Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Onze Bloembollenhandel. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE PROGRAMMA 13e Jaargang. ZATERDAG 5 JULI 1919. No. 27. BLOEMENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voorbeelden van een advertentie van f 1en een van 50 cent. Door ziekte der tegenwoor dige wordt direct een 1-wppHp Te huur gevraagd een ruime gevraagd, voor noodhulp of voor BollenSChUUf. vast. Loon f 200. Waschgeld f 40. Aanbiedingen bur. v. d. blad. Zich te vervoegen bij Mevr. te Overveen. Abonnementsprijs tot 31 Dec. 1919 f 2.voor een vol jaar t 4. LOSSE NUMMERS 10 CENT. Advertentiën 15 cent de regel, bl| afname van 500 regels of meer wordt een belangrijke korting toegestaan. Advertentiën voor vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, worden, voor 50 cent en f 1.geplaatst ter grootte als hiernaast is aangegeven, mits deze bij de opgave worden betaald. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e.d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvrage gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Ten aanzien van den invoer van onze bloembollen heeft de Engelsche regeering een belangrijke beslissing genomen. Het tot nu toe geldende invoerverbod is op geheven. De Britsche Regeering stelde zich op het standpunt de invoer om redenen van mogelijke valuta-depreciatie en be perkte vervoermiddelen, die voor ander vervoer noodiger geoordeeld worden niet moet worden aangemoedigd, maar is blijkbaar bereid den invoer toe te staan, indien de Britsche belanghebbenden zeiven dit uitdrukkelijk wenschen. Een nieuw orgaan, de Chamber of Horticulture, waarin de verschillende takken van tuinbouw vertegenwoordigd zijn, stelde de Regeering in staat zich van de meening der belanghebbenden op de hoogte te stellen. Een daartoe op 20 Maart te Londen uitgeschreven ver gadering was blijkens de verslagen in de Engelsche tuinbouwpers een getrouwe afspiegeling van den Engelschen tuin bouw. In die vergadering werd< wat de bloembollen betreft, een motie aange nomen van de strekkingdat het invoer verbod van de navolgende bloembollen uit Nederland worde opgeheven, en dat vrije invoer hiervan zij toegelatenhya cinten, vroegbloeiende enkele en dub bele tulpen, crocus, Spaansche iris, gla diolus, chionodoxa, scilla sibirica en dat het invoerverbod op andere bloembollen gehandhaafd blijve gedurende een jaar, te rekenen van 1 April 1919 af. in dezen geest nu is door de Engelsche regeering besloten. Wat de bloembollen betreft, zoo schrijft het „Vrije Ruilverkeer", is de in demo- tie neergelegde wensch vooral ingegeven door de vrees voor dumping. Sommige soorten van bloembollen, met name laatbloeiende tulpen en narcissen wor den namelijk ook in Engeland gekweekt, echter niet zoozeer om de bollen te teelen en te verhandelen, dan wel om jaarlijks de bloemen,te verkoopen. Slechts zeer weinige firma's kweeken deze bol gewassen voor den bollenhandel. Ge durende den oorlog, toen de invoer van bloembollen als voorwerpen van luxe verboden was, trachtten allen, die in Engeland bollen teelden, hun slag te slaan door geheel in afwijking van hun normale bedrijf hunne eigen gekweekte tulpen en narcissenbollen de plaats te doen innemen der Hollandsche. Drie jaar lang hebben de Engelsche kweekers de kans gehad te toonen, dat de Engelsche bollen in staat zouden zijn de Hollandsche te vervangen, die gedurende dien tijd geheel van de Engelsche markt verbannen waren. Hoe zij van de kans gebruik hebben ge maakt leeren ons eenige onverbloemde uitingen in de Engelsche vakpers van Engelsche tuinbouwers. Een bloemkweeker uit de provincie schrijft o.a.: Ik zal den Nederlandschen bollenhandelaars gaarne weer welkom heeten, en ik hoop maar dat hun toe gestaan zal worden dit voorjaar te komen. Vaderlandsliefde is een goede zaak, maar men heeft er heel wat van noodig om het gevoel van bevrediging te vervangen, dat ik placht te hebben als ik mijn 5000 Murillo (tulpen) en ge lijke hoeveelheid van l'Innocence (hya cinten) bijeenzag die ik vóór den oorlog altijd tegen Paschen gereed had. In allen gevalle gevoel ik mij niet in het minst in mijn schik, wanneer ik moet kijken op eenige honderden in Engeland ge kweekte bollen, waarvan 30 pCt. bloeit, BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wisseis op Binnen- en Buitenland. voor driemaal zoo veel geld Misschien ben ik buitengewoon gelukkig geweest, maar gedurende 30 jaar van handel heb ik zonder uitzondering de Hollanders voorkomend en oplettend gevonden en hun waar prima en volkomen betrouw baar. Ik wilde dat ik dat ook kon zeggen van de Engelsche waar, waarmede ik mij in den laatsten tijd heb trachten door te worstelen. De eenige oasen in de vierjarige woestijn zijn twee koopen geweest, die ik op de Londensche ver- koopingen van door de Admiraliteit buitgemaakte goederen verwierf, en ik hoop alleen maar dat de afzenders nooit zullen hooren, welken prijs wij er voor betaald hebben." Een a'nder, een handeiaar, zegt dat hij zoowel de beste als de slechtste kwaliteit van bollen gezien heeft die de Britsche kweekers tijdens den oorlog te koop hebben aangeboden. „Ik heb pakketten bollen verhandeld" gaat hij voort „zoo goed als Holland ze maar zou kunnen voortbrengen, maar in hoe geringe hoeveelheid en in hoe beperkte keuze. Ik aarzel niet te zeggen dat 75 pCt. van de bollen, die door Britsche kweekers in hoeveelheden wer den aangeboden, in vergelijking met het echte artikel een groot bedrog waren Ik vrees mijzelf schuldig te hebben gemaakt aan de verzending van zeer minderwaardige kwaliteit gedurende het besproken tijdvak, maar ik durf niet vertellen hoeveel ik op den vuilnishoop geworpen heb". Uit deze onverbloemde uitingen, die nimmer weerlegd zijn, al zijn er in Enge land die meenen dat de Engelsche kweekers op den duur met de Holland sche bloembollenkweekers zullen kunnen concurreeren, blijkt ondubbelzinnig, dat, ondanks het monopolie dat de Engelsche bollenkweekers drie jaar achtereen beb- ben gehad, zij er niet in geslaagd zijn zich zelfs tot zeer bescheiden concurren ten van hun Hollandsch voorbeelden op te werken. BI.OEHENDAAL. Kennemer Kegelbond. De Kennemer Kegelbond hield op 27 Juni in het café restaurant Vreeburg te Bloemendaal eene ledenvergadering waarin behandeld en goedgekeurd werd het verslag van de afgevaardigden de heeren A. W. C. van der Eem en F. R. C. Rijkens van de jaarvergadering van den N K.B., gehouden te Utrecht, en een brief van de kegelclub Velsen, in houdende een zeer ernstige klacht over het onsportief optreden van de kegelclub Z. A. Z. O. Z. te Amsterdam, welke op het gehouden Nationaal Concours te Haarlem de leden van de club Velsen onmogelijk maakten om aan het con cours deel te nemen. De ledenvergade ring sprak hare afkeuring uit en er werd daarna de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. „De ledenvergadering van den K.K.B. gehouden den 27en Juni in het Café Restaurant „Vreeburg" te Bloemendaal. Kennis genomen hebbende van het schrijven van de Kegelclub „Velsen" d.d. 18 Juni '19, betreffende de houding van de club Z. A. Z. O. Z. op het nationaal Kegelconcours te Haarlem van 17-26 Mei 1919. „Gehoord de nadere toelichting dezer houding door de club „Velsen", spreekt hare afkeuring uit over de oncollegiale en onsportieve houding van de club Z. A. Z. O. Z. in strijd met de beslissing van de Jury waardoor het deelnemen aan het concours aan de club „Velsen" onmogelijk werd gemaakt. Verzoekt het Bestuur van den A.K.B. de club Z. A. Z. O. Z. wegens hare ge pleegde handelwijze te royeeren. Besluit deze motie ter kennis te bren gen van den N. K. B. en H. K. B. en te Hoen plaatsen in het e.v. nummer van de Kegelaar. Daarna had de prijsuitreiking plaats. De Voorzitter Dr. H. Heslinga deed dit als gewoonlijk op de meest hartelijke en vriendschappelijke wijze. De winnaars van den 100 ballen wed strijd waren als volgt: te pr. J. Splunter, Velsen met 613 houten 2e J. Klauwers, Santpoort 609 3e M. L. van Holst, Bl'daal 605 Negen pr. Q. A. Tijssen, Santpoort, met 9 Achten L. Post, Beverwijk, 17 Zeven J. Kuiper, Velsen, 36 Zessen Ant. Cassee, Bloemendaal, 25 Vijven S.v. d. Fange, Santpoort, 24 Vieren D. Walter, Bloemendaal, 22 Drieën A.W.C.v.d.Eem, Bloemendaal, 9 Trefferspr. Joh. Coppens, Beverwijk, 99 Consolatiepr. J. Tabois, Velsen, 604 en 97 tr. Damespr. Mej. C. Diepenveen, Bl'daal, met 599 Vrije baan wedstrijd. Ie pr. A. W. C. v. d. Eem, Bl'daal. 41%9 2e Dr. H. Heslinga, Velsen. 41—38 3e Q. Houtgraaf, Bl'daal. 41 4e J. Kuiper, Velsen. 40 5e J. J. Cator, den Haag. 2/39 6e C. Cassee, Bl'daal. 39—38.37 7e F. Coppens, Beverwijk. 39—38 8e J. Meijer, Haarlem. 39—37 Hierna werd, nadat eerst nog een woord van, dank gebracht was aan de vlugge kegeljongens, de vergadering ge sloten, om daarna als gewoonte een balletje (het bekende doodmakertje) te gooien. Den heer Rijnierse, aannemer te Over veen, is de bouw toegezegd eener tuin manswoning aan den Koninginneduinweg voor den heer Furhman. De bouw is toegezegd bij onderhandsche aanbe steding. Het plan bestaat om alhier eene Coöperatieve broodbakkerij op te richten, waarvan ieder lid kan worden. Een Commissie heeft zich gevormd, bestaan de uit de heeren: K. Koopman, H. Bolsen- broek, J. Keereweer en H. Hogenbirk, die dit voornemen nader zullen bespre ken. Het plan gaat uit van de Afdeeling Bloemendaal v. d. Chr. Nat. Werkmans bond. Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. van 4 Juli tot en met 10 Juli. 1. STROOMVERSNELLINGEN VAN HOZU. Interessante Natuuropname. 2. DE WETTIGE WEG. Een buitengewoon spannende Levens tragedie in 7 afdeelingen, In de hoofdrol de beroemde filmster CLARA KIMBAI YOUNG. - PAUZE. - 3. Optreden van PAULINE HERVÉ Cabarettierre. 4. EEN BLAUWTJE GELOOPEN. Amerikaansche Klucht. Zondag a.s. ten 10 uur spreekt voor onze afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond in het Gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging de heer Bart de Ligt. De heer De Ligt was verhinderd, zijn veertiendaagschen leergang aan de In ternationale school te Amersfoort te gevenop een gedwongen rust wilde hij voor Bloemendaal een uitzondering maken; velen zijner vrienden in Haar lem en Omstreken zullen thans Zondag ongetwijfeld van deze gelegenheid te Bloemendaal gebruik willen maken om den uitnemenden spreker te gaan hooren. OVERVEEN. Geen kleinigheid. Van den bloemist R. wonende aan den Zijlweg, zijn een aantal bloembollenbedden ge stolen. De dader(s) hebben zich nog niet bekend gemaakt. Eenige dagen geleden, is door de Bloemendaalsche Nachtveiligheidsdienst des nachts een heerenrijwiel gevonden. De eigenaar is nog niet komen opdagen. Welke heer heeft des nachts een fiets verloren Uit een tuin aan den Julianaweg zijn een 15tal bloemkolen uit vergissing medegenomen. Ze zijn tot op heden nog niet teruggebracht. Uit een schuur is een rijwiel ontvreemd, ten nadeele van den heer K. wonende aan den Zijlweg. Afscheid van heer F. van Twisk. De heer Van Twisk, direc teur van het Post-en Telegraafkantoor, heeft afscheid genomen van het perso neel der Posterijen. Twee en dertig jaar heeft de heer Van Twisk de functie van directeur waargenomen. Het was altijd een groot genoegen, zoowel voor chefs als voor personeel met hem samen te werken. Als er eenige onaangenaam heden waren, of eenige moelijkheden zich voordeden, wist de heer Van Twisk alles weer in orde te brengen. Zoo is het ook niet te verwonderen, dat het heengaan van den directeur door ieder betreurd wordt. Maandag heeft het af scheid plaats gehad voor het personeel, Na een treffende rede van den heer Teyiingen, commies-titulair, sprak de heer Kokkelkoren, namens de bestellers eenige hartelijke woorden, waarbij den Direc teur een inktstel werd aangeboden, ver sierd met het wapen der gemeente en met het inschrift Overveen 1 Juli 1887 30 Juni 1919. De directeur was zeer ontroerd over dat hulbeblijk en dankte allen hartelijk. Om 2 uur kwam een commissie, gevormd uit de ingezetenen, en bood den heer Van Twisk een collec tie tafelzilver en een prachtige klok aan. Met hartelijke woorden bedankte de heer Van Twisk voor de veie bewijzen van symphatie bij zijn vertrek onder vonden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1