1 Portret van Willem Kloos. bloehgndaal w. - VICTORIA-WATER. het, die 4e Staatscommissie bij het bepalen der verhooging van den levensstandaard op 85pCt. gediend hebben. Deze gegevens hadden echter uitteraard nog betrekking op de distributie artikelen, welke intusschen aan de distributie onttrokken en dus duurder geworden zijn. De 85 pCt, van de Staatscommissie is dus niet meer juist, het cijfer is hooger. Iets anders weer is, dat ik bv. verhoogingen van f200. voor het bezit van diploma's in de salarissen opgenomen zag; dit is niet goed die f200. moeten h part gesteld om de menschen tot het behalen van diploma's te prikkelen. Verder vind ik het a part noemen van vrije woning niet juistde huurprijs moet in het salaris worden begrepen; anders hebbende gehuwden door die tot nog toe extra gegeven vrije wo ning een grooten voorsprong op hun ongehuwde kameraden, en dat is onbillijk. De grondloonen van gehuwden en ongehuwden dienen dezelfde te zijn. Wil men de gehuwden bevoordeelen. welaan, men doe dat met een kindertoeslag, maar de ongehuwden, die een huishouden moeten gaan opzetten, en die hooge pension- prijzen betalen moeten, behooren een zelfde salaris te hebben als de gehuwden. Voorts De Wethouder Van Koolhoven valt hem bij. Zoo wordt besloten. De verdere voorgestelde verhoogingen wor den goedgekeurd, op een kleine wijziging na. Het voornaamste agenda-punt is hiermede afgehandeld, en de rondvraag is aan de beurt. De heer Van Kessel informeert hoe het staat met het stuk over den 8-uren werkdag der agenten, dat bij de stukken gelegen had. De Voorzitter zegt, dat dit aangehouden is. De heer Van Kessel wijst er op, dat menschen, die den hun toekomenden toeslag op de brandstoffen kwamen halen, slechts den toeslag over alleen den laatsten termijn kregen. De Voorzitter erkent het onbillijke daar van, en zal de betreffenden er op wijzen. De Voorzitter herinnert er aan, dat de salarisverhooging met 1 Juli e.k. ingaat. De heer VanKessel zou gaarne een terug werkende kracht aan het besluit geven, en wel tot 1 Maart. Als de verhooging geacht wordt met 1 Maart in te gaan, krijgen de menschen een extraatje van vier maanden toe slag uitbetaald, wat ze waarlijk wel eens mogen geeft spreker nog verschillende aanmerkingen ^bebben. Van zoo'n vast sommetje kan delang- fffai op de nieuwe regeling ten beste. De Voorzitter antwoordt, dat deze nieuwe regeling vastgesteld werd in overleg met de Financieele Commissie, en hem alles en alles nog zoo kwaad niet lijkt. Het feit, dat Bloemen- daal financieel sterk is, behoeft nog geen aan leiding te zijn om buitensporig' hooge trakte menten te betalen. Besproken worden daarop de voorgestelde verhoogingen voor den gemeente-architect, den directeur der gemeente-werken, den commies ter secretarie en den inspecteur van politie. De heer B i s p i n c k stelt voor de f 100.— voor den directeur van gemeentewerken als hoofd der brandweer, boven het gewone salaris nog extra te betalen. De Voorzitter is daar niet,voor, het ge meentebestuur wil door dergelijke splitsingen geen precedent scheppen. De heer Van Kessel dringt er nogmaals op aan, dat de aparte toelagen voor vrije woning bij het salaris getrokken zullen worden, opdat er geen verschil in salaris tusschen ge huwden en ongehuwden zij. De heeren Van der Vliet enTeding van Berkhout willen ook geen verschil tusschen gehuwd en ongehuwd zien gemaakt. De Voorzitter herinnert eraan, dat door de gemeente Bloemendaal bij het bepalen van salarissen steeds, en terecht, verschil tusschen ongehuwden en gehuwden werd gemaaktnooit werd dit door iemand vroeger onbillijk gevonden. De heer Van Kessel maakt een voorstel de woninghuren in de salarissen op te nemen en de f 200.— voor diploma's extra te betalen boven het salaris. Het wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren Berkhout, Bispinck, Van Kessel en Van der Vliet. De salarisverhooging der vier genoemde ambtenaren, als door B. en W. voorgesteld, wordt daarna aangenomen. Bij de bespreking der verdere salarisverhoo- gingen stelt de heer Van Kessel op verscheide ne posten eene verhooging voor, welke nu eens wordt afgestemd, een enkele maal erdoor gaat, meestentijds echter; tot een compromis voert: u weet wel, het verschil samen deelen. Bij het defileeren —hetschriftelijkdefileeren als men ons vergunt ons zoo uit te drukken van al deze gemeente-dienaren van architect tot schoonmaakster toe, was er heel wat ge legenheid voor de raadsleden om hun oordeel eens over deze lieden uit te spreken. Zoo bleek de straatmaker zich in de hoogachting en waardeering van de heeren Bispinck en Berkhout te verheugen, laatstgenoemde heer gaf zelfs een min of meer technische beschou wing over het plaveien tenbeste, om aan het slot daarvan den eerepalm aan onzen Bloemen- daalschen zeer bekwamen straatmaker uit te reiken. (Behalve deze eerepalm, iets dat maar bij wijze van spreken is, werd den man ook iets meer tastbaars, een gulden wekelijksche verhooging op het door B. en W. voorgestelde loon uitgereikt. De voorwerker bleek meer bepaaldelijk in de gunst bij den heer Van Kessel te staan; ook met den arbeider der gemeente-werken was zulks het geval. De afgevaardigde vroeg hooger loon voor hen dan door B. en W. was voorgesteld. Hij vergelijkt hun loonen met die in andere gemeenten. De Wethouder De W a al M a I e f ij t kwam daar echter niet van in. Wij hebben met andere gemeenten niets noodig, zei hij, deze loonen zijn vastgesteld in verband met de bloemistenloonen in Overveen, en zijn daar nog f 3.— boven. De heer Van Kessel vraagt wat hij met de bloemistenloonen dan wél noodig heeft, als hij met loonen in andere gemeenten niets' noodig zegt te hebben. Bij het bespreken van het loon van den dood graver werd, meenen wij, ook nog iets van een 8-uren dag gemompeld, doch men bleek stilzwij gend van oordeel dat de dooden bij hun de eeuwigheid-ingaan, zich aan vaste werktij den niet schijnen te storen, en bracht het ge sprek op het salaris; dat dan ook met twee gulden boven het voorgestelde werd verhoogd. Het meest heen en weer gepraat werd er over de politie-mannen. De heer VanKessel wil het verschil in salaris tusschen de le en 2e klasse niet grooter maken, zooals was voorgesteld, maar dat laten op f50.evenals vroeger. aarrrdarileeggeteerde kast wat bijgevuld worden. De Wethouder Koolhoven vreest, dat dit een zeer groot bedrag worden zal, en hij is niet alleen. De Voorzitterzegt.dat het dagelijksch bestuur eveneens meent, dat de menschen wel eens een extraatje mogen heb ben, doch het hoe en hoeveel nog eens nader overwegen zal. In de volgende vergadering zal het dan wel met een voorstel komen. De heer V a nK e s s el wilden kinder-duurte- toeslag van 50 cent op f 1.— gebracht. De Voorzitter zou dergelijke veran deringen in voorstellen, die overzichtbaar zijn, willen belichaamd zien. De heer Bispinck klaagt over de wispel turigheid van den eenigen in onze gemeente stationeerenden taxinu eens staat hij in een afgelegen hoek bij de electrische centrale, dan staat hij op het eindpunt der tram weer ieder een in den weg. En als een geschikte vaste standplaats noemt hij een pracht van 'n plek bij het stootblok der tramdaar staat wel een boom, maar die kan gerooid wordende boom behoort aan de E. N. E. T. De V o o r z i 11 e r zal van sprekers aanwij zingen gaarne gebruik maken. De heer Van der Vliet brengt het reeds lang gekoesterd doch nog immer niet verwer kelijkte denkbeeld van een urinoir aan het eindpunt der tram nog eens ter sprake. De Wethouder Koolhoven zegt, dat reeds veel in die richting is geprobeerd, doch zonder resultaatniemand wil zoo'n onaanzienlijk voor werp op zijn erf of in zijn bhurt hebben. Het eenigeis, dat wij er een onder den grond maken. De besprekingen over deze aangelegenheid komen niet tot een oplossing. Men doet er het zwijgen toe. De heer Bispinck vraagt of de gemeente al antwoord van Mr. Van Styrum heeft over het adres der Julianalaan-bewoners. Neen, zegt de Voorzitter. Hiermede behoorde deze zitting weder tot de geschiedenis. Onbesuisd rijden. Zondag morgen kwam in volle vaart een motor fiets om den hoek van de Herv. kerk rijden, bestuurd door den heer de V. metpassagier.Tengevolge van den snellen gang, slipte de motorfiets en kwam te recht onder een paard van een daar wachtend rijtuig. De medereiziger kon er nog bijtijds afspringen. Het paard ging door de schrik er van door, met het ge volg, dat de wielen van het rijtuig over de motor en zijn bereider heengingen. Het paard werd een tijd later door een voorbijganger gegrepen en tot staan gebracht. Alles liep gelukkig zonder groote ongelukken af, wat zeer te ver wonderen was. Het onbesuisde rijden met motorfietsen is in den laatsten tijd wel een beetje al te erg. Kan daar niets aan gedaan worden Moet dan altijd het kalf verdronken zijn, eer men den put dempt Mr. F. E. Posthumus Meyes uit Amsterdam schreef de volgende* jeugdherinnering naar aanleiding van den 60en verjaardag van Willem Kloos, wiens door Jan Veth geteekend portret wij hier bij weergeven. Het was in 1888, inden herfst wel, meen ik maar ik kan in mijn exemplaar van „De nieuwe Gids" den juisten datum niet goed meer controleeren dat ik op een van de eerste dagen der maand het grijs blauwe boek weer op mijn studentenkamer vond, waarnaar mijn vrienden en ik steeds hunkerend uit zagen: een nieuwe afleve ring van de N. G. Toen ik den inhoud op het omslag bekeek, dacht ik (ik weet het na dertig jaar nog precies)„Een zaak van eer", door Ph. Hack van Oudheusden, nu ja, dat zien we later wel eens, Van der Goes schrijft heel goed, maar het wordt soms wat eentonigBolland, „Natuurwetenschap en Wijsbegeerte" bij gelegenheid, ik ben niet zeer philo- sophisch aangelegd„Ons dubbe!-ik", door van Eeden (van Eeden was toen de psycholoog in wien we allen geloofden) het lijkt wel interessant, maar wat lang, eerst verder zien; toen: „Gedichten" van Willem Kloos Onmiddellijk sneed ik daar ter plaatse de aflevering open, en ging aan 't lezen „Ik wijd aan U dees verzen, zwaar geslagen „Van Passie, en Verdoemenis, en Trots Daar kwam hij op mij aanzetten, de prachtig-gedragen zware rhythmus van Kloos' verzen, daar ging de deur der emotie open, langzaam, eerst langzaam „Het Boek van Kind en God, een Passiespel" „Diep uit de nooit-doordringbare gewelven „Van uwe ziel klonk eens het vorst'lijk woord, „'t Woord van uw Liefde Toen wijder, steeds wijder, en adem loos dronk ik de verzen „Eén hoop slechts, één, één enkel zoet ver- [meenen, „Eén weten, maar ik kan het niet gelóóven... „Ach, ditdat rusten onder groene steenen „Een eeuwig rusten is, in één verdooven. „En dat de dooden niet daaronder weenen „Om 't zoete leven met hun lief daarboven Eindelijk geheel ópen, wijd-ópen „Ik heb mijn ziel gered, mijn hooge, groote, „Die eenmaal bukte, als Koning uit het Oosten, „Voor 't kleine Kind, dat hem een godheid scheen. „'k Heb nu dat trotsch paleis voor elk gesloten, „Maar tracht, ik smeek 't, mijn Aardsche Zelf [te troosten „Door 't stille stutten van mijn moede schreên. En huiverend en huilend las ik het, dat boek van nameloos leed en ellende, van miskenning en verlatenheid, van leven en liefde en van eenzamen dood in gelaten trots, en ik schreide en snikte mee in de Doodsbedjes en de Patho- logieën Mijn oogen branden „Met felle randen V - „O, om een dag dien ik niet meer verdroeg! „O, om een slag die op eens mij versloeg! „De klokken luien, luien mij uit Ja, ook mijn oogen deden pijn van het staren in die diepte van al-mensche- lijk leed. En ik liep door mijn kamer heen en weer, met de hand voor mijn gezicht, o, zóó iets was mij nog nóóit overkomen, en meê doorleefde ik alles wat Hij had geleden, en ik wist dat dit was deGrooteSmartvanallemenschen en van mij-zelf, klein wezen, die daar gezegd werd door den Mensch-Dichter, den diep-geslagene, en mijn handen breidden zich uit in verlangen om naar hem toe te gaan en hem te zeggen dat ik er nog was om hem te troosten en te zegenen, en dat ik althans behoorde tot die „menschen met hart", die „schaarsch zijn in dezen tijd". En eindelijk, toen het vlijmende van de diepe ontroering wat voorbij was, en ik niets meer in mij gewaar werd dan de klagende weer klank dier zoo schoon gezongen smart, toen heb ik mijn liefde en mijn ver eering en mijn mede-lijden vertolkt in een sonnet aan den Dichter gericht. En daar ik hem niet persoonlijk kende, en ik mij zoo klein en zoo nietig voelde bij hem, verzocht ik een wederzijdschen vriend, hem dat sonnet te geven. Spoedig daarop ontving ik van Kloos een overdruk van de gedichten uit De Nieuwe Gids, met de eigenhandige opdracht„Voor mijn mij onbekenden vriend". Hij had mijn gebrekkig vers gewaar deerd en begrepen, en ik was rijk en gelukkig met den bundel, dien ik be waard heb als een kostbaarheid, en dien ik nu weder te voorschijn gehaald heb, nu de Dichter zijn feest viert en ik het voorrecht mag hebben, deze korte per soonlijke herinnering in zijn tijdschrift te schrijven. En na dertig jaren herdenk ik met innige dankbaarheid een van de schoonste en meest gezegende momen ten mijner jeugdeen moment dat Hij mij geschonken heeft als een schat voor altijd, en welks herdenking, te midden van dit nu zoo vlakke en wanhopige leven, verrijst als een bloem van smette- looze en geheiligde, diep-menschelijke schoonheids-ontroering. Mal gezicht en mal gehoor. Van jl. Zaterdagmiddag 12 uur tot Dins dagmiddag heeft het tot hoopjes aange veegd straatvuil aan beide kanten van den weg gelegen. Spotters die voorbij kwamen riepen beurtelings hoera voor den modernen werkman, hoera voor het toezicht op de gemeentewerken en ten slotte riep er een luidkeels hoera voor de Zelfstandigheid onzer gemeente. Dinsdagavond hield de Bloemendaal- sche Gymnastiek- Vereeniging een alge- meene Vergadering in Hotel Vreeburg, Nadat de voorzitter de vergadering ge opend had werd begonnen met voorlezing van de Notulen en ingekomen stukken. Daarna werd overgegaan tot verschillende besprekingen en besluiten. Het aan schaffen van insignes werd goedgekeurd. Ook werd er toe besloten een vlag aan te schaffen in licht blauwe kleur, waarin middenin zal geplaatst worden in gouden letters „B. G. V." en in den hoek komt te staan het wapen van Bloemendaal. De dames der B. G. V. hebben de taak op zich genomen, de vlag te maken. Een wandeltocht werd georganiseerd voor de Adspirantleden, waaraan ver schillende dames en heeren hunne mede werking zullen verleenen. Doorbedanken van de Secretaresse Mej. de Leeuw, werd met algemeene stemmen gekozen Mevr. Kok. Wegens vertrek van den heer Bongers, die in de kascommissie plaats had genomen, werd gekozen de heer P. Klinkenberg. De voorzitter stelde voor, een Propaganda-commissie te be noemen, waar echter afwijzend over beschikt werd. Volgens de leden moest ieder op zich zelf propageeren voor de vereeniging. Nadat de leider de ver gadering verlaten had, werd de salaris kwestie van laatstgenoemde behandeld. Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Jhr. A. Bas Backer, is door H. M. de Koningin opnieuw voor den tijd van 6 jaar benoemd tot Burgemeester van onze gemeente. Behalve de heeren A. IJzerman, Tj. Popma, J. Klimbie hebben ook de heeren G. de Groot, J. van Weert en H. v. d. Werff, Hoofd en Onderwijzers der Christelijke M. U. L. O. school alhier, zitting in de commissie tot het afnemen van het examen, ingesteld door de vereeniging M U. L. O. De kinderen der 5 hoogste klassen van de gemeente M. U. L. O. school hebben Maandag een uitstapje gemaakt naar Amsterdam. Het weer werkte nogal mee om het uitstapje te doen slagen. Eerst werd een bezoek gebracht aan den Dierentuin en het aquarium, waar voor de jeugd veel te zien was. 's Middags werden in groepen ver schillende gebouwen bezocht, o. a. het Atnsterdamsch schoolmuseum, deOoster- Gasfabriek, een diamantslijperij en de Brand weerkazerneDit tocht jeis uitstekend geslaagd. De kinderen hebben niet alleen schik gehad, maar ook veel gezien, waar van te leeren viel. OBERLAHNSTE1N. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloetnend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 I. Windhorst, Bloetnend.weg Tel. 1403.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2