Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort tweede Meisje Bollenschuur. Gemeentebestuur. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE PROGRAMMA FEUILLETON. DE LEELIJKE VROUW. 13e Jaargang. ZATERDAG 28 JUNI 1919. No. 26. BLOEMINDÜLSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voorbeelden van een advertentie van f 1 Door ziekte der tegenwoor dige wordt direct een gevraagd, voor noodhulp of voor vast. Loon f 200. Waschgeld f 40. Zich te vervoegen bij Mevr. te Overveen. en een van 50 cpnt. Te huur gevraagd een ruime Aanbiedingen bur. v. d. blad. Abonnementsprijs tot 31 Dec. 1919 f 2.—, voor een vol jaar f 4. LOSSE NUMMERS 10 CENT. Advertentiën 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer wordt een belangrijke korting toegestaan. Advertentiën voor vraag en aanbod, huur en verhuur, koop i inrl<" worden, voor 50 cent en f 1.geplaatst ter grootte als hiernaas aangegeven, mits deze bij de opgave worden betaald. >onjH> t kTT Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e.d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvrage gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Donderdagmiddag ten twee uur vergaderde onze raad, onder voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig waren de heeren Bijvoet, Bornwater, Laan en Van Tienhoven. Punt 1 was het onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuwe raadsleden. De heeren Jacometti, Van Kessel en Teding van Berkhout verlieten de raadzaal om deze gewichtige aan gelegenheid onder de oogen te zien. Van hun afwezigheid maakte de burgemeester gebruik om zijn schildpad-lorgnet af te vegen; de heer Koolhoven zat op zijn karakteristieke wijze met het hoofd in de hand, terwijl de heer De Waal Malefijt met doordachtheid zijn sigaar rookte. De heer Bispinck wandelde door de couloir, die achter de zetels vrij is, naar de ministerstafel en onderhield zich met de wet houders. Na eenig wachten verwekte de heer Jacometti eenige sensatie door alleen terug te komen. Aller blikken vestigden zich op hem. „Toch geen zwarigheid met die liefdes pardon, met die geloofsbrieven?" vroegen de bezorgde blikken der leden. Neen, gelukkig kwam de heer Jacometti alleen een velletje papier halen, dat de heer Van der Flier hem onmiddellijk verstrekte. Kort daarop kwamen de heeren alle drie terug om bij monde van den heer Jacometti te verklaren dat dit zaakje in orde was. Met algemeene stemmen werd in de toetreding der vier nieuwe leden daarop toegestemd. De heer Bispinck mist tot zijn leedwezen bij de ingezonden stukken de herbenoeming van den burgemeester; nochtans is die herbe noeming een feit, en hij wenscht daarom den heer Bas Backer geluk en wenscht, dat het hem nog jaren moge gegeven zijn aan het hoofd der gemeente te staan. De Voorzitter bedankt. Bij de Ingekomen Stukken is een adres van BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.OOO. Effecten, Prolongatiën, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. de firma Van Oorschot en Lelieveld te Bent veld, eigenares van de houten loods aan de Eikenlaan, welke loods gediend heeft tot mili tair wachtlokaalverzocht wordt intrekking van het vroeger besluit van B. en W., dat deze loods moet worden verwijderd. De heer Bispinck zou een tijdelijk blijven van die houten loods door de vingers willen zien tot de firma een andere schilderswerk plaats krijgen kan ook de heer Van Kessel wil adressante helpen, doch de wethouder D e Waal Malefijt moet er niets van hebben enfin, het Dagelijksch Bestuur zal de zaak nog eens onderzoeken. Dan is aan de beurt een door B. en W. voor gestelde aanvulling der politie-verordening, n.l. met één artikel, luidend „Met boete van ten hoogste tien gulden wordt gestraft ieder, die een rijwiel onbeheerd laat staan op den open baren weg. (Van hoogerhand was op deze aanvulling aangedrongen). De heer Van Kessel wil niets van die bepaling weten; hoe veel winkels heb je niet waar je fiets niet binnen kandan zou je daar eigenlijk zelf ook niet binnen kunnen gaan op straffe van te worden bekeurd. Ook de heeren Jacometti en Bispinck zijn er tegen en andere raadsleden vallen hen bij. De heer Jacometti: Ais je dus aangeeft dat je fiets gestolen is, besluit de politie daar uit, dat hij onbeheerd gestaan heeft, en ben je, behalve je fiets, dus nog f 10.— aan boete ook kwijt. De heer Van der Vliet (lachend)Het gevolg is, dat je zoo iets niet meer aangeeft. De heer D e R o o (terzijde)Misschien is dat wel de bedoeling van die bepaling. Niemand blijkt er voor te zijn, en onder gelach wordt dit kenbaar gemaakt, en dat met algemeene stemmen. Ingekomen was het proces-verbaal der opne ming van kas en boeken van den gemeente ontvanger. In kas bleek een bedrag van f 17882.491/2. Als punt 4 stond op de agenda de benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Vogelenzang. Dit werd vóór punt 3 behandeld. Op de voordracht stonden de heeren: 1. Willem Hendrik Dekker, uit Oost Knollendam. 2. Cornelis Hendrik Folkerts uit Rumpen en 3 Abe Sijbe Huizenga uit Haarlem mermeer. De hee'r Van der Flier gaat met de bekende goudvisschenkom rond, de voorzitter leest, Dekker Dekker Dekker zonder eenige uitzondering, en zoo is no. 1 der voordracht benoemd met algemeene stemmen. Nu wordt punt 3 behandeld, de herziening van de salarissen der gemeente-ambtenaren en beambten. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders strekt ertoe: le de wedden der ambte naren en beambten zoodanig te verhoogen, dat deze ongeveer 85°'0 hooger werden dan voor 1914 terwijl bovendien aan de gehuwde mannelijke ambtenaren en beambten met een inkomen van Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. van 27 Juni tot en met 3 Juli. 1. NATUURWONDEREN IN N OORD-AM ERI KA. Interessante Natuuropname. 2. VOOR 'T HOOGSTE GESTREDEN. Tragedie in 5 afdeelingen. In de hoofdrol de beroemde filmster BESSIE BARRISCALE. 3. Optreden van MAMIE and HOLMAN. American Singing and Dancing Eccentrics. - PAUZE. - 4. DE VERKEERDE VERDIEPING. Amusante Klucht in 2 afd. DINSDAGSAVONDS GEEN EXPLICATIE. niet minder dari f 500.— een kindertoeslag zal worden verleend van f 50.per week per kind beneden 16 jaar; 2e. den duurtetoeslag van de ambtenaren en beambten in te trekken3e. de nieuwe regeling te doen ingaan op 1 Juli e.k. De Voorzitter opent de algemeene be schouwingen over dit voorstel. De heer Van Kessel leidt die in. Wij hebben voor ons. zegt hij, een m.i. zeer poo- vere salarisregeling, de gemeente Bloemendaal onwaardig. Ik weet niet welke leiddraad B. en W. hadden bij de opstelling ervan, maar in een vorige zitting werd reeds gesproken over vergelijking met andere gemeenten. Bloemen daal echter is financieel de best gesitueerde gemeente van het landhet mag niet, dat de salarissen in Bloemendaal lager zijn dan in naburige gemeenten. Ook moeten slechte loonen bij particulieren geen voorbeeld zijn voor de gemeente om die ook te geven. In Maart verschenen van het Bureau voor de Statistiek gegevens, en deze gegevens zijn (Slot.) William lachte, dat hij schaterde. Wat weet je dat allemaal nog goed. Nog beter dan ik schokte zijn gemoe delijke stem, terwijl de tranen van pret hem langs de wangen liepen. En hoeveel malen was je wel niet ver loofd, of eigenlijkzoo goed als verloofd, praatte ik verder, bemerkend dat die jeugd herinneringen hèm vermaakten en dan telkens kwam er weer niets van, doordat het meisje de vergelijking niet kon door staan met het ideaal van de volmaakt schoone vrouw, dat jij in je geest omdroeg. Ik vergeet nooit van mijn leven je afschuw, toen je bemerkte, dat Nans Klem zonnesproeten kreeg, en je schrik toen je op een a.onddansend met Minny van der Hoven, ineens zag, dat ze geen oorlellen had. O, en er zijn nog zooveel dergelijke dingen gebeurd, die mij op het oogen- blik niet invallen. William schudde van het lachen. Of ik het nog weet! schaterde hij, of ik het nog weet! Wij hebben er wat een pret om gehad, vervolgde ik, wetend hoe kieskeurig, hoe pijnlijk kieskeurig je was, geloofden we natuur lijk grif je verzekering dat je nooit trouwen zou. En èls je ooit trouwde, nu, dan zou het wel met 'n klassieke schoonheid, een onberispelijk vol maakte beauty zijn, hé. William's lachen kwam wat te luwen; nog was de volle open glimlach echter op zijn gelaat, wijl tevens een dieper ernst in zijn rustige oogen glom, als hij zeide: Neen, een onberispelijke beauty is mijn vrouw niet, ten minste als je van buiten meent. Integendeel. En toen ik, nieuwsgierig om er meer van te weten, hem zwijgend vragend aanzag, verhaalde hii verder: De eerste dagen in het ziekenhuis gevoelde ik me zeer ongelukkig. En in die dagen van angst en nerveusheid had ik niemand, met wie ik eens een woord kon spreken; niemand daar in het verre land, die me eens een bemoedigend woord toesprak, of met een kalmen, lieven blik of vriendelijken handdruk mijn trieste stemming verhelderde. De verpleegster in de rustafdeeling die mij hielp, was een meisje met een knap, blozend uiterlijk; ze deed jnist haar plicht tegen over ons, voorzag ons van wat noodig en voor geschreven was, maar daarbij bleef het: een ledig, coket meisje was het, gevoelig slechts voor vleierij, en zichzelf met haar welbezien niet eens zoo mooie gezicht het middelpunt der wereld wanend. Ze keek meer naar den spiegel, naar een paar knappe dokters, die een paar maal per dag kwamen controleéren en naar de modieus gekleede straatslijpers onder de be zoekers dan naar ons, haar zieken. Na een paar dagen werd ik geopereerd. Toen ik bijkwam, vreesde ik blind te zijn, mijn oogen waren zoo pijnlijk, en ik zag slechts een ondoordringbaar duister. In mijn angst riep ik om hulp. Er klonk een zacht geritsel naast mij, en een zoo zoete melodieuze vrouwenstem als ik voor heen nooit gehoord had, zei: „Alles is goed afgeloopen. Nu zijn uw oogen verbonden, en daarom ziet u niets. Maar over tien dagen zult u beter kunnen zien dan ooit". Met streek een hand onzegbaar teeder over mijn voorhoofd. En zonderling, kerel, zonderling, maar de koel heid en zachtheid, ja de onuitsprekelijke goed heid van die streelende hand gaf mij een rust als ik in dagen niet gekend had. Met mijn verbonden oogen was ik natuurlijk hulpeloos als een kind. Zij gaf mij te drinken, te eten, zij hielp mij bij alles, ook zonder dat ik haar maar iets behoefde te vragen. Ze vroeg mij of het mij genoegen geven zou, als ze me iets voorlas, en met haar onuitsprekelijk diepe en nobele stem las zij me verouderde verzen en verhalen van godsvrucht en menschenliefde voor, en het geringste versregeltje, de een voudigste volzin kon mij ontroeren, als waren zij neergeschreven door de edelste kunstenaars. Ook kon zij aan mijn bed komen zitten, en mij vragen naar dingen waarvoor ik wel belang stelling hebben moest: mijn familieomstandig heden, mijn leven, mijn ouders, mijn vrienden, en ik vertelde haar veel, alles uit m'n leven, en onbeschrijfelijk gelukkig voelde ik mij, wan neer ik met haar lieve hand in de mijne mijn hart eens uitstorten kon, wel gevoelend hoe ik hier een menschelijk wezen vol diep mede gevoel gevonden had; een vrouw meteen ont vankelijk teedere ziel. Van haar eigen levens omstandigheden sprak zij nooit, en ais ik haas soms daarnaar vroeg, gaf zij een ontwijkend antwoord op weemoedigen toon, en ik begreep hoe deze toegewijde vrouwenziel het eigen leed, de eigen vreugde nauwelijks achtte, op geheven als haar geheele persoonlijkheid was in die van anderen; zij was de dienaresse van anderen; de geduldige helpster, wie geen ar beid of offer ooit te zwaar te wezen scheen zij was de liefdevolle troosteresse derkranken en ongelukkigen. In de uren, dat anderen haar hulp behoefden en ik in duisternis alleen was, mijmerde ik voortdurend aan haar, en ik stelde mij haar voor als een beeld van schoonheid, een jong engelachtig aanvallig meisje. En ik verbeidde met nog grooter ongeduld dan tóch reeds den dag, waarop ik het lieve licht, het schoone leven van de wereld terug zou zien en tevens héér, haar uiterlijke gestalte, en haar zonder twijfel verrukkelijke schoonheid en aanminnigheid Je hebt het al begrepen, niet waar? Toen het verband van mijn oogen genomen werd, en ik als een wedergeborene de lieve lichte wereld vol van een onzegbare ont roering weerzag, bemerkte ik, dat mijn zuster héél, héél anders was dan ik mij haar in mijn stille uren had gedroomd. Zij was verre van mooi, zij was niet eens wat men een knappe verschijning noemt. Ja, ik kan het gerust er kennen, want, Goddank, ik ben van den ouden waan bevrijd: ze was leelijk. Zoo je wilt. Lee- lijk. Ik voelde als een schok door mijn lichaam gaan; het was of mijn leven uit mij genomen werd. Ik viel in hevige koortsmijn heele ge stel, tot dan toe onaangetast, bleek deerlijk in de war. Haar onbeschrijfelijke goedheid en verheven geduld hielpen mij echter wederom alle psychisch en lichamelijk leed overwinnen. In het begin na mijn instorten heb ik brandende tranen gehuild om mijn verloren paradijs; het leek of ik wel nooit te boven komen zou deze schrikkelijke teleurstelling; ik leed onzegbaar door de ontdekking dat mijn engel, die als een licht, een lieflijk warm zonlicht in de duisternis van mijn leed geweest was, in haar ware ge daante niets van een engel had, maar slechts een Neen, ik zeg het niet opnieuw. Het zou een heiligschennis zijn. Want opeens heb ik als een lichtende openbaring gezien, dat zij werkelijk het schoonste, liefelijkste wezen was, dat ik ooit in mijn gansche leven had gekend; en dat wat wij altijd met den naam van schoon heid noemen, geen schoonheid is. Dat de men- schen, schepselen Gods, slechts schoon of leelijk naar de ziel zijn, niet naar de zinnen. Er is geen schoonheid dan die van de ziel uitstraalt. En toen heb ik haar in extaze van geluk bij de .hand genomen, bij de teedere, lenigende hand, die op mijn voorhoofd liggend alle leed en be kommeringen als een doek van mij nam, en ik heb haar gezegd, dat ik haar liefhad. En in haar zoo je wilt: leelijke, doodgewone ge zicht heb ik toen de oogen schooner zien glanzen dan ooit van eenig mensch ter wereld: dat was de eeuwige glans dér schoone ziel. Dan, na even zwijgens: Zoo, en nu weet je waarom William, die altijd zoo verzot op uiter lijke schoonheid was, getrouwd is met een een leelijke vrouw, zooals men dat noemt. Daér. Steynen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1