, Ds. Van Leeuwen. Ned. Prot. Pond, afd. Bloemendaal, gebouw dei Bloemend. Schoolvereeniging, voorm. 10J uur, Prof. Dr. Ileering, Pred. te Leiden. Hemelvaartsdag, geen dienst. Gereform. Kerk, voorm. 10 uur, Ds. Brussaard, 's avonds BV2 nur Ds. Brussaard. Hemelvaartsdag, v.m. 10 uur Ds. Brussaard. HAARLEM. „De Nijverheid" .lansstraat. Zondag 25 Mei 10V" uur „Rcv. Soc Verbond", afd. Haarlem. Spreker Dr. A. J. Resink, uit Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, „Roekeloosheid en Godsvertrouwen" Spr. 23 34a. Hemelvaartsdag, v.m. 10 uur, Ds. G. A. van den Bergh van Eysinga, „Onze wandel in de hemelen" Phil. 3 20a. heer Bispinck omgeslagen in een voor deel voor de gemeente, immers in nog meerdere toekomstige vrijheid >:lan hij zelf zich al gaf voor den heer Bispinck en in een geduchte les voor die r.-k. drijvers, welke, hoewel ze tegenstanders zijn van annexatie, het Bomanniaanscihe spook ecner samenleving*, die kracht moet putten uit ophitsing en luiat, van over d<' Haarlemsche grenzen hier zou den willen binnenhalen. Waht slechts i n s c li ij n is het stellen van den heer Bispinck op de 7e plaats in een over winning ook voor die drijvers verkeerd. De lieer Bispinck die in den loop der jaren juist vaak bij de benoemingen zich niet door partijdigheid (in gemeentere den een vorm van misdadigheid), maar door liet gemeentebelang liet leiden, heeft, als wij mogen gclooveii wat de straatsteenen, de kappersstoelen en de dorpssigaren vertellen, in zijn eigen kiels- vereeniging uit den mond »an een gewe zen seminarist een dusdanig Bomantni- aanschcn, d.i. ongerecjhtvaardigden uit brander in den toon der „Nieuwe Haar lemsche Courant'' ontvangen, dat zelfs een hond er geen brood van zou eten. Bispinck's populariteit bij de besten van zijne gelopfsgenooten, en bij vele an dersdenkenden beeft bewerkt, dat de voorzitter zijner kiesvcreeniglng, diet hem. tegen deze behandeling niet heeft kun nen beschermen, met 0 stemmen lid is geworden van den raad, maar tevens is nu aan den lieer Bispinck glashelder gebleken, dat de vrienden van een rede lijk gemeentebeleid niet schuilen onder de driivers, de z.g. integralen, de onver- draagzamen, dat zijn de eenzijdigon, do onontwikkolden uit zijn kring. Aan hem, die op bet behoud van dezen verdien stelijken burger in het vertegenwoordi gend college prijs stelden, is getoond, dat in de r.-k. kiesvereeniging niet het gezond verstand, maar de liaat den toon aangeeft en dat wie over vier jaar Bis pinck behouden willen, zullen moeten overwegen hem! clan een plaats aan te 1 lieden op een eigen lijst, gelijk tliams met dr. Bornwater is geschied. En dat zal tot goed gevolg1 kunnen leidon, want reeds nu zijn er die op hem hadden gestemd, indien hij' op een afzon derlijke lijst zou hebben gestaan, reeds nu had lui bijna den kiesdeeler (108). De „Nieuwe Haarlemsche Courant", een roomsch-khtholiek blad, waaruit men ons zoo nu en dan eens iets ver telt, schijnt eenige avonden vóór de ver kiezing te hebbeu geschreven, dat men door stemming* op no. 1 ook' de oanidida- tuur Bispinck steunde. Een orgaan der publieke opinie moet een zedelijk laag staande redactie hebben om zoo iets te durven publiceeren, en g*elukkig zijn de vrienden van den lieer Bispinck daar niet ingeloopen. Op de r.-k. lijst heeft blijk baar Vap Kossel, door zijn socialisme populair, ais trekpleister gediend. Ach ter hem plaatste men 5 namen van per sonen van geheel andere richting. Wals er sprake van een r.-k. raadsfractie, dan zou men hem toch wel klein houden. Eerst daarna kwam de lieer Bispinck. Veel zal voor de toekomst der gemeen te, ook wa.t Van Kessels socialisme be treft, afhangen van de wijze, waa.rop de twee sociaal-democraten bun taak in den raad vervullen. Die taak is niet gemakkelijk, maar het, strekke bun tot steun, dat overal waai' wij ons por bij de burgerij te luisteren legden), men met hunne verkiezing was ingeno men, hun optreden v,oor het brengen van nieuwe denkbeelden en voor het opheffen van misstanden iii liet bizonder wat be treft, grondpolitiek en woningbouw, met verwachting tegemoet zag. Op do liberale lijst (vrij liberalen en economische bond), had volgens velen J. O. Laan zoo niet no. 1, no. 2 moetdn staan. Als voorzitter der fïnantieele Com missie, als wat ruw maar eerlijk, en niet om bijredenen iemand ontziend beoor- deelaar, als man van het gropte overzicht en aan ondernemingslust gepaarde zuinig heid, was hij het type van een kracht- menscli, wilsniensch, voldoende intellekt om de draagwijdte van alle gemeentelijke vraagstukken met een oogopslag te over zien, voldoende gemoedelijk om waar bet ging om pijnlijke nooden te lenigen, noch wreed noch krenterig te zijn. Het schijnt velen gewenscht, dat de heer Laan te eeniger tijd, langs welken weg ook, inden raad terugkeert, als hij wil. Van de antirevolutionnaire lijst wordt niet veel goeds gezegd. Hoe weinig populair blijkt de heer De Waal Malefijt. Dit ver wondert ons. Maar fout heeft men alge meen gevonden de eandidatuur, die op hem volgde. Men rekent er daarom gaarne op, dat de heer De Waal Malefijt 4 jaar aan blijft. Waarom, vraagt men, werd mr. Mon nik niet gesteld? Naast dr. Bornwater van wiens herkie zing mr. Lioni alle eer heeft, maken de chr. historische heeren Teding van Berkhout en Hogenbirk de rustigste figuur. De stem- menverdeeling over de chr. hist, lijst ver toont een regelmatigheid welke strookt met de kalme oud-Hollandsche ietwat stijve maar toch ook weer gemoedelijke beginselen der chr. historischen. Zij zijn geen internationa listen, echt hokvast en als Bloemendalers wasch-echt. Huil getemperd conservatisme (mr. W. H. de Beaufort sprak van gezond conservatisme) zal volgens velen kunnen dienen als olie op de golven van te verwach ten woeligheden van stroom en tegenstroom. De chr. historischen komen zonder kies- rest, en zonder lijsten-verbinding net, rustig en vrij uit de stembus en zoo ook zullen zij deze 4 jaar werken. Wat wij kunnen zullen wij allen moeten doen om in het bijzonder de sociaal-demo craten van goeden raad te dienen. Wij zeg gen dit, omdat o. i. wij allen te Bloemendaal een eereschuld hebben te vervullen tegen over de georganiseerde sociaal-democratie. In volksontwikkeling, bestrijding der drink gewoonte, politieke leering en inprenten van internationale en ant-militaristische gevoe lens heeft de gemeenschap van dezen tijd aan de georganiseerde sociaal-democratie meer te danken dan aan eenige andere or ganisatie of groep. Wederkeerig op de so ciaal-democratie in te werken, haar dieper, plooibaarder,gemoedelijker en eindelijk reli gieus te helpen worden, behoort het streven te zijn van hen, die haar groote verdienste op sociaal terrein erkennen. Qansch een program ontvouwt zich nu voor ons oog. Allereerst moet onverbidde lijk gewerkt worden voor het behoud der onverkorte zelfstandigheid onzer gemeente; „geen duimbreed gronds" aan Haarlem, dat zij de leus ook van de sociaal-democraten, die uit Haarlem wel andere adviezen zullen ontvangen. Dat moge de leuze ónzer soci aal-democraten kümen zijn, doordat Bloe mendaal billijk leere bijdragen in de lasten van wie eventueel haar doen genieten lus ten waarvoor tot nog toe contra-praestatie uitbleef. In de tweede plaats worde de rechtspositie van ambtenaren en beambten ook bij het politiecorps geregeld. Krachtig worde ter hand genomen de bouw van mid denstandswoningen, waarnaar in onze ge meente wordt gesnakt. De aanbouw van arbeiderswoningen blijve geregeld voort gaan. Een gemeentelijk grondbedrijf worde ingericht, en in werking gesteld zoo moge lijk in samenwerking met particuliere onder nemingen, welke hunne sporen hier hebben verdiend. Aan de volksontwikkeling ook op muzikaal gebied, worde eindelijk aandacht geschonken, opdat onze bevolking leere de minderwaardige gelegenheden tot ontspan ning, die Haarlem biedt, als overbo dig te vermijden. Er verrijze een badhuis voor min- en onvermogenden en een open zwemgelegemheid, liefst nabij het Kolkje. Heemstede beschame ons niet langer. Op het duinbezit van particulieren worde de hand gelegd zoo vaak het belang der volks huisvesting dit gebiedt maar over het na tuurschoon (van grond, plant en dier) in het bijzonder dat der duinen, worde angst vallig gewaakt. Aan een behoorlijk dorps plein, spreekplaats voor openluchtbijeen- komsten van allerlei aard, verrijze een een voudig, maar flink raadhuis, onzen ijverigen ambtenaren en beambten waardig. En ten slotte worde bevorderd, dat ieder burger, vrouw of man, die zonder zelfzucht werkzaam wezen wil in het belang van de gemeenschap, door die gemeenschap, van wege de gemeente direct of indirect worde in staat gesteld, zijn gemeenschapszin uit tc leven zonder welke een dorp een verzame ling doode villa's is en een stad een verza meling kazerne's is, huisvestende schadu wen van menschen. T. Onze vier nieuwe raadsleden. Zooals onze lezeressen en lezers met belangstelling hebben gezien, zijn er een viertal nieuwe raadsleden bij de verkiezin gen van Dinsdag uit de stembus gekomen. De meeste hiervan zijn voor onze plaatsge- nooten goede bekenden. Niet het minst is dat het geval met den heer li. Hogenbirk, den directeur der N. V. D. Hogenbirk en Zoon's eerste electrische draadvlechterij en fabriek van kachels, haarden en ijzerwaren. De heer Hogenbirk werd te Bloemendaal geboren (7 November 1874) en kent dorp en toestanden op zijn duimpje. Hij stelt veel belang in het openbaar en ook in het kerkelijk leven, en is lid van verscheidene colleges op beide gebieden, zoo is hij o. m. voorzitter der afd. Haarlem van den bond van smedenpatroons, diaken der Nederl. Hervormde Gemeente, secretaris van het voorloopig bestuur der Christ. Hist. Kiesvereeniging, onder-voorzitter van het bestuur der chr. school te Bloemen daal en bestuurslid der afdeeling Bloemen daal van den Volksbond tegen drankmis bruik. In alpliabetische volgorde noemen wij na hem den heer W. A. van Nederhasselt uit Aerdenhout. Dit nieuwe raadslid werd te Oosterhout geboren op 31 Januari 187Ü. Hij cefende te Aerdenhout het beroep van or- chidecënkweeker uit. Hij is onder-voorzittei der afdeeling Haarlem van de Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en lid van de vaste keuringscommissie dezer maatschappij. Op politiek terrein bekleedt hij de functie van voorzitter der roomsch-katholieke kies vereeniging „Recht en Plicht Wat den derden gekozene, den heer W. Noorman betreft, djeze werd geboren te Oosterwolde den 21en December 1879. Hij was gedurende geruimen tijd gemeente-ar chitect te Epe en sedert werkzaam als al gemeen opzichter over den technischen dienst aan het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Hij is o. m. voorzitter der wo- ningbouwvereeniging ..Bloemendaal-Noord" en bestuurslid de Coöperatieve Verbruiks- vereeniging voor beambten en personeel van het Provinciaal Ziekenhuis. Pest ons nog de heer C. Schulz, over wien v» ij ook vorig jaar bij zijn candidaatschap voor de tusschentijdsche raadsverkiezing in ons blad een en ander mededeelden. De heer C. Schulz, die te Amsterdam op 2 Oc tober 1884 werd geboren, is aan het RroVinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort reeds vele jaren als verpleger werk zaam. Verder is de heer Schulz bestuurs lid van de woningbouwvereeniging „Bloe mendaal-Noord", en voorzitter der afdeeling Bloemendaal van den Algemeenen Neder- iandschen ambtenaarsbond. LA BEAUTÉ. Je suis belle, mortels! Comme un réve de [pierre. Et mon sein, oil chacun s'est meurtri tour ,i tour, Est fait pour inspirer au poête un amour, Eternel et muet ainsi que la matière. Je tröne dans l'azur comme un sphinx incompris. J'unis un coeur de neige a la blancheur des [cygnes, Je hais Ie mouvement, qui déplace les lygnes, Et jamais je ne pleurs et jamais je ne ris. Les poêtes, devant mes grandes attitudes, Que j'ai I'air d'emprunter aux plus fiers [monuments, Consumeront leurs jours en d'austères études Car j'ai pour fasciner ces dociles amants, De purs miroirs qui font toutes choses plus [belles Mes yeux, mes larges yeux auxclartés éternelles. Charles Baudelaire. PLAATSELIJK NIEUWS. Onder de Nederlandsche officieren die den tocht SoesterbergKopenhagen maak ten, behoort ook kapitein De Brauw, die, zooals velen onzer plaatsgenooten zich her inneren zullen, indertijd voor de abonnees van ons blad een lezing over luchtvaart in „Rusthoek" hield. De laatste aflevering van het fotoweek blad „Focus'' bevat eenige buitengewoon fraaie stalen van fotografische kunst van den redacteur, denbeer Adriaan Boer; Het orgel en de brouwerskapel in de Sint Bavo- kerk te Haarlem. De beade oppamen getui gen, behalve van groote technische kennis, van fijn gevoel en zeer goeden smaak, de licht- en schaduweffecten zijn pakkend. Bloemendaals' Commando. Wij verne men, dat Bloemendaals Commando na een lange pauze, zijn schietoefeningen weer be gint, en wel op Zondag 25 Mei op de banen te Overveen. Inenting. Woensdag werd gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting van kinde ren in de O. L. S. te Overveen en op 28 Mei in de O. L. S. te Bloemendaal. Inbraak. Vrijdagmiddag is uit de wo ning van W. S„ aan den Brederodeweg, alhier, een bedrag van 7,ontvreemd. De dadier is nog niet gevonden. Diefstal rijwiel. Ten nadeele van den heer M. is een rijwiel ontvreemd, dat een oogenblik onbeheerd stond voor een onzer koffiehuizen. Om den 8-urendag. De afdeeling Bloe- miendaal van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Be drijven, zond het navolgend telegram aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland: Werklieden Provinciaal Ziekenhuis Sant poort wachten nog steeds op invoering acht- urigen werkdag, niettegenstaande personeel is uitgebreid. Werklieden Duin en Bosch kregen acht-urigen werkdag Januari jongst leden. Ook bij P. E. N. aclit-urendag ingevoerd. Verzoeke dringend tusschenkomst. Maandag den 26en Mei hoopt de lieer O. Zander den dag te herdenken, dat hij vóór 35 jaar in betrekking kw am aan hei Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. X Bij de op 3 April j.i. gehouden stem ming voor de Provinciale Staten; zijn 17 kie zers niet opgekomen, terwijl de noodza kelijkheid hunner verhindering niet is ge bleken. X Op het dezer dagen in Den Haag ge houden examen voor leerares in de lingerie, slaagde o.a. mej. O. Oenis te Bloemendaal. De gemeente heeft aangekocht het huis Hoekstein, bewoond door den lieer Meeu- wig en het daarnaast gelegen perceel in ge bruik bij den heer Lansdorp. Beiden hebben nog huurjaren, zoodat aan wegbreken dier gebouwen vooreerst nog wel niet zal wor den gedacht. Tentoonstelling en congres opvoeding van de jeugd boven den leerplichtigen leeftijd. Evenals in Haarlem werd ook in Bloemen daal dezer dagen eene uitgebreide propa- ganda-commissie samengesteld ten einde meerdere bekendheid aan deze tentoonstel ling te geven, welke van 16 Juli14 Aug. in het Eerste Stedelijk Gymnasium in Den Haag zal worden gehouden en welke inder daad evenals het congres (22, 23 en 24 Juli) interresant belooft te worden, getuige de vele mannen en vrouwen van beteekenis uit alle richtingen welke reeds hunne medewer king toezegden. Het doel van de tentoonstelling en van liet congres is om door samenwerking van alle stroomingen een beeld te geven van de ont wikkeling en opleiding van de jeugd boven den leerplichtigen leeftijd en de stof voor opbouwende critiek te leveren. Binnenkort hoopt de commissie een onzer beste sprekers bereid te vinden, eene lezing alhier daarover te houden. Circulaires en inlichtingen zijn te verkrij gen bij de leden der commissie welke zich als volgt samenstelde onder presidium van mevrouw P. v. Heerdt tot Eversberg. mej. Barger en mej. Qratama, directrices van „'t Kopje", Ign. Bispinck. B. M. A. Carp, mevr. De ClercqStoop, mevr. Dekker Duyvis, mevr. Dyserinck—Engelberts, O. de Qroot, hoofd chr. M. U. L. O. school. A. F. Hoekstra, hoofd L. S., mevr. v. Houten- Sluiter, mej. O. Kooyker, leerares, ds. J. A. v. Leeuwen, mej. C. v. Marken, mevr. Nien- huijsVersteegh, T. Popma, onderwijzer, C. Schulz. mej. C. Stok, onderwijzeres, mej. Stiick, overste St. Josephschool, K. Tinholt, hoofd L. S„ mevr. Visker—v. d. Bergh, J. C. de Vries, onderwijzer, S. A. Wilson, hoofd Bi. Schoolvereeniging, A. IJzerman, hoofd M. U. L. O.-school, mevr. Ziegler— Scheffer. Postkantoor te Bloemendaal. - Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de le helft der niaand Mei 1919. A. de Heij, Hamburg; mej. Ter Laan, Haarlem; mej. M. P. v. d. Vliet, Amster dam; W. S. de Vries, Amsterdam; Referen- dar dr. Meijer, Flensburg. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. O e v o n d e n en terug te bekomen bij Van der Wel, Tetteroderweg 13, Overveen, een etui met schrijfbehoeften.; A. Wolzak, Santpoorterstraat 36, Haarlem, een wit beenen zakmesje; J. Huizinga, Keimemer- weg 13, Bloemendaal, een kindertasch; Kaars Sijpestein, Joh. Verhulstwcg 2, Bloe mendaal, een portemonaie met inhoud; Os kam, Rolandspad 19, Overveen, een bro che; De Haas, Zijlweg 1, Overveen, een horlogeketting; J. H. Visse, Zandvaartpad 2a, Overveen, een blauw kinderhoedje; Zeeuwe, Dompvloedslaan 1, Overveen, een huissleutel; aan het bureau van politie te Overveen, een doosje waarin een sleuteltje; een huissleutel; een duimstok; een zilveren veiligheidsspeld; een kindertasch met in houd; een manchetknoop; een ketting; een racket. In het hondenasyl te Haarlem, een jonge bruine herdershond. Verloren: een tennisbal, een broche, een gereedschaptasch, een rijksdaalder, een zwarte dameshandschoen, een zijden das. een Zeeuwsche broche, een portemonnaie, een paar witte tennisschoenen, een boek getiteld „De Jordaan", een zilveren broche, een zilveren armbandhorloge, een bruine hoed. een pakje, inhoudende 2 pond vleesch, een handtaschje. Oberlahnstein. Verkrijgbaar bij: Bloemendaalschc en Overveensche Apoiheek. A. CAKSÉE, Bloemendaalsche weg. Tel. 1799. L. GEEVEN, Korte Kleverlaar. Tel. 1105. I. WINDHORST, Bloemend.weg. Tel. 1403.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2